Информация от Бердянской налоговой инспекции на 18 февраля

18.02.2016 · 09:26 · Просмотров - 1043

Подборка материалов от Бердянской ОГНИ за неделю по 18 февраля

Бердянська ОДПІ повідомляє

До уваги платників єдиного податку 11 групи (м. Бердянськ)!

Ставка єдиного податку для 11 групи платників єдиного податку (м. Бердянськ) становить 15 % від мінімальної заробітної плати (встановленої на 01 число поточного року), незалежно від наявності/відсутності найманих працівників.

Розмір ставки діє з 01 лютого 2015 року. (Рішення БМР від 04.02.2016 року № 2). 

Понад двадцять п’ять млн. грн. єдиного соціального внеску надійшло від бердянських платників

З початку року бердянські платники сплатили 25988,1 тис.грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, - повідомила перший заступник начальника Бердянської ОД ПІ Оксана Сагайдюк. Нагадаємо, що Законом від 24.12.2015 року № 909 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" внесено зміни до Закону «Про ЕСВ», згідно з якими відмінено утримання єдиного внеску  із заробітної плати громадян, та значно зменшено нарахування ЕСВ для роботодавців  - 22 % для всіх страхувальників. 

Наступний крок очікується від роботодавців  - виведення заробітної плати «з тіні», адже «біла» зарплата,  і як наслідок, сплата єдиного соціального внеску гарантує громадянам право на соціальний захист. Зокрема, захищені соціальні гарантії для кожного на випадок безробіття, нещасних випадків чи професійних захворювань, пенсійне забезпечення та інші соціальні виплати.       

Вилучено алкогольної продукції на суму понад 60 тис. грн.

Співробітниками оперативного управління Бердянської ОДПІ встановлено два факти реалізації алкогольних напоїв без наявності державної реєстрації підприємницької діяльності. В результаті перевірки вилучено алкогольні напої на суму 60,2 тис. гривень.   

Новини законодавства

Нова форма податкової накладної

Оновлена ​​податкова накладна складається із загальної частини, в якій зазначаються реквізити продавця і покупця, з двох розділів А і Б і двох додатків, одне з яких - розрахунок коригування.

Так, в головній частині більше немає реквізитів, які були виключені з переліку обов'язкових.

В розділ А винесено:

 • загальну суму коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку на додану вартість;
 • загальну суму ПДВ за ставками 7% і 20%;
 • обсяги поставки за ставками 7% і 20%;
 • обсяги поставки товарів на експорт і на митній території за ставкою 0%;
 • обсяги операцій, звільнених від оподаткування;
 • дані по зворотній (заставній) тари.

В розділ Б податкової накладної вносяться дані в розрізі номенклатури поставки товарів / послуг.

Податкова накладна заповнюється державною мовою.

Всі графи, які мають вартісні показники, заповнюються в гривнях з копійками.

Як і раніше, не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера.

Застосовувати нову форму необхідно з 1 квітня 2016 року.

(Наказ Мінфіну від 31.12.2015 року  № 1307 "Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної").

Роз’яснення законодавства

Про порядок обліку платників, декларування та сплати рентної плати за спеціальне використання води у 2016 році

Основні елементи Рентної плати визначені пунктами статті 255 Податкового кодексу України (далі - Кодекс).

Зокрема, у разі використання обсягів води, отриманих шляхом забору води з водних об'єктів, до платників Рентної плати належать суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи (крім бюджетних установ), постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці (п. 255.1 ст. 255 Кодексу).

Платники податків підлягають взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку) (п. 63.3 ст. 63 Кодексу).

Зокрема, якщо до складу водокористувача входять структурні підрозділи, які не мають банківських рахунків, не ведуть окремого бухгалтерського обліку своєї діяльності, не складають окремого балансу, на податковий облік за неосновним місцем обліку - місцезнаходженням водних об'єктів або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, стає водокористувач, до складу якого входять такі структурні підрозділи.

При цьому водокористувачем подаються податкові декларації з Рентної плати та вносяться суми податкових зобов'язань за місцезнаходженням водних об'єктів та за ставками Рентної плати, встановленими для цих водних об'єктів (пп. 255.11.18 п. 255.11 ст. 255 Кодексу).

З метою забезпечення єдиного підходу до здійснення обліку платників Рентної плати та подання податкової звітності з Рентної плати, припис підпункту 257.3.4 пункту 257.3 статті 257 Кодексу в частині подання платником Рентної плати податкової звітності за місцем податкової реєстрації необхідно застосовувати з урахуванням пункту 63.3 статті 63 Кодексу, тобто за неосновним місцем обліку - місцезнаходженням водних об'єктів або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність з використанням обсягів води, отриманих шляхом забору з таких водних об'єктів.

Враховуючи викладене та припис пункту 3 частини першої статті 66 Бюджетного кодексу України про зарахування до доходів загального фонду обласних бюджетів 50 відсотків Рентної плати, на податковий обік за неосновним місцем обліку необхідно брати водокористувачів, до складу яких входять структурні підрозділи, розташовані на територіях, інших ніж головне підприємство, тобто за місцезнаходженням водних об'єктів, з яких здійснюється забір води або за місцезнаходженням об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність з використанням обсягів води, отриманих шляхом забору з таких водних об'єктів.

Перелік типів об'єктів оподаткування оприлюднено на офіційному сайті ДФС за адресою: http://sfs.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/127294.html) (розділ "Довідники>Типи об'єктів оподаткування>станом на 01.01.2014").

(Лист ДФС від 02.02.2016 р. N 3267/7/99-99-15-04-01-17).

Про основні зміни в оподаткуванні податком на додану вартість з 1 січня 2016 року

Закон N 909 згідно з пунктом 1 розділу II "Прикінцеві положення" набрав чинності з 1 січня 2016 року, крім тих його норм, які стосуються запровадження реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування (підпункти 3 та 10 пункту 45 Закону N 909, які набирають чинності з 1 лютого 2016 року).

Основні зміни в частині застосування норм щодо оподаткування податком на додану вартість

Реєстрація платників податку на додану вартість

Законом N 909 скорочено перелік підстав для анулювання реєстрації платника податку, а саме - виключено підпункт "ж" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу.

З урахуванням зазначеного, з 1 січня 2016 року не може бути анульована реєстрація платника податку на додану вартість виключно у зв'язку з тим, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

База оподаткування

З 1 січня 2016 року внесено зміни до пункту 188.1 статті 188 розділу V Кодексу, згідно з якими база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін.

До 1 січня 2016 року база оподаткування операцій з постачання таких товарів/послуг визначалася не нижче їх собівартості.

Скасування пільги з постачання зернових та технічних культур

Зі статті 197 розділу V Кодексу виключено пункт 197.21, а з підрозділу 2 розділу XX Кодексу виключено пункти 15, 15 1 та 15 2, якими до 1 січня 2016 року встановлювався режим звільнення від оподаткування операцій з постачання на митній території України зернових культур товарних позицій 1001 - 1008 згідно з УКТ ЗЕД та технічних культур товарних позицій 1205 і 1206 00 згідно з УКТ ЗЕД, а також операцій з вивезення таких культур в митному режимі експорту.

З 1 січня 2016 року на вказані операції поширюються загальні правила оподаткування: при постачанні зернових та технічних культур на митній території України застосовується ставка податку у розмірі 20 відсотків, та 0 відсотків - при їх вивезенні за межі митної території України, незалежно від того, чи були зернові та технічні культури придбані з податком на додану вартість, чи із застосуванням пільги з оподаткування.

База оподаткування при здійсненні таких операцій визначається за загальновстановленими правилами.

(Лист ДФС від 08.02.2016 року N 4149/7/99-99-19-03-00-17).

Ставки податку на доходи фізичних осіб та військового збору

Оподаткування доходів, зокрема у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами, починаючи з 1 січня 2016 року, здійснюється за ставкою 18 відсотків. Також ставка податку може становити інший розмір, визначений розділом IV ПКУ.

Ставка військового збору, як і у 2015 році, залишилась на рівні 1,5 відс. від об'єкта оподаткування.

Додатково повідомляємо, що під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з ПКУ, помножена на коефіцієнт, який у 2016 році становить 1,21951 (К = 100 : (100 - 18).

Щодо оподаткування лікарняних та відпускних

Відповідно до п. 163.1 ст. 163 ПКУ об'єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) (пп. 164.2.1 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

Згідно з пп. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 ПКУ заробітна плата - основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму.

При цьому згідно з пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 ПКУ.

Якщо платник податку отримує доходи у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у тому числі за час відпустки або перебування платника податку на лікарняному, то з метою визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги, та в інших випадках їх оподаткування, такі доходи (їх частина) відносяться до відповідних податкових періодів їх нарахування (пп. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ).

При цьому роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги (пп. 169.4.3 п. 169.4 ст. 169 ПКУ).

Отже, суми лікарняних, відпускних, нараховані (виплачені) у 2016 році за місяці 2016 року, оподатковуються за 18-відс. ставкою.

Суми лікарняних, нараховані і виплачені у 2016 році за місяці 2015 року, включаються при перерахунку до загального оподатковуваного доходу відповідних податкових періодів (місяців) 2015 року та оподатковуються за ставками, які діяли до 01.01.2016, тобто 15 відс. (20 відсотків).

Разом з тим суми відпускних, нараховані та виплачені у 2015 році за 2016 рік, відносяться податковим агентом до загального оподатковуваного доходу 2016 року та оподатковуються за ставкою 18 відсотків.

Додатково повідомляємо, що інші доходи, нараховані податковим агентом, оподатковуються за відповідною ставкою податку, яка діяла (діє) на момент їх нарахування.

Щодо оподаткування пенсій

Згідно з пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

Ставка податку становить 15 відс. бази оподаткування щодо перевищення суми пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), щомісячного довічного грошового утримання, визначеної у пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 ПКУ, які отримуються платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом (п. 167.4 ст. 167 ПКУ).

Зазначаємо, що з 1 січня 2016 року відповідно до ст. 8 Закону України від 25 грудня 2015 року N 928-VIII "Про державний бюджет на 2016 рік" розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб становить 1378 грн. на місяць.

Таким чином, починаючи з 1 січня 2016 року, податкові агенти при виплаті пенсій у розмірі, що перевищує 4134 грн. (розмір мінімальної заробітної плати 1378 грн. х 3), зобов'язані утримати податок на доходи фізичних осіб із загальної суми перевищення за ставкою 15 відсотків.

Щодо оподаткування процентів на поточних або депозитних банківських рахунках та вкладах (депозитах) у кредитних спілках

Відповідно до пп. 170.4.1 п. 170.4 ст. 170 ПКУ податковим агентом платника податку під час нарахування на його користь доходів у вигляді процентів є особа, яка здійснює таке нарахування.

Отже, податковий агент із сум процентів, нарахованих за податковий (звітний) місяць на суми банківських вкладних (депозитних) або поточних рахунків утримує податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відс., та перераховує дані суми податку до бюджету у термін не пізніше 30 календарних днів, наступних за місяцем нарахування доходу.

Водночас податкові агенти (банки, кредитні спілки), які нараховують доходи у вигляді процентів, зазначених у пп. 170.4.1 цього пункту, у податковому розрахунку, подання якого передбачено пп. "б" п. 176.2 ст. 176 ПКУ, відображають загальну суму нарахованих у звітному податковому періоді доходів та загальну суму утриманого з них податку (пп. 170.4.2 п. 170.4 ст. 170 ПКУ).

Щодо оподаткування виграшів, призів

Згідно з пп. 164.2.8 п. 164.2 ст. 164 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, пасивні доходи (крім зазначених у пп. 165.1.41 п. 165.1 ст. 165 ПКУ), доходи у вигляді виграшів, призів.

Податковим агентом платника податку під час нарахування (виплати, надання) на його користь доходу у вигляді виграшів (призів) у лотерею чи в інші розіграші, у букмекерському парі, у парі тоталізатора, призів та виграшів у грошовій формі, одержаних за перемогу та/або участь в аматорських спортивних змаганнях, у тому числі у більярдному спорті, є особа, яка здійснює таке нарахування (виплату) (пп. 170.6.1 п. 170.6 ст. 170 ПКУ).

Відповідно до пп. 170.6.2 п. 170.6 ст. 170 ПКУ податковим агентом - оператором лотереї у строки, визначені ПКУ для місячного податкового періоду, до бюджету сплачується (перераховується) загальна сума податку, нарахованого за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 ПКУ, із загальної суми виграшів (призів), виплачених за податковий (звітний) місяць гравцям у лотерею.

Отже, для доходів у вигляді виграшів, призів, починаючи з 1 січня 2016 року, встановлена єдина ставка податку на доходи фізичних осіб в розмірі 18 відсотків.

Щодо розміру податкової соціальної пільги

Відповідно до абзацу першого пп. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн. (у 2016 році - 1930 гривень).

З урахуванням норм абзацу першого пп. 169.4.1 п. 169.4 цієї статті платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги у розмірі, що дорівнює 50 відс. розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, - для будь-якого платника податку (пп. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 ПКУ).

Статтею 7 Закону України від 25 грудня 2015 року N 928-VIII "Про Державний бюджет на 2016 рік" встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2016 року у розмірі 1378 гривень.

Так, у 2016 році податкова соціальна пільга становить у розмірі 100 відс. - 689 грн., у розмірі 150 відс. - 1033,5 грн., у розмірі 200 відс. - 1378 гривень.

Про проведення перевірок у 2016 році

Державна фіскальна служба України листом від 01.02.2016 № 3069/7/99-99-22-04-02-17 в зв’язку з набранням чинності 01 січня 2016 року Законом України від 24 грудня 2015 року №909-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» роз’яснила зміни в податковому законодавстві щодо проведення перевірок.

Зокрема, внесені зміни до підпункту 78.1.1 пункту 78.1. статті 78 Податкового кодексу виключили можливість проведення перевірок з питань дотримання податкового законодавства у разі, якщо отримано податкову інформацію або за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, що свідчать про порушення платником податків податкового законодавства. Поряд з цим в листі зазначено, що у разі отримання контролюючим органом податкової інформації, яка свідчить про порушення платником податків податкового законодавства, організацію та проведення документальних позапланових перевірок доцільно здійснювати на підставі підпункту 78.1.4 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу.

З 2016 року для сільськогосподарських підприємств змінюється порядок застосування спеціального режиму оподаткування ПДВ

Для платників ПДВ - суб’єктів спеціального режиму оподаткування змінено порядок розрахунків з бюджетом та перерахування коштів на спеціальні рахунки.

Так, з 2016 року позитивна різниця між сумою податкових зобов'язань звітного періоду та сумою податкового кредиту звітного періоду, визначена по окремих видах сільськогосподарських операцій, перераховується до Державного бюджету та на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств у різних частках залежно від виду продукції.

З цією метою Казначейством, на доповнення до вже відкритих суб'єктами спеціального режиму оподаткування рахунків, відкрито додаткові електронні рахунки, на які перераховуються кошти для розрахунків з бюджетом та для перерахування коштів на спеціальні рахунки:

а) 3753 – для здійснення операціях із сільськогосподарськими товарами/послугами (крім операцій із зерновими та технічними культурами та операцій з продукцією тваринництва) :

- 50% коштів з яких перераховуються на електронні рахунки платників;

- 50% - на спеціальні рахунки;

б) 3754 – для здійснення операцій із зерновими та технічними культурами :

- 85% коштів з яких перераховуються на електронні рахунки платників;

- 15% - на спеціальні рахунки;

в) 3755 для здійснення операцій з продукцією тваринництва:

- 20% коштів з яких перераховуються на електронні рахунки;

- 80% - на спеціальні рахуни.

Вказаний перерахунок котів здійснюється Казначейством автоматично протягом операційного дня, що настає за днем, в якому кошти надійшли на такі рахунки.

Реквізити спеціального рахунку суб’єкт спеціального режиму оподаткування  зобов’язаний зазначати у податковій звітності з ПДВ, в якій відображаються операції в межах спец. режиму оподаткування.

Перерахування коштів з додаткових електронних рахунків на спеціальний рахунок здійснюватиметься лише у разі надання інформації про реквізити такого спеціального рахунка.

Для реєстрації податкових накладних, складених з 01.01.2016 року в ЄРПН та для сплати сум ПДВ до бюджету та на спеціальні рахунки при здійсненні, починаючи з 1 січня 2016 року, операцій з постачання сільськогосподарської продукції сільськогосподарські товаровиробники повинні забезпечити перерахування необхідних коштів на додаткові електронні рахунки, відкриті для здійснення відповідного виду операцій.

При від’ємному значенні різниці між сумою податкових зобов’язань та податкового кредиту звітного (податкового періоду) платника податку за окремим видом операцій така сума враховується до складу податкового кредиту наступного (звітного) податкового періоду за цим самим видом операцій та не зменшує позитивне значення різниці між сумою податкових зобов’язань та податкового кредиту звітного (податкового) періоду платника податку за іншими видами операцій.

ДФС України впроваджено електронний сервіс для платників податку за формою (J/F1302301), скориставшись яким є можливість за запитом отримати реквізити електронного рахунку та інформацію щодо залишку коштів на такому рахунку.

Зазначений порядок визначений п.209.2 ст.209 Податкового кодексу України з урахуванням змін, внесених Законом №909.

За 2015 рік коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь - 1,2, а для земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення -  1,433

За інформацією Державної служби статистики України індекс споживчих цін за 2015 рік становив 143,3 відсотка (лист від 11.01.2016 N 111-5/6-16).

Отже коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення станом на 1 січня 2016 року становить 1,433.

Разом з тим, відповідно до п. 6 підр. 6 Перехідних положень Податкового кодексу України встановлено, що індекс споживчих цін за 2015 рік, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів), застосовується із зазначенням 120 відсотків.

Таким чином, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів) за 2015 рік становить 1,2, а для земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення становить 1,433.

Зазначена норма роз’яснена листом ДФС України від 19.01.2016 р. N 1656/7/99-99-17-04-02-16.

З 01.03.2016 року запроваджується система електронного адміністрування реалізації пального

З 01.03.2016 року передбачено запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального та електронної акцизної накладної під час реалізації пального.

Також передбачено обов’язкову реєстрацію як платників акцизного податку осіб, що провадять реалізацію пального, до початку здійснення такої реалізації та ведення ДФС України реєстру платників акцизного податку з реалізації пального.  

Одиницею обліку обсягів пального в системі електронного адміністрування реалізації пального є літри, приведені до температури 15° C.

Сума акцизного податку визначається за ставкою, що встановлена на дату реалізації пального, та курсом НБУ, що діє на перший день кварталу, в якому здійснюється реалізація пального.

Установлено нові штрафи, пов’язані із запровадженням акцизної накладної та електронного адміністрування реалізації пального:  

- за порушення платниками акцизного податку граничних строків реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних — від 2% до 40% суми акцизного податку в залежності від термінів порушення;    

-  за відсутність з вини платника акцизного податку реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних/розрахунку коригування протягом більш як 120 календарних днів після дати, на яку платник податку зобов’язаний скласти акцизну накладну/розрахунок коригування, — 50% суми акцизного податку.

Зазначений порядок передбачений ст. 120ст. 231, ст..232 Податкового кодексу України (зі змінами внесеними Законом України від 24.12.15 №909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році").     

Коли неприбуткова організація стає платником податку на прибуток

Якщо неприбуткова організація отримує доходи від діяльності, яка не пов’язана із статутною діяльністю, та не використовує такі доходи для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами, то така організація втрачає статус неприбуткової та виключається .з Реєстру неприбуткових  установ та організацій.

В зазначеному випадку така організація зобов’язана подати у термін, визначений для місячного податкового (звітного) періоду звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації.

В Звіті зазначаються показники за період з початку року по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, та самостійно розраховується сума податкового зобов’язання з податку на прибуток із суми операції нецільового використання коштів.

В подальшому, з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення, до 31 грудня податкового (звітного) року неприбуткова організація зобов’язана щоквартально подавати квартальну фінансову і податкову звітність (з наростаючим підсумком) з податку на прибуток та сплачувати податок у термін,  визначений для квартального періоду.

З наступного звітного року така неприбуткова організація подає фінансову і податкову звітність та сплачує податок на прибуток у загальному порядку для неприбуткових організацій - платників податку на прибуток.

Тобто об’єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності, на різниці.

Якщо річний дохід (за вирахуванням непрямих податків) за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний  період не перевищує 20 млн. грн, неприбуткова організація - платник податку на прибуток може прийняти рішення про незастосування різниць.

Зазначена норма визначена п.п. 133.4.2, 133.4.3 ст. 133 та пп. 134.1.1 ст. 134 Податкового кодексу України.

З 2016 року підприємці на загальній системі оподаткування авансові платежі сплачують виходячи з фактичного чистого доходу

Починаючи з 2016 року авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб розраховуються самостійно згідно з фактичними даними розміру чистого доходу, зазначеними у Книзі обліку доходів і витрат, кожного календарного кварталу.

Такі авансові платежі   сплачуються до бюджету до 20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом (до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня).

Авансовий платіж за четвертий календарний квартал не розраховується та не сплачується.

Якщо результатом розрахунку авансового платежу за відповідний календарний квартал є від'ємне значення, то авансовий платіж за такий період не сплачується.

Зазначена норма визначена п. 177.5.1 ст. 177 Податкового Кодексу України (з урахування змін внесених Законом України від 24.12.15 № 909-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році”).

Податковій амортизації підлягає вартість основних засобів та нематеріальних активів без урахування їх переоцінки

Порядок визначення сум коригувань на різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів встановлено п. 138.1 та 138.2 ст. 138 Податкового кодексу.

Так, фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму уцінки та втрат від зменшення корисності основних засобів або нематеріальних активів, включених до витрат звітного періоду відповідно до національних П(С) БО або міжнародних стандартів фінансової звітності та зменшується на суму дооцінки та вигід від відновлення корисності основних засобів або нематеріальних активів в межах попередньо віднесених до витрат уцінки та втрат від зменшення корисності основних засобів або нематеріальних активів відповідно до національних П(С) БО або міжнародних стандартів фінансової звітності.    

З метою податкового обліку залишковою вартістю основних засобів, інших необоротних та нематеріальних активів вважається сума залишкової вартості таких засобів та активів, яка визначається як різниця між первісною вартістю і сумою розрахованої амортизації відповідно до положень розділу III Кодексу (пп. 14.1.9 ст. 14 ПКУ).

Отже, для розрахунку податкової амортизації вартість основних засобів та нематеріальних активів визначається без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку.    

Зазначений порядок роз’яснений листом ДФС України від 28.01.16 № 2784/7/99-99-19-02-02-17

Платники податку на прибуток з квартальним звітним періодом у 2016 році сплачують авансовий внесок

Відповідно до нової редакції п. 9 підр. 4 розд. XX Податкового Кодексу, починаючи з 1 січня 2016 року щомісячні авансові внески з податку на прибуток підприємств не сплачуються.

Отже, платники податку на прибуток у січні - травні 2016 року не сплачують щомісячні авансові внески, нараховані у податковій декларації за 2014 рік

Разом з тим, платники податку на прибуток з квартальним звітним періодом повинні до 31 грудня 2016 року сплатити авансовий внесок у розмірі 2/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій декларації за три квартали 2016 року.

Тобто, платники, які за новими правилами у 2016 році подають податкові декларації за податкові (звітні) періоди квартал, півріччя, три квартали, рік, у податковій декларації за три квартали 2016 року визначають авансовий внесок з податку на прибуток у розмірі 2/9 податку на прибуток, який підлягає сплаті до 31 грудня 2016 року.

Розрахунок такого авансового внеску подається у податковій декларації за три квартали 2016 року.

Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань.

Якщо платник податків не сплачує узгоджену суму авансових внесків, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в розмірах, визначених статтею 123 Податкового Кодексу.

Зазначена норма визначена п. 137.5 ст. 137, п. 9, п. 38 підр. 4 розд. XX  Податкового Кодексу України (з урахування змін внесених Законом України від 24.12.15 № 909-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році”).

Самостійне виправлення помилок у новій декларації з податку на прибуток

1 грудня 2015 року набрав чинності наказ МФУ від 20.10.15 №897 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств».

Перше подання звітності за новою формою, затвердженою наказом №897, здійснюється за результатами діяльності за 2015 рік.

Самостійне виправлення помилок здійснюється, як і раніше шляхом уточнення показників декларації відповідно до ст. 50 Податкового кодексу, в уточнюючій декларації або у складі декларації за поточний звітний (податковий) період з поданням Додатка ВП.    

У податковій декларації № 897 показники Додатка ВП відображаються у двох таблицях:    

- показники таблиці 1 аналогічні показникам основної декларації та відображають дані виправлених показників за звітний (податковий) період, що уточнюється;    

- показники таблиці 2 відображають результати виправлення помилок, дані з яких переносяться до рядків 27-30, 32-34, 36-38 Податкової декларації №897.    

У разі самостійного виправлення помилок за звітні (податкові) періоди до 1 січня 2015 року заповнюються показники таблиці 2, а у рядках таблиці 1 проставляються прочерки.  

При самостійному виправленні помилок в уточнюючій декларації за звітні періоди до 1 січня 2015 року заповнюються рядки 27-28, 30-31, 32, 34-35, 36 та 38-39 Декларації № 897, що відображають результат уточнення податкових зобов’язань.

Про законодавчі зміни в частині акцизного податку

Державна фіскальна служба України надає для використання в роботі інформацію щодо законодавчих змін у частині акцизного податку, запроваджених Законом України від 24 грудня 2015 року N 909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" (далі - Закон).

Закон містить такі визначення:

"виробництво підакцизних товарів (продукції)" як технологічний процес, що забезпечує рівність платників та однаковий підхід до них (виробниками підакцизних товарів, тобто платниками акцизного податку, тепер є також ті суб'єкти господарювання, якими в результаті будь-якого технологічного процесу, в т. ч. змішування, змінюється форма, властивості або склад сировини, напівфабрикатів або готової продукції, що призводить до отримання підакцизних товарів) (підпункт 14.1.28 1 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - Кодекс));

"пальне" - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу (підпункт 14.1.60 1 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).

Термін "реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів" доповнено положеннями щодо реалізації пального як фізичного його відпуску (підпункт 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).

Законом розширено і перелік підакцизних товарів. Відповідно до підпункту 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу до пального віднесено суміші ароматичних вуглеводнів, толуол, ксилоли, вуглеводні ациклічні, інші ефіри прості, антидетонатори, антиоксиданти, які оподатковуються за ставками, встановленими для бензинів. При цьому запроваджуються нульова ставка, квотування та вексельний механізм контролю у разі їх використання в хімічній промисловості (підпункт 229.6.1 пункту 229.6 та підпункт 229.7.1 пункту 229.7 статті 229 Кодексу), а також врахування сплаченої суми податку при їх використанні як сировини при виробництві пального - для виключення подвійного оподаткування підакцизних товарів (як готової продукції та сировини для виготовлення такої продукції) (пункт 217.6 статті 217 Кодексу).

З 01.03.2016 передбачено зміну одиниці виміру пального для обчислення акцизного податку (з 1000 кілограмів на об'єм у літрах, приведених до t 15 о C). Зокрема, для бензинів ставку податку змінено з 228,0 євро за 1000 кілограмів до 171,50 євро за 1000 літрів; для дизпалива (важких газойлів) - зі 113,0 євро та 149,0 євро за 1000 кілограмів до 95,0 євро та 125,50 євро за 1000 літрів відповідно.

З 01.03.2016 передбачено запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального та електронної акцизної накладної при реалізації пального (статті 232 та 231 Кодексу), що сприятиме зменшенню обсягів тіньового обігу пального та, відповідно, збільшенню надходжень акцизного податку до бюджету, а також наближенню податкового законодавства України до законодавства ЄС (в країнах ЄС використовується система електронних адміністративних документів - EMCS).

Також передбачено обов'язкову реєстрацію як платників акцизного податку осіб, що провадять реалізацію пального, до початку здійснення такої реалізації та ведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, реєстру платників акцизного податку з реалізації пального (підпункт 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 Кодексу). Здійснення суб'єктом господарювання операцій з реалізації пального без їх реєстрації платниками акцизного податку тягне накладання штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального (пункт 117.3 статті 117 Кодексу).

Законом доповнено пункт 213.1 статті 213 Кодексу підпунктом 213.1.12, відповідно до якого базою оподаткування акцизним податком є операції з реалізації будь-яких обсягів пального понад обсяги, які перевищують обсяги пального:

отримані від інших платників акцизного податку, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних;

ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією;

 Лист ДФС  від 26.01.2016року  № 2476/7/99-99-21-05-17 "Про законодавчі зміни в частині акцизного податку".

Про зміни в адмініструванні транспортного податку

Законом України від 24 грудня 2015 року N 909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" (далі - Закон N 909) внесено низку змін до Податкового кодексу України (далі - Кодекс).

Зокрема, з 1 січня 2016 року набрали чинності зміни до статті 267 Кодексу "Транспортний податок".

Підпунктом 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 Кодексу визначено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, у тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Кодексу є об'єктами оподаткування.

Щодо об'єкта оподаткування.

Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті (підпункт 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Кодексу).

Отже, об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1033500 грн. (1378 грн. м. з. п. х 750 м. з. п. = 1033500 грн.) та з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно).

Згідно з підпунктом 14.1.220 пункту 14.1 статті 14 Кодексу виготовлення транспортного засобу - це календарна дата виготовлення транспортного засобу (день, місяць, рік), для транспортних засобів, календарну дату виготовлення яких визначити неможливо, - 1 січня року виготовлення, зазначеного у реєстраційних документах.

Згідно з підпунктом 267.3.1 пункту 267.3 статті 267 Кодексу базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Кодексу.

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 грн. за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування згідно з підпунктом 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Кодексу.

Відповідно до підпункту 267.5.1 пункту 267.5 статті 267 Кодексу базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року (2016 рік) і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцем реєстрації об'єкта оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, декларація юридичною особою - платником подається протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об'єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт (підпункт 267.6.4 пункту 267.6 статті 267 Кодексу).

Водночас повідомляємо, що юридичні особи - платники транспортного податку звітуватимуть у 2016 році за формою податкової декларації з транспортного податку, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 10.04.2015 N 415 "Про затвердження форми Податкової декларації з транспортного податку", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28.04.2015 за N 474/26919.

Також внесеними змінами визначено, що у разі незаконного заволодіння третьою особою легковим автомобілем, який відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Кодексу є об'єктом оподаткування, транспортний податок за такий легковий автомобіль не сплачується з місяця, наступного за місяцем, в якому мав місце факт незаконного заволодіння легковим автомобілем, якщо такий факт підтверджується відповідним документом про внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, виданим уповноваженим державним органом.

У разі повернення легкового автомобіля його власнику (законному володільцю), податок за такий легковий автомобіль сплачується з місяця, в якому легковий автомобіль було повернено відповідно до постанови слідчого, прокурора чи рішення суду. Платник податку зобов'язаний надати контролюючому органу копію такої постанови (рішення) протягом 10 днів з моменту отримання.

Єдиний реєстр досудових розслідувань утворено на виконання пункту 22 розділу XI Перехідних положень Кримінального процесуального кодексу України.

Відповідно до пункту 1.6 Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, затвердженого наказом Генерального прокурора України від 17.08.2012 N 69 (далі - Положення), виконання функцій адміністратора Реєстру покладається на Генеральну прокуратуру України, прокуратури областей та міста Києва.

Відомості з Реєстру надаються у вигляді витягу у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України (пункт 4.1 Положення).

Підпунктом 267.6.9 пункту 267.6 статті 267 Кодексу встановлено, що у разі незаконного заволодіння третьою особою легковим автомобілем, який відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Кодексу є об'єктом оподаткування, уточнююча декларація юридичною особою - платником податку подається протягом 30 календарних днів з дня внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

У разі повернення легкового автомобіля його власнику уточнююча декларація юридичною особою - платником податку подається протягом 30 календарних днів з дня складання постанови слідчого, прокурора чи винесення ухвали суду.

Також підпунктом 267.6.10 пункту 267.6 статті 267 Кодексу визначено, що фізичні особи - платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації для проведення звірки даних щодо:

об'єктів оподаткування, що перебувають у власності платника податку;

розміру ставки податку;

нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів (зокрема, документів, що підтверджують право власності на об'єкт оподаткування, перехід права власності на об'єкт оподаткування, документів, що впливають на середньоринкову вартість легкового автомобіля), контролюючий орган за місцем реєстрації платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

Фізичні особи - нерезиденти для проведення звірки даних звертаються до контролюючих органів за місцем реєстрації об'єктів оподаткування.

(Лист ДФС від 26.01.2016 року № 2374/7/99-99-17-04-01-17 "Про зміни в адмініструванні транспортного податку").

Щодо порядку внесення в Реєстр неприбуткових установ та організацій бюджетних установ.

Згідно з п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) встановлено, що не є платниками податку на прибуток підприємств неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.

Неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація, що одночасно відповідає таким вимогам (пп. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Кодексу):

утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб;

установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;

внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Обов'язковою умовою для неприбуткових організацій є використання своїх доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (пп. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу).

До неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені бюджетні установи (пп. 133.4.6 п. 133.4 ст. 133 Кодексу).

Підпунктом 14.1.17 п. 14.1 ст. 14 Кодексу визначено, що бюджетна установа - це установа у значенні, наведеному у Бюджетному кодексі України (далі - БКУ).

Відповідно до п. 12 ст. 2 БКУ під бюджетними установами розуміють органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.

Органами державної влади є передбачена Конституцією України система установ, що здійснюють публічну політичну владу на засадах поділу влади на законодавчу, виконавчу і судову. Органами виконавчої влади є Кабінет Міністрів України, міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, органи виконавчої влади Автономної Республіки Крим та інші державні органи, що виконують окремі функції з реалізації державної політики.

Порядок утворення, реорганізація та ліквідація міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та організацій, утворених ними, регулюється Господарським кодексом України (далі - ГКУ) та Законом України від 17 березня 2011 року N 3166-VI "Про центральні органи виконавчої влади".

Бюджетні установи здійснюють свою діяльність на основі кошторису - основного планового фінансового документа, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень.

Отримані в установленому порядку бюджетними установами кошти як плата за надання послуг, виконання робіт, гранти, дарунки та благодійні внески, а також кошти від реалізації в установленому порядку продукції чи майна та іншої діяльності (власні надходження бюджетних установ) належать до доходів бюджету і використовуються бюджетними установами на цілі, визначені ст. 13 БКУ.

Таким чином, враховуючи положення БКУ, бюджетні установи взагалі не наділені правом розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої установи, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб, а їх доходи (прибутки) є доходами бюджету.

Відповідно до ст. 141 ГКУ державні установи для здійснення господарської діяльності наділяються майном держави. Поряд з цим, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, а також державні та комунальні підприємства, установи, організації, що повністю або частково фінансуються з бюджету, не можуть бути засновниками (засновником) та/або членами благодійної організації (ч. 3 ст. 131 ГКУ). При цьому, враховуючи положення БКУ, всі активи бюджетної установи у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення зараховуються до доходу бюджету.

З огляду на викладене міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та установи і організації, утворені ними, які є бюджетними установами, можуть бути включені контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій на підставі положень чинного законодавства.

Слід зазначити, що відповідно до п. 34 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу до затвердження Кабінетом Міністрів України такого порядку діє Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2013 N 37, зареєстроване у Міністерстві юстиції України 14.02.2013 за N 267/22799.

Податкові консультації щодо порядку внесення в Реєстр неприбуткових установ та організацій бюджетних установ застосовувати у частині, що не суперечить цьому роз'ясненню.

(Лист ДФС від 02.02.2016 року N 3325/7/99-99-15-02-02-17).

Деклараційна кампанія доходів громадян – 2016

Основні випадки отримання доходів, за яких платник податків повинен подати декларацію:

 • доходи від підприємницької діяльності (ст. 177 ПКУ)
 • доходи від провадження незалежної професійної діяльності (ст. 178 ПКУ)
 • доходи, отримані від двох і більше податкових агентів, згідно з п.п."є" п. 176.1 ст. 176 ПКУ
 • доходи, отримані від особи, яка не є податковим агентом (п.п. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 ПКУ)
 • іноземні доходи (п.п. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 ПКУ)
 • доходи від операцій з інвестиційними активами (п. 170.2 ст. 170 ПКУ)
 • доходи від надання в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм) нерухомості, якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб’єктом господарювання (п.п. 170.1.5 п. 170.1 ст. 170)
 • від успадкування чи отримання в дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав від осіб, які не є членами сім’ї першого ступеня споріднення, крім спадкоємців-нерезидентів (п.174.3 ст. 174 ПКУ)
 • за ухвалою суду, за яким прийнято рішення про зміну власника та перехід права власності на рухоме майно (п.п 173.4 ст. 173 ПКУ)
 • у вигляді суми заборгованості, за якою минув строк позовної давності у сумі, що перевищує 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року (п.п. 164.2.7 п. 164.2 ст. 164 ПКУ)
 • у разі отримання благодійної допомоги, відповідно до п.п. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 ПКУ, у сумі, що перевищує граничний розмір, встановлений абз.  «б» п.п. 170.7.8 п. 170.7 ст. 170 ПКУ, або використану не за цільовим призначенням
 • у разі отримання цільової благодійної допомоги не використаної та не повернутої благодійнику у строки визначені законодавством (п.п. 170.7.5 п. 170.7 ст. 170)
 • у разі отримання нецільової благодійної допомоги, у разі якщо загальна сума такої допомоги перевищує граничний розмір, установлений п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ (п.п. 170.7.3 п. 170.7 ст. 170)
 • у разі отримання додаткового блага у вигляді основної суми боргу (кредиту), прощеного (анульованого) кредитором у сумі, що  перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року (п.п. «д» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 ПКУ)
 • доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, у випадках передбачених п.п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 ПКУ

Випадки, в яких декларація про майновий стан і доходи не подається

            Обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації за 2015 рік вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи виключно:

- від податкових агентів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

- від одного податкового агента незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених ІV розділом ПКУ;

- від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок відповідно до цього розділу;

- у вигляді об'єктів спадщини, які відповідно оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ;

- зазначені у п.п. "є" п. 176.1 ст. 176 ПКУ доходи від двох і більше податкових агентів, і при цьому загальна річна сума оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) такими податковими агентами не перевищує ста двадцяти розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року.

Податкова знижка

            Метою декларування доходів фізичних осіб є не тільки сплата податку до бюджету, а й повернення платникам сум податку на доходи фізичних осіб, надмірно сплаченого з їх заробітної плати в минулому податковому році.

            Повернути частину податку на доходи фізичних осіб, сплаченого громадянами із заробітної плати, можна, зокрема, у разі реалізації права на податкову знижку. Згідно з положеннями ст. 166 ПКУ платники податку на доходи фізичних осіб мають право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.

            Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, - це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених ПКУ.

            До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема:

- квитанціями;

- платіжними дорученнями;

- фіскальними або товарними чеками;

- прибутковими касовими ордерами;

- меморіальними ордерами тощо.

            Крім того, понесені витрати підтверджуються копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача).

            У зазначених документах обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).

   Для реалізації права на податкову знижку платнику податку необхідно заповнити та подати декларацію до 31 грудня року наступного за звітним.

Платники запитували

Яка дата отримання розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної зазначається отримувачем (покупцем) в графі 7 таблиць 1, 2 та 3 додатка 1 (Д1) до податкової декларації з ПДВ?

     Якщо передбачається збільшення суми компенсації вартості товарів (послуг) на користь постачальника, то у графі 7 таблиць 1, 2 та 3 додатка 1 «Розрахунок коригування сум податку на додану вартість до податкової декларації з податку на додану вартість (Д1)» до податкової декларації з податку на додану вартість (далі – додаток 1 до декларації) зазначається дата отримання покупцем розрахунку коригування, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.

     Якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів (послуг) на користь їх постачальника, то у графі 7 таблиць 1, 2 та 3 додатка 1 до декларації зазначається дата отримання розрахунку коригування продавцем.

Чи має право продавець зменшити податкові зобов’язання, якщо покупець відмовляється зареєструвати розрахунок коригування до податкової накладної?

     Оскільки розрахунок коригування до податкової накладної не зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), то підстави для зменшення податкових зобов’язань у постачальника (продавця) відсутні.

     Відповідно, у разі порушення граничних термінів реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування, яким передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, штрафна санкція застосовується до покупця (отримувача) товарів/послуг.

     При цьому у разі порушення граничних термінів реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування, яким передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, складених до 1 жовтня 2015 року, штрафні санкції не застосовуються.

Чи повинен покупець – платник ПДВ самостійно зменшити податковий кредит у разі відмови з боку постачальника товарів/послуг надати розрахунок коригування при поверненні постачальнику товарів/послуг або поверненні покупцю попередньої оплати?

     У випадку повернення покупцем-платником ПДВ товарів/послуг постачальнику, або при поверненні постачальником покупцю суми попередньої оплати за товари/послуги, придбання товарів/послуг фактично не відбувається, а тому такий покупець-платник ПДВ має здійснити коригування сум податкового кредиту, сформованого при придбанні товарів/послуг, за результатами податкового періоду, в якому відбулося таке повернення. Коригування податкового кредиту здійснюється незалежно від факту отримання розрахунку коригування до податкової накладної.

Чи може бути включена до складу податкового кредиту податкова накладна, складена з помилками?

     Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

     Відсутність факту реєстрації платником податку – продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту.

     Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.

Який порядок заповнення заголовної частини податкової накладної при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві, або по безготівковому розрахунку особі, яка не зареєстрована платником ПДВ?

У разі постачання товарів/послуг покупцю, який не зареєстрований як платник податку, та у разі складання податкової накладної за щоденним підсумком операцій заповнення податкової накладної здійснюється з урахуванням таких особливостей:

     у верхній лівій частині такої податкової накладної робиться відповідна помітка «X» та зазначається тип причини: «02» постачання неплатнику податку; «03» - постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах із платником податку; «11» - складена за щоденними підсумками операцій.

     У разі постачання товарів/послуг покупцю, який не зареєстрований як платник податку, та у разі складання податкової накладної за щоденним підсумком операцій у рядку «Особа (платник податку) – покупець» зазначається «Неплатник», а у рядку «Індивідуальний податковий номер покупця» відображається умовний ІПН «100000000000».

     У разі здійснення постачання на експорт у рядку «Особа (платник податку) – покупець» зазначається найменування (П.І.Б.) нерезидента, у рядку «Місцезнаходження (податкова адреса) покупця» зазначається країна, в якій зареєстрований покупець (нерезидент), а у рядку «Індивідуальний податковий номер покупця» відображається умовний ІПН «300000000000».

     У разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником податку, у рядку «Індивідуальний податковий номер покупця» відображається умовний ІПН «400000000000», а в інших рядках, відведених для заповнення даних покупця, платник зазначає власні дані.

     Зазначені вище податкові накладні, реєструються в Єдиному реєстрі податкових накладних та не видаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг.

Який порядок відображення постачальником в обліку з ПДВ операції з постачання товарів/послуг, за якою не складена (але мала бути складена) податкова накладна та не відображено податкові зобов’язання?

За операцією з постачання товарів/послуг, за якою у звітному податковому періоді не складено податкову накладну, податкове зобов’язання в податковій декларації з ПДВ відображається на підставі документу бухгалтерського обліку.

     У разі виявлення факту нескладення у минулому звітному податковому періоді за операцією з постачання податкової накладної і не відображення за такою операцією в податковій декларації з ПДВ податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний надіслати до контролюючого органу уточнюючий розрахунок та уточнюючий додаток 5 до такої податкової декларації з ПДВ. В уточнюючому додатку 5 зазначена операція відображається в рядку «Інші».

Головне управління ДФС у Запорізькій області

Три тисячі запоріжців вже задекларували доходи

За січень і першу декаду лютого 2016 року близько трьох тисяч мешканців  Запоріжжя та області задекларували понад 70 мільйонів гривень доходів, отриманих у 2015 році. Про це повідомив начальник Головного управління ДФС у Запорізькій області Олексій Кавилін під час інтерв'ю на телеканалі ЗНТК "ТV5". Темпи подання декларацій щонайменше на 10 відсотків перевищують минулорічні.

Переважна частина звітів – близько 75 відсотків – із податковими зобов'язаннями, решта – з метою отримання податкової знижки.

Керівник фіскальної служби наголосив, що обов’язково мають подати декларацію громадяни, які отримували минулого року доходи не від роботодавців, від нерезидентів або іноземні доходи.

– Також обов’язковому декларуванню підлягає отримання спадщини, подарунків, прибутків від здійснення операцій з продажу цінних паперів, корпоративних прав, отримання благодійної допомоги, оплати від надання майна в оренду, від продажу або обміну нерухомого та рухомого майна, доходи від фізичних осіб, які не є підприємцями. Оподатковуються й інші доходи, з яких не був утриманий податок, а також зарплати або доходи за цивільно-правовими договорами від двох і більше роботодавців, загальна річна сума яких перевищує 120 розмірів мінімальної заробітної плати, – зазначив Олексій Кавилін.

Декларацію необхідно подати до податкової інспекції за місцем реєстрації до 1 травня, а з метою оформлення податкової знижки – до 31 грудня 2016 року.

Олексій Кавилін повідомив, що зробити це можна в один із трьох зручних способів: особисто або уповноваженою особою, поштою та за допомогою мережі Інтернет. Усі консультації щодо декларування можна отримати, як у фахівців фіскальної служби, так й на сайті Головного управління ДФС у Запорізькій області.

Майже 225 мільйонів гривень податку на доходи фізичних осіб перерахували платники Запорізької області

З початку року від платників м. Запоріжжя та області до місцевого бюджету надійшло 169 мільйонів гривень податку на доходи фізичних осіб. Як зазначив начальник Головного управління ДФС у Запорізькій області Олексій Кавилін, це майже на 54 мільйона гривень більше, ніж торік, та на чверть мільйона гривень перевищує плани, затверджені органами місцевого самоврядування.

 До державного бюджету спрямовано 56,3 мільйона гривень, що на 18 мільйонів гривень більше рівня сплати у січня 2015 року.

Аналізуючи надходження до бюджетів громад, Олексій Кавилін зазначив, що найвагоміші суми податку надійшли від платників Запорізької ОДПІ – 23 мільйона гривень, представники бізнесу Енергодарської ОДПІ перерахували – 22,5 мільйона гривень, Мелітопольської ОДПІ – 20 мільйонів гривень.

Платники Токмацької ОДПІ спрямували 13,6 мільйонів гривень, ДПІ у Ленінському районі направили до місцевого бюджету 13 мільйонів гривень, ДПІ у Жовтневому районі – майже 13 мільйонів гривень..

Запорізькі податківці легалізували працю 180 громадян

За перший місяць 2016 року співробітники фіскальної служби Запорізької області легалізували працю 180 громадян, які не мали належного оформлення. Їм виплачено 830 тисяч гривень офіційного доходу, з якого до бюджету додатково надійшло 74 тисячі гривень податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску.

Як наголосив начальник Головного управління ДФС у Запорізькій області Олексій Кавилін, сьогодні відомство спрямовує максимум зусиль на детінізацію доходів громадян та упередження порушень у сфері зайнятості населення, у тому числі виплати "конвертних" зарплат.

– На факти приховування заробітних плат від оподаткування та нелегальну працю ми реагуємо жорстко. Коли бюджет і соціальні фонди недоотримують відповідних сум податків, а люди, з якими розраховуються "конвертами", –  соціально незахищені, це – неприпустимо. Тим паче, що сьогодні зміни у податковій системі дають реальну можливість істотно знизити податкове навантаження на фонд оплати праці. Це мають усвідомлювати роботодавці, – зауважив Олексій Кавилін.

Також за січень цього року фахівці ГУ ДФС регіону провели 19 перевірок фінансово-господарської діяльності юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з питань дотримання вимог податкового законодавства під час виплати доходів громадянам.

У результаті порушникам було нараховано 290 тисяч гривень податку на доходи фізичних осіб з урахуванням штрафних санкцій та 461 тисячу гривень єдиного соціального внеску.

Запорізьке підприємство намагалось вивезти до Молдови 200 тон феросплавів без сплати мита

Одне з приватних підприємств м. Запоріжжя намагалося оформити через Запорізьку митницю ДФС понад 200 тон феросиліцію вартістю 360 тисяч гривень для експорту до Молдови. Ставка вивізного мита для даного сплаву складає 0%.

Під час проведення митного контролю фахівці Запорізької митниці ДФС відібрали проби товару та направили їх до лабораторії для проведення експертизи. Перевірка встановила, що хімічний склад товару не відповідає заявленому зразку та повинен обкладатися вивізним митом у розмірі 15% від вартості товару.

У відношенні посадової особи підприємства заведено справу про порушення митних правил за ст. 472 МК України, санкція якої передбачає конфіскацію предметів правопорушення та накладення штрафу у розмірі 100% їх вартості.

Зазначимо, що феросиліцій – це феросплав, основні компоненти якого залізо і кремній. Застосовують його для розкислювання і легування сталі, а багаті сорти також для відновлення металів з оксидів.

Фахівці Запорізької митниці ДФС взяли участь у тренінгу з охорони прав інтелектуальної власності

Днями у рамках проекту ЄС Twinning "Удосконалення правової охорони та захисту прав інтелектуальної власності в Україні" відбувся триденний тренінг для співробітників митних органів, участь у якому взяли і фахівці Запорізької митниці ДФС.

Розпочав зустріч постійний радник проекту в Україні Пабло Роденас. Як відзначив іспанський фахівець, у зв’язку з набуттям чинності економічної частини Угоди про асоціацію між Україною та ЄС з 1 січня 2016 року, питання митного контролю та забезпечення захисту прав інтелектуальної власності (ІВ) для продукції, яка ввозиться в країну, потребують особливої уваги.

Під час тренінгу він запропонував на розгляд не тільки теоретичні матеріали для вивчення нормативно-правової бази ЄС, але і значну кількість прикладів з практичного досвіду роботи європейських митників у сфері, пов’язаній із захистом прав ІВ.

Європейські колеги наголосили на світових масштабах проблеми контрафакту та загрози для національної економіки з боку цього явища, класифікували контрафактні товари, залежно від права, що порушується, розповіли про цілі та сфери застосування Регламенту ЄС, визначили права ІВ та їх об’єктів а також товарів, які підозрюються в порушенні цих прав та інше.

За словами італійських фахівців, охорона прав інтелектуальної власності є ключовим елементом для розвитку культури та забезпечення її різноманітності. Вона сприяє успішній дослідницькій та інноваційній діяльності та створенню нових підприємств, зокрема малого й середнього бізнесу. Завдяки цьому створюються нові робочі місця та є гарантії для впевненого виходу країни на міжнародні ринки. Саме тому важливо закрити доступ до національного ринку для підробок, узяти під контроль незаконну торгівлю, при цьому не створивши перешкод для законної.

У рамках тренінгу запорізькі митники ознайомились з основними принципами роботи системи захисту торговельних марок та ІВ на прикладі проведення митного контролю шампанського, виготовленого поза межами регіону Шампань, виявлення підробок за характерними елементами батарейок та запальничок відомих торгових марок.

Значна частина модулів тренінгу стосувалася теми аналізу та управління ризиками як вагомого фактору для покращення ефективності митних процедур.

Під час останнього дня навчання на митників чекала зустріч із представниками приватного сектора, кампаніями та міжнародними організаціями, які на прикладах продемонстрували основні види порушень прав ІВ та запобіжні засоби.

Нагадаємо, проведення тренінгів, спрямованих на посилення професійних навичок представників митної служби України у сфері інтелектуальної власності, було заплановане Державною службою інтелектуальної власності України та ДФС разом з фахівцями програми Twinning у 2015 році. Програма тренінгів для ДФС передбачає організацію таких заходів до червня 2016 року із залученням співробітників усіх митниць України.

До антикорупційного проекту "Пульс" звернулись 19 запорізьких платників

           Саме стільки звернень від платників податків Запорізького регіону надійшло до сервісу Державної фіскальної служби України "Пульс". Наразі 17 питань, з якими зверталися заявники, вирішено, ще по двох зверненнях триває розгляд.

Аналіз тематики показав, що 10 сигналів від платників стосувались системи електронного адміністрування ПДВ, 5 – питань подання звітності та реєстрації податкових накладних.

 Інформаційний сервіс "Пульс" – це один з інструментів боротьби з корупцією в органах ДФС. На цю "гарячу телефонну лінію" може звернутися кожний громадянин з питаннями на податкову та митну тематику та щодо роботи податкових органів. "Пульс" працює за принципом зворотного зв'язку – оператори не тільки приймають звернення, але і повідомляють про результати перевірки та вжиті заходи.

Номер цілодобової телефонної лінії сервісу "Пульс": (044) 284-00-07.

Посадові особи фіскальної служби області провели 20 особистих прийомів громадян

За січень 2016 року посадові особи ДФС у Запорізькій області провели 20 особистих прийомів громадян, 3 з яких відбулися на виїзді.

Найчастіше під час цих заходів заявники звертались з метою отримання індивідуальної податкової консультації у відповідності до ст. 52 Податкового кодексу України.

Детальна інформація щодо організації особистих приймів громадян у фіскальній службі Запорізької області розміщена на субсайті ГУ ДФС у Запорізькій області:  http://zp.sfs.gov.ua.

До органів ГУ ДФС області надійшло майже 40 письмових звернень від запоріжців

За змістом основних питань, які порушено громадянами з початку поточного  року, у 14 зверненнях йшлося про інформування щодо ухилення від сплати податків, у 11 випадках – заявники звертались до територіальних органів ГУ ДФС у Запорізькій області з метою отримання податкової консультації індивідуального характеру, у 6 – про проведення контрольно-перевірочної роботи.

Всього з початку поточного року розглянуто 12 звернень, по 11 з яких надані роз'яснення, одне надіслано за належністю. Залишаються на виконанні (термін не настав) 26 звернень.

Відповіді громадянам надані вчасно, без порушення термінів.

Запорізькі оперативники вилучили "гаражної катанки" на півмільйона гривень

Днями у рамках проведення операції "Акциз-2016" та розслідування кримінального провадження за ч.3 ст.204 КК України працівники податкової міліції Запорізької області на підставі ухвали суду провели 5 обшуків. Оперативники проводили обшуки у гаражному приміщенні кооперативу, складському приміщенні, в автомобілі та в приміщенні торгового павільйону, де здійснювалась реалізація і зберігання алкогольних напоїв.

Із незаконного обігу вилучено 759 пляшок горілки з підробленими марками акцизного податку України, 772 пляшки елітних алкогольних напоїв та 38 тетра-пакетів вина без марок акцизного податку України та обладнання для виробництва фальсифікату.

Загальна вартість вилучених алкогольних напоїв складає 530 тис. гривень.

Запорізькі оперативники ДФС вилучили у підприємця 123 тис. доларів США

Оперативні співробітники фіскальної служби Запорізької області на підставі ухвали суду провели обшук в офісному приміщенні та місцем проживання одного з підприємців міста. Обшук проведено у рамках розслідування кримінального провадження за фактом заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах (ч.5 ст.191 Кримінального кодексу України).

У ході обшуку податкові міліціонери виявили та вилучили готівкою понад 123 тис. доларів США, 4 тис. євро, 93 тис. російських рублів, а також фінансово-бухгалтерську документацію.

Наразі тривають слідчо-оперативні заходи.

Запоріжці можуть задекларувати свої доходи трьома способами

З 1 січня по 1 травня в Україні триває кампанія з декларування громадянами своїх доходів за 2015 рік. Про способи подачі декларацій детально розповів у інтерв'ю журналісту радіокомпанії "Радіо-3" начальник Головного управління ДФС у Запорізькій області Олексій Кавилін.

– За вибором платника існують три способи подання декларацій. По-перше, це особистий візит громадянина до податкової інспекції за місцем реєстрації. У Запоріжжі та області працюють 27 Центрів обслуговування платників, де фахівці нададуть кваліфіковану консультацію з приводу заповнення декларацій. ЦОПи приймають звіти за подовженим графіком роботи до 20-00 по буднях та у суботу. Також декларацію можна відправити поштою з повідомленням про вручення і з описом вкладення, – зазначив Олексій Кавилін.

Але, на думку керівника фіскальної служби регіону, найзручніший спосіб це – в електронній формі. Для цього на веб-порталі ДФС України та на субсайті ГУ ДФС у Запорізькій області розміщено відповідний банер, за допомогою якого можна дізнатися про численні аспекти декларування доходів громадян та, власне, відзвітуватися про минулорічні доходи.

Запорізькі платники погасили податковий борг на 11 мільйонів гривень

З початку року до бюджетів від погашення податкового боргу надійшло 11,4 мільйона гривень. Зокрема, до держбюджету перераховано 7,4 мільйона гривень та до місцевого – 4 мільйона гривень.

Серед основних джерел погашення найбільші суми сплачені за рахунок реалізації безхазяйного майна, що перейшло у власність держави – понад 1 мільйон гривень. Надходження майже порівну розподілені між бюджетами держави та місцевих громад.

Також казна поповнилась завдяки стягненням з рахунків боржників – понад 800 тисяч гривень, за рахунок розстрочення податкового боргу – 330 тисяч гривень. Від підприємств, які знаходяться в процедурах банкрутства, до бюджету надійшло 85 тисяч гривень, за рахунок звернення до суду заборгованість погашено у розмірі 80 тисяч гривень, від реалізації майна, яке знаходиться у податковій заставі, сплачено 40 тисяч гривень.

Зазначимо, що упродовж січня завдяки діям фахівців органів ГУ ДФС у Запорізькій області забезпечено скорочення податкового боргу на 200 тисяч гривень.

У Запорізькій області за отримання хабаря затримано посадовців районної податкової інспекції

Співробітники прокуратури Запорізької області, управління власної безпеки ГУ ДФС в Запорізькій області та УСБУ в Запорізькій області в ході спільного відпрацювання інформації встановили, що службові особи однієї з районних ДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області вимагали незаконну грошову винагороду від директора підприємства Запорізької області.

16 лютого 2016 року співробітники прокуратури Запорізької області провели спецоперацію за участю фахівців управління власної безпеки ГУ ДФС в Запорізькій області та УСБУ в Запорізькій області, в результаті якої затримали співробітників районної ДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області. Вони вимагали та отримали незаконну грошову винагороду у сумі 154 тис. грн. від директора одного з підприємств Запорізької області за непроведення перевірочних заходів відносно суб’єкта господарювання та послуг з мінімізації податкових зобов’язань.

Один із співробітників, яких було затримано, знаходиться в ізоляторі тимчасового утримання ГУ Національної поліції України в Запорізькій області.

Наразі тривають слідчі дії. За фактом отримання хабара передбачено термін позбавлення волі від 10 до 12 років.

Нагадуємо, про факти корупційних чи протиправних дій з боку співробітників територіальних органів Державної фіскальної служби у Запорізькій області, можна повідомляти в управління власної безпеки Головного управління ДФС у Запорізькій області за номером: (061) 213-54-58 або на електронну адресу: uvb.dfs.zp@i.ua.

Прес-служба ДФС повідомляє

Роман Насіров: Ми визначили чіткі критерії оцінки роботи керівних осіб служби

Про одну з основних складових реформи фіскальної служби – кадрове оновлення йшла мова сьогодні, 15 лютого, під час прес-конференції Голови ДФС Романа Насірова та директора Департаменту кадрової політки та роботи з персоналом ДФС Олени Кропив’янської.

За словами Голови ДФС, основним завданням кадрової реформи було не просто скорочення кількості працівників, але й залучення до роботи у службі найкращих з них, особливо серед керівників усіх рівнів, які забезпечать імплементацію реформ та зроблять зміни незворотними.

Для об’єктивної оцінки кадрового потенціалу було проведено тестування із залученням найкращих HR-експертів. За цей час опитування пройшли майже 900 керівників центрального апарату та територіальних органів. 

«За результатами тестування відмінні та задовільні показники мають 49% опитаних. При цьому найкращі з них були у людей, призначених на посади протягом останніх 4-5 місяців. За результатами тестування сформовано резерв на позиції управлінців. Не пройшли тест на благонадійність 39% тих, хто проходив опитування», – зазначив Роман Насіров. 

Кандидати на керівні посади відбиралися за такими критеріями як професіоналізм, лідерство та благонадійність. Ці критерії розроблені Виконавчим комітетом, який був створений в ДФС за ініціативою МВФ, для прозорості та об’єктивності процедури призначень в оновлену структуру служби.

Для ефективного проведення кадрової реформи наразі здійснюється вивчення навантаження праці на кожну особу по територіальним органам. За словами директора Департаменту кадрової політки та роботи з персоналом ДФС Олени Кропив’янської, система навантаження, яку наразі створюють в службі, допоможе  обґрунтовано та об’єктивно визначити чисельність персоналу у кожному підрозділі.

За її словами, в ДФС також  активно працюють над автоматизацією кадрових процесів. Планується, що до кінця року кожний працівник матиме свій електронний кабінет та цифровий підпис, що значно збереже час фахівцям служби. Наразі ця система вже проходить етап тестування.

Для керівного складу служби сформовано основні цілі, на виконання яких вони мають зосередити усі свої зусилля. Окрім основного завдання з наповнення бюджету, це – виконання плану реформ та підвищення задоволеності платників рівнем якості сервісу, який надає фіскальна служба.

У свою чергу для контролю за виконанням керівниками зазначених завдань ДФС домовилася з міжнародними донорами, зокрема, німецьким фондом GIZ, про проведення дослідження рівня задоволеності платників податків роботою ДФС. «Ми розраховуємо на отримання даних не тільки по країні в цілому, але й по кожному регіону і по напрямам. Нам важливо отримати об’єктивну інформацію, побачити картину очима платників, зафіксувати де ми є зараз і як це буде змінюватися», – зазначив Роман Насіров.

За його словами, проведення таких досліджень в майбутньому планується кожні півроку. Це дасть змогу об’єктивно вимірювати прогрес і реальний ефект від впроваджених реформ. В основу дослідження будуть покладені міжнародні стандарти, що дозволить порівняти роботу фахівців ДФС з роботою їхніх колег в інших європейських країнах.

Розроблено порядок ведення та форми реєстрів заяв про відшкодування ПДВ

З 1 лютого 2016 року набрали чинності зміни, внесені до Податкового кодексу України, Законом України № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості  бюджетних надходжень у 2016 році», щодо запровадження реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Наразі ДФС направлено до Міністерства фінансів України пропозиції до проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення та форми реєстрів заяв про повернення сум бюджетного відшкодування».

Реєстри заяв міститимуть такі дані:

найменування платника податку та його індивідуальний податковий номер;

дата прийняття заяви на бюджетне відшкодування на рахунок платника у банку, поданої у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку,  номер податкової декларації/уточнюючого розрахунку;

сума податку, заявлена до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку, згідно декларації або уточнюючого розрахунку;

дата узгодження контролюючим органом суми бюджетного відшкодування за заявою;

дата висновку, направленого до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню;

дата неузгодження контролюючим органом суми бюджетного відшкодування за заявою, номер податкового повідомлення-рішення та неузгоджена сума бюджетного відшкодування;

дата початку оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, що оскаржується;

дата закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, узгоджена за результатами оскарження;

дата та сума повернення бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку.

Практична реалізація публікації 2-х реєстрів заяв відбудеться після набрання чинності цієї постанови.

За перший місяць 2016 року українці задекларували понад 1 мільярд гривень отриманих ними доходів

Протягом січня 2016 року громадяни України подали майже 14,6 тис. декларацій про майновий стан та доходи за 2015 рік. Загальна сума задекларованого ними доходу станом на 1 лютого поточного року складає 1 284,5 млн. грн.

Найактивніше декларували свої статки мешканці м. Києва, Дніпропетровської, Запорізької та Харківської областей.

Більшу частку у задекларованих доходах – 482,3 млн. грн. складає успадковане та дароване майно. Задекларована заробітна плата становить 276,7 млн. грн., дохід отриманий від операцій з продажу рухомого та нерухомого майна – 191,8 млн. грн., інші доходи – 333,7 млн. грн.

Сума податку на доходи фізичних осіб, яку українці самостійно визначили до сплати до бюджету складає 36 млн. грн. А загальна сума задекларованого військового збору – 8,1 млн. грн.

Правом на отримання податкової знижки у січні поточного року скористалися понад 3 тисячі громадян. Задекларована сума податку на доходи фізичних осіб, яка підлягає поверненню, становить 6,3 млн. грн.

У Києві виявлено факт незаконної реалізації тютюну для кальянів через Інтернет-магазин

Працівниками податкової міліції у м. Києві в ході проведення слідчо-оперативних заходів за кримінальним провадженням та у рамках операції «Акциз – 2016» виявлено факт незаконної реалізації через Інтернет-магазин тютюну для кальянів відомих торгівельних марок.

Документи, які засвідчують походження зазначеної тютюнової продукції відсутні, а пачки були не марковані марками акцизного податку.

У результаті з незаконного обігу вилучено 10 906 пачок (545,3 кг) тютюну на суму понад 1,6 млн. грн.

Слідчі дії тривають.

ДФС тимчасово призупинено надання послуг електронного цифрового підпису юридичним особам, зареєстрованим після 1 січня 2016 року

У зв’язку з набранням з 1 січня 2016 року чинності нової редакції Закону України від 15 травня 2003 року №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» змінено процедуру державної реєстрації юридичної особи. Зокрема, виключено норму щодо повернення другого примірника установчого документа (положення, статут, зміни до статуту тощо) з відміткою державного реєстратора.

Відповідно до Правил посиленої сертифікації, затверджених наказом Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України від 13.01.2005 №3 (у редакції наказу Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України від 10.05.2006 №50), встановлення юридичної особи здійснюється за її установчими документами (положення, статут юридичної особи тощо) або копіями таких документів, які нотаріально посвідчені відповідно до законодавства. 

Відтак, враховуючи відсутність нормативно-правових актів, які б регулювали порядок ознайомлення третіх осіб з установчими документами, що надавалися для здійснення державної реєстрації юридичної особи, АЦСК ІДД ДФС змушений тимчасово призупинити надання послуг електронного цифрового підпису юридичним особам, зареєстрованим після 01.01.2016, а також тим, які вносили зміни до установчих документів починаючи з 01.01.2016.

Для захисту законних прав суб’єктів господарювання та прискорення вирішення порушених питань Державною фіскальною службою України направлено офіційні запити до контролюючого органу.

Після отримання відповідних роз’яснень, буде розглянуто питання щодо порядку подальшого обслуговування зазначених вище підприємств, про що буде повідомлено додатково.

Просимо поставитися з розумінням до змін в обслуговуванні клієнтів.

ДФС розслідує факти ухилення від сплати податків підприємствами у сфері виробництва підакцизної продукції

Слідчими фінансових розслідувань регіональних підрозділів ДФС Черкаської області та Центрального офісу з обслуговування великих платників розпочато розслідування у кримінальних провадженнях за фактом несплати 240 млн. грн. податків службовими особами одного з великих підприємств Черкащини, яке здійснює свою діяльність у галузі виробництва та обігу алкогольних напоїв.

Перевіряючи інформацію, яка надійшла до фіскальної служби, щодо використання зазначеними особами схем ухилення від оподаткування, у тому числі здійснення нетипових для основного виду діяльності операцій з придбання та подальшого експорту соняшникової олії, встановлено факт заниження підприємством у 2014-2015 роках податкового зобов’язання.

На сьогодні за рішенням суду призначено позапланову документальну перевірку підприємства, під час якої буде визначено достовірність ведення податкового обліку.

Досудове слідство у кримінальному провадженні триває.

У Києві вилучено контрафактне пальне загальною вартістю 3,8 млн. грн.

Співробітниками податкової міліції м. Києва в рамках операції «Акциз-2016» та в ході розслідування кримінального провадження за ст. 204 КК України встановлено факт незаконного виготовлення, зберігання та реалізації контрафактного пального.

На підставі ухвали суду проведено обшук нафтосховища, де вилучено 75,3 тис. літрів бензину марки А-92, 120 тис. літрів газового конденсату та 25,7 тис. літрів компоненту моторного пального загальною вартістю 3,8 млн. грн.

Слідчо-оперативні заходи тривають.

Проведено робочу зустріч керівництва ГУВБ ДФС та детективів Національного антикорупційного бюро України

4 лютого 2016 року відбулась робоча зустріч керівництва практичних підрозділів Головного управління внутрішньої безпеки з детективами Національного антикорупційного бюро України.

Основним питанням, яке розглянули в ході робочої зустрічі, стала співпраця та взаємодія підрозділів ГУВБ та НАБУ з викриття та попередження корупційних проявів серед працівників Державної фіскальної служби України.

Також визначено пріоритетні напрями діяльності та спільні заходи з викриття корупційних схем з мінімізації податків за участі посадових осіб фіскальних органів.

Окрему увагу було приділено виявленню випадків вимагання та отримання неправомірної вигоди посадовцями фіскальної служби, а також зловживання службовим становищем з метою сприяння суб’єктам господарювання в ухиленні від сплати податків.

У Києві вилучено фальсифікований алкоголь та обладнання на понад 5,5 млн. грн.

Співробітниками податкової міліції м. Києва та Київської області у рамках проведення операції «Акциз-2016» та розслідування кримінального провадження за ст. 204 КК України виявлено факт незаконного виготовлення, зберігання та реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв.

На підставі ухвали суду проведено обшук нежитлового приміщення, де виявлено підпільне виробництво горілчаних виробів.

Алкоголь розливався у ємності із металізованої поліетиленової плівки та пластикові пляшки (не передбачено законодавством), фасувався у картонні коробки та реалізовувався споживачам на території Київської області та м. Києва.

За результатами обшуків вилучено 3 500 шт. «Bag-in-Box» (зазначені ємності), 420 дал спирту, 120 дал купажу (не розфасовані фальсифіковані алкогольні напої) та обладнання для їх виготовлення загальною вартістю понад 5,5 млн. грн.

Слідчо-оперативні заходи тривають.

У Києві та Харкові викрито ухилення від сплати податків одним з інтернет-провайдерів

Співробітниками податкової міліції у містах Києві та Харкові в рамках розслідування кримінального провадження за ч.3 ст.212 КК України на підставі ухвал суду проведено 20 обшуків в офісних і житлових приміщеннях, транспортних засобах та за місцям проживання фігурантів провадження та посадових осіб групи компаній на ринку телекомунікацій, а також однієї з банківських установ.

За результатами обшуків вилучено готівкові кошти (гривні та долари США) у сумі еквівалентній 2 млн. 570 тис. грн., печатки підприємств, банківські платіжні картки, 55 одиниць комп’ютерної техніки та накопичувачів інформації, 2 планшети, 5 факсиміле, 2 мобільні телефони, ключі-картки Інтернет-банкінгу, фінансово-бухгалтерську документацію та чорнові записи.

Слідчо-оперативні заходи тривають.

У Донецькій області виявлено незаконне списання податкового боргу на 72 млн. грн.

Співробітниками Головного управління власної безпеки ДФС у Донецькій області проведено перевірку правомірності дій працівників Шахтарської ОДПІ під час адміністрування єдиного внеску.

У ході проведення перевірки встановлено, що посадові особи податкової інспекції перевищуючи свої службові повноваження, неправомірно списали суб’єкту господарювання борг  з єдиного внеску, завдавши збитків державному бюджету на суму близько 72 млн. гривень.

Матеріали перевірки направлено до прокуратури Донецької області, за результатами розгляду яких відкрито кримінальне провадження за ст. 365 КК України (перевищення влади або службових повноважень посадовою особою правоохоронного органу).

Триває досудове розслідування.

Загалом, тільки у січні поточного року підрозділами внутрішньої безпеки ДФС проведено 238 службових розслідувань і перевірок, за результатами яких співробітникам ДФС винесено 43 офіційних застереження, до дисциплінарної відповідальності притягнуто 30 осіб, звільнено із займаних посад – 6.

Також, за фактами вчинення посадовими особами органів фіскальної служби корупційних та інших злочинів у сфері службової діяльності, правоохоронними органами розпочато 48 кримінальних проваджень, з яких 45 – за матеріалами підрозділів внутрішньої безпеки ДФС. Складено та направлено до суду 2 протоколи про вчинення адміністративних корупційних правопорушень посадовими особами фіскальної служби.

Крім того, за першій місяць 2016 року фіскальними органами перевірено 10 повідомлень про можливі неправомірні дії з боку посадовців ДФС, які надійшли на телефонну лінію «Пульс». Частково підтвердилось 1 таке повідомлення. Перевірено також 76 звернень юридичних та фізичних осіб щодо можливих неправомірних дій, вчинених відносно зазначених осіб співробітниками митної та податкової сфери. Повністю або частково підтвердилися 12 звернень.

У січні до зведеного бюджету надійшло 34,7 млрд. гривень

За оперативними даними у січні 2016 року до зведеного бюджету надійшло (сальдо) 34,7 млрд. грн., що на 8,7 млрд. грн., або на 33,6%, більше січня попереднього року. До державного бюджету забезпечено 26,9 млрд. грн., до місцевих бюджетів – 7,7 млрд. гривень.

Надходження (сальдо) до загального фонду державного бюджету склали 26,9 млрд. грн., індикативні показники Міністерства фінансів України виконано на 117,8%, додатково забезпечено 4,1 млрд. гривень. Головними управліннями ДФС мобілізовано (сальдо) – 14,8 млрд. грн., митницями –  12,1 млрд. грн.

У повному обсязі виконано завдання Міністерства фінансів України з податку на податку на додану вартість із ввезених на територію України товарів – 100,4% (+41,3 млн. грн.), податку на додану вартість з вироблених на території України товарів (сальдо) – 116,9% (+647,9 млн. грн.), податку та збору на доходи фізичних осіб – 112,5% (+399,6 млн. грн.), акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) – 122,1% (+641,8 млн. грн.), акцизного податку з ввезених на митну територію України підакцизних товарів – 105,6% (+90,3 млн. грн.), збору на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території зони спостереження – 111,5% (+3,4 млн. грн.), частини чистого прибутку (доходу), що вилучається до держбюджету – 292,7% (+14,1 млн. грн.) тощо.

У розрізі основних платежів у січні 2016 року приріст до відповідного періоду 2015 року забезпечено з податку на додану вартість із ввезених на територію України товарів – на 39,9% (+2,7 млрд. грн.), податку на додану вартість з вироблених на території України товарів (сальдо) – на 64,9% (+1,8 млрд. грн.), податку та збору на доходи фізичних осіб – у 2,3 рази (+2 млрд. грн.), акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) – на 70,8% (+1,5 млрд. грн.), рентної плати за користування надрами – на 77,2% (+863,7 млн. грн.), ввізного мита – на 47,2% (+322,2 млн. грн.), збору на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території зони спостереження – на 48,2% (+10,8 млн. грн.), частини чистого прибутку (доходу), що вилучається до держбюджету – у 3,3 рази (+15,1 млн. грн.), тощо.

З початку року платникам податків на рахунки відшкодовано 7,9 млрд. грн. податку на додану вартість.

Надходження єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування склали 10,4 млрд. гривень.

 Довідково. У 2015 році до зведеного бюджету надійшло (збір) 587,1 млрд. грн., що на 162 млрд. грн., або на 38,1%, більше 2014 року. До державного бюджету забезпечено 487,7 млрд. грн., до місцевих бюджетів – 99,4 млрд. гривень.

Надходження (збір) до загального фонду державного бюджету в 2015 році склали 486,9 млрд. грн., індикативні показники Міністерства фінансів України виконано на 101,3%, додатково забезпечено 6,3 млрд. гривень.

За 2015 рік платникам податків на рахунки відшкодовано 68,4 млрд. грн. податку на додану вартість.

Надходження єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування склали 185,7 млрд. гривень.

На Дніпропетровщині викрито факт ухилення від сплати понад 108,8 млн. грн. податків

Працівниками податкової міліції Дніпропетровської області внесено відомості до ЄРДР про вчинення кримінального правопорушення за ч.3 ст.212 КК України за фактом ухилення від сплати податків.

Встановлено, що посадові особи підприємства, яке працює у сфері перероблення та консервування фруктів та овочів, протягом 2012-2013 років під час здійснення фінансово-господарської діяльності занизили податкові зобов’язання зі сплати податку на додану вартість та з податку на прибуток, порушивши таким чином вимоги Податкового кодексу України.

Загальна сума заниження складає понад 108,8 млн. грн. (48 млн. 154 тис. грн. - ПДВ та 60 млн. 663 тис. грн. – податок на прибуток).

Триває досудове слідство.

Розпочато практичну реалізацію проекту TWINNING

Сьогодні, 9 лютого 2016 року, в ДФС відбулася Конференція-відкриття проекту TWINNING «Підтримка Державної фіскальної служби України у розвитку елементів інтегрованого управління кордонами у митній сфері». В офіційній презентації проекту взяли участь Голова ДФС Роман Насіров, керівники митних адміністрацій країн-партнерів  - Німеччини, Польщі, Литви, посли зазначених країн в Україні, представники ЄС, державних та недержавних відомств України.

 «Ми разом з німецькими, литовськими, польськими колегами і за підтримки Євросоюзу офіційно запускаємо спільний проект під назвою TWINNING. Прозорість, простота митних процесів, швидкість митного оформлення, відсутність корупції та гідний рівень сервісу європейських стандартів – це ті елементи реформи митниці, яку ми робимо зараз і плануємо отримати в найближчому майбутньому.  Програма TWINNING за участі України та Консорціуму європейських партнерів – один з основних інструментів досягнення  вищезазначених цілей», - зазначив Роман Насіров.

Пріоритетні напрями, за якими вже розпочинається робота з радниками проекту, - це зміна національних процедур і законодавства, необхідна для повного наближення до стандартів ЄС у митній сфері, глибокий перегляд і приведення у відповідність зі стандартами  ЄС інформаційних технологій, побудова комплексної системи протидії корупції.

У рамках проекту провідником модернізації законодавства у сфері інтегрованого управління кордонами, зокрема, щодо підготовки правової бази для міжвідомчого співробітництва, митного оформлення та загальних транзитних процедур, стане Федеральне Міністерство фінансів Німеччини.

Головним за відпрацювання оперативних аспектів співробітництва у сфері інтегрованого управління кордонами визначено Митну службу при Міністерстві фінансів Республіки Польща. А розробку системи боротьби з корупцією очолить Митна служба при Міністерстві фінансів Литовської Республіки.

Координатором всіх трьох компонентів проекту став постійний радник програми TWINNING пан Детлеф Щесни з Міністерства фінансів Німеччини.

«Кінцева мета проекту – перехід  від пріоритету просто наповнення бюджету до відповідності платежів реальній вартості імпорту. І ми намагаємось досягти цього через підвищення рівня послуг з митного оформлення, спрощення митних процедур, створення рівних і дійсно прозорих процедур для всіх учасників ринку, автоматизації прийняття рішень, усунення людського фактору, який дуже часто нам заважає», - підкреслив Роман Насіров.

У свою чергу, представники країн-учасників консорціуму запевнили у готовності допомогти знайти найкращі рішення для успішної реалізації проекту, який  сприятиме  підвищенню рівня захисту кордонів, зменшенню транскордонної злочинності, розвитку торгівлі та подоланню корупції.

Представники ЄС  також очікують, що ТWINNING підтримає ДФС у виконанні зобов’язань у сфері комплексного управління кордонами. Завдяки проекту буде покращено міжвідомче співробітництво при запровадженні стандартів ЄС, норм та найкращих практик. До того ж,  на їх думку, успішне виконання проекту ТWINNING також утвердить статус  України як надійної транзитної країни.

Нагадаємо, що контракт, який започаткував програму TWINNING за участі України з однієї сторони та консорціуму європейських партнерів у складі Німеччини, Польщі та Литви з іншої ДФС було підписано у грудні 2015 року. Проект  розпочався у січні 2016 року та триватиме два роки. На його реалізацію Європейський союз виділяє 1,85 млн. євро.

ДФС відновлено надання електронного цифрового підпису юридичним особам, зареєстрованим після 1 січня 2016 року

Починаючи з 10 лютого 2016 року Акредитований центр сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС розпочинає надання послуг електронного цифрового підпису юридичним особам, зареєстрованим після 1 січня 2016 року, які пройшли процедуру державної реєстрації в умовах дії нової редакції Закону України від 15 травня 2003 року №755-IV  «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».

У ДФС відбулося засідання Ради з питань стимулювання інвестицій та підприємництва

Податкові новації та особливості ведення бізнесу у 2016 році стали основними темами першого у поточному році засідання Ради з питань стимулювання інвестицій та  підприємницької діяльності при ДФС, яке відбулося сьогодні, 10 лютого.

Голова ДФС Роман Насіров поінформував представників великих компаній про заходи, які вживає фіскальна служба для розвитку вітчизняного підприємництва та покращення інвестиційного клімату в Україні.

 «У грудні минулого  року було ухвалено низку змін до Податкового кодексу. Найбільші з них стосувалися аграрного сектору, зниження ставки ЄСВ. Ми і раніше пропонували знизити ставку внеску до 25%. Нинішні 22% є дуже гарним кроком для збереження коштів роботодавцями. Загалом наступні півроку є важливими для країни. З одного боку – це найскладніший час за останні 2-3 роки, з іншого – час, який відкриває перед нами нові можливості, підґрунтя для нових правильних змін, які відбуватимуться», – наголосив Роман Насіров.

За його словами, вже незабаром розпочнеться обговорення чергової низки змін до Податкового кодексу і бізнес, зі свого боку, може докласти свої зусилля для того, щоб кінцевий результат був таким, на який очікує і підприємництво, і держава. Важливо, на думку Романа Насірова, не допустити наявність у Податковому кодексі норм, незрозумілих як для бізнесу, так і податківців.

Зі свого боку ДФС робить усе можливе вже сьогодні для покращення адміністрування податків, розвитку ІТ-технологій, зокрема, електронізації послуг та удосконалення сервісної функції.

Так, значний крок зроблено в обслуговуванні великого бізнесу. Офіс великих платників податків зазнав як структурних, так і функціональних змін. За проханням представників бізнесу у лютому вже відкрито один та готуються до відкриття ще чотири додаткових Офіси, в яких платники зможуть отримувати повний спектр послуг.

«Цього року багато часу та більшість потенційних і можливих інвестицій витрачатимуться на ІТ-технології. Ми очікуємо на підтримку у цьому питанні наших донорів. Цей процес триватиме до кінця поточного року, а потім, ми сподіваємося, він буде постійним – будемо робити великий акцент на електронізації всього процесу адміністрування податків», – зазначив Роман Насіров.

Днями у тестовому режимі розпочав роботу модернізований Електронний кабінет платника. Також готуються до впровадження нові сервіси – електронний документообіг та електронна перевірка платника податків, які зменшать втручання в бізнес-процеси підприємців.

Представники бізнесу у свою чергу відзначили позитивну динаміку у роботі ДФС, зокрема, у напрямі співпраці з великими інвесторами, та висловили сподівання на підтримання заданого темпу й у майбутньому.

Учасники засідання також обговорили одну з важливих новацій поточного року – відміну з 1 січня авансових внесків з податку на прибуток, на яку так очікував бізнес. Враховуючи це, починаючи з 2016 року запроваджується поквартальне декларування податку на прибуток  платниками, у кого річний дохід більше 20 млн. грн.  

Скорочено до 29 лютого і граничний термін подачі річної декларації з податку на прибуток. При цьому за підсумками 2015 року до платників цього податку не застосовуватимуться штрафні фінансові санкції.

Під час зустрічі представники ДФС надали відповіді на актуальні питання членів Ради та прокоментували окремі норми діючого законодавства.

Голова ДФС Роман Насіров також подякував присутнім представникам бізнесу за сумлінну роботу у наповненні дохідної частини бюджету у минулому році та пообіцяв проводити такі зустрічі регулярно, у тому числі  для пошуку спільних рішень у процесі імплементації новацій податкового законодавства.