Информация от Бердянской налоговой инспекции на 2 февраля

02.02.2016 · 09:44 · Просмотров - 1023

Подборка материалов от Бердянской ОГНИ за неделю по 2 февраля

Прес-служба ДФС повідомляє

Податковою міліцією вилучено партію комп’ютерної продукції Apple на 10,1 млн. гривень

Працівниками податкової міліції м. Києва в рамках проведення операції «Рубіж-2016» та розслідування кримінального провадження за ст. 212 КК України (ухилення від сплати податків, зборів) на підставі ухвали суду проведено 2 обшуки в складському та офісному приміщеннях, де здійснювалась реалізація та зберігання комп’ютерної продукції компанії Apple.

Як з’ясувалося, товари були ввезені міжнародними поштовими відправленнями з США на митну територію України без сплати необхідних платежів.

За результатами проведених заходів з незаконного обігу вилучено 49 комп’ютерів «iMac», 163 ноутбуки «Мacbook», 46 телефонів «iPhone 6» та «iPhone 5s», 145 планшетів «iPad», 16 годинників «Аpplewatch», 66 роутерів та 73 мультимедійні приставки «Аpple TV» (загалом 1150 одиниць), орієнтовною ринковою вартістю 10,1 млн. гривень.

Слідчо-оперативні заходи тривають.

У 2015 році до держбюджету надійшло 111,1 млн. грн. від реалізації майна, що перейшло у власність держави

У 2015 році до держбюджету надійшло 111,1 млн. грн. за результатами розпорядження товарами, валютою та цінностями, що перейшли у власність держави.

Зокрема, реалізація конфіскованого майна принесла бюджету України 21,3 млн. грн. У порівнянні з 2014 роком цей показник зріс в 3 рази.

Також 3,5 млн. грн. зараховано до бюджету від реалізації органами Державної виконавчої служби майна, яке безпосередньо митницями не вилучалось.

У свою чергу, від реалізації митницями швидкопсувного майна, вилученого у справах про порушення митних правил, а також майна, що підлягає поверненню за рішенням суду (власник не звернувся) держава отримала додатково 2,9 млн. грн. надходжень.

За звітний період митницями реалізовано товарів по закінченню термінів зберігання та розміщених у митний режим відмови на користь держави на загальну суму 8,5 млн. грн., які також перераховані до бюджету України.

Крім того, за 2015 рік до держбюджету зараховано валюти та цінностей на суму 74,9 млн. грн.   

Податкова міліція у Києві вилучила побутову техніку загальною вартістю понад 10 млн. грн.

Співробітниками податкової міліції м. Києва в ході проведення операції «Рубіж-2016» та розслідування кримінального провадження за ч.3 ст.212 КК України (ухилення від сплати податків, зборів) на підставі ухвали суду проведено 3 обшуки в складських приміщеннях.

У результаті обшуків виявлено та вилучено фінансово-бухгалтерську документацію та 1 942 одиниці побутової техніки «Zelmer» та телевізорів «Toshiba», «Philips» і «LG».

Встановлено, що зазначений товар протягом 2015-2016 років ввозився на територію України через митний пост «Луцьк» Волинської митниці ДФС. Також встановлено, що під час митного оформлення ціну вантажу було занижено на 30-40%.

 Загальна ринкова вартість вилученого майна становить 10,1 млн. грн.

Слідчо-оперативні заходи тривають.

ДФС викрито міжрегіональний конвертцентр з обігом понад 5 млрд. грн.

Співробітниками податкової міліції Харківської області в рамках розслідування кримінального провадження за ч.3 ст. 212 КК України припинено діяльність конвертаційного центру, який діяв на території Дніпропетровської, Київської і Харківської областей.

Встановлено, що послугами конвертцентру користувались понад 250 підприємств реального сектору економіки, а саме гірничо-збагачувального комплексу, будівельної та охоронної галузей.

Загальний обсяг незаконно проконвертованих протягом 2013-2015 років коштів склав понад 5 млрд. грн.

На підставі ухвали суду у містах Дніпропетровську та Харкові проведено 30 обшуків за місцями розташування конвертаційного центру, за місцями проживання фігурантів та в автомобілях.

У результаті обшуків вилучено 817,5 тис. грн., 16 печаток, комп`ютерну техніку, електронні носії інформації та документацію, що свідчить про протиправну діяльність.

Слідчі дії тривають.

У 2015 році ДФС зафіксовано майже 3,4 тис. випадків порушення прав інтелектуальної власності

У 2015 році ДФС зафіксовано 3 368 випадки призупинення митного оформлення за підозрою у порушенні прав інтелектуальної власності.

Про всі виявлені факти своєчасно повідомлено представників правовласників для оперативного прийняття відповідного рішення щодо їх інтелектуальної власності.

Крім того, у зазначений період митницями порушено 22 справи про порушення митних правил за фактом ввезення на митну територію України товарів  з порушенням прав інтелектуальної власності. Загальна вартість ввезених з порушеннями товарів складає понад 2 млн. грн. 

Для сприяння захисту правовласників під час  зовнішньоекономічної діяльності  Державна фіскальна служба України веде митний реєстр об’єктів права інтелектуальної власності. До них належать об’єкти авторського права і суміжних прав, винаходи, корисні моделі, промислові зразки, торговельні марки, географічні зазначення (зазначення походження товарів) та сорти рослин.

Загалом, станом на 31 грудня 2015 року до митного реєстру за заявами правовласників внесено 2 916 об’єктів. З них – 485 об`єктів внесено у звітному році.

На Харківщині викрито ухилення від сплати податків на ринку мобільного зв`язку

Працівниками податкової міліції Харківської області в рамках розслідування кримінального провадження за ч.3 ст.212 КК України на підставі ухвали суду проведено 2 обшуки в офісному приміщенні підприємства-фігуранта та автомобілі кур’єра.

Під час обшуків виявлено і вилучено 242,5 тис. грн.  необлікованих готівкових коштів, скретч-картки поповнення мобільних рахунків на суму 1 млн. 71 тис. грн., 14 тис. стартових пакетів операторів мобільного зв’язку, мобільні телефони та документацію, які свідчить про протиправну діяльність.

Слідчо-оперативні заходи тривають.

За рік роботи спецпідрозділ ДФС «Фантом» упередив незаконне переміщення товарів на понад 210 млн. гривень

Протягом 2015-2016 року  співробітниками спецпідрозділу ДФС «Фантом» спільно з працівниками СБУ, МВС та ДПС упереджено незаконний перетин поза межами контрольних пунктів в’їзду/виїзду товарно-матеріальних цінностей, яких вилучено на загальну суму понад 210 млн. грн.

Заходи проводилися у рамках роботи зведених мобільних груп по контролю за протиправним переміщенням вантажів (товарів) через лінію розмежування відповідно до Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей.

За вказаний період вилучено підакцизних товарів на суму майже 27 млн. грн.., тютюнових та горілчаних виробів на 10,6 млн. грн. та 23,5 млн. грн. відповідно, спирту – на 769 тис. грн., лікарських засобів – на 42,8 млн. грн., продуктів харчування – на 58,5 млн. грн., ювелірних виробів – на 2 млн. грн. тощо.

Крім того, у ході здійснення контрольно-перевірочних заходів виявлено та вилучено з незаконного обігу готівкових коштів на загальну суму 136 млн. грн.. та 400 шт. банківських карт. З них понад 14,3 млн. грн.. – вилучено у 2016 році. 

На підставі отриманих матеріалів за вказаними фактами зареєстровано і внесено у Єдиний державний реєстр досудових розслідувань 136 кримінальних проваджень. З них – 34 кримінальних провадження за ознаками злочину, передбаченого ст. 212 КК  України (ухилення від спати податків), 31 – за ст.. 204 КК України (незаконне виготовлення, зберігання та збут підакцизних товарів), 17 – за ст. 258-5 КК України (фінансування тероризму).  

Також співробітниками «Фантому» за 2015-2016 роки складено 856 протоколів про адміністративні правопорушення, більшість з яких – 670 – про порушення порядку провадження господарської діяльності.

Нагадаємо, що спеціальний підрозділ ДФС «Фантом» створено на початку 2015 року. Протягом чотирьох ротацій в його лавах проходив службу 521 співробітник податкової міліції, які за власним бажанням працювали в небезпечних для життя умовах, перешкоджаючи незаконному переміщенню товарів через «умовний» кордон на сході країни.

На Полтавщині вилучено незаконно вироблений алкоголь та обладнання для його виробництва на суму понад 1,6 млн. грн.

Співробітники податкової міліції Полтавської області спільно з працівниками Національної поліції і прокуратурою в рамках проведення операції «Акциз-2016» та розслідування кримінального провадження за ст.204 КК України на підставі ухвали суду провели обшук в гаражному приміщенні.

За результатами обшуку виявлено та вилучено майже 8,5 тис. літрів спирту, 440 літрів готової алкогольної продукції, обладнання та сировина для незаконного виготовлення алкогольних напоїв. Загальна сума вилучених товарно-матеріальних цінностей становить понад 1,6 млн. грн.

Слідчо-оперативні заходи тривають.

Роман Насіров провів робочу зустріч з Віце-президентом Фінансової адміністрації Словацької Республіки Даною Мігер

Ключові моменти українсько-словацького співробітництва у митній та податковій сфері та перспективи його розвитку обговорили сьогодні під час робочої зустрічі Голова ДФС Роман Насіров та Віце-президент Фінансової адміністрації Словацької Республіки Дана Мігер.

Основним питанням, яке розглянули керівники відомств, стало запровадження спільного контролю в пунктах пропуску на кордоні двох держав. Для цього вже розроблено проект Угоди про співробітництво під час здійснення контролю осіб, товарів і транспортних засобів, які перетинають державний кордон.

Обидві сторони висловили зацікавленість у більш тісній співпраці у рамках надання взаємної адміністративної допомоги у попередженні, виявленні та розслідуванні митних правопорушень, а також інтенсифікації обміну податковою та митною інформацією. Крім того, запровадження спільного контролю оптимізує процедури митного оформлення та прискорить перетин митного кордону суб’єктами господарювання та громадянами.

Окрему увагу учасники зустрічі приділили питанню переміщення товарів «Шовковим шляхом», так як і Словаччина, і Україна є пунктами, через які товари мають проходити з країн Азії до Європи і навпаки. 

Зі свого боку, фіскальна служба України, враховуючи необхідність запровадження нових логістичних маршрутів перевезення товарів з Європи в Азію та у зворотному напрямі, готова сприяти розвитку нових шляхів переміщення товарів, забезпечуючи при цьому належну якість та швидкість обробки зовнішньоекономічних вантажів.

 Наступна зустріч керівників ДФС та Фінансової адміністрації Словацької Республіки планується в Братиславі наприкінці лютого.

Головне управління ДФС у Запорізькій області

Стосовно 25 запорізьких співробітників ДФС порушені кримінальні провадження за ознаками корупційних діянь

За минулий рік правоохоронні органи розпочали 25 кримінальних проваджень проти співробітників органів ГУ ДФС у Запорізькій області за порушення вимог Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції". Як зазначив начальник Головного управління ДФС у Запорізькій області Олексій Кавилін, 5 з них – за отримання неправомірної винагороди.

– Протидія корупційним проявам – одне з найгостріших питань у нашій роботі. Перший напрям – це профілактика корупції. За 12 місяців минулого року проведено 337 перевірок кандидатів на посади до ДФС області. Організовано понад 1,2 тисячі профілактичних заходів. Другий напрям – перевірочна та оперативна робота. Проведено 145 службових перевірок. Керівникам територіальних органів ДФС у Запорізькій області направлено понад 30 подань щодо вжиття заходів з усунення причин та умов, що призвели до скоєння правопорушень з боку податківців. Наразі 54 співробітникам фіскальної служби регіону винесені офіційні застереження, – підкреслив Олексій Кавилін.

Керівник відомства повідомив також про хід виконання Закону України "Про очищення влади". Усього органи державної фіскальної служби у Запорізькій області отримали понад 20 тисяч запитів на проведення перевірок держслужбовців. По 18 тисячам вже закінчені перевірки і надані висновки. Встановлено 589 випадків недостовірності відомостей щодо наявності майна та 49 випадків невідповідності відомостей щодо вартості майна.

Що стосується фіскальної служби, то на сьогодні процес очищення влади розпочався вже по всім співробітникам, наразі завершено близько 400 перевірок.

Фахівці запорізької фіскальної служби та Інституту податкових реформ пояснили податкові нововведення аграріям області

У рамках Меморандуму про партнерство та співпрацю між Громадською організацією "Інститут податкових реформ" та Головним управлінням ДФС у Запорізькій області відбувся семінар для представників агросектора області.

Відкриваючи захід, начальник Головного управління ДФС у Запорізькій області Олексій Кавилін наголосив, що останні зміни до податкового законодавства потребують широкого роз’яснення серед платників податків:

- Представники бізнесу нововведення у Податковому кодексі сприйняли неоднозначно. Ми зібрались тут з вами якраз для того, аби розібратися у ситуації та визначити основні аспекти реформування. Сьогодні ми будемо організовувати подібні зустрічі та приймати ефективні рішення.

Голова ІПР Лариса Церетелі підкреслила, що наразі спільними зусиллями громадськості та підприємців можна розробити такі норми законодавства, які були б вдалими для розвитку своєї справи. Оскільки така робота у рамках підписаного Меморандуму не має аналогів в Україні, це – перший досвід, який може допомогти підприємцям вести власний бізнес.

Під час семінару фахівці ДФС регіону пояснили зміни до Податкового кодексу України стосовно оподаткування доходів аграріїв, а саме: розподілення податку на додану вартість до бюджету та нові умови сплати єдиного податку сільгоспвиробників 4-ї групи.

- Відповідно до змін, які були внесені у систему оподаткування, запроваджено перерозподіл сум ПДВ для аграріїв: за операціями із зерновими і технічними культурами – 85% до держбюджету, 15% – на спец рахунки, за операціями з продукцією тваринництва – 20% – до держбюджету, 80% – на спец рахунки, за іншими операціями з сільськогосподарськими товарами/послугами – 50х50%, – зазначила заступник начальника управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДФС у Запорізькій області Ольга Богданова.

Також для платників 4 групи спрощеної системи оподаткування – представників агросектора збільшено ставки єдиного податку залежно від виду земель від 0,16% – до 5,4% нормативно-грошової оцінки 1 гектара землі.

Після роз’яснювальної частини семінару підприємці м. Запоріжжя та області поставили ряд запитань щодо реформування, відповіді на які надали спеціалісти ГУ ДФС у Запорізькій області та Інституту податкових реформ..

На Запоріжжі суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності перерахували до бюджету 5,8 млрд. грн.

Порівняно із 2014 роком надходження збільшились на 2,2 млрд. грн. або на 63%. Показник середньоденних надходжень до бюджету зріс з 14,2 млн. грн. до 23,5 млн. грн.

В. о. начальника Запорізької митниці ДФС Богдан Шило підкреслив, що основним джерелом надходжень податків і зборів по оформленням в Запорізькій митниці ДФС є митні платежі, що сплачуються при ввезенні на митну територію України товарів для виробництва в промислових галузях регіону.

– Найбільші суми надходжень забезпечено підприємствами металургійної галузі – 34,6%. На енергетичну галузь припадає 25% від загальної суми. Суб’єктами літакобудування, машинобудування, електротехнічної та інших галузей виробництва сплачено 22% митних платежів, суб’єктами господарювання невиробничої сфери – 19%, – зазначив Богдан Шило.

У розрізі товарних груп найбільша частка сплачених митних платежів припадає на машини, устаткування та транспорт – 41%, паливно-енергетичні товари – 17%, метали та вироби з них – 16%, продовольчі товари та продукцію сільського господарства та мінеральні продукти – по 7% відповідно.

Бердянська ОДПІ повідомляє

Увага! Закінчується подання звітності за 4 квартал 2015 року та 2015 рік!

Термін подання податкової звітності за 4 кв. 2015 року та 2015 рік – не пізніше 09 лютого 2016 року.

Запрошуємо на інформаційний семінар

10 лютого 2016 року о 14-00 Бердянська ОДПІ проводить інформаційний семінар на тему: «Зміни до Податкового кодексу України та Закону «Про ЕСВ». Актуальні питання» з платниками податків юридичними та фізичними особами-підприємцями м. Бердянська та Бердянського району.

Семінар відбудеться у приміщенні Бердянської ОДПІ за адресою м. Бердянськ, пр. Праці, 20, актова зала.

Увага! Гаряча лінія!

09 лютого 2016 року «гарячу телефонну лінію» проведе начальник відділу адміністрування ПДВ Бердянської ОДПІ Пономаренко О.М.

З 15-00 до 16-00 за телефоном 0(53)3-84-23 Олена Миколаївна відповість на запитання платників податків щодо новацій у ПКУ стосовно ПДВ.

Новини законодавства

Про особливості подання податкової звітності з податку на додану вартість за січень 2016 року

Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" (далі – Закон № 909) внесено суттєві зміни до Податкового кодексу України (далі – Кодекс) в частині визначення податкових зобов’язань з податку на додану вартість та їх сплати до бюджету, зокрема, сільськогосподарськими товаровиробниками.

З метою забезпечення виконання нових правил оподаткування, запроваджених з 1 січня 2016 року, Міністерством фінансів України наказом від 28.01.2016 № 21 "Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість" (далі – наказ № 21) затверджена нова форма декларації з податку на додану вартість. Наказ № 21 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 січня 2016 року за № 159/28289 та опубліковано в офіційному виданні "Урядовий кур’єр" 30 січня 2016 року.

Враховуючи те, що останні зміни в оподаткуванні, які запроваджено з 1 січня 2016 року, повною мірою можуть бути відображені лише в податковій декларації з податку на додану вартість, що затверджена наказом № 21, податкова звітність з ПДВ, починаючи із звітного періоду січень 2016 року, усіма платниками податку подається за новою формою в електронному вигляді.

Податкова звітність з ПДВ за січень 2016 року подається за новою формою

Платники податку на додану вартість звітують за новою формою в електронному вигляді починаючи зі звітів за січень 2016 року.

Нова форма декларації з податку на додану вартість затверджена наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 "Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість", який опубліковано 30 січня 2016 року у виданні "Урядовий кур’єр".

Нагадаємо, що Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" внесено суттєві зміни до Податкового кодексу України в частині визначення податкових зобов’язань з податку на додану вартість та їх сплати до бюджету, зокрема, сільськогосподарськими товаровиробниками.

Розроблено порядок ведення та форми реєстрів заяв про відшкодування ПДВ

Зміни, внесені до Податкового кодексу України Законом від 24 грудня 2015 року № 909-VIII щодо запровадження реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, набирають чинності з 1 лютого 2016 року.

Наразі ДФС розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення та форми реєстрів заяв про повернення сум бюджетного відшкодування».

Публікація 2-х реєстрів заяв про повернення сум бюджетного відшкодування відбудеться після набрання чинності цієї постанови.

Роз’яснення законодавства

Військовий збір за 2015 рік ФОПи сплачують до 19 лютого 2016 року

ГУ ДФС у Харківській області нагадує: фізичні особи — підприємці, крім тих, що обрали спрощену систему, за результатами звітного податкового року самостійно розраховують військовий збір у розмірі 1,5% чистого оподатковуваного доходу, відображають у річній податковій декларації та сплачують у строки, передбачені для сплати податку на доходи фізичних осіб за відповідний період.

Першим звітним податковим періодом для нарахування військового збору з доходів фізичних осіб — підприємців є 2015 рік.

Тобто строк сплати військового збору для фізосіб-підприємців — до 19 лютого 2016 року.

До питання сплати земельного податку платниками єдиного податку четвертої групи

Платники єдиного податку четвертої групи, які є власниками/користувачами земель сільськогосподарського призначення та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), звільняються від сплати земельного податку за земельні ділянки, що використовуються такими платниками для ведення сільськогосподарського товаровиробництва.

За інші земельні ділянки, в тому числі за земельні ділянки сільськогосподарського призначення, що не використовуються для ведення сільськогосподарського товаровиробництва, платники єдиного податку четвертої групи сплачують земельний податок на загальних умовах.

Нагадуємо, що відповідно до пункту 292 прим. 1.1 ст. 292 прим. 1 Податкового кодексу України об’єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.

Права власності/користування земельними ділянками повинні бути оформлені та зареєстровані відповідно до законодавства.

Платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності, зокрема з податку на майно (в частині земельного податку), крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються платниками єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва (п.п. 4 п. 297.1 ст. 297 Податкового кодексу України).

Нюанси заповнення декларації з плати за землю

У новій формі плати за землю колонка 9 розділу I «Розрахунок суми земельного податку» і колонка 9 розділу II «Розрахунок суми орендної плати» мають назву «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки».

Алгоритм розрахунку річної суми податкового зобов'язання з плати за землю в декларації такий:

Річна сума земельного податку (колонка 12) = кол. 8 (або кол. 9) х кол.11: 100;

Річна сума орендної плати (колонка 11) = кол. 8 х кол. 9 х кол. 10: 100.

Для правильного визначення земельного податку при заповненні цих колонок 9 податківці пропонують вказувати нормативну грошову оцінку одиниці площі земельної ділянки в гривнях за гектар, оскільки форма декларації визначає одиницею виміру площі земельної ділянки гектар.

Звертаємо увагу, що для перекладу площі земельної ділянки з квадратних метрів в гектари - площа у квадратних метрах ділимо на 10000, а з гривень за квадратний метр в гривні за гектар - НГО в гривнях за квадратний метр множимо на 10 000.

Також фахівці служби нагадали, що станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року платники земельного податку представляють до державної податкової інспекції за місцезнаходженням земельної ділянки Податкову декларацію з плати за землю за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 16.06.2015 р № 560 .

Оподаткування нерухомості в 2016 році

Мінфін нагадав, що в даний час оподаткуванню підлягає як житлова, так і нежитлова нерухомість, в тому числі і господарські споруди. Якщо, наприклад, фізособа володіє будинком і гаражем із сараєм, податок сплачується з усіх об'єктів: з будинку - за ставкою, встановленою місцевою радою за житлової нерухомості, з гаража і сараю - за ставкою для нежитлової нерухомості.

Не змінилася база оподаткування та пільги для невеликих за площею квартир і будинків. Органи місцевого самоврядування мають право встановлювати пільги з податку на нерухомість. Разом з тим при наданні пільги для фізичних осіб повинні враховуватися їх майновий стан і рівень доходів.

Гранична ставка податку в 2016 році становить 3% мінзарплати за 1 кв. м. об'єкта житлової та / або нежитлової нерухомості (в 2016 році - 41,34 грн. за 1 кв.м). Розмір податку (від 0% до 3%) буде встановлюватися місцевою радою.

Фахівці Мінфіну звернули увагу на додаткову ставку податку в розмірі 25 тис. Грн. на рік для квартир площею понад 300 кв. м і будинків площею більше 500 кв. м. Тобто такі об'єкти будуть обкладатися процентної (до 3%) та фіксованого (25 тис. грн.) ставками.

Порядок нарахування та строки сплати податку не змінилися:

- Фізичні особи в 2016 році будуть сплачувати податок за 2015 (за ставками та пільгами, які діяли в 2015 році) на підставі податкових повідомлень-рішень від ДФСУ до 1 липня 2016 року. За новими ставками, які почали діяти з 2016 року, податок платитимуть фізичні особи починаючи з 2017 року;

- Юридичні особи в 2016 році сплачують податок за новими ставками, чинними з 2016 року. Розрахунок податку проводиться в декларації, яку необхідно подати до контролюючих органів до 20 лютого 2016 року.

Термін сплати податку:

- Фізичним особам - раз на рік (до 28 серпня 2016 року);

- Юридичним особам - щоквартально (до 30 квітня 2016 року, 30 липня 2016, 30 жовтня 2016 року, 30 січня 2017).ода, 30 января 2017 года).

Щодо ставки ЄП встановлених для ФОП- платників ЄП

Відповідно до п. 293.1 ст. 293 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) ставки єдиного податку для платників першої - другої груп встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, та третьої групи - у відсотках до доходу (відсоткові ставки).

Пунктом 293.2 ст. 293 ПКУ визначено, що фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:

для першої групи платників єдиного податку - у межах до 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати;

для другої групи платників єдиного податку - у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.

Згідно з п. 293.3 ст. 293 ПКУ відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі:

3 відсотки доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з ПКУ;

5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.

Для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, ставка єдиного податку встановлюється у розмірі, визначеному п.п. 2 п. 293.3 ст. 293 ПКУ.

Згідно з п. 293.4 ст. 293 ПКУ ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої - третьої групи (фізичні особи - підприємці) у розмірі 15 відсотків:

1) до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у п.п. 1, 2 і 3 п. 291.4 ст. 291 ПКУ;

2) до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, віднесеного до першої або другої групи;

3) до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у главі 1 розд. ХIV ПКУ;

4) до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування;

5) до доходу, отриманого платниками першої або другої групи від провадження діяльності, яка не передбачена у п.п 1 або 2 п. 291.4 ст. 291 ПКУ відповідно.

У разі здійснення платниками єдиного податку першої і другої груп кількох видів господарської діяльності застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений для таких видів господарської діяльності (п. 293.6 ст. 293 ПКУ). 

У разі здійснення платниками єдиного податку першої і другої груп господарської діяльності на територіях більш як однієї сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений цією статтею для відповідної групи таких платників єдиного податку (п. 293.7 ст. 293 ПКУ).

Відповідне питання – відповідь розміщено у категорії 107 Бази знань, що знаходиться на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс»  офіційного веб-порталу ДФС України.

Щодо звітності з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування

З  1 січня 2016 року набрав чинності Закон України від 24 грудня 2015 року № 909-VIIІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон № 909), яким, зокрема, внесено зміни до Закону України від 08 липня 2010 року № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).

Так, підпунктом 4 пункту 2 розділу ІI «Прикінцеві положення» Закону № 909 внесено зміни до статей 7 та 8 Закону № 2464.

Відповідно до внесених змін єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) для платників, зазначених у статті 4 Закону № 2464, встановлюється у розмірі 22 відс.  визначеної статтею 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску (частина п'ята статті 8 Закону № 2464).

На сьогодні готуються зміни до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23.04.2015 за № 460/26905 (далі – Порядок № 435), у тому числі форми Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів, (додаток 4 до Порядку № 435) (далі – Звіт), де будуть враховані всі зміни, що відбулися з 1 січня 2016 року.

До затвердження нової форми необхідно подавати Звіт до органу ДФС як за звітні періоди 2016 року, так і за попередні звітні періоди до 2016 року (несвоєчасно подані) за формою згідно з додатком 4 до Порядку № 435, що діяла з 01.05.2015, із заповненням всіх обов'язкових реквізитів.

Незважаючи на введення єдиної ставки єдиного внеску для всіх видів доходу, рядки в таблиці 1 Звіту необхідно заповнювати у розрізі видів доходу.

Суми нарахованого єдиного внеску необхідно відображати у рядках таблиці 1 Звіту за видами доходу, але розраховувати за новою ставкою (22 відс.), крім:

підприємств, установ і організацій для працюючих інвалідів – 8,41 відсотка;

підприємств та організацій всеукраїнських громадських організацій інвалідів, зокрема товариств УТОГ та УТОС – 5,3 відсотка;

підприємств та організацій громадських організацій інвалідів (за умов, визначених частиною чотирнадцятою статті 8 Закону № 2464) для працюючих інвалідів – 5,5 відсотка.

Оскільки, починаючи зі звітного періоду січня 2016 року, утримання єдиного внеску із нарахованого доходу застрахованих осіб скасовано, цей показник не зазначається при заповненні Звіту (рядки 5, 5.1 – 5.6 у таблиці 1 Звіту). Також не відображається нарахований дохід, з якого утримується єдиний внесок (рядки 4, 4.1 – 4.4 таблиці 1 Звіту). Відповідно у таблиці 6 Звіту не заповнюється реквізит 20 ,,Сума утриманого єдиного внеску за звітний місяць (із заробітної плати/доходу)”.

Про деклараці ю з податку на прибуток підприємств

28 грудня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України за N 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", положення якого у частині справляння податку на прибуток підприємств набрали чинності 01.01.2015 (далі - Закон N 71-VIII).

Законом N 71-VIII викладено розділ III "Податок на прибуток підприємств" Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в новій редакції та передбачено розрахунок об'єкта оподаткування податком на прибуток на підставі даних бухгалтерського обліку шляхом коригування фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності, на різниці, які збільшують або зменшують фінансовий результат до оподаткування, відповідно до положень розділу III "Податок на прибуток підприємств" Кодексу.

Крім того, 13 серпня 2015 року набув чинності Закон України від 17 липня 2015 року за N 652-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування неприбуткових організацій" (далі - Закон N 652-VIII), яким внесено зміни, зокрема до статті 133 Кодексу та визначено умови, за яких неприбуткові підприємства, установи та організації не є платниками податку на прибуток підприємств.

1 грудня 2015 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 20.10.2015 N 897 "Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за N 1415/27860 (далі - Наказ N 897).

Наказ N 897 виданий з метою забезпечення виконання нових правил з оподаткування, запроваджених з 1 січня 2015 року, у зв'язку із набранням чинності Законом N 71-VIII, якими передбачено, що об'єкт оподаткування визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу III Податкового кодексу України (далі - Кодекс). Про основні положення нових норм в оподаткуванні податком на прибуток було раніше повідомлено листом ДФС від 29.01.2015 N 2707/7/99-99-19-02-01-17.

Затверджена Наказом N 897 форма податкової декларації з податку на прибуток підприємств (далі - Декларація N 897) передбачає:

уніфікацію форм податкової звітності з податку на прибуток підприємств - замість чотирьох окремих декларацій складається одна;

просту та логічну структуру декларації, що дозволить платнику визначати свої податкові зобов'язання з мінімальними витратами часу;

значне скорочення кількості додатків до декларації - з 14 до 9;

наявність нового додатка РІ (різниці), в якому згруповані всі різниці, на які збільшується (зменшується) фінансовий результат, передбачені Кодексом з посиланням на відповідні норми;

можливість надання платниками інформації про контрольовані операції в рамках трансфертного ціноутворення за скороченою формою.

Нова форма податкової звітності сприятиме зменшенню платниками часу на її ведення і формування, оскільки основні її показники заповнюються на підставі показників фінансової звітності.

Питання щодо подання декларації за новою формою, авансових внесків при виплаті дивідендів, самостійного виправлення помилок, опис додатків до декларації, щодо подання Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій  - у листі ДФС від 04.01.2016 р. N 102/7/99-99-19-02-01-17

Щодо термінів формування податкового кредиту на підставі податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Законом України від 16 липня 2015 року N 643-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" (далі - Закон N 643), який набув чинності 29.07.2015, зокрема, змінено норми Податкового кодексу України (далі - Кодекс), які визначають терміни включення до складу податкового кредиту податку на додану вартість за податковими накладними, складеними постачальниками та зареєстрованими в ЄРПН.

Пунктом 198.3 статті 198 Кодексу передбачено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 Кодексу, протягом такого звітного періоду.

Згідно з пунктом 198.6 статті 198 Кодексу у разі, якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, відносяться до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкову накладну в ЄРПН, але не пізніше:

ніж через 365 календарних днів з дати складення податкової накладної;

для платників податку, що застосовують касовий метод, - ніж через 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку;

для банківських установ при одержанні ними права власності на заставне майно.

Таким чином, починаючи з 29.07.2015 податок на додану вартість, зазначений у податковій накладній (складеній як до 29.07.2015, так і після цієї дати), яка була своєчасно зареєстрована в ЄРПН, може бути включений до складу податкового кредиту того податкового (звітного) періоду, у якому вона складена, або будь-якого наступного звітного періоду протягом 365 календарних днів з дати складання такої податкової накладної.

До набрання чинності Законом N 643 податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг та своєчасно зареєстровані в ЄРПН, включалися до податкового кредиту того податкового (звітного) періоду, на який припадала дата їх складання.

Податок на додану вартість, зазначений у податковій накладній (складеній як до 29.07.2015, так і після цієї дати), яка була зареєстрована в ЄРПН з порушенням терміну, встановленого пунктом 201.10 статті 201 або пунктом 39 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу, може бути включена до складу податкового кредиту того податкового (звітного) періоду, у якому вона зареєстрована в ЄРПН, або будь-якого наступного звітного періоду, але не пізніше 365 календарного дня з дати складання такої податкової накладної.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період (пункт 201.10 статті 201 Кодексу).

(Лист ДФС  від 15.01.2016  № 1201/7/99-99-19-03-02-17)

Деклараційна кампанія доходів громадян – 2016

Нова декларація про майновий стан і доходи

З 1 січня 2016 року запроваджується нова форма декларації про майновий стан і доходи, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 за № 859 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 26 жовтня 2015 за № 1298/27743.

Для зручності фізичних осіб у новій декларації об’єднано звітність по податку на доходи фізичних осіб та військовому збору. Враховуючи це, за результатами 2015 року фізичні особи, які отримували доходи не від податкових агентів (зокрема від інших фізичних осіб) та іноземні доходи, визначають податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб та військовому збору в одній податковій звітності. При цьому подання будь-якої додаткової звітності не передбачається.

Для спрощення та зменшення часу для її заповнення обсяг зменшено з 2 аркушів до 1, а кількість додатків – з 7 до 4.

Тепер додатки заповнюються лише при отриманні доходів, які передбачають особливий розрахунок оподатковуваного доходу при:

отриманні доходів від двох та більше податкових агентів, у випадках передбачених Податковим кодексом;

операціях з інвестиційними активами;

отриманні іноземних доходів;

визначенні оподатковуваного доходу від здійснення підприємницької та незалежної професійної діяльності.

Значна кількість інформації, яка раніше заповнювалась в додатках, наразі відображається в самій декларації.

Так, інформація про уповноважену особу, яка раніше відображалась в окремому додатку, тепер відображається в декларації.

Фізичні особи, які мають намір скористатися правом на податкову знижку раніше заповнювали декларацію і додаток, в якому визначали реквізити всіх первинних документів за понесеними витратами. Тепер такі фізичні особи заповнюють лише декларацію, в якій відображають загальну суму понесених витрат та суму податку до повернення.

Відомості щодо відчуження нерухомого (рухомого) майна відображаються в декларації без заповнення додатку та переліку відчуженого майна.

Інформація про отримані доходи та перелік майна, яке надається в оренду (суборенду) також без заповнення додатку відображається в декларації.

Крім того, якщо за результатами перерахунку податку з доходів, отриманих від двох та більше податкових агентів у випадках передбачених законодавством, виникає від’ємне значення, такий платник податку за результатами 2015 року має право задекларувати суму податку на доходи фізичних осіб до повернення з бюджету.

Одним з нововведень є те, що платник податків самостійно визначає свій статус: громадянин; особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність або підприємець, який перебуває на загальній системі.

Нагадуємо, що за результатами 2015 року фізичні особи – підприємці, які перебувають на загальній системі подають декларацію про майновий стан і доходи до 10 лютого 2016 року, в якій разом з доходами від підприємницької діяльності декларують іноземні та інші доходи.

Громадяни та особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, подають  декларацію про майновий стан і доходи за результатами 2015 року до 01 травня 2016 року. Оскільки, 01 травня 2016 року припадає на вихідний день, відповідно до норм податкового законодавства останній день подання декларації про майновий стан і доходи переноситься на перший робочий день, тобто, 03 травня 2016 року.

Терміни надання річної податкової декларації

Громадяни надають декларацію за звітний податковий рік  до 1 травня наступного за звітним року.  В такий же термін надають  річну декларацію  особи,  які здійснюють незалежну  професійну діяльність – це приватні нотаріуси, адвокати, арбітражні керуючі.

Фізичні особи – підприємці, які здійснювали у звітному році підприємницьку діяльність за «загальною» системою оподаткування надають податкову декларацію за звітний рік  не пізніше 9  лютого наступного року.

Громадяни,  які бажають скористатися правом  на нарахування податкової знижки  надають  річну  податкову  декларацію  включно  по 31 грудня  наступного за звітним року.

До  форми річної податкової декларації  внесені показники щодо нарахування  та сплати військового збору

Нова декларація, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України  від 02.10.2015року  №859,  об’єднує звітність  з податку на доходи фізичних осіб та військового збору.  Слід зазначити,  що фізичні особи, які отримували у 2015 році  доходи не від податкових агентів та іноземні доходи, повинні визначити податкові зобов’язання  з податку на доходи та  з  військового збору.  Саме  цим обумовлено внесення змін до   річної податкової декларації. Тобто до її форми внесені показники щодо нарахування  та сплати військового збору.

Також для зручності  заповнення декларації, кількість додатків  зменшено із семи до   чотирьох.

  Зокрема у декларації  передбачені такі додатки

  • - Розрахунок податку на доходи фізичних осіб при отриманні доходів у формі заробітної плати від двох і більше податкових агентів;
  • - Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих від операцій з інвестиційними активами;
  • - Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з іноземних доходів;
  • - Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою.

Фізична особа - платник податку подає декларацію за звітний податковий період до контролюючого органу за своєю податковою адресою

 Декларація подається до контролюючого органу в один із таких способів на вибір платника податку:

  • -  особисто платником податку або уповноваженою на це особою;
  • -  надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
  • -  засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

У разі надсилання податкової декларації поштою, платник податку зобов'язаний здійснити таке відправлення на адресу відповідного контролюючого органу не пізніше ніж за п'ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації,  а при поданні податкової звітності в електронній формі, - не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.

Додатки є складовою частиною декларації і без декларації не є дійсними

Декларація складається з восьми розділів, що подаються на одному двосторонньому аркуші формату А4, та чотирьох додатків до декларації (далі - додатки), які подаються на одно-, двосторонніх аркушах формату А4 та містять розрахунки окремих видів доходів (витрат).

Додатки є складовою частиною декларації і без декларації не є дійсними. Додатки заповнюються та подаються виключно за наявності доходів (витрат), розрахунок яких міститься у цих додатках.

У декларації та додатках зазначаються всі передбачені в них відомості (показники), крім випадків, прямо визначених у декларації та/або додатках. Якщо будь-який рядок декларації та/або додатка не заповнюється через відсутність інформації (операції, суми), то такий рядок прокреслюється, крім випадків, прямо визначених у декларації та/або додатках.

Показники у розділах II - V декларації, додатках проставляються у гривнях з копійками.

Декларація та додатки заповнюються таким чином, щоб забезпечити вільне читання тексту (цифр) та збереження цих записів протягом установленого терміну зберігання звітності (друкованим способом, чорнильними або кульковими ручками синього або чорного кольору). Заповнення олівцем не дозволяється.

У декларації та додатках не повинно бути підчисток, помарок, виправлень, дописок і закреслень. У декларації та додатках не повинні міститися текст або цифри, які неможливо прочитати внаслідок пошкодження аркушів, їх потертості, залиття чорнилом чи іншою рідиною.

Достовірність даних декларації та додатків підтверджується власноручним підписом фізичної особи - платника податку або особи, уповноваженої на заповнення декларації.

Доходи, отримані протягом звітного  року відображаються  у розділі ІІ декларації

Доходи, отримані протягом звітного (податкового) року відображаються  у розділі ІІ декларації:

- у рядку 10 вказується загальна сума доходів, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу, що розраховується як сума значень рядків 10.1 - 10.9 декларації;

- у графі 3 вказується сума річного оподатковуваного доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду, з урахуванням податків і внесків, які відповідно до закону утримуються з таких доходів;

- у графі 4 вказується сплачена до бюджету сума податку на доходи фізичних осіб, обов'язок щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету якого згідно з нормами розділу IV Кодексу покладається на податкового агента, та/або сплачена самостійно протягом звітного податкового року при вчиненні нотаріальних дій;

- у графі 5 вказується сума військового збору, обов'язок щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету якого згідно з нормами Кодексу покладається на податкового агента;

- у графі 6 вказується сума податку на доходи фізичних осіб, обов'язок щодо сплати (перерахування) до бюджету якого згідно з нормами розділу IV Кодексу покладається на платника податку;

- у графі 7 вказується сума військового збору, обов'язок щодо сплати (перерахування) до бюджету якого згідно з нормами Кодексу покладається на платника податку.

Дохід від продажу об'єкта нерухомості визначається, виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об'єкта

Сума доходів від операцій з продажу (обміну) об'єктів рухомого та/або нерухомого майна, розмір яких визначається згідно зі статтями 172, 173 розділу IV Кодексу відображається  у рядку 10.2 декларації.

У графі 3 рядка 10.2 декларації вказується загальний річний дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) об'єктів нерухомого та/або рухомого майна.

Дохід від продажу об'єкта нерухомості визначається, виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об'єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону.

Дохід від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) визначається, виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче оціночної вартості цього об'єкта, визначеної згідно із законом.

Дохід від продажу (обміну) легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда визначається, виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно із законом (за вибором платника податку).

У графі 4 рядка 10.2 декларації вказується сума податку на доходи фізичних осіб, утриманого (сплаченого) податковим агентом та/або самостійно сплаченого під час вчинення нотаріальної дії щодо посвідчення операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого та/або рухомого майна. У  графі 5 рядка 10.2 декларації вказується сума військового збору, утриманого (сплаченого) податковим агентом та/або самостійно сплаченого під час вчинення нотаріальної дії щодо посвідчення операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого та/або рухомого майна, у графі 6 рядка 10.2 декларації вказується сума податку на доходи фізичних осіб, яка підлягає сплаті платником податку самостійно за результатами річного декларування.

У графі 7 рядка 10.2 декларації вказується сума військового збору, що підлягає сплаті платником податку самостійно за результатами річного декларування.

Об'єкт оподаткування від надання в оренду  об'єктів нерухомості визначається, виходячи з розміру орендної плати, зазначеного в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу

Сума доходів від надання майна в лізинг, оренду (суборенду), житловий найм (піднайм), розмір яких визначається згідно з пунктом 170.1 статті 170 розділу IV Кодексу вказується  у рядку 10.3 декларації.

У разі отримання таких доходів заповнюється графа 7 розділу VII декларації та графа 5 розділу VIII декларації. У графі 3 рядка 10.3 декларації вказується загальна річна сума доходу, отриманого від надання нерухомого та/або рухомого майна в лізинг, оренду (суборенду), житловий найм (піднайм).

Об'єкт оподаткування від надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю визначається, виходячи з розміру орендної плати, зазначеного в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі.

Об'єкт оподаткування від надання в оренду інших об'єктів нерухомості визначається, виходячи з розміру орендної плати, зазначеного в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди. Мінімальна сума орендного платежу визначається за методикою, що затверджується Кабінетом Міністрів України, виходячи з мінімальної вартості місячної оренди одного квадратного метра загальної площі нерухомості з урахуванням місця її розташування, інших функціональних та якісних показників, що встановлюються органом місцевого самоврядування села, селища, міста, на території яких вона розташована, та оприлюднюється у спосіб, найбільш доступний для жителів такої територіальної громади. Якщо мінімальну вартість не встановлено чи не оприлюднено до початку звітного (податкового) року, об'єкт оподаткування визначається, виходячи з розміру орендної плати, зазначеного в договорі оренди.

У графі 4 рядка 10.3 декларації вказується сума податку на доходи фізичних осіб, утриманого (сплаченого) податковим агентом з доходів, отриманих від надання нерухомого та/або рухомого майна в лізинг, оренду (суборенду), житловий найм (піднайм). У графі 5 рядка 10.3 декларації вказується сума військового збору, утриманого (сплаченого) податковим агентом з доходів, отриманих від надання нерухомого та/або рухомого майна в лізинг, оренду (суборенду), житловий найм (піднайм).

У графі 6 рядка 10.3 декларації вказується сума податку на доходи фізичних осіб, яка підлягає сплаті платником податку самостійно за результатами річного декларування. У графі 7 рядка 10.3 декларації вказується сума військового збору, що підлягає сплаті платником податку самостійно за результатами річного декларування.

Окремий додаток при використанні права на податкову знижку, громадянином не подається

Громадяни, які бажають скористатися правом на нарахування  податкової знижки  заповнюють  розділ III декларації "Розрахунок суми податку, на яку зменшуються податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у зв'язку з використанням права на податкову знижку згідно із статтею 166 розділу IV Кодексу".  Окремий додаток при використанні права на податкову знижку, громадянином не подається.

У рядку 13 вказується позначкою (х) документально підтверджені категорії витрат, що включаються до податкової знижки відповідно до статті 166 розділу IV Кодексу.

Категорії витрат: 1 - витрати, понесені відповідно до статті 175 розділу IV Кодексу; 2 - витрати, понесені відповідно до підпункту 166.3.2 пункту 166.3 статті 166 розділу IV Кодексу; 3 - витрати, понесені відповідно до підпункту 166.3.3 пункту 166.3 статті 166 розділу IV Кодексу; 4 - витрати, понесені відповідно до підпункту 166.3.4 пункту 166.3 статті 166 розділу IV Кодексу (ця категорія витрат буде застосовуватись з 01 січня року, наступного за роком, у якому набере чинності закон про загальнообов'язкове державне соціальне медичне страхування); 5 - витрати, понесені відповідно до підпункту 166.3.5 пункту 166.3 статті 166 розділу IV Кодексу; 6 - витрати, понесені відповідно до підпункту 166.3.6 пункту 166.3 статті 166 розділу IV Кодексу; 7 - витрати, понесені відповідно до підпункту 166.3.7 пункту 166.3 статті 166 розділу IV Кодексу; 8 - витрати, понесені відповідно до підпункту 166.3.8 пункту 166.3 статті 166 розділу IV Кодексу.

У рядку 14 вказується загальна сума фактично здійснених протягом звітного податкового року витрат, понесених платником податку за наслідками звітного податкового року. У рядку 15 вказується сума нарахованої заробітної плати, зменшена згідно з пунктом 164.6 статті 164 розділу IV Кодексу на суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, а також на суму податкової соціальної пільги (за наявності).

У рядку 16 вказується сума (вартість) витрат платника податку - резидента, дозволених до включення до складу податкової знижки. При цьому загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 розділу IV Кодексу. Значення рядка 16 менше або дорівнює значенню рядка 14, але не більше значення рядка 15 декларації. У рядку 17 вказується сума податку на доходи фізичних осіб, на яку зменшуються податкові зобов'язання з цього податку у зв'язку з використанням права на податкову знижку.

Чи потрібно ФОП при заповненні декларації про майновий стан і доходи зазначати інші доходи, отримані як ФО - громадянином та відомості про рухоме та нерухоме майно?

Фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування повинна надавати за результатами календарного року податкову декларацію про майновий стан і доходи, незалежно від того чи проводилась протягом звітного року підприємницька діяльність чи ні, в якій поряд з доходами від підприємницької діяльності мають зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи, в тому числі відомості про нерухоме та рухоме майно. 

Платники запитували

Чи повинні члени садівницького товариства сплачувати земельний податок, якщо земля приватизована, чи платником є садівницьке товариство?

     Якщо земельні ділянки приватизовані громадянами - членами садівничого товариства і кожен громадянин отримав документ, що засвідчує право на земельну ділянку, то такі громадяни, крім тих, кому надані пільги щодо сплати земельного податку згідно зі ст.281 Податкового кодексу України, є платниками земельного податку. При цьому, нарахування фізичним особам сум земельного податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку
     Садівницьке товариство є платником земельного податку за земельні ділянки, включаючи земельні ділянки загального користування, надані такому товариству для ведення садівництва і щодо яких члени товариства не оформили право на свою земельну ділянку.

Чи повинні ЮО – платники ЄП третьої групи, що є власниками земельних ділянок або постійними землекористувачами, сплачувати земельний податок у разі передачі в оренду будівель, (споруд, їх частин), у тому числі якщо надання в оренду нерухомого майна є основним або одним із видів діяльності, та як розраховується площа земельної ділянки для сплати земельного податку, якщо в оренду передано частини будівель (споруд)?

     Юридичні особи – платники єдиного податку, що є власниками земельних ділянок або постійні землекористувачі, за земельні ділянки під будівлями (їх частинами), переданими іншим суб’єктам господарювання, з урахуванням прибудинкової території, повинні сплачувати земельний податок на загальних умовах незалежно від виду діяльності, у тому числі якщо надання в оренду нерухомого майна є основним або одним із видів діяльності. У разі передачі в оренду частини будівлі земельний податок обчислюється пропорційно площі, яку передано у оренду
     Для визначення розміру площі, нормативної грошової оцінки та цільового призначення земельної ділянки, за яку необхідно сплачувати земельний податок, у разі передачі в оренду частини будівлі (споруди), з врахуванням норми п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України, власники земельних ділянок та землекористувачі повинні звертатись до відповідних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно у сфері будівництва.

За якими ставками справляється земельний податок за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, та до якого бюджету сплачується такий податок?

Відповідно до п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) сільські, селищні і міські ради в межах повноважень та з урахуванням граничних розмірів ставок встановлюють своїми рішеннями місцеві податки і збори, які є обов’язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Якщо з 01.01.2015 органами місцевого самоврядування не прийнято рішення про встановлення ставок земельного податку за межами населених пунктів, то для обчислення сум податкових зобов’язань з земельного податку за такі земельні ділянки застосовуються ставки, визначені ПКУ у редакції, чинної до 01.01.2015.

Плата за землю є місцевим податком і зараховується до відповідних місцевих бюджетів згідно з Бюджетним кодексом України за місцем розташування земельних ділянок (до міських, сільських та селищних бюджетів).

Чи повинні ЮО – платники ЄП третьої групи, що є власниками нежитлових приміщень (їх частин) у багатоквартирних жилих будинках, сплачувати земельний податок у разі передачі в оренду таких нежитлових приміщень (їх частин), у тому числі якщо надання в оренду нерухомого майна є основним або одним із видів діяльності та як розраховується площа земельної ділянки для сплати земельного податку, якщо в оренду передано частину нежитлових приміщень?

     У суб’єктів господарювання, які обрали спрощену систему оподаткування (платники єдиного податку третьої групи), обов’язок сплачувати земельний податок або право на звільнення від його сплати настає з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
     Отже, земельний податок за земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території, сплачує суб’єкт господарювання, який має право власності або користування на таку земельну ділянку.
     Юридична особа – платник єдиного податку третьої групи, що є власником нежитлового приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку з видом діяльності – надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, не є платником земельного податку за земельну ділянку під таким майном за умови, що така земельна ділянка цим платником використовується виключно для здійснення господарської діяльності.
     Водночас користування земельною ділянкою може виникати й на умовах оренди. Звільнення від сплати орендної плати чинним законодавством не передбачено

Хто є платником земельного податку за земельну ділянку, яка перебуває у власності ФО - засновника фермерського господарства та надана для ведення фермерського господарства?

     Оскільки платником земельної ділянки є власник земельної ділянки, то фізична особа (засновник фермерського господарства), що отримала правовстановлюючий документ на земельну ділянку, в якому визначено цільове призначення земельної ділянки - для ведення фермерського господарства, сплачує земельний податок за вказану земельну ділянку. Нарахування фізичній особі (громадянину) сум земельного податку проводиться контролюючими органами, які видають податкові повідомлення-рішення платникові до 1 липня поточного року

Чи необхідно СГ подавати податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, якщо об’єкт нерухомості не є об’єктом оподаткування таким податком?

     Якщо суб’єкт господарювання є власником житлової та/або нежитлової нерухомості та має документальне підтвердження віднесення даного об’єкта до категорій, визначених п.п. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 Податкового кодексу України, то такий суб’єкт господарювання звільняється від обов’язку подавати податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Чи необхідно суб’єкту господарювання подавати податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, якщо об’єкт нерухомості не є об’єктом оподаткування таким податком?

Відповідно до п.п. 266.7.5 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України  платники податку – юридичні особи самостійно обчислюють суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об’єкта/об’єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 ПКУ, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

Щодо новоствореного (нововведеного) об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості декларація юридичною особою – платником подається протягом 30 календарних днів з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.

Об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (п.п. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 ПКУ).

Відповідно до п.п. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПКУ не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки:

а) об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також організацій, створених ними в установленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевого бюджету і є неприбутковими (їх спільній власності);

б) об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які розташовані в зонах відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення, визначені законом, в тому числі їх частки;

в) будівлі дитячих будинків сімейного типу;

г) гуртожитки;

ґ) житлова нерухомість непридатна для проживання, в тому числі у зв’язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради;

д) об’єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки, що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, визнаним такими відповідно до закону, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об’єкта на дитину;

е) об’єкти нежитлової нерухомості, які використовуються суб’єктами господарювання малого та середнього бізнесу, що провадять свою діяльність в малих архітектурних формах та на ринках;

є) будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств;

ж) будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності;

з) об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності громадських організацій інвалідів та їх підприємств;

и) об’єкти нерухомості, що перебувають у власності релігійних організацій, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, та використовуються виключно для забезпечення їхньої статутної діяльності, включаючи ті, в яких здійснюють діяльність засновані такими релігійними організаціями добродійні заклади (притулки, інтернати, лікарні тощо), крім об’єктів нерухомості, в яких здійснюється виробнича та/або господарська діяльність;

і) будівлі дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від форми власності та джерел фінансування, що використовуються для надання освітніх послуг.

Отже, якщо суб’єкт господарювання є власником житлової та/або нежитлової нерухомості та має документальне підтвердження віднесення даного об’єкта до категорій, визначених п.п. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПКУ, то такий суб’єкт господарювання звільняється від обов’язку подавати податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки
Новости Бердянска
сегодня, 14 марта, четверг
вчера, 13 марта, среда

Все новости Бердянска