Информация от Налоговой инспекции Бердянска

26.11.2013 · 12:59 · Просмотров - 1881

Подборка материалов из Бердянской ОГНИ за неделю по 26 ноября.

Прес-служба Міндоходів повідомляє

Завдяки Міндоходів понад 80 тис. найманих працівників вже офіційно працевлаштовані

НалоговаяЗа 10 місяців поточного року співробітники Міністерства доходів і зборів України виявили понад 80 тис. найманих робітників, які працювали без укладання трудових угод з роботодавцями. Після офіційного працевлаштування «тіньових заробітчан» бюджет додатково отримав 14,3 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб.

Крім того, 39 тис. осіб, що здійснювали підприємницьку діяльність без документів, залучені до державної реєстрації та сплатили 17 млн. грн. податку.

Порушення трудових прав громадян, відзначають у Міністерстві, залишається, на жаль, розповсюдженим явищем на вітчизняних підприємствах. Фахівці Міндоходів фіксують порушення законодавства у 93 відс. підприємств, що перевіряються. З початку року за результатами перевірок до бюджету донараховано майже 303 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб та штрафних санкцій.

Крім того, за результатами заслуховування на спеціальних комісіях керівників підприємств-боржників з виплат зарплат погашено майже 1,1 млрд. грн. заборгованої зарплати. Бюджет отримав 208 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб.

Понад 50 тис. підприємців, які виплачували зарплати менше мінімальної, підвищили рівень оплати праці, внаслідок чого бюджет отримав додаткових 101,6 млн. гривень податку на доходи фізичних осіб.

Міндоходів планує автоматизувати контроль за тютюновими виробами

У результаті комплексних заходів по боротьбі з незаконним обігом тютюнової продукції за 10 місяців 2013 року надходження акцизного податку з реалізації тютюнових виробів зросли на 9% і склали 14,6 млрд.грн., що вдвічі перевищує показники аналогічного періоду минулого року. Про це повідомив Міністр доходів і зборів України Олександр Клименко під час презентації пілотного проекту автоматизованої системи контролю за виробництвом та обігом тютюнових виробів за технологією Codentify, яка відбулася сьогодні, 21 листопада.

Технологія Codentify була презентована представникам Міністерства членами Асоціації цифрового кодування та відстеження (DCTA), що об'єднує найбільших виробників тютюнової продукції на українському ринку. Технологія, зокрема, передбачає нанесення на споживчу упаковку тютюнових виробів безпосередньо в процесі виробництва унікальних зашифрованих 12-символьних буквено-цифрових кодів, які генеруються випадковим чином з майже безкінечного числа комбінацій. Технологія може бути використана як основа для системи відслідковування та простежування маршруту руху (переміщення) тютюнових виробів по усьому ланцюгу поставок.

«Політика держави спрямована на підвищення ефективності контролю за виробництвом та обігом тютюнових виробів та інших підакцизних товарів, протидії незаконному обігу цієї продукції. Міністерство вже тривалий час вивчає  можливість запровадження електронних акцизних марок і вітає готовність учасників ринку щодо автоматизації процесів контролю. Разом з тим, ми повинні врахувати баланс інтересів держави, виробника і споживача», - підкреслив Міністр під час презентації.

Зі свого боку Маттео Марей, голова Асоціації цифрового кодування та відстеження, подякував Міністерству за проактивний підхід до боротьби із незаконним обігом тютюнових виробів і розуміння необхідності застосування новітніх технологій у цьому процесі.

Міністр Олександр Клименко підкреслив, що при виборі технології для запровадження електронних акцизних марок є низка принципових для Міністерства моментів, зокрема, момент сплати акцизу, забезпечення контролю за всім ланцюгом -  від виробника  до роздрібної торгівлі, а також розповсюдження системи не тільки на тютюнові вироби, а й на алкогольну продукцію.

Під час зустрічі представники Міністерства та великих тютюнових компаній мали можливість ознайомитися з перевагами системи та обговорити практичні питання її застосування, в разі, якщо таке рішення буде прийняте фахівцями Міністерства та учасниками ринку.

Фахівці Міндоходів обмінялися досвідом з протидії корупції з іноземними колегами

Делегація Міндоходів взяла участь у засіданні Третього Форуму з питань оподаткування та правопорушень податкового законодавства, який проводився у м.Стамбул (Турецька республіка) за підтримки Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР).

Учасники Форуму обговорили подальший розвиток міжнародної взаємодії у питаннях боротьби з податковими та фінансовими злочинами, а також обмінялися міжнародним досвідом з протидії злочинності та корупції у податковій та митній сферах.

За словами фахівців Міндоходів, сьогодні Міністерством розробляється стратегія протидії корупції, саме тому напрацювання та досвід іноземних колег є актуальними та доречними.

У рамках заходу представники української делегації провели ряд робочих зустрічей з учасниками Форуму, під час яких було досягнуто домовленостей щодо практичної допомоги в опрацюванні стратегії Міністерства.

Учасники засідання високо оцінили заходи Міндоходів щодо боротьби з розкриття злочинів у сфері оподаткування. Так, зокрема, керівник Управління економічної злочинності Європолу Карло ван Хюкел висловив зацікавленість у введенні посади офіцеру зв'язку від Міндоходів у Європолі.

Понад 358 тис. власників нерухомості провели звірку майна

Територіальними органами Міндоходів надіслано майже 678 тис. запрошень власникам житлової нерухомості щодо звірки кількості об'єктів житлової нерухомості та розмірів їх житлової площі. Більше половини запрошених, понад 358 тис. осіб, таку звірку вже провели.

Громадяни не лише перевіряли відповідність своїх даних, зазначених у документах про право власності, до наявної інформації у базі даних Міндоходів, а й визначали „пільгові" розміри майна.

Згідно із законодавством, власники мають пільгу зі сплати податку на нерухомість, якщо сумарна площа житла не перевищує: для квартир - 120 м.кв., будинків - 250 м. кв., квартир і будинків - 370 м. кв.

Під час звірки громадяни мали змогу визначити розміри такого майна, а також розрахувати суму податку на нерухомість, яку потрібно буде сплатити за ті метри, на які пільга не поширюється.

Такі попередні розрахунки, впевнені в Міністерстві, дозволять уникнути певних непорозумінь у наступному році, коли настане час вже сплачувати нараховані суми податку.

Провести звірку громадяни за власним бажанням можуть включно до 31 грудня 2013 року. Якщо звірка не буде проведена, то податок буде нараховуватися відповідно до тієї інформації, яка наявна в Міндоходів.

Нагадаємо, що з 1 січня 2013 року вступила в силу норма Податкового кодексу, згідно з якою житлова нерухомість, яка перебуває у власності як фізичних, так і юридичних осіб (у тому числі і нерезидентів), обкладається податком.

У листопаді до соціальних фондів перераховано 8,6 млрд. грн. єдиного внеску

За оперативними даними, у листопаді платники єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування перерахували 8,6 млрд. грн. Усі кошти були оперативно розподілені між соціальними фондами.

Загалом, у листопаді надійшло понад 526,6 тис. звітів з єдиного внеску, з яких за допомогою систем електронного звітування - 353,6 тис., у паперовому вигляді подано 173 тис. звітів.

Як відзначають аналітики Міндоходів, дистанційна форма звітування набуває все більшої популярності серед платників єдиного внеску. Якщо у жовтні в електронному вигляді надійшло 60% поданих звітів, то за 19 днів листопада їх кількість вже складає майже 70%.

Платники мають можливість отримати необхідне програмне забезпечення для звітування та безкоштовні цифрові підписи. З 1 листопада строк їх дії подовжений з одного до двох років. Міністерство також постійно працює над розширенням можливостей електронного звітування для платників та запровадженням нових онлайн-сервісів.

Звітність в електронному вигляді потрібно надсилати на єдину адресу Інформаційного порталу Міністерства доходів і зборів України zvit@sta.gov.ua. 

Рахунки, відкриті Міндоходів в органах Держказначейства, розміщено на офіційному веб-порталі Міндоходів у розділі «Реєстри» за адресою: http://minrd.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/reestri/111543.html. 

ГУ Міндоходів у Запорізькій області повідомляє

Запорізькі оперативники спрямували до бюджетів понад 1,4 млн. гривень

За минулий тиждень саме таку суму надходжень оперативні співробітники ГУ Міндоходів області  забезпечили до бюджетів усіх рівнів. До Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості по 11 кримінальних правопорушеннях, з яких  8 - за ухилення від сплати податків. Сума збитків за вказаними кримінальними провадженнями становить понад 16 млн. гривень. З незаконного обігу вилучено товарів підакцизної групи на суму 47  тис. гривень.

Запорізьке підприємство ухилилось від оподаткування на суму понад 4,6 млн. гривень

Службові особи одного з сільськогосподарських підприємств області,  під час вирощування та торгівлі сільськогосподарськими культурами, шляхом неправомірного включення до спеціальної декларації з ПДВ сум з продажу вирощеної продукції, а також шляхом заниження валового доходу при реалізації сільськогосподарської продукції, ухилились від сплати податків на загальну суму понад 4,6  млн. гривень. За матеріалами співробітників оперативного управління Головного управління Міндоходів у Запорізькій області розпочато кримінальне провадження за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України (ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах).

На Запоріжжі підприємство викривленням звітності ухилилося від сплати  2,4 млн. гривень  податків

За матеріалами співробітників оперативного управління Головного управління Міндоходів у Запорізькій області розпочато кримінальне провадження за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України (ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах) відносно службових осіб одного з суб'єктів господарювання Запорізької області. Під час проведення господарської діяльності з надання послуг з будівництва, шляхом  невідображення в податковій звітності операцій з реалізації нерухомого майна, яке знаходилось на балансі підприємства, ухилились від сплати податків на загальну суму понад 2,4 млн.  гривень.

Запорізьке підприємство шляхом завищення податкового кредиту не доплатило бюджету 2,8 млн. гривень податків

Службові особи одного з фермерських господарств Запорізької області,  під час вирощування та подальшої реалізації сільськогосподарської продукції, шляхом відображення безтоварних операцій в податковій звітності підприємства, завищували податковий кредит з податку на додану вартість. Як  результат, ухились від сплати податків на загальну суму понад 2,8 млн. гривень. Слідчим управлінням фінансових розслідувань Головного управління Міндоходів у Запорізькій області розпочато кримінальне провадження за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України (ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах).

Не придбали ліцензію - позбулися товару на 47 тис. гривень

Оперативні працівники ГУ Міндоходів у Запорізькій області виявили 3 факти зберігання та реалізації тютюнових виробів без наявності дозвільних документів. У торгових точках були відсутні ліцензії на право торгівлі підакцизною групою товарів. З магазинів вилучено 4846 пачок тютюнових виробів на загальну суму 47 тис. гривень.

У Запорізькому регіоні легалізовано заробітних плат на 10 мільйонів гривень

Детінізація ринку праці на Запоріжжі дає свої результати: завдяки діям фахівців ГУ Міндоходів у Запорізькій області з початку року виявлено нелегальну працю 7254 громадян, з яких понад 6800 вже офіційно працевлаштовано на постійну роботу. Про це наголосила начальник Головного управління Міндоходів у Запорізькій області Людмила Балацька. Загальна сума легалізованих заробітних плат перевищує 10,3 мільйона гривень. Додаткові надходження до місцевого бюджету податку на доходи фізичних осіб склали майже 1,5 мільйона гривень.

Такими є результати перевірок суб'єктів господарювання на предмет дотримання ними вимог трудового і податкового законодавства, яких за січень-жовтень поточного року проведено 250. За фактами порушень трудового законодавства до органів прокуратури передано 93 матеріали, розпочато 3 кримінальні провадження. Матеріали щодо 84 перевірок направлені до територіальної державної інспекції праці для вжиття відповідних заходів.

У жовтні в Запорізькій області за ініціативи голови Запорізької облдержадміністрації Олександра Пеклушенка проводився "Місячник легалізації  добровільної зайнятості". За цей час організовано майже півтори сотні територіальних комісій з питань погашення заборгованості з заробітної плати та легалізації зайнятості населення, у яких взяли участь 600 роботодавців. Фахівці ГУ Міндоходів області надали понад 3 тисячі консультацій представникам бізнесу та найманим працівникам.

- Наша спільна робота із органами виконавчої влади регіону полягає, у першу чергу, в донесенні до роботодавців та працівників основного правила взаємостосунків на ринку праці, що застосовується в усьому цивілізованому світі: офіційна праця і зарплата - це необхідність, а висока податкова культура і сплата податків і зборів - це норма. До речі, за період проведення місячника виявлено 1748 нелегальних працівників, - зазначила Людмила Балацька.

Запорізькі оперативники спрямували до бюджету 18 мільйонів гривень

Така сума стала результатом роботи оперативних співробітників по досудових розслідуваннях - повідомив під час прес-конференції  заступник начальника оперативного управління - начальник штабу ГУ Міндоходів у Запорізькій області Олег Трохін.

Крім того, за 10 місяців поточного року було виявлено 127 правопорушень, з яких 81 - за ухилення від сплати податків.

Наприклад, за матеріалами співробітників оперативного управління ГУ Міндоходів в Запорізькій області було розпочато кримінальне провадження за ч.3 ст. 212 КК України за фактом ухилення від податків в особливо великих розмірах відносно посадових осіб одного з підприємств Запоріжжя, які організували будівництво котеджів в обласному центрі та передмісті.

У податкових звітах доходи від реалізації котеджів не було відображено. Крім того, підприємство не було зареєстровано як платник податку на додану вартість (в той час, як сума реалізації протягом останніх 12 місяців перевищила 300 тисяч гривень(без урахування ПДВ)). В цілому підприємство не сплатило ПДВ та податку на прибуток підприємств на суму 2 млн. 400 тис. гривень. Зараз ведеться досудове розслідування.

Також в Єдиний реєстр досудових розслідувань внесена інформація, згідно якій посадові особи сільськогосподарського підприємства незаконно використовували фіксований сільськогосподарський податок (спеціальний податковий режим), який звільнює від сплати податків на прибуток та на додану вартість на загальних умовах (нараховані суми ПДВ залишаються у розпорядженні суб'єкта господарської діяльності). При цьому підприємства не виконували вимоги Податкового кодексу про те, що платниками ФСП  можуть бути сільськогосподарські товаровиробники, у яких частина сільськогосподарського товаровиробництва в попередньому році була рівною чи перевищувала 75%. Результатом злочинної діяльності вказаних осіб стало ухилення від податків на суму більш ніж 4 мільйони гривень. Зараз ведеться досудове розслідування.

На Запоріжжі боротьба з незаконним обігом підакцизних товарів принесла бюджету 26 мільйонів гривень

На таку суму протягом 10-ти місяців 2013 року було вилучено товарно-матеріальних цінностей, в тому числі товарів підакцизної групи - на суму 17 мільйонів гривень. Про це повідомив під час прес-конференції заступник начальника оперативного управління - начальник штабу ГУ Міндоходів у Запорізькій області Олег Трохін.

Крім того, була припинена діяльність 15 "підпільних" цехів, дев'ять з яких займались виробництвом фальсифікованих алкогольних напоїв.

За фактами їх виробництва, зберігання та реалізації зареєстровано 29 кримінальних правопорушень.

Протягом 10 місяців поточного року було вилучено 428 тисяч пачок тютюнових виробів на суму 3 мільйони гривень. В рамках кримінального провадження за ч.3 ст. 204 (незаконне виготовлення і зберігання підакцизних товарів, які є небезпечними для життя і здоров'я людей) оперативні співробітники встановили і перекрили канал, за яким у Запорізьку область ввозилися імпортні тютюнові вироби, ввезені в Україну контрабандним шляхом. На складі, де зберігався товар, було вилучено більш ніж 22 тисячі пачок цигарок на суму 250 тисяч гривень.

Крім того, оперативні співробітники ГУ Міндоходів за 10 місяців з незаконного обігу вилучили 39 тисяч літрів алкогольних напоїв на суму 5 млн. гривень. 

На Запоріжжі 95% митних декларацій оформляють в електронному вигляді

За  жовтень 2013 року Запорізькою митницею Міндоходів було оформлено 6247 митних декларацій, з них 95% - в електронному вигляді. За аналогічний період минулого року митні декларації в електронному вигляді становили лише 61 відсоток від усього обсягу поданих документів.

Позитивна тенденція на Запорізькій митниці Міндоходів намітилась з початку року. Всього за десять місяців поточного року Запорізькою митницею Міндоходів  оформлено 61196 митних декларацій. Їх кількість зросла на 14 відсотків порівняно з минулим роком. Середній час митного оформлення однієї митної декларації при експорті становить 49 хвилин, а імпортної - 1 годину 26 хвилин.

На підставі електронних митних декларацій здійснюються такі операції, як підтвердження фактичного вивезення товарів за кордон, державна реєстрація транспортних засобів, зняття експортно-імпортних операцій з валютного контролю та продаж іноземної валюти для проведення розрахунків  з підприємствами.

Електронне декларування сприяє прискоренню товарообігу, скороченню затрат часу і фінансових витрат підприємців на проведення митних процедур.

Запорізькі платники спрямували до соціальних фондів понад 367 мільйонів гривень єдиного соцвнеску

За оперативною інформацією, у листопаді поточного року у Запорізькій області платники єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування перерахували 367,1 млн. грн.

У листопаді вони подали понад 25,5 тисячі звітів з єдиного соціального внеску, з яких в електронному вигляді - 18,5 тисячі, у паперовому - 7 тисяч звітів.

- Електронна звітність з ЄСВ стає все більше популярною серед запорізьких платників зборів і податків. У жовтні в Запорізькому регіоні 66% з поданих звітів надійшли в електронному вигляді, а за дві декади листопада - майже 73%. Стимулює процеси "електронізації" звітності сьогоднішня робота Міндоходів, спрямована на розширення можливостей електронного звітування для платників та запровадження нових онлайн-сервісів. Платники можуть отримати необхідне програмне забезпечення для звітування та безкоштовні цифрові підписи, які відтепер мають подовжений строк дії - з одного до двох років, - підкреслила начальник Головного управління Міндоходів у Запорізькій області Людмила Балацька.

Запорізькі платники можуть подати звітність, обравши один із трьох способів. Зокрема, за допомогою мережі Інтернет з використанням ключів електронного цифрового підпису. Звітність в електронному вигляді потрібно надсилати на єдину адресу Інформаційного порталу Міністерства доходів і зборів України: zvit@sta.gov.ua.

Крім того, передбачено можливість звітування з ЄСВ на паперових носіях, завірених підписом керівника і одночасною подачею звіту в електронному вигляді на електронних носіях; а також на паперових носіях, якщо кількість застрахованих осіб менше 5 осіб. 

"Орали" ріллю "паперовими" тракторами, ухилилися від оподаткування на 1,4 млн. грн.

Одне із запорізьких підприємств, що є оптовим торговцем сільськогосподарськими машинами та устаткуванням, попало в зону ризикових через операції з фіктивними підприємствами. А точніше сказати їх відсутністю. За документами фірма поставляла на Запоріжжя трактори й причепи, борони і культиватори - весь комплекс техніки для сільськогосподарських робіт. Сучасні сільгоспмашини - задоволення для фермера не з дешевих, а їх на подвір'ї підприємства - мали б  шикуватися ряди.

Проте, коли аудитори завітали з перевіркою і поцікавилися реальним станом речей, то з'ясувалося, що з переліком техніки цифри не сходяться і в документах багато знаків запитань. Зокрема, у податковій звітності не підтверджено факти перевезення техніки і устаткування, а також використання їх у господарській діяльності. Паперові сільгоспмашини і устаткування дозволили керівникам підприємства ухилитися від оподаткування на 1,4 млн. грн. Проте за результатами перевірки їх треба буде відшкодувати до бюджету.

Всього ж за січень-жовтень поточного року підрозділи податкового та митного аудиту ГУ Міндоходів у Запорізькій області провели 1561 документальну перевірку, з яких 236 планових документальних перевірок, що на 31 перевірку менше в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. До бюджету сплачено понад 106,4 млн. грн.

Недостовірний розрахунок комунальних послуг коштував запорізькому підприємству 100 тис. грн.

Саме таку суму податку на прибуток за виявлені порушення нарахували підприємству спеціалісти ГУ Міндоходів у Запорізькій області. Зокрема, міндоходівці в ході проведення планової перевірки встановили, що підприємство "А" для здійснення господарської діяльності користується орендованими виробничими приміщеннями на підставі укладених договорів. Ними передбачено розмір орендної плати та зобов'язання орендаря щодо відшкодування комунальних витрат.

 Проте аудитори встановили, що вартість відшкодованих орендодавцю комунальних послуг підприємство врахувало до складу витрат на підставі актів про надані послуги. Втім, у жодному акті не визначено обсяг наданих послуг та не наведено розрахунок вартості комунальних послуг, що підлягають відшкодуванню.

 Всього ж протягом 10 місяців 2013 року підрозділи податкового та митного контролю ГУ Міндоходів у Запорізькій області розглянули 223 матеріали, надані оперативними підрозділами та іншими правоохоронними органами. За результатами їх розгляду проведено 143 позапланові перевірки, до бюджету сплачено 3,8 млн. грн.

Митні питання

Огляд та переогляд ручної поклажі та багажу здійснюється лише в окремих випадках

Відповідна процедура проводиться, якщо є підстави вважати, що в ручній поклажі або багажі громадянина переміщуються через митний кордон України, у тому числі транзитом, товари які:

 • підлягають обліку і відповідним видам контролю;
 • при митному оформленні яких справляються митні платежі;
 • заборонено або обмежено переміщувати через митний кордон України,
 • орган доходів і зборів має право провести огляд, а в разі необхідності - і переогляд ручної поклажі та багажу з їх розпакуванням.

Огляд та переогляд ручної поклажі, багажу громадянина здійснюються в присутності цього громадянина чи уповноваженої ним особи.

За відсутності громадянина чи уповноваженої ним особи, огляд здійснюються:

 • якщо є підстави вважати, що несупроводжуваний багаж містить товари, які становлять небезпеку для життя і здоров'я людей, тварин та рослин, а також довкілля;
 • якщо громадянин або уповноважена ним особа не з'явилися протягом одного місяця з дня надходження до митниці призначення несупроводжуваного багажу;
 • у разі залишення на території України ручної поклажі, багажу з порушенням зобов'язання про їх транзит через територію України.

У таких випадках огляд та переогляд ручної поклажі, багажу здійснюються в присутності представників підприємства, що здійснює перевезення, пересилання ручної поклажі та багажу чи їх зберігання.

Про здійснення огляду та переогляду складається акт, форма якого затверджена наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 636, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.02.2013 за № 1004/21316. 

Діяльність Бердянської ОДПІ

До кінця 2013 року власники нерухомого майна за бажанням можуть провести звірку кількості своїх об'єктів нерухомості та розмірів їх житлової площі

Відповідно до норм чинного законодавства, податок на нерухомість за поточний рік сплачуватиметься у 2014 році, громадяни вже з квітня почнуть отримувати квитанції із нарахованими до сплати сумами. Сплатити податок потрібно буде протягом двох місяців. Для уникнення ажіотажу, черг та зайвого напруження фахівці Міндоходів пропонують власникам нерухомості завчасно, а саме до 31 грудня 2013 року, звірити свої дані.  

Для цього їм потрібно звернутися до податкової інспекції за місцем реєстрації з оригіналами документів про право власності на це майно. Якщо ж громадянин не провів таку звірку, податок буде нараховуватися відповідно до тієї інформації, яка наявна в Міндоходів.

Мешканці Бердянська та Бердянського району з питань звірки можуть звертатися до Бердянської податкової інспекції за адресою пр. Праці, 20 каб. 226.    

Семінар для платників податків

05 грудня 2013 року у м. Донецьку Міністерством доходів і зборів проводиться кущовий семінар з питань застосування норм податкового законодавства щодо трансфертного ціноутворення.

Тема семінару: «Норми податкового законодавства щодо трансфертного ціноутворення».

Дати проведення: 5 грудня 2013 року.

Початок семінару: 11 год. 00 хв.

Бердянські платники податків оцінили переваги звітування через Інтернет

В Бердянську працює Пункт реєстрації користувачів Управління центру сертифікації ключів ІДД Міндоходів, який обслуговує не лише платників Бердянська і Бердянського району, але і інших найближчих населених пунктів. З початку діяльності Пункту власниками електронних ключів стали більше 5,7 тисяч користувачів. Їм безкоштовно видано понад 7,5 тисяч посилених сертифікатів відкритих ключів.

Саме завдяки можливості отримання безкоштовного електронного цифрового підпису основна маса платників податків оцінила зручність подачі податкової звітності і звітності по єдиному соціальному внеску через Інтернет. З початку року до Бердянської ОДПІ більше 61% звітності надано в електронному вигляді.

Пункт реєстрації знаходиться за адресою: м. Бердянськ, пр. Праці, буд. 20, каб. 219.  Тел. 3-86-63.

Запрошуємо платників, які ще не приєдналися до електронного звітування, скористатися його перевагами.

"Пульс" як допомога платнику податків

Сервіс "Пульс" надає можливість будь-якому громадянину або представнику бізнесу зателефонувати та офіційно повідомити керівництво Міндоходів про неправомірні дії або бездіяльність співробітників податкової та митної служби та оперативно розв'язати суперечливі питання, що виникають не тільки у сфері адміністрування податків, а й під час здійснення митного контролю й митного оформлення.

Лінія Міндоходів працює за принципом call-back - податківці та митники не тільки приймають звернення, але й повідомляють про результати перевірки та вжиті заходи

Номер цілодобової телефонної лінії сервісу "Пульс": (044) 284-00-07.

Єдиний соціальний внесок

Правильно сплачуйте єдиний соціальний внесок

Бердянська ОДПІ ще раз нагадує, що діють нові рахунки для сплати єдиного соціального внеску  окремо для платників м. Бердянськ  та окремо для платників Бердянського району.  

Перелік нових рахунків знаходиться на сайті Бердянської міської Ради - www.rada.berdyansk.net/«Бізнес»/«Бердянська податкова інспекція»/«Розрахункові рахунки»/Файли:

 

 • Нові рахунки ЄСВ м. Бердянськ;
 • Нові рахунки ЄСВ Бердянський район;
 • Заповнення «Призначення платежу» розрахункових документів у разі сплати ЄСВ.

 

Звертайте увагу на правильність заповнення платниками поля «Призначення платежу» розрахункових документів  у разі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Звертаємо увагу! Одержувач платежу - Бердянська ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області, код одержувача - 38699859.

Новини законодавства

Новий порядок заповнення платіжних документів

Наказом Міністерства доходів і зборів України від 22.10.2013 за №609 затверджено Порядок заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів.

Найважливішими новаціями у процедурі заповнення платіжних документів на переказ коштів у разі сплати бюджетних платежів є зміна алгоритму заповнення поля „Призначення платежу", а саме - у полі №3. Раніше у ньому вказувалися реквізити лише в разі сплати зобов'язань за третіх осіб, відтепер, в полі № 3 вказується один з реквізитів:

код ЄДРПОУ платника податку (у разі здійснення юридичною особою сплати за відокремлений підрозділ друкується код за ЄДРПОУ відокремленого підрозділу, за який здійснюється така сплата);

реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізособи або серія та номер паспорта громадянина України (у разі відмови від реєстраційного номера);

реєстраційний (обліковий) номер платника податків, який присвоюється Міндоходів.

При заповненні полів не допускаються пропуски (пробіли) між словами та службовими знаками. Тож будь-який пробіл (наприклад, між ";" та "ЄСВ") може трактуватися як заповнення з порушенням (п. 8 Порядку). В такому разі документ на переказ приймається до виконання, але при цьому гроші автоматично зараховуються в якості сплати податків, зборів, єдиного внеску (код 101), незалежно від коду, зазначеного в платіжці.

Наприклад, при сплаті підприємством (код ЄДРПОУ 20120559) грошового зобов'язання з єдиного внеску за жовтень 2013 року в згаданому полі треба зазначити:

*;101;20120559;єдиний внесок за жовтень 2013 р.;;;

Істотних правок зазнав Список кодів видів сплати. В нього додано нові коди за митними платежами (код 350-359), за податками і зборами (коди 128 та 160), що застосовуються при сплаті грошових зобов'язань, визначених за результатами перевірок. Окрім цього, деякі коди виключені (106, 117, 136, 137, 145, 146), а низку назв видів сплати відкориговано.

Новий Порядок набирає чинність з 26.11.2013 року.

Зміни щодо обліку та реєстрації платників податків

З 01.01.2014 р. наберуть чинності (крім деяких норм, які набрали чинності з 13.11.2013 р.) зміни, внесені до Податкового кодексу України щодо обліку та реєстрації платників податків і вдосконалення деяких положень.

Зокрема, змінами відмінено свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ та єдиного податку. Реєстрація таких платників здійснюватиметься шляхом внесення записів до відповідних реєстрів.

Удосконалено норму щодо контрольованих операцій, а саме: уточнено, що операції, однією із сторін яких є нерезидент, належатимуть до контрольованих у разі, якщо ставка податку на прибуток (корпоративний податок) або сплата такого податку в державі (на території), у якій зареєстровано нерезидента, на 5 відсоткових пунктів і більше нижча, ніж в Україні (раніше різниця визначалась у відсотках).

Установлено, що штрафні санкції за неподання або порушення строку подання фізичними особами до контролюючих органів відомостей про зміну даних, які вносяться до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, не застосовуватимуться до 01.01.2016 р. (до змін ця норма припиняла дію з 01.01.2014 р.).

Закон від 24.10.2013 р. № 657-VII

Роз'яснення податкового законодавства

Шановні платники податків!

Бердянська ОДПІ нагадує,  останній день сплати всіх податків та зборів за жовтень місяць - п'ятниця,  29 листопада 2013 року.

Нагадуємо, нормами Податкового кодексу України передбачено, якщо останній день сплати податкових зобов'язань припадає на вихідний або святковий день, термін сплати податків не переноситься !!!!  

Сплатіть податки за жовтень  в термін не пізніше  29 листопада 2013 року!

З 1 грудня підвищується розмір заробітної плати

Бердянська ОДПІ нагадує, що з 1 грудня 2013 року розмір мінімальної заробітної плати складає 1218 грн. 

29 листопада 2013 року - останній день сплати ПДВ за жовтень

Суб'єкти господарювання, які звітують з ПДВ помісячно податкову декларацію за жовтень 2013 року подали до 20листопада 2013 року включно. Водночас, останнім днем сплати суми податкового зобов'язання, зазначеної у поданій податковій декларації, буде 29 листопада 2013 року.

Тобто, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку подання податкової декларації.

Якщо останній день строку сплати суми податкового зобов'язання припадає на вихідний або святковий день, то сплатити необхідно раніше. Нагадуємо, що термін сплати податків і зборів, у такому випадку, не переноситься.

Відповідна норма визначена п.49.18 ст.49 та п.57.1 ст. 57 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями.

Перший звітний період для новостворених платників податку на прибуток

Платники податку на прибуток підприємств, зареєстровані  протягом року, вперше подають податкову декларацію та сплачують податок за підсумками року, в якому вони зареєструвалися.

Декларація подається до територіального органу Міндоходів протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року. Тобто, останнім днем подання декларації для платників, зареєстрованих протягом 2013 року, буде 3 березня 2014 року. При цьому, податкове зобов'язання, визначене в декларації, потрібно сплатити протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації, тобто до 11 березня 2014 року включно.

Порядок обчислення та сплати податку на прибуток підприємств регулюється розділом ІІІ Податкового кодексу України. 

Старі КВЕДи 009:2005 з 01.01.2014 року не дійсні

З 1 січня 2012 року набрав чинності новий національний класифікатор України ДК 009:2010 «Класифікація видів економічної діяльності». При цьому наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 07.02.2013 року №113 чинність національного класифікатора України ДК 009:2005 відновлено до 31.12.2013 року.

Нагадуємо суб'єктам господарювання, які ще не змінили КВЕД 009:2005 на КВЕД 009:2010, про необхідність внесення змін до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Звертатися до державних реєстраторів Реєстраційної служби за адресою: м. Бердянськ, вул. Правди, 80а, тел. 2-85-10.

Подання звітності в електронному вигляді - сім кроків

КРОК ПЕРШИЙ: Необхідно мати комп'ютер з операційною системою Windows: версії від  Windows  XP SP 3 до Windows 8 та доступ до мережі Інтернет.

КРОК ДРУГИЙ: Зайти на інформаційний ресурс www.acskidd.gov.ua Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту Міндоходів (далі - АЦСК ІДД Міндоходів) та ознайомитись з розділом «Реєстрація користувачів». Підготувати за поданим зразком пакет документів та взяти необхідну кількість електронних носіїв (флеш-накопичувачів або диски CD-R), з якими особисто з'явитися до АЦСК ІДД Міндоходів з метою отримання послуг електронного цифрового підпису. Надають їх безкоштовно. 

КРОК ТРЕТІЙ: Щоб розпочати подачу податкової звітності в електронній формі, слід укласти з територіальним органом Міндоходів угоду «Про визнання електронних документів». Це можна зробити в електронній формі. Достатньо лише завантажити інсталяційний пакет програмного забезпечення «ДПС. Захист звітності» (знаходиться на сайті www.acskidd.gov.uaу розділі «Програмне забезпечення»). Бажано мати встановлений Miсrosoft.NET версії 4.0 або вище (у разі відсутності Вам його запропонують встановити автоматично).

КРОК ЧЕТВЕРТИЙ:  Після встановлення та налаштування в меню «Угоди і заяви» слід обрати відповідний варіант угоди (залежно від категорії платника - юридична особа, фізична особа - підприємець, фізична особа). Угоду слід підписати, використовуючи власний ключ та посилений сертифікат, сформований АЦСК ІДД Міндоходів. Після того, як угода з територіальним органом Міндоходів підписана, можна відправляти свою звітність в електронному вигляді.

КРОК П'ЯТИЙ:  Для формування та подання платниками податкової звітності в електронному вигляді Міністерством доходів і зборів розроблено та розміщено на офіційному веб-порталі http://minrd.gov.ua відповідне програмне забезпечення у розділі «Електронна звітність» (http://minrd.gov.ua/elektronna-zvitnist/platnikam-podatkiv-pro-ele/programne-zabezpechennya-/):

Перш ніж розпочати роботи по встановленню та користуванню програмним забезпеченням, слід уважно ознайомитись з Інструкцією по встановленню програмного забезпечення та Порядком роботи з ним.

У разі виникнення питань стосовно інсталяції та користування програмним забезпеченням, платник може звернутись за допомогою до відповідальних осіб, які надають консультації, у разі потреби, практичну допомогу з зазначених питань, та відповідають за приймання звітності в електронному вигляді в розрізі територіальних органів (http://minrd.gov.ua/elektronna-zvitnist/platnikam-podatkiv-pro-ele/dopomoga-koristuvacham/):

Для підписання сформованої звітності електронним цифровим підписом слід використовувати програмне забезпечення «ДПС. Захист звітності» (знаходиться на сайті www.acskidd.gov.ua у розділі «Програмне забезпечення для звітності» http://acskidd.gov.ua/dps_zvitnist).  Сформовану та зашифровану звітність в електронному вигляді слід надсилати на єдину адресу  інформаційного порталу Міністерства доходів і зборів Україниzvit@sta.gov.ua.

Для подання звітності з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в електронному вигляді у розділі «Електронна звітність» розміщено інформацію про безкоштовні програмні забезпечення (on-line сервіси), які необхідно використовувати при формуванні та підписанні звітності безкоштовними ключами, виданими АЦСК ІДД Міністерства доходів і зборів (http://minrd.gov.ua/elektronna-zvitnist/platnikam-podatkiv-pro-ele/povidomlennya-platnikam-pod/112820.html):

Міністерство доходів і зборів забезпечує приймання електронних звітів, створених у затвердженому форматі та підписаних за допомогою надійних засобів електронного цифрового підпису, без огляду на те, за допомогою якого саме програмного продукту було створено такий звіт. Платники податків самостійно визначаються із вибором програмного забезпечення по формуванню та подачі звітності в електронному вигляді. Можливо використання власних програмних продуктів або провідних розробників бухгалтерських програм.

КРОК ШОСТИЙ: Після отримання звітності в електронному вигляді працівники територіального органу Міндоходів її розшифровують (перевіряючи відповідність електронного ключа) та відправляють платнику податків ПЕРШУ квитанцію - тим самим підтверджується отримання документів (другий екземпляр першої квитанції в електронному вигляді зберігається в Міндоходів). Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то документ про звітність вважають неотриманим.

КРОК СЬОМИЙ: На підтвердження прийому поданої звітності платнику податків надсилають ДРУГУ квитанцію. Її надсилають у текстовому форматі: тут зазначають реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, дату прийому документа, реєстраційний номер, податковий період та дані відправника квитанції. На другу квитанцію накладають електронний цифровий підпис Міндоходів. Його шифрують і пересилають платнику податків (другий його екземпляр зберігають у Міндоходів). Датою і часом подачі податкового документа в електронному вигляді  вважають дату і час, зафіксовані в першій квитанції.

Якщо платник податків виявив помилку у відправленому звіті, він може надіслати електронною системою уточнювальний звіт.

Які види податкової звітності можна подавати в електронному вигляді

Загальнодержавні податки

 

 • Податок на прибуток підприємств
 • Податок на доходи фізичних осіб
 • Податок на додану вартість
 • Акцизний податок
 • Екологічний податок
 • Рентна плата за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України
 • Рентна плата за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні
 • Плата за користування надрами
 • Плата за землю (з юридичних осіб)
 • Плата за землю (фізичні особи)
 • Фіксований сільськогосподарський податок

 

Загальнодержавні збори

 

 • Збір за першу реєстрацію транспортного засобу
 • Збір за користування радіочастотним ресурсом України
 • Збір за спеціальне використання води
 • Збір за спеціальне використання лісових ресурсів
 • Збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства
 • Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, крім електроенергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками
 • Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності

 

 Місцеві податки

 

 • Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки
 • Єдиний податок
 • Єдиний податок для суб'єктів підприємницької діяльності-фізичних осіб

 

 Місцеві збори

 

 • Збір за місця для паркування транспортних засобів
 • Туристичний збір

 

Ліцензію на торгівлю алкоголем можна отримати в центрах обслуговування платників податків

В додатку до ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями суб'єктом господарювання вказується адреса місця торгівлі і перелік електронних контрольно-касових апаратів, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, що знаходяться в місці торгівлі.

Наказом від 21 жовтня 2013 року № 603 Міністерство доходів і зборів затвердило Порядок організації роботи головних управлінь Міндоходов по прийому документів і видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами.

Відповідно до Порядку ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються суб'єктам господарської діяльності всіх форм власності, зареєстрованим на території України, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій, за місцем торгівлі суб'єкта господарювання.

Ліцензія видається на підставі заяви і документів, перелік яких визначено Законом «Про державне регулювання виробництва і звороту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів», поданих суб'єктом господарювання (особисто або через представника, або направлених рекомендованими листами) в Головне управління або в Центр обслуговування платників (далі ЦОП) податків за місцем здійснення суб'єктом господарювання торгівельної діяльності.

Для здобуття ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями до заяви додається довідка органу доходів і зборів про реєстрацію електронних контрольно-касових апаратів (книг обліку розрахункових операцій), що знаходяться в місці торгівлі.

Документи, що є підставою для видачі ліцензії, представляються в одному екземплярі в копіях, завірених нотаріально або органом, який видав оригінал документа, і приймаються за описом, копія якого видається заявникові за підписом уповноваженої особи з вказівкою дати прийому документів. Рішення про відмову у видачі ліцензії приймається у випадку: - невірогідності даних в представлених заявником документах; - невідповідності заявника згідно з поданими документами умовам здійснення діяльності, що ліцензується.

Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявникові не пізніше 10 календарних днів з дня здобуття документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії має бути вказана підстава для відмови. 

Платники податків запитували

Книга обліку доходів і витрат для суб'єктів господарювання, що знаходяться на спрощеній системі оподаткування, - один з головних документів обліку, який використовується при складанні податкової звітності та підбиття фінансових результатів. Втративши книгу, потрібно відразу йти до податкової та реєструвати нову. Втім, чи передбачена відповідальність за таку необачність?

Згідно з п. 296.1 ст. 296 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПКУ) платники єдиного податку ведуть облік у порядку, визначеному пп. 296.1.1 - 296.1.3 п. 296.1 ст. 296 ПКУ. Форма та порядок ведення книг обліку доходів та книг обліку доходів і витрат затверджено наказом Міністерства фінансів України від 15.12.11 № 1637.

Пунктом 44.5 ст. 44 ПКУ встановлено, що у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених у п. 44.1 і 44.3 ст.44, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому ПКУ. Платник зобов'язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.

Відповідно до ст. 121 ПКУ незабезпечення платником податків зберігання первинних документів облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених ст. 44 ПКУ строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених ПКУ, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу вже у сумі 1020 гривень.

Також згідно зі ст. 1641 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 17 грудня 1984 року №8074-Х не ведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов'язкову форму обліку, тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від 3 до 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Дії, передбачені частиною першою зазначеної статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від 5 до 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як розраховується сума податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для фізичних осіб?

Ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для фізичних осіб встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, за 1 кв. метр бази оподаткування й становлять:

 

 • не більше 1 відсотка - для квартир, житлова площа яких не перевищує 240 кв. метрів, або житлового будинку, житлова площа яких не перевищує 500 кв. метрів;
 • 2,7 відсотка - для квартир, житлова площа яких перевищує 240 кв. метрів, або житлового будинку, житлова площа яких перевищує 500 кв. метрів;
 • 1 відсоток - для різних видів об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності одного платника податку, сумарна житлова площа яких не перевищує 740 кв. метрів;
 • 2,7 відсотка - для різних видів об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності одного платника податку, сумарна житлова площа яких перевищує 740 кв. метрів.

 

Застосування реєстраторів розрахункових операцій

Які зміни щодо подання звітності про використання РРО застосовуються у поточному році?       

З 1 січня 2013 року введено в дію норми статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг» стосовно подання електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій  до органів Міністерства доходів і зборів.

Згідно зазначеної норми суб'єкти господарювання здійснюють перехід з подання щомісячної звітності про використання РРО на електронну форму по дротових або бездротових каналах зв'язку.

Електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам'яті РРО або в пам'яті модемів, які до них приєднанні за технологією Національного банку України передаються до Системи зберігання та збору даних реєстраторів розрахункових операцій  Міндоходів.

Законом України №357 перенесений термін набуття чинності норми про застосування до суб'єктів господарювання штрафних санкцій за неподання електронної звітності, пов'язаної із застосуванням РРО, з 1 липня 2013 року на 1 січня 2014 року.

Тобто, притягання суб'єктів господарювання до відповідальності за неподання електронної звітності, пов'язаної із застосуванням РРО здійснюватиметься з 1 січня 2014 року.

Яким чином подається звітність з використання реєстраторів розрахункових операцій?

Суб'єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій та відповідно до  статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» щоденно подають до Міністерства доходів і зборів України по дротових або бездротових каналах зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, тобто перейшли на електронні форми звітування,  щомісячний паперовий звіт не подають.

Такий щомісячний звіт до органів Міндоходів подають суб'єкти господарювання, які у випадках, визначених законодавством не застосовують реєстратори розрахункових операцій та проводять розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки.

Чи мають право суб'єкти господарювання застосовувати реєстратори розрахункових операцій, які відсутні у Державному реєстрі РРО?

Суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахунки в готівковій або в безготівковій формі при продажу товарів (робіт, послуг) зобов'язані застосовувати тільки ті реєстратори розрахункових операцій, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.

Відповідно до Рішення технічної комісії затверджено новий Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій.

В порівнянні з попередньою редакцією з Державного реєстру вилучені моделі РРО, які не забезпечують виконання вимог щодо створення контрольної стрічки в електронній формі та передачі електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків РРО дротовими або бездротовими каналами зв'язку.

Чинним законодавством передбачено попередження суб'єктів господарювання щодо відміни реєстрації РРО, які  не включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій  за 30 днів.

Таким чином, суб'єкти господарювання до отримання відповідного попередження від органу доходів і зборів та протягом місяця після його отримання мають можливість використовувати при проведенні розрахунків наявну касову техніку та здійснити заходи щодо її доопрацювання з метою виконання норм чинного законодавства щодо електронного звітування.

РРО що не увійшли до Держреєстру будуть зняті з обліку до 1 грудня 2013 року.

Чи необхідно здійснювати перереєстрацію РРО у разі встановлення програмного забезпечення для надання звітності в електронному вигляді?

Відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій, повинні подавати до органів доходів і зборів по дротових або бездротових каналах зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам'яті РРО або в пам'яті модемів,  які до них приєднанні.

Для забезпечення виконання зазначених норм  суб'єкти господарювання мають використовувати РРО з вбудованим модемом або РРО з зовнішнім модемом та відповідно оновленим  програмним забезпеченням.

При проведенні такого оновлення програмного забезпечення, не змінюються дані щодо фіскального номера реєстратора, дати занесення фіскального номера реєстратора, індивідуального номера платника, дати занесення індивідуального номера платника, тому перереєстрація  РРО не здійснюється.

Отже, суб'єктам господарювання не потрібно здійснювати перереєстрацію реєстратора розрахункових операцій у разі оновлення його програмного забезпечення.

Чи необхідно з 18 жовтня 2013 року, тобто з дати набрання чинності нового «Порядку реєстрації і ведення розрахункових  книжок, книг обліку розрахункових операцій», затвердженого наказом №417, реєструвати і вести нову КОРО чи можливо використовувати стару, поки вона не закінчиться? 

У додатках 1 і 2 нового «Порядку реєстрації і ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій» затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України  №417, який  набрав чинності з 18 жовтня 2013 року,  визначені форми книг обліку розрахункових операцій. В цих формах передбачені додаткові реквізити на титульній сторінці, скорочено кількість граф у розділі 3 книги, зареєстрованій на реєстратор розрахункових операцій, та кількість граф в книзі обліку розрахункових операцій зареєстрованій на господарську одиницю.

Якщо суб'єкт господарювання використовує книгу обліку розрахункових операцій старого зразка, то і в подальшому можливо використовувати таку книгу, додавши ті реквізити, які мають книги нового зразка, зареєстровані на реєстратор розрахункових операцій на титульній сторінці, а саме: дані про зовнішній модем (модель і заводський номер). Інші розділи книги заповнюються у порядку передбаченому  раніше.

Стосовно розрахункової книжки, то у зв'язку із застосуванням нового Порядку №417 змінилась тільки форма її реєстраційної сторінки, отже розрахункова книжка за старою формою можливо використовувати до її закінчення.   

У яких випадках необхідно подавати реєстраційну заяву з позначкою «Перереєстрація»?

Згідно з  розділом ІІ Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги) №417, у разі:

 

 • зміни даних щодо суб'єкта господарювання, які зазначаються в реєстраційному посвідченні,
 • зміни сфери застосування  реєстратора розрахункових операцій,
 • зміни версії внутрішнього програмного забезпечення РРО,
 • встановлення розбіжностей чи помилок у записах реєстраційного посвідчення, втрати або непридатності його для користування,

 

суб'єкт господарювання протягом п'яти робочих днів, що настають за днем, коли виникли зміни або інші підстави для заміни реєстраційного посвідчення, подає до органу доходів і зборів за місцем реєстрації РРО реєстраційну заяву з позначкою «Перереєстрація» із зазначенням причини перереєстрації та реєстраційне посвідчення.

Після встановлення зовнішнього модему та електронного звітування підприємство продовжувало надавати щомісячний звіт про використання РРО в паперовому вигляді. Чи необхідно виправляти дублювання інформації про суми реалізованих товарів?

Суб'єкти господарювання, які застосовують РРО та подають до Міністерства доходів і зборів України по дротових або бездротових каналах зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків  паперовий звіт за формою N ЗВР-1 не подають.

Якщо суб'єкт господарювання поряд з електронним звітуванням надав щомісячну звітність у паперовій формі за формою №ЗВР-1, то вірна інформація знаходиться на створеній контрольній стрічці в електронній формі.

Який порядок реєстрації реєстраторів розрахункових операцій для підприємств, що мають філії?

Відповідно до розділу ІІ «Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги)» № 417, реєстрація реєстраторів розрахункових операцій здійснюється в органі доходів і зборів за основним місцем обліку суб'єкта господарювання як платника податків.

Суб'єкт господарювання, який є платником податку на прибуток, крім підприємств, які сплачують цей податок консолідовано, реєструє РРО за місцезнаходженням своїх відокремлених підрозділів, які розташовані на території іншої територіальної громади і є платниками податку на прибуток.

Тобто платники податку на прибуток (крім платників консолідованого податку) реєструють РРО за місцезнаходженням своїх структурних підрозділів, що сплачують податок на прибуток самостійно.

Таким чином, при використання РРО в структурних підрозділах платники податку на прибуток повинні реєструвати РРО за місцезнаходженням такого структурного підрозділу, неплатники податку на прибуток  реєструють РРО тільки за основним місцем податкового обліку (ставити на облік РРО  за місцем його використання уже не потрібно).

Підприємство-платник єдиного податку має відокремлений підрозділ. Чи необхідно ставити на облік РРО за місцезнаходженням підрозділу?

Як визначено «Порядком реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги)»,   реєстрація РРО здійснюється в органі доходів і зборів за основним місцем обліку суб'єкта господарювання як платника податків.

Суб'єкт господарювання, який є платником податку на прибуток, крім суб'єктів, які прийняли рішення про сплату податку консолідовано, реєструє РРО за місцезнаходженням своїх відокремлених підрозділів, які розташовані на території іншої територіальної громади і є платниками податку на прибуток.

Отже, підприємство-платник єдиного податку, що має відокремлений підрозділ повинно зареєструвати РРО тільки за основним місцем його податкового обліку (ставити на облік РРО  за місцем його використання у філії уже не потрібно).

Особливий (акцизний) податок на операції з відчуження цінних паперів та операцій з деривативами

Хто є платниками особливого (акцизного) податку та як визначається об'єкт оподаткування?

Відповідно до підпункту 212.1.9 статті 212 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) платниками особливого податку на операції з відчуження цінних паперів та операцій з деривативами є фізична або юридична особа - резидент або нерезидент (в тому числі їх відокремлені підрозділи), які проводять операції з деривативами або з продажу, обміну або інших способів відчуження цінних паперів, крім випадків, передбачених п. 213.2 ст. 213 ПКУ.
Не є платниками особливого податку на операції з відчуження цінних паперів та операцій з деривативами центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи, державні  установи та організації - не суб'єкти підприємницької діяльності.

Не є платниками особливого податку на операції з відчуження цінних паперів та операцій з деривативами фізичні або юридичні особи - резиденти або нерезиденти (в тому числі їх відокремлені підрозділи), які проводять операції з відчуження акцій ощадних (депозитних) сертифікатів, акцій приватних акціонерних товариств, корпоративних прав в іншій, ніж цінні папери, формі, цінних паперів, корпоративних прав в іншій, ніж цінні папери, формі, емітованих нерезидентами.

Відповідно до підпункту. 213.1.7  статті 213 ПКУ, об'єктами оподаткування особливим податком є операції з продажу, обміну або інших способів відчуження цінних паперів, де відбувається перехід права власності на цінні папери, та операції з деривативами, крім операцій, що здійснюються на міжбанківському ринку деривативів.

Під міжбанківським ринком деривативів розуміється сукупність відносин у сфері торгівлі деривативами між банками, між банками та їхніми клієнтами (у тому числі банками-нерезидентами), між банками і Національним банком України, а також Національним банком України і його клієнтами.

За яким кодом бюджетної класифікації потрібно сплачувати особливий податок?

Наказом Міністерства фінансів України від 09.01.2013 № 5 "Про доповнення бюджетної класифікації" класифікацію доходів бюджету доповнено кодом бюджетної класифікації 14021200 "Операції з відчуження цінних паперів та операції з деривативами", на який зараховується особливий податок на операції з відчуження цінних паперів та операцій з деривативами.

Які ставки особливого податку застосовуються за операціями з відчуження цінних паперів та операцій з деривативами ?

Ставки податку за операціями з відчуження цінних паперів та операцій з деривативами визначені статтею 2151  ПКУ.

Відповідно  до зазначеної статті податок справляється у розмірі:

 

 • 0 відсотків від суми операції з продажу на фондовій біржі цінних паперів, за якими розраховується біржовий курс, відповідно до вимог, встановлених Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну, податкову і митну політику;
 • 0 відсотків від суми операції з деривативами на фондовій біржі;
 • 0,1 відсотка від суми операції з продажу поза фондовою біржею цінних паперів, що перебувають  у біржовому реєстрі;
 • 1,5 відсотка від суми операції з продажу цінних паперів поза фондовою біржею, що не перебувають  у біржовому реєстрі;
 • 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за укладений дериватив (контракт) поза фондовою біржею.

 

Підприємство реалізувало цінні папери в 2012 році. Згідно договору перехід права власності відбулось у момент реалізації, а оплата здійснювалась у січні 2013 року. Чи є підприємство платником особливого податку?

З 03.01.2013 року  набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо подальшого удосконалення адміністрування податків і зборів" від 06.12.12 № 5519-VI.

 Згідно з підпунктом 213.1.7 статті 213 ПКУ об'єктами оподаткування особливим податком є операції з продажу, обміну або інших способів відчуження цінних паперів, де відбувається перехід права власності на цінні папери, та операції з деривативами, крім операцій, що здійснюються на міжбанківському ринку деривативів.

Згідно з підпунктом 14.1.31 статті 14 ПКУ відчуження майна - це будь-які дії платника податків, унаслідок вчинення яких такий платник податків у порядку, передбаченому законом, втрачає право власності на майно, що належить такому платникові податків, або право користування, зокрема, природними ресурсами, що у визначеному законодавством порядку надані йому в користування.

Таким чином, операції з цінними паперами, де перехід права власності відбувся до набрання Законом чинності (до 03.01.2013), не підлягають оподаткуванню особливим податком.

Підприємство своєму контрагенту в оплату за поставлені товари видало вексель. Чи є підприємство платником особливого податку на операції з цінними паперами?

Згідно з підпунктом 212.1.9 статті 212 Податкового кодексу України (далі - ПКУ)   платниками особливого податку на операції з відчуження цінних паперів та операцій з деривативами є фізична або юридична особа - резидент або нерезидент (в тому числі їх відокремлені підрозділи), які проводять операції з деривативами або з продажу, обміну або інших способів відчуження цінних паперів, крім випадків, передбачених пунктом 213.2 статті 213 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 213.2.4 статті 213 ПКУ не підлягають оподаткуванню особливим податком  операції між емітентом та платником податку з викупу та повторного продажу за грошові кошти, розміщення, погашення, конвертації емітентом цінних паперів власного випуску, операції щодо здійснення внеску до статутного капіталу, а також операції за участю векселедавця, заставодавця та іншої особи, що видала ордерний або борговий цінний папір, з видачі та погашення цих цінних паперів.

Відповідно до статті 14 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.06 № 3480-IV (із змінами та доповненнями) вексель - це  цінний папір, який посвідчує безумовне грошове зобов'язання векселедавця або його наказ третій особі сплатити після настання строку платежу визначену суму власнику векселя (векселедержателю).

Векселі можуть бути прості або переказні та існують виключно у документарній формі, крім фінансових векселів, що випускаються у бездокументарній формі у визначеному законодавством порядку.

Статтею 4 Закону України "Про обіг векселів в Україні" від 05.04.01 № 2374-III (зі змінами та доповненнями) встановлено, що видавати переказні і прості векселі можна лише для оформлення грошового боргу за фактично поставлені товари, виконані роботи, надані послуги.

У платника податку - покупця у разі видачі простого векселя припиняються зобов'язання щодо оплати товарів за договором поставки та виникають зобов'язання  щодо сплати зобов'язань за векселем.

Пунктом 8 статті 17 Закону України №3480 передбачено, що правочини щодо цінних паперів повинні вчинятися за участю або посередництвом торговця цінними паперами, крім випадків, зокрема, розміщення емітентом власних цінних паперів; викупу та продажу емітентом власних цінних паперів.

Таким чином,  операція  видачі  простого векселя,  виданого векселедавцем  для розрахунку за придбані товари (роботи, послуги) не підлягає оподаткуванню особливим  податком  на операції з відчуження цінних паперів та операцій з деривативами.

Підприємство оплатило вартість придбаних товарів векселем, отриманим від іншого підприємства. Чи буде підприємство платником особливого податку на операції з цінними паперами? 

Статтею 4 Закону України "Про обіг векселів в Україні" від 05.04.01 № 2374-III (зі змінами та доповненнями) встановлено, що видавати переказні і прості векселі можна лише для оформлення грошового боргу за фактично поставлені товари, виконані роботи, надані послуги.

На момент видачі переказного векселя особа, зазначена у векселі як трасат, або векселедавець простого векселя повинні мати перед трасантом та/або особою, якій чи за наказом якої повинен бути здійснений платіж, зобов'язання, сума якого має бути не меншою, ніж сума платежу за векселем.

У платника податку - покупця у разі видачі простого векселя припиняються зобов'язання щодо оплати товарів за договором поставки та виникають зобов'язання  щодо сплати зобов'язань за векселем.

Відповідного до статті 11 Уніфікованого закону про переказний та простий векселі, будь-який переказний вексель, навіть виданий без прямого застереження про наказ, може бути переданий шляхом індосаменту.

Індосамент повинен бути написаний на переказному векселі або на приєднаному до нього аркуші (алонжі). Він повинен бути підписаний індосантом (стаття 13 Уніфікованого закону).

Отже, підприємство може передавати шляхом індосаменту (спеціального напису на векселі)  постачальнику отриманий  від інших суб'єктів господарської діяльності вексель,  в рахунок оплати за отримані від такого постачальника товари (послуги).

Згідно з підпунктом 212.1.9 статті 212 Податкового кодексу України (далі - ПКУ)   платниками особливого податку на операції з відчуження цінних паперів та операцій з деривативами є фізична або юридична особа - резидент або нерезидент (в тому числі їх відокремлені підрозділи), які проводять операції з деривативами або з продажу, обміну або інших способів відчуження цінних паперів, крім випадків, передбачених пунктом 213.2 статті 213 цього Кодексу.

Об'єктом оподаткування, відповідно до підпункту  213.1.7 статті 213 ПКУ, є операції з продажу, обміну або інших способів відчуження цінних паперів, де відбувається перехід права власності на цінні папери, та операції з деривативами, крім операцій, що здійснюються на міжбанківському ринку деривативів.

Як визначено підпунктом 213.2.4 статті 213 ПКУ не  підлягають оподаткуванню особливим податком  операції між емітентом та платником податку з викупу та повторного продажу за грошові кошти, розміщення, погашення, конвертації емітентом цінних паперів власного випуску, операції щодо здійснення внеску до статутного капіталу, а також операції за участю векселедавця, заставодавця та іншої особи, що видала ордерний або борговий цінний папір, з видачі та погашення цих цінних паперів.

Отже, будь-які операції з векселем (не пов'язані з його видачею або погашенням) є об'єктом оподаткування особливим податком на операції з відчуження цінних паперів та операцій з деривативами, оскільки в такому випадку підприємство розраховується за отримані товари (послуги) векселем не власної емісії і в результаті переходу векселя від одного держателя до іншого відбувається факт його відчуження.

Такі операції оподатковуються за ставкою 1,5% від суми операції з продажу цінних паперів поза фондовою біржею, що не перебувають у біржовому реєстрі (підпункт 2151.1.4 статті 2151  ПКУ).

Підприємство згідно умовам договору здійснило продаж цінних паперів (акції) з поетапною оплатою протягом другого півріччя 2013року та першого півріччя 2014 року. Право власності на такі акції відбудеться після повної оплати їх вартості. Яким чином оподатковувати таку операцію особливим податком?

Згідно з підпунктом 213.1.7 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) операції з продажу, обміну або інших способів відчуження цінних паперів, де відбувається перехід права власності на цінні папери, та операції з деривативами, крім операцій, що здійснюються на міжбанківському ринку деривативів, є об'єктами оподаткування акцизним податком.

Пунктом 214.8 статті 214 ПКУ встановлено, що базою оподаткування особливого податку на операції з відчуження цінних паперів та операцій з деривативами є договірна вартість цінних паперів або деривативів, визначена у первинних бухгалтерських документах за будь-якою операцією з продажу, обміну або інших способів їх відчуження.

Податковим агентом за біржовими та позабіржовими операціями, визначеними в підпункті 213.1.7 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, є відповідний торговець цінними паперами (ліцензіат), включаючи банк, який здійснює такі операції на підставі договору та зобов'язаний нараховувати, утримувати та сплачувати акцизний податок до бюджету від імені та за рахунок особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм у порядку, передбаченому цим Кодексом (пункт 219.2 ПКУ).

Таким чином, у податковому періоді 2014 року, в якому відбудеться перехід права власності покупцю цінних паперів за актом прийому-передачі після повної оплати їх вартості, торговець цінними паперами зобов'язаний нарахувати, утримати та сплатити акцизний податок до бюджету від імені та за рахунок особи з доходів, що виплачуються такій особі (продавцю цінних паперів) згідно з пунктом 219.2 ПКУ.

Такі операції оподатковуються за ставкою 1,5% від суми операції з продажу цінних паперів поза фондовою біржею, що не перебувають у біржовому реєстрі відповідно до підпункту  2151.1.4 статті 2151 ПКУ.

Яким чином розраховується біржевий курс при продажу цінних паперів на фондовій біржі?

Відповідно до Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, від 13.08.13 № 1465 "Про затвердження Змін до Положення про функціонування фондових бірж" (діє з 04.10.2013), біржовий курс цінного папера - це розрахункове значення ціни цінного папера (ринкова ціна цінного папера), яке визначається відповідно до порядку визначення біржового курсу цінного папера, встановленого Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, та оприлюднено відповідно до цього Положення.

Інформація про ціни (біржовий курс, останню поточну ціну цінного папера або результати котирування) цінних паперів розміщується на власному веб-сайті фондової біржі та подається до загальнодоступної інформаційної бази даних Комісії, а також може публікуватись у засобах масової інформації (зокрема електронних) та бути надана фондовою біржею будь-якій заінтересованій особі протягом трьох років після дати здійснення операцій з такими цінними паперами.

Згідно «Порядку визначення біржового курсу цінного папера» затвердженого Рішенням Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку від 13.08.13 № 1466 (діє з 04.10.2013), біржовий курс цінного папера розраховується у день проведення біржових торгів за цим цінним папером шляхом розрахунку середнього арифметичного зваженого цін біржових контрактів (договорів), укладених у такий торговельний день, що одночасно відповідають таким вимогам:

 

 • у біржових контрактах (договорах) передбачено, що вони повинні бути виконані в день укладання таких біржових контрактів (договорів);
 • контракти (договори) укладено на підставі анонімних заявок;
 • протягом торговельної сесії зафіксована фондовою біржею кількість укладених біржових контрактів (договорів) не менше трьох на загальну суму не менше 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
 • біржові контракти (договори) прийнято кліринговим депозитарієм до виконання у формі відомості сквитованих розпоряджень (особою, що провадить клірингову діяльність, у формі реєстру укладених договорів), та за цими біржовими контрактами (договорами) фондовою біржею отримано підтвердження від клірингового депозитарію (особи, що провадить клірингову діяльність) про факт завершення розрахунків у день укладання таких біржових контрактів (договорів).

 

Біржовий курс цінного папера, за яким не відбувалися торги в торговельний день, не визначається за такий торговельний день.

Біржовий курс цінного папера, розрахований відповідно до вимог цього Порядку, може бути використаний з метою визначення ставки особливого податку за операціями з відчуження такого цінного папера за біржовими контрактами (договорами) протягом 60 календарних днів з дати останнього визначення біржового курсу