Информация от Бердянской налоговой инспекции на 3 марта

03.03.2016 · 09:18 · Просмотров - 978

Подборка материалов от Бердянской ОГНИ за неделю на 3 марта

Бердянська ОДПІ повідомляє

За січень-лютий 2016 року до місцевих бюджетів надійшло 4,2 млн. акцизного податку.

За словами начальника Бердянської ОДПІ  Олени Круц, з початку поточного року до місцевих бюджетів міста та району надійшло 4218,9 тис. грн. акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів. Ця суму перевищує минулорічні показники на 2475,5 тис. грн. Платники Бердянська поповнили міський бюджет на 3580,6 тис. грн., до місцевих бюджетів Бердянського району надійшло 638,3 тис. грн.

Бердянські платники сплатили понад 10 млн.грн. єдиного податку

З початку  року бердянські платники єдиного податку наповнили місцевий бюджет на 10,2 млн.грн. З них 2,1 млн.грн. сплатили юридичні особи, 6,9 млн.грн. – фізичні особи - підприємці. Платники четвертої  групи, до якої відносяться сільськогосподарські товаровиробники, за січень-лютий поточного року сплатили 1,1 млн. гривень. У порівнянні з минулим роком надходження від платників єдиного податку зросли на 3,8 млн.грн. - повідомила начальник Бердянської ОДПІ Олена Круц 

З початку 2016 року до держбюджету надійшло 2,8 млн. грн. військового збору

З початку року бердянські платники податків сплатили до державного бюджету 2821,3 млн. грн. військового збору, що на 576,6 тис. грн. більше, ніж за аналогічний період минулого року - повідомила начальник Бердянської ОДПІ Олена Круц. З них 2,5 млн. грн.. надійшло від платників м. Бердянськ, 291,5 тис. грн. від платників району.

Нагадуємо, що ставка цього податку складає 1,5 відс. від об’єкта оподаткування. Його платниками є фізичні особи – резиденти та нерезиденти, які отримують доходи в Україні. Об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 Податкового Кодексу. Для резидента - це загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Результати роботи податкової міліції Бердянська з початку року

Протягом січня – лютого 2016 року, з метою збільшення надходження коштів до бюджету з несплачених податків тіньового сектору економіки за матеріалами оперативних співробітників Бердянської ОДПІ до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості по 3 кримінальним правопорушенням про тяжкі та особливо тяжкі злочини, повідомив начальник оперативного управління Артем Кавун.  

Відшкодовано збитків по кримінальних правопорушеннях зареєстрованих у 2015 році на загальну суму 780 тис. гривень

До суду з обвинувальним актом направлено 1 кримінальне провадження.

Протягом 2016 року в результаті посилення роботи з протидії незаконному обігу підакцизних товарів до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 1 інформацію про скоєння кримінальних правопорушень за ч.3 ст.204 КК України. З незаконного обігу вилучено ТМЦ на загальну суму 773,3 тис. грн., з них:

  • лікеро-горілчаних виробів – на 165 тис. грн.
  • тютюнових виробів – на 23 тис. грн.
  • ПММ на загальну суму 586 тис. грн.

Податкові міліціонери знову припинили незаконну торгівельна діяльність

Співробітниками оперативного управління Бердянської ОДПІ встановлено факт реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності свідоцтва про реєстрацію ФОП та будь-яких дозвільних документів. В результаті перевірки вилучено алкогольні напої на суму 24,5 тис. грн. та тютюнових виробів на суму 19,2 тис. гривень.

Новини законодавства

Шановні платники податків!

На виконання підпункту 200.7.3 пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України і постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість» від 22.02.2016 №68ДФС оприлюднено Реєстри заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість,.

Інформація розміщена на офіційному порталі Державної фіскальної служби України в підрозділі «Повідомлення про Реєстри заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначені у підпункті 200.7.1 пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України» розділу «Відшкодування ПДВ»

Затверджено перелік засобів, товарів (робіт, послуг), сума благодійної допомоги для закупівлі або у вигляді яких не оподатковується податком на доходи фізичних осіб

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 р. № 112  затверджено перелік засобів, товарів (робіт, послуг), сума благодійної допомоги для закупівлі або у вигляді яких не оподатковується податком на доходи фізичних осіб.

Зазначену постанову прийнято відповідно до абзацу другого п.п. "а" п.п. 170.7.8 п. 170.7 ст. 170 Податкового кодексу України та оприлюднено на Урядовому порталі.

Згідно з нормами Кодексу (п.п. 170.7.8 п. 170.7 ст. 170) не включається до оподатковуваного доходу благодійна допомога у будь-якій сумі (вартості), що:

 надається благодійниками на користь учасників бойових дій або членів їх сімей (ці особи визначені абзацом другим п.п. «а» п.п. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 Кодексу);

отримується благодійниками - фізичними особами – волонтерами (такі особи визначені п.п. «б» п.п. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 Кодексу) для надання такої допомоги на користь осіб учасників бойових дій або членів їх сімей (особи визначені абзацом другим п.п. «а» п.п. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).

При цьому, така допомога не оподатковується у разі її надання (отримання) для закупівлі або у вигляді спеціальних засобів індивідуального захисту (касок, бронежилетів, виготовлених відповідно до військових стандартів), технічних засобів спостереження, лікарських засобів, засобів особистої гігієни, продуктів харчування, предметів речового забезпечення чи інших товарів (робіт, послуг) за переліком, що визначається зазначеною Постановою.

Щодо порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків

У Міністерстві юстиції України 22 січня 2016 року за № 124/28254 зареєстровано наказ Міністерства фінансів України від 28.12.2015 №1204 «Про затвердження Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків» (далі – Наказ № 1204 та Порядок).

Наказ набирав чинності з дня його офіційного опублікування у Офіційному віснику України №11 від 16.02.2016.

Наказом скасовуються накази Міністерства фінансів України від 28 листопада 2012 року №1236 «Про затвердження Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20 грудня 2012 року за №2135/22447, Державної митної служби України від 11 травня 2006 року №370 «Про затвердження Порядку підготовки та направлення митними органами податкових повідомлень платникам податків, установлення й експлуатації дощок податкових повідомлень та Порядку дій митних органів при несвоєчасному погашенні платниками податків податкових зобов’язань», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 29 травня 2006 року за № 613/12487 та від 02 листопада 2009 року № 1050 «Про вдосконалення порядку підготовки митними органами податкових повідомлень платникам податків та дій митних органів при несвоєчасному погашенні платниками податків податкових зобов'язань», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 28 січня 2010 року за № 100/17395.

Порядок розроблено для застосування посадовими особами всіх контролюючих органів при складанні та надісланні (врученні) податкових повідомлень-рішень платникам податків.

Починаючи з дати набрання чинності Наказом №1204  податкові повідомлення-рішення повинні бути складені та надіслані (вручені) платникам податків за формами згідно з додатками до Порядку.

При цьому, форми податкових повідомлень-рішень суттєво відрізняються від форм, раніше затверджених зазначеними вище наказами, які скасовуються (зокрема не містять корінців, крім податкових повідомлень-рішень за формою «Ф», суттєво змінена форма «В4», яка складається у разі зменшення від’ємного значення суми податку на додану вартість, тощо).

Наказом №1204 та Порядком також імплементовані новації в законодавстві, зокрема затверджено нові форми податкових повідомлень-рішень, а саме:

форма «Р1», яка складається у разі виявлення за результатами перевірок заниження або завищення суми податкового кредиту та/або суми податкових зобов’язань для цілей розділу V Кодексу, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, що не призвело до виникнення грошових зобов'язань за результатами перевірки (крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки);

форма «Н», яка складається у разі виявлення порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 Кодексу;

форма «Д», яка складається  за результатами перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, у тому числі податкових агентів (юридичних або фізичних осіб), з питань правильності нарахування, повноти та своєчасності сплати податків та зборів, в тому числі податку на доходи фізичних осіб, при виплаті доходів на користь платників податків – фізичних осіб.

Надміру сплачений ЄСВ або повернуть, або зарахують в рахунок майбутніх платежів

Мінфін наказом від 16.01.2016 р № 6 затвердив Порядок зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та / або помилково сплачених коштів.

У разі переплати ЄСВ на рахунок 3719 зараховують її в рахунок майбутніх платежів по тому ж рахунку відповідно до встановленого розміру ЄСВ і в порядку календарної черговості виникнення зобов'язань страховика.

Надміру сплачені кошти на підставі відповідної заяви повертаються в випадках:

надмірної або помилкової сплати сум єдиного внеску та / або застосованих фінансових санкцій на відповідний рахунок 3719;

помилкової сплати сум єдиного внеску та / або застосованих фінансових санкцій на невідповідний рахунок 3719;

помилкової сплати сум єдиного внеску та / або застосованих фінансових санкцій на рахунок з обліку доходів бюджету;

помилкової сплати податкових зобов'язань по податках, зборах, штрафних (фінансових) санкцій та пені, передбачених Податковим кодексом України, на рахунок 3719.

Діє Порядок ведення реєстрів по відшкодуванню ПДВ

23 лютого набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 22.02.2016 р № 68 "Про затвердження Порядку ведення реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість".

Так, Реєстри на відшкодування ПДВ формуються УКРІНФОРМ за даними:

декларацій або уточнюючих розрахунків з ПДВ і заяв, поданих в складі податкових декларацій або уточнюючих розрахунків, прийнятих ДФСУ на місцях;

податкової інформації, зібраної і отриманої органами доходів і зборів.

Датою внесення заяви до реєстру є дата подання:

декларації за звітний період в разі подання заяви в її складі;

уточнюючого розрахунку у разі подання заяви в його складі;

декларації з порушенням граничних термінів подання за звітний період в разі подання заяви в її складі.

Реєстри щодня публікуються на офіційному сайті ДФСУ.

З 1 березня 2016 року вступили  в силу нові ставки акцизного податку

Нові ставки акцизного податку на алкогольні напої, що підлягають маркуванню марками акцизного податку,  визначені Законом України від 24.12.2015 року № 909-VIII.

Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5% об’ємних одиниць. Маркування вироблених в Україні алкогольних напоїв із вмістом спирту етилового до 8,5% об’ємних одиниць не здійснюється.

Таким чином, станом на 01.01.2016 для алкогольних напоїв, виготовлених згідно технічних умов із вмістом спирту етилового від 8,6% до 12% об’ємних одиниць, продовжує застосовуватись ставка акцизного податку 2015 року в розмірі 70,53 гривень за 1 літр 100 - відсоткового спирту.

З 01.03.2016 до таких алкогольних напоїв застосовується ставка – 105,80 гривень за 1 літр 100 - відсоткового спирту.

Деклараційна кампанія доходів громадян – 2016

Звернення Голови Бердянської районної державної адміністрації Романа Молодецького щодо декларування доходів громадян за 2015 рік

Шановні мешканці Бердянського району!

Запрошую вас прийняти участь у Кампанії декларування доходів та задекларувати свої доходи, отримані у 2015 році.

Особливо звертаю увагу громадян, які самостійно вирощують сільськогосподарську продукцію з метою отримання доходів, щодо необхідності заповнення декларації про майновий стан і доходи та сплати податку.

30 квітня – останній день Кампанії декларування, тому не зволікайте з подачею декларацій і вже найближчим часом завітайте до Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції та задекларуйте свої доходи.

Повна і своєчасна сплата податків є запорукою наповнення районного бюджету та добробуту кожного громадянина!

Всю необхідну інформацію та допомогу ви можете отримати у податковій інспекції.

Дякую за ваше розуміння та сумлінність!

Застосування права на податкову знижку при  відчуженні об’єкта іпотеки

Платник податку – резидент має право включити до податкової знижки частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом,  наданим позичальнику в національній або іноземній валютах, фактично сплачених протягом звітного податкового року. При цьому, Податковим кодексом України визначені умови, при додержання яких громадянин має право на застосування податкової знижки  по сумам сплачених процентів. Зокрема, право на включення до податкової знижки суми процентів за іпотечним кредитом, надається платнику податку за одним іпотечним кредитом протягом 10 послідовних календарних років починаючи з року, в якому збудований об’єкт житлової іпотеки переходить у власність громадянина  та починає використовуватися як основне місце проживання. Якщо протягом звітного року об’єкт іпотеки був відчужений, то фізична особа не має права на отримання податкової знижки в частині суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом.                     

Застосування права на податкову знижку при  компенсації процентів за умовами молодіжного житлового кредиту 

Платник податку – резидент має право включити до податкової знижки частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом,  наданим позичальнику в національній або іноземній валютах, фактично сплачених протягом звітного податкового року. Тобто, повернення податку на доходи   може здійснюватися лише в межах сум, які фактично надійшли до бюджету від конкретного платника податку у звітному році.

Якщо умовами молодіжного житлового кредиту передбачено повну або часткову компенсацію за рахунок бюджетних коштів відсотків за таким кредитом, то претендувати на податкову знижку одержувач  молодіжного кредиту може тільки в частині особисто сплачених ним процентів.   При повній компенсації процентів за кредитом за рахунок бюджетних коштів,  платник податку не має законодавчих підстав на податкову знижку за таким кредитним договором. 

Чи потрібно подавати річну декларацію про майновий стан і доходи та сплачувати податок на доходи фізичних осіб, яка отримує щомісячно грошове утримання від фізичної особи згідно договору про довічне утримання?

Статтею 744 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором довічного утримання (догляду) одна сторона (відчужувач) передає другій стороні (набувачеві) у власність житловий будинок, квартиру або їх частину, інше нерухоме майно або рухоме майно, яке має значну цінність, взамін чого набувач зобов’язується забезпечувати відчужувача утриманням та (або) доглядом довічно. Обсяги обов’язків набувача встановлюються за згодою сторін у договорі.

У договорі довічного утримання (догляду) можуть бути визначені всі види матеріального забезпечення, а також усі види догляду (опікування), якими набувач має забезпечувати відчужувача (п.1 ст.749 ЦКУ).

 З наведених законодавчих норм випливає, що при укладанні договору довічного утримання (догляду) відчужувач одержує дохід у вигляді вартості матеріального забезпечення та послуг з догляду (опікування), визначених у договорі.

Відповідно до пп. «є» пп.14.1.54 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, дохід з джерелом його походження з України – будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі, але не виключно у вигляді, зокрема, інших виплат та винагород, виплачених відповідно до умов цивільно-правового договору.

 При отриманні від фізичної особи доходу у вигляді вартості матеріального забезпечення та послуг з догляду (опікування), визначених у договорі довічного утримання, відчужувач зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.

Чи необхідно подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи фізичній особі, яка у звітному календарному році отримала дохід від продажу нерухомого майна, яке перебувало у власності платника податку понад три роки?

Відповідно до ст.172 ПКУ дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст.121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.

Роз’яснення законодавства

Податковий календар:

 1 березня останній день сплати:

- акцизного податку за січень 2016 року;

- ПДВ за січень 2016 року платниками, у яких базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному місяцю;

- плати за землю за січень 2016 року

 3 березня останній день сплати:

- рентної плати за користування надрами при видобуванні вуглеводневої сировини за січень 2016 року;

- рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за січень 2016 року;

- рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами за січень 2016 року;

- рентної плати за транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України за січень 2016 року

  9 березня останній день подання:

- звіту про обсяги виробництва та реалізації спирту (форма №1-РС) за лютий 2016 року;

- звіту про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв (форма №2-РС) за лютий 2016 року;

- звіту про обсяги виробництва та реалізації тютюнових виробів (форма №3-РС) за лютий 2016 року;

- звіту про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв (форма №1-ОА) за лютий 2016 року;

- звіту про обсяги придбання та реалізації тютюнових виробів (форма №1-ОТ) за лютий 2016 року

 10 березня останній день сплати

- податку на прибуток підприємств за 2015 рік

Про особливості заповнення додатка 4 до податкової декларації екологічного податку

Податкові зобов'язання з екологічного податку, в частині екологічного податку за утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені), в частині накопичених до 1 квітня 2009 року відходів (далі - податкові зобов'язання) обчислюються із застосуванням коригуючого коефіцієнта (далі - коригуючий коефіцієнт), що визначений п. 247.2 ст. 247 Податкового кодексу України (далі - Кодекс).

Формули обчислення податкових зобов'язань, що зазначені в Додатку 4, не містять зазначений коригуючий коефіцієнт.

З метою забезпечення повноти нарахування податкових зобов'язань підготовлені зміни алгоритмів контролю Додатка 4, які полягають у доповнені рядків 4.2.1.2, 4.2.2.2, 4.3.1.2, 4.3.2.2 додатковим множником, а саме:

рядок 4.2.1.2 - (р. 4.2.1.2.1 х р. 4.2.1.2.2 х р. 4.2.1.2.3 х р. 4.2.1.1.3);

рядок 4.2.2.2 - (р. 4.2.2.2.1 х р. 4.2.2.2.2 х р. 4.2.2.2.3 х р. 4.2.2.1.3);

рядок 4.3.1.2 - (р. 4.3.1.2.1 х р. 4.3.1.2.2 х р. 4.3.1.2.3 х р. 4.3.1.1.3);

рядок 4.3.2.2 - (р. 4.3.2.2.1 х р. 4.3.2.2.2 х р. 4.3.2.2.3 х р. 4.3.2.1.3).

Платники екологічного податку при складанні податкової звітності з використанням програмного забезпечення можуть, за потреби, відключати контроль автоматизованої камеральної перевірки (автоматичного заповнення) показників.

Вичерпний перелік підстав не прийняття контролюючим органом поданих платником податків податкових декларацій визначені п. 48.3 ст. 48 Кодексу.

Враховуючи зазначене, до прийняття змін до Додатка 4, при його заповненні необхідно зазначати коригуючий коефіцієнт, що відповідає типу радіоактивних відходів, прийнятих до сховищ.

(Лист ДФС від 10.02.2016 р. N 4499/7/99-99-15-04-02-17).

Щодо добровільної участі в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування

З 01.01.2016 встановлено єдиний розмір єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) на рівні 22 відс. для всіх платників єдиного внеску, у т. ч. для тих, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску (частина п'ята статті 8 Закону N 2464).

Частиною 1 статті 10 Закону N 2464 визначено коло платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску, та передбачено одноразову сплату єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 10 Закону N 2464 з 01.01.2016 платниками, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску, є:

члени фермерського господарства, особистого селянського господарства (одночасно на пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття, страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності);

особи, які досягли 16-річного віку та не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями, визначеними пунктом 1 частини першої статті 4, та не належать до платників єдиного внеску, визначених пунктами 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно із внесеними змінами, з 01.01.2016 фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, виключені із переліку платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску (абзац другий частини першої статті 10 Закону N 2464 виключено).

З огляду на викладене органи доходів і зборів зобов'язані в односторонньому порядку достроково розірвати укладені з фізичними особами - підприємцями, в тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, та особами, які провадять незалежну професійну діяльність, договори про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Договір), строк дії яких закінчується у 2016 році, з обов'язковим повідомленням платника єдиного внеску про підстави дострокового розірвання такого договору.

Причина розірвання Договору - розірвано контролюючим органом у зв'язку із виникненням обставин, що не відповідають визначеним Законом N 2464 вимогам до осіб, які мають право брати добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Дострокове розірвання Договору у зазначеному випадку не є підставою вважати Договір таким, умови якого не виконано. У подальшому така особа, у разі бажання, матиме право на укладення Договору, якщо буде належати до кола платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску.

За заявами про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, поданими фізичними особами - підприємцями, в тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, або особами, які провадять незалежну професійну діяльність, Договори не укладаються.

Останнім звітним періодом (місяцем), за який фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, сплачують єдиний внесок у розмірі та в строки, передбачені Договором, є грудень 2015 року.

Фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають до фіскальних органів обов'язкову звітність за 2015 рік, відображаючи у звіті про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за формою згідно з додатком 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 N 435, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.04.2015 за N 460/26905 (далі - Порядок), ставку відповідно до обраного виду страхування (36,6 відс., 36,21 відс., 38,11 відс.).

Сплачені суми єдиного внеску у зазначеному випадку поверненню не підлягають, при цьому період, за який сплачено єдиний внесок, враховується до страхового стажу тільки за умови подання звіту (пункт 8 розділу V Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 N 449, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за N 508/26953 (далі - Інструкція). Члени фермерського господарства, особистого селянського господарства до 01.01.2016 мали право на добровільну сплату єдиного внеску за такими видами соціального страхування:

1) пенсійне страхування - 34,3 відс.;

2) страхування на випадок безробіття - 0,5 відс.;

3) страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності - 1,7 відс.;

4) страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання - 1,61 відс.;

5) пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття - 34,8 відс.;

6) пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття, страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності - 36,5 відс.;

7) пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття, страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання - 36,41 відс.;

8) пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття, страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання - 38,11 відсотка.

З 01.01.2016 члени фермерського господарства, особистого селянського господарства мають право на добровільну сплату єдиного внеску одночасно на пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття, страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.

З огляду на викладене Договори, строк дії яких закінчується у 2016 році, укладені з членами фермерського господарства, особистого селянського господарства на:

1) страхування на випадок безробіття - 0,5 відс.;

2) страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності - 1,7 відс.;

4) страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання - 1,61 відс.;

5) пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття - 34,8 відс.;

6) пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття, страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності - 36,5 відс.;

7) пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття, страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання - 36,41 відс.;.

органами доходів і зборів в односторонньому порядку достроково розриваються, з обов'язковим повідомленням платника єдиного внеску про підстави дострокового розірвання такого Договору.

Причина розірвання Договору - розірвано контролюючим органом у зв'язку із виникненням обставин, що не відповідають визначеним Законом N 2464 вимогам до осіб, які мають право брати добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Дострокове розірвання Договору у зазначеному випадку не є підставою вважати Договір таким, умови якого не виконано. У подальшому така особа, у разі бажання, матиме право на укладення Договору, якщо буде належати до кола платників які мають право на добровільну сплату єдиного внеску.

Громадяни України, які працюють за межами України, до 01.01.2016 мали право на добровільну участь за такими видами соціального страхування:

1) пенсійне страхування - 34,3 відс.;

2) страхування на випадок безробіття - 0,5 відс.;

3) страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності - 1,7 відс.;

4) пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття - 34,8 відс.;

5) пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття, страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності - 36,5 відсотка.

З 01.01.2016 зазначені громадяни мають право на добровільну сплату єдиного внеску виключно на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З огляду на викладене Договори, строк дії яких закінчується у 2016 році, укладені з громадянами України, які працюють за межами України на

1) страхування на випадок безробіття - 0,5 відс.;

2) на страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності - 1,7 відс.;

3) пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття - 34,8 відс.;

4) пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття, страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності - 36,5 відс., органами доходів і зборів в односторонньому порядку достроково розриваються, з обов'язковим повідомленням платника єдиного внеску про підстави дострокового розірвання такого Договору.

Причина розірвання Договору - розірвано контролюючим органом у зв'язку із виникненням обставин, що не відповідають визначеним Законом N 2464 вимогам до осіб, які мають право брати добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Дострокове розірвання Договору у зазначеному випадку не є підставою вважати Договір таким, умови якого не виконано. У подальшому така особа, у разі бажання, матиме право на укладення Договору відповідно до чинного законодавства.

Останнім звітним періодом (місяцем), за який члени фермерського господарства, особистого селянського господарства та громадяни України, які працюють за межами України, сплачують єдиний внесок у розмірі та в строки, передбачені Договором, є грудень 2015 року.

Отже, члени фермерського господарства, особистого селянського господарства та громадяни України, які працюють за межами України, з якими розірвано Договори у зв'язку зі зміною видів соціального страхування з 01.01.2016, на яке зазначені особи мають право, подають до фіскальних органів самі за себе протягом 30 календарних днів після розірвання Договору таблицю 1 звіту про суми добровільних внесків, передбачених Договором, які підлягають сплаті, та суми доплати до фіскальних органів за формою згідно з додатком 6 до Порядку.

Сплачені суми єдиного внеску у разі дострокового розірвання Договору поверненню не підлягають, при цьому період, за який сплачено єдиний внесок, враховується до страхового стажу тільки за умови подання звіту (пункт 8 розділу V Інструкції).

Договори, укладені у 2015 році на строк не менше одного року, строк дії яких припадає на 2016 рік, з членами фермерського господарства, особистого селянського господарства, одночасно на пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття, страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання безробіття, страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності - 38,11 відс. та з громадянами України, які працюють за межами України, на пенсійне страхування - 34,3 відс., залишаються діючими.

Відповідно до пунктів 3.3 та 3.4 розділу 3 додатка 4 до Інструкції орган доходів і зборів в місячний строк з моменту виникнення змін повідомляє особу, з якою укладено Договір, про зміну показників, зазначених у пункті 3.1 розділу 3 додатка 4 до Інструкції, а особа, з якою укладено Договір, сплачує його у новому розмірі на підставі Повідомлення про зміну показників (додається)*. При цьому сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок та більшою за суму єдиного внеску, обчисленого виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановлених на дату укладення договору. Новий Договір у цьому випадку не укладається.

____________
* Не наводиться.

Додатково повідомляємо, що фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, з якими розірвано Договори, продовжують сплачувати єдиний внесок на рахунки, що були передбачені такими Договорами.

(Лист ДФС № від 17.02.2016 р. N 5556/7/99-99-17-03-01-17).

Декларування доходів приватних нотаріусів, адвокатів триває

Приватні нотаріуси, адвокати та інші особи, які займаються незалежною професійною діяльністю зобов’язані задекларувати доходи, отримані у 2015 року, шляхом надання податкової декларації про майно і доходи (далі – декларація).

Нагадуємо, що незалежна професійна діяльність -це участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою – підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб (підпункт 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу).

Декларацію такі особи повинні надати до податкової інспекції за місцем свого податкового обліку за новою формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26.10.2015 за №1298/27743.

Розрахунок оподатковуваного доходу від провадження незалежної професійної діяльності здійснюється окремо за доходами у розділі III додатку Ф4 («Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою») до декларації.

Звертаємо увагу, що при декларуванні доходів, отриманих нотаріусами, адвокатами та іншими особами, які займаються незалежною професійною діяльністю, здійснюється визначення податкових зобов’язань не тільки з податку на доходи фізичних осіб, а також і з військового збору.

Особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, зобов’язані надати декларацію про отримані за 2015 рік доходи до 1 травня 2016 року.

Подання річної декларації громадянами, які провадять незалежну професійну діяльність

Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають податкову декларацію за результатами звітного року  у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб тобто до 1 травня  наступного за звітним року.  Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в податковій декларації.

У податковій декларації про  майновий стан і доходи такі платники  відображають  суму  отриманого доходу за звітний рік, суму сплаченого протягом   року податку, та визначають  податкове  зобов'язання з податку на доходи та військового збору.

Сума податку на доходи та військового збору,  зазначена  у   податковій декларації за минулий 2015 рік, сплачується особами, які провадять незалежну професійну діяльність,  до 1 серпня наступного  року.

Нагадаємо, що незалежна  професійна діяльність визначена Податковим кодексом, як  участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Проведення позапланових документальних перевірок у 2016 році

            ДФС України у зв'язку із набранням з 01.01.2016 чинності Закону України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон № 909), листом від 01.02.2016 № 3069/7/99-99-22-04-02-17 повідомляє таке.

            Законом № 909 скорочено перелік та частково змінено обставини, за наявності яких може бути проведена позапланова документальна перевірка, зокрема, внесено зміни до підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу, а саме виключено можливість проведення перевірок з питань дотримання податкового законодавства у разі, якщо отримано податкову інформацію або за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, що свідчать про порушення платником податків податкового законодавства.

            Відповідно до підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Кодексу у редакції Закону     № 909 з 01.01.2016 можливість проведення документальних позапланових перевірок залишена лише для перевірок з питань дотримання валютного та іншого законодавства, не врегульованого цим Кодексом.

            Що стосується проведення документальних позапланових перевірок, які розпочаті до набрання чинності Законом № 909, то такі перевірки завершуються відповідно до підстав, з яких вони призначені, та наказів про їх проведення.

Щодо запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального

            Система електронного адміністрування реалізації пального (далі – СЕАРП) запроваджується з 1 березня 2016 року.

            Юридичні особи та фізичні особи – підприємці, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники акцизного податку з реалізації пального (далі – платники податку) до початку здійснення реалізації пального.

            Для реєстрації платником податку до початку здійснення реалізації пального необхідно подати заяву про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального за формою J(F)1310301 (далі – Заява).

            Заява надсилається до контролюючого органу за основним місцем обліку виключно в електронному вигляді засобами електронного зв'язку з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного цифрового підпису відповідальних осіб.

            Електронні формати Заяви та інших документів в рамках СЕАРП розміщенні на офіційному веб-порталі ДФС у розділі «Електронна звітність»/Платникам податків про електронну звітність/Інформаційно-аналітичне забезпечення /Реєстр електронних форм податкових документів.

            Заява може бути сформована та надіслана через особистий кабінет електронного сервісу «Електронний кабінет платника» (оновлена версія). Вхід до оновленого кабінету здійснюється за адресою: cabinet.sfs.gov.ua, а також через офіційний веб-портал ДФС України. Також для формування заяви в електронному вигляді платник податків самостійно на власний розсуд може обрати будь-яке програмне забезпечення, яке формує вихідний файл відповідно до затвердженого формату (стандарту).

            Підтвердженням про отримання контролюючим органом Заяви є перша квитанція (квитанція про доставку). Після автоматичної обробки Заяви  платнику не пізніше наступного робочого дня направляється друга квитанція.

            В другій квитанції зазначається інформація про результати розгляду, а саме:

повідомлення про реєстрацію особи платником податку шляхом включення її до Реєстру платників акцизного податку з реалізації пального (далі - Реєстр платників);

або повідомлення про необхідність подання нової заяви у разі виявлення порушень вимог щодо електронного цифрового підпису, дотримання форми, порядку заповнення і подання Заяви.

            Звертаємо увагу, що у разі подання Заяви до 01.03.2016 датою реєстрації платником податку осіб, якими подані  такі заяви, є дата, що відповідатиме першому дню перехідного періоду - 01.03.2016.

            Особа, яка зареєстрована платником податку може направити до ДФС засобами електронного зв'язку в електронному вигляді запит для отримання витягу із Реєстру платників за формою J(F)1302501 (далі – Запит).

            Не пізніше наступного робочого дня після отримання запиту ДФС направляє особі засобами електронного зв'язку в електронному вигляді витяг із Реєстру платників. Витяг є дійсним до внесення відповідних змін до Реєстру платників.

            Також переглянути інформацію з Реєстру платників можливо в оновленому «Електронному кабінеті платника» (відкрита та закрита частини/Інформація з Реєстрів ДФС/Реєстр  платників акцизного податку).

            Інформація про реквізити відкритого електронного рахунка  ДФС буде надіслано платнику податку не пізніше операційного дня, що настає за днем його відкриття у вигляді повідомлення.

Щодо порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків

            У Міністерстві юстиції України 22 січня 2016 року за № 124/28254 зареєстровано наказ Міністерства фінансів України від 28.12.2015 №1204 «Про затвердження Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків» (далі – Наказ № 1204 та Порядок).

            Наказом скасовуються накази Міністерства фінансів України від 28 листопада 2012 року №1236 «Про затвердження Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20 грудня 2012 року за №2135/22447, Державної митної служби України від 11 травня 2006 року №370 «Про затвердження Порядку підготовки та направлення митними органами податкових повідомлень платникам податків, установлення й експлуатації дощок податкових повідомлень та Порядку дій митних органів при несвоєчасному погашенні платниками податків податкових зобов’язань», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 29 травня 2006 року за № 613/12487 та від 02 листопада 2009 року № 1050 «Про вдосконалення порядку підготовки митними органами податкових повідомлень платникам податків та дій митних органів при несвоєчасному погашенні платниками податків податкових зобов'язань», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 28 січня 2010 року за № 100/17395.

            Порядок розроблено для застосування посадовими особами всіх контролюючих органів при складанні та надісланні (врученні) податкових повідомлень-рішень платникам податків.

            Починаючи з дати набрання чинності Наказом №1204  податкові повідомлення-рішення повинні бути складені та надіслані (вручені) платникам податків за формами згідно з додатками до Порядку.

            При цьому, форми податкових повідомлень-рішень суттєво відрізняються від форм, раніше затверджених зазначеними вище наказами, які скасовуються (зокрема не містять корінців, крім податкових повідомлень-рішень за формою «Ф», суттєво змінена форма «В4», яка складається у разі зменшення від’ємного значення суми податку на додану вартість, тощо).

Наказом №1204 та Порядком також імплементовані новації в законодавстві, зокрема затверджено нові форми податкових повідомлень-рішень, а саме:

форма «Р1», яка складається у разі виявлення за результатами перевірок заниження або завищення суми податкового кредиту та/або суми податкових зобов’язань для цілей розділу V Кодексу, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, що не призвело до виникнення грошових зобов'язань за результатами перевірки (крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки);

форма «Н», яка складається у разі виявлення порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 Кодексу;

форма «Д», яка складається  за результатами перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, у тому числі податкових агентів (юридичних або фізичних осіб), з питань правильності нарахування, повноти та своєчасності сплати податків та зборів, в тому числі податку на доходи фізичних осіб, при виплаті доходів на користь платників податків – фізичних осіб.

Про надання пояснень зі складання декларації з податку на прибуток підприємств

            Державна фіскальна служба нагадує про надання роз’яснення листом від 12.02.2016 №5009/7/99-99-19-02-01-17 «Про надання пояснень зі складання декларації з податку на прибуток підприємств». Так, зазначеним листом роз’яснено окремі питання відображення в податковій звітності з податку на прибуток підприємств за 2015 рік щомісячних авансових внесків з податку на прибуток та авансових внесків, сплачених при виплаті дивідендів.

            З листом можна ознайомитись на офіційному веб-порталі ДФС (http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66604.html).

Про податкову декларацію з податку на додану вартість з 1 січня 2016 року

            Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" внесено суттєві зміни до Податкового кодексу України в частині визначення податкових зобов’язань з податку на додану вартість та їх сплати до бюджету, зокрема, сільськогосподарськими товаровиробниками.

            З метою забезпечення виконання нових правил оподаткування, запроваджених з 1 січня 2016 року, Міністерством фінансів України наказом від 28.01.2016 № 21 "Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість" (далі – наказ № 21) затверджена нова форма декларації з податку на додану вартість. Наказ № 21 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 січня 2016 року за № 159/28289 та опубліковано в офіційному виданні "Урядовий кур’єр" 30 січня 2016 року.

            Враховуючи те, що останні зміни в оподаткуванні, які запроваджено з 1 січня 2016 року, повною мірою можуть бути відображені лише в податковій декларації з податку на додану вартість, що затверджена наказом № 21, податкова звітність з ПДВ, починаючи із звітного періоду січень 2016 року, усіма платниками податку подається за новою формою в електронному вигляді.

            Відповідні роз’яснення надано листом ДФСУ від 02.02.2016 № 3240/7/99-99-19-03-00-17 «Про податкову декларацію з податку на додану вартість з 1 січня 2016 року».

Про відмову від застосування спеціального режиму оподаткування ПДВ

            Листом ДФСУ від  11.02.2016 № 4698/7/99-99-19-03-02-17 «Про відмову від застосування спеціального режиму оподаткування ПДВ»  надано роз’яснення щодо можливості  відмови сільськогосподарського підприємства за добровільним рішенням від застосування спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, визначеного статтею 209 Податкового кодексу України, і переходу на загальну систему оподаткування ПДВ та перенесення сум ПДВ, сплачених при придбанні товарів, які не були використані при виробництві сільськогосподарської продукції із податкової декларації з ПДВ із позначками «0121» - «0123» до податкової декларації з ПДВ із позначкою «0110».

Єдиний внесок на суми перехідних лікарняних за період 2015 року, нарахованих у 2016 році обчислюється за ставкою 20%

Обчислення єдиного внеску за минулі періоди здійснюється виходячи з розміру єдиного внеску, що діяв на день нарахування (обчислення, визначення) заробітної плати (доходу), на яку нараховується єдиний внесок.

Отже, єдиний внесок на суми перехідних лікарняних за період 2015 року, нарахованих у січні 2016 року, обчислюється виходячи з розміру єдиного внеску, що діє на день нарахування (обчислення, визначення) заробітної плати (доходу), на яку нараховується єдиний внесок у розмірі 22%.

Перехідні відпускні, нараховані у 2015 році за період, який припадає на січень 2016 року, перерахунку не підлягають.

Зазначена норма визначена ст. 4, 7 та 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.10 N2464 (зі змінами, внесеними  Законом України від 24.12.15 N 909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році").

Платник єдиного податку четвертої групи при виплаті дивідендів сплачує авансовий внесок з податку на прибуток

Якщо юридична особа здійснює виплату своїм акціонерам (власникам) і такий платіж називається дивідендом, то він оподатковується під час виплати згідно з нормами п. 57.1 -1 ст. 57 Податкового кодексу, незалежно від того, чи є особа платником податку на прибуток.

Тобто емітент корпоративних прав (незалежно від того, є він платником податку на прибуток, чи ні) у разі прийняття рішення про виплату дивідендів, повинен нараховувати та вносити до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток підприємств.

При цьому, авансовий внесок з податку на прибуток не справляється у разі виплати дивідендів, зокрема,  фізичним особам.

Отже, юридична особа - платник єдиного податку четвертої групи зобов'язана при виплаті дивідендів (за винятком виплати дивідендів фізичним особам) нарахувати та внести до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток за ставкою 18%.

Такий авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.

При цьому суми нарахованого податкового зобов'язання з єдиного податку не зменшуються на суму авансового внеску податку на прибуток, сплаченого у зв'язку з виплатою дивідендів.

Зазначена норма визначена пп. 57.1- 1. ст. 57 Податкового Кодексу України.

У разі списання зіпсованих ТМЦ необхідно нараховувати податкове зобов’язання з ПДВ

По товарах/послугах, необоротних активах, придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях податкові зобов’язання з ПДВ визначаються  на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України  «Про бухгалтерський  облік та фінансову звітність в Україні».

Якщо платником ПДВ здійснюється операція зі списання зіпсованих товарно-матеріальних цінностей, то такі ТМЦ починають використовуватись в операціях, що не є господарською діяльністю.

Оскільки під час придбання товарно-матеріальних цінностей суми ПДВ були включені до складу податкового кредиту, то платник податку повинен не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду, в якому відбувається їх списання, здійснити нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за ставкою 20% виходячи з вартості придбання таких товарно-матеріальних цінностей.

Зазначена норма передбачена п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу України.

Платники єдиного податку 3-ї групи протягом року можуть змінити ставку з 3% на 5% у разі анулювання реєстрації платником ПДВ

           У  платника єдиного податку третьої групи, який застосовує ставку єдиного податку 3% анулюється реєстрація платника ПДВ, у разі обрання ним ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка включає ПДВ до складу єдиного податку (5%).

У разі анулювання реєстрації платника ПДВ, платник єдиного податку, що застосовує ставку 3% зобов’язаний перейти на сплату єдиного податку за ставкою 5%, шляхом подання заяви щодо зміни ставки єдиного податку не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу, в якому здійснено анулювання реєстрації платником ПДВ.

Отже платники єдиного податку третьої групи, які є платниками ПДВ та оподатковують дохід за ставкою в розмірі 3%, мають право протягом року змінити ставку на 5% за умови анулювання їх реєстрації як платників ПДВ.

Зазначена норма передбачена п. 293.8 ст. 293 Податкового кодексу України.

Средний заработок мобилизованных работников не будет компенсироваться из бюджета

            С 01.01.2016 г. средний заработок мобилизованных работников не будет компенсироваться из бюджета, а следовательно, не будут действовать нормы относительно неналогообложения НДФЛ и военным сбором.

            Если работодатель начисляет средний заработок мобилизованным работникам в 2016 году, то на такой заработок начисляется ЕСВ по ставке 22 %.        Кроме того, необходимо провести удержание НДФЛ по ставке 18 % и военного сбора по ставке 1,5 %.(Письмо ГФСУ от 11.02.2016 г. № 2975/10/28-10-06-11).   

Платники запитували

Чи існують обмеження щодо здійснення видів діяльності підприємця на загальній системі оподаткування?

     Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України  підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

     Згідно із ст. 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.

     Перелік видів діяльності, які не має право здійснювати фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування визначений у ст. 4 Закону України від 7 лютого 1991 року № 698-ХІІ «Про підприємництво» із змінами та доповненнями.

За якою ставкою ПДФО оподатковуються доходи підприємців, що перебувають на загальній системі оподаткування?

            Оподаткування доходів, отриманих фізичними особами - підприємцями від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, регулюється ст. 177 Податкового кодексу України .

            Так, відповідно до п. 177.1 ст. 177 ПКУ доходи фізичних осіб - підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 ПКУ.

            Згідно з п. 167.1 ст. 167 ПКУ ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пп. 167.2 - 167.5 ст. 167 ПКУ) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

            Об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця (п. 177.2 ст. 177 ПКУ).

Чи може  фізична особа – підприємець  використовувати кошти з розрахункового рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, для власних потреб?

     Згідно з ст. 42 Господарського кодексу України, підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку

     Відповідно до ст. 44 ГКУ підприємництво здійснюється на основі вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом.

     Враховуючи вищевикладене, фізична особа – підприємець має право вільно користуватися коштами з розрахункового рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством.

Як оподатковується дохід фізичної особи-підприємця на загальній системі оподаткування від продажу майна, яке було придбане для провадження підприємницької діяльності?

            Відповідно до п.1 ст.325 Цивільного кодексу України  суб’єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи. Фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, в тому числі і нерухомого майна комерційного призначення, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати. ЦКУ не встановлює такого суб’єкта права приватної власності як фізична особа - підприємець.

            Оподаткування операцій з продажу об’єктів нерухомого майна регламентується ст.172 Податкового кодексу України.

          Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

            Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.

            Дохід від відчуження господарсько-побутових споруд, що розташовані на одній ділянці з житловим або садовим (дачним) будинком та продаються разом з ним, для цілей оподаткування окремо не визначається (п.172.1 ст.172 ПКУ).     

            Згідно з п.172.2 ст.172 ПКУ дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості, зазначених у п.172.1 ст.172 ПКУ, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного в п.172.1 цієї статті, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п.167.2 ст.167 ПКУ, виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону (п.172.3 ст.172 ПКУ).

            Згідно з п.172.11 ст.172 ПКУ порядок визначення оціночної вартості нерухомості та об’єктів незавершеного будівництва, що продаються (обмінюються), визначається Кабінетом Міністрів України (п.172.11 ст.172 ПКУ).

            Враховуючи вищевикладене, дохід фізичної особи - підприємця на загальній системі від продажу майна оподатковується податком на доходи фізичних осіб відповідно до норм ст.172 ПКУ.

Чи має право підприємець на загальній системі оподаткування включити до складу витрат суму сплаченого єдиного внеску?

            Відповідно до п.п. 177.4.3 п. 177.4 ст. 177 Податкового кодексу України до переліку витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування належать зокрема, суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірах і порядку, встановлених Закон України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями.

            Враховуючи вищевикладене, фізичні особи – підприємці на загальній системі оподаткування мають право включити до складу витрат суму сплаченого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Як оподатковуються ПДФО доходи нараховані (виплачені, надані) у вигляді винагороди за цивільно-правовими договорами за виконання робіт (надання послуг)?

            Відповідно до п.п. 164.2.2 п. 164.2 ст. 164 розд. IV Податкового кодексу України суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору (контракту) включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

            При нарахуванні доходів у вигляді винагороди за цивільно-правовими договорами за виконання робіт (надання послуг) база оподаткування визначається як нарахована сума такої винагороди (абзац другий п. 164.6 ст. 164 ПКУ).

       Однак, слід зауважити, що з 01 січня 2016 року набрав чинності Закон України від 24 грудня 2015 року № 909-УІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», яким, зокрема, внесено зміни до Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» в частині скасування утримання єдиного внеску з фізичних осіб, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами на підприємствах, в установах,організаціях, у інших юридичних осіб (роботодавців) чи у фізичних осіб – підприємців або осіб, які забезпечують себе роботою самостійно.

      Крім того, Законом № 909 до ПКУ внесено зміни в частині встановлення єдиної ставки податку на доходи фізичних осіб у розмірі 18 відс. зокрема, для доходів у вигляді суми винагород, нарахованих (виплачених) платнику податку за цивільно-правовими договорами (п. 167.1 ст. 167 ПКУ).

     Враховуючи викладене, оскільки Законом № 909 з 01 січня 2016 року скасовано утримання єдиного внеску з фізичних осіб, які отримують винагороди за цивільно-правовими договорами, то база оподаткування ПДФО дорівнює нарахованим сумам таких винагород, до яких застосовується ставка 18 відсотків.

Як подається звіт про суми податкових пільг платником податку, який має пільги з податку на прибуток та подає Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств лише раз на рік?

     Враховуючи те, що сума пільги з податку на прибуток розраховується платником податку на прибуток на підставі даних додатка ПЗ до Податкової декларації з податку на прибуток підприємства (далі – Декларація), яка подається до контролюючого органу згідно з п. 137.5 ст. 137 Податкового кодексу України один раз за підсумками року, звіт про суми податкових пільг таким суб’єктом господарювання подається у строки подання річної Декларації.

Як оподатковуються доходи у формі заробітної плати?

     Згідно з п.п. 164.2.1 ст. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

     Під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, - обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності (п. 164.6 ст. 164 ПКУ).

     Однак, слід зауважити, що з 01 січня 2016 року набрав чинності Закон України від 24 грудня 2015 року № 909-УІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», яким внесено зміни, зокрема, до Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» в частині скасування утримання єдиного внеску з найманих працівників.

    Крім того, Законом № 909 до ПКУ внесено зміни в частині встановлення єдиної ставки податку на доходи фізичних осіб у розмірі 18 відс. зокрема, для доходів у вигляді заробітної плати (п. 167.1 ст. 167 ПКУ).

    Враховуючи викладене, оскільки Законом № 909 з 01 січня 2016 року скасовано утримання єдиного внеску з заробітної плати найманих працівників, то під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування податком на доходи фізичних осіб визначається як нарахована заробітна плата зменшена на суми страхових внесків, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності, передбачених п. 164.6 ст. 164 ПКУ, але без зменшення на суму єдиного внеску. При цьому, доходи у вигляді заробітної плати оподатковуються за ставкою 18 відсотків.

Головне управління ДФС у Запорізькій області

Представники запорізького бізнесу забезпечили до бюджетів усіх рівнів 1,2 мільярда гривень

З початку року платники податків м. Запоріжжя та області спрямували до бюджетів усіх рівнів 1,2 мільярда гривень (без показників Спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі). 472 мільйони гривень цієї суми – надходження до державного бюджету. Як зазначив начальник Головного управління ДФС у Запорізькій області Олексій Кавилін, це на 114 мільйонів гривень або на третину перевищує тогорічні надходження.

- Найбільше платники перерахували до державної скарбниці податку на додану вартість – 198 мільйонів гривень, що на 78 мільйонів гривень або на 65% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Податку та збору на доходи фізичних осіб сплачено майже 175 мільйонів гривень, що включає в себе податок на доходи фізичних осіб – 122 мільйони гривень, податок на доходи фізичних осіб із доходу у вигляді процентів – понад 9 мільйонів гривень та військовий збір – 43 мільйони гривень.

Податку на прибуток підприємств надійшло майже чверть мільярда гривень. Рентної плати за користування надрами сплачено 42 мільйони гривень.

Місцеві бюджети Запорізької області поповнились 729 мільйонами гривень

За січень-лютий до місцевих бюджетів Запорізької області платники податків спрямували 729 мільйонів гривень, що на 265 мільйонів гривень або на 57% більше, ніж торік (без показників Спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі). Про це повідомив начальник Головного управління ДФС у Запорізькій області Олексій Кавилін.

- Традиційно, левова частка надходжень – це податок на доходи фізичних осіб. За два місяці його надійшло понад 367 мільйонів гривень. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року ця сума збільшилась вдвічі – на 122 мільйони гривень, - наголосив Олексій Кавилін.

Від плати за землю перераховано 119 мільйонів гривень, надходження зросли на 35 мільйонів гривень або на 42%.

Суб'єкти малого і середнього підприємництва сплатили 120 мільйонів гривень єдиного податку, а це на 49 мільйонів гривень або на 70% більше, ніж за січень-лютий минулого року.

Також платники акцизного податку від роздрібної торгівлі підакцизних товарів спрямували до місцевої казни 63 мільйони гривень.

За нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (у тому числі транспортний податок) запоріжці сплатили 7 мільйонів гривень.

Крім цього, до місцевих бюджетів надійшло 15 мільйонів гривень рентної плати за користування надрами, що перевищує рівень минулого року на 19%.

На Запоріжжі підприємство намагалось ухилитись від сплати 4,7 млн. грн. податків

Нещодавно співробітники оперативних підрозділів ГУ ДФС у Запорізькій області розпочали кримінальне провадження за ч.3 ст.212 КК України у відношенні посадових осіб одного з підприємств Запорізької області, які підозрюються в ухиленні від сплати податків в особливо великих розмірах.

 Було виявлено, що причетні до оборудки особи вносили до податкової звітності операції, які так і залишались "на папері". Таким чином, держава недоотримала понад 4,7 млн. гривень податків.

Всього минулого тижня податківці-оперативники викрили 8 злочинів, відомості по яким внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Із незаконного обігу вилучено товарно-матеріальних цінностей на загальну суму майже 1,1 мільйона гривень.

На Запоріжжі задекларовано 182 мільйони гривень

З початку року понад п’ять тисяч запоріжців задекларували 182 мільйони гривень доходів за 2015 рік. Це на 720 декларацій більше, ніж торік. Як зазначив начальник Головного управління ДФС у Запорізькій області Олексій Кавилін, із загальної кількості декларантів понад чотири тисяч – це ті, хто обов'язково має задекларувати свої доходи.

- Найбільше декларацій надійшло від громадян, які здійснюють продаж сільськогосподарської продукції – майже 3 тисячі на загальну суму 12,3 мільйона гривень. Минулого року таких декларантів було на чверть менше. Майже півтисячі запоріжців подали документи про отримання спадщини, 360 осіб задекларували доходи від здачі нерухомого майна на 2,6 мільйона гривень опопдаткозагального річного доходу та ще двоє відзвітували про отримані прибутки, які перевищують мільйон гривень, - наголосив Олексій Кавилін.

До бюджетів уже сплачено понад 14 мільйонів гривень податку на доходи фізичних осіб.

Окрім цього, 1,4 тисячі громадян скористались правом на податкову знижку.

Нагадаємо, громадяни подають декларацію до 1 травня. У такий же термін звітують й фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність. Наприклад, приватні нотаріуси, адвокати. Сума податкового зобов'язання, вказана в річній декларації, сплачується особою самостійно до 1 серпня. Якщо платник бажає повернути собі частину раніше сплаченого податку, він може оформити податкову знижку упродовж всього року – до 31 грудня.

Декларація подається до податкової інспекції за місцем реєстрації платника.

Запорізьке підприємство підозрюється в ухиленні від сплати податків та легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом

29 лютого 2016 року фахівці податкової міліції ГУ ДФС у Запорізькій області провели обшуки з метою виявлення документів та предметів щодо імпорту морепродуктів за заниженими цінами товариством "Кліон". Про це повідомив під час брифінгу перший заступник начальника ГУ ДФС у Запорізькій області Дмитро Кучеров.

Обшуки проводилися на підставі доручення слідчого та в рамках кримінального провадження, досудове розслідування якого здійснюється слідчим Головного слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби України за ч.3 ст.212 (ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів)) та ч.3 ст.209 (легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом) Кримінального кодексу України.

Усі вилучені під час оперативно-слідчих заходів речі та документи передано до Головного слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби України.

Досудове розслідування триває.

Запорізьким експортерам видано майже 400 сертифікатів до країн ЄС

За два місяці поточного року співробітники Запорізької митниці ДФС видали суб’єктам зовнішньоекономічної діяльності 399 сертифікатів форми EUR.1 на товари, що поставляються до країн Європейського Союзу.

За словами в. о. начальника Запорізької митниці ДФС Богдана Шила, найбільшу кількість сертифікатів представники бізнесу отримали для пред’явлення у Німеччині, Польщі, Чехії, Румунії, Литві, Словаччині, Греції, Швейцарії, Іспанії та інших країнах Європи.

Нагадаємо, експортери отримують сертифікат EUR.1 для того, щоб підтвердити статус преференційного походження товару. Він застосовується для безмитного експорту продукції в країни ЄС. Сертифікат EUR.1 посилює відповідальність експортера за достовірність інформації, яка потрібна для визначення українського походження товару. Цей документ заповнюється на митниці ДФС безкоштовно на кожну партію товарів.

Оформити сертифікат можна на будь-якому митному посту м. Запоріжжя та області, найближчому для експортера:

- відділ митно-тарифного регулювання управління адміністрування митних платежів та митно-тарифного регулювання – м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 12;

- митний пост "Запоріжжя-центральний" – м. Запоріжжя, вул. Луначарського 9-А;

- митний пост "Запоріжжя-аеропорт" – м. Запоріжжя, вул. Копьонкіна, 54;

- митний пост "Запоріжсталь" – м. Запоріжжя, Південне шосе, 74-А;

- митний пост "Дніпрорудний" – м. Днiпрорудне, вул. Ленiна , 12а – 39;

- місце здійснення митного оформлення митного поста "Дніпрорудний" – м. Пологи, вул. К.Маркса, 142;

- митний пост "Бердянськ" – м. Бердянськ, вул. Шевченка, 31;

- митний пост "Мелітополь" – м. Мелітополь, вул. Зіндельса, 2.

Запорізький малий та середній бізнес поповнив місцеву казну 42 мільйонами гривень єдиного податку

На початок лютого у Запорізькій області нараховується майже 46 тисяч платників, які використовують спрощену систему оподаткування. Абсолютна більшість з них – фізичні особи-підприємці. Їх зареєстровано понад 37,8 тисячі. Також на Запоріжжі більш ніж 8 тисяч юридичних осіб, зокрема, у 4 групі майже 7,5 тисячі платників.

Як зазначив начальник Головного управління ДФС у Запорізькій області Олексій Кавилін, з початку 2016 року представники малого та середнього бізнесу перерахували 42 мільйони гривень єдиного податку, що на 18 мільйонів гривень або на 74% більше, ніж торік.

Найбільші надходження до місцевого бюджету забезпечили платники Мелітопольської ОДПІ – більше 6 мільйонів гривень. "Єдинники", які зареєстровані у Пологівській та Токмацькій ОДПІ, спрямували понад 4 мільйони гривень. У Бердянській ОДПІ перерахували більше 3 мільйонів гривень. Представники бізнесу районних податкових інспекцій м. Запоріжжя загалом сплатили майже 18 мільйонів гривень.

Платники Енергодарської об’єднаної інспекції поповнили місцеву казну на 2,2 мільйона гривень. По 1,7 та 1,5 мільйона гривень, відповідно, сплатили підприємці, які обліковуються у Вільнянській та Приморській ОДПІ.

Майже 20 мільйонів гривень на фінансування військових – від запорізьких платників

З початку року платники м. Запоріжжя та області перерахували 19,4 мільйона гривень військового збору. Як зазначив начальник головного управління ДФС у Запорізькій області Олексій Кавилін, це на 5 мільйонів гривень або на 34% більше, ніж торік.

- Найбільша сума на потреби української армії перерахована у м. Запоріжжя. Загалом від суб’єктів підприємництва обласного центру надійшло 9,4 мільйона гривень. Щодо територій області, то найвагоміші суми збору спрямовані до державної казни від платників Енергодарської ОДПІ – 2,6 мільйона гривень. У порівнянні з минулим роком, цей показник перевищено на 410 тисяч гривень або на 18%, - наголосив Олексій Кавилін.

Понад 2 мільйони гривень перераховано також платниками Мелітопольської ОДПІ. Від суб'єктів господарювання Токмацької об’єднаної державної податкової інспекції надійшло 1,5 мільйона гривень. Ще 1,3 мільйона гривень казна отримала від представників бізнесу Бердянської ОДПІ. Платники Пологівської інспекції спрямували майже 1,2 мільйона гривень військового збору та ще майже мільйон гривень забезпечили суб’єкти підприємництва Вільнянської та Приморської ОДПІ.

Нагадаємо, платниками військового збору є фізичні особи – резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи, фізичні особи – нерезиденти, які отримують доходи в Україні, а також податкові агенти. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування.

Зарплата мобілізованих працівників оподатковується на загальних підставах

З початку 2016 року середня заробітна плата працівника, який несе військову службу, оподатковується на загальних підставах. Тобто, з доходів утримується податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18% і військовий збір у розмірі 1,5%. Також роботодавець нараховує єдиний соціальний внесок за ставкою 22%. Про це повідомила під час інтерв'ю на телеканалі ЗНТК "ТV5" перший заступник начальника Головного управління ДФС у Запорізькій області Олена Фоменко.

- З нового року компенсація з бюджету середнього заробітку військовослужбовцям підприємствам і іншим працедавцям не передбачена. Гарантовану державою зарплату мобілізованим працівникам необхідно виплачувати безпосереднього самим роботодавцям. У зв’язку з цим, з боку громадськості до фахівців фіскальної служби виникло багато запитань. Безумовно, цю ситуацію треба врегулювати на законодавчому рівні. Наразі ми працюємо над тим, аби роз’яснити ці зміни платникам. Думаю, що в перспективі ситуація буде вирішена. Тим більше, що у нас є прецедент з самозайнятими особами, які на період несення служби звільняються від нарахування, сплати податків і подання податкової звітності, - підкреслила Олена Фоменко.

На сьогодні ми у відкритому діалозі з представниками бізнесу та громадськості, зокрема, членами Громадської ради при ГУ ДФС у Запорізькій області, працюємо над вирішенням цих аспектів. Члени дорадчого органу вже винесли ряд конструктивних рішень з цього приводу.

Нагадаємо, з початку року змінилися правила, за якими оподатковуються заробітні плати мобілізованих працівників. Зокрема, суттєвих змін зазнала стаття 119 Кодексу законів про працю. До 2016 року держава компенсувала підприємствам і роботодавцям виплату середньої зарплати особам, призваних на службу до Збройних Сил України. Минулого року для Запорізької області ця сума склала 84 мільйони гривень.

Запорізький малий та середній бізнес поповнив місцеву казну 42 мільйонами гривень єдиного податку

На початок лютого у Запорізькій області нараховується майже 46 тисяч платників, які використовують спрощену систему оподаткування. Абсолютна більшість з них – фізичні особи-підприємці. Їх зареєстровано понад 37,8 тисячі. Також на Запоріжжі більш ніж 8 тисяч юридичних осіб, зокрема, у 4 групі майже 7,5 тисячі платників.

Як зазначив начальник Головного управління ДФС у Запорізькій області Олексій Кавилін, з початку 2016 року представники малого та середнього бізнесу перерахували 42 мільйони гривень єдиного податку, що на 18 мільйонів гривень або на 74% більше, ніж торік.

Найбільші надходження до місцевого бюджету забезпечили платники Мелітопольської ОДПІ – більше 6 мільйонів гривень. "Єдинники", які зареєстровані у Пологівській та Токмацькій ОДПІ спрямували понад 4 мільйони гривень. У Бердянській ОДПІ перерахували більше 3 мільйонів гривень. До районних податкових інспекцій м. Запоріжжя загалом надійшло майже 18 мільйонів гривень.

Платники Енергодарської об’єднаної інспекції поповнили місцеву казну на 2,2 мільйона гривень. По 1,7 та 1,5 мільйона гривень, відповідно, сплатили підприємці, які обліковуються у Вільнянській та Приморській ОДПІ.

На Запоріжжі продовжує зменшуватись кількість податкових перевірок

З початку року співробітники підрозділів податкового та митного аудиту фіскальної служби області провели 51 документальну перевірку. Як зазначив начальник Головного управління ДФС у Запорізькій області Олексій Кавилін, за їхніми результатами до бюджетів усіх рівнів додатково перераховано 4,6 мільйона гривень. До казни вже сплачено майже 4 мільйона гривень.

– Практика зменшення перевірок пояснюється, в першу чергу, послабленням податкового тиску на представників бізнесу. Перевірці підлягають тільки ті платники, у яких попередньо були виявлені певні порушення, тобто підприємства ризикової категорії. Ми використовуємо цей резерв додаткових надходжень до бюджетів, – підкреслив Олексій Кавилін.

Крім того, у сфері контролі за фінансовими операціями перевірено 15 суб’єктів господарювання. За порушення вимог валютного законодавства, податків і інших платежів донараховано пені і штрафних санкцій у сумі понад 1 мільйон гривень, що на 78% або майже півмільйона гривень більше, ніж торік. До бюджету вже перераховано 800 тисяч гривень.

За результатами перевірок у сфері готівкових операцій порушникам донараховано 400 тисяч гривень. Усього з початку 2016 року таких перевірок проведено 11, у січні минулого – 27.

У Запоріжжі відкрили меморіальну дошку на честь героя Михайла Гончаренка

19 лютого у Класичному приватному університеті вшанували пам'ять Михайла Гончаренка – солдата, колишнього студента вишу і співробітника фіскальної служби, який загинув під час боїв на Донбасі. Саме у цей день хлопцеві мало б виповнитись 25 років.

На відкриття меморіальної дошки прийшли представники Запорізької облдержадміністрації, Головного управління ДФС у Запорізькій області, заступник Запорізького обласного військового комісара, полковник Михайло Логвінов, колеги з податкової інспекції Комунарського району, з якими солдат працював до призиву, керівництво університету, викладачі, друзі та студенти.

Нести службу у зоні АТО 23-річний юнак відправився одним із перших у лавах добровольців у квітні 2014 року. Мріяв повернутися з перемогою, але ворожа куля завадила здійснити задумане. У липні у селі Лозове, неподалік Артемівську, із засідки терористи обстріляли колону нашої військової техніки. Куля пробила хлопцеві бронежилет, проте навіть пораненим, Михайло прикривав собою своїх побратимів із 93-ї механізованої бригади. За що й був нагороджений орденом "За мужність" III ступеня (посмертно). Нагороду героя вручили матері – Галині Гончаренко, яка нині працює у волонтерському фонді "Солдатські матері".

Викладачі і студенти університету, де навчався Михайло Гончаренко, згадують його як сміливого та рішучого, вірного товариша. Завжди усміхнений юнак, готовий будь-якої миті прийти на допомогу – таким пам'ятатимуть його і колеги з фіскальної служби.

Відтепер ще одна пам'ятка завжди нагадуватиме нам, що подвиг українських захисників вічний, а герої – не вмирають. Вони живуть у наших серцях, і на їх прикладах любові до Батьківщини зростатиме не одне покоління майбутніх захисників.

Круглий стіл: "Проблемні аспекти оподаткування виплат мобілізованим працівникам"

У Головному управлінні ДФС у Запорізькій області відбулось засідання круглого столу. Ініціатором зустрічі стала Громадська рада при ГУ ДФС області. До участі були запрошені представники фіскальної служби, експерти, науковці та підприємці регіону. Спікери та учасники круглого столу обговорили проблемні аспекти оподаткування виплат мобілізованим працівникам та шляхи їх вирішення. Приводом для зустрічі за круглим столом стали зміни до законодавства, що регулює трудові відносини та оподаткування заробітних плат мобілізованих працівників.

Під час засідання представники фіскальної служби роз'яснили порядок, за яким здійснюється нарахування зарплат та сплачуються податки.

Отже, з 1 січня 2016 року були внесені зміни до деяких законодавчих документів. Зокрема, Законом України від 25.12.2015 № 928 – VIII "Про Державний бюджет України на 2016 рік" внесені зміни до статті 119 Кодексу законів про працю (КЗоП).

До внесення змін до цієї статті було визначено, що за працівниками, покликаних на військову службу під час мобілізації, зберігається місце роботи, посада і компенсується з бюджету середній заробіток.

З 2016 року норми і положення частини третьої статті 119 застосовуються в порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів і бюджету Фонду соціального страхування України.

Також згідно із Законом України від 24.12.2015 року № 911 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який вступив у дію з 1 січня 2016 року, частини 3 і частина 4 Кодексу законів про працю викладені в новій редакції, а саме:

"За працівниками, покликаними на термінову військову службу, військову службу за закликом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, яка погрожує національній безпеці, до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації зберігається місце роботи, посада і середній заробіток. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей"".

Виходячи з нової редакції статті 119 КЗоП, починаючи з 1 січня 2016 року, за мобілізованими працівниками зберігається місце роботи і середній заробіток, а також виплачується грошове забезпечення з Держбюджету.

Компенсація підприємствам і іншим працедавцям середнього заробітку з бюджету, яка була до 1 січня 2016 року, діючою редакцією КЗоП не передбачена.

Оподаткування середньої заробітної плати, яка виплачується працедавцями мобілізованим працівникам, здійснюється на загальних підставах: з нарахованої середньої заробітної плати утримується податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків і військовий збір у розмірі 1,5 відсотка. Також на середню заробітну плату нараховується єдиний соціальний внесок за ставкою 22 відсотки.

Тобто, гарантовану державою виплату заробітної плати мобілізованим працівникам необхідно здійснювати працедавцям.

Учасники круглого столу дійшли згоди щодо необхідності термінового врегулювання цього питання. Зокрема, члени Громадської ради при ГУ ДФС у Запорізькій області вирішили підготувати відповідне звернення до Громадських рад при Територіальних органах в областях із пропозицією спільного напрацювання змін до законодавства та направлення їх на розгляд до Народних депутатів України.

Прес-служба ДФС повідомляє

Роман Насіров: конвертаційні центри мають залишитися в минулому

На виконання завдання Уряду щодо припинення діяльності тіньового бізнесу ДФС сконцентрувала зусилля на протидії конвертаційним центрам, «податковим ямам» та іншим схемам ухилення від сплати податків. Про це заявив Голова ДФС Роман Насіров сьогодні, 29 лютого, під час прес-конференції.

«Незаконне переведення грошових коштів у готівку є одним з найпоширеніших видів нелегального бізнесу. І задіяна в ньому не тільки організована злочинність, а й часом солідні підприємства, керівництво яких у такий спосіб ухиляється від сплати податків. Левова частка незаконно зароблених грошей потрапляє в тінь саме через конвертаційні центри», – зазначив Роман Насіров.

 За його словами, раніше у боротьбі з цим явищем всі дії спрямовувалися на виявлення майданчиків, що надавали послуги з конвертації коштів. Проте ніхто не протидіяв замовникам цих послуг. Враховуючи це ДФС було змінено підходи у роботі і всі дії спрямовуються  на викриття повних схем з використання податкових ям та конвертаційних центрів Тепер у зоні уваги оперативників ДФС також підприємства, які замовляють послуги з конвертації чи формування податкового кредиту.

Для ліквідації незаконних схем конвертації ДФС значно посилено роботу оперативних підрозділів, в арсеналі яких є електронні бази і аналітичні системи, що дозволяють виявляти шахраїв. Так, протягом минулого року було припинено діяльність 60 конвертаційних центрів. У поточному році їх кількість вже сягнула 13, через які було проконвертовано 10,7 млрд. грн. Збитки від їхньої діяльності склали 1,3 млрд. грн.

Розпочато 43 кримінальних провадження за виявленими фактами незаконно заявлених до відшкодування 302,1 млн. грн. та незаконно відшкодованих з бюджету 12,2 млн. грн. податку на додану вартість.

Загалом вчасна сплата податку на додану вартість та запобігання фіктивному податковому кредиту, який формують нечесні підприємці, на постійному контролі в ДФС.  Так, протягом січня-лютого 2016 року виявлено ознаки кримінальних правопорушень та розпочато 201 досудове розслідування за фактами ухилення від сплати ПДВ на суму 1,7 млрд. грн., з яких відшкодовано – 6,6 млн. грн., у тому числі 20 кримінальних проваджень за фактами неправомірного використання сільськогосподарськими виробниками (переробниками) спеціального режиму оподаткування на суму 304,6 млн. грн.

За словами Першого заступника Голови ДФС Сергія Білана, завдяки введенню системи електронного адміністрування ПДВ та зусиллям усіх органів держави, які борються з фінансовими правопорушеннями, з тіні було виведено майже 5 млрд. грн.

«З введенням електронного адміністрування ПДВ робота конвертаторів стала важчою, оскільки їх дії легше відслідковувати, і вони змушені будувати складні ланцюги. Але існують деякі старі схеми, якими й далі продовжують користуватися: «скрутки» з ПДВ, використання фізичних осіб-підприємців та  використання фінансово-страхового сектору. Ми в ДФС не збільшуючи чисельність створили окремий підрозділ, який займається банківською, страховою, фінансовою сферою – дуже ретельну увагу ми приділяємо та в подальшому будемо приділяти цьому напряму», – наголосив Сергій Білан.

Окрім оперативної роботи щодо припинення діяльності конверт-центрів в ДФС активну увагу приділяють і відкритому діалогу з бізнесом. За словами Романа Насірова, ДФС ініціює підписання меморандумів про співробітництво з підприємствами окремих галузей, які, у свою чергу,  сприятимуть  відмові від застосування бізнесом тіньових схем.

Він також закликав представників бізнесу до уникнення використання схем мінімізації та сумлінної й у повному обсязі сплати податків, адже тільки тоді можна побудувати сильну державу.

За результатами перевірок закладів ресторанного бізнесу порушників оштрафовано на 6,1 млн. грн.

Підрозділами податкового та митного аудиту ДФС у IV кварталі минулого року проведено 1 081 фактичну перевірку закладів ресторанного бізнесу. Під час перевірок встановлено низку порушень, найбільш характерним з яких є участь у розрахунках між споживачами та суб`єктами господарювання третіх осіб.

При цьому зазначені особи не мали жодного відношення до діяльності закладів громадського харчування. Крім того в них були відсутні реєстратори розрахункових операцій та ліцензії на право роздрібного продажу алкогольних та тютюнових виробів.

Також при проведені аналізу діяльності закладів ресторанного бізнесу встановлено, що з метою мінімізації податків у переважній більшості закладів цієї сфери працюють два та більше суб`єктів господарювання.

Серед інших порушень, виявлених при проведенні перевірок, слід визначити наступні:

- продаж товарів, не облікованих у встановленому чинним законодавством порядку (виявлено у 457 випадках, або майже у 50% від проведених перевірок);

- неоприбуткування отриманих готівкових коштів – виявлено у 425 випадках, або майже у 50% від проведених перевірок;

- відсутність ліцензії на право здійснення роздрібного продажу алкогольних напоїв – виявлено у 98 випадках, або близько у 10% від проведених перевірок;

- інші порушення (невідповідність суми коштів, зазначених у денному звіті, на місці проведення розрахунків, незабезпечення друку фіскальних звітних чеків – Z-звітів) – виявлено у 353 випадках, або у кожній третій перевірці.

За результатами проведених фактичних перевірок порушників чинного законодавства оштрафовано на загальну суму 6,1 млн. грн.

Згідно з інформаційними базами даних в Україні зареєстровано 32 555 об`єктів ресторанного бізнесу.

Роман Насіров відвідав Республіку Білорусь з метою обговорення питань щодо посилення співпраці у митному напрямі

У пункті пропуску «Нові Яриловичи – Нова Гута» 1 березня відбулась робоча зустріч Голови ДФС України Романа Насірова з Головою Державного митного комітету Республіки Білорусь Юрієм Сеньком, яка присвячувалася обговоренню питань співпраці у митному напрямі.

«Сьогодні у нас є можливість вивести на якісно новий рівень співробітництво між митними відомствами. Підтвердженням цьому є успішна реалізація унікального проекту PRINEX, який працює в інтересах наших країн. Завдяки нашій співпраці ми не тільки спрощуємо митні процедур при перетині кордону, що сприятиме розвитку міжнародної  торгівлі, але й створюємо комфортні умови роботи для наших співробітників», - наголосив Роман Насіров.

За його словами, інформація, отримана у рамках реалізації цього проекту, широко використовується в автоматизованій системі аналізу та управління ризиками. Також планується обмін інформацією між митними органами двох держав про результати застосування технічних засобів митного контролю.

Крім того, українською стороною було підтримано ініціативу білоруських колег щодо запровадження проекту в рамках «Східного партнерства» щодо оснащення автомобільних пунктів пропуску скануючи ми системами, які дозволять оглядати товар, не розвантажуючи його з автомобіля.

Учасники зустрічі також розглянули питання створення системи попереднього оповіщення про виникнення надзвичайних ситуацій на українсько-білоруському кордоні для забезпечення його безперебійного перетину, перерозподілу потоків легкового та вантажного транспорту залежно від завантаження пунктів пропуску.

Сторони обговорили й аспекти взаємодії та взаємодопомоги правоохоронних органів України та Республіки Білорусь у протидії митним правопорушенням.

Так, зокрема, минулого року митницями ДФС на українсько-білоруському кордоні виявлено 1,5 тис. фактів порушення митного законодавства на суму 66,3 млн. грн. З незаконного обігу вилучено предметів правопорушень на суму 21 млн.грн., попереджено 61 спробу незаконного переміщення через митний кордон України понад 480 тис. шт. цигарок, виявлено 104 факти незаконного переміщення наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів.

Довідково. Загальна довжина кордону між Україною та Республікою Білорусь складає 891 км. На україно-білоруському кордоні діють 18 пунктів пропуску та 6 пунктів контролю.

Роман Насіров: конвертаційні центри мають залишитися в минулому

На виконання завдання Уряду щодо припинення діяльності тіньового бізнесу ДФС сконцентрувала зусилля на протидії конвертаційним центрам, «податковим ямам» та іншим схемам ухилення від сплати податків. Про це заявив Голова ДФС Роман Насіров сьогодні, 29 лютого, під час прес-конференції.

«Незаконне переведення грошових коштів у готівку є одним з найпоширеніших видів нелегального бізнесу. І задіяна в ньому не тільки організована злочинність, а й часом солідні підприємства, керівництво яких у такий спосіб ухиляється від сплати податків. Левова частка незаконно зароблених грошей потрапляє в тінь саме через конвертаційні центри», – зазначив Роман Насіров.

 За його словами, раніше у боротьбі з цим явищем всі дії спрямовувалися на виявлення майданчиків, що надавали послуги з конвертації коштів. Проте ніхто не протидіяв замовникам цих послуг. Враховуючи це ДФС було змінено підходи у роботі і всі дії спрямовуються  на викриття повних схем з використання податкових ям та конвертаційних центрів Тепер у зоні уваги оперативників ДФС також підприємства, які замовляють послуги з конвертації чи формування податкового кредиту.

Для ліквідації незаконних схем конвертації ДФС значно посилено роботу оперативних підрозділів, в арсеналі яких є електронні бази і аналітичні системи, що дозволяють виявляти шахраїв. Так, протягом минулого року було припинено діяльність 60 конвертаційних центрів. У поточному році їх кількість вже сягнула 13, через які було проконвертовано 10,7 млрд. грн. Збитки від їхньої діяльності склали 1,3 млрд. грн.

Розпочато 43 кримінальних провадження за виявленими фактами незаконно заявлених до відшкодування 302,1 млн. грн. та незаконно відшкодованих з бюджету 12,2 млн. грн. податку на додану вартість.

Загалом вчасна сплата податку на додану вартість та запобігання фіктивному податковому кредиту, який формують нечесні підприємці, на постійному контролі в ДФС.  Так, протягом січня-лютого 2016 року виявлено ознаки кримінальних правопорушень та розпочато 201 досудове розслідування за фактами ухилення від сплати ПДВ на суму 1,7 млрд. грн., з яких відшкодовано – 6,6 млн. грн., у тому числі 20 кримінальних проваджень за фактами неправомірного використання сільськогосподарськими виробниками (переробниками) спеціального режиму оподаткування на суму 304,6 млн. грн.

За словами Першого заступника Голови ДФС Сергія Білана, завдяки введенню системи електронного адміністрування ПДВ та зусиллям усіх органів держави, які борються з фінансовими правопорушеннями, з тіні було виведено майже 5 млрд. грн.

«З введенням електронного адміністрування ПДВ робота конвертаторів стала важчою, оскільки їх дії легше відслідковувати, і вони змушені будувати складні ланцюги. Але існують деякі старі схеми, якими й далі продовжують користуватися: «скрутки» з ПДВ, використання фізичних осіб-підприємців та  використання фінансово-страхового сектору. Ми в ДФС не збільшуючи чисельність створили окремий підрозділ, який займається банківською, страховою, фінансовою сферою – дуже ретельну увагу ми приділяємо та в подальшому будемо приділяти цьому напряму», – наголосив Сергій Білан.

Окрім оперативної роботи щодо припинення діяльності конверт-центрів в ДФС активну увагу приділяють і відкритому діалогу з бізнесом. За словами Романа Насірова, ДФС ініціює підписання меморандумів про співробітництво з підприємствами окремих галузей, які, у свою чергу,  сприятимуть  відмові від застосування бізнесом тіньових схем.

Він також закликав представників бізнесу до уникнення використання схем мінімізації та сумлінної й у повному обсязі сплати податків, адже тільки тоді можна побудувати сильну державу.

Звернення Голови ДФС Романа Насірова до платників податків!

Шановні платники! 

Наша країна переживає складні часи. У нас величезні виклики. З одного боку, ми маємо зовнішнє вторгнення, з іншого – складну економічну ситуацію. Але все одно ми разом маємо забезпечувати стабільні надходження до бюджету, достатні для забезпечення  потреб  української  армії та підтримки соціально незахищених верств населення. 

Я звертаюсь до вас, шановні платники, і особливо власники великих і маленьких підприємств, будьте свідомими. Не використовуйте жодних тіньових схем, перевіряйте своїх контрагентів та бізнес-партнерів, звертайте увагу, чи легально та прозоро вони ведуть свою діяльність. 

Якщо вам потрібна допомога, звертайтеся до органів Державної фіскальної служби. Ми, зокрема, можемо надати вам інформацію, за якими ознаками виявити незаконну діяльність підприємств. Або ви можете звернутися до Державної фіскальної служби у разі виявлення підозри на незаконну діяльність ваших контрагентів. 

Давайте разом працювати прозоро, відповідально та будувати європейську країну!

На Полтавщині з незаконного обігу вилучено дизельне пальне на суму 11,8 млн. грн.

Співробітниками податкової міліції Полтавської області в рамках проведення операції «Акциз-2016» та розслідування кримінального провадження за ч.2 ст.212 КК України за фактом умисного ухилення від сплати податків службовими особами підприємства-виробника паливно-мастильних матеріалів на підставі ухвали суду проведено 2 обшуки за місцем розташування цілісного майнового комплексу з виробництва паливно-мастильних матеріалів.

У ході обшуку виявлено та вилучено 779,9 тонн дизельного пального орієнтовною вартістю 11,8 млн. грн.

Наразі проводиться огляд вилучених документів та вирішується питання про призначення експертиз.

На Чернігівщині ліквідовано конвертаційний центр з обігом понад 100 млн. грн.

Співробітники податкової міліції Чернігівської області спільно з працівниками СБУ та прокуратурою виявили та припинили діяльність конвертаційного центру, який надавав послуги підприємствам реального сектору економіки у частині формування незаконного податкового кредиту з ПДВ та переведення безготівкових коштів у готівку на території  міст Чернігова та Києва.

Загальний обсяг проконвертованих коштів за 2015-2016 роки склав більше 100 млн. грн.

Під час проведення спільних слідчо-оперативних заходів затримано «кур‘єра» з готівковими коштами у сумі 300 тис. грн. та проведено обшуки у приміщеннях конвертаційного центру.

Вилучена готівка в сумі 1,3 млн. грн., печатки фіктивних підприємств, чекові книжки, фінансова документація, яку використовували для протиправної діяльності, а також необлікована припейд-продукція  на суму більше 300 тис. грн.

На рахунках фіктивних підприємствах заблоковано близько 100 тис. грн.

Слідчо-оперативні заходи  тривають.

Попередні результати перевірок з питань митного оформлення товарів за МД типу ІМ 40 ЕА

Протягом декількох місяців Державна фіскальна служба України у складі працівників підрозділів внутрішнього аудиту та контролю ГУ ДФС в областях та м. Києві проводить перевірки митниць ДФС з питань митного оформлення товарів за 2015 рік та січень 2016 року, що здійснювалось із застосуванням норм частини п’ятої ст.259 Митного кодексу України відповідно до митних декларацій типу ІМ 40 ЕА. 

Попередній аналіз інформації щодо оформлених МД типу ІМ 40 ЕА, по яких АСАУР згенеровано митні формальності, за період з 01.01.2015 по 27.01.2016 (за якими здійснено випуск товарів у вільний обіг), наданої Департаментом аналізу ризиків та протидії митним правопорушенням, показав, що у ході перевірок потрібно дослідити 21 441 митну декларацію та 235 543 митні формальності (далі – МФ), у т.ч. 158 464 – обов’язкові.

На даний час, завершено перевірки 20 митниць ДФС, перевірки ще 4 митниць ДФС тривають у зв’язку із значним обсягом інформації, що необхідно опрацювати. Порушення були виявлені на Харьківській, Одеській, Вінницькій, Сумській та Львівській митницях. Зазначені перевірки тривають ще з минулого року. Матеріали щодо виявлених порушень будуть передані до правоохоронних органів.

Фантом вилучив понад 50 тонн коксованого вугілля, призначеного для бойовиків

На Луганщині співробітники спецпідрозділу "Фантом" вилучили близько 50 тонн коксованого вугілля, яке планували доставити на окуповану бойовиками територію.

Під час патрулювання залізничних колій, які проходять через лінію розмежування, бійці "Фантому" виявили, що біля колії знаходиться близько 50 тонн вугілля цінної марки.

Як показала перевірка, під час ведення активних бойових дій снаряд реактивної системи залпового вогню "Град", випущений самими ж бойовиками, потрапив до складу з вугіллям. В результаті частина вантажу, що перевозився, розсипалась уздовж залізничного полотна.

Засоби від реалізації вугілля будуть спрямовані до районного бюджету.

За результатами перевірок у 2015 році до сплати в бюджет донараховано 90 млн. грн. акцизного податку з роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів

За підсумками IV кварталу минулого року із загальної кількості суб`єктів господарювання (1541), що здійснюють продаж паливно-мастильних матеріалів через АЗС, 212 подавали декларації з акцизного податку, в яких відображено комерційне використання палива. Вартість задекларованих ними підакцизних товарів, реалізованих в роздрібній торговельній мережі, становить понад 1,3 млрд. грн.

З метою визначення достовірності поданих декларацій ДФС проведено 214 фактичних перевірок. За їх результатами підприємців оштрафовано на загальну суму 73,6 млн. грн.

Також проведено 309 камеральних перевірок, за результатами яких донараховано акцизного податку на загальну суму 3,2 млн. грн.

Крім того, суб`єктам господарювання були надіслані запити щодо надання документів, що підтверджують віднесення вартості підакцизних товарів до товарів, які реалізовані для комерційного використання. На зазначені запити 97 підприємцями подано уточнені декларації, в яких відсутнє «комерційне використання» паливно-мастильних матеріалів та додатково сплачено до бюджету у повному обсязі 2,3 млн. грн. акцизного податку.

За результатами проведених підрозділами податкового та митного аудиту 69 планових та позапланових перевірок до бюджету донараховано 186,3 млн. грн. платежів, з яких 90 млн. грн. – акцизний податок з роздрібного продажу підакцизних товарів.

Основним порушенням, встановленим під час проведення перевірок, стало неправомірне відображення у декларації з акцизного податку реалізації паливно-мастильних матеріалів через АЗС, як продажу для комерційного використання.

Імплементація законодавчих змін щодо ринку палива додатково забезпечить надходження до бюджету 2 млрд. грн. акцизного податку

Контроль за обігом нафтопродуктів та його фіскальні ризики обговорювалися під час зустрічі Голови ДФС Романа Насірова та його Першого заступника Сергія Білана з представниками виробників і реалізаторів  нафтопродуктів 25 лютого 2016 року.

«Для ДФС Урядом було визначено завдання – навести порядок на ринку нафтопродуктів. І в минулому році ми вже досягли певних результатів – у нас немає монополістів, які завозять «специфічне» пальне, але все ще є спроби працювати в тіні. Податкова міліція кожного тижня або конфіскує пальне, або ліквідує незаконне виробництво пального. Звичайно, ДФС опікується бюджетом, але для нас також важливим є створення рівних умов роботи, щоб чесному бізнесу не потрібно було конкурувати з недобросовісними учасниками ринку», - наголосив Роман Насіров.

Так, за аналітикою ДФС у 2015 році умовні недонадходження державного бюджету внаслідок використання схем ухилення від оподаткування  з акцизного податку оцінюються в 1,2 млрд. грн.

Серед основних схем ухилення від оподаткування акцизним податком нафтопродуктів у 2015 році, зокрема:

-         недекларування виготовлення сумішевих бензинів,

-         використання операцій з реалізації нафтопродуктів в «скрутках» по ПДВ, маніпуляція кодами УКТЗЕД під час реєстрації податкових накладних

-         ввезення нафтопродуктів з порушенням митних правил (поза митним контролем, із заниженням митної вартості, з порушеннями у сфері класифікації товарів за УКТЗЕД)

Для мінімізації податкових зобов'язань з акцизного податку з роздрібного продажу нафтопродуктів у більшості випадків використовувалося декларування нафтопродуктів для комерційного використання та реалізація пального без реєстрації  через  реєстратори розрахункових операцій, внаслідок чого місцеві бюджети у 2015 році втрачали близько 80 млн. грн. в місяць. Виявлені факти стануть предметом перевірок у 2016 році.

За словами Першого заступника Голови ДФС Сергія Білана, протягом минулого року податкова міліція вилучила 35 тис. тонн пального на суму 620 млн. гривень. З початку поточного року з незаконного обігу вже вилучено товарів підакцизної групи на суму понад 135 млн. грн., у т.ч. 2,3 тис. тонн пального на суму 40 млн. грн., та ліквідовано близько 40 незаконних АЗС.

«Мета податкової міліції – це по-перше, наповнення державного бюджету, по-друге – підтримка законослухняного платника податків, по-третє, боротьба з тіньовим бізнесом, який заважає чесно працювати підприємствам та створює недоброякісну конкуренцію. Ми ведемо діалог з усіма великими групами, які займаються виробництвом, ввезенням та продажем нафтопродуктів щодо вирішення таких проблем, як формування фіктивного кредиту, заниження податку на прибуток та фальсифікація палива», - наголосив Сергій Білан.

На думку керівників ДФС, завдяки імплементації законодавчих змін цього року, зокрема, запровадженні з 1 березня Системи електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП) та Єдиного реєстру акцизних накладних (ЄРАН), очікується збільшення надходжень до бюджетів всіх рівнів акцизного податку на суму  понад 2 млрд. гривень.

Учасники зустрічі домовилися про співпрацю ДФС та підприємств - виробників і реалізаторів пального щодо підготовки пропозицій до  Податкового кодексу з удосконалення фіскального контролю на ринку нафтопродуктів та спільній протидії незаконній діяльності представників тіньового бізнесу на ринку палива в Україні.

Працівники податкової міліції викрили оборудку у сфері оптової торгівлі паливом на 764,4 млн. гривень

Працівниками податкової міліції Центрального офісу внесено відомості до ЄРДР про вчинення кримінального правопорушення за ч.3 ст.212 КК України за фактом ухилення від сплати податків посадовими особами підприємства, яке здійснює діяльність у сфері оптової торгівлі паливом.

Встановлено, що за період з 2012 по 2014 роки підприємці документально оформили операції з придбання пально-мастильних матеріалів у низки пов’язаних між собою підприємств, що мають ознаки фіктивності. Такі дії призвели до неправомірного формування податкового кредиту з ПДВ та ухилення від його сплати у сумі 764,4 млн. гривень.

Податковою міліцією викрито черговий „конвертаційний центр” з обігом 107 млн. гривень

Співробітниками податкової міліції Дніпропетровської області в рамках розслідування кримінального провадження за ч.5 ст.27, ч.1 ст.205 та ч.3 ст.212 КК України припинено діяльність «конвертаційного центру».

За період діяльності «конвертаційного центру» протягом 2015–2016 років через розрахункові рахунки було проконвертовано понад 107 млн. гривень. Ймовірні втрати бюджету становлять 17 млн. 800 тис. гривень.

На підставі ухвал суду у м. Дніпропетровську проведено 8 обшуків в офісних приміщеннях та в автомобілях учасників «конвертаційного центру», де виявлено та вилучено 40 тис. гривень готівкою, комп’ютерну техніку, магнітні носії інформації та документацію, що свідчать про незаконну діяльність.

Також було накладено арешт на розрахункові рахунки із залишком коштів у сумі 742 тис. гривень.

Столична податкова міліція вилучила незаконно ввезену косметику та обладнання для косметичних процедур на 30 млн. грн.

Співробітниками податкової міліції м. Київ у рамках проведення операції «Рубіж-2016» та розслідування кримінального провадження за ст.212 КК України виявлено незаконну схему ввезення та реалізації на території України лікарських косметичних засобів.

Вищезазначені косметичні засоби широко рекламуються у мережі Інтернет та розповсюджуються через косметичні салони, розташовані в м. Києві та інших областях України.

На підставі ухвали суду проведено обшуки в офісному та складському приміщенні, під час яких вилучено комп’ютерну техніку, чорнові записи, аппарат для проведення косметичних процедур, лікарські і косметичні засоби загальною вартістю 30 млн. грн.

Триває слідство.

На Сумщині викрито факт ухилення від сплати податків у сфері нафтогазовидобування на суму майже 16 млн. грн.

Працівниками податкової міліції Сумської області викрито факт ухилення від сплати податків посадовими особами підприємства, що здійснює діяльність у нафтогазовидобувній галузі.

Встановлено, що у 2014 році під час здійснення фінансово-господарської діяльності посадові особи зазначеного підприємства неправомірно застосували нульову ставку сплати збору з видобутого природнього газу, що дало змогу ухилилитись від сплати податків на суму 15,8 млн. грн.

За цим фактом до ЄРДР внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення за ч.3 ст.212 КК України.

Триває слідство.

Роман Насіров: Зміни до Податкового кодексу повинні бути ухвалені до 1 червня

Плани Державної фіскальної служби на поточний рік, новації у роботі митниць та детінізація економіки стали основними темами обговорення під час зустрічі Голови ДФС Романа Насірова з членами Європейської Бізнес Асоціації, яка відбулася 23 лютого.

Так, за словами керівника ДФС, першочерговим завданням служби на 2016 рік є продовження роботи над податковою реформою. У поточному році необхідно ухвалити низку змін до Податкового кодексу, які дозволять уникнути двозначного трактування окремих норм. Крім того, необхідно повернутися до минулорічних напрацювань у питаннях адміністрування податків для їх подальшого законодавчого втілення.

«Для ефективного впровадження новацій всі зміни до Податкового кодексу повинні бути ухвалені до 1 червня. Так і ми, і бізнес отримаємо час для адаптації до нових умов роботи. ДФС бере участь у цих законотворчих процесах і як користувач, і як експерт. Але без підтримки бізнесу ми не зможемо прибрати з Податкового кодексу ті норми, які викликають спірні питання у платників податків», – підкреслив Роман Насіров.

Він закликав бізнес до активної участі в удосконаленні Податкового кодексу та підтримки ДФС у впровадженні податкової реформи.   

Активне обговорення учасників зустрічі викликало питання відшкодування податку на додану вартість. За словами представників бізнесу, вони вже відчувають певний прогрес у поверненні цього податку з бюджету. Компанії вчасно отримують відшкодування податку по поточних заявках та вже частково отримали заборговані суми ПДВ попередніх років.

У свою чергу Голова ДФС запевнив присутніх, що служба і надалі докладатиме максимум зусиль для того, щоб  повернути бізнесу заборговані у попередні роки суми ПДВ за рахунок збільшення зборів цього податку. За його словами, ДФС планує щомісяця відшкодовувати платникам 1-1,5 млрд. грн. заборгованого ПДВ і таким чином протягом наступних шести місяців звести активний борг до мінімуму. 

Учасники також обговорили питання трансфертного ціноутворення, спрощеної системи оподаткування, визначення митної вартості тощо. Крім того, бізнес відзначив ефективну систему співробітництва з ДСФ у напрямі оперативного вирішення актуальних проблем за рахунок діалогу та систематичних зустрічей.

Наприкінці зустрічі Голова ДФС запропонував бізнесу для ефективного вирішення всіх спірних питань проводити подібні зустрічі секторально за участі представників окремих індустрій.

Підприємство-виробник коксу та коксопродуктів не сплатило на 26,5 млн. грн. податків

Співробітники податкової міліції Центрального офісу виявили підприємців, які ухилилися від сплати податків на понад 26,5 млн. гривень.

Встановлено, що посадові особи підприємства, яке займається виробництвом коксу та коксопродуктів, замовляло послуги з ремонту техніки у низки компаній. При цьому проведення таких операцій не було підтверджено жодними документами.

Крім того, підприємство не вказало суму податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду в податковій декларації з податку на прибуток.

Відомості про скоєння злочину, передбаченого ч. 3 ст. 212 (ухилення від сплати податків, зборів), внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

«Фантом» виявив у мешканки Донецька валізу з ювелірними виробами, закупівельна вартість яких близько 800 тис. гривень

На контрольно-пропускному пункті в’їзду-виїзду Мар’їнка співробітниками спецпідрозділу ДФС «Фантом» під час огляду пасажирів, які прямували на непідконтрольну Україні територію, виявили у мешканки Донецька валізу з ювелірними виробами.

Вироби із золота та дорогоцінних каменів власниця товару везла на продаж в окупований Донецьк.  За попередніми підрахунками закупівельна вартість коштовностей складає близько 800 тис. грн., ринкова ж – приблизно в 1,5 раза більше. Точну вартість та походження ювелірних виробів встановить експертиза.

У діях мешканки Донецька слідчі «Фантому» вбачають ознаки фінансування тероризму. Наразі зібрані матеріали направлені для реєстрації кримінального провадження за ст. 258-5 Кримінального кодексу України.

Викрито ухилення від сплати податків на суму 85,4 млн. гривень

Працівниками податкової міліції Центрального офісу внесено відомості до ЄРДР про вчинення кримінального правопорушення за ч.3 ст.212 КК України за фактом ухилення від сплати податків посадовими особами підприємства, яке здійснює діяльність у сфері роздрібної торгівлі електронної апаратури побутового призначення.

Як з’ясувалося, посадовці підприємства з 2014 по 2015 рік документально оформили безтоварні операції з придбання побутової та комп’ютерної техніки. Внаслідок таких дій порушники ухилились від сплати податків на суму 85,4 млн. гривень.

З початку року припинено діяльність 11 конверт-центрів, які завдали шкоди бюджету на 1,3 млрд. гривень

Одним з основних завдань підрозділів податкової міліції ДФС є протидія економічній злочинності, яка завдає значних втрат бюджету держави. У цьому напрямі проводиться комплекс слідчо-оперативних заходів, що дозволяють виявляти та припиняти незаконну діяльність конвертаційних центрів.

Зазвичай послугами конвертаторів користуються підприємства реального сектору економіки. Завдяки фінансовим махінаціям вони зменшують свої податкові зобов’язання та уникають сплати до бюджету значних сум податків та зборів.

Так, зокрема, з початку року припинено діяльність 11 конвертаційних центрів, якими проконвертовано 10,5 млрд. грн. Від їх діяльності бюджет держави зазнав збитків на 1,3 млрд. гривень.

Крім того, у січні проведено документальні перевірки 63 підприємств реального сектору економіки – користувачів послуг конвертаційних центрів, ліквідованих у 2015 і минулих роках, та фіктивних фірм. За їх результатами до бюджету вже стягнуто 26,6 млн. гривень.