Информация от Бердянской налоговой инспекции на 12 ноября

12.11.2015 · 11:15 · Просмотров - 862

Подборка материалов от Бердянской ОГНИ за неделю по 12 ноября

Бердянська ОДПІ повідомляє

Сплачуємо податки за 3 квартал!

Бердянська ОДПІ нагадує, що 19 листопада 2015 року – граничний термін сплати податків і зборів за ІІІ квартал.  

Внимание!  Мошенники требуют денег от предпринимателей!

Бердянская налоговая инспекция предупреждает налогоплательщиков нашего города и района о том, что участились звонки от имени руководства налоговой инспекции с предложением  перечислить определенную сумму денег на счет открытый в одном из банков с целью получения  содействия в решении вопросов, связанных  налогообложением.

Сообщаем, что Бердянская налоговая инспекция к таким звонкам не имеет отношения, данные звонки поступают с целью получения мошенниками денежных средств незаконным путем.

Будьте внимательны! Не поддавайтесь на провокации!  

В случае поступления аналогичных звонков, сообщайте по тел. 0(61) 213-54-58 (управление внутренней безопасности ГУ ГФС в Запорожской области), 102 (дежурная часть ГОВД УМВД в Запорожской области).  

За ухилення від сплати соціального внеску  - кримінальна відповідальність

За словами першого заступника начальника - начальника оперативного управління Бердянської ОДПІ Артема Кавуна, слідчим управлінням фінансових розслідувань Мелітопольської ОДПІ  на підставі матеріалів оперативного управління Бердянської ОДПІ внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення за ознаками складу злочину, передбаченого ст.212-1 Кримінального кодексу, по факту умисного ухилення від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування службовими особами одного з підприємств міста Бердянськ. Тривають слідчі дії.

Вилучено безліцензійні алкогольні напої на 19 тисч гривень

Співробітниками оперативного управління  Бердянської ОДПІ  встановлено факт реалізації алкогольних напоїв без наявності свідоцтва про реєстрацію ФОП та відповідної ліцензії. В результаті перевірки вилучено алкогольні напої на суму 19 тис. гривень,  - повідомив начальник оперативного управліняя Артем Кавун.

Робота зі зверненнями громадян за 10 місяців 2015 рік

За січень-жовтень 2015 року до Бердянської ОДПІ надійшло 41 письмове звернення громадян, що на 19 звернень більше, ніж за відповідний період 2014 року.  Основна тематика звернень громадян - з’ясування  процедури відмови від реєстраційного номера облікової картки платника податку, повідомлення про можливі порушення податкового законодавства, надання індивідуальних податкових консультацій, - повідомила начальник Бердянської ОДПІ Олена Круц.

Вся інформація, викладена у зверненнях, ретельно відпрацьовується фахівцями та надаються відповіді в терміни передбачені законодавством.

Особистий прийом громадян керівним складом і структурними підрозділами Бердянської ОДПІ здійснюється згідно графіку. Так, протягом січня-жовтня здійснено 33 особистих прийомів.  Основні питання порушені громадянами на особистих прийомах стосувалися роз’яснення законодавства відносно плати за землю, податку на додану вартість, єдиного соціального внеску, реєстрації платників та  відмови від реєстраційного номера облікової картки платника податку.

Протягом січня-жовтня у Центрі обслуговування платників надано більш 9000 адмінпослуг

Як повідомила начальник Бердянської ОДПІ Олена Круц, з початку  2015 року інспекцією було надано 9150   адміністративних послуг у Центрі обслуговування платників податків. Зокрема, видано 5568 карток платників податків, видано 1130 довідки про відсутність заборгованості з платежів до бюджету, зареєстровано 806 книг обліку розрахункових операцій та 242  книги обліку доходів і витрат.

Для відвідувачів ЦОП створені всі умови для комфортного отримання адміністративних послуг. Спеціалісти Центру приділяють увагу кожному платнику, на стендах розміщена необхідна інформація з реєстрації платників податків, заповнення та подачі податкової  звітності юридичними та фізичними особами, обчислення та сплати податків до бюджету, графіки особистого прийому громадян посадовими особами  та інша корисна інформація.

АС «Єдине вікно подання електронної звітності»

Крім основних функцій (приймання податкової звітності платників податків,  яку вони надають в електронній формі, та реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних), портал забезпечує низку інших електронних сервісів для платників податків.

Один з найпопулярніших електронних сервісів ДФС – надання виписки з Єдиного реєстру податкових накладних як покупцю, так і продавцю.

Не меншим попитом користується послуга з укладання договору з територіальними органами ДФС «Про визнання електронних документів» у електронній формі.

Також користувачів цікавить інформація з реєстру платників.

З метою інформування платників податків щодо наявних податкових ризиків та заходів щодо їх усунення фіскальною службою розроблено автоматизоване програмне забезпечення по формуванню електронних повідомлень – «Податковий асистент».

Для інформаційної підтримки та технічної допомоги суб`єктам господарювання функціонує call – центр ДФС. За телефоном 0800501007 надаються консультації з питань подання електронної податкової звітності, реєстрації  податкових накладних та інші консультації з птань, які належать до компетенції ДФС.

Новини законодавства

Затверджено нову форму авансового звіту

Мінфін наказом від 28.09.2015 р № 841 перезатвердив форму авансового звіту.

Крім зміни «шапки» авансового звіту, наказом № 841 уточнено, що при розрахунку суми ПДФО у разі неповернення сум надміру витрачених коштів використовуються ставки 15% і 20%. Неповернена ж сума розраховується з урахуванням п. 164.5 ПКУ.

Тобто у разі перевищення добовими розміру, встановленого ПКУ, різниця вважається додатковим благом відрядженого працівника з відповідним оподаткуванням ПДФО.

Крім того, сума перевищення буде обкладатися військовим збором без застосування натурального коефіцієнта.

Наказ набрав чинності з 06.11.2015 р.

Роз’яснення законодавства 

Про граничний термін сплати єдиного внеску, нарахованого за календарний квартал фізичними особами – підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування

Державною фіскальною службою України надано роз’яснення від 29.10.2015 №39858/7/99-99-17-03-01-17 (далі – лист) щодо граничного терміну сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), нарахованого за календарний квартал фізичними особами – підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування.

Так, на підставі законодавчих норм наголошено, що граничний термін сплати єдиного внеску фізичними особами – підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування – 19 число місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

У разі, якщо останній день сплати єдиного внеску припадає на вихідний, святковий день чи інший неробочий день, то останнім днем таких строків сплати єдиного внеску вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем (пункт 11 розділу ІV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за № 508/26953).

Більш детально з відповідним листом ДФС можна ознайомитись на офіційному веб-порталі ДФС (http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/64677.html).

Як виправити помилку в додатку Д1 до декларації з ПДВ

 У листі від 29.10.2015 р. № 24334/10/28-10-06-11 ДФС  розглянула низку ПДВшних запитань. Зокрема, , як виправити помилку, допущену в додатку 1 (Д1) до декларації з ПДВ. Для цього в уточнюючому Д1 необхідно:

 • повторити помилковий запис неправильно вказаної дати отримання розрахунку коригування, при цьому вартісні показники зазначаються зі знаком «-»(сторно);
 • указати правильний запис за операцією з відповідним контрагентом (включаючи вартісні показники);
 • зазначити в підсумковому рядку «Усього» нульову суму.

Про складання податкової накладної для безперервних або ритмічних постачань

У листі від 06.11.2015 р. № 24811/10/28-10-06-11 ДФС розглянула деякі особливості щодо складання зведеної податкової накладної в разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер (далі— зведена накладна).

По-перше, платник податку протягом звітного періоду має право на складання однієї зведеної податкової накладної, яка складається не пізніше останнього дня такого періоду, або двох чи більше податкових накладних, виходячи із умов, передбачених цивільно-правовим договором.

По-друге, постачальник може скласти й зареєструвати в ЄРПН розрахунок коригування до зведеної  накладної в разі здійснення коригування сум податкових зобов’язань відповідно до ст. 192 ПКУ.

По-третє, для зведеної накладної діють загальні правила щодо подання заяви зі скаргою відповідно до п. 201.10 ПКУ.

Нагадаємо: у разі порушення продавцем/покупцем товарів/послуг порядку заповнення та/або порядку реєстрації в ЄРПН податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додавати до податкової декларації за звітний податковий період заяву зі скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним строком подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкової накладної чи порушено порядок її заповнення та/або порядок реєстрації в ЄРПН.

На яку дату в СЕА ПДВ перераховують суму овердрафту?

Показник «Сума середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців/4 квартали» (рядок 10 витягу) визначають і перераховують щокварталу станом на 1 число першого місяця щокварталу.

Зокрема при розрахунку овердрафту станом на 01.10.2015 р. ураховують суми податку, нараховані до сплати протягом попередніх 12-ти місяців (декларації за звітні періоди вересень 2014 року — серпень 2015 року включно й уточнюючі розрахунки, строк нарахування за якими припадає на період із 01.10.2014 р. по 30.09.2015 р.).

Своєю чергою, платникам податку, які станом на 1 число першого місяця щокварталу зареєстровані платниками ПДВ менш ніж 12 звітних (податкових) місяців/4 квартали, таке збільшення здійснюють із першого числа кварталу, що настає за кварталом, у якому строк такої реєстрації досягає 12 звітних (податкових) місяців/4 квартали.

ДФСУ про умови, за яких віддалені структурні підрозділи є платниками рентної плати за спеціальне використання води

ДФСУ в листі від 02.11.2015 р. № 23214/6/99-99-15-04-01-15 роз’яснила: у разі якщо до складу підприємства входять структурні підрозділи, котрі одночасно:

 • відповідають ознакам, викладеним у пп. 255.11.18ПКУ;
 • розташовані на територіях інших, аніж головне підприємство, адміністративно-територіальних одиниць;
 • використовують воду не лише для задоволення винятково власних питних і санітарно-гігієнічних потреб, а й для виробничих потреб, то головне підприємство зобов’язане стати на облік як платник рентної платиза такими неосновними місцями обліку в органах ДФС за місцезнаходженням водних об’єктів, із яких здійснюється забір води для використання в господарській діяльності.

Сплачувати рентну плату за такими неосновними місцями обліку потрібно за весь обсяг води, використаний такими структурними підрозділами, за ставками рентної плати, установленими для водних об’єктів відповідної території.

Як оподатковувати поворотну фіндопомогу, надану однією фізособою іншій та не повернену в установлений строк

ДФС у листі від 29.10.2015 р. № 10131/Г/99-99-17-03-03-14 нагадала: до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому, або основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку (пп. 165.1.31 ПКУ).

Згідно зі ст. 1049 ЦКУ, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти в такій же сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого ж роду й такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Зважаючи на викладене вище, основна сума позики та поворотної фінансової допомоги, що отримується фізособою на підставі укладеного договору, протягом дії такого договору не є об'єктом (базою) обкладення ПДФО та військовим збором і не відображається в річній податковій декларації про майновий стан і доходи.

Чи зобов’язане ОСББ використовувати РРО при отриманні готівки в касу

ДФСУ в листі від 27.10.2015 р. № 22787/6/99-99-22-07-03-15 роз’яснила: у разі розрахунків при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг ОСББ мають проводити такі операції із застосуванням РРО на загальних підставах.

Інші касові операції, що не пов’язані з проведенням розрахунків при продажу товарів (наданні послуг), у розумінні Закону про РРО, у т.ч. сплата вступних, членських і цільових внесків, ОСББ можуть здійснювати в касах підприємства з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів.

Сума благодійної допомоги юрособи непрацівнику до 1710 грн не обкладається ПДФО

ДФС нагадала (лист від 28.10.2015 p. № 22789/6/99-99-17-03-03-15): сума нецільової благодійної допомоги, що надається благодійником — юридичною особою фізичній особі в розмірі, який у 2015 році не перевищує 1710 грн, не включається до оподатковуваного доходу такої особи, тобто не обкладається ПДФО та військовим збором. Якщо суму не перевищено, вона відображається у формі № 1 ДФ за ознакою доходу «169».

Однак сума перевищення нецільової допомоги над указаним розміром включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку як інші доходи, і підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб і збором на загальних підставах. Відповідно, при перевищенні вказаної грошової межі така сума в№ 1 ДФ відображається за ознакою доходу «127» як інші доходи. У рядку «Військовий збір»загальна сума нарахованого доходу, загальна сума виплаченого доходу, загальна сума нарахованого військового збору та загальна сума перерахованого до бюджету військового збору відображаються в грошовій формі, вираженій у національній валюті (у гривнях із копійками). При цьому відомості про фізичну особу — платника податку, якій нараховані доходи, із яких утримується військовий збір, не зазначаються.

Чи оподатковуються військовим збором доходи, отримані від здавання побутового металобрухту

ДФСУ в листі від 30.10.2015 р. № 10152/Г/99-99-17-03-03-14 розглянула питання щодо оподаткування військовим збором доходів, отриманих від здавання побутового металобрухту чорних металів.

Об’єктом оподаткування військовим збором є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, визначений ст. 163 ПКУ (пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 р. XX ПКУ).

Водночас пп. 1.7 п. 161 підрозділу 10 р. XX ПКУпередбачено: звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з р. IV ПКУ не включаються до розрахунку загального оподатковуваного доходу фізосіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), окрім доходів, зазначених у пп. 165.1.25 ПКУ.

Зокрема, у пп. 165.1.25 ПКУ встановлено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включається сума доходу, отримана платником податку за здані (продані) ним вторинну сировину, побутові відходи, брухт кольорових металів, включаючи використані (виснажені) акумулятори електричні свинцево-кислотні (код 8548 10 21 00 згідно зУКТ ЗЕД), залишки та брухт електричних акумуляторів із умістом свинцю (код 8548 10 91 00згідно з УКТ ЗЕД), і брухт дорогоцінних металів, проданий НБУ.

Зважаючи на викладене, оскільки доходи, отримані платником податку за зданий (проданий) ним брухт чорних металів, не звільняються від оподаткування згідно з р. IV ПКУ, такі доходи включаються до його загального місячного оподатковуваного доходу як інші доходи й оподатковуються військовим збором на загальних підставах.

Чи обкладається ПДФО майновий внесок у вигляді земельних ділянок до статутного капіталу товариства в обмін на корпоративні права

ДФСУ в листі від 27.10.2015 p. № 22624/6/99-99-17-03-03-15 розглянула питання щодо оподаткування майнового внеску у вигляді земельних ділянок до статутного капіталу товариства в обмін на корпоративні права.

Згідно із пп. 165.1.44 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума майнового та немайнового внеску платника податку до статутного фонду юридичної особи — емітента корпоративних прав в обмін на такі корпоративні права.

Окрім того, придбанням інвестиційного активу вважаються операції з унесення платником податку коштів або майна до статутного капіталу юридичної особи — резидента в обмін на емітовані ним корпоративні права (п. 170.2 ПКУ). Зважаючи на це, у розумінні ПКУ, внесок фізичної особи у вигляді земельних ділянок до статутного фонду юридичної особи — резидента є придбанням такою фізичною особою права власності на частку (пай) у статутному фонді (капіталі) такої юридичної особи, тобто є витратами, понесеними у зв’язку із придбанням інвестиційного активу, та не є доходом платника податку.

До того ж юридична особа — емітент корпоративних прав виступає податковим агентом лише в частині відображення в податковому розрахунку за ф. 1ДФ під ознакою доходу «178» — Операції з майнового та немайнового внеску платника податку до статутного фонду.

Як обкладають ПДФО виграші, призи та продаж товару за 1 грн

ДФС у листі від 30.10.2015 р. № 24385/10/28-10-06-11 роз’яснила порядок оподаткування виграшів і призів.

Податковим агентом платника податку під час нарахування (виплати, надання) на його користь доходу у вигляді виграшів (призів) у лотерею чи в інші розіграші, у букмекерському парі, у парі тоталізатора, призів і виграшів у грошовій формі, одержаних за перемогу та/або участь в аматорських спортивних змаганнях, у т.ч. у більярдному спорті, є особа, яка здійснює таке нарахування/виплату (п. 170.6 ПКУ).

Оператори лотереї, виконуючи функції податкового агента, утримують ПДФО за ставкою 15% із загальної суми виграшів (призів), виплачених за податковий (звітний) місяць гравцям у лотерею. При цьому у формі № 1ДФ відображають загальну суму нарахованих (виплачених) у звітному податковому періоді доходів у вигляді виграшів (призів) і загальну суму утриманого з них податку. У звіті не зазначається інформація про суми окремого виграшу, суми нарахованого на нього податку, а також відомості про фізичну особу — платника податку, яка одержала дохід у вигляді виграшу (призу).

Інші організатори розіграшу (крім операторів лотереї) у разі нарахуванні доходу у вигляді виграшу/призу, який платник податку отримує безкоштовно (крім виграшів, призів у лотерею), суму (вартість) призу обкладають ПДФО за ставкою 30%. Якщо виграші чи призи надаються в негрошовій формі, сума ПДФО обчислюється із використанням негрошового коефіцієнта.

Якщо за результатами розіграшу є право придбання речі за 1 грн, то це вважається персоніфікованою (індивідуальною) знижкою із ціни товару, і сума такої знижки підлягає оподаткування як додаткове благо за ставками, визначеними п. 167.1 ПКУ (15% та/або 20%).

Як обкладати ПДВ гарантійні внески, сплачені за договором оренди

 ДФСУ в листі від 28.10.2015 р. № 22839/6/99-99-19-03-02-15 розглянула  питання щодо порядку обкладення ПДВ операції з перерахування коштів у вигляді гарантійного внеску за договором оренди та дійшла таких висновків.

Якщо умовами договору оренди передбачено, щокошти у вигляді гарантійних платежів (внесків) зараховуються в оплату лізингових (орендних) платежів, то сума гарантійних платежів (внесків) збільшує базу обкладення ПДВ в орендодавця.

При цьому податкові зобов’язання в орендодавця та податковий кредит в орендаря визначаються на дату події, що відбулася раніше (п. 187.1 ПКУ):

 • зарахування коштів від покупця на банківський рахунок/у касу;
 • відвантаження товарів/робіт/послуг.

Якщо ж умовами договору оренди передбачено, що гарантійні платежі (внески) виконують винятково функцію засобу забезпечення виконання зобов’язань і підлягають поверненню орендарю наприкінці строку дії договору, то сума гарантійних платежів (внесків) не збільшує базу обкладення ПДВ в орендодавця. Податкові зобов’язання орендодавцем та податковий кредит орендарем при отриманні/перерахуванні такого гарантійного платежу не визначаються.

Коли ж гарантійний платіж (внесок) спочатку виконував функцію засобу забезпечення виконання зобов’язань за договором, а потім спрямовується в рахунок оплати лізингових (орендних) платежів, що має бути обумовлено додатковою угодою до договору, то на дату зміни напряму використання гарантійного платежу (внеску) (дата укладення додаткової угоди до договору) орендодавець повинен нарахувати податкові зобов’язання на суму отриманих гарантійних платежів (внесків), а орендар на зазначену дату матиме право на формування податкового кредиту за умови реєстрації податкової накладної в ЄРПН і виконання інших правил щодо формування податкового кредиту, установлених ПКУ.

Як розподіляти алкоголь по групах при заповненні додатка 6 Декларації акцизного податку

Підакцизні товари підлягають відображенню в додатку 6 таким чином:

 • рядок 1— у цьому рядку зазначаються горілки та лікеро-горілчані напої. Горілки поділяються на горілки та горілки особливі. Лікеро-горілчані напої, у свою чергу, поділяються на групи: лікери, наливки, настоянки, бальзами, аперитиви, коктейлі, напої десертні. Також у цьому рядку вказуються слабоалкогольні напої, зокрема — SHAKE, «Лонгер», «Бренді-кола», «Ром-кола», «Джин-тонік», «Рево» тощо;
 • рядок 2— у цьому рядку зазначаються вина виноградні натуральні, вина натуральні кріплені, шампанські, ігристі, газовані, вермути, бренді, сусло виноградне й інші виноматеріали, коньяки, інші алкогольні напої з винограду, плодів і ягід, а саме: сидри, перрі тощо. Також у рядку 2 указують інші спиртові дистиляти — віскі, ром, джин, текілу, продукти з умістом спирту етилового 8,5% об’ємних одиниць та більше й інші товари, які не належать до рядка 1;
 • рядок 3— у цьому рядку зазначають пиво, пиво спеціальне — BEERMIX. При цьому пиво безалкогольне, яке вказане в товарній позиції 2202 згідно з УКТ ЗЕД, не є підакцизним товаром.

Податківці зауважили, що з метою заповнення рядків 1–3 додатка 6 визначення виду алкогольного напою має здійснюватися на підставі інформації, яка вказана на відповідному алкогольному виробі.

Платники запитували

Як постачальником та покупцем в податковій декларації з ПДВ відображається операція з постачання/придбання товарів/послуг, за якою податкову накладну складено з помилкою?

     Податкова накладна, яка складена з помилкою, не може бути включена покупцем – платником ПДВ до складу податкового кредиту. При цьому наявність чи відсутність у податковій накладній заповнених полів реквізитів заголовної частини, які не є обов’язковими, не може бути підставою для виключення такої податкової накладної зі складу податкового кредиту, якщо немає інших підстав для його зменшення.

     Постачальник – платник ПДВ, в свою чергу, повинен відобразити операцію з постачання товарів/послуг, за якою складено податкову накладну з помилкою, у податковій декларації з ПДВ за звітний (податковий) період, у якому за такою операцією виникло податкове зобов’язання з ПДВ.

Як визначається обсяг доходу ФОП – платників ЄП другої та третьої груп для визначення необхідності застосовування РРО?

     Фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку другої і третьої груп, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, з метою визначення необхідності застосування реєстратора розрахункових операцій повинні самостійно визначити перевищення обсягу доходу понад 1 000 000 гривень. При цьому враховується обсяг доходу за поточний звітний податковий рік. Обсяг доходу з метою застосування критерію (понад 1 000 000 гривень) визначається з урахуванням всіх доходів, які відповідно до п. 292.1 ст. 292 ПКУ включаються до складу доходу платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця.

Чи повинен субєкт господарювання сплачувати акцизний податок з роздрібної торгівлі, якщо він здійснює продаж нафтопродуктів або скрапленого газу іншому субєкту господарювання для використання у його комерційній діяльності?

     Якщо суб’єкт господарювання здійснює продаж нафтопродуктів або скрапленого газу іншому суб’єкту господарювання для використання у його комерційній діяльності, то такі операції не є об’єктом оподаткування акцизним податком.      Водночас, якщо такий продаж здійснюється через мережу АЗС та/або пункти реалізації газу, то така реалізація незалежно від форми розрахунків, є роздрібним продажем нафтопродуктів та/або газу кінцевому споживачеві для їх некомерційного використання.

     Таким чином, податкові зобов’язання зі сплати 5-відсоткового акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів виникають у особи, яка безпосередньо здійснює відпуск нафтопродуктів та/або газу через мережу АЗС та/або пункти реалізації газу безпосередньо споживачам, незалежно від умов продажу нафтопродуктів та форми розрахунків (готівкова, безготівкова), під час здійснення розрахункових операцій.

Які документи, що підтверджують виникнення змін в облікових даних платників податків, подаються до контролюючих органів разом із заявами за ф. № 1-ОПП та ф. № 5-ОПП?

     У разі виникнення змін у облікових даних, крім змін, які вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, та змін, про які платник повідомив за основним місцем обліку, платники податків подають заяву за формами № 1-ОПП, № 5-ОПП або за формою № 1-РПП з уточненими документами в такому самому порядку, як і при взятті на облік (перелік документів визначений в розділах IV – VI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.04.2014 № 462). Стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку, заява за ф. № 1-ОПП подається з відомостями про таких осіб.

Чи необхідно повідомляти контролюючі органи за неосновним місцем обліку про внесення змін до облікових даних?

     У разі виникнення змін у даних або внесення змін до документів, що подаються для взяття на облік згідно з главою 6 розд. ІІ Податкового кодексу України, крім змін, які вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, та змін, про які платник податків повідомив за основним місцем обліку, платник податків зобов’язаний подати контролюючому органу, в якому він обліковується, уточнені документи протягом 10 календарних днів з дня внесення змін до зазначених документів.

Які вимоги до оформлення письмових звернень, які адресуються контролюючим органам від платників податків (ЮО, ФОП) або громадян?

     Оформлення письмових звернень платників податків (юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців) або громадян здійснюється відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян»

     Звернення адресується контролюючому органу, його посадовим особам у разі коли вирішення порушених у зверненні питань належить до їх компетенції.

     У зверненні мають бути вказані прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина (назва, код ЄДРПОУ, місцезнаходження суб’єкта господарювання), викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції тощо.

     Письмове звернення повинно бути надруковано або написано від руки розбірливо і чітко, підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним.

Чи встановлені особливі вимоги до форми довіреності, яку необхідно надати серед інших реєстраційних документів до АЦСК ІДД ДФС повіреною особою для отримання послуг ЕЦП?

     Довіреність має бути посвідчена нотаріально та оформлена на номерному бланку суворої звітності.

Якщо реєстраційні документи заявника (реєстраційна картка тощо) підписані безпосередньо представником, в довіреності повинно бути додатково обумовлено наділення представника повноваженнями укладати від імені заявника договір про надання послуг електронного цифрового підпису.

Чи змінюється у системі електронного адміністрування ПДВ показник «Сума середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців/4 квартали» (рядок 10 витягу)? Якщо так, то на яку дату?

При визначенні суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — реєстраційна сума), відповідно до частини першої п. 34 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі — Податковий кодекс) додатково враховується такий показник, як сума середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців/чотири квартали (так звана сума овердрафту).

Сума овердрафту визначається та перераховується щокварталу станом на 1 число першого місяця кожного кварталу.

Для розрахунку суми овердрафту використовуються суми податку, які за останні 12 звітних (податкових) місяців/чотири квартали станом на дату такого перерахунку були задекларовані платником до сплати до бюджету та погашені чи розстрочені або відстрочені, а також задекларовані як такі, що спрямовуються на спеціальний рахунок платника — сільськогосподарського підприємства, який обрав спеціальний режим відповідно до ст. 209 Податкового кодексу, чи залишаються у розпорядженні сільськогосподарського підприємства згідно з п. 209.18 ст. 209 цього Кодексу. Сума овердрафту щокварталу підлягає автоматичному перерахунку.

Такий перерахунок здійснюється шляхом віднімання суми овердрафту, визначеної для попереднього кварталу, з одночасним додаванням суми овердрафту, визначеної згідно з поточним перерахунком.

Тобто при розрахунку овердрафту станом на 01.10.2015 р. враховуються суми податку, нараховані до сплати протягом попередніх 12 місяців (декларації за звітні періоди вересень 2014 р. — серпень 2015 р. включно та уточнюючі розрахунки, термін нарахування за якими припадає на період з 01.10.2014 р.  по 30.09.2015 р.).

При цьому платникам податку, які станом на перше число першого місяця кожного кварталу зареєстровані платниками ПДВ менше ніж 12 звітних (податкових) місяців/чотири квартали, таке збільшення здійснюється з першого числа кварталу, що настає за кварталом, у якому строк такої реєстрації досягає 12 звітних (податкових) місяців/чотири квартали.

Чому при обчисленні реєстраційної суми враховуються не всі розрахунки коригування, складені та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) у липні — серпні 2015 р., до податкових накладних, виданих до 01.07.2015 р.?

У формулі, що визначає розмір реєстраційної суми платника податку, показник СумаНаклОтр — це загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в ЄРПН, податковими накладними, складеними платником відповідно до п. 208.2 ст. 208 Податкового кодексу та зареєстрованими в ЄРПН, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в ЄРПН.

Показник СумаНаклВид — це загальна сума податку за виданими платником податковими накладними, зареєстрованими в ЄРПН, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в ЄРПН.

Відповідно до змін, внесених Законом України від 16.07.2015 р. № 643-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» (далі — Закон № 643) до п. 2001.3 ст. 2001 Податкового кодексу, під час обчислення показників СумаНаклОтр та СумаНаклВид використовуються податкові накладні та розрахунки коригування, складені починаючи з 01.07.2015 р.

Водночас у частині розрахунків коригування Законом № 643 установлено таке обмеження: із загального обсягу складених починаючи з 01.07.2015 р. та зареєстрованих у ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних, що мають дату складання до 01.07.2015 р., для розрахунку реєстраційної суми враховуються лише ті розрахунки коригування, що підлягали наданню покупцям — платникам ПДВ.

Складені починаючи з 01.07.2015 р. та зареєстровані в ЄРПН розрахунки коригування до податкових накладних, складених з 01.07.2015 р., для розрахунку реєстраційної суми враховуються незалежно від того, підлягають вони наданню покупцям — платникам ПДВ чи залишаються у платника податку, яким були складені.

Таким чином, розрахунки коригування, які з 01.07.2015 р. складено та зареєстровано у ЄРПН до податкових накладних, складених до 01.07.2015 р., і які не надаються покупцям — платникам ПДВ, не враховуються при обчисленні показників формули, яка визначає реєстраційну суму.

У якому рядку декларації з ПДВ відображаються операції з придбання товарів у особи, не зареєстрованої як платник ПДВ?

З урахуванням останніх змін, внесених до ст. 198 Податкового кодексу, з 01.07.2015 р. податковий кредит звітного періоду формується платником податку із сум ПДВ, нарахованих (сплачених) при придбанні товарів/послуг незалежно від напряму їх використання (в оподатковуваних чи неоподатковуваних операціях).

Отже, починаючи з 01.07.2015 р. усі суми ПДВ, нараховані (сплачені) при придбанні товарів/послуг, відображаються в розділі ІІ податкової декларації з ПДВ:

 • у рядку 10.1.1, якщо придбані товари/послуги були оподатковані постачальником за ставкою податку 20%;
 • у рядку 10.1.2, якщо придбані товари/послуги були оподатковані постачальником за ставкою податку 7%;
 • у рядку 11.1, якщо придбані товари/послуги були оподатковані постачальником за ставкою податку 0% або були придбані без ПДВ.

При цьому рядки 10.2, 11.2, 13, 14 та 15 розділу ІІ декларації не заповнюються.

Враховуючи викладене, обсяги операцій, які до 01.07.2015 р. відображалися у рядках 11.2 та 14.2 розділу ІІ податкової декларації з ПДВ, починаючи із зазначеної дати відображаються у рядку 11.1 розділу ІІ цієї податкової декларації.

Платник податку подав у серпні 2015 р. уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку із самостійним виявленням помилки у декларації за червень 2015 р. Чи збільшується реєстраційна сума на суму від’ємного значення, зазначену в  уточнюючому розрахунку, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду?

Змінами, внесеними Законом № 643 до порядку обчислення показників формули, визначеної п. 2001.3 ст. 2001 розділу V Податкового кодексу, зокрема, передбачено, що формула (всі її складові), яка визначає реєстраційну суму, на початок третього робочого дня після набрання чинності цим Законом «обнуляється», за винятком окремих складових цієї формули (сума податку за виданими й отриманими податковими накладними та сума податку за митними деклараціями, аркушами коригування і додатковими деклараціями), сформованих починаючи з 01.07.2015 р.

Частиною четвертою п. 34 підрозділу 2 розділу XX вищезазначеного Кодексу встановлено, що значення реєстраційної суми  автоматично збільшується контролюючим органом на суму від’ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від’ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з ПДВ, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до ст. 209 цього Кодексу, за червень 2015 р.

На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 р.).

Тобто після «обнуління» показників формули реєстраційна сума збільшується на суму від’ємного значення, задекларовану платником виключно у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 р., та не перераховується у зв’язку з уточненням показників такої звітності.

Результати уточнення показників звітності за червень 2015 р. у частині збільшення рядка 24 декларації з ПДВ підлягають відображенню в податковій декларації того звітного періоду, в якому було подано уточнюючий розрахунок.

Ким має реєструватися в ЄРПН розрахунок коригування, що передбачає зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, складений після  01.07.2015 р., до податкової накладної, складеної до 01.07.2015 р.?

Згідно з п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадку повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника й отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, що складений у порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрований у ЄРПН.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, виданої їх отримувачу — платнику податку, підлягає реєстрації в ЄРПН:

постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суми компенсації;

отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу. При цьому постачальник товарів/послуг має право зменшити суму податкових зобов’язань за таким розрахунком коригування після його реєстрації в ЄРПН отримувачем.

Згідно з п. 2001.3 ст. 2001 Податкового кодексу зареєстровані в ЄРПН розрахунки коригування, складені починаючи з 01.07.2015 р., до податкових накладних, складених до 01.07.2015 р., що підлягали наданню покупцям — платникам податку, використовуються під час обчислення показників СумаНаклОтр та СумаНаклВид.

Таким чином, розрахунок коригування, що передбачає зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, складений починаючи з 01.07.2015 р., до податкової накладної, складеної до 01.07.2015 р. на покупця — платника податку, підлягає реєстрації у ЄРПН отримувачем (покупцем) таких товарів/послуг.

Підприємство передає на утилізацію залишки запчастин до техніки, які призначалися для гарантійного ремонту такої техніки та були визнані не придатними для подальшої реалізації. Такі залишки запчастин обліковуються як втрати від псування, старіння, знецінення або іншим чином втрачених первісно очікувану вигоду товарних запасів. При цьому вартість таких залишків враховується при визначенні відпускної (продажної) ціни нової техніки. Чи підлягають оподаткуванню ПДВ операції з передачі таких залишків на утилізацію?

Згідно з п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 цього Кодексу.

Підпунктом 14.1.191 п. 14.1 ст. 14 вищезазначеного Кодексу постачання товарів визначено як будь-яку передачу права на розпорядження товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду. Постачанням товарів також вважаються фактична передача матеріальних активів іншій особі, якщо платник податку мав право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту в разі придбання зазначеного майна чи його частини (безоплатна передача майна іншій особі; передача майна у межах балансу платника податку, що використовується у господарській діяльності такого платника для його подальшого використання з метою, не пов’язаною з його господарською діяльністю; передача у межах балансу платника майна, що планувалося для використання в оподатковуваних операціях, в операціях, що звільняються від оподаткування або не підлягають оподаткуванню).

Оскільки вартість переведених у категорію не придатних для подальшої реалізації та переданих на утилізацію товарних залишків і запчастин до них при реалізації підприємством нової техніки включається до складу її вартості, збільшуючи при цьому базу оподаткування ПДВ, та відшкодовується у складі такої вартості споживачами, передані на утилізацію товарні залишки та запчастини до них визнаються такими, що використані в господарській діяльності, а операція з їх передачі на утилізацію відповідним організаціям не розглядається з метою оподаткування як окрема операція з постачання товарів та не оподатковується ПДВ.

При цьому сума ПДВ, нарахована (сплачена) при придбанні таких товарних залишків і запчастин до них, що включена до складу податкового кредиту, коригуванню за правилами, встановленими п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу, не підлягає.

Головне управління ДФС у Запорізькій області

Платники Запорізької області сплатили майже 4,8 мільярда гривень ЄСВ

За 10 місяців поточного року по Запорізькому регіону було перераховано майже 4,8 мільярда гривень єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (без показників Спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі). У порівнянні з минулим роком надходження зросли на 490 мільйонів гривень або на майже 12%. Про це повідомив начальник Головного управління ДФС у Запорізькій області Олексій Кавилін.

Цього року середньомісячні надходження внеску складають 476 мільйонів гривень, що на 49 мільйонів більше тогорічних показників.

- Зростання середньомісячних перерахувань пов’язанні, зокрема, з додатковими надходженнями по виплаті грошового забезпечення мобілізованим військовослужбовцям – 12 мільйонів гривень, від знову зареєстрованих великих підприємств – майже 7 мільйонів гривень, виборчих дільниць у зв'язку з проведенням виборчої компанії – 6,5 мільйона гривень, у зв’язку з погашення боргу – 6,4 мільйона гривень, у зв'язку зі збільшенням розміру мінімальної заробітної плати з початку вересня цього року – 1 мільйон гривень та іншими, - зазначив Олексій Кавилін.

Левову частку від загальної суми надходжень з початку року перерахували платники Орджонікідзевського району м. Запоріжжя – 716 мільйонів гривень.

Також великі суми надійшли від платників, які перебувають на обліку Енергодарської ОДПІ – 615 мільйонів гривень, Мелітопольської ОДПІ – 510 мільйонів гривень, ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя – понад 430 мільйонів гривень, ДПІ у Ленінському районі – 425 мільйонів гривень. У Шевченківському районі м. Запоріжжя перерахували 375 мільйонів гривень.

Страхувальники, що обслуговуються Пологівською ОДПІ, забезпечили надходження у сумі 284 мільйони гривень, Бердянською ОДПІ – 266 мільйонів гривень та Токмацькою ОДПІ – 240 мільйонів гривень.

Вагомі внески ЄСВ спрямували до фондів підприємства-виробники електроенергетики м. Енергодар – майже 42 мільйони гривень та підприємства м. Запоріжжя наступних галузей: ремонту і технічного обслуговування машин і устаткування промислового призначення – 14 мільйонів гривень, виробники інших кольорових металів – понад 7 мільйонів гривень, виробники пасажирського залізничного транспорту міжміського сполучення – 4 мільйони гривень, структури, які здійснюють діяльність у сфері оборони – 15 мільйонів гривень.

Запоріжці спрямували понад 218 мільйонів гривень на потреби армії

За 10 місяців поточного року до бюджету надійшло 218,5 мільйона гривень військового збору (без врахування підприємств, які стоять на обліку в Спеціалізованій ДПІ у м. Запоріжжі). Про це зазначив начальник Головного управління ДФС у Запорізькій області Олексій Кавилін. З серпня минулого року перераховано до бюджету понад 77 мільйонів гривень військового податку.

- У поточному році на Запоріжжі середньомісячні перерахунки на потреби армії зросли більш ніж на 30 відсотків і на сьогодні складають майже 22 мільйони гривень. Минулого року ця цифра дорівнювала лише 15 мільйонам гривень. При цьому найвагоміші надходження забезпечили такі галузі економіки, як державне управління й оборона, виробництво і розподіл електроенергії, сільське господарство, охорона здоров'я й надання соціальної допомоги та освіта, - наголосив Олексій Кавилін.

Найбільші суми платники перерахували у жовтні цього року – понад 27 мільйонів гривень, за вересень сплачено близько 25 мільйонів гривень, за серпень – 24 мільйони гривень. За липень спрямовано 23 мільйони гривень, така сама сума надійшла і у червні. У травні запоріжці забезпечили 21 мільйон гривень, 22 мільйони гривень – у квітні, у березні сплатили 20,4 мільйона гривень, у лютому – понад 18 мільйонів гривень, у січні – 15 мільйонів гривень.

На Запоріжжі від суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності до держбюджету надійшло понад 4,5 мільярда гривень

За 10 місяців 2015 року Запорізькою митницею ДФС до державного бюджету України спрямовано 4 млрд. 579,2 млн. грн. Порівняно з аналогічним періодом минулого року надходження збільшились на 1 млрд. 739,8 млн. грн. або на 61%.

У жовтні поточного року за рахунок митних платежів до бюджету перераховано 315 млн. 738,3 тис. грн.

Основними бюджетоутворюючими товарами у Запорізькій області залишаються вугілля кам’яне, магнезія випалена, олія пальмова, риба морожена, частини та пристрої транспортних засобів, підшипники, феросплави, нікель необроблений, нафтопродукти. Митне оформлення таких товарів забезпечило майже 40% надходжень у жовтні.

Понад 99 відсотків запорізьких підприємств оформлюють митні декларації в електронному вигляді

З початку поточного року Запорізькою митницею Державної фіскальної служби України оформлено понад 43 тис. митних декларацій, з них 99,5% – в електронному вигляді. У жовтні поточного року в режимі он-лайн здійснено оформлення понад 5 тисяч декларацій, що становить 99,9%.

У Запорізькому регіоні розвиток системи електронного декларування товарів має позитивні тенденції. Слід відзначити поширення електронного сервісу на здійснення інших митних формальностей: на сьогоднішній день на виконання вимог статті 455 Митного кодексу України облік осіб, які здійснюють операції з товарами, проводиться автоматизовано шляхом обміну електронними документами. При цьому реєстр осіб, які здійснюють операції з товарами, ведеться централізовано ДФС у складі Єдиної автоматизованої інформаційної системи органів ДФС, у результаті взаємодії Єдиного банку даних про платників податків – юридичних осіб та Державного реєстру фізичних осіб – платників податків.

Завдяки електронному декларуванню за 10 місяців цього року середній час митного оформлення однієї митної декларації при експорті становив 54 хвилини, а імпортної – 1 годину 51 хвилину.

У Запорізькій області викрито митних правопорушень на понад 57 млн. грн.

З початку року співробітники Запорізької митниці ДФС у ході проведення аналітично-пошукових заходів виявили та зафіксували 310 порушень митного законодавства України громадянами та суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності на суму майже 57,2 млн. грн.

За січень – жовтень 2015 року судовими органами розглянуто 43 справи про порушення митних правил. Стосовно порушників винесені постанови про конфіскацію предметів правопорушень загальною вартістю 661 тис. грн. та накладені штрафи на суму 639 тис. грн.

Також за 10 місяців поточного року Запорізькою митницею ДФС розглянуто 166 справ про порушення митних правил, за результатом яких накладено штрафів на суму майже 16,6 млн. грн.

Майже 190 запорізьких платників вирішили свої питання завдяки сервісу "Пульс"

За січень-жовтень 2015 року на антикорупційну сall-back гарячу лінію "Пульс" звернулося 189 платників Запорізького регіону. Це на 71 звернення більше, ніж за 10 місяців 2014 року, що свідчить про зростання популярності сервісу.

За результатами розгляду та вжиття заходів на сьогодні вирішено більшість питань – 184, залишаються на виконанні 5 карток.

У жовтні поточного року на сервісі "Пульс" зареєстровано 19 карток від Запорізької області, що на 13 карток більше, ніж у жовтні минулого року. Наразі 15 заяв розглянуто та вирішено, по 4 триває розгляд.

Нагадаємо, номер інтерактивного сервісу "Пульс": (044) 284-00-07. Зателефонувавши за цим багатоканальним номером телефону, платники можуть повідомляти про неправомірні дії, бездіяльність або можливі корупційні дії з боку працівників фіскальної служби. Оператори сервісу не тільки приймуть дзвінок, але й упродовж 1-3 робочих днів повідомлять заявникам щодо результатів розгляду їхнього звернення та вжитих заходів. Термін розгляду може бути подовжено до 15 днів у разі необхідності додаткового вивчення викладеної інформації у заяві.

Понад три чверті податкових правопорушень, викритих на Запоріжжі, належать до тяжких економічних злочинів

З початку року за матеріалами оперативних співробітників Головного управління ДФС у Запорізькій області розпочато 94 кримінальних провадження, більша половина з яких (48) – за ухилення від сплати податків (ст. 212 КК України).

За закінченими кримінальними провадженнями відшкодовано державі майже 13 мільйонів гривень.

Із загальної кількості викритих злочинів 74 справи відносяться до категорії тяжких та особливо тяжких злочинів. 23 досудових розслідування направлено до суду, з них 19 – з обвинувальним актом. Ще четверо порушників повністю відшкодували завдані державі збитки, а отже згідно із законодавством звільняються від кримінальної відповідальності.

У сфері протидії розкраданню бюджетних коштів та їх легалізації розпочато 18 кримінальних проваджень, серед них 2 – за легалізацію (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом (ст. 209 КК України).

Також за 10 місяців податкові міліціонери викрили 13 фактів виробництва, зберігання та збуту фальсифікованих алкогольних напоїв (ст.204 КК України). Усього із незаконного обігу вилучено підакцизних товарів на суму понад 34 мільйона гривень.

За фактами попередження незаконних заявок до відшкодування ПДВ з бюджету обліковано 9 кримінальних проваджень, 7 із яких – за ст.191 КК України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем).

У результаті проведення заходів, спрямованих на протидію кримінальним правопорушенням у митній сфері, за матеріалами оперативних співробітників обліковано 12 кримінальних проваджень, з яких 8 – за ст.212 КК України (ухилення від сплати податків).

Запорізькі митники конфіскували 2 тонни фарби, в якій понад вдвічі перевищено заявлену норму небезпечних речовин

Нещодавно співробітниками Запорізької митниці ДФС було затримано партію фарби у кількості 2 тонни, яку завезли з Білорусії на територію України представники одного з підприємств м. Запоріжжя. Вартість фарби складає 70 тис. грн.

Під час перетину кордону та при оформлені товару підприємці надали на перевірку документи, згідно з якими фарба нібито містила в собі толуол в кількості не більше 24%. Фахівці митниці відібрали проби та зразки товару для перевірки.

Згідно з висновком Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС було встановлено, що зазначена рідина насправді містить у собі 60% толуолу. А отже товар мав пройти спеціальну дозвільну процедуру у відповідних органах, оскільки допустима норма цієї речовини для ввозу в Україну без ліцензування – до 50%.

Щодо приватного підприємства заведено справу про порушення митних правил за ознаками, передбаченими ч.І ст. 483 МК України за фактом вчинення дій, спрямованих на переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товару (фарба), шляхом надання документів, які містили неправдиві відомості про його хімічний склад.

Санкція ч.І ст. 483 МК України передбачає конфіскацію товару та накладення на правопорушника штрафу у розмірі 100% його вартості.

Зазначимо, що толуол – токсичний продукт, який при високих концентраціях пари діє наркотично, викликає сильні галюцинації та психічну залежність. В якості основного домішку застосовується в комплексних розчинниках для розчинення епоксидних, вінілових і акрилатних полімерів, хлоркаучуку. Також толуол застосовується в якості сировини для органічного синтезу, високооктанового компонента моторних палив та розчинника.

Співробітники Запорізької митниці ДФС обговорили шляхи співпраці з представниками державних контролюючих органів

Днями представники Запорізької митниці ДФС провели робочу нараду за участю керівників Придніпровської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті та Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області.

Зустріч відбулася з метою забезпечення сприяння зовнішньоекономічній діяльності підприємств Запорізького регіону та виконанні норм Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо харчових продуктів".

Учасники наради акцентували увагу на недопущенні затримок під час здійснення державного контролю об’єктів санітарних заходів, забезпеченні вирішення питань взаємодії в оперативному порядку. Оскільки відповідно до вимог ст. 319 Митного кодексу України контроль та оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, завершуються тільки після проведення відповідного для кожного товару державного контролю.

Оскільки на території України утворюються територіальні органи Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів шляхом реорганізації територіальних органів Державної ветеринарної та фітосанітарної служби, Державної інспекції з питань захисту прав споживачів та Державної санітарно-епідеміологічної служби, у ході зустрічі представники відомств наголосили на продовженні активної співпраці, зокрема, щодо вирішення питань взаємодії в оперативному порядку.

Прес-служба ДФС повідомляє

ДФС на Житомирщині викрила факт незаконної легалізації 6 млн. грн. у сфері будівництва

Підрозділом боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, ГУ ДФС у Житомирській області викрито факт незаконної легалізації коштів одним з будівельних підприємств.

Встановлено, що зазначене підприємство, яке будує житловий комплекс у Київській області, отримало від державної іпотечної установи певну суму коштів. Частину отриманих коштів було витрачено на придбання силового трансформатора за завищеною ціною.

У подальшому з метою легалізації 6 млн. грн., одержаних внаслідок завищення ціни, службові особи забудовника перерахували ці гроші через компанію-генпідрядника на рахунки фірм з ознаками фіктивності.

За даними фактами до ЄРДР внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення за ознаками злочинів, передбачених ч.5 ст.191 та ч.2 ст.209 Кримінального кодексу України.

Протягом січня-жовтня 2015 року Контакт – центром ДФС надано понад 1 млн. відповідей на запитання платників податків та громадян

З початку 2015 року Контакт – центром Державної фіскальної служби надано 1 084,8 тис. відповідей на запитання платників податків та громадян. Більшість з них, 1 048,6 тис. – надано у телефонному режимі. Електронною поштою та факсом надано 33,9 тис. відповідей. З використанням автовідповідача користувачі отримали  2,3 тис. відповідей на свої запитання.

Найбільше суб`єктів господарювання цікавили питання податку на додану вартість, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, податку на доходи фізичних осіб та податку на прибуток підприємств.

Для уникнення неоднозначного трактування положень законодавства відповіді надаються з використанням Бази знань. Це автоматизована база уніфікованих відповідей на запитання платників податків та громадян, яка постійно оновлюється та підтримується в актуальному стані.

За 10 місяців 2015 року з використанням Бази знань платникам податків було надано 516 письмових консультацій. Станом на 1 листопада База знань налічує 13,9 тис. запитань – відповідей. 

Для зручності суб`єктів господарювання та громадян Базу знань розміщено на головній сторінці офіційного веб – порталу Державної фіскальної служби у розділі «Запитання – відповіді» Загальнодоступного інформаційно – довідкового ресурсу.

З початку року за допомогою ЗІР самостійно знайшли відповіді на свої запитання майже 2,2 млн. клієнтів офіційного веб-порталу ДФС. Також у січні-жовтні поточного року ЗІР поповнено новими розділами: «Необхідно знати», «Актуальні запитання», «Останні зміни у законодавстві», «Контакт-центр ДФС», «Антикорупційний сервіс ДФС «Пульс», «Інтерактивна мапа».  

На Дніпропетровщині виявлено підпільний міні-нафтопереробний завод

Співробітниками податкової міліції Дніпропетровської області в рамках операцій «Рубіж-2015», «Акциз-2015», «Нафтопродукт-2015» та розслідування кримінального провадження за ч.3 ст.212 КК України на підставі ухвали суду проведено обшуки на території промислової ділянки, де виявлено міні-нафтопереробний завод з виготовлення пально-мастильних матеріалів із використанням обладнання повного циклу переробки.

Під час обшуку вилучено 411 тонн пально-мастильних матеріалів в цистернах на загальну суму 8,6 млн. гривень, обладнання, 3 системні блоки, 1 ноутбук, 4 мобільні телефони, первинні фінансово-господарські документи та чорнові записи.

Слідчо-оперативні заходи тривають.

В Одеській області працівниками Головного управління власної безпеки ДФС України попереджено ввезення в Україну підроблених марок акцизного податку на загальну суму понад 17,3 млн. гривень

7 листопада 2015 року в зоні митного контролю митного поста «Іллічівськ» Одеської митниці працівниками відділу власної безпеки при Головному управлінні ДФС в Одеській області спільно зі співробітниками управління аналізу ризиками та протидії митним правопорушенням Одеської митниці здійснено огляд вантажного автомобіля, який прибув на паромі з Туреччини з товаром «пластикові палети» та прямував транзитом до Російської федерації.

В ході проведення огляду у вказаному транспортному засобі  виявлено підроблені марки акцизного податку України у кількості близько 2,5 млн. штук, незаконне використання яких нанесло б збитків державному бюджету України у сумі понад 17,3 млн. гривень.

На теперішній час вживаються заходи щодо встановлення осіб, причетних до організації незаконного каналу надходження підроблених акцизних марок та інших фактів їх використання.

Працівники Головного управління власної безпеки ДФС України затримали хабарників

Працівники Головного управління власної безпеки Державної фіскальної служби України спільно з працівниками Генеральної прокуратури України затримали двох працівників слідчого управління фінансових розслідувань Міжрегіонального головного управління ДФС – Центрального офісу з обслуговування великих платників.

Останні в процесі досудового слідства у кримінальному провадженні створили умови для перешкоджання господарській діяльності одного з підприємств міста Києва та вимагали перерахувати на особистий банківський рахунок грошові кошти у сумі 230 тис. грн. за непроведення обшуків на підприємстві.

З цією метою слідчі  розголошували відомості щодо діяльності цього та пов’язаних підприємств, а також іншу інформацію, розкривати яку заборонено Кримінальним процесуальним кодексом.

Після отримання коштів на наданий ними банківський рахунок службових осіб затримано.

За вказаним фактом розпочато кримінальне провадження за
ч.3 ст. 368 КК України (Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою) та зловмисників затримано до обрання судом міри запобіжного заходу.

Податкова міліція у Києві вилучила техніку Apple на суму понад 1 млн. грн.

Працівниками податкової міліції м. Києва у ході розслідування кримінального провадження за ч.3 ст.212 КК України на підставі ухвали суду проведено обшуки в магазині, інтернет-магазині та на квартирі, яка використовувалася як складське приміщення фігурантами провадження.

Під час обшуку виявлено 182 одиниці продукції Apple: мобільні телефони Iphone, планшети Ipad, ноутбуки MacBook, годинники Apple Watch, медіаплеєри iPod, медіаприставки, які були контрабандно ввезені на територію України.

Загальна вартість вилученої електроніки складає понад 1 млн. грн.

Тривають слідчі дії.

З початку року до зведеного бюджету зібрано 463,4 млрд. гривень

За оперативними даними у січні-жовтні 2015 року до зведеного бюджету надійшло (збір) 463,4 млрд. грн., що на 119,3 млрд. грн., або на 34,7 відс., більше січня-жовтня попереднього року. До державного бюджету забезпечено 383,7 млрд. грн., до місцевих бюджетів – 79,7 млрд. гривень.

Надходження (збір) до загального фонду державного бюджету склали 382,9 млрд. грн., індикативні показники Міністерства фінансів України виконано на 102,1 відс., додатково забезпечено 7,8 млрд. гривень.

У повному обсязі виконано завдання Міністерства фінансів України з податку на податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів – 101,2 відс. (+1 млрд. грн.), податку та збору на доходи фізичних осіб – 104,4 відс. (+1,5 млрд. грн.), акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) – 102,3 відс. (+0,7 млрд. грн.), ввізного мита – 104,4 відс. (+1,3 млрд. грн.), рентної плати за користування надрами – 103,1 відс. (+0,7 млрд. грн.), акцизного податку з ввезених на митну територію України підакцизних товарів – 103,1 відс. (+0,6 млрд. грн.), частини чистого прибутку (доходу), що вилучається до держбюджету – 253,8 відс. (+2 млрд. грн.) тощо.

У розрізі основних платежів у січні-жовтні 2015 року приріст до відповідного періоду 2014 року забезпечено з податку на додану вартість із ввезених на територію України товарів – на 30,4 відс. (+26 млрд. грн.), податку на додану вартість з вироблених на території України товарів (робіт, послуг) – на 28 відс. (+18,6 млрд. грн.), акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) – на 32,7 відс. (+7,7 млрд. грн.), ввізного мита – у 3,5 раза (+22,3 млрд. грн.), рентної плати за користування надрами – на 72,8 відс. (+9,5 млрд. грн.), акцизного податку з ввезених на митну територію України підакцизних товарів – у 8,6 раза (+17,3 млрд. грн.), частини чистого прибутку (доходу), що вилучається до держбюджету – у 2,6 раза (+2 млрд. грн.), збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності – на 44,4 відс. (+0,6 млрд. грн.) тощо.

З початку року платникам податків на рахунки відшкодовано 52,5 млрд. грн. податку на додану вартість, у т.ч. в автоматичному режимі – на 29,6 млрд. гривень.

Надходження єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування склали 148,7 млрд. гривень.

Викрито протиправну схему імпорту, яка діяла за сприянням службових осіб органів ДФС

Спеціальним підрозділом Головного управління власної безпеки та Головним слідчим управлінням фінансових розслідувань ДФС викрито протиправну схему імпорту, яка діяла за сприянням службових осіб територіальних органів ДФС протягом 2014-2015 рр. на території м. Києва та Київської області.

Під час розслідування встановлено, що організована група осіб з метою прикриття незаконної діяльності використовувала реквізити підприємств з ознаками фіктивності (засновники, директори та бухгалтери яких або померли, або не мали жодного відношення до створення та діяльності заснованих підприємств) та імпортувала на територію України товари на суму понад 14 млн. грн. За результатами такої діяльності бюджет недоотримав майже 5 млн. грн. обов’язкових платежів.

Під час проведення митних процедур працівниками власної безпеки ДФС вилучено товари, які незаконно ввозились на територію України, на загальну суму понад 4 млн. грн. та документи з ознаками підробки, які свідчать про протиправну діяльність службових осіб органів ДФС.

Роман Насіров: За 10 місяців до Державного бюджету надійшло 383 мільярди гривень

У жовтні поточного року ДФС перевиконала індикативні показники загального фонду держбюджету на 3,2 млрд. грн. Про це заявив Голова ДФС Роман Насіров під час брифінгу, який відбувся 5 листопада у прес-центрі Кабінету Міністрів України.

За його словами, платники у жовтні сплатили 41,6 млрд. грн., а загалом за 10 місяців поточного року - 383 млрд. грн.

«Ми виконали поставлене Урядом завдання та забезпечили державний бюджет з суттєвим перевиконанням.Взятий платниками податків темп дозволив перевиконати завдання Міністерства фінансів України у травні-жовтні на 8,9 млрд. грн. і це вже після збільшення дохідної частини бюджету у вересні поточного року », – наголосив Роман Насіров.

Голова ДФС також відзначив рекордно високі обсяги збору ПДВ. Середньомісячний збір цього податку у серпні-жовтні збільшився до 9млрд.грн., тоді як у січні-травні – цей показник був на рівні 6,8 млрд. грн. Таких результатів вдалось досягнути шляхом припинення роботи тіньових схем.

Станом на 1 листопада платникам податків на рахунки  відшкодовано 52,5 млрд. грн. податку на додану вартість. До кінця року заплановано відшкодувати ще 12,6 млрд. грн.

Загалом, сукупний економічний ефект роботи ДФС за травень-жовтень становить 31,4 млрд. грн. Це як додаткові надходження до бюджету, так і зменшення заборгованості держави перед платниками.

Роман Насіров також окреслив основні вектори роботи ДФС. Так, зокрема, сьогодні відбувається оновлення кадрів служби. У відомстві працює нова команда HR-фахівців з досвідом роботи в бізнесі, яка вже починаєтестування персоналу, аби залишити в структурі тільки професійних і сумлінних фахівців.

Крім того, на новий рівень виведено міжнародне співробітництво у сфері реформування митниці. Масштабна міжнародна діяльність, спрямована перш за все на збільшення зовнішніх інвестицій в економіку України та запровадження спільного митного контролю в пунктах пропуску через державний кордон. Також здійснюється підготовка до запровадження з 1 січня 2016 року Зони вільної торгівлі з ЄС та залучення міжнародної технічної допомоги, основними донорами якої для ДФС є Європейський Союз, Уряди США, Німеччини та Литовської Республіки.

Податковою міліцією припинено діяльність конвертаційного центру з обігом понад 36 млн. гривень

Працівниками податкової міліції Сумської та Полтавської областей спільно з УМВСУ і прокуратурою припинено діяльність конвертаційного центру, який діяв на території Сумської, Дніпропетровської, Черкаської, Київської та Харківської областей.

Згідно зі схемою конвертації, на розрахункові рахунки суб’єктів господарювання з ознаками фіктивності перераховувались грошові кошти за проведення безтоварних операцій із постачання сільськогосподарської продукції з метою їх подальшої легалізації через суб’єктів господарювання реального сектору економіки.

Орієнтовний обіг проконвертованих коштів протягом 2014-2015 років склав понад 36 млн. гривень, ймовірні втрати бюджету складають близько 6 млн. гривень.

У ході проведених заходів «на гарячому» при виході з банківської установи затримано кур’єра конвертаційного центру, який зняв готівкові кошти у сумі 445 тис. грн.

Також на підставі ухвал суду проведено 5 обшуків в офісах, автомобілях та за місцями проживання фігурантів центру, вилучено 2 печатки, мобільні телефони та фінансово-бухгалтерську документацію, що свідчать про протиправну діяльність.

На розрахункових рахунках СГД учасників  конвертаційного центру заблоковано 1,6 млн. гривень.

Слідчо-оперативні заходи тривають.

«Вісник. Право знати все про податки і збори» змінив формат

Журнал «Вісник. Право знати все про податки і збори» вийшов у новому форматі. Для зручності читачів було змінено структуру журналу. Тепер журнал повністю розраховано на тих, для кого найголовніше – це прикладна інформація. На сторінках оновленого видання ви не знайдете незрозумілих репортажів, натомість підприємці будуть постійно отримувати найоперативнішу інформацію з найгарячіших питань. «Вісник» насправді стає корисним помічником для підприємців в галузях податкової та митної діяльності. І всю інформацію читач буде отримувати з перших рук.

Окрім того, змінено оформлення матеріалів: у відповідь на чисельні прохання передплатників збільшено шрифт текстів, збільшено кількість інфографіки, яка робить матеріали зручнішими для сприйняття, тощо.

Колектив «Вісника» і надалі працюватиме над розвитком журналу як незмінного помічника платників податків та закликає усіх читачів до надсилання побажань та конструктивних пропозицій.

Роман Насіров: Ми пропонуємо великому бізнесу якісно новий рівень обслуговування

В ДФС розроблено Концепцію реформування Центрального офісу з обслуговування великих платників податків, яка передбачає якісно новий рівень обслуговування бізнесу. Про це заявив сьогодні, 4 листопада 2015 року, Голова ДФС Роман Насіров під час презентації Концепції для широкого загалу.

«Це ще один дуже важливий крок у глобальному реформуванні Державної фіскальної служби. Ми рухаємося у напрямі створення реальної сервісної служби, яка працюватиме за європейськими та світовими стандартами», – наголосив Роман Насіров.

Однією з головних та стимулюючих новацій для бізнесу Роман Насіров вважає відміну планових та зустрічних перевірок великих компаній, а також отримання відшкодування ПДВ в автоматичному режимі. Крім того, для таких платників будуть спрощені й процедури митного оформлення товарів.

«Відміна планових та зустрічних перевірок – це великий крок назустріч бізнесу, який ми готові зробити. За  сумлінну сплату податків компанії отримуватимуть ПДВ-автомат та не матимуть планових та зустрічних перевірок», – наголосив Голова ДФС.

За його словами, ці компанії забезпечують більшість надходжень до державного бюджету і саме тому вони потребують індивідуального підходу та високого рівня сервісу.

У Центральному офісі будуть проведені кадрові зміни. Кожне підприємство отримає свого податкового консультанта-координатора. За словами Романа Насірова, великому бізнесу для вирішення проблемних питань не потрібно буде звертатися до різних підрозділів, адже консультант матиме всі можливості для оперативного вирішення в правовому полі усіх питань, з якими компанія зіштовхується у роботі.

У рамках реформи також планується розвиток нових сервісів. Окрім вже діючих 14 сервісів, платникам буде також запропоновано електронну перевірку та уніфікацію бухгалтерського ІТ забезпечення.

До того ж, для зручності платників буде реформовано структуру Центрального офісу. На базі офісу буде створено єдину юридичну особу, що забезпечить єдиний підхід до всіх платників. Центральний офіс матиме 5 управлінь в регіонах України та 7 відділень. Таким чином компанія-платник зможе обрати за зручністю будь-яке відділення, в якому обслуговуватиметься. 

Податкова міліція припинила діяльність «конвертцентру» з обігом понад 100 млн. гривень

Працівниками податкової міліції Дніпропетровської області у рамках розслідування кримінального провадження, зареєстрованого за ч.3 ст.212, ч.5 ст.27, ч.2 ст.205 КК України, припинено діяльність конвертаційного центру, який діяв на території Київської, Запорізької та Дніпропетровської областей.

Схема конвертації полягала в наступному: легальні підприємства перераховували безготівкові грошові кошти за нібито придбані товарно-матеріальні цінності на рахунки підконтрольних учасників центру – «транзитні» СГД, після чого дані кошти перераховувались на рахунки фіктивних підприємств та знімались готівкою. Винагорода за незаконну конвертацію грошових коштів, яку організатори центру залишали собі, складала 6-10%.

Орієнтовний обіг проконвертованих коштів протягом 2015 року склав понад 100 млн. гривень, ймовірні втрати бюджету складають близько 16 млн. гривень.

Працівниками податкової міліції в містах Дніпропетровську та Дніпродзержинську проведено 17 обшуків в офісах, автомобілях та за місцями проживання фігурантів центру. Під час обшуків де вилучено 4 печатки, комп’ютерну техніку, електронні носії інформації, 4 роутери, мобільні телефони, планшет та фінансово-бухгалтерську документацію, що свідчать про протиправну діяльність.

На розрахункових рахунках СГД учасників конвертаційного центру заблоковано кошти у сумі 420 тис. гривень .

Слідчо-оперативні заходи тривають.

Радником Голови ДФС з питань кадрової політики стала Олена Кропив`янська

До процесу реформ у Державній фіскальній службі приєдналася досвідчений HR-фахівець Олена Кропив`янська. Вона призначена радником Голови ДФС Романа Насірова з питань кадрової політики та управління персоналом, що стало першим результатом співпраці ДФС та консорціуму незалежних HR-експертів.

«Я радий, що такий професіонал як Олена Кропив`янська приєднався до команди реформаторів Державної фіскальної служби, - зазначив Роман Насіров. – Впевнений, що її досвід буде корисним для служби, яка наразі перебуває у процесі глобальної трансформації».

Найближчим часом діяльність Олени  Кропив`янської буде спрямована на якісне оновлення системи управління персоналом фіскальної служби. Зокрема, мова йде про залучення до ДФС професіоналів як з досвідом роботи, так і молодих кадрів, створення кадрового резерву ДФС, а також розвиток інших не менш важливих HR-функцій.

Олена Кропив`янська має більш ніж 15-річний досвід роботи у сфері HR. З березня 2007 року до червня 2015 року вона очолювала дирекцію з персоналу компанії «Київстар». Має досвід роботи з місією ОБСЄ в Грузії (2003-2004 роки), IFC у Білорусі, Програмою ринкових реформ в Україні, Канадським бюро міжнародної освіти (2001-2003 роки).

Має дві вищих освіти: психолого-педагогічну Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова та економічну КНЕУ, пройшла низку міжнародних стажувань та тренінгів.