Информация от Налоговой инспекции Бердянска

04.06.2013 · 13:26 · Просмотров - 991

Подборка материалов из Бердянской ОГНИ за неделю по 4 июня.

Повідомляє Міністерство доходів і зборів

Міндоходів запрошує користувачів Facebook приєднатися до обговорення інвестиційного клімату

У соціальній мережі Facebook відкрито спеціальну сторінку для формування порядку денного панельної дискусії Doing Business in Ukraine, яка відбудеться 13 червня 2013 року у рамках міжнародної бізнес-конференції ABC: Ukraine & Partners- 2013.

Конференція проводитиметься за ініціативи Прем’єр-Міністра України М.Я.Азарова 13-15 червня 2013 року у м.Києві. Метою заходу є подальший розвиток діалогу між владою та бізнесом, об’єднання зусиль для пошуку шляхів взаємоприйнятного співробітництва та подолання шляхів негативного впливу глобальної економічної кризи.

Під час дискусії Doing Business in Ukraine, якою буде розпочато конференцію, топ-менеджери провідних українських та іноземних корпорацій, керівники бізнес-асоціацій, провідні українські та міжнародні експерти обговорюватимуть шляхи підвищення інвестиційної привабливості України. До дискусії також приєднається Міністр доходів і зборів України Олександр Клименко.

«Проводячи дискусію, ми прагнемо почути від інвесторів очікування щодо дій уряду у напрямі покращення інвестиційного клімату. Разом з усіма учасниками ми розраховуємо спільними зусиллями визначити кроки у податковій та митній сферах, які дозволять підвищити привабливість України як конкурентоспроможного майданчика для залучення інвестицій. Я розраховую на фаховий, відкритий і, головне, продуктивний діалог. Для нас важливо почути очікування та думки інвесторів, навіть, якщо вони не завжди співпадають з позицією уряду. Як відомо, саме у суперечці народжується істина», - підкреслив Міністр.

Разом з бізнесменами-практиками на тему інвестиційного клімату дискутуватимуть спеціально запрошені міжнародні експерти та бізнесмени – практики з Польщі, Ізраїлю, Туреччини:

- Яцек Пєхота, президент Польсько-української торгівельної палати;

- Ейтан Вертхаймер, засновник Iscar – Stef Wertheimer & family, провідної ізраїльської компанії, що спеціалізується на випуску обладнання;

- Хюсню Озегін - відомий турецький мільярдер та інвестор, власник найбільшої інвестиційної компанії Туреччини Fiba Holding.

Модератором «Doing Business in Ukraine» виступить Эндрю Кузіч, директор з розвитку бізнесу PwC Україна.

Користувачі мережі Facebook можуть вже зараз поставити учасникам питання до обговорення, а також висловити своє бачення щодо предмету дискусії за посиланням:

http://www.facebook.com/DoingBusinessInUkraine?fref=ts

Найбільш цікаві пости та запитання будуть озвучені під час дискусії. Окрім цього, саме на Facebook-сторінці напередодні та під час заходу будуть представлені ексклюзивні матеріали і коментарі учасників та гостей заходу.

Старшокласників навчатимуть основам податкових знань

З початку нового навчального року українським старшокласникам викладатимуть основи податкових знань. Зокрема, 1 вересня 2013 року цей спецкурс почнуть вивчати дев’ятикласники.

Міністерство доходів і зборів спільно з Міністерством науки і освіти України тим часом працюють над розробкою повноцінного курсу з основ податкових знань для учнів 9-11 класів.

Предмет буде поступово вводитися до навчального курсу загальноосвітніх навчальних закладів. Учні вивчатимуть основи податкової грамотності, свої права та обов’язки як майбутніх платників податків та важливість оподаткування для сталого розвитку суспільства в цілому.

Першим з друку вийде підручник для 9-х класів. Навчальна програма, за якою готується видання, передбачає чотири основні розділи.

Перший розділ присвячений історії розвитку податкової справи, основним етапам становлення податкової системи України та напрямам сучасної податкової політики. Проаналізувавши історичне минуле, діти переконаються, що за певних обставин податки можуть бути вирішальним чинником розвитку суспільства — допомагати йому виходити з кризового стану або, навпаки, кидати в кризу, зміцнювати існуючу владу чи спричиняти її падіння.

Про податкову політику держави та механізми оподаткування школярі дізнаються у другому розділі спецкурсу, про основи податкового законодавства та принципи функціонування податкової системи – у третьому.

Четвертий розділ допоможе засвоїти дітям їхні права та обов’язки як повноцінних учасників податкових правовідносин, враховуючи, що зовсім скоро вони будуть отримувати стипендію, заробітну плату або іншу форму доходу а, отже, набудуть статус платника податків.

Перед масовим впровадженням спецкурсу підручник для учнів 9-х класів пройде випробування на референтній групі в окремій школі.

Розпочала роботу Громадська рада при Міндоходів

При Міністерстві доходів і зборів утворено Громадську раду, яку очолив віце-президент Асоціації «Український національний комітет Міжнародної Торгової Палати» Ярослав Романчук.

Склад Громадської ради затверджено рішенням установчих зборів, які відбулися сьогодні, 28 травня, та наказом Міністра доходів і зборів Олександра Клименка. Зокрема, до складу ради увійшов 81 представник інститутів громадянського суспільства, які демонструють активну громадську позицію та зацікавлені у підтримці активного діалогу між громадськістю та Міністерством. Більше половини нових учасників Громадської ради при Міністерстві мають досвід роботи в аналогічних колегіальних органах, що працювали при Державній податковій службі України та Державній митній службі України.

Наступне засідання Громадської ради заплановано на середину червня. Очікується, що на ньому буде утворено дві робочі групи, що займатимуться, відповідно, податковими та митними питаннями.

Згодом громадські ради будуть утворені при усіх регіональних управліннях Міндоходів. До їх складу матимуть можливість увійти регіональні та місцеві громадські організації, що прагнуть конструктивного діалогу з Міністерством.

Нагадаємо, відповідно до чинного законодавства Громадська рада – це постійно діючий колегіальний виборний консультативно-дорадчий орган, утворений для забезпечення участі громадян в управлінні державними справами, здійсненні громадського контролю за діяльністю органів виконавчої влади, налагодженні ефективної взаємодії і врахуванні громадської думки під час формування та реалізації державної політики.

Діяльність Бердянської ОДПІ

Мобілізація коштів до бюджетів всіх рівнів

За січень - травень 2013 року Бердянською ОДПІ забезпечено надходження до Державного бюджету 64,01 мільйонів гривень, що більше минулорічних надходжень на 2,2 мільйонів гривень. Темп росту складає 103,5%.

До місцевих бюджетів з початку року надійшло 80,9 мільйонів гривень, що більше минулорічних надходжень на 6,9 мільйонів гривень. Темп росту – 109,5%.

Дитинство кожного малюка повинно бути щасливим

У Міжнародний день захисту дітей начальник Бердянської ОДПІ Алла Горбатюк завітала до вихованців Бердянської школи-інтернат.

«Діти – це самий дорогий скарб, наша радість и гордість, наше майбутнє. Спільними зусиллями, ми маємо захистити наших дітей, уберегти їх від гіркоти розчарувань і зневіри. Адже саме від нас, дорослих, залежить те, як складеться доля кожної маленької людини, а відтак і нового покоління українців», – наголосила Алла Володимирівна, - Давайте усі разом кожного дня зігрівати теплом і любов'ю кожне дитяче серце, об'єднувати зусилля заради майбутнього, і тоді маленькі громадяни виростуть достойними людьми й неодмінно стануть гордістю України».

Податківці, як завжди, завітали не з пустими руками. Цього разу вони порадували малечу новим одягом та взуттям.

Відповідаємо на звернення громадян

Протягом січня-травня 2013 року до Бердянської ОДПІ надійшло 32 письмових звернень громадян, що на 12 звернень менше, ніж за відповідний період 2012 року.

Всього Бердянською ОДПІ розглянуто та надано відповідь на 26 звернень, які надійшли протягом поточного року, 6 звернень знаходяться на розгляді в рамках термінів, що встановлені Законом України «Про звернення громадян». Фактів ненадання відповідей на звернення не зафіксовано. Усі звернення розглядаються своєчасно та об’єктивно.

Особистий прийом громадян здійснюється керівним складом податкової інспекції відповідно до затвердженого графіку. Протягом січня-травня 2013 року проведено 47 особистих прийомів, в тому числі 22 – виїзних прийомів.

Ознайомитися з графіком прийому громадян посадовими особами Бердянської ОДПІ можна на сайті Бердянської міської ради www.rada.berdyansk.net/ Бізнес/ Податкова служба/ Звернення громадян.

Кожен громадянин може отримати публічну інформацію

З початку року до Бердянської ОДПІ надійшло 8 запитів на інформацію. Проведений аналіз статусу запитувачів свідчить, що від підприємців надійшло 4 запити, від адвокатів – 2, від громадян – 2 запити.

За наслідками їх розгляду: по 3 запитам було надано роз’яснення, що інформація, яка запитувалась, належить до категорії інформації з обмеженим доступом; на 5 запитів – надана публічна інформація.

Нагадаємо, що порядок доступу до інформації та порядок оформлення запитів на публічну інформацію викладено у Законі України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 року № 2939-VI.

Ваша соціальна захищеність залежить саме від Вас!

Виплата мінімальної заробітної плати – обов’язкова вимога по всій Україні для підприємств всіх форм власності і господарювання. Нарахування заробітної плати, у розмірі меншому від мінімального, - порушення соціальних гарантій громадян України.

По всіх фактах порушень з боку роботодавців щодо оформлення та виплати заробітної плати телефонуйте до Бердянської податкової інспекції за телефоном 3-84-07.

Приймаєте відпочиваючих? Сплатіть туристичний збір!

Бердянська ОДПІ нагадує, що суб’єктам господарювання та громадянам, які надають місця для тимчасового проживання відпочиваючим під час курортного сезону, необхідно сплатити податок на доходи фізичних осіб (15%) та туристичний збір в розмірі 1% від вартості проживання.

Довідки за телефонами: 3-54-28, 3-84-23.

Запрошуємо на роботу!

Управління фінансових розслідувань ГУ Міндоходів у Запорізькій області оголошує прийом кандидатів на роботу, які пройшли строкову військову службу у Збройних Силах України з вищою юридичною або економічною освітою.

За детальною інформацією звертатися до Бердянської ОДПІ за адресою: м. Бердянськ, пр. Праці, 20, каб. 406 або за тел. 3-84-45.

Дзвоніть на «гарячу» лінію!

11 червня 2013 року «гарячу телефонну лінію» проведе начальник Бердянської ОДПІ Запорізької області Державної податкової служби Горбатюк А.В.

З 14-00 до 15-00 за телефоном 0(53)3-54-28 Алла Володимирівна відповість на запитання платників податків щодо роботи сервісного центру обслуговування платників податків, щодо сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, щодо запровадження РРО з контрольною стрічкою в електронній формі та дистанційного подання звітності до органів ДПС України, щодо роботи Центру сертифікації електронних ключів ДПС України.

Запрошуємо на інформаційний семінар!

12 червня 2013 року о 14-00 Бердянська ОДПІ проводить інформаційний семінар на тему: «Актуальні питання Податкового Кодексу України. Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Запровадження РРО з контрольною стрічкою в електронній формі та дистанційного подання звітності до органів ДПС України» з платниками податків юридичними та фізичними особами-підприємцями м. Бердянська та Бердянського району.

Семінар відбудеться у приміщенні Бердянської ОДПІ за адресою м. Бердянськ, пр. Праці, 20, к. 424.

Сервіси Міністерства доходів і зборів

Працює лінія Міністерства доходів "Пульс"!

Оновлений "Пульс" надає представникам бізнесу, зокрема, суб’єктам зовнішньоекономічної діяльності, можливість повідомити про неправомірні дії або бездіяльність співробітників податкової та митної служби та оперативно розв'язати суперечливі питання, що виникають не тільки у сфері адміністрування податків, а й під час здійснення митного контролю й митного оформлення.

Лінія Міндоходів працює за принципом call-back – податківці та митники не тільки приймають звернення, але й повідомляють про результати перевірки та вжиті заходи

Номер цілодобової телефонної лінії сервісу "Пульс": (044) 284-00-07.

Звітуємо через Інтернет!

В Бердянську працює Пункт реєстрації користувачів Управління центру сертифікації ключів інформаційно-довідкового департаменту ДПС. Нині тут можна отримати ключі для митних операцій – посадовим особам митних органів, митним брокерам і суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності. Крім того, ключі електронного цифрового підпису дають змогу звітувати у режимі он-лайн не лише до органів Міндоходів, а й до органів державної статистики України та Пенсійного фонду України, використовуючи безкоштовний он-лайн сервіс "іFіnZvіt".

Запрошуємо підприємців та керівників підприємств, які ще не приєдналися до електронного звітування, скористатися його перевагами.

Пункт реєстрації знаходиться за адресою: м. Бердянськ, пр. Праці, буд. 20, каб. 219. Тел. 3-86-63. Перелік документів, форми заяв, зразки заповнення заяв можна отримати на сайті www.rada.berdyansk.net, розділ Бізнес/Податкова служба/Електронний цифровий підпис.

Роз’яснення податкового законодавства

Бажаєте перейти на спрощену систему оподаткування?

Бердянська ОДПІ нагадує суб’єктам господарювання, які бажають з ІІI кварталу застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, 14 червня 2013 року – останній день подання заяви про перехід на спрощену систему оподаткування.

Якщо підприємці не уклали трудові договори з працівниками

Якщо під час податкової перевірки виявляються факти недотримання працедавцем (податковим агентом) трудового законодавства (наприклад, відсутність трудових договорів), які привели до порушення правил нарахування, утримання і сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб, до такого працедавця застосовуються штрафні санкції, встановлені ст. 123 Податкового кодексу України.

Штраф складе 25 відсотків суми нарахованого контролюючим органом податкового зобов'язання. При повторному нарахуванні податкового зобов'язання контролюючим органом впродовж 1095 днів накладається штраф у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання.

Окрім цього, в статті 212 Кримінального кодексу України визначена відповідальність за умисне ухилення від сплати податків і зборів, у тому числі і податку на доходи фізичних осіб.

Згідно Закону України від 02.10.96р. №393/96-ВР «Про звернення громадян» ви можете звернутися в органи державної влади зі скаргами на порушення працедавцями ваших конституційних прав, зокрема, щодо виплати заробітної плати «в конверті».

Працедавцям слід пам'ятати, що виплата заробітної плати «в конвертах», неоформлення трудових відносин з найнятими робітниками – це грубе порушення їх конституційних прав. Такі явища ведуть до невиконання загальнонаціональних програм по підвищенню добробуту кожного громадянина країни.

За несвоєчасну виплату зарплати працівники повинні отримати компенсацію, яка оподатковується

Підприємства, установи, організації, які затримують виплату працівникам заробітної плати на один і більше календарних місяців, зобов’язані компенсувати громадянам втрату частини доходів. Тобто, у випадку затримки виплати заробітної плати роботодавець повинен нарахувати та виплатити працівникам компенсацію втрати частини заробітної плати. Сума такої компенсації є додатковою виплатою до заробітної плати, тому включається до складу загального місячного оподатковуваного доходу працівника.

Звертаємо увагу, виплату компенсації працівникам за втрату частини заробітної плати у зв’язку із порушенням строків її виплати передбачено Законом України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (ст.34).

Компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом, для цілей оподаткування податком на доходи фізичних осіб прирівнюються до заробітної плати (пп.14.1.48 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України). Такі виплати оподатковуються за ставками, визначеними п. 167.1 ст. 167 ПКУ (15% та/або 17%).

Сума компенсації включається до фонду оплати праці того місяця, в якому фактично проводиться її нарахування та виплата у відповідності з пп.1.6.2 р.1 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5.

При нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу нерухомого майна між фізичними особами податок сплачується за місцем посвідчення такого договору

Фізична особа, яка укладає угоду купівлі-продажу нерухомості з іншою фізичною особою, сплачує податок на доходи фізичних осіб до бюджету за місцем нотаріального посвідчення такої угоди. Тобто податок сплачується за місцем розташування робочого місця приватного нотаріуса або державної нотаріальної контори. Водночас, податок сплачується до нотаріального посвідчення такої угоди через банківські установи.

Під час проведення операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості між фізичними особами нотаріус посвідчує відповідний договір за наявності оціночної вартості такого нерухомого майна та документа про сплату податку до бюджету стороною (сторонами) договору. Також, щокварталу нотаріус подає до територіального органу Міндоходів за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію про такий договір, включаючи дані про його вартість та суму сплаченого податку. Інформація подається в порядку, встановленому розділом ІV Податкового кодексу України для податкового розрахунку.

Сума податку на доходи визначається та самостійно сплачується через банківські установи особою, яка продає або обмінює з іншою фізичною особою нерухомість, - до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, міни.

Нагадуємо, порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна визначено ст.172 ПКУ.

Вирішили припинити діяльність, що підлягає патентуванню, подайте відповідну заяву

Якщо суб`єкт господарювання бажає припинити діяльність, що підлягає патентуванню, йому необхідно повідомити про це відповідний територіальний орган Міністерства доходів і зборів України. Зробити це необхідно письмово до 15 числа місяця, що передує звітному.

Тобто, останнім днем подання письмового повідомлення про припинення такої діяльності є 14 число місяця, що передує звітному.

Нагадуємо, що юридичні особи та фізичні особи – підприємці, які надають побутові послуги, реалізують товари у пунктах продажу, здійснюють торгівлю валютними цінностями та діяльність у сфері розваг, зобов’язані сплачувати збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності. З метою здійснення такої діяльності суб’єкт господарювання повинен придбати торговий патент шляхом подання заявки до органу Міндоходів за місцем сплати збору.

Порядок та строки сплати збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності визначено ст. 267 Розділу XII Податкового кодексу України.

Податковий календар:

14 червня - останній день сплати збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності за травень 2013 року.

20 червня - останній день подання:

 • - декларації акцизного податку за травень 2013 року,
 • - розрахунку збору за користування радіочастотним ресурсом України за травень 2013 року,
 • - розрахунку суми збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства за травень 2013 року,
 • - декларацій з ПДВ за травень 2013 року платниками, у яких базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному місяцю,
 • - копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних в електронному вигляді за травень 2013 року, усіма платниками.

Туристичний збір

Платники туристичного збору

Платниками збору є громадяни України, іноземці, а також особи без громадянства, які прибувають на територію адміністративно-територіальної одиниці, на якій діє рішення сільської, селищної та міської ради про встановлення туристичного збору, та отримують послуги з тимчасового проживання із зобов'язанням залишити місце перебування в зазначений строк.

Пільги щодо туристичного збору

Туристичний збір не сплачують особи, які:

 • - постійно проживають, зокрема на умовах договорів найму
 • - особи, які прибули у відрядження;
 • - інваліди, діти-інваліди та особи, які супроводжують інвалідів I групи або дітей-інвалідів (не більше одного супроводжуючого);
 • - ветерани війни;
 • - учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
 • - особи, які прибули за путівками (курсівками) на лікування, оздоровлення, реабілітацію до лікувально-профілактичних, фізкультурно-оздоровчих та санаторно-курортних закладів, що мають ліцензію на медичну практику та акредитацію Міністерства охорони здоров'я України;
 • - діти віком до 18 років;
 • - дитячі лікувально-профілактичні, фізкультурно-оздоровчі та санаторно-курортні заклади.

Якими документами можна підтвердити пільги щодо туристичного збору?

З метою підтвердження правомірності надання пільги податковий агент повинен мати копії відповідних документів, що підтверджують належність особи до пільгової категорії (путівки або курсівки можуть бути оригіналом).

Постійне місце проживання може бути підтверджене паспортом громадянина України

Проживання на умовах договору найму може бути підтверджене договором найму житла

Перебування особи у відрядженні підтверджується наказом або розпорядженням підприємства про направлення працівника у відрядження.

Особи, які належать до категорії інвалідів, дітей-інвалідів, ветеранів війни, учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, підтверджують свій статус відповідним посвідченням, а особи, що супроводжують інвалідів I групи або дітей-інвалідів (не більше одного супроводжуючого), - документом, що засвідчує таку особу.

Наявність путівки або курсівки є підставою для надання пільги по сплаті туристичного збору.

Особи, які не надали відповідних документів, що засвідчують їх належність до пільгової категорії, є платниками туристичного збору.

Який порядок сплати туристичного збору?

Ставку збору по м. Запоріжжя встановлено у розмірі 1 відсотку до бази справляння туристичного збору.

Базою для справляння туристичного збору є вартість усього періоду проживання за вирахуванням податку на додану вартість. При цьому, до вартості проживання не включаються витрати на харчування чи побутові послуги, телефонні рахунки, оформлення закордонних паспортів, дозволів на в'їзд, обов'язкове страхування, витрати на усний та письмовий переклади, інші документально оформлені витрати, пов'язані з правилами в'їзду.

Податкові агенти справляють туристичний збір під час надання послуг, пов'язаних з тимчасовим проживанням, і зазначають суму сплаченого збору окремим рядком у рахунку або квитанції на проживання.

Базовий податковий період дорівнює календарному кварталу.

Сума туристичного збору сплачується щоквартально за місцезнаходженням податкових агентів.

Актуальна інформація з митних питань для громадян, які планують поїздку за кордон

Перелік особистих речей, які громадяни мають право ввезти або вивезти, не сплачуючи мито

Під час планування відпустки за кордоном слід пам'ятати, які речі громадян вважаються особистими при перетині кордону.

Серед основного до особистих речей відповідно до законодавства віднесено:

 • - товари особистої гігієни та індивідуальні косметичні засоби у кількості, що забезпечує потреби однієї особи на період поїздки;
 • - одяг, білизна, взуття, що мають суто особистий характер, призначені виключно для власного користування і мають ознаки таких, що були у користуванні;
 • - особисті прикраси, у тому числі з дорогоцінних металів та каміння, що мають ознаки таких, що були в користуванні;
 • - один фотоапарат, одна кіно- або відеокамера разом з обґрунтованою кількістю фото-, відео-, кіноплівок та додаткового приладдя;
 • - стільникові (мобільні) телефони у кількості не більше двох штук, пейджери;
 • - переносні персональні комп'ютери у кількості не більше двох штук і периферійне обладнання та приладдя до них; флеш-карти у кількості не більше трьох штук;
 • - калькулятори, електронні книжки у кількості не більше двох штук;
 • - індивідуальні вироби медичного призначення для забезпечення життєдіяльності людини та контролю за її станом з ознаками таких, що були в користуванні;
 • - лікарські засоби, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України, в порядку та обсягах, визначених Кабінетом Міністрів України;
 • - 0,5 літра туалетної води та/або 100 грамів парфумів;
 • - спортивне спорядження - велосипед, вудка рибальська, комплект альпіністського спорядження, комплект спорядження для підводного плавання, комплект лиж, комплект тенісних ракеток, дошка для серфінгу, віндсерфінгу, комплект спорядження для гольфу, інше аналогічне спорядження, призначене для використання однією особою;
 • - інші товари, призначені для забезпечення повсякденних потреб громадянина, перелік і гранична кількість яких визначаються законами України.

Міністерство доходів і зборів України звертає увагу, що особисті речі, які переміщуються (пересилаються) громадянами через кордон України, декларуються усно, або, за бажанням власника чи на вимогу митного органу, письмово. Такі речі не оподатковуються митними платежами та звільняються від подання документів, що видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, а також від застосування до них видів державного контролю.

У яких випадках громадяни не сплачують митні збори за товари при перетині кордону

Громадяни, які перетинають митний кордон України не частіше, ніж 1 раз на добу (24 години), декларують свій товар усно та не сплачують митні платежі. Водночас, фактурна вартість такого товару не повинна перевищувати 1000 євро у разі, якщо перетин кордону здійснюється авіатранспортом. Якщо ж ви подорожуєте будь-яким іншим видом транспорту (автомобільним, залізничним, морським), вартість товару не повинна перевищувати 500 євро, а вага 50 кг. Якщо особа перетинає митний кордон України частіше 1 разу в 1 добу (24 години), то товар підлягає письмовому декларуванню з обов'язковою сплатою мита (10 %) і ПДВ (20 %).

При переміщенні поштою або експрес-поштою на адресу одного одержувача або у несупроводжуваному багажі звільняються від оподаткування товари фактурною вартістю до 300 євро.

Нагадуємо, фактурна вартість - вартість товару, що зазначається в рахунку-фактурі/інвойсі. Фактурна вартість необхідна для формування митної вартості товару при нарахуванні митних платежів при імпорті.

Ввезення алкоголю та тютюну

Ввезення на митну територію України алкогольних напоїв та тютюнових виробів громадянами, які не досягли 18-річного віку, забороняється.

Водночас, громадяни, які досягли 18-річного віку, можуть ввозити на митну територію України алкогольні напої та тютюнові вироби лише в обмежених кількостях. Зокрема, в ручній поклажі або багажі без сплати митних платежів та без письмового декларування із розрахунку на одну особу дозволяється ввозити:

1) 200 сигарет або 50 сигар чи 250 грамів тютюну, або ці вироби в наборі загальною вагою, що не перевищує 250 грамів;

2) 5 літрів пива, 2 літри вина, 1 літр міцних (із вмістом спирту більш як 22 %) алкогольних напоїв.

Ввезення лікарських засобів через митний кордон України

При поверненні із-за кордону громадянам слід знати, що лікарські засоби можна ввозити з собою у ручній поклажі або в супроводжуваному чи несупроводжуваному багажі.

Лікарські засоби, що продаються без рецепта лікаря, перевозяться лише у кількості, що не перевищує п'яти упаковок кожного найменування на одну особу (крім лікарських засобів, що містять наркотичні чи психотропні речовини). У протилежному випадку особа повинна мати з собою рецепт на відповідний лікарський засіб.

Водночас потрібно пам'ятати, що такі лікарські засоби перевозяться лише у кількості, яка не перевищує зазначену в наявному в особи рецепті, виданому на ім'я цієї особи та засвідченому печаткою лікаря та/або закладу охорони здоров'я.

Ввезення спеціального дитячого харчування через митний кордон України

При поверненні із-за кордону громадяни з дітьми можуть ввозити з собою у ручній поклажі або в супроводжуваному чи несупроводжуваному багажі дитяче харчування.

Водночас, батьки (особи, які їх замінюють) або уповноважена ними особа, інші члени сім'ї та родичі можуть ввозити в Україну, маючи з собою відповідний рецепт, продукти спеціального дитячого харчування, які не виробляються (не реалізуються в Україні), в обмеженій кількості. Зокрема, для дітей, хворих на фенілкетонурію або інше захворювання, що потребує спеціального харчування, в таких обсягах:

- у кількості, що не перевищує п'яти упаковок (банок) кожного найменування на одну особу;

- у кількості, що не перевищує зазначену в наявному в особи рецепті на продукт (продукти) спеціального дитячого харчування, виданому на ім'я дитини та засвідченому печаткою лікаря та/або закладу охорони здоров'я, за умови пред'явлення документів, що засвідчують родинні зв'язки з хворою дитиною, або іншого документа, який підтверджує повноваження особи на такі дії.

Особливості оподаткування суб’єктів підприємницької діяльності, які надають оздоровчі послуги

Який порядок оподаткування податком на доходи вартості путівок на оздоровлення та відпочинок, наданих за рахунок профспілкових організацій та фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування

Згідно з положеннями Податкового кодексу до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу громадянина не включаються:

* вартість путівок на відпочинок, оздоровлення та лікування на території України платника податку та/або його дітей віком до 18 років, які надаються професійною спілкою, до якої зараховуються профспілкові внески платника податку - члена такої професійної спілки;

* вартість путівок, наданих за рахунок коштів фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Який порядок оподаткування податком на доходи вартості сімейних путівок, наданих за рахунок профспілкових організацій

Вартість профспілкової путівки, яка надається платнику податків на оздоровлення членів сім'ї віком після 18 років, оподатковується податком на доходи як додаткове благо, за ставкою 15 та/або 17 відсотків.

Тобто частина вартості сімейної путівки на члена профспілкової організації та його дітей віком до 18 років податком на доходи не оподатковується. Частина вартості сімейної путівки, яка припадає на члена сім'ї після 18 років, оподатковується податком на доходи на загальних підставах.

Який порядок оподаткування податком на доходи вартості путівок на оздоровлення та відпочинок, наданих громадянам за рахунок коштів підприємств

Вартість путівок наданих за рахунок коштів підприємств є додатковим благом громадянина. Дохід у вигляді додаткового блага підлягає оподаткуванню податком на доходи за ставкою 15 та/або 17 відсотків. Якщо вартість путівки, наданої за рахунок коштів підприємства не перевищує у цьому році 11470 грн., такий дохід оподатковується податком за ставкою 15 відсотків. Якщо вартість путівки перевищує 11470 грн., сума перевищення оподатковується податком на доходи за ставкою 17 відсотків.

Дохід у вигляді вартості путівки наданої за рахунок коштів підприємства відображається у Податковому розрахунку 1 ДФ з ознакою доходу «126».

В аналогічному порядку оподатковується вартість путівок на лікування та оздоровлення за кордоном України. Тобто вартість путівок на оздоровлення та лікування за кордоном України підлягає оподаткуванню незалежно від того за рахунок яких джерел сплачена вартість путівки.

Податковий облік надання путівок

Підприємство може надавати своїм працівникам або членам їх сімей путівки за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності і за рахунок коштів підприємства. Також путівки можуть надаватись членам профспілки і профспілковою організацією. Розглянемо податкові наслідки з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість операцій надання путівок у таких випадках.

Які податкові наслідки з податку на прибуток якщо підприємством надаються путівки за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності?

Путівки для санаторно-курортного лікування за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності надаються для отримання працівниками підприємств або членами їх сімей санаторно-курортного лікування за наявності у них відповідного медичного висновку.

Такі путівки придбаває Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності і передає підприємству для надання працівникам або членам їх сімей. Путівки надаються безкоштовно або з частковою оплатою працівниками у розмірі 10, 20, 30 чи 50 %.

При частковій оплаті працівники вносять кошти до каси підприємства, а підприємство перераховує їх на рахунок Фонду.

На отримані від Фонду путівки, які передаються працівникам, і отримані від працівників суми часткової оплати, які перераховуються на рахунок Фонду, підприємство не набуває права власності.

Отже, операції приймання/передачі путівок, отримання часткової оплати та перерахування її на рахунок Фонду в податковому обліку з податку на прибуток не відображаються, для підприємства ці операції є транзитними.

Чи оподатковуються ПДВ путівки надані за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності?

Якщо підприємством надаються путівки за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, то такі операції не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість, тобто не відображаються в податковому обліку з ПДВ, оскільки підприємство не набуває права власності ні на путівки отримані від Фонду, ні на кошти, отримані від працівників і перераховані Фонду.

Чи нараховується ЄСВ на вартість путівок, наданих підприємством за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності?

Оплата путівок за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не належить до фонду оплати праці, отже єдиний соціальний внесок на вартість путівок, оплачених за рахунок Фонду не нараховується

Якщо путівки надаються за рахунок коштів підприємства, які податкові наслідки за такою операцією з податку на прибуток?

З метою заохочення працівників, підприємство може придбавати для них путівки на відпочинок та лікування. Такі путівки надаються працівникам безоплатно або працівники оплачують путівки частково. Таке надання путівок повинно передбачатися положеннями колективного або трудового договорів підприємства.

Якщо путівка за рахунок підприємства надається працівникам безоплатно, то згідно з Інструкції зі статистики заробітної плати, вартість путівок працівникам і членам їх сімей на лікування та відпочинок, у складі інших заохочувальних і компенсаційних виплат, включаються до фонду оплати праці.

Слід зазначити що господарська операція видачі путівки за рахунок коштів підприємства складається з двох операцій: - з нарахування заробітної плати в розмірі вартості путівки; - та наданні путівки працівнику в рахунок оплати за нарахованою заробітною платою.

Нарахована працівникам заробітна плата у розмірі вартості путівок і нарахованих на них сум єдиного соціального внеску включається до складу витрат у якості витрат на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку на підставі пунктів 142.1 та 143.1 Податкового кодексу України.

Такий елемент фонду оплати праці, як виплата путівкою, відображають у складі інших витрат господарської діяльності.

Якщо путівки надаються за рахунок коштів підприємства з частковою оплатою, які податкові наслідки за такою операцією з податку на прибуток?

Якщо путівка оплачуються працівниками частково, то зазначена норма діє в частині вартості путівки, що надана працівнику безоплатно, тобто до складу витрат підприємства не включається вартість путівок у сумі, яку сплачує сам працівник.

Якщо колективним чи трудовим договором не передбачено надання працівникам путівок, то їх вартість не підлягає включенню до складу витрат підприємства, оскільки такі витрати підприємства кваліфікуються не як витрати пов'язані з веденням господарської діяльності, а як фінансування особистих потреб фізичних осіб.

Якщо путівки надаються за рахунок коштів підприємства, які податкові наслідки з ПДВ за такою операцією?

У разі, якщо путівка придбавається для використання у господарській діяльності підприємства, тобто надається працівнику у вигляді натуральної оплати праці, то підприємство має право на податковий кредит з податку на додану вартість за такою путівкою. При цьому, при передачі путівки працівнику підприємство повинно нарахувати податкове зобов'язання з ПДВ, виходячи з договірної вартості путівки, але не нижче за звичайні ціни (пункти 188.1 та 198.3 Податкового кодексу України).

Разом з тим, відповідно до підпункту 197.1.6 статті 197 Податкового кодексу України, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання реабілітаційних послуг інвалідам, дітям-інвалідам, а також постачання путівок на санаторно-курортне лікування, оздоровлення та відпочинок на території України фізичних осіб віком до 18 років, інвалідів, дітей-інвалідів.

Отже, якщо підприємство передає путівки зазначеним особам, воно не нараховує податкові зобов'язання з ПДВ. В цьому разіз, згідно з пунктом 198.4 Податкового Кодексу України, підприємство не матиме права на податковий кредит за такими пільгованими путівками

Якщо путівки надаються первинною профспілковою організацією, як така передача відображається в податковому обліку підприємства?

При наданні путівок на відпочинок та оздоровлення члену профспілкової організації і членам його сім»ї профспілка діє відповідно до свого уставу і в межах затвердженого на рік кошторису за статтею «Оздоровчі заходи».

Законодавчо не встановлені обмеження стосовно вартості путівок, які надаються члену профспілки та членам його сім»ї, отже профспілкова організація самостійно визначає за якою вартістю буде видаватися путівка конкретному її члену і членам його сім»ї.

Необхідно зазначити, що профспілка стосовно підприємства є окремою юридичною особою, що має статус неприбуткової.

Отже операції з видачі профспілкою путівок не відображаються в бухгалтерському та податковому обліках підприємства. Такі операції відображаються тільки в обліку профспілки.

Чи звільняються від сплати земельного податку оздоровчі заклади?

Відповідно до п. 282.1 Податкового кодексу України від сплати земельного податку звільняються:

 • – дитячі санаторно-курортні та оздоровчі заклади України незалежно від їх підпорядкованості, у тому числі дитячі санаторно-курортні та оздоровчі заклади України, які знаходяться на балансі підприємств, установ та організацій;
 • – санаторно-курортні та оздоровчі заклади громадських організацій інвалідів, реабілітаційні установи громадських організацій інвалідів;
 • – дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форм власності і джерел фінансування, заклади освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Чи може міська рада встановлювати пільги щодо земельного податку?

Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, міські, селищні та сільські ради, можуть встановлювати пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території: часткове звільнення на певний строк, зменшення суми земельного податку лише за рахунок коштів, що зараховуються до відповідних місцевих бюджетів.

Чи повинні сплачувати земельний податок платники податку, які мають пільги з цього податку та надають в оренду земельні ділянки?

Якщо платники податку, які користуються пільгами з цього податку, надають в оренду земельні ділянки, окремі будівлі, споруди або їх частини, податок за такі земельні ділянки та земельні ділянки під такими будівлями (їх частинами) сплачується на загальних підставах з урахуванням прибудинкової території.

Ставка податку за земельні ділянки, нормативна грошова оцінка яких проведена, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Платники податків запитували на семінарі

Чи підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб сума допомоги, яка виплачується з Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності підприємцю – платнику єдиного податку, у зв'язку з тимчасовою втратою ним працездатності?

Відповідно до ст. 2 та ст. 6 Закону від 18.01.2001 № 2240-ІІІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» особи, які забезпечують себе роботою самостійно (особи, які займаються підприємницькою, адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, в тому числі члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами творчих спілок), є страхувальниками. Вони мають право на матеріальне забезпечення у зв'язку з втратою доходу внаслідок тимчасової втрати працездатності та соціальні послуги відповідно до цього Закону за умови сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до діючого законодавства.

Тобто при настанні страхового випадку у вигляді тимчасової втрати працездатності, підприємець отримує матеріальне забезпечення виключно в обсягах, які сплачував до Фонду соцстраху за рахунок власних коштів.

Відповідно до пп. 4 п. 292.11 Податкового кодексу України до складу доходу платника єдиного податку не включаються суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм.

Такі виплати з фонду соцстраху не можна розглядати як об'єкт оподаткування податком на доходи фізичних осіб, оскільки згідно з пп. 165.1.1 Податкового кодексу України не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу страхові виплати, які отримує платник податку з фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Таким чином, сума допомоги, яка виплачується з Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності підприємцю – платнику єдиного податку, у зв'язку з тимчасовою втратою ним працездатності, не підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.

Чи має право фізична особа – підприємець, яка перебуває на загальній системі оподаткування, враховувати документально підтверджені витрати, фактично понесені під час здійснення діяльності на спрощеній системі оподаткування?

Відповідно до п. 177.2 ст. 177 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формах) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця.

Згідно з п. 177.4 ст. 177 цього Кодексу до переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до витрат операційної діяльності відповідно до розділу III зазначеного Кодексу.

Таким чином, оскільки для визначення чистого оподатковуваного прибутку витрати фізичної особи – підприємця, що застосовує загальну систему оподаткування, формуються при отриманні доходу, то такий підприємець має право врахувати суму витрат, безпосередньо пов'язану з отриманням доходу, незалежно від того, на якій системі оподаткування вони фактично були понесені.

Платники податків запитували на «гарячій лінії»

Влітку громадянин надає в оренду житлове приміщення іншим фізичним особа, , які прибули на відпочинок. В якому порядку оподатковується податком на доходи сума отриманої орендної плати?

Положеннями Податкового кодексу України визначено, якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб'єктом господарювання, особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платник податку - орендодавець. При цьому такий орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету протягом 40 календарних днів, після останнього дня такого звітного (податкового) кварталу. Сума отриманого доходу, сума сплаченого протягом звітного податкового року податку та податкового зобов'язання за результатами такого року відображаються у річній податковій декларації.

Тобто у разі надання в оренду нерухомого майна фізичною особою іншому громадянину, така фізична особа зобов’язана протягом 40 календарних днів, після останнього дня звітного кварталу самостійно сплатити податок на доходи фізичних осіб з отриманого доходу за ставкою пункту 167.1 статті 167 ПКУ. Згідно з пунктом 167.1. Кодексу ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування. Якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (у 2013 році 114700 грн. на місяць), до суми такого перевищення застосовується ставка 17 відсотків.

Громадяни, які отримували протягом звітного року доходи від інших фізичних осіб, зокрема, у вигляді орендної плати, зобов’язані до 1 травня року, що настає за звітним, надати податкову декларацію в якій відобразити суму отриманого доходу, сума сплаченого протягом звітного року податку та податкового зобов'язання. Сума податкового зобов'язання, зазначена в податковій декларації сплачується громадянами самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним.

Сільськогосподарське підприємство протягом літнього сезону укладає з громадянами цивільно – правові договори на виконання разових сільськогосподарських робіт, наприклад, збір ягід та фруктів. Який порядок оподаткування доходів, виплачених громадянам за виконання разових сільськогосподарських робіт?

Згідно з положеннями Податкового кодексу до загального місячного оподатковуваного доходу громадянина включаються, зокрема, суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору. Винагорода за цивільно - правовими договорами підлягає оподаткуванню податком на доходи за ставкою пункту 167.1 статті 167 Кодексу відповідно до якого ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування. Якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (у 2013 році 114700 грн. на місяць), до суми такого перевищення застосовується ставка 17 відсотків.

При нарахуванні доходів у вигляді винагороди за цивільно-правовими договорами база оподаткування визначається як нарахована сума такої винагороди, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Податковий агент, який нараховує оподатковуваний дохід на користь громадянина, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок та сплатити утриманий податок до бюджету під час виплати доходу.

Тобто сільськогосподарське підприємство, яке виплачує громадянам винагороду за виконання разових сільськогосподарських робіт, зобов’язане утримати податок з нарахованого доходу та перерахувати його до бюджету.

Який порядок оподаткування доходів громадян, які є найманими працівниками у інших фізичних осіб?

На даний час значна кількість громадян використовують працю інших громадян, зокрема, працю домогосподарок, нянь, садівників, кухарів та інших. Тобто громадяни, які працюють у інших громадян є найманими працівниками, а фізичні особи, які використовують таку працю відповідно є працедавцями.

Порядок оформлення трудових відносин між працівником і фізичною особою – працедавцем має свої особливості, які визначаються Порядком реєстрації трудового договору між працівником і фізичною особою, затвердженим наказом Міністерства праці від 08.06.2001 року № 260. Цей Порядок поширюється на фізичних осіб, які використовують найману працю, зокрема, на фізичних осіб - підприємців та фізичних осіб, які використовують найману працю, пов'язану з наданням послуг (кухарі, няньки, водії тощо). Зазначеним Порядок визначено, що громадяни зобов’язані укласти трудовий договір між працівником і фізичною особою. Укладений у письмовій формі трудовий договір у трьох примірниках фізична особа повинна подати на реєстрацію до державної служби зайнятості за місцем свого проживання у тижневий строк з моменту фактичного допущення працівника до роботи.

Оподаткування податком на доходи заробітної плати та інших доходів, виплачених найманим працівникам, регулюється Розділом ІУ Податкового кодексу України. Як визначено положеннями Кодексу, платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.

Особою, яка не є податковим агентом, вважається нерезидент або фізична особа, яка не має статусу суб'єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка перебуває на обліку в органах державної податкової служби як особа, що провадить незалежну професійну діяльність.

Таким чином громадяни, які отримували протягом звітного року доходи не від податкових агентів, зокрема від інших фізичних осіб, зобов’язані до 1 травня року, що настає за звітним, надати податкову декларацію в якій відобразити суму отриманого доходу, суму сплаченого протягом звітного року податку та податкового зобов'язання. Сума податкового зобов'язання, зазначена в податковій декларації, сплачується громадянами самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним.
Новости Бердянска
вчера, 22 марта, пятница
21 марта, четверг

Все новости Бердянска