Информация от Бердянской налоговой инспекции на 18 февраля

18.02.2015 · 12:08 · Просмотров - 1885

Подборка материалов от Бердянской ОГНИ за неделю по 18 февраля

Бердянська ОДПІ повідомляє

Усі новації законодавства на сайті ДФС України!

Новації законодавства та реформування податкової системи викликали багато актуальних запитань серед запорізьких платників податків і громадськості.

На головних сторінках веб-порталу ДФС України (http://sfs.gov.ua/) та ГУ ДФС у Запорізькій області (http://zp.sfs.gov.ua) створено банер "Податкові зміни 2015", за допомогою якого можна дізнатися про всі новації Податкової реформи.

Тут платники можуть ознайомитися з роз’ясненнями законодавства у форматі відеороз'яснення. Фахівці Державної фіскальної служби вже надали роз’яснення з таких питань:

 • Про правила роботи електронного адміністрування ПДВ,
 • Про зміни щодо адміністрування податку на доходи фізичних осіб та військового збору,
 • Про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки
 • Про зміни до Податкового кодексу, що стосуються платників спрощеної системи оподаткування,
 • Про податковий компроміс,
 • Про нововведення щодо єдиного внеску у 2015 році,
 • Про зміни у податку на прибуток підприємств,
 • Про транспортний податок.

Щодо повідомлення податкової інспекції про працівників

Бердянська ОДПІ повідомляє, до прийняття відповідного порядку повідомлення про прийняття працівника на роботу (Постанови КМУ), заповнення таблиці 5 додатка 4 Звіту про суми нарахованої заробітної плати (Звіт з єдиного соціального внеску), вважається «повідомленням», яке подається у складі обов’язкової звітності за календарний місяць до податкової інспекції за основним місцем обліку платника з зазначенням трудових відносин з прийнятими працівниками.

При цьому окремо при кожному прийнятті працівника на роботу, титульний аркуш з таблицею 5 Звіту з ЄСВ не подається.

Нагадуємо, що термін надання звіту за січень – не пізніше 20 лютого 2015 року.

Нові рахунки для сплати податків та зборів діють

Бердянська ОДПІ звертає увагу, що з 09.02.2015 року діять нові рахунки для сплати платежів (крім ЄСВ, військового збору, ПДВ, екологічного податку, туристичного збору, податку на  нерухомість (житлова, юрособи).

Звертаємо увагу, Збір за спеціальне використання води та Плата за користування надрами за 4 квартал 2014 року сплачується на старі рахунки.

Повний перелік  нових розрахункових рахунків також знаходиться:

 • на сайті Бердянської міської Ради - bmr.gov.ua/ Бізнес / Податкова інспекція / Розрахункові рахунки,
 • перелік рахунків можна записати на флешку ( 3 поверх, каб. 311).

Консультації по рахункам  (2 поверх, каб. 216, 217, 213)

Про  надання звітності з  акцизного податку з роздрібного продажу

Бердянська ОДПІ повідомляє, що реєстрація контролюючими органами платників акцизного податку буде здійснюватися  автоматично при поданні платниками декларації з акцизного податку до контролюючих органів, які обслуговують адміністративно-територіальні одиниці, на яких розташовано пункти продажу підакцизних товарів.

Перша подача декларації за січень 2015 року здійснюється платниками акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів не пізніше 20 лютого 2015 року.

Форма декларації з акцизного податку затверджена наказом Мінфіну від 23.01.2015 року №14.

Перша сплата задекларованих сум податку з роздрібного продажу підакцизних товарів за січень 2015 року здійснюється платниками акцизного податку не пізніше 2 березня 2015 року.

Звітність для платників 4 групи  (сільськогосподарські товаровиробники)

19 лютого 2015 року – термін подання Податкової декларації з єдиного податку на 2015 рік та розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2014 рік для набуття і підтвердження статусу платника податку 4 групи.

На сьогодні залишаються чинними податкова декларація з фіксованого сільськогосподарського податку, затверджена наказом Міндоходів від 30.12.2013 р. № 864, і розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва, затверджений наказом Мінагрополітики від 26.12.2011 р. № 772.

Податок на майно для юридичних осіб

Бердянська ОДПІ повідомляє, що юридичні особи самостійно обчислюють суму податку на нерухоме майно станом на 1 січня 2015 року і до 20 лютого подають податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з додатком щодо відомостей про наявні об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, з розбивкою річної суми податку рівними частками поквартально.

19 лютого 2015 року – термін надання декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2015 рік.

Сплачується податок юридичними особами авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

З питаннями щодо обчислення та сплати податку на нерухоме майно звертатися за тел. 3-84-67 або до Бердянської ОДПІ за адресою: пр. Праці 20, каб. 209, 226.

Звітність за землю для юридичних осіб та ФОП

20 лютого 2015 року – термін наданя податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на  2015 рік

Юридичним особам  - платника податку на прибуток підприємств та неприбутковим організаціям!

Термін подання декларації про прибуток підприємств та Звіту про використання коштів неприбуткових організацій за  2014 рік  -  02 березня  2015 року. Термін сплати податку на прибуток підприємств  за 2014 рік -  11 березня 2015 року.

Нагадуємо! Платники податку на прибуток, малі підприємства, віднесені до таких відповідно до Господарського кодексу України, подають разом з річною податковою декларацією річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації.

Зміни у податковому законодавстві вивчали на семінарах в Бердянській райдержадміністрації

28 грудня 2014 року Верховною Радою прийнято Державний бюджет України на 2015 рік та низку законів, що регулюють  питання бюджетного, податкового, трудового, пенсійного та іншого законодавства. У зв’язку із такими значними змінами у законодавчому полі виникла необхідність проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи з питань внесення змін до Податкового кодексу та пенсійного законодавства.

Саме цьому були присвячені семінари, які відбулися 11 та 16 лютого 2015 року в Бердянській районній державній адміністрації. В  семінарах взяли участь голова райдержадміністрації Юрій Погорелий, голова районної ради Станіслав Фролов, в.о. начальника Бердянської ОДПІ Олена Круц, депутати обласної та районної рад, сільські голови, керівники та бухгалтери сільськогосподарських підприємств, суб’єкти підприємницької діяльності. 

- 2015 рік ознаменувався прийняттям змін до податкового законодавства. Скорочення кількості податків, послаблення тиску на бізнес, декриміналізація ПДВ, легалізація доходів працюючого населення, підтримка малого і середнього підприємництва, боротьба з корупцією в органах ДФС та багато іншого – саме ці реформи повинні викликати позитивні процеси в економіці. Зокрема, завдяки змінам до податкового законодавства місцеві бюджети матимуть додаткові ресурси податкових надходжень, які мають спрямовуватися на вирішення нагальних питань громади, - наголосила під час семінару Олена Круц.

У ході заходу фахівці Бердянської ОДПІ виступили з роз’ясненнями щодо єдиного податку, податку на додану вартість, акцизного податку, податку на нерухоме майно, єдиного соціального внеску тощо. 

Вилучено контрабандних цигарок на суму понад 140 тисяч гивень

Співробітниками оперативного управління Бердянської ОДПІ в рамках проведення операції «Акциз» встановлено факт перевезення з метою реалізації тютюнових виробів без марок акцизного податку України, з ознаками контрабанди на автобусі «Mercedes–Benz» громадянином К. За результатами перевірки виявлено та вилучено 11 тисяч пачок цигарок різних найменувань на суму понад 140 тисяч гривень.          

Вилучено з незаконної реалізації алкогольні напої на суму 12 тисяч гривень

Співробітниками оперативного управління Бердянської ОДПІ встановлено факт реалізації алкогольних напоїв без наявності свідоцтва про реєстрацію СПД та будь - яких дозвільних документів. Діяльність здійснювала гр. К. В результаті перевірки вилучено алкогольних напоїв на суму понад 12 тисяч гривень. 

Оновлено групи платників єдиного податку

Протягом 2014 року бердянські платники єдиного податку наповнили місцевий бюджет на 23,2 млн.грн. З них 6,4 млн.грн. сплатили юридичні особи, 16,8 млн.грн. – підприємці. Вже у січні 2015 року спрощенці перерахували до бюджету майже 2,1 млн.грн., - повідомила в.о.начальника Бердянської ОДПІ Круц О.М.

З 1 січня 2015 року внесено зміни  до спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності. Так, замість шести груп платників єдиного податку запроваджено чотири групи. Зокрема, фізичні особи–підприємці реєструються платниками єдиного податку першої, другої та третьої груп.

Для розвитку сільського господарства і підтримки сільгоспвиробників введено четверту групу зі ставками від 0,45% до 3% (залежно від категорії земель), в якій єдинники можуть мати необмежену кількість найманих робітників і рівень доходів.

Запрошуємо на інформаційний семінар

25 лютого 2015 року о 14-00 Бердянська ОДПІ проводить інформаційний семінар на тему: «Електронне адміністрування ПДВ» з платниками податків юридичними та фізичними особами-підприємцями м. Бердянська та Бердянського району.

Семінар відбудеться у приміщенні Бердянської ОДПІ за адресою м. Бердянськ, пр. Праці, 20, актова зала.

Новації законодавства

Увага! Нові форми звітності з ПДВ

Міністерством фінансів України  видано наказ від 23.01.2015 № 13 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 року за № 102/26547 (далі – наказ №13), яким внесено зміни, зокрема, до форми податкової декларації з податку на додану вартість, уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок, Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 23 вересня 2014 року № 966, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14 жовтня 2014 року за №1267/2604 (далі – наказ № 966).

Наказ № 13 набрав чинності з дня офіційного опублікування – з 30 січня 2015 року (опубліковано в Офіційному віснику України, 2015, №  6).

Враховуючи зазначене, з  01 березня 2015 року, починаючи за звітні періоди лютий 2015 року та І квартал 2015 року,  податкові декларації з ПДВ та уточнюючі розрахунки податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок,  подаватимуться за формами у редакції  наказу №13.

Звітність з ПДВ за звітні (податкові) періоди ІV квартал 2014 року та січень 2015 року, повинна подаватись за формами, затвердженими наказом № 966 (без урахування змін, внесених наказом № 13).

До уваги платників податку на додану вартість!

Рахунки платників податку в системі електронного адміністрування ПДВ відкриваються у Державній казначейській службі України, МФО 899998.

Телефон для отримання роз'яснень стосовно відкриття рахунків платників податку в системі електронного адміністрування ПДВ  0-800-501-007 (напрямок 5).

Для  забезпечення інформування платників ПДВ щодо реквізитів рахунків, відкритих в системі електронного адміністрування ПДВ, Державна фіскальна служба України формує та направляє платнику податку електронне повідомлення про відкриття та  реквізити ПДВ-рахунку за формою J(F)1490801. Сформоване повідомлення направляється на електронну адресу платника податку, яка наявна в базах даних ДФС на час формування такого повідомлення.

Електронні рахунки платників у системі електронного адміністрування ПДВ

З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року N 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (далі - Закон N 71).

З урахуванням змін, внесених до Податкового кодексу України (далі - Кодекс) Законом N 71, система електронного адміністрування податку на додану вартість запроваджується поетапно (пункт 35 підрозділу 2 розділу XX Кодексу):

з 1 січня до 1 липня 2015 року (або до дати, визначеної в окремому рішенні Верховної Ради України (далі - рішення ВРУ) про скорочення терміну перехідного періоду відповідно до пункту 7 Прикінцевих положень Закону N 71) - у тестовому режимі;

з 1 липня 2015 року - на постійній основі.

Тепер про електронні рахунки платників у системі електронного адміністрування ПДВ.

Електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який платником перераховуються кошти з власного поточного рахунку в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) в ЄРПН, а також у сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку.

Для кожного платника податку Казначейством відкрито один електронний рахунок.

Відкриття та обслуговування електронних рахунків Казначейством здійснюється на безоплатній основі. Інформація про рух коштів на електронних рахунках платникам податку надається ДФС України за відповідним запитом платника на безоплатній основі без обмеження кількості запитів та у часі.

Датою початку використання електронного рахунку є 01.02.2015 для суб'єктів господарювання, які зареєстровані платниками ПДВ до 01.02.2015, а для суб'єктів господарювання, які будуть зареєстровані як платники ПДВ у будь-який період після 01.02.2015, - дата їх реєстрації платниками податку.

Протягом дії системи електронного адміністрування ПДВ у тестовому режимі платники податку самостійно зараховують на такі електронні рахунки кошти з власних поточних рахунків, відкритих у банківських установах, у сумах, необхідних для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку, задекларованих ними в податковій звітності з ПДВ.

З 1 липня 2015 року (або з дати, визначеної в окремому рішенні Верховної Ради України про скорочення перехідного періоду) на рахунки в системі електронного адміністрування ПДВ платники податку зараховують також кошти у сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 Кодексу та надає право для реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування.

Поповнення електронного рахунку платника ПДВ за рахунок інших джерел, наприклад, з поточних рахунків інших осіб, не передбачено.

Кошти з електронного рахунку платника ПДВ перераховуються Казначейством в автоматичному режимі до бюджету та/або на рахунок, відкритий у банку та/або органі Казначейства сільськогосподарськими підприємствами - суб'єктами спеціального режиму оподаткування, визначений статтею 209 Кодексу (далі - спецрежим), для акумулювання сум податку, що нараховуються на вартість поставлених ними сільськогосподарських товарів (послуг), у порядку, передбаченому статтею 209 Кодексу (далі - спеціальні рахунки). Таке перерахування коштів здійснюється на підставі реєстрів платників ПДВ, який автоматично формується ДФС та надсилається Казначейству.

З цим та іншими роз'ясненнями про систему електронного адміністрування ПДВ можна ознайомитися у листі ДФС України від 19.01.2015 N 1403/7/99-99-19-03-01-17, який розміщено на головній сторінці офіційного веб-порталу ДФС України у банері "Податкові зміни 2015".

Роз’яснення податкового законодавства

Сплачуємо ПДВ за січень на старі рахунки

Сплата податку на додану вартість до бюджету по деклараціям за січень 2015 року та ІV квартал 2014 року здійснюється з поточних рахунків платників податку безпосередньо на бюджетні рахунки.

За звітні податкові періоди, починаючи з лютого місяця 2015 року та І квартал 2015 року, перерахування сум податку до бюджету здійснюється з казначейських рахунків в системі електронного адміністрування ПДВ.

Чи оподатковується військовим збором сума орендної плати, що виплачується за договором оренди рухомого (нерухомого) майна

За договором найму (оренди), наймодавець передає або зобов’язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк, за користування якого з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Це визначено ст. 759, ст. 762 Цивільного кодексу України із змінами та доповненнями.

Згідно з п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підр. 10 розд. XX Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами і доповненнями (далі - ПКУ) об’єктом оподаткування збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ.

Так, п. 163.1 ст. 163 ПКУ передбачено, що об’єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

До загального місячного (річного) доходу платника податку, включаються, зокрема, суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору (п.164.2.2 п.164.2 ст. 164 ПКУ) та дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), визначений у порядку, встановленому пунктом 170.1 статті 170 ПКУ (п.п. 164.2.5 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

Ставка збору становить 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підр.10 розд. XX ПКУ (п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підр.10 розд. XX ПКУ).

Таким чином, сума орендної плати, що виплачується за договором оренди рухомого (нерухомого) майна підлягає оподаткуванню військовим збором на загальних підставах.

З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (дане роз’яснення у категорії 132.02). 

Про продаж тютюнових виробів у роздрібній мережі з 1 січня 2015 року

Продаж тютюнових виробів у роздрібній мережі з 01.01.2015 року здійснюється за цінами, не вище за максимальні роздрібні ціни (далі МРЦ) встановлені виробниками або імпортерами товарів, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів. Тобто, до МРЦ (100 відс.) додається акцизний податок з роздрібної торгівлі підакцизними товарами – 5 відсотків. Вартість тютюнових виробів, вище за яку не дозволено їх реалізацію, можна отримати помноживши МРЦ (вказану на пачці) на 1,05.

Більш детально з цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (дане роз’яснення у категорії 116.04). 

Чи потрібно повідомляти органу виконавчої влади про прийняття працівників на роботу

Законом України від 28.12.14 р № 77-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» внесено зміни до ст. 24 Кодексу законів про працю України від 10 грудня 1971 року зі змінами і доповненнями. А саме, що працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим повідомляємо, що роз’яснення щодо застосування вказаної норми законодавства буде надано ДФС України після розробки та затвердження Кабінетом Міністрів України порядку повідомлення роботодавцями центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (дане роз’яснення у категорії 301.11).  

З якої дати всі податкові накладні підлягають реєстрації в ЄРПН

Починаючи з 01.01.2015, всі податкові накладні та розрахунки коригування до них складаються платниками податку виключно в електронній формі.

До 01.02.2015 платникам ПДВ надано можливість реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) незалежно від суми ПДВ, що міститься у податковій накладній/розрахунку коригування.

З 01.02.2015 обов’язковій реєстрації в ЄРПН підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до них, складені починаючи з 01.02.2015, в тому числі податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, а також податкові накладні, що не надаються покупцю, незалежно від суми ПДВ, вказаній в такій податковій накладній.

Нагадаємо, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п’ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання (п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями).

З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (дані роз’яснення у категорії 101.20). 

Як правильно нарахувати ЄСВ, якщо база нарахування менше ніж мінімальна зарплата

Державна фіскальна служба листом від 14.02.2015 року  4979/7/99-99-17-03-01-17 надала роз’яснення щодо особливостей нарахування єдиного соціального внеску, якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід).

Зокрема, у разі звільнення або прийняття працівника на основне місце роботи протягом місяця, в якому нарахована заробітна плата за відпрацьований час не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, сума єдиного внеску розраховується з фактично нарахованої заробітної плати незалежно від її розміру.

З прикладами надано роз’яснення щодо нарахування заробітної плати (доходів) фізичним особам, які частину місяця або повний місяць у зв’язку з хворобою (тимчасовою непрацездатністю) перебували на лікарняному.

Крім цього, визначено, що вимоги щодо нарахування єдиного внеску не менше мінімального розміру не стосуються:

 • винагород за договорами цивільно-правового характеру;
 • заробітної плати з джерела не за основним місцем роботи;
 • заробітної плати працівника інваліда, який працює на підприємстві, установі або в організації, де застосовується ставка 8,41 відс.;
 • заробітної плати працівників підприємств та організацій всеукраїнських громадських організацій інвалідів, зокрема товариств УТОГ та УТОС, в яких кількість інвалідів становить не менш як 50 відсотків загальної чисельності працюючих, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить не менш як 25 відсотків та суми витрат на оплату праці встановлюється у розмірі 5,3 відс. визначеної пунктом 1 частини першої статті 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску;

заробітної плати працівників підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, в яких кількість інвалідів становить не менш як 50 відсотків загальної чисельності працюючих, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить не менш як 25 відсотків та суми витрат на оплату праці встановлюється у розмірі 5,5 відс. визначеної пунктом 1 частини першої статті 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску для працюючих інвалідів.

Як правильно заповнити Звіт із ЄСВ за січень, якщо база нарахування менше ніж мінімальна зарплата

З 1 січня 2015 року у разі якщо база нарахування єдиного внеску (крім винагороди за цивільно-правовими договорами) не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника.

Пенсійний фонд до внесення відповідних змін до звітності з ЄСВ пропонує в програмному забезпеченні, за допомогою якого формується звіт, обов’язково відключити функцію «автоматичний розрахунок».

Наприклад: особа перебувала у трудових відносинах повний календарний місяць (січень 2015 року) і їй нарахували заробітну плату 609,00 грн, тобто менше мінімального розміру (працював на умовах неповного робочого часу). Сума, на яку платник у такому випадку нараховує єдиний внесок становить, 1218 грн. При цьому в таблиці 6 додатку 4 відображаємо: - реквізит 15 «Кількість календарних днів перебування у трудових/ЦП відносинах протягом звітного місяця» – 31 день; - реквізит 17 «Загальна сума нарахованої заробітної плати / доходу (усього з початку звітного місяця)» – 609,00 грн; - реквізит 18 «Сума нарахованої заробітної плати / доходу у межах максимальної величини, на яку нараховується єдиний внесок» – 609,00 грн; - реквізит 19 «Сума утриманого єдиного внеску за звітний місяць (із заробітної плати / доходу)» – 21,92 грн. Усі інші реквізити заповнюються відповідно до Порядку. У разі якщо особа у звітному місяці пропрацювала два тижні, а решту часу перебувала на лікарняному, то в таблиці 6 додатку 4 відображаємо фактично нараховану заробітну плату за відпрацьований час. За умови, що заробітна плата за відпрацьований час менше мінімальної, питання необхідності донарахування сум єдиного внеску має розглядатися одночасно з нарахуванням сум допомоги з тимчасової втрати працездатності.

Нагадуємо, що звіти за січень 2015 року подаються до 20 лютого 2015 року.

Лист Пенсійного фонду України від 12.02.2015 р. № 4244/05-10

Продаючи товар через Інтернет підприємці зобов’язані надавати фіскальний чек покупцю

Суб'єкти господарювання під час продажу товарів у мережі Інтернет повинні застосовувати РРО й видавати покупцю розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції. Ця законодавча вимога стосується й фізичних осіб — підприємців платників єдиного податку 2 і 3 груп (починаючи із визначеного Кодексом для кожної групи строку).

Як відомо, раніше електронна Інтернет-комерція звільнялася від обов’язкової видачі розрахункових документів. Однак, як засвідчила практика, купляючи товар в Інтернет-комерсантів, споживачі досить часто потерпали від неналежної якості придбаної продукції. Не маючи на руках розрахункового документа, споживач не міг звернутися до суду із заявою про порушення його прав. Саме цю законодавчу прогалину сповна  використовували виробники контрафактних і контрабандних товарів.

Відтак Законом України від 28.12.2014 р. №71-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» було внесено зміни до Податкового кодексу й Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Метою цих змін є вдосконалення механізму застосування РРО й запобігання можливим порушенням із боку суб’єктів господарювання, які здійснюють готівкові розрахунки за товари (послуги).                

Платникам єдиного податку — реалізаторам пива до уваги!

Платникам єдиного податку, які займаються реалізацією пива, необхідно подати до 20 лютого Декларації акцизного податку до територіального органу ДФС за місцем здійснення реалізації таких товарів.

Суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, заповнює й подає лише розділ Ґ і додаток 6 до Декларації. Податковий період для сплати акцизного податку відповідає календарному місяцю, вперше платники єдиного податку, які здійснюють реалізацію пива, повинні сплатити податкові зобов’язання до 2 березня. Показники в Декларації (окрім додатків) проставляються у гривнях без копійок.

 Додаток 6 «Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів» заповнюється окремо для кожного місця здійснення реалізації підакцизних товарів із обов’язковим зазначенням відповідного коду за КОАТУУ в такому порядку:

1) у графі 2 «Вид товару» вказується назва товару;

2) у графах 3, 4 «Вартість (з податком на додану вартість) підакцизних товарів, що реалізовані у роздрібній торговельній мережі та у мережі громадського харчування» вказується:

графа 3 — загальна вартість (із податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі й у мережі громадського харчування споживачам незалежно від форми розрахунків;

графа 4 — вартість (із податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі споживачам незалежно від форми розрахунків для їх комерційного використання, тобто для подальшої реалізації кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання;

3) у графі 5 «Вартість підакцизних товарів до оподаткування, грн (гр. 3 - гр. 4)» вказується різниця між графами 3 і 4 цього розрахунку;

4) у графі 6 «Ставка податку, %» проставляється розмір ставок акцизного податку у відсотках;

5) у графі 7 «Сума податкового зобов’язання, що підлягає сплаті до бюджету, грн (гр. 5 х гр. 6)» вказується сума акцизного податку, що визначається шляхом множення графи 5 на графу 6.

Доступ у світ податкових новацій через електронний сервіс «ZIR»

Із 2015 року в податковому законодавстві України відбулося чимало змін. Своєчасно, достовірно й повно про всі новації в податковому законодавстві всім бажаючим розповість електронний сервіс «ZIR».

Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс «ZIR» дозволяє здійснювати пошук інформації по певному податку, напрямку чи діяльності. Окрім цього, електронний сервіс працює з використанням ключових слів і шляхом перегляду інформації за певні періоди.

Для покращення роботи сервісу користувачі можуть надавати свої пропозиції. Для цього необхідно звернутися за «формою зворотного зв’язку» в рубриці «Про ресурс».

Скористатися послугою «ZIR» можна на веб-порталі ДФС за адресою http://zir.minrd.gov.ua/ у розділі «Інформаційно-довідковий ресурс».

До яких періодів застосовується процедура податкового компромісу

Відповідно до п. 11 підр. 9 прим. 2 розд. ХХ Податкового Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755 – VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) податковий компроміс з урахуванням строків давності відповідно до ст. 102 ПКУ застосовується до правовідносин, що виникли до 1 квітня 2014 року, та поширюється виключно на податкові зобов’язання з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість незалежно від того, проводилися перевірки контролюючих органів чи ні за такі періоди.

Підпунктом 2.1 п. 2 Методичних рекомендацій щодо особливостей уточнення податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість у разі застосування податкового компромісу, затверджених наказом ДФС України від 17.01.2015 № 13 визначено, що податковий компроміс – це режим звільнення від юридичної відповідальності платників податків та/або їх посадових (службових) осіб за заниження податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014 року з урахуванням строків давності, встановлених ст. 102 ПКУ.

Під строками давності згідно із ст. 102 ПКУ розуміється визначення грошових зобов’язань протягом 1095 днів з дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а якщо така декларація була подана пізніше, – за днем її фактичного подання.

З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (дане роз’яснення у категорії 110.01). 

Декларування доходів громадян

Декларація за звітний податковий період надається  до контролюючого органу за своєю податковою адресою

Форма податкової декларації про майновий стан і доходи затверджена наказом   Міністерства доходів і зборів України від 11.12.2013  № 793 "Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи".

Фізична особа - платник податку подає декларацію за звітний податковий період в установлені Кодексом строки до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання фізичної особи, за яким вона береться на облік як платник податку в контролюючому органі).

 Декларація подається до контролюючого органу в один із таких способів на вибір платника податку:

1) особисто платником податку або уповноваженою на це особою;

2) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

3) засобами електронного зв'язку в електронній формі у порядку, визначеному законодавством.

Додатки до декларації заповнюється лише при отриманні доходів, які відображаються у відповідному додатку

Форма податкової декларації про майновий стан і доходи затверджена наказом   Міністерства доходів і зборів України від 11.12.2013  № 793 "Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи".

 Декларація складається з восьми розділів, що подаються на двох двосторонніх аркушах формату А4, та семи додатків до декларації, які подаються на одно- та двосторонніх аркушах формату А4 та містять розрахунки окремих видів доходів (витрат).

Слід зазначити, що додаток до декларації заповнюється лише при отриманні доходів, які відображаються у відповідному додатку.

Додаток 1. Інформація про особу, уповноважену на заповнення декларації - заповнюється, якщо декларацію подає уповноважена особа;

Додаток 2. Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, отриманих від операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого (рухомого) майна та/або від надання нерухомості в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм) та/або в результаті прийняття у спадщину чи дарунок майна - заповнюється, якщо громадянин отримав дохід у вигляді спадщини, та від операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого (рухомого) майна;

Додаток 3. Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, отриманих від операцій з інвестиційними активами - заповнюється, якщо громадянин отримав інвестиційний дохід;

Додаток 4. Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, отриманих з джерел за межами України - заповнюється, якщо громадянин отримав іноземний дохід;

Додаток 5. Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності;

Додаток 6. Перелік сум витрат, що включаються до складу податкової знижки згідно із статтею 166 розділу IV Податкового кодексу - заповнюється, якщо громадянин бажає скористатися правом на податкову знижку;

Додаток 7. Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб згідно з підпунктом "є" пункту 176.1 статті 176 розділу IV Податкового кодексу - заповнюється, якщо громадянин одночасно отримував доходи від двох податкових агентів і при цьому загальна річна сума таких доходів перевищувала 146160 гривень.

Декларація та додатки до неї заповнюються таким чином, щоб забезпечити вільне читання тексту (цифр) та збереження цих записів протягом установленого терміну зберігання звітності (друкованим способом, чорнильними або кульковими ручками синього або чорного кольору). Заповнення олівцем не дозволяється.

У декларації та додатках до неї не повинно бути підчисток, помарок, виправлень, дописок і закреслень.

Показники у розділах II - VIII декларації та додатках до неї проставляються у гривнях з копійками.

Достовірність даних декларації та додатків до неї підтверджується власноручним підписом фізичної особи - платника податку або особи, уповноваженої на заповнення декларації.

Терміни подання громадянами податкової декларації

Платники податку, які згідно з розділом ІV Податкового кодексу України зобов’язані подавати декларацію  подають її до 1 травня 2015 року.

У 2015 році платники податку на доходи фізичних осіб, які бажають реалізувати своє право на податкову знижку за наслідками 2014 року, податкову декларацію можуть подати упродовж всього року.

Податкова декларація подається громадянами до податкової інспекції за місцем реєстрації платника податку.

Платники податків, які знаходяться на тимчасово неконтрольованій території можуть подати декларації до територіальних органів ДФС, які відповідно до  наказу ДФС України від 07.11.2014 №256 «Про переміщення та закінчення простою» переміщені у населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження у повному обсязі.

Перелік територіальних органів, у яких змінено юридичні адреси та на які покладено виконання функціональних обов’язків розміщені веб – порталі ДФС України.

Сервіс “Декларування он-лайн»

Сервіс надає змогу заповнити декларацію про майновий стан і доходи, яку подають до податкових органів фізичні особи – підприємці та громадяни. Заповнена декларація та додатки зберігаються у файл для направлення до податкового органу або друку.

Електронне адміністрування ПДВ

Особливості формування та реєстрації в ЄРПН податкових накладних в період тестового режиму.

Починаючи з 1 січня 2015 року, всі податкові накладні/розрахунки коригування до них складаються платниками податку виключно в електронному вигляді.

Складання податкових накладних/розрахунків коригування здійснюється за формою і в порядку, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2014 N 957 "Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 13.10.2014 за N 1235/26012, із змінами, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 N 1129 "Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 22 вересня 2014 року N 957", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за N 1455/26232.

До 1 лютого 2015 року платникам податку на додану вартість надано можливість реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) незалежно від суми податку на додану вартість, що міститься у податковій накладній/розрахунку коригування.

З 1 лютого 2015 року обов'язковій реєстрації в ЄРПН підлягатимуть всі податкові накладні, сформовані за операціями, датованими починаючи з 1 лютого 2015 року, в тому числі податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, а також податкові накладні, що не надаються покупцю, а також незалежно від суми ПДВ, вказаній в такій податковій накладній. Розрахунок коригування до таких податкових накладних також обов'язково реєструється в ЄРПН.

Реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН з 1 лютого 2015 року до 1 липня 2015 року здійснюється без обмеження сумою податку, обчисленою за формулою, визначеною пунктом 200 1.3 статті 200 1 розділу V Кодексу.

Отже, протягом дії тестового режиму системи електронного адміністрування ПДВ відсутні обмеження щодо реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування. Тобто реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН протягом тестового режиму здійснюється незалежно від наявності "вхідних" податкових накладних, сплати ПДВ під час розмитнення товарів, а також без поповнення рахунка в системі електронного адміністрування ПДВ (абзац другий пункту 35 підрозділу 2 розділу XX Кодексу).

Термін реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН не змінився та становить 15 календарних днів з дати складання податкової накладної/розрахунку коригування (пункт 201.10 статті 201 Кодексу).

Податкові накладні, складені за операціями, здійсненими після 01.02.2015, можуть бути зареєстровані в ЄРПН після закінчення 15-денного терміну реєстрації із одночасним застосуванням штрафів, визначених пунктом 120 1.1 статті 120 1 Кодексу, але не пізніше 180 днів з дати їх складання. Штрафи за порушення платниками податку термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН застосовуватимуться у таких розмірах:

20 відсотків від суми ПДВ, зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків від суми ПДВ, зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків від суми ПДВ, зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування до них в ЄРПН застосовуються у разі, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування до них підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість.

Штраф, передбачений пунктом 120 1.1 статті 120 1 Кодексу (у розмірі 10 відсотків від суми ПДВ, зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, за порушення терміну реєстрації податкових накладних/розрахунках коригування в ЄРПН до 15 днів), не застосовуватиметься у період з 1 січня по 30 червня 2015 року.

Тобто, якщо податкова накладна/розрахунок коригування зареєстровані протягом 30 календарних днів з дати їх складання, то з 01.02.2015 по 01.07.2015 штраф, передбачений пунктом 120 1.1 статті 120 1 Кодексу (у розмірі 10 відсотків від суми ПДВ, зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування), не застосовується.

Скористайтесь можливістю отримувати з ЄРПН електронних копії податкових накладних/розрахунків коригування!

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в ЄРПН, покупець надсилає в електронному вигляді запит до ЄРПН, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді (пункт 201.10 статті 201 Кодексу).

Податкова накладна, складена в електронному вигляді, яка отримана з ЄРПН покупцем, вважається такою, що отримана від постачальника.

Враховуючи те, що з 1 січня до 1 лютого 2015 року не всі податкові накладні/розрахунки коригування підлягають обов'язковій реєстрації в ЄРПН, а також те, що відповідно до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Кодексу однією із засад податкового законодавства України є презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, штрафи, визначені пунктом 120 1.1 статті 120 1 Кодексу, в цей період не застосовуються.

Крім того, правило щодо формування податкового кредиту виключно за рахунок тих податкових накладних, які зареєстровані в ЄРПН, починає застосовуватися з 1 лютого 2015 року. При цьому слід враховувати, що податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, здійсненими після 1 лютого 2015 року, та зареєстровані з порушенням встановленого строку, включатимуться до податкового кредиту того звітного періоду, в якому було здійснено їх реєстрацію в ЄРПН.

З 1 січня 2015 року платникам податків надано можливість виправлення помилок у податкових накладних шляхом складання розрахунку коригування до таких накладних.

У межах системи електронного адміністрування ПДВ з 01.02.2015 запроваджується такий порядок реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, виданої їх отримувачу - платнику податку, підлягає реєстрації в ЄРПН:

1) постачальником товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника (продавця) або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

2) отримувачем товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику (продавцю), для чого постачальник (продавець) надсилає складений розрахунок коригування отримувачу (покупцю).

З урахуванням вимог підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Кодексу розрахунок коригування, складений постачальником товарів (послуг) до податкової накладної, яка видана їх отримувачу - платнику податку, та в якому передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів (послуг) з 1 лютого 2015 року відповідно до пункту 16 Порядку N 569.

Реєстрація зазначених розрахунків коригування з 1 січня 2015 року до 1 лютого 2015 року здійснюватиметься постачальником (продавцем) товарів/послуг.

Застосування системи електронного адміністрування ПДВ після закінчення тестового режиму.

З 1 липня 2015 року (або іншої дати згідно з рішенням ВРУ) до правил, що діють протягом тестового періоду (зазначені в попередньому розділі цього листа), додаються такі.

Реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН здійснюватиметься в межах суми, обчисленої за формулою, встановленою пунктом 200 1.3 статті 200 1 розділу V Кодексу, тобто для реєстрації податкових накладних в ЄРПН платник податку повинен мати достатню суму податкового кредиту, підтверджену зареєстрованими в ЄРПН "вхідними" податковими накладними, сплатою ПДВ при імпорті товарів та (за недостатності таких сум) коштами на його рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ.

За порушення платниками податку до 15 днів терміну реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до них в ЄРПН застосовуватиметься штраф у розмірі 10 відсотків від суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування.

Платникам податку 01.07.2015 (або на дату згідно з рішенням ВРУ) автоматично збільшується розмір суми, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування в ЄРПН, на суму середньомісячного розміру суми податку, задекларованої платником до сплати до бюджету за останні 12 звітних (податкових) місяців / 4 квартали та погашеної. Розмір такої суми підлягає щоквартальному автоматичному перерахунку.

Суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з ПДВ станом на 1 липня 2014 року (або на дату згідно з рішенням ВРУ) автоматично збільшують суму податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування в ЄРПН, після чого вважаються погашеними. Одночасно такі суми зменшують розмір податкових зобов'язань, що підлягають сплаті в бюджет, або збільшують розмір від'ємного значення об'єкта оподаткування за звітний період, в якому відбулося таке збільшення.

Подання податкової звітності та розрахунки з бюджетом.

Починаючи з першого звітного періоду 2015 року (січень / I квартал), податкова звітність з ПДВ подається до контролюючого органу всіма платниками податку виключно в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Таким чином, для забезпечення накладання електронного цифрового підпису платникам ПДВ необхідно буде мати посилені сертифікати відкритих ключів (далі - посилені сертифікати), які можна отримати в Акредитованому центрі сертифікації ключів (далі - АЦСК) Інформаційно-довідкового департаменту ДФС (безоплатно) або в будь-якому з його відокремлених пунктів реєстрації користувачів (адреси таких пунктів розміщено на офіційному інформаційному ресурсі АЦСК Інформаційно-довідкового департаменту ДФС: http://www.acskidd.gov.ua), або в інших АЦСК.

Платники ПДВ, які на сьогодні подають податкову звітність в електронному вигляді та вже мають посилені сертифікати, можуть продовжувати їх використання після 1 січня 2015 року (з урахуванням їх строку чинності).

Подання податкової звітності з ПДВ за звітні (податкові) періоди грудень 2014 року / IV квартал 2014 року здійснюватиметься за формою і в порядку, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 N 966 "Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість", який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 14.10.2014 за N 1267/26044.

Сплата податку на додану вартість до бюджету за звітний період грудень 2014 року, січень 2015 року / IV квартал 2014 року буде здійснюватися платником податку зі свого поточного рахунку безпосередньо на бюджетні рахунки, а за звітні податкові періоди, починаючи з лютого 2015 року / I квартал 2015 року, - з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ у порядку, визначеному пунктом 200.2 статті 200 Кодексу.

Перерахування коштів до бюджету з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ здійснюється відповідно до реєстру, який автоматично формується ДФС на підставі поданих платниками податкових декларацій з ПДВ, та не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення граничного строку для самостійної сплати податкових зобов'язань надсилається Казначейству.

Перерахування суми податку до бюджету та/або на спеціальні рахунки платників податку з їх електронних рахунків здійснюється Казначейством не пізніше останнього дня строку для самостійної сплати податкових зобов'язань, в межах залишку таких коштів на електронних рахунках (пункт 200.2 Кодексу).

Для сплати податку на додану вартість до бюджету з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ необхідно перерахувати з поточного рахунку платника на його рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ, відкритий йому в Казначействі, суму коштів, що дорівнює сумі податкових зобов'язань, задекларованих ним до сплати в бюджет за відповідний звітний (податковий) період. Таке перерахування на електронний рахунок платнику слід здійснювати не пізніше граничного строку для самостійної сплати податкових зобов'язань, зокрема, за для сплати узгоджених податкових зобов'язань за звітний період лютий 2015 року - не пізніше 30 березня 2015 року.

Якщо платник у строки, встановлені Кодексом для самостійної сплати платником податкових зобов'язань, не забезпечив наявність на його електронному рахунку коштів для сплати узгоджених податкових зобов'язань/перерахування на спеціальний рахунок, Казначейством виконання реєстрів, надісланих ДФС, здійснюється в межах залишку коштів на рахунку в системі електронного адміністрування податку. Невиконаний (не сплачений) за таким реєстром залишок узгоджених податкових зобов'язань платника обліковується Казначейством до повного виконання шляхом перерахування до бюджету/спеціального рахунку коштів, що перераховуються платником з власного поточного рахунку на його електронний рахунок (пункт 22 Порядку N 569).

Розрахунки з бюджетом після 01.02.2015 у зв'язку з поданням уточнюючих розрахунків, сплата податкових зобов'язань, визначених контролюючим органом, та сплата штрафних санкцій і пені здійснюються платником податку до бюджету не з електронного рахунку, а з власного поточного рахунку (пункт 25 Порядку N 569).

Тобто з електронного рахунку погашаються суми податкових зобов'язань, задекларованих платником податку в податкових деклараціях з ПДВ за звітні (податкові) періоди з 01.02.2015, а суми податкових зобов'язань з ПДВ, які платник визначив в уточнюючих розрахунках до податкових декларацій з ПДВ, суми ПДВ, донараховані платнику контролюючим органом за результатами перевірок, суми штрафів та пені сплачуються не з електронного рахунку платника, а з його поточного рахунку.

Спеціальний режим оподаткування у сільському господарстві.

Платникам податку, які застосовують спеціальний режим оподаткування, визначений статтею 209 Кодексу, у системі електронного адміністрування податку відкривається єдиний електронний рахунок для обліку сум податку як в межах діяльності, визначеної статтею 209 Кодексу, так і у межах іншої діяльності.

У випадку, якщо платником податку, який застосовує спецрежим, за результатами звітного періоду задекларовано суми податку, які підлягають сплаті як до бюджету, так і на його спеціальний рахунок, кошти з його електронного рахунку, у першу чергу, перераховуються до бюджету, а у разі повного розрахунку з бюджетом - на спеціальний рахунок такого платника (пункт 22 Порядку N 569).

Таке перерахування здійснюється на підставі реєстру, який автоматично формується ДФС України на підставі поданих платниками податкових декларацій з ПДВ та надсилається Казначейству. Перерахування суми податку до бюджету та/або на спеціальні рахунки платників податку з їх електронних рахунків здійснюється Казначейством в межах залишку таких коштів на електронних рахунках (пункт 21 Порядку N 569).

Зазначене правило стосується також і платників податку - сільськогосподарських підприємств усіх форм власності, які відповідають критеріям, визначеним статтею 209 розділу V Кодексу, але не зареєструвалися як суб'єкти спеціального режиму оподаткування.

Для забезпечення в умовах дії системи електронного адміністрування ПДВ спрямування сум ПДВ на підтримку власного виробництва суб'єкти спецрежиму - платники ПДВ повинні надати контролюючому органу за місцем своєї реєстрації платником ПДВ інформацію про реквізити поточного рахунку, на який має бути перерахована відповідна сума з електронного рахунку такого платника, та актуалізувати такі дані у разі зміни реквізитів поточного рахунку.

Зміни до Кодексу, які запроваджуються з 1 січня 2015 року у зв'язку з набранням чинності Законом N 71.

Збільшено граничний обсяг операцій для обовязкової реєстрації платником ПДВ.

Збільшується з 300 тис. грн. (без ПДВ) до 1 млн. грн. (без ПДВ) граничний обсяг загальної суми від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Кодексу, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, протягом останніх 12 календарних місяців, із досягненням якого особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 розділу V Кодексу (пункт 181.1 статті 181 розділу V Кодексу).

Тобто з 01.01.2015 суб'єкт господарювання зобов'язаний зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 розділу V Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку, у разі, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн. грн. (без урахування ПДВ).

Правила, встановлені розділом V Кодексу, для добровільної реєстрації особи як платника ПДВ не змінилися.

Платники ПДВ, у яких станом на 01.01.2015 обсяг оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців не перевищує 1 млн. грн., отримують можливість анулювати свою реєстрацію платника ПДВ.

Змінено базу оподаткування операцій з постачання товарів/послуг.

Відповідно до пункту 188.1 статті 188 Кодексу база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається не нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг - не нижче їх собівартості, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів - не нижче балансової (залишкової) вартості (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни, за винятком товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню, та газу, який постачається для потреб населення.

Продовжено режим звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання зернових і технічних культур.

До 31 грудня 2017 року продовжено режим звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання зернових і технічних культур (пункт 15 2 підрозділу 2 розділу XX Кодексу).

Відповідно до такого режиму від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання на митній території України зернових та технічних культур, зазначених в абзаці першому пункту 15 2 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, крім першого постачання таких зернових та технічних культур сільськогосподарськими підприємствами - виробниками та підприємствами, які безпосередньо придбали такі зернові та технічні культури у сільськогосподарських підприємств - виробників.

Операції з вивезення в митному режимі експорту зернових та технічних культур, зазначених в абзаці першому пункту 15 2 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, звільняються від оподаткування податком на додану вартість.

Одночасно дію пункту 197.21 статті 197 розділу V Кодексу призупинено до 31 грудня 2017 року включно.

Продовжено режим звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання  відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів.

До 1 січня 2017 року продовжено режим звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД (пункт 23 підрозділу 2 розділу XX Кодексу).

Разом з тим Кодексом встановлено, що переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів мають бути затверджені Кабінетом Міністрів України. Постанова Кабінету Міністрів України від 5 лютого 2014 року N 43 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року N 15" діяла до 1 січня 2015 року. Таким чином, до затвердження Кабінетом Міністрів України нових переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів чи продовження дії попередніх оподаткування операцій з постачання таких відходів здійснюється за ставкою 20 відсотків.

Податковий кредит отримувача послуг від нерезидента.

На відміну від діючого до кінця 2014 року порядку, починаючи з 01.01.2015, отримувач послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, отримує право на податковий кредит за такими операціями на дату складання ним податкової накладної за цими операціями, за умови її реєстрації в ЄРПН (пункт 198.2 статті 198 та пункт 208.2 статті 208 розділу V Кодексу).

У зв'язку з цим необхідно враховувати, що у розділі II "Податковий кредит" податкової декларації з ПДВ за січень (I квартал) 2015 року може бути одночасно відображений податковий кредит за операціями з отримання послуг від нерезидента, які були здійснені у грудні (IV кварталі 2014 року) та в січні (I кварталі) 2015 року.

Прес-служба ДФС повідомляє

У січні платники єдиного податку сплатили до бюджету 716 млн. гривень

Протягом січня поточного року платники податків, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, сплатили до бюджету 716 млн. грн. Порівняно з відповідним періодом 2014 року сплата податку зросла на 12 відс. У січні 2014 року від спрощенців бюджет отримав 641,1 млн. грн..

Переважна більшість суми сплачена підприємцями-фізичними особами – 573,5 млн. грн. Юридичні особи спрямували до бюджету 142,5 млн. гривень.

Нагадаємо, що Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VІІІ “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо податкової реформи)” зменшено з 6 до 4 кількість груп платників єдиного податку.

Так, до 1 групи включено підприємців, які здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торгівельних місць на ринках або здійснюють господарську діяльність по наданню побутових послуг населенню. Це платники, у яких обсяг доходу до 300 тис. грн. на рік та відсутні наймані працівники.

Друга група – підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку або населенню, здійснюють виготовлення або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства. Обсяг доходу у таких платників визначено у розмірі до 1,5 млн. грн. та кількість найманих працівників – до 10 осіб.

У третій групі працюватимуть фізичні особи-підприємці та юридичні особи з обсягом доходу – до 20 млн. грн.., при цьому кількість найманих працівників необмежена.

У четвертій групі перебуватимуть сільгоспвиробники, в яких доля сільськогосподарського товаровиробництва за попередній рік дорівнює або перевищує 75 відс. Кількість найманих працівників для них та обіг коштів необмежені.

Детальніше з новаціями у спрощеній системі оподаткування можна ознайомитися на веб-порталі ДФС України.    

Більше третини експорту України припадає на країни Євросоюзу

Відповідно до митної статистики у січні поточного року частка експорту до країн Європейського союзу склала 36%, а імпорту – 38%. Для країн СНД ці показники склали 16% та 26% відповідно.

Загальний зовнішньоторговельний обіг протягом січня 2015 року склав 5,9 млрд. грн. Україна здійснювала зовнішньоторговельні операції товарами з партнерами із 173 країн світу.

За цей період Україна імпортувала товарів на суму 2,9 млрд. дол. США.  Серед товарів найбільші суми сплати платежів до держбюджету з імпорту забезпечено: по нафті або нафтопродуктах (21,9% загальної суми сплати); вугіллі кам’яному, антрациті (5,3%); автомобілях легкових та інших моторних транспортних засобах (4,3%); інсектицидах, родентицидах, фунгіцидах, гербіцидах, дезінфекційних засобах (3,5%); цитрусових (1,5%),  коксу і напівкоксу; вугіллю ретортному (1,3%); апаратах електричних телефонних та телеграфних; відеотелефонах (1,3%); приймальній апаратурі телевізійній, відео моніторах та відеопроекторах (1%); кукурудзі (1%).

Експорт товарів протягом зазначеного періоду склав 3 млрд. дол. США. Найбільше сплачено мита з експорту відходів та брухту чорних металів, шихтових зливків – 56,3% від загальної суми мита, живої великої рогатої худоби – 24% та насіння льону – 14,5%.

У січні в ДФС проведено 295 службових розслідувань щодо протиправних дій працівників служби

Протягом січня 2015 року підрозділами власної безпеки Державної фіскальної служби проведено 295 службових розслідувань та перевірок інформації щодо корупційних або протиправних дій посадових осіб. За їх результатами винесено 62 офіційних застереження, 84 особи притягнуто до дисциплінарної відповідальності та 4 працівників звільнено із займаних посад.

Також правоохоронними органами розпочато 43 кримінальних провадження за фактами вчинення посадовими особами фіскальних органів корупційних та інших злочинів у сфері службової діяльності. Крім того, стосовно працівників ДФС складено та направлено до суду 2 адміністративних протоколи про порушення закону України „Про засади запобігання та протидії корупції”.

Не залишаються поза увагою підрозділів власної безпеки фіскальної служби звернення фізичних та юридичних осіб щодо можливих неправомірних дій з боку посадових осіб відомства та повідомлення, які надходять на антикорупційний сервіс ДФС „Пульс”.

Так, у січні поточного року перевірено 11 таких повідомлень. Також розглянуто 110 звернень фізичних та юридичних осіб щодо корупційних дій співробітників ДФС, з яких 34 інформації знайшли своє підтвердження.

Майже 1 млн. грн. штрафів за порушення митних правил перераховано до держбюджету у січні 2015 року

Протягом січня 2015 року митницями Державної фіскальної служби розглянуто 404 справи про порушення митних правил. За результатами розгляду цих справ порушники оштрафовані на суму понад 8,07 млн. грн., з яких перераховано до державного бюджету понад 0,9 млн. грн.

Також у січні поточного року митниками порушено 1 237 справ про порушення митних правил на суму понад 76,4 млн. грн. З них, в 613 справах вилучено предмети правопорушень на суму понад 28,5 млн. грн.

За вартістю серед вилученого майна більшу частку склали промислові товари – понад 12,1 млн. грн., наступну „сходинку рейтингу” посіли транспортні засоби – їх вилучено на суму понад 5,8 млн. грн. Вартість конфіскованих продовольчих товарів та валюти склала майже однакові суми – понад 5,1 та 5,5 млн. грн. відповідно.

Крім того протягом січня 2015 року на розгляд до суду митницями передано 457 справ про порушення митних правил на суму понад 96,7 млн. грн. За результатами розгляду цих справ судом прийнято рішення про конфіскацію предметів правопорушень на суму понад 27,1 млн. грн. та накладено штрафів на суму понад 10 млн. грн.

Головне управління ДФС у Запорізькій області повідомляє

У Запоріжжі зловмисники вимагають від підприємців гроші, видаючи себе за керівництво фіскальної служби

На Запоріжжі останнім часом поширилися випадки злочинної діяльності аферистів, які від імені працівників фіскальної служби намагаються нажитися на підприємцях.

Перший вид афери полягає у наступній схемі. Зловмисники телефонують платникам, здебільшого це представники мереж роздрібної торгівлі та закладів харчування, і видаючи себе за посадових осіб органів ДФС області, попереджають про нібито заплановану на найближчий час податкову перевірку. В останніх дзвінках аферисти говорили від імені заступників начальника Головного управління ДФС у Запорізькій області і пропонували підприємцям скасувати перевірочний захід. Для цього жертвам необхідно перерахувати кошти на банківську картку зловмисників – приблизна сума – від 3 до 4 тисяч гривень.

Другий вид – також у телефонний спосіб. Цього разу "керівництво" ГУ ДФС у Запорізькій області просить перерахувати кошти нібито на якусь "київську ревізію", що невдовзі має прибути до Запоріжжя. При цьому вони залишають номер мобільного телефону і вимагають, аби до них подзвонили і сказали, чи погоджуються підприємці "пожертвувати" певну суму коштів на "перевірку".

Шановні платники! Якщо ви володієте інформацією про подібні афери, просимо повідомити управління внутрішньої безпеки ГУ ДФС у Запорізькій області за номером: (061) 213-54-81.

Запорізькі оперативники виявили "нерадиве" підприємство, яке недоплатило державі майже 4 млн. грн.

Службові особи одного із запорізьких підприємств займались оптовою торгівлею зерном, насінням i кормами для тварин.

Аби не сплачувати податки, вони перекрутили дані у податковій звітності та не відобразили реальні обсяги фінансово-господарських операцій.

Ці кошти пішли б на нарахування та сплату податку на доходи фізичних осіб. Замість цього ухилились на суму понад 3,8 млн. гривень.

 Згідно з Кримінальним кодексом України зазначені правопорушення караються штрафом від п’ятнадцяти тисяч до двадцяти п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна, зазначив начальник оперативного управління Ігор Волков.

На підставі матеріалів співробітників оперативного управління ГУ ДФС у Запорізькій області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинення кримінального правопорушення, що кваліфікується за ч. 3 ст. 212 КК України (ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах). 

Майже півтонни "гаражної катанки" виявили співробітники податкової міліції області

Мешканець області вирішив "відкрити власний бізнес", який приносив би прибуток, але при цьому економити на податках. Так, у власному гаражному кооперативі він організував "підпільний цех" фальсифікованих алкогольних напоїв, які в подальшому реалізовував місцевим мешканцям.

Із незаконного обігу оперативні співробітники області вилучили 493 літри спирту в пластикових ємностях різного об'єму, понад 980 скляних пляшок горілки ємністю 0,5л, які були обклеєні етикетками горілки відомої торговельної марки та акцизними марками з ознаками підробки. Аби у покупців був широкий вибір продукції, чоловік виготовляв ще й коньяк, для цього у нього було 40 літрів рідини коричневого кольору в пластикових ємностях об'ємом по 5 літрів, а також іншого приладдя для підробки алкогольних напоїв. Крім цього, чоловік "приторговував" цигарками. Їх виявилось майже 800 пачок.

У результаті проведених заходів вилучено товарно-матеріальних цінностей підакцизної групи на загальну суму 109 тис. гривень. Дані діяння караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з вилученням та знищенням вироблених товарів та з конфіскацією обладнання для виготовлення.

Працівники податкової міліції перекрили "канал постачання" незаконно виготовлених алкогольних напоїв

Власник автомобілю, що перевозив на території Запорізької області підробні алкогольні напої, прекрасно знав, що "грається" з долею, але сподівався, що правоохоронні органи на нього не звернуть увагу.

Він доставляв до "точок" реалізації пляшки з "катанкою" вітчизняного виробництва, обклеєні марками акцизного податку України, з ознаками підробки.

Із незаконного обігу оперативні співробітники вилучили понад 5 тис. пляшки горілки ємкістю по 0,5 л, та понад 4 тис. пляшок по 0,25 л на загальну суму майже 400 тис. гривень.

Алкогольні напої, які знаходились в автомобілі, вилученні та передані на зберігання до спеціалізованого підприємства. Складено протокол за ст. 164-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Із незаконного обігу запорізькі оперативники вилучили алкогольних напоїв майже на 50 тис. грн.

Минулого тижня співробітники податкової міліції на території м. Запоріжжя та області встановили 3 факти реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності відповідних дозвільних документів (ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення). У результаті проведених заходів із незаконного обігу вилучено алкогольних напоїв на суму 28 тис. гривень та тютюнових виробів на суму 21 тис. гривень.

Понад 23 млн. грн. до бюджету – від підприємців "спрощенців"

Від суб'єктів малого і середнього підприємництва Запоріжжя, які обрали для себе спрощену систему оподаткування надходження з єдиного податку складають 23,6 мільйона гривень, а це на 2,6 мільйона гривень або на 12,6% більше, ніж за січень минулого року. Переважна більшість суми сплачена підприємцями-фізичними особами – 18,5 млн. грн.

Як зазначив начальник ГУ ДФС у Запорізькій області Олексій Кавилін, працювати за умовами сплати єдиного податку вигідно і зручно. На початок лютого поточного року платників першої групи нараховується 7,1 тис, які сплатили – 1,3 млн. грн., у другій групі – 21,7 тис. платників, що поповнили казну на 6,3 млн. гривень та третя група - 9,7 тис. платників, від яких надходження склали майже 11 млн. грн.

Нагадуємо, до 2017 року відміняються перевірки підприємств, установ і організацій, фізичних осіб – підприємців, у яких обсяги доходів не перевищують 20 млн. грн. Це обмеження не розповсюджується на суб’єктів господарювання, які ввозять в Україну або виробляють чи реалізують підакцизні товари, а також на предмет наявності ліцензій, сплати ПДФО, ЄСВ, відшкодування ПДВ.

На Запоріжжі на 62 відсотки скоротилась кількість перевіркок

За січень 2015 року аудитори проведи 17 документальних та 32 позапланові перевірки що на 62 відсотки менше, ніж за відповідний період 2014 року.

Тенденція до скорочення перевірок продовжується й у поточному році. Що ж до тих перевірок, які провели аудитори, слід відзначити їх дієвість. Бюджет додатково отримав понад 6,8 млн. грн.

- З перевірками – до підприємств із сумнівною податковою історією та до тих, хто входить до групи ризикових - саме за таким принципам визначаються суб’єкти господарювання для проведення податкового та митного аудиту, - відзначив начальник ГУ ДФС у Запорізькій області Олексій Кавилін.

Серед матеріалів, які стали підставою для проведення перевірок – 10, які надали підрозділи податкової міліції та інші правоохоронні органи. За результатами цих перевірок бюджет додатково отримав майже 100 тис. грн.

У полі зору спеціалістів податкового та митного аудиту у січні поточного року були 12 суб’єктів господарювання, які займаються зовнішньоекономічною діяльністю. За порушення валютного законодавства підприємства сплатили до бюджету понад 400 тис. грн..

У ході проведених фактичних перевірок встановлено фінансових порушень на суму понад 110 тис. грн. Більша половина з них вже надійшла до бюджету.

Так, під час перевірки автозаправної станції аудитори встановили, що оператори АЗС не весь розрахунок за бензин та дизельне пальне проводять через касові апарати. Це з’ясувалося, коли перевіряючи звірили дані з електронною касовою стрічкою і готівкою, яка на момент перевірки знаходилась у касі. Через такі "розбіжності" власник АЗС має сплатити фінансові санкції на суму понад 9 тис. грн.

До місцевих бюджетів надійшло 2,7 млн. грн. від плати за ліцензії від запорізьких платників

З початку року цей показник перевищив на 20,4 відсотка надходження минулого року.

Суб'єктам господарювання, що реалізують підакцизну групу товарів видано 323 ліцензії, продовжена дія 702, призупинено 33, анульовано 100. Діючих ліцензій на території міста та області понад 6 тис. шт.

Крім цього, у січні до загального фонду державного бюджету надійшло 633 тис. грн. акцизного податку з виробників, що на 67,3 відсотка більше за січневі показники 2014 року.

З початку року суб'єкти підприємництва сплачують акцизний податок від реалізації підакцизної групи товарів, який надходить виключно до місцевих бюджетів.

До складу алкогольних напоїв включено також пивну продукцію, тож власникам торговельних мереж та точок необхідно буде придбати відповідну ліцензію, починаючи з 1 липня поточного року.

Нагадаємо, отримати ліцензії на право оптової чи роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами можна у Центрах обслуговування платників в ДПІ за місцем здійснення діяльності.

На Запоріжжі сплачено понад 190 мільйонів гривень митних платежів до бюджету країни

Як зазначив начальник Запорізької митниці ДФС Олексій Мужев, порівняно із січнем минулого року надходження до держбюджету зросли на 38%.

- Результатом напруженої роботи Запорізької митниці ДФС з перших днів поточного року стало збільшення надходжень до держаного бюджету України, перерахованих підприємствами Запорізького регіону. Змінюються умови ведення бізнесу, змінюється структура зовнішньоекономічних операцій, і в цих умовах важливо забезпечити безумовне дотримання законодавства всіма учасниками відносин в процесі здійснення зовнішньо економічної діяльності. Забезпечення персональної відповідальності за прийняті рішення чи здійснені митні формальності має стати основою для забезпечення прозорості діяльності митниці, підкреслив начальник Запорізької митниці ДФС Олексій Мужев.

Митниця має позитивні напрацювання щодо протидії митним правопорушенням. Важливим є посилення аналітично-пошукової складової.

Додаткові надходження від заходів за результатами контролю за напрямками роботи митниці та вжиття заходів митно-тарифного регулювання склали 10,5 млн. грн.

Від реалізації конфіскованого майна перераховано понад 7 тис. гривень.

Про телефонних аферистів та факти корупції підприємці можуть повідомляти управління власної безпеки

Про злочинні афери, що завдають шкоди фіскальній службі та суб’єктам господарювання, а також про випадки протиправних дій співробітників територіальних органів Державної фіскальної служби у Запорізькій області платники податків можуть повідомляти телефоном або на електронну адресу Головного управління ДФС у Запорізькій області. Про це повідомив під час брифінгу в. о. начальника управління власної безпеки Головного управління ДФС у Запорізькій області Олег Стадніченко.

Він зазначив, що в Запоріжжі та області поширилися випадки злочинної діяльності аферистів, які від імені керівництва фіскальної служби намагаються нажитися на довірливих підприємцях.

Останнім часом зловмисники телефонували платникам від імені заступника начальника Головного управління ДФС у Запорізькій області Романа Афонова, попереджали про нібито заплановану податкову перевірку і пропонували її відмінити. Для цього необхідно перерахувати кошти на банківську картку аферистів – від 3 до 4 тисяч гривень.

Шахраї використовують й інший привід. Вони також від імені керівництва ГУ ДФС у Запорізькій області просять перерахувати гроші нібито на якусь "київську комісію", яка незабаром повинна приїхати до Запоріжжя. При цьому вони залишають номер мобільного телефону і вимагають, щоб до них подзвонили і сказали, чи погоджуються підприємці "пожертвувати" певну суму коштів на "перевірку".

– Найчастіше об’єктами таких телефонних дзвінків стають представники мереж роздрібної торгівлі, аптек і закладів громадського харчування. Дії зловмисників підпадають під адміністративну і кримінальну відповідальність та завдають шкоди іміджу фіскальної служби, – підкреслив Олег Стадніченко.

За його словами, співробітники управління власної безпеки наразі встановлюють коло певних осіб, які можуть бути причетні до цих правопорушень. Водночас фахівці ГУ ДФС просять громадян, які володіють інформацією про подібні афери, а також про факти корупційних чи протиправних дій з боку співробітників територіальних органів Державної фіскальної служби у Запорізькій області, повідомляти в управління власної безпеки Головного управління ДФС у Запорізькій області за номером: (061) 213-54-58 або на електронну адресу: uvb.dfs.zp@i.ua.

За минулий тиждень від роботи з детінізації економіки до бюджету спрямовано понад 530 тис. гривень

Саме така сума коштів надійшла за минулий тиждень до бюджетів усіх рівнів від діяльності співробітників оперативних підрозділів ГУ ДФС області. До Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості по 8 кримінальних правопорушеннях, в т.ч. 5 – за ч.3 ст.212 КК України (ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах) та 3 – за іншими статтями КК України. За минулий тиждень із незаконного обігу вилучено товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 217 тис. гривень.

Торговці будматеріалами приховали від оподаткування 3 мільйони гривень

Співробітники оперативного управління ГУ ДФС області виявили у Запоріжжі одне з місцевих підприємств, яке повинно було за бюджетні кошти виконувати різноманітні будівельні роботи. Службові особи, аби ухилитися від сплати податків, обрали схему для податкових афер шляхом незаконного завищення податкового кредиту з податку на додану вартість. Таким чином ухилились від сплати податків на загальну суму 3,1 млн. гривень.

У відношенні посадових осіб за матеріалами співробітників оперативного управління ГУ ДФС у Запорізькій області розпочато кримінальне провадження за ч.3 ст.212 Кримінального кодексу України (ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах).

На Запоріжжі перекрито канал постачання контрабандних цигарок

Оперативники ГУ ДФС у Запорізькій області спільно зі співробітниками ГУМВС України в Запорізькій області встановили факт перевезення з метою реалізації тютюнових виробів іноземного виробництва. У ході огляду з’ясувалося, що на пачках цигарок були відсутні марки акцизного податку, а самі мали явні ознаки контрабанди.

 За результатами перевірки виявлено та вилучено 11 тис. пачок тютюнових виробів різних найменувань на суму 143 тис. гривень.

Крім цього, на території м. Запоріжжя та Запорізької області оперативними співробітниками встановлено 4 факти реалізації тютюнових виробів та алкогольних напоїв без відповідних дозвільних документів. У результаті проведених заходів із незаконного обігу вилучено товару на загальну суму 74 тис. гривень.

Письмово до податкової звернулись 46 запоріжців

З них 45 заяв, 1 скарга, пропозицій не надходило. Найбільше мешканці міста Запоріжжя та області інформували органи ДФС про ухилення від сплати податків, також щодо проведення контрольно-перевірочної роботи та з метою отримання податкової консультації індивідуального характеру. Така інформація надається у відповідності до вимог ст.52 Податкового кодексу України тощо.

За перший місяць поточного року фахівцями ГУ ДФС у запорізькій області розглянуто 12 звернень. З них по 10 дано роз’яснення, 2 – надіслано за належністю. Залишаються на виконанні 34 звернення, термін яких не настав.

З початку року до підрозділів ДФС у Запорізькій області надійшло 4 колективних звернення.

Керівники ДФС у Запорізькій області провели 58 особистих прийомів громадян

Найбільше до посадових осіб підрозділів ДФС у Запорізькій області звертались СПД-фізичні особи та робітники підприємств.

Актуальними на особистих прийомах були питання оподаткування податком на доходи фізичних осіб, щодо оподаткування доходів підприємницької діяльності, ЄСВ, плати за землю, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

З початку року посадові особи підрозділів ДФС у Запорізькій області здійснили 23 виїзні особисті прийоми громадян.

Аналітичні матеріали та графіки прийомів громадян підрозділів ДФС у Запорізькій області оприлюднюються на суб-сайті ГУ ДФС у Запорізькій області.

Роз’яснення податкового законодавства

Про визначення розміру орендної плати

Державна фіскальна служба України з метою забезпечення належного виконання платниками податків обов'язку з сплати орендної плати за користування земельними ділянками державної та комунальної форми власності повідомляє таке.

Верховним судом України (далі - ВСУ) у постанові від 02.12.2014 N 21-274а14 (далі - постанова N 21) висловлено правову позицію щодо застосування підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України (далі - ПКУ).

Зокрема, передбачено, що з набранням чинності ПКУ річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПКУ та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.

При цьому, виходячи із принципу пріоритетності норм ПКУ над нормами інших актів у разі їх суперечності (пункт 5.2 статті 5 ПКУ), до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПКУ.

Таким чином, згідно із правовою позицією ВСУ з 1 січня 2011 року розмір податкового обов'язку платника податків зі сплати орендної плати не може бути меншим, ніж визначений пунктом 288.5 статті 288 ПКУ.

При цьому відповідно до ст. 244 2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення ВСУ, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність до рішення ВСУ.

Обчислення та сплата плати за землю

Нещодавно Державною фіскальною службою України спільно з журналом «Вісник Міністерства доходів і зборів України» було проведено «гарячу» телефонну лінію на тему «Обчислення та сплата плати за землю». На запитання платників відповідала заступник начальника управління-начальник відділу плати за землю з юридичних осіб та місцевіх податків і зборів Управління місцевих податків і зборів, плати за землю Департаменту оподаткування юридичних осіб Інна Литвин.

Пропонуємо вашій увазі відповіді на запитання, поставлені під час проведення телефонної лінії.

Платник єдиного податку надає в оренду приміщення

 1. Підприємство — платник єдиного податку за умовами договору надає в оренду приміщення (без земельної ділянки). Чи повинно підприємство в цьому випадку сплачувати земельний податок?

Відповідно до пп. 4 п. 297.1 ст. 297 Податкового кодексу України (далі — Податковий кодекс) платників єдиного податку звільнено від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності із земельного податку, крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються ними для провадження господарської діяльності.

Згідно зі ст. 796 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV (далі — Цивільний кодекс) одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, а також яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму. У договорі найму сторони визначають розмір земельної ділянки, яка передається наймачеві. Якщо розмір земельної ділянки договором не визначено, наймачеві надається право користування усією земельною ділянкою, якою володів наймодавець.

Плата, яка справляється з наймача будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), складається з плати за користування нею і плати за користування земельною ділянкою (ст. 797 Цивільного кодексу).

У разі здійснення юридичними особами підприємницької діяльності шляхом передачі в оренду будівель (споруд, їх частин) у статутах даних юридичних осіб зазначається, що це є одним з видів або єдиним видом їх діяльності. Отже, саме будівлі (споруди, їх частини) використовуються для здійснення господарської діяльності.

Якщо земельні ділянки, на яких розташовано передані в оренду будівлі (споруди, їх частини), не використовуються для здійснення підприємницької діяльності, при укладенні договорів оренди має зазначатися плата за користування земельними ділянками.

Таким чином, юридичні особи — платники єдиного податку, що є власниками земельних ділянок або постійними землекористувачами, за земельні ділянки під будівлями (їх частинами), переданими іншим суб’єктам господарювання, з урахуванням прибудинкової території повинні сплачувати земельний податок на загальних умовах за ставками, визначеними Податковим кодексом. У разі надання в оренду частини будівлі земельний податок обчислюється пропорційно площі, яку передано в оренду.

 Розмір орендної плати за договором оренди земельної ділянки комунальної власності

 1. За договором оренди земельної ділянки комунальної власності встановлено орендну плату у розмірі, нижчому за встановлений Податковим кодексом. Яка сума підлягає сплаті до бюджету?

Відповідно до п. 288.4 ст. 288 Податкового кодексу розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Водночас п. 288.5 ст. 288 цього Кодексу визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

не може бути меншою ніж 3% нормативної грошової оцінки;

не може перевищувати:

для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об’єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об’єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), — 3% нормативної грошової оцінки;

для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та які надано для будівництва та/або експлуатації аеродромів, — чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється розділом XIII Податкового кодексу;

для інших земельних ділянок, наданих в оренду, — 12% нормативної грошової оцінки.

Якщо розмір орендної плати,зазначений у договорі оренди земельної ділянки державної та/або комунальної власності, є нижчим від встановленого п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу, орендарю слід звернутися до відповідного органу виконавчої влади та/або органу місцевого самоврядування, з яким укладено договір оренди землі, щодо приведення його у відповідність.

 Перехід права власності на будівлю

 1. З якого періоду виникають зобов’язання з плати за землю при переході права власності на будівлю?

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України від 25.10.2001 р. № 2768-III (далі — Земельний кодекс) право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України від 01.07.2004 р. № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Згідно з п. 287.6 ст. 287 Податкового кодексу при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Отже, особа, яка придбала будівлю, відповідно до п. 287.6 ст. 287 Податкового кодексу має сплачувати земельний податок на загальних підставах за земельну ділянку, на якій розташовано таку будівлю, з урахуванням прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Водночас, оскільки підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу), а орендної плати — договір оренди земельної ділянки (п. 288.1 ст. 288 цього Кодексу), власнику будівлі, споруди (їх частин) необхідно оформити та зареєструвати ще й право користування земельною ділянкою.

 Земельні ділянки, розташовані у зоні проведення АТО

 1. Чи звільняються від сплати земельного податку власники земельних ділянок, розташованих у зоні проведення АТО?

Статтею 6 Закону України від 02.09.2014 р. № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що під час проведення АТО суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення АТО, звільняються від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Тобто цим Законом передбачено звільнення від сплати за земельні ділянки державної та комунальної власності, що перебувають у користуванні суб’єктів господарювання на праві постійного користування або оренди.

Водночас обласні, міські, селищні та сільські ради на підставі п. 284.1 ст. 284 Податкового кодексу можуть встановлювати пільги щодо сплати земельного податку, який справляється на відповідній території: часткове звільнення на певний строк, зменшення суми земельного податку лише за рахунок коштів, які зараховуються до відповідних місцевих бюджетів.

Також суб’єкти господарювання можуть скористатися правом на розстрочення та відстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу. Крім того, податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), може бути списаний як безнадійний відповідно до ст. 101 Податкового кодексу.

 Заповнення додатка 1 «Відомості про наявні земельні ділянки» до декларації з плати за землю

 1. Яким чином заповнюються графи 8, 9 додатка 1 до декларації з плати за землю?

По-перше, слід нагадати, що форма податкової декларації з плати за землю (земельний податок
та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) (далі — декларація), затверд­жена наказом ДПА України від 24.12.2010 р. № 1015, використовується платниками до 01.01.2015 р., а починаючи з 01.01.2015 р. запровад­жується форма декларації, затверджена наказом Міндоходів України від 30.12.2013 р. № 865.

До декларації додається додаток 1 «Відомості про наявні земельні ділянки» (далі — додаток 1), який є невід’ємною її частиною.

Графа 8 «Нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки з коефіцієнтом індексації» заповнюється на підставі довідки (витягу) з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки,що видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів. У цій графі зазначається цифра с двома знаками після коми (нормативна оцінка 1 м2).

У графі 9 «Площа земельної ділянки» зазначається площа земельної ділянки з документа, який підтверд­жує право на землекористування.

Якщо у платника плати за землю протягом року припиняється право власності (користування) земельною ділянкою і наслідком припинення прав є відсутність об’єкта оподаткування, то платник подає до контролюючого органу уточнюючу декларацію з виправленими показниками разом з додатком 1. У зв’язку з відсутністю відомостей про об’єкти оподаткування рядки додатка 1 прокреслюються.

 Розрахунок земельного податку у разі відсутності документів на землю

 1. Як розрахувати суму земельного податку, якщо документи на землю відсутні (перебувають на оформленні)?

Підпунктом 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу встановлено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації. Ставки земельного податку встановлено розділом ХІІI Податкового кодексу.

Управління у сфері оцінки земель і земельних ділянок відповідно до норм п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Тому суб’єкту господарювання потрібно звернутися за інформацією щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки до територіального органу Держземагентства України за місцезнаходженням земельної ділянки.

 Реєстрація права власності на земельну ділянку

 1. Протягом якого часу необхідно зареєструвати право власності на земельну ділянку після її реєстрації у державному земельному кадастрі?

Згідно з частиною 10 ст. 24 Закону України від 07.07.2011 р. № 3613-VI «Про Державний земельний кадастр» речовое право на земельну ділянку необхідно зареєструвати протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки.

У разі якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не буде зареєстровано з вини заявника, державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію.

 Оподаткування земельної ділянки, зайнятої паркінгом під багатоповерховим жилим будинком

 1. На балансі житлово-будівельного кооперативу є багатоповерховий жилий будинок із розташованим під ним паркінгом. Документи на земельну ділянку не оформлено. Земельний податок за житловий фонд сплачується у розмірі 3% суми земельного податку. За якою ставкою слід оподатковувати площу, зайняту паркінгом під багатоповерховим жилим будинком?

Пунктом 286.1 ст. 286 Податкового кодексу визначено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, який містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповідно до закону.

З метою дотримання вимог законодавства і для правильного оподаткування земельної ділянки суб’єкту господарювання необхідно звернутися до територіальних органів Держземагентства України за місцезнаход­женням земельних ділянок і отримати інформацію про категорію земельної ділянки, її площу та нормативно-грошову оцінку. Ставки земельного податку для різних категорій земельних ділянок встановлено розділом XIII Податкового кодексу.

Зокрема, згідно з п. 276.1 ст. 276 цього Кодексу податок за земельні ділянки (в межах населених пунктів), зайняті житловим фондом, автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, які використовуються без отримання прибутку, гаражно-будівельними товариствами, індивідуальними гаражами, справляється у розмірі 3% суми земельного податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 275 цього Кодексу.

З огляду на те, що використання землі в Україні є платним та підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, суб’єкт господарювання, якому в установленому законодавством порядку надано земельну ділянку, що фактично використовується за цільовим призначенням, але правовстановлюючі документи на неї відсутні, має застосовувати ставку земельного податку, визначену розділом ХІІI Податкового кодексу.

Використання земельної ділянки до поновлення дії договору оренди

 1. Суб’єкт господарювання за рішенням міської ради отримав в оренду земельну ділянку під придбаним за договором купівлі-продажу об’єктом нерухомості. Після закінчення дії договору оренди земельної ділянки рішенням міської ради було поновлено зазначений договір, але додаткову угоду із суб’єктом господарювання не було укладено та зареєстровано. Як оподатковується земельна ділянка, яку продовжує використовувати суб’єкт господарювання, у цьому випадку?

Відповідно до п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п. 288.4 ст. 288 цього Кодексу).

Згідно зі ст. 31 Закону України від 06.10.98 р. № 161-XIV «Про оренду землі» (далі — Закон № 161) договір оренди землі припиняється, зокрема,  в разі закінчення строку, на який його було укладено.

Передача об’єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, визначених у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі (ст. 17 Закону № 161).

У разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов’язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця (частина перша ст. 34 цього Закону).

Тобто акт приймання-передачі є документом, що підтверджує повернення земельної ділянки орендодавцю після припинення договору оренди землі.

У разі припинення або розірвання договору оренди земельної ділянки державної (комунальної) власності орендар повинен сплатити орендну плату за фактичний період перебування землі у користуванні у поточному році, тобто до дати повернення земельної ділянки орендодавцю (відповідному органу виконавчої влади чи відповідній сільській, селищній, міській раді), що підтверджується актом приймання-передачі земельної ділянки.

У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачено договором.

Отже, якщо після закінчення строку дії договору оренди платник не передав земельну ділянку орендодавцю за актом приймання-передачі, продовжує нею користуватися та не отримав письмового заперечення від орендодавця щодо використання такої ділянки, то до поновлення дії договору оренди такий платник має сплачувати орендну плату відповідно до умов попереднього договору оренди землі.

Водночас орендарю необхідно звернутися до відповідного органу виконавчої влади та/або органу місцевого самоврядування, з яким укладено договір оренди землі, та оформити і зареєструвати право користування земельною ділянкою.

 Визначення платника земельного податку у разі укладання договору суборенди

 1. Хто має сплачувати земельний податок у разі, якщо орендар — фізична особа, який має в користуванні за договорами оренди земельні ділянки, передав такі земельні ділянки за належним чином зареєстрованими договорами в суборенду юридичній особі?

Платниками податку відповідно до норм ст. 269 Податкового кодексу є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Згідно зі ст. 90 Земельного кодексу власники земельних ділянок мають право продавати або іншим шляхом відчужувати земельну ділянку, передавати її в оренду, заставу, спадщину.

Статтею 93 вищезазначеного Кодексу встановлено, що орендована земельна ділянка або її частина може за згодою орендодавця передаватись орендарем у володіння та користування іншій особі (суборенда).

Відносини, пов’язані з орендою землі, регулюються Законом № 161.

Цим Законом визначено, що об’єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності, а орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи.

Орендована земельна ділянка чи її частина може передаватись орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця. Договір суборенди земельної ділянки підлягає державній реєстрації і його умови повинні обмежуватися умовами договору оренди земельної ділянки та не супе­речити йому.

Відповідно до ст. 21 Закону № 161 орендна плата за землю — це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу).

Тобто орендар земельної ділянки сплачує орендодавцю орендну плату відповідно до договору оренди (суборенди), а власник земельної ділянки подає податкову декларацію відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки та сплачує земельний податок до бюджету.

 Подання звітності за декілька податкових періодів з порушенням термінів

 1. Підприємство не звітувало до контролюючих органів з плати за землю за 2013 р. та 2014 р. Якщо підприємство одночасно подасть декларації з плати за землю з порушенням термінів їх подання за ці податкові періоди, в якому розмірі буде застосовано штрафні санкції?

Платник податків зобов’язаний за кожний встановлений Податковим кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді чи ні (п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу).

Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п. 285.1 ст. 285 цього Кодексу).

Статтею 120 Податкового кодексу встановлено санкції за неподання або несвоєчасне подання платником податків чи іншими особами, зобов’язаними нараховувати та сплачувати податки, збори, податкових декларацій (розрахунків). Так, неподання або несвоєчасне подання податкової декларації тягне за собою накладення штрафу в розмірі 170 грн. за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 грн. за кожне таке неподання або несвоєчасне подання (п. 120.1 ст. 120 цього Кодексу).

Тобто повторним порушенням, за яке передбачено штраф у розмірі 1020 грн. згідно з п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу, буде несвоєчасне подання податкової декларації (розрахунку) платником податків незалежно від виду податку, за яке до такого платника протягом року вже було застосовано штраф за неподання (несвоєчасне подання) податкової декларації (розрахунку) та у період до одного року (до 365 або 366 днів — для високосного року) винесено податкове повідомлення-рішення.

Стаття 120 зазначеного Кодексу не прив’язує термін «календарний рік» до можливості застосування повторного штрафу, і для визначення повторності правопорушення відлік 365 днів (для високосного року — 366 днів) починається з дати винесення контролюючим органом податкового повідомлення-рішення (наказ ДПС України від 06.07.2012 р. № 592 «Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації з окремих питань застосування штрафних санкцій за порушення норм Податкового кодексу України»).

Отже, за неподання або несвоєчасне подання податкової декларації з плати за землю до платника податку застосовуються санкції, передбачені ст. 120 Податкового кодексу, зокрема в цій ситуації до нього буде застосовано штрафні санкції у розмірі 1190 грн. (1020 грн. + 170 грн.).

Платники запитували

Із якого звітного періоду діятиме пільга по земельному податку в разі прийняття у 2015 році відповідного рішення місцевою радою

ДФС у підкатегорії 112.04 «ЗІР» відповіла на запитання: чи має право на застосування пільги у 2015 році платник земельного податку, якщо рішення про її надання прийнято органом місцевого самоврядування в поточному році?

У разі якщо рішення про надання пільги щодо земельного податку прийнято органом місцевого самоврядування в поточному році, платник податку звільняється від сплати земельного податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право.




Новости Бердянска
сегодня, 21 марта, четверг
вчера, 20 марта, среда
19 марта, вторник

Все новости Бердянска