Информация от Налоговой инспекции Бердянска

19.11.2013 · 11:06 · Просмотров - 1121

Подборка материалов из Бердянской ОГНИ за неделю по 19 ноября.

Прес-служба Міндоходів повідомляє

За шість місяців попереднє електронне митне декларування зросло більш ніж в 1,5 тис. раза

Суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності все активніше користуються можливістю попереднього митного декларування товарів.

Щодня митниці Міндоходів отримують щонайменше як 100 попередніх митних декларацій типу „ЕА". Якщо у травні, коли була започаткована така форма декларування, було надіслано лише 2 декларації цього типу, то вже у жовтні їх кількість зросла в 1,8 тис. раз та склала 3,6 тис. документів, за 12 днів листопада кількість оформлень сягнула 1,1 тис.

Особливістю такого декларування, відзначають у Міністерстві, є можливість здійснення митного оформлення імпортованих в Україну товарів без їх фізичного пред‘явлення митниці призначення. Тобто одразу після перетину митного кордону товар випускається у заявлений підприємцем митний режим.

Найбільшу кількість попередніх митних декларацій оформлено Київською, Київською міжрегіональною, Миколаївською, Рівненською, Чернівецькою митницями Міндоходів.

Як зазначають фахівці Міндоходів, підвищений інтерес до використання технології оформлення декларацій типу «ЕА» свідчить про її позитивну оцінку з боку суб'єктів ЗЕД та подальшу перспективність. Адже застосування такої процедури є дуже зручним для бізнесу, оскільки сприяє прискоренню товарообігу, скороченню затрат часу і фінансових витрат на здійснення митних процедур.

Крім того, всі процедури оформлення товарів та взаємодії з декларантами максимально автоматизовані, а це, в свою чергу, мінімізує «людський фактор».

Декларація типу «ЕА» дозволяє випуск товарів у таких митних режимах як імпорт, реімпорт, тимчасове ввезення, переробка на митній території. Водночас такі декларації не можуть бути використані для випуску підакцизних, поштових, а також тих товарів, ввезення яких відмінні від вищезазначених режимів тощо.

Нагадаємо, що технології електронного попереднього митного декларування на митницях Міндоходів почали діяти з травня поточного року. Для здійснення митного оформлення за такою процедурою підприємцю ще до фактичного ввезення товару в Україну достатньо направити в митницю призначення попередню митну декларацію, яка і буде підставою для випуску товару у митний режим після перетину ним кордону.

Понад 81% касової техніки вже передають звітність дистанційно

До Системи зберігання і збору даних від реєстраторів розрахункових операцій Міндоходів підключено майже 197 тис. одиниць касової техніки. Це складає понад 81% від загальної кількості реєстраторів.
        Власники цієї техніки вже спілкуються з органами доходів і зборів дистанційно, оскільки вся звітність автоматично передається до серверу обробки інформації Міністерства.

Ті ж платники, які ще не переобладнали свою техніку, можуть зробити це без фінансових втрат для себе до 1 січня 2014 року. Саме з цього часу запроваджується відповідальність за неподання електронної звітності.
         За словами фахівців Міндоходів, можливість дистанційного контролю за суб'єктами господарювання, які здійснюють розрахунки у готівковій формі, не лише зекономить час та витрати для суб'єктів господарювання на подання звітності, але й дозволить ще більше скоротити кількість перевірок таких платників.

На сьогодні всі перевірки цієї категорії платників проводяться за заявами громадян та інформацією від державних органів про наявність правопорушень у суб'єктів господарювання і є виключно крайнім засобом впливу на недобросовісних підприємців.

Порівняно з минулим роком за 10 місяців поточного року кількість перевірок підприємств, які використовують касові апарати, скорочена більш ніж вдвічі. Так, з початку року було проведено 11,8 тис. таких перевірок, порушникам донараховано 176 млн. грн. штрафних санкцій.

Нагадаємо, що починаючи з 2013 року користувачі касової техніки повинні звітувати до органів Міндоходів в електронному вигляді. Саме для цього реєстратори розрахункових операцій мають бути оснащені електронними стрічками, на яких формуватимуться копії розрахункових документів і фіскальних звітів. Платники можуть або приєднати до існуючої касової техніки відповідні модеми для передачі даних, або придбати нову техніку.

Перелік моделей реєстраторів розрахункових операцій, дозволених до використання, розміщено на порталі Міндоходів (http://minrd.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/reestri/94957.html).

Український Уряд створює сприятливі умови для китайських інвесторів

Про це Міністр доходів і зборів України Олександр Клименко заявив під час зустрічі з Надзвичайним та Повноважним послом КНР в Україні Чжан Сиюнем.

„Ми готові підтримувати китайський бізнес в Україні, зацікавлені у відкритті представництв. Міндоходів відповідає за податкову та митну політику. Тому наше завдання сьогодні - створення оптимальних умов для інвестицій та розвитку бізнесу. Китайські інвестори повинні відчувати себе в Україні як вдома", - наголосив Олександр Клименко. 

У свою чергу Посол Чжан Сиюнь відзначив бажання китайського бізнесу працювати на ринках України. Такому прагненню, на його думку, якнайкраще сприяє та підтримка, яку компанії отримують від Уряду України.

„Ми вдячні за підтримку діяльності нашого бізнесу. Ми не лише отримуємо політичну, економічну, фінансову та дружню підтримку з української сторони, а й аудиторську та податкову", - підкреслив Чжан Сиюнь.

Міністр Олександр Клименко запевнив Посла КНР у максимальній підтримці китайських інвесторів та готовності оперативно вирішувати нагальні питання податкового та митного характеру, що виникають у китайського бізнесу в Україні.

 

Міндоходів разом з громадськістю шукатимуть варіант вирішення проблеми митної вартості

Міністерство доходів і зборів України разом з представниками громадськості та експертами напрацюють механізми для вирішення проблем, що виникають у процесі визначення митної вартості. Такої домовленості досягли Міністр Олександр Клименко та учасники загальноукраїнського засідання громадських рад при органах доходів і зборів, яке вперше пройшло у форматі відеоселектору та зібрало більше 700 учасників з усіх регіонів України.

Зокрема, учасники засідання погодилися з пропозицією Міністра Олександра Клименка розглянути варіант перенесення процедури визначення митної вартості на етап пост-аудиту, але з підвищенням рівня відповідальності для брокерів та суб'єктів ЗЕД.

Представники громадськості також підтримали плани Міністерства щодо подальшої автоматизації усіх процесів на митниці, але звернули увагу на необхідність вирішення проблем із затримкою вантажів у Одеському порту, де зараз в якості пілотного проекту використовуються скануючі системи та GPS-замки.

Зі свого боку Олександр  Клименко підкреслив, що ці інструменти вже довели свою ефективність, і Міністерство не має наміру відмовлятися від них. Разом з тим,  ті виконавці, що дискредитують саму ідею автоматизації митниці, не уникнуть відповідальності.

«Після початку використання  електронних замків кількість транзиту через Одеську митницю впала в 7 разів. Тобто ми робимо висновок, що раніше це був псевдотранзит, коли вантаж заявлявся як транзитний, з нього не сплачувалося мито, але розвантажувався він на території України. Що стосується сканерів, то їх використання дозволило збільшити рівень добровільної сплати мита до 4-8 млн.грн. на день. При цьому жодних черг у порту немає, ми постіймо відстежуємо ситуацію через Моніторинговий центр. Станом на учора у порту очікували на сканування не більше 60 автомобілів.  Ми бачимо певні спроби дискредитувати ці технології через ЗМІ, але ми не піддамося на провокації», - відзначив Міністр.

Під час засідання Громадської ради учасники також обговорили пріоритети роботи Міністерства, викладені у п'ятирічній стратегії, актуальні питання податкової політики, зокрема, перспективи запровадження загального декларування доходів. За словами Міністра, запровадження цієї реформи дозволить створити компенсаційні механізми для зниження податкового навантаження на фонд оплати праці.

«Ми розуміємо всю важливість цієї ініціативи і те, що вона стосуватиметься кожного громадянина. Тому ми винесемо на обговорення відразу декілька моделей загального декларування, які були розроблені разом з нашими партнерами з PricewaterhouseCoopers на основі найкращого світового досвіду. Після цього очікуємо від бізнесу пропозицій та зауважень, щоб ми могли разом обрати найбільш прийнятну для України модель», - зазначив Олександр Клименко.

Зі свого боку представники громадськості відзначили важливість такого діалогу із Міністерством та запропонували зробити практику проведення загальноукраїнських засідань громадських рад у форматі відеоселектору  постійною.

ГУ Міндоходів у Запорізькій області повідомляє

Запорізькі міндоходівці приєдналися до всеукраїнської акції "Права та обов'язки"

Мешканці усіх районів Запорізької області отримали змогу докладніше ознайомитися з правами та обов'язками платників податків. Саме з цією метою були створені спеціальні брошури Міндоходів України, які працівники ДПІ роздавали населенню не тільки в центрах обслуговування платників податків, а й у виставкових центрах, вищих навчальних закладах, на ринках та в інших багатолюдних місцях кожного району.

Акція отримала схвальні відгуки у громадян, адже не всі чітко знають свої права та обов'язки, проте кожен розуміє, що ці знання необхідні у сучасному суспільстві.

"Я вважаю, що це чудова ініціатива. Нас не вчать цьому ні в школі, ні в університеті, але дуже важливо знати свої права і обов'язки, особливо в питаннях, які безпосередньо торкаються кожного. Для мене ця інформація - нова, цікава і корисна", - каже Юлія, студентка 3 курсу.

"Кожен повинен чітко знати свої права і обов'язки, а також права і обов'язки контролюючих органів, бо це цивілізований шлях до ефективної і плідної співпраці", - висловив свою думку Євген, приватний підприємець.

Розповсюдження брошур буде продовжуватись й у майбутньому на круглих столах, семінарах та інших тематичних заходах.

В ході акції було охоплено близько 10 тисяч платників та громадян Запорізького регіону.

 

Міндоходів України враховує кожну ініціативу бізнесу та громадськості

На цьому наголосив Міністр доходів і зборів України Олександр Клименко під час зустрічі з головами Громадської ради при Міндоходів України, Громадських рад при Головних управліннях в АР Крим, областях, м. Києві, Севастополі, яка відбулася, 12 листопада 2013 року, в режимі відеоконференцзв'язку.

Участь у заході взяли в. о. начальника ГУ Міндоходів у Запорізькій області Сергій Давидков, голова Громадської ради при ГУ Міндоходів у Запорізькій області Петро Ванат та члени Громадської ради.

У ході засідання у форматі питань-відповідей Міністр доходів і зборів Олександр Клименко поспілкувався з представниками Громадської ради при Міністерстві, а також Громадських рад при Головних управліннях в регіонах.

Були порушені актуальні питання про діяльність органів доходів і зборів, митниці Міндоходів, про зміни у законодавстві, про державне регулювання трансфертного ціноутворення, взаємодію з громадськістю і представниками бізнесу, виховання високої податкової культури у підростаючого покоління і ряд інших.

Зокрема, голова Громадської ради при ГУ Міндоходів у Запорізькій області Петро Ванат поставив запитання Міністру стосовно планів на майбутнє Міністерства доходів і зборів України з метою розвитку бізнесу, у тому числі, з урахуванням п'ятирічної Стратегії розвитку Міндоходів, яку нещодавно затвердив Кабінет Міністрів України.

Відповідаючи на запитання, Міністр доходів і зборів України Олександр Клименко розповів про пріоритетні напрями діяльності органів Міндоходів.

Він зазначив, що Стратегічний план розвитку Міністерства доходів і зборів до 2018 року визначив комплекс з восьми стратегічних напрямів розвитку Міністерства, які деталізовані за конкретними цілями, алгоритмами і термінами їх виконання.

- Відповідно до Стратегії, у найближчі п'ять років робота Міндоходів буде спрямована на вдосконалення податкових і митних сервісів, розвиток партнерських стосунків із громадськістю і бізнесом, активізацію міжнародної торгівлі за рахунок оптимізації митної регуляції, боротьбу з корупцією і "тіньовим" сектором економіки, впровадження сучасної IT-функції у роботу органів доходів і зборів, - підкреслив Міністр Олександр Клименко.

Також на Громадській раді були озвучені відповіді на запитання щодо запровадження електронних перевірок суб'єктів господарювання, загального декларування доходів громадян, проведення митного аудиту і інформатизації процесів під час митного оформлення та визначення митної вартості і ряд інших.

Члени Громадських рад висловили подяку за проведення таких масштабних заходів, під час яких є конструктивний діалог із бізнесом та можливість порушити найбільш актуальні питання, які хвилюють платників і громадськість у регіонах.

Після спілкування з Міністром відбулася презентація діяльності структурних підрозділів Міністерства доходів і зборів України.

Запорізькі оперативники поповнили бюджет майже на 500 тис. гривень

За минулий тиждень саме таку суму надходжень оперативні співробітники ГУ Міндоходів області забезпечили до бюджетів усіх рівнів. До Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості по 8 кримінальних правопорушеннях, з яких 4 - за ухилення від сплати податків. Сума збитків по вказаних кримінальних провадженнях становить понад 3 млн. 500 тис. гривень. Із незаконного обігу вилучено товарів на загальну суму 250  тис. гривень, в т.ч. алкогольних напоїв та спирту на суму 45 тис. грн., тютюнових виробів на суму 134 тис. гривень.

Запорізьке  сільгосппідприємство застосувало спецрежим - приховало мільйон від бюджету

         Керівництво одного із сільгосппідприємств  області  вирішило  скористатися  пільгою від держави - перейти  на спеціальний режим оподаткування - фіксований сільгоспподаток.  Проте, одного бажання виявляється замало.  Для цього переходу необхідні певні умови. Платниками  податку    можуть бути  сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній  податковий  (звітний ) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.  Окрім цього, є й ще певні  умови, які треба витримати, аби стати платником фіксованого сільгоспподатку. Проте,  сільгосппідприємство явно не дотягувало до  статусу  ФСП, але  вирішили у поданій заяві дещо "згустити фарби".  

         Впродовж трьох  останніх років підприємство  отримувало пільги від держави. Податок на додану вартість, яке  підприємство мало б перерахувати до бюджету, залишали на власні потреби.   Але  всі ці порушення  були встановлені під час перевірки. Сільгосппідприємство ухилилися від оподаткування,     не сплативши до бюджету понад мільйон гривень.

         Слідчим управлінням фінансових розслідувань ГУ Міндоходів у Запорізькій області розпочато кримінальне провадження  за ознаками злочину, передбаченого  ст..212 КК України  (ухилення від сплати податків)

На Запоріжжі понад 88 тис. гривень "викроїли" на одязі

        На одному з підприємств обласного центру, яке займалося роздрібною торгівлею одягом, вирішили  зекономити на податках. Задля цього у податковій звітності  почали відображати  безтоварні операції:  за документами на одній із фірм закуповували одяг, перевозили його, реалізовували. З одним "але":  все було тільки на папері, з метою завищення податкового кредиту і заниження податкових зобов'язань.    Підприємство ухилилося від сплати податку на додану вартість  на 800 тис. грн.

        За матеріалами  співробітників  оперативного управління ГУ Міндоходів у Запорізькій області  розпочато  кримінальне  провадження за ознаками злочину, передбаченого ст..121.КК.України (ухилення від сплати податків)

У Запорізькій області гараж обладнали під спирто-склад

           Оперативні співробітники ГУ Міндоходів у Запорізькій області в одному з гаражних кооперативів обласного центру виявили та вилучили 300 літрів рідини з характерним запахом спирту на суму 9,5 тис. гривень. У рамках кримінального провадження за ч. 3 ст. 204 КК України (незаконне виготовлення та зберігання підакцизних товарів, що становить загрозу для життя та здоров'я людей).

На Запорізькій АЗС - торгували без дозвільних документів - втратили майже 7 тонн пального

           На одній з АЗС Запорізької області оперативні співробітники ГУ Міндоходів у Запорізькій області встановили факт  господарської діяльності без наявності необхідних дозвільних документів. У результаті вилучено бензин різних марок та дизельне та паливо у кількості 6710 літрів на загальну суму  71 тис. гривень.

На Запоріжжі понад 9 тис. пачок на 100 тис. гривень вилучили контрабандних цигарок

Оперативні працівники ГУ Міндоходів у Запорізькій області в одному з торгівельних павільйонів обласного центру встановили факт зберігання та реалізації тютюнових виробів, на яких відсутні марки акцизного податку України встановленого зразка. Вилучено 5995 пачок тютюнових виробів на загальну суму 66 тис. гривень.

Крім цього, в двох інших торгівельних павільйонах м. Запоріжжя оперативні співробітники встановили факти зберігання та реалізації тютюнових виробів без наявності ліцензій на право здійснення вказаного виду діяльності. В результаті вилучено 1451 пачку тютюнових виробів на суму  15,1 тис. грн. та 1782 пачки тютюнових виробів на суму 18,6 тис. грн. відповідно.

Власник    "Renault  Kangoo"  "забув"  вивезти іномарку за кордон

У жовтні 2013 року громадянин С., мешканець Запоріжжя, на автомобілі з іноземними номерами, перетнув митний кордон України через «зелений коридор». Оскільки чоловік постійно проживає в Україні, ввезення автомобільного транспортного засобу не знятого з обліку за кордоном через «зелений коридор», тобто без декларування та сплати митних платежів, відповідно з Митним  кодексом України, дозволено з однією метою - перетнути територію України в митному режимі "транзит". При цьому згідно Митного кодексу України  строк транзитного переміщення для автомобільного  транспорту становить 10 діб. І до закінчення цього строку  транспортний засіб повинен був покинути територію України.

Але власник автівки і не збирався доставляти її на прикордонну митницю та вивозити з України. Головною метою її ввезення через «зелений коридор» було бажання використовувати автомобіль в Україні без сплати мита та податків.

Про це стало зрозуміло, коли "Renault  Kangoo" зупинили на одній із приміських автотрас. Співробітники  управління  боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями Запорізької митниці Міндоходів проти власника  авто порушили  митну  справу про порушення митних правил за ознаками,  передбаченими  частиною першою статті 470 Митного кодексу України за фактом перевищення ним строку транзитного переміщення - перевищення строку доставки в прикордонну митницю. Тепер громадянину С. все одно доведеться вивезти автомобіль з України але з додатковими витратами у вигляді штрафу. Тож за кожен день «безмитного прокату» автомобіля по території України буде сплачено  потрійну ціну.

       - Тільки цьогорік за аналогічні порушення вимог чинного законодавства, пов'язаних з перевищенням громадянами встановлених строків доставки транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, до митного органу призначення з порушенням строку вивезення,  ввезеного з метою транзиту через митну територію України, запорізькими митниками було складено 42 протоколи, - коментує ситуацію начальник  Запорізької митниці Міндоходів Михайло Бізіля. - Зазначу, що за десять місяців минулого року такі порушення не було встановлено. Такі «сумнівно хитрі» схеми ухилення від сплати мита та податків в цьому році перебувають під особливим наглядом митників.

        Тих власників  транспортних засобів, які перетнули митний кордон в режимі "транзит"  і не збираються  вивозити транспортний засіб, хотів би застерегти:  санкції статті 470 Митного кодексу України (недоставлення  товарів, транспортних засобів комерційного призначення та документів до митного органу призначення, видача їх без дозволу митного органу або втрата) тягнуть за собою  накладення  штрафу в розмірі п'ятисот неоподатковуваних  мінімумів  доходів громадян, а на сьогодні це 8,5 тисяч гривен. Тож чи варто ризикувати?

За протиправні дії співробітників Міндоходів притягують до дисциплінарної та адміністративної відповідальності

Працівники управління внутрішньої безпеки при ГУ Міндоходів у Запорізькій області приділяють особливу увагу профілактичним заходам, аби попередити корупційні правопорушення з боку міндоходівців.

Протягом січня-жовтня  2013 року співробітники  управління провели комплекс заходів, спрямованих на усунення причин та умов, що сприяють  корупційним діянням та іншим правопорушенням працівниками Міндоходів під час службової діяльності.

- Одним із існуючих профілактичних заходів є перевірка кандидатів на посади до Міндоходів. Ми не просто виявляємо окремі факти корупції, а й орієнтуємося на системне попередження цього явища, аби створити ефективну стратегію боротьби з корупцією. Так, з  початку року проведено 259 перевірок кандидатів, внаслідок чого відносно 5 осіб прийнято рішення про відмову у призначенні.

Також з метою запобігання вчинення посадовими особами Міндоходів та його територіальних органів корупційних діянь та інших правопорушень, пов'язаних з корупцією, у колективах  інспекцій проведено 494 бесіди та лекції на антикорупційну тематику, - коментує ситуацію  начальник управління внутрішньої безпеки ГУ Міндоходів у Запорізькій області  Володимир Сухачов.

Крім того, співробітниками управління провели 137 службових перевірок, за результатами яких внесено керівникам Міндоходів 89 подань щодо вжиття заходів з усунення причин та умов, що призвели до скоєння правопорушень з боку державних службовців. За допущені порушене до 66 співробітників застосовані заходи дисциплінарного впливу, в т.ч. 2 особи звільнено. Про неприпустимість скоєння дій, які близько межують з протиправними, 74 співробітникам винесено офіційні застереження.

На Запоріжжі 95% митних декларацій оформляють в електронному вигляді

 

За жовтень 2013 року Запорізькою митницею Міндоходів було оформлено 6247 митних декларацій, з них 95% в електронному вигляді. За аналогічний період минулого року митні декларації в електронному вигляді становили лише 61 відсоток від усього обсягу поданих документів.

            Позитивна тенденція на Запорізькій митниці Міндоходів намітилась з початку року. Всього за десять місяців поточного року Запорізькою митницею Міндоходів  оформлено 61196 митних декларацій. Їх кількість зросла на 14 відсотків порівняно з минулим роком. Середній час митного оформлення однієї митної декларації при експорті становить 49 хвилин, а імпортної - 1 годину 26 хвилин.

            На підставі електронних митних декларацій здійснюють такі операції як підтвердження фактичного вивезення товарів за кордон, державна реєстрація транспортних засобів, зняття експортно-імпортних операцій з валютного контролю та продаж іноземної валюти для про ведення розрахунків підприємствами.

Електронне декларування сприяє прискоренню товарообігу, скороченню затрат часу і фінансових витрат підприємців на проведення митних процедур.

За спеціальне використання води запорізькі платники сплатили більше ніж 122 мільйони гривень

Саме стільки коштів надійшло до Зведеного бюджету протягом 10 місяців поточного року.

В Запорізькій області зареєстровано 3450 платників цього збору. За результатами звірок переліків водокористувачів, яким надані дозволи від Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької облдержадміністрації, з переліком платників, які надали податкові декларації за 10 місяців 2013 року залучено до оподаткування 26 платників збору, яким було нараховано 11,9 тисяч гривень штрафних санкцій.

Понад 95 мільйонів гривень екологічного податку сплатили на Запоріжжі

Ці кошти надійшли до бюджетів усіх рівнів протягом 10 місяців 2013 року. Вони  перевищують показники відповідного періоду минулого року на 35 млн. грн.

ГУ Міндоходів області тісно співпрацюють з Департаментом екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації з питань обміну інформацією щодо переліку суб'єктів господарювання, яким надані спеціальні дозволи на викиди, спеціальне водокористування та розміщення відходів, що діють у 2013 році. У результаті проведених звірок цих переліків з переліком платників, які подали декларації по екологічному податку було залучено до оподаткування 22 платники, по яких сума донарахованих штрафних санкцій склала майже 15 тис. грн.

Всього в Запорізькій області зареєстровано 2493 платники екологічного податку.

Запорізькі сільгоспвиробники сплатили понад 6 млн. гривень

Така сума надійшла до місцевих бюджетів за 10 місяців поточного року. Платниками фіксованого сільськогосподарського податку на 2013 рік задекларовано 37 млн. грн. орендної плати за землі державної та комунальної власності та 0,2 млн. грн. земельного податку за земельні ділянки, які не використовуються для сільськогосподарського виробництва.

Річна сума нарахувань по фіксованому сільськогосподарському податку (ФСП) складає 7,4 млн. грн., з яких 7,2 млн. грн. - за використання ріллі.

Всього в Запорізькій області зареєстровано та сплачують податок 2479 платників, з них 2436 підприємств, що займаються рослинництвом, 5 підприємств, що займаються рибництвом та 27 підприємств, що займаються тваринництвом.

Крім того, за результатами звірок площ земельних ділянок, які є об'єктом оподаткування ФСП на відповідність даним державного земельного кадастру, податковими органами було виявлено розбіжності по 5 підприємствах на площу 325,0 га.

Сума штрафних санкцій, за поданими уточнюючими податковими деклараціями з обчисленням податкових зобов'язань та штрафних санкцій складає 3,2 тисячі гривень.

На Запоріжжі понад 409 мільйонів надійшло від плати за землю

Таку суму за 10 місяців поточного року сплатили землекористувачі до місцевих бюджетів усіх рівнів. Надходження до минулого року зросли майже на  20 млн. грн.

У регіоні органами Міндоходів спільно з суб'єктами інформаційного обміну (радами відповідного рівня, територіальними органами Держземагентства, регіональними відділеннями Фонду державного майна України по Запорізькій області) проводяться звірки стосовно своєчасного отримання інформації, необхідної для обчислення і справляння плати за землю. В результаті до оподаткування був залучений 51 суб'єкт господарської діяльності, річна сума нарахувань яких складає майже 700 тис. грн., а загальна площа земельних ділянок - 595,3 га.

Крім того, до оподаткування залучені 93 суб'єкти господарської діяльності, які користуються земельними ділянками без оформлених належним чином правовстановлюючих документів на землю, що забезпечило додаткові надходження до місцевих бюджетів у розмірі 1,4 мільйона гривень.

Наразі вирішується ситуація с платниками, в яких встановлена  річна сума орендної плати за землю нижча за вимоги чинного законодавства. З метою приведення сум орендної плати, визначеної у таких договорах, до законодавчо встановленої норми, органи ГУ Міндоходів направляють пропозиції до органів місцевого самоврядування та прокуратури щодо зміни розміру орендної плати через судові органи.

З початку 2013 року по 13 договорах оренди рішеннями судових органів змінено розмір орендної плати за землю, річні додаткові надходження склали 154 тис. грн. За рішеннями судових органів з 2008 року по теперішній час змінено розмір орендної плати за землю по 141 договору оренди, річні додаткові надходження по яких складають майже 6 млн. грн.

Також проводяться роботи по зменшенню податкового боргу, в результаті яких у 6 землекористувачів - боржників вилучено земельні ділянки загальною площею 49,4 га. Вилучені ділянки будуть перерозподілені між платоспроможними платниками.

 

 

Діяльність Бердянської ОДПІ

До кінця 2013 року власники нерухомого майна за бажанням можуть провести звірку кількості своїх об'єктів нерухомості та розмірів їх житлової площі

Відповідно до норм чинного законодавства, податок на нерухомість за поточний рік сплачуватиметься у 2014 році, громадяни вже з квітня почнуть отримувати квитанції із нарахованими до сплати сумами. Сплатити податок потрібно буде протягом двох місяців. Для уникнення ажіотажу, черг та зайвого напруження фахівці Міндоходів пропонують власникам нерухомості завчасно, а саме до 31 грудня 2013 року, звірити свої дані.  

Для цього їм потрібно звернутися до податкової інспекції за місцем реєстрації з оригіналами документів про право власності на це майно. Якщо ж громадянин не провів таку звірку, податок буде нараховуватися відповідно до тієї інформації, яка наявна в Міндоходів.

Мешканці Бердянська та Бердянського району з питань звірки можуть звертатися до Бердянської податкової інспекції за адресою пр. Праці, 20 каб. 226.   

 

Головні вектори діяльності залишаються незмінні 

Адміністрування єдиного соціального внеску

З 1 жовтня Бердянська ОДПІ, як і інші територіальні органи Міндохдів,  розпочала процедуру адміністрування єдиного соціального внеску - прийняття звітності, взяття на облік та зняття з обліку платників єдиного соціального внеску. Було відкрито спеціальні рахунки для перерахування єдиного внеску.

За перший місяць адміністрування ЄСВ Бердянською ОДПІ прийнято та оброблено 2,5 тисяч звітів, а надходження єдиного внеску склали понад 28 мільйонів гривень.

Легальна зайнятість - спільна відповідальність

Гарантований рівень мінімальної заробітної плати деякі  роботодавці просто ігнорують і змушують робітників працювати на невелику зарплату, часом зовсім не декларуючи оплату їх праці. Бажаючи уникнути зайвих, на думку роботодавця, витрат видають працівникам зарплату готівкою. Наймаючись на роботу, громадянам слід пам'ятати, що заробітна плата, яка виплачується у «конвертах» - це тимчасове благо, яке має негативні наслідки для самого працівника. Це, перш за все, ризик залишитися без права на отримання соціальних пільг та виплат, гарантованих державою, особливо при нарахуванні пенсії та виплаті лікарняних.

Не менш важливим є той факт, що рівень надходження податку на доходи фізичних осіб у місцеві бюджети знаходиться у прямій залежності від рівня нарахованої заробітної плати. Тому дуже важливо, щоб працівники отримували заробітну плату не «в конвертах», а офіційно, бо саме у такому випадку місцеві бюджети матимуть стабільні надходження.

Бердянською ОДПІ приділяється особлива увага виявленню схем та механізмів невиплати заробітної плати, погашенню заборгованості та перерахуванню податку на доходи фізичних осіб у бюджет, оформленні найманих працівників відповідно до чинного законодавства. Протягом 10 місяців 2013 року виявлено 753 найманих працівників, які працювали без укладення трудових угод з працедавцями та без сплати податку. Додатково сплачено до бюджету податку на доходи фізичних осіб в сумі 169,4 тис. грн. В результаті проведеної роботи легалізовано працю 694 найманих працівників.

Офіційне оформлення трудових відносин - взаємовигідний процес для обох сторін. Для роботодавця - це певний бренд, що свідчить про солідність та серйозність фірми, а для самих найманих працівників - гарантована соціальна захищеність.

РРО-звітність в електронному вигляді

З  1 січня 2013 року для суб'єктів господарювання настав обов'язок подання звітності про використання реєстраторів розрахункових операцій в електронному вигляді. Водночас згідно із законом, фінансова відповідальність настає з 1 січня 2014 року.

Сьогодні в Бердянську до системи  передачі електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій дротовими або бездротовими каналами зв'язку до органів Міндоходів України приєднано біля 600 одиниць касової техніки. Це становить майже 95% від загальної кількості зареєстрованих реєстраторів розрахункових операцій.

Електронна касова стрічка робить процес звітування для власників реєстраторів розрахункових операцій максимально комфортним та зручним. При цьому, нововведення дозволяє відмовитись від паперової контрольної стрічки та зменшить кількість перевірок.

Розвиток сервісів для зручності  податкових процедур платників

В Бердянську працює Пункт реєстрації користувачів Управління центру сертифікації ключів ІДД Міндоходів, який обслуговує не лише платників Бердянська і Бердянського району, але і інших найближчих населених пунктів. З початку діяльності Пункту власниками електронних ключів стали 5734 користувачів. Їм безкоштовно видано 7541 посилених сертифікатів відкритих ключів.

Саме завдяки можливості отримання безкоштовного електронного цифрового підпису основна маса платників податків оцінила зручність подачі податкової звітності і звітності по єдиному соціальному внеску через Інтернет. З початку року до Бердянської ОДПІ більше 61% звітності надано в електронному вигляді. Зокрема, у жовтні-листопаді з 3646 декларацій з податку на додану вартість 3592 декларації подано засобами e-mail (98,5%). А саме юридичними особами надається 99% декларацій з ПДВ, фізичними особами 94,8% декларацій з ПДВ в електронному вигляді.

Активно надає різноманітні послуги і Центр обслуговування платників податків. Тут приймається звітність, надаються адміністративні послуги та консультації платникам податків, здійснюється допомога платникам в наданні звітності через Інтернет. Так, впродовж періоду з січня по жовтень Центром надано 9296 таких послуг.

Поліпшення умов обслуговування платників сприяє формуванню нової податкової культури в суспільстві, стимулює розвиток бізнесу і підвищує  інвестиційну привабливість України.

Начальник Бердянської ОДПІ Горбатюк А.В. 

 

З незаконного обігу вилучено товарів на суму більше 3 мільйонів гривень

Робота підрозділу оперативного управління Бердянської ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області направлена на збільшення надходження коштів до бюджету з несплачених податків тіньового сектору економіки та здійснення оперативно - розшукової діяльності.

Так, протягом 10 місяців 2013 року слідчим управлінням фінансових розслідувань до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості по 29 кримінальним правопорушенням, за матеріалами оперативних співробітників - 20. Загальна сума встановлених збитків по кримінальних правопорушеннях складає 35 млн. 827,9 тис. грн., з яких у поточного році відшкодовано 10 млн.753 тис. грн. До суду направлено за матеріалами оперативних співробітників - 7 кримінальних проваджень

В результаті протидії оборудкам з ПДВ з початку року до Єдиного реєстру внесено 11 відомостей про кримінальні правопорушення. Загальна сума ПДВ по даним кримінальним правопорушенням складає 21 млн. 338 тис. гривень. Крім цього, за участю підрозділів податкової міліції попереджено 2 факти безпідставного заявлення до відшкодування з бюджету ПДВ на загальну суму 430 тис. гривень., які внесені до ЄРДР. Встановлено 23 факти експорту до офшорів та країн з пільговим оподаткуванням на суму 51 млн. 861,4 тис. доларів США.

В ході проведення операції «Держкордон 2013» співробітниками підрозділу здійснено сумісно зі співробітниками митниці 47 оглядів імпортованого товару, за результатами яких встановлено 26 фактів заниження митної вартості товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 3 млн.475,8 тис. грн., в результаті чого забезпечено надходжень до бюджету митних платежів на суму 697,2 тис. грн.

У напрямку контролю витрат державного та місцевого бюджетів, пов'язаних із субвенціями регіональним органам влади, при проведенні тендерних закупівель та діяльності державних монополій були доведені на початок 2013 року до відпрацювання 152 установи (організації) Запорізької області, якими фактично одержано фінансування з бюджету на загальну суму 875,2 млн. грн. Результатом проведених заходів, спрямованих на виявлення фактів розкрадання і легалізації коштів, пов'язаних з проведенням державних закупівель, по відпрацюванню підприємств даної категорії стало внесення 7 кримінальних правопорушень до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато кримінальні провадження.  Загальна сума ухилення від сплати податків 15 млн. 53 тис. гривень., з яких відшкодовано 1 млн.766 тис. грн.

Протягом 10 місяців поточного року в результаті посилення роботи з контролю ринку підакцизних товарів з незаконного обігу вилучено ТМЦ на суму близько 3 млн. 460,2 тис. гривень, з них лікеро-горілчаних виробів - на суму понад 527,1 тис. грн., тютюнових виробів - на суму 1 млн. 317,7 тис. грн. та близько 2,8 тонн спирту - на суму 123 тис. гривень. Припинена незаконна діяльність 4 "підпільних" цехів, з них 3 - по незаконному виробництву алкогольної продукції.     

"Пульс" як допомога у вирішенні суперечливих питань

Сервіс "Пульс" надає можливість будь-якому громадянину або представнику бізнесу зателефонувати та офіційно повідомити керівництво Міндоходів про неправомірні дії або бездіяльність співробітників податкової та митної служби та оперативно розв'язати суперечливі питання, що виникають не тільки у сфері адміністрування податків, а й під час здійснення митного контролю й митного оформлення.

Лінія Міндоходів працює за принципом call-back - податківці та митники не тільки приймають звернення, але й повідомляють про результати перевірки та вжиті заходи

Номер цілодобової телефонної лінії сервісу "Пульс": (044) 284-00-07.

 

Єдиний соціальний внесок

20 листопада - останній день надання звітності з ЄСВ за жовтень

Звіти про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування страхувальниками  м. Бердянськ та Бердянського району  надаються до Бердянської ОДПІ. Звітність приймається в Центрі обслуговування платників податків (пр. Праці , 20, 1 поверх.).

Для електронного звітування платникам потрібно завантажити відповідне програмне забезпечення та отримати цифровий підпис, який безкоштовно можна оформити в Бердянській ОДПІ, каб.219, тел. 3-86-63.  

Звітність в електронному вигляді потрібно надсилати на єдину адресу Інформаційного порталу Міністерства доходів і зборів України zvit@sta.gov.ua

 

При сплаті єдиного  внеску заповнюйте правильно поле «Призначення платежу»!

У зв'язку з чисельними фактами неправильного перерахування сум сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування  (далі - ЄСВ)  на нові рахунки, які діють з 01 жовтня 2013 року; Бердянська ОДПІ ще раз нагадує, що діють нові рахунки для сплати ЄСВ окремо для платників м. Бердянськ  та окремо для платників Бердянського району.  

Перелік нових рахунків знаходиться на сайті Бердянської міської Ради - www.rada.berdyansk.net/«Бізнес»/«Бердянська податкова інспекція»/«Розрахункові рахунки»/Файли:

- Нові рахунки ЄСВ м. Бердянськ;

- Нові рахунки ЄСВ Бердянський район;

- Заповнення «Призначення платежу» розрахункових документів у разі сплати ЄСВ.

Звертайте увагу на правильність заповнення платниками поля «Призначення платежу» розрахункових документів  у разі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Поле «Призначення платежу» розрахункового документа заповнюється таким чином:

;101 

; код за ЄДРПОУ 

; сплата єдиного внеску

;  

;  

;

1 - службовий код ("*");

2 - код виду сплати ("101" - Сплата суми єдиного внеску);

3 - код за ЄДРПОУ  платника, який здійснює сплату;

4 - друкується роз'яснювальна інформація про призначення платежу;

5 - не заповнюється;

6 - не заповнюється;

7 - не заповнюється.

Новини законодавства

Податкова застава і податковий борг

Міндоходів України затверджено: Порядок призначення та звільнення, а також функції та повноваження податкового керуючого; Порядок застосування адміністративного арешту майна платника податків; Порядок направлення органами доходів і зборів податкових вимог платникам податків; Порядок застосування податкової застави органами доходів і зборів; Порядок видачі довідки про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів; Положення про проведення перевірок стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі; Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків; Порядок взаємодії між підрозділами органу доходів і зборів під час роботи з безхазяйними речами та майном, що переходить у власність держави; Порядок проведення цільових аукціонів з продажу майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі; форми Акта переоцінки майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, під час продажу через організації роздрібної торгівлі, Акта приймання-передачі майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, під час продажу через організації роздрібної торгівлі, Акта переоцінки майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, для продажу на біржових торгах, Повідомлення про реалізацію майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі; Порядок використання додаткових джерел погашення податкового боргу.

Накази набирають чинності з дня опублікування.

Накази від 10.10.2013 р. № 566, 567, 568, 569, 570, 571, 572, 573, 576, 577, 578; від 25.10.2013 р. № 904

 

Коефіцієнти до ставки екологічного податку

за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів

Відповідно до підпункту 2461.2.2 пункту 2461.2 статті 2461 Податкового кодексу України до ставки податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів на транспортні засоби, що класифікуються за кодами товарних позицій 8702, 8704, 8705 згідно з УКТ ЗЕД, застосовуються такі коефіцієнти:

Види транспортних засобів

Коефіцієнти до ставки на нові транспортні засоби

Коефіцієнти до ставки на транспортні засоби, що використовувалися

З повною масою 2500 кг

0,9

1,8

З повною масою 3500 кг

1

2,0

З повною масою 5000 кг

1,1

2,2

З повною масою 8000 кг

1,34

2,68

Лист Міндоходів  від 12.11.2013 р. № 23906/7/99-99-15-04-01-17

 

 

Роз'яснення податкового законодавства

Які послуги надають центри обслуговування платників?

Міністерство доходів і зборів в роз'ясненні від 01.11.2013 р. нагадує, що з метою забезпечення виконання Закону "Про адміністративні послуги" та організації надання послуг клієнтам відповідно до світових стандартів якості обслуговування на базі податкових інспекцій і відділень територіальних органів Міністерства доходів і зборів створені центри обслуговування платників (далі - ЦОП).

Відповідно до наказу Міністерства доходів і зборів від 30.09.2013 року №519 комплекс послуг, що надаються органами Міністерства доходів і зборів через ЦОП, включає: 

- надання адміністративних послуг;

- надання консультаційних послуг; 

- надання інформаційних послуг; 

- прийняття звітності;

- прийняття вхідної кореспонденції; 

- видачу ключів електронного цифрового підпису.

Адміністративні послуги надаються відповідно до норм Закону "Про адміністративні послуги" та наказу Міністерства доходів і зборів від 14.06.2013 № 161, яким затверджений Тимчасовий перелік безкоштовних адмінпослуг, що надаються Міністерством і його територіальними органами, а також Інформаційні картки таких послуг.

Інформаційні послуги, які надаються в ЦОП, торкаються, зокрема: допомозі платникам в оформленні заяв, заповненні податкової звітності; надання інформації про реквізити рахунків для зарахування платежів до бюджетів, надання платникам інформації про стан розрахунків з бюджетами; надання безкоштовного програмного забезпечення для формування і представлення податкової звітності в електронному вигляді; поширення брошур, буклетів, пам'яток та іншої друкарської продукції про сплату податків та інше.

Консультаційні послуги в ЦОП надаються платникам фахівцями ДПІ (відділеннями), відповідно до їх компетенції, в залі обслуговування платників і стосуються практичного використання конкретних норм законів або нормативно-правових актів з питань адміністрування податків або зборів (обов'язкових платежів).

Прийняття звітності і реєстрація вхідної кореспонденції в ЦОП здійснюється фахівцями підрозділів ДПІ, відповідно до їх компетенції, в залі прийому звітності і реєстрації вхідної кореспонденції.

З метою забезпечення діяльності фізичних і юридичних осіб, яка здійснюється з використанням електронних документів, в ЦОП здійснюється також і реєстрація користувачів центру сертифікації ключів для здобуття послуг електронного цифрового підпису відповідно до чинного законодавства.

 

Старі КВЕДи 009:2005 з 01.01.2014 року не дійсні

З 1 січня 2012 року набрав чинності новий національний класифікатор України ДК 009:2010 «Класифікація видів економічної діяльності». При цьому наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 07.02.2013 року №113 чинність національного класифікатора України ДК 009:2005 відновлено до 31.12.2013 року.

Нагадуємо суб'єктам господарювання, які ще не змінили КВЕД 009:2005 на КВЕД 009:2010, про необхідність внесення змін до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Звертатися до державних реєстраторів Реєстраційної служби за адресою: м. Бердянськ, вул. Правди, 80а, тел. 2-85-10.

 

Порядок ввезення в Україну алкогольних напоїв та тютюнових виробів

Громадяни можуть ввозити алкогольні напої та тютюнові вироби на митну територію України в ручні поклажі або супроводжувальному багажі без сплати митних платежів та без письмового декларування у таких кількостях із розрахунку на одну особу:

- 200 сигарет або 50 сигар чи 250 г тютюну, або ці вироби в наборі загальною вагою, що не перевищує 250 г.;

- 5л. пива, 2 л. вина, 1 л. міцних (із вмістом спирту більш як  22%) алкогольних напоїв.

При цьому, ввезення на територію України зазначених виробів громадянами, які не досягли 18-річного віку, не допускається.

Порядок ввезення на митну територію України громадянами алкогольних напоїв та тютюнових виробів регулюється ст. 376 Митного кодексу України.

19 листопада - останній день сплати єдиного податку за третій квартал 2013 року

Платники, які здійснюють свою діяльність на спрощеній системі оподаткування та відносяться до III - VI груп, сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за звітний квартал.

Оскільки платники зазначених груп подають декларацію протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу, останнім днем сплати єдиного податку за третій квартал поточного року є 19 листопада 2013 року.

Крім цього, 19 листопада - останній день сплати єдиного податку, нарахованого за перевищення обсягу доходу платниками першої та другої груп.

Сплата єдиного податку здійснюється за місцем податкової адреси.

Нагадуємо, що строки сплати єдиного податку платниками III-VI груп, а також платниками I та II груп, які перевищили обсяг доходу,  визначено     п. 295.3, 295.7 ст. 295 Податкового кодексу України.

 

Заява про відмову від сплати єдиного податку подається не пізніше ніж за 10 днів до початку нового кварталу

У разі прийняття рішення про припинення підприємницької діяльності фізична особа - платник єдиного податку подає заяву про відмову від застосування спрощеної системи оподаткування. Заява подається не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року).

До заяви включаються, зокрема, відомості про дату припинення платником єдиного податку провадження господарської діяльності.

Єдиний податок не сплачується з періоду, наступного за періодом, у якому подано відповідну заяву.

Тобто, єдиний податок не сплачується підприємцями:

- І та ІІ груп - з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому подану таку заяву;

- ІІІ та IV груп - з першого числа місяця, наступного за звітним кварталом, в якому подано таку заяву.

 

Платники податків запитували на семінарі

 Чи необхідно суб'єктам господарювання, які подають до органів доходів і зборів по дротових або бездротових каналах зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, подавати Звіт про використання реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій за формою № 3ВР-1 та роздруковувати фіскальні звітні чеки?

      Суб'єкти господарювання, які подають до органів доходів і зборів по дротових або бездротових каналах зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, не зобов'язані подавати Звіт про використання реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій за формою № 3ВР-1.

      При цьому, такі суб'єкти господарювання не звільняються від щоденного друкування та зберігання фіскальних звітних чеків.

Чи можна з 18 жовтня 2013 року продовжувати вести КОРО та РК книжку за старими формами ?

     Порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 28.08.2013 № 417 «Про затвердження нормативно-правових актів щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій» (далі - Наказ № 417).

     Наказом № 417, який набрав чинності з 18 жовтня 2013 року, затверджено, зокрема, нові форми книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки.

     Суб'єкти господарювання, які зареєстрували книги обліку розрахункових операцій та розрахункові книжки до 18 жовтня 2013 року відповідно до наказу ДПА України від 01.12.2000 № 614 «Про затвердження нормативно-правових актів до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг» продовжують ведення таких книг.

Чи має право СГ у разі тимчасового припинення діяльності (вихідні, святкові дні, ремонт ГО, санітарний день) не подавати інформацію про обсяг розрахункових операцій та копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків по дротових або бездротових каналах зв'язку?

     Відповідно до абз. другого п. 7 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями (далі - Закон) суб'єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій, що створюють контрольну стрічку в електронній формі, або електронні контрольно-касові реєстратори, що створюють контрольну стрічку в друкованому вигляді, повинні подавати до органів доходів і зборів по дротових або бездротових каналах зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам'яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам'яті модемів, які до них приєднанні.
     Суб'єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій, що створюють контрольну стрічку в друкованому вигляді, за виключенням електронних контрольно-касових реєстраторів, повинні подавати до органів доходів і зборів по дротових або бездротових каналах зв'язку інформацію про обсяг розрахункових операцій, виконаних в готівковій та/або в безготівковій формі, або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, яка міститься в їх фіскальній пам'яті (абз. третій п. 7 ст. 3 Закону).

     Пунктом 13 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 2006 року № 833 передбачено, що у разі закриття торговельного об'єкта для проведення санітарних заходів, ремонту, технічного переобладнання та проведення інших робіт суб'єкт господарювання повинен розмістити поряд з інформацією про режим роботи оголошення про дату та період закриття.
     Враховуючи викладене вище, якщо суб'єкт господарювання не здійснює діяльності у конкретні дні (вихідні, святкові дні, ремонт на господарській одиниці, тощо), що підтверджується відповідним наказом, то реєстратори розрахункових операцій не застосовуються та інформація по дротових або бездротових каналах зв'язку не подається.

 

Оподаткування доходів фізичних осіб від здійснення  підприємницької діяльності

 

Які категорії  фізичних осіб - підприємців  є платниками збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності?

 Згідно з положеннями статті 267 Податкового кодексу України платниками збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності є суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), їх відокремлені підрозділи, які отримують в установленому цією статтею порядку торгові патенти та провадять такі види підприємницької діяльності:

а) торговельна діяльність у пунктах продажу товарів;

б) діяльність з надання платних побутових послуг за переліком, визначеним Кабінетом Міністрів України;

в) торгівля валютними цінностями у пунктах обміну іноземної валюти;

г) діяльність у сфері розваг (крім проведення державних грошових лотерей).

Чи необхідно придбавати торговий патент  фізичним особам - платникам єдиного податку?

Згідно з п.297.1 статті 297 Податкового кодексу України платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності, зокрема, зі сплати   збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності.

Тобто  при здійсненні  підприємницької діяльності  фізичними особами - платниками  єдиного податку торговий патент не  придбавається.

Чи необхідно придбавати  торговий патент приватному підприємцю   загальної системи оподаткування при здійсненні  торговельної діяльності   хлібом та  хлібобулочними виробами?

Згідно з положеннями статті 267 Податкового кодексу України  не є платниками збору за провадження торговельної діяльності та діяльності з надання платних послуг, зокрема,  суб'єкти господарювання, які провадять торговельну діяльність виключно з використанням таких видів товарів вітчизняного виробництва: хліб і хлібобулочні вироби; борошно пшеничне та житнє; сіль, цукор, олія соняшникова і кукурудзяна; молоко і молочна продукція, крім молока і вершків згущених із домішками і без них; продукти дитячого харчування; безалкогольні напої; морозиво; яловичина та свинина; свійська птиця; яйця; риба; ягоди і фрукти; мед та інші продукти бджільництва, бджолоінвентар і засоби захисту бджіл; картопля і плодоовочева продукція; комбікорм для продажу населенню.

Чи необхідно придбавати пільговий торговий патент при продажу  суб'єктами господарювання газет та журналів?

Згідно з положеннями статті 267 Податкового кодексу України  з придбанням пільгового торгового патенту провадиться торговельна діяльність виключно з використанням періодичних видань друкованих засобів масової інформації вітчизняного виробництва, що мають реєстраційні свідоцтва, видані в установленому порядку, а також книг, брошур, альбомів, нотних видань, буклетів, плакатів, картографічної продукції, що видаються юридичними особами - резидентами України.

При здійсненні продажу товарів, зазначених у абзаці першому цього підпункту, платники збору можуть одночасно здійснювати продаж супутньої продукції (незалежно від країни їх походження): ручки, олівці, інструменти для креслення, пензлі, мастихіни, мольберти, фарби, лаки, розчинники та закріплювачі для малювання та живопису, полотна, багети, рамки та підрамники для картин, швидкозшивачі, інші канцелярські прилади та конторське приладдя, крім виготовлених з дорогоцінних і напівдорогоцінних металів.

Чи враховуються  суми збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності, сплачені  фізичною особою - підприємцем протягом року, при здійсненні остаточного  розрахунку податку на доходи фізичних осіб?

Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської  діяльності, крім осіб,  що обрали спрощену систему  оподаткування визначається  статтею 177  ПКУ.

Об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

Фізичні особи - підприємці подають до органу державної податкової служби податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені цим Кодексом для річного звітного податкового періоду, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи.  Авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб розраховуються підприємцем самостійно, але не менш як 100 відсотків річної суми податку з оподатковуваного доходу за минулий рік (у співставних умовах), та сплачуються до бюджету по 25 відсотків щокварталу (до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада).

Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в річній податковій декларації, з урахуванням сплаченого ним протягом року податку на доходи фізичних осіб та збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності на підставі документального підтвердження факту їх сплати.

Надмірно сплачені суми податку підлягають зарахуванню в рахунок майбутніх платежів з цього податку або поверненню платнику податку в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Який порядок  придбання торгового патенту?

Як визначено положеннями Податкового кодексу для провадження передбачених цією статтею видів підприємницької діяльності суб'єкт господарювання подає до органу державної податкової служби за місцем сплати збору заявку на придбання торгового патенту, яка повинна містити такі відомості:

- найменування суб'єкта господарювання, код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) та прізвище, ім'я, по батькові суб'єкта господарювання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичної особи);

-  юридична адреса (місцезнаходження) суб'єкта господарювання, а у разі якщо патент придбається для відокремленого підрозділу, - місцезнаходження такого відокремленого підрозділу згідно з документом, що засвідчує право власності (оренди);

-  вид підприємницької діяльності, для провадження якої придбається торговий патент;

-  вид торгового патенту;

-  найменування документа про повну або часткову сплату збору;

-  назва та фактична адреса (місцезнаходження) пункту продажу товарів, пункту з надання платних послуг, пункту обміну іноземної валюти, грального місця, позначення "виїзна торгівля";

-  назва, дата, номер документа, що засвідчує право власності (оренди);

-  період, на який придбається торговий патент.

Де  суб'єктам господарювання необхідно розміщувати торговий патент?

Положеннями Податкового кодексу України визначено, що оригінал торгового патенту повинен бути розміщений:

- на фронтальній вітрині магазину, а за її відсутності - біля реєстратора розрахункових операцій;

- на фронтальній вітрині малої архітектурної форми;

- на табличці в автомагазинах, на розвозках та інших видах пересувної торговельної мережі, а також на лотках, прилавках та інших видах торговельних точок, відкритих у відведених для торговельної діяльності місцях;

- у пунктах обміну іноземної валюти;

- у приміщеннях для надання платних послуг, а також у приміщеннях, в яких проводяться розважальні ігри.

Торговий патент повинен бути відкритий та доступний для огляду.

Чи можливо розміщувати на фронтальній вітрині магазину  копію торгового патенту?

Положеннями Податкового кодексу України визначено, що для запобігання пошкодженню торгового патенту (вигорання на сонці, псування внаслідок затікання дощової води, псування сторонніми особами тощо) дозволяється розміщувати нотаріально засвідчені копії торгових патентів у визначених цією частиною місцях. При цьому оригінал такого патенту повинен зберігатися у відповідальної особи суб'єкта господарювання або відповідальної особи відокремленого підрозділу, яка зобов'язана надавати його для огляду уповноваженим законом особам.

У якому розмірі сплачується єдиний  внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування  фізичними особами - підприємцями, що застосовують загальну систему оподаткування, та особами, які забезпечують себе роботою самостійно, займаються незалежною професійною діяльністю?

Порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначено  Законом України від 08.07.2010 N 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"  та наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 р. N 455 "Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.09.2013р. за N 1622/24154.

Фізичні особи - підприємці, що застосовують загальну систему оподаткування, та особи, які забезпечують себе роботою самостійно, займаються незалежною професійною діяльністю (науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність) та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, сплачують єдиний внесок у розмірі 34,7 % із суми доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб та суми доходу, що розподіляється між членами сім'ї фізичних осіб - підприємців, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

Як розраховується розмір мінімального страхового внеску?

Мінімальний страховий внесок - це  сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.

Розмір мінімальної заробітної плати встановлено: на 01.01.2013 р. - 1147 грн., з 01.12.2013 по 31.12.2013 року - 1218 грн.

У якому розмірі сплачується єдиний  внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування  фізичними  особами - платниками єдиного податку?

Для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та членів сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, розмір єдиного внеску становить 34,7 % суми, що визначається такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. При цьому, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.

Мінімальний страховий внесок для фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на 34,7 % (п. 5 частини 1 ст. 1 Закону N 2464).

Законом про Держбюджет на 2013 рік встановлено такі розміри мінімальної заробітної плати: з 01.01.2013 р. - 1147 грн., з 01.12.2013 по 31.12.2013 року - 1218 грн.

Щоквартальна сплата єдиного внеску фізичної особи - підприємця за себе:

1 квартал (до 20 квітня) - 1194,23 грн. (398,01 х 3 місяця);

2 квартал (до 20 липня) - 1194,23 грн.;

3 квартал (до 20 жовтня) - 1194,23 грн.;

4 квартал (до 20 січня) - 1218,67 (398,01 х 2 місяці + 422,65 грн.).

Який порядок утримання єдиного внеску із заробітної плати найманих працівників та суми винагороди за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами?

Відповідно до розділу III Інструкції  про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування базою для нарахування єдиного внеску є суми:

- нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці";

- винагород фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами;

- грошового забезпечення, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності;

- допомоги або компенсації відповідно до законодавства.

Визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року N 5.

 

Податок на додану вартість

Які дії повинен вчинити платник ПДВ, у разі відмови з боку продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних?

Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями у разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України від 16 липня 1999 року №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» із змінами та доповненнями, що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.

Чи підлягають реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, виписані на операції з постачання товарів/послуг, які звільненні від сплати ПДВ (в тому числі і товарів, ввезених на митну територію

Відповідно до п.11 підр.2 р.ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) реєстрація податкових накладних платниками податку на додану вартість - продавцями в Єдиному реєстрі податкових накладних запроваджується для платників цього податку, у яких сума податку на додану вартість в одній податковій накладній становить:

понад 1 мільйон гривень - з 1 січня 2011 року;

понад 500 тисяч гривень - з 1 квітня 2011 року;

понад 100 тисяч гривень - з 1 липня 2011 року;

понад 10 тисяч гривень - з 1 січня 2012 року.

Податкова накладна, в якій сума податку на додану вартість не перевищує 10 тисяч гривень, не підлягає включенню до Єдиного реєстру податкових накладних. Податкова накладна, виписана при здійсненні операцій з постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, з 1 січня 2012 року підлягає включенню до Єдиного реєстру податкових накладних не залежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній.

Таким чином, податкові накладні, виписані на операції з постачання товарів, ввезених на митну територію України, та які підлягають звільненню від оподаткування ПДВ, починаючи з 1 січня 2012 року підлягають реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних в загальновстановленому порядку.

Чи є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця/покупця виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних?

Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.

Чи застосовується адміністративна відповідальність до посадових осіб суб'єкта господарювання - платника ПДВ якщо ним порушується вимога щодо реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних?

У разі порушення платником ПДВ порядку ведення податкового обліку, у тому числі вимог щодо надання на реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, до його посадових осіб застосовується адміністративна відповідальність, передбачена ст.163 прим. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Зокрема, відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, - тягне за собою накладення штрафу у розмірі від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дії, зазначені вище, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Чи повинен покупець - платник ПДВ при зменшенні суми компенсації на користь платника податку - постачальника зменшити податковий кредит, якщо розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної не зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних?

Згідно із п.192.1 ст.192 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.

Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник ПДВ на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг (пп.192.1.1 п.192.1 ст.192 ПКУ).

Таким чином, незалежно від того, чи повинен розрахунок коригування бути зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних чи ні, платник податку - покупець зобов'язаний зменшити податковий кредит.

Як заповнити верхню ліву частину оригіналу податкової накладної у разі якщо податкова накладна, що видається покупцю, підлягає реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних?

Відповідно до п.6 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 01.11.11 №1379, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.11.11 за №1333/20071 (далі - Порядок №1379), податкова накладна складається у двох примірниках (оригінал і копія). При цьому у верхній лівій частині податкової накладної робляться відповідні відмітки (потрібне виділяється поміткою «Х»).

Податкова накладна, яка виписується платником податку - отримувачем товарів/послуг, складається в одному примірнику.

Згідно з п.6.1 Порядку №1379 оригінал податкової накладної надається покупцю (отримувачу) товарів/послуг на його вимогу.

Податкова накладна, яка відповідно до п.11 підр.2 р.XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) підлягає реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних, надається покупцю тільки після реєстрації, що здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. При цьому у верхній лівій частині податкової накладної робляться відповідні відмітки (потрібне виділяється поміткою «Х»).

Враховуючи зазначене, у разі якщо податкова накладна, що видається покупцю, підлягає реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних, то у верхній лівій частині оригіналу такої податкової накладної підлягають заповненню два поля: «Видається покупцю» та «Включено до ЄРПН», в яких проставляються відповідні відмітки «Х».

Чи має право платник ПДВ зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних пізніше п'ятнадцятого календарного дня, що настає за днем її виписки, якщо п'ятнадцятий день припадає на святковий чи вихідний день?

Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Згідно із п.2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Єдиного реєстру здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі Державній податковій службі з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру.

Операційний день триває з 0 до 23-ї години.

Враховуючи зазначене, реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється платником ПДВ не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Терміни реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, якщо п'ятнадцятий день, що настає за днем їх виписки, припадає на святковий чи вихідний день, не переносяться.

Чи підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкова накладна, складена резидентом при отриманні послуг від нерезидента на митній території України?

Відповідно до вимог п.208.2 ст.208 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) отримувач послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, нараховує податок за основною ставкою податку на базу оподаткування, визначену згідно з п.190.2 ст.190 ПКУ.

При цьому отримувач послуг - платник податку у порядку, визначеному ст. 201 ПКУ, складає податкову накладну із зазначенням суми нарахованого ним податку, яка є підставою для віднесення сум податку до податкового кредиту у встановленому порядку.

Податкова накладна при отриманні послуг від нерезидента на митній території України складається в одному примірнику і залишається в отримувача послуг - платника податку.

Порядок виписки такої податкової накладної визначений в п.8.2 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 01.11.2011 №1379, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 за №1333/20071.

Відповідно до п.4 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, не підлягають реєстрації податкові накладні, які не видаються покупцеві та залишаються у продавця в порядку, встановленому Державною податковою службою.

Враховуючи вищезазначене, податкова накладна, складена резидентом при отриманні послуг від нерезидента на митній території України, незалежно від суми ПДВ, вказаній в такій податковій накладній, не підлягає реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Чи має право особа, реєстрацію платника ПДВ якої анульовано, зареєструвати складені податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, якщо з дати їх виписки ще не минуло 15 календарних днів?

Відповідно до п.184.6 ст.184 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) у разі анулювання реєстрації особи як платника податку останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня, що настає за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем анулювання реєстрації.

Для платників ПДВ звітним (податковим) періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених ПКУ, календарний квартал (п.202.1 ст.202 ПКУ).

Згідно з п.49.18 ст.49 та п.203.1 ст.203 ПКУ податкові декларації, крім випадків, передбачених ПКУ, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних».

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання (п.201.10 ст.201 ПКУ).

Враховуючи те, що особа, реєстрація платника ПДВ якої анулюється, зобов'язана за останній податковий період подати податкову звітність з ПДВ, з урахуванням граничного терміну, протягом 20 (40) календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду, в якому відбулося анулювання, то особа, реєстрацію платника ПДВ якої анульовано, має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, за умови, що з дати їх виписки минуло не більше 15 календарних днів.

Чи реєструється в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування до податкової накладної, що виписана при одночасному постачанні підакцизних/імпортованих товарів з не підакцизними/вітчизняними товарами, якщо такий розрахунок виписується у разі зміни суми компенсації вартості не підакцизних/вітчизняних товарів?

Відповідно до п.11 підр.2 р.ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями податкова накладна, виписана при здійсненні операцій з постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, з 1 січня 2012 року підлягає включенню до Єдиного реєстру податкових накладних не залежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній.

Якщо продавець складає розрахунок коригування до податкової накладної, що підлягає реєстрації, до Єдиного реєстру податкових накладних в обов'язковому порядку вносяться також відомості, що містяться у такому розрахунку.

Згідно з п.3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, розрахунок коригування податкової накладної, відомості якої не внесено до Єдиного реєстру податкових накладних, реєструється після реєстрації такої накладної незалежно від дати її складення.

Враховуючи викладене, оскільки податкова накладна, що виписана при одночасному постачанні підакцизних/імпортованих товарів з не підакцизними/вітчизняними товарами, підлягає обов'язковій реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, то розрахунок коригування, який виписується до неї у разі зміни суми компенсації вартості не підакцизних/вітчизняних товарів, також підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Чи повинен покупець вимагати у продавця квитанцію, що підтверджує факт реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних?

Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Згідно із п.13 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, з метою отримання інформації, що міститься у Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець складає запит за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення в електронному вигляді у форматі (відповідно до стандарту), затвердженому Державною податковою службою, та надсилає його засобами телекомунікаційного зв'язку Державній податковій службі.

Враховуючи зазначене, вимагати від постачальника квитанцію, що підтверджує факт реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець не повинен.