Информация от Налоговой инспекции Бердянска

03.12.2013 · 11:16 · Просмотров - 1042

Подборка материалов из Бердянской ОГНИ за неделю по 03 декабря.

Прес-служба Міндоходів повідомляє

Колектив Міністерства доходів і зборів України працює у штатному режимі

Налоговая БердянскаКолектив Міністерства доходів і зборів України працює у штатному режимі. На апаратній відеонараді зі структурними підрозділами, керівниками та співробітниками у регіонах Міністр Олександр Клименко підкреслив важливість стабільної роботи колективу Міністерства із забезпечення надходжень податків та зборів до державного та місцевого бюджетів.

«Ми не маємо жодного морального права поставити під загрозу  забезпечення стабільних надходжень для фінансування роботи держави, місцевих громад. Це наша відповідальність перед суспільством. Наші дії повинні бути максимально відкритими і прозорими. Міністерство було і залишається поза політикою», - підкреслив Міністр.

У своєму зверненні до колективу Олександр Клименко відзначив, що Міністерство  продовжує  у повному обсязі виконувати свої функції з адміністрування податків, зборів і митних платежів. Міністр доручив забезпечити роботу усіх сервісних центрів, митних пунктів  та структурних підрозділів Міністерства у штатному режимі, щоб «громадяни і бізнес мали можливість безперешкодно реалізувати свої громадянські обов'язки і права».

Міндоходів продовжує впроваджувати євростандарти у податкову і митну політику

Уряд України не змінює стратегічного курсу на євроінтеграцію, але має бути створений надійний економічний фундамент, який дозволить українському бізнесу і громадянам максимально комфортно та без втрат адаптуватися до Зони вільної торгівлі з ЄС. Про це під час засідання Громадської ради при Міністерстві доходів і зборів України заявив Міністр Олександр Клименко.

 «Сьогодні, коли погляди усіх українців спрямовані на Вільнюс, хочу ще раз запевнити і бізнес, і громадськість: європейська інтеграція та поглиблене співробітництво з європейськими партнерами за різними напрямками залишаються пріоритетами українського уряду. Але результатом торгівельно-економічного зближення з ЄС для України мають стати не втрати, а максимальні вигоди. Тому Уряд використає паузу, що виникла, для того, щоб і надалі вдосконалювати українське законодавство відповідно до європейських принципів. Ми продовжимо впроваджувати  в економіку технічні регламенти та норми Євросоюзу, щоб вітчизняна економіка мала якнайбільше конкурентних переваг», - підкреслив Міністр.

Продовжуючи системну роботу щодо впровадження європейських стандартів у податкову і митну політику, Міністерство доходів і зборів винесло на обговорення з громадськістю питання  створення та взаємного визнання із країнами Євросоюзу інституту уповноваженого економічного оператора (УЕО). Передбачається, що для товарів і транспортних засобів підприємств, які отримають  відповідні сертифікати, митний контроль буде здійснюватися в першочерговому порядку, а рівень ризику їх товарів у автоматизованій системі аналізу ризиків знижується.

Міндоходів вже розробило проект змін до Митного кодексу України, в якому відповідно до стандартів ЄС уточнюються критерії надання статусу УЕО і процедури митних спрощень, які зможуть використовувати підприємства з цим статусом.

Для того, щоб національні виробники отримали відповідні переваги на європейських ринках, Міністерством доходів і зборів  вживаються заходи у напрямі  укладання угод про взаємне визнання національних сертифікатів УЕО з країнами ЄС.

Як підкреслив Міністр Клименко, принциповою позицією Міністерства є те,  щоб визнання сертифікатів УЕО між Україною та країнами ЄС відбувалося у двосторонньому порядку.

Нагадаємо, раніше представники Європейської Комісії пропонували країнам  Східного партнерства розглянути можливість визнання в односторонньому порядку УЕО країн ЄС. На думку фахівців Міністерства,  це може  привести до витіснення з ринку перевезень національних перевізників іноземними і сприятиме збільшенню випадків незаконного переміщення товарів через митний кордон України, оскільки митниці України будуть вимушені зменшити обсяги митного контролю відносно товарів і транспортних засобів перевізників країн ЄС.

Щомісяця 4 тис. іноземців стають платниками податків в Україні

Протягом поточного року до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків додалося 536,9 тис. громадян, в тому числі майже 42 тис. іноземців.

Кількість іноземних громадян, які отримують доходи в Україні, щомісяця зростає, як мінімум, на 4 тис. осіб. Наприклад, у жовтні для отримання реєстраційних номерів до органів доходів і зборів звернулося близько 4,7 тис. таких осіб.

Загалом в Державному реєстрі станом на 1 листопада нараховувалося більш ніж 547,5 тис. іноземців - майже на 10% більше від минулорічного показника.

Таку динаміку аналітики Міндоходів вважають результатом спрощення процедури реєстрації платників та розвитку податкового сервісу. Нагадаємо, сьогодні подати заяву на реєстрацію платником податків можна в будь-яку інспекцію незалежно від місця перебування чи тимчасової реєстрації. Скорочено терміни реєстрації, видачі облікових карток та довідок про зміну реєстраційного номеру з 10 до 5 днів тощо.

Загальна ж кількість зареєстрованих платників у ДРФО складає 44,5 млн. осіб.

Отримати облікову картку платника податків іноземні громадяни та особи без громадянства можуть у Головних управліннях Міндоходів в регіонах. Громадянам України для отримання реєстраційного номеру потрібно звертатися до підрозділів Міндоходів за місцем проживання або отримання доходів.

Міндоходів контролюватиме етичність поведінки своїх співробітників

Міністерство доходів і зборів України створить спеціальний структурний підрозділ, на який буде покладена функція комплаєнсу та контролю за дотриманням співробітниками Міністерства професійних та етичних стандартів.

Структура та принципи роботи підрозділу отримали схвальні відгуки міжнародних експертів під час презентації у рамках 30-тої Міжнародної конференції «Foreing Corrupt Practies Act (FCPA)», яка пройшла у Вашингтоні (США). Українську делегацію на цьому заході очолював начальник Головного управління внутрішньої безпеки Олександр Стетюха.

За словами Олександра Стетюхи, на основі п'ятирічного Стратегічного плану розвитку Міндоходів, який був розроблений спільно з експертами PricewaterhouseCoopers, у Міністерстві проводиться системна робота щодо формування нульової терпимості до корупції. Так, у поточному році проведено близько 2,9 тис. службових перевірок та розслідувань за фактами правопорушень у сфері службової діяльності, до дисциплінарної відповідальності притягнуто 957 осіб, з яких 129 - звільнені.

За оцінками фахівців Міндоходів, створення нового комплаєнс-підрозділу дозволить підвищити якість профілактичної роботи з упередження корупційних проявів та службових правопорушень з боку співробітників Міністерства.

Іноземні фахівці високо оцінили результати роботи Міністерства у сфері протидії корупції і висловили готовність надавати консультативні послуги для формування спільної політики боротьби з хабарництвом.

Зокрема, із керівництвом міжнародної організації Transparency International досягнуто домовленостей щодо аналізу розробленої Міністерством антикорупційної стратегії. На думку Президента Transparency international в США Клавдії Дюма, таке співробітництво дозволить сформувати більш об'єктивну оцінку України у рейтингу світової корупції, який щорічно складає організація.

Крім цього, українською делегацією були досягнуті домовленості з представниками Служби внутрішніх доходів США та Міністерством юстиції США щодо створення умов для більш активного обміну інформацією та  оперативної взаємодії сторін у питаннях боротьби з корупцією та відмиванням доходів, отриманих незаконним шляхом.

ГУ Міндоходів у Запорізькій області повідомляє

Понад 260 тис. грн.  до бюджету спрямували запорізькі оперативники

Саме така сума надійшла до бюджетів всіх рівнів за минулий тиждень від оперативних співробітників ГУ Міндоходів у Запорізькій області.

Слідчі управління фінансових розслідувань ГУ Міндоходів  області до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесли відомості по 5 кримінальних правопорушеннях, з яких 3 - за ухилення від сплати податків. Сума збитків за  вказаними кримінальними правопорушеннями становить понад 3 млн. гривень. Із незаконного обігу вилучено товарно-матеріальні цінності на суму 84 тис. грн., у т.ч. алкогольних напоїв на  11,3 тис. грн. та тютюнових виробів  на  55 тис. гривень. 

Замість  продуктів - фіктивні документи аби не платити державі майже 2 млн. грн.

За матеріалами співробітників оперативного управління ГУ Міндоходів у Запорізькій області розпочато кримінальне провадження за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України (ухилення від сплати податків у великих розмірах), відносно службових осіб одного з підприємств обласного центру. Під час оптової торгівлі продуктами харчування, шляхом відображення в податковій звітності підприємства безтоварних операцій, керівництво  підприємства  протягом 2012 року ухилилось від сплати податків на загальну суму понад 1 млн. 900 тис. гривень. 

Запорізьке  підприємство зводило приміщення  "з піску", ухилилося від сплати  податків на мільйон гривень

За матеріалами співробітників оперативного управління ГУ Міндоходів у Запорізькій області розпочато кримінальне провадження за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України (ухилення від сплати податків у значних розмірах), відносно службових осіб одного з суб'єктів господарювання м. Запоріжжя.  Під час здійснення господарської діяльності з надання послуг з ремонту та будівництва різноманітних приміщень керівники підприємства  у документах податкової звітності протягом 2011-2013 років відображали господарські операції, яких насправді не було. Результатом таких дій стало ухилення від сплати податків на суму понад  1 млн. гривень. 

Торгували  без ліцензій, втратили товар на суму понад 70 тис. грн.

Оперативні співробітники ГУ Міндоходів у Запорізькій області в двох торговельних павільйонах на території Запорізької області встановили факти зберігання та реалізації тютюнових виробів без наявності дозвільних документів. Зокрема, в них були  відсутні  ліцензії на право торгівлі  цигарками.  Як результат, вилучено 2967 пачок тютюнових виробів на загальну суму понад 28 тис. гривень.

В обласному центрі оперативні працівники виявили 2 факти зберігання та реалізації тютюнових виробів та алкогольних напоїв без оформлення відповідних ліцензій на вказані види діяльності. В результаті вилучено підакцизних товарів на загальну суму 43,4 тис. гривень.

Кінологічні команди Запорізької митниці Міндоходів провели майже 2 тисячі оглядів

В управлінні боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями працюють 3 кінологічні команди, які здійснюють оперативно-пошукові заходи у пунктах пропуску через митний кордон України у зоні діяльності Запорізької митниці Міндоходів. З початку року вони перевірили понад 550 вантажівок, 61 вантажне відправлення та несупроводжуваний багаж, 1 015 повітряних суден та майже 519 тисяч пасажирів цих літаків, 117 поштових відправлень та кур'єрської пошти.

Дві службові собаки сектора кінологічного забезпечення спеціалізуються на пошуку наркотичних засобів, одна на пошуку зброї та боєприпасів. А нещодавно була створена ще одна кінологічна команда у складі інспектора-кінолога та службового собаки породи бігль на пошук наркотичних засобів.

Як показав час, використання природних можливостей собак є ефективним засобом попередження контрабанди та митних правопорушень. Так, наприклад, з початку поточного року при проведенні митного контролю речей громадян, які переміщались через митний кордон України авіаційним транспортом, медичних запасів суден закордонного плавання, товарів, поштових відправлень та кур'єрської пошти на адресу фізичних та юридичних осіб із залученням кінологічних команд виявлено 36 фактів переміщення з порушенням законодавства медпрепаратів. Яскравим прикладом використання собаки є випадок виявлення службовим собакою у контейнері, який прибув з Російської Федерації на адресу громадянина України, серед особистих речей 68 пігулок медпрепарату "Пенталгін-ФС", що містять психотропну речовину "фенобарбітал", 37 пігулок медпрепарату "Пентасед", що містять психотропну речовину "фенобарбітал" та наркотичний засіб "кодеїн".

Всього з початку року було затримано 739 пігулок та ампул, які містили отруйні речовини, наркотичні та психотропні речовини, прекурсори.

За цими фактами з початку року заведено 3 справи про порушення митних правил за ст. 471 Митного кодексу України (порушення порядку проходження митного контролю у зонах спрощеного митного контролю) та 33 справи про порушення митних правил за ст. 472 Митного кодексу України (недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення).

Проте на рахунку кінологічних команд не лише виявлення наркотичних засобів. Собаки опановують пошук зброї та боєприпасів до неї. За результатами проведеної оперативної роботи встановлено факт переміщення через кордон у поштовому відправленні мисливського ножа, який криміналістичною експертизою визнано холодною зброєю.

Також були зафіксовані неодноразові випадки спрацювання службового собаки на залишковий запах зброї на одязі. В ході проведення огляду речей громадян зброя виявлена не була. Проте, при проведенні усного опитування було встановлено, що громадяни є співробітниками правоохоронних органів сусідньої держави та у службовий час використовують зброю.

На Запоріжжі майже 90 відсотків реєстраторів розрахункових операцій працюють в режимі онлайн

Процес переведення реєстраторів розрахункових операцій на звітування з контрольною стрічкою в електронній формі в Запорізькій області наближається до завершення. З 6925 касових апаратів, які стоять на обліку в інспекціях, персоніфіковано 6195, тобто майже 90 відсотків. Підприємці, які вже долучилися до Інтеренет-мобільного передавання інформації про готівкові операції, на власному прикладі переконалися у його перевагах: вже давно апробований європейський тренд дозволяє економити час та гроші, дає можливість позбавитися людського фактора.

Коментуючи хід проведення цієї роботи, заступник начальника ГУ Міндоходів у Запорізькій області Павло Верпета, зокрема, зауважив, що у Вільнянській ОДПІ вже стовідсотково реєстратори розрахункових операцій працюють в режимі он-лайн. Всього по кілька касових апаратів залишилося підключити у Приморській та Токмацькій ОДПІ, ДПІ у Хортицькому та Заводському районах, але днями і вони будуть забезпечувати у автоматичному режимі передачу контрольно-звітної інформації на спеціальний сервер Міндоходів України.

У Запорізькій області на користь Міндоходів вирішено понад 92% розглянутих судових справ

Упродовж 10-ти місяців поточного року на розгляді в судах всіх інстанцій знаходилась 5361 справа, де стороною виступали органи Міндоходів на загальну суму майже 1853 млн. грн. Із них на користь органів Міндоходів було вирішено 2624 судові справи, що складає 92,5% від кількості розглянутих справ.

За словами начальника управління правової роботи ГУ Міндоходів у Запорізькій області Євгенія Сергеєва, таких результатів вдалось досягнути завдяки вдосконаленню податкового та митного законодавства, а також новій стратегії  роботи юристів Міндоходів області.

За позовами органів Міндоходів розглядалось 3345 справ, з яких на користь Міндоходів вирішено 99,4% на суму більш ніж 236 мільйонів гривень. За позовами платників податків на розгляді в судах всіх інстанцій знаходилось 2016 справ, з яких на користь Міндоходів було вирішено 219, і 199 - на користь платників.

Крім того, відносно результатів розгляду судових справ за позовами платників  про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень зазначаємо, що станом на 1 листопада на користь органів Міндоходів судом було вирішено 183 справи зазначеної категорії на суму більш ніж 204 мільйони гривень.    

Запорізькі міндоходівці та митники обговорили кроки співпраці з територіальним відділенням "Асоціації платників податків"

Днями ГУ Міндоходів у Запорізькій області, Запорізька митниця Міндоходів та Територіальне відділення Всеукраїнської громадської організації "Асоціація платників податків України" в Запорізькій області підписали План спільних дій.

Відкриваючи захід, начальник ГУ Міндоходів у Запорізькій області Людмила Балацька привітала присутніх з 15-ю річницею створення ВГО "Асоціація платників податків України". Вона висловила щирі слова вдячності за плідну співпрацю, впровадження в життя ефективних форм спільної роботи, створення сприятливих умов розвитку підприємництва в регіоні.

 - Кабінет Міністрів України затвердив Стратегічний план розвитку Міндоходів до 2018 року. Виходячи з його основних напрямків, ми підписали Меморандум про співпрацю і партнерство з ТВ ВГО "Асоціація платників податків України" в Запорізькій області. В ньому окреслена наша мета, а вона - в площині партнерства з платниками податків, створення для них комфортних і зручних умов ведення бізнесу і уникнення конфліктних ситуацій. Сьогодні ми підписуємо План спільних дій. Наша плідна співпраця, як і завжди, базувалась і буде базуватися на засадах зміцнення довіри і взаємної відповідальності, - наголосила у промові Людмила Балацька.

Начальник Запорізької митниці Міндоходів Михайло Бізіля у своєму виступі висловив сподівання, що і надалі запорізькі митники, платники податків і зборів будуть відчувати надійне плече ТВ ВГО "Асоціація платників податків України" в Запорізькій області. Він запевнив, що Запорізька митниця Міндоходів буде співпрацювати в рамках партнерства, відкритості, прозорості і сприятиме тому, аби все намічене в Планах спільних дій втілилося у життя.

 Голова ТВ ВГО "АППУ" в Запорізькій області Наталя Бернага, звертаючись до присутніх, наголосила, що мости партнерства і взаєморозуміння стають ще міцнішими. План спільних дій, який буде підписано, це головні напрямки обопільної роботи. Це, насамперед, проведення спільних прес-конференцій, семінарів, моніторинг громадської думки, співпраця в боротьбі з проявами корупції в органах Міндоходів, просвітницька робота.

Члени ради вітали підписання Плану спільних дій і висловили бажання брати активну участь у всіх заходах, аби кожен рядок угоди про співпрацю був наповнений реальним змістом.

На Запоріжжі понад 82 тисячі власників квартир та будинків уже звірили свої "квадрати"

Це складає більшу частину від загальної кількості власників житлової нерухомості. Всього органами ГУ Міндоходів у Запорізькій області розіслано майже 146 тисяч запрошень громадянам щодо звірки кількості об'єктів житлової нерухомості та розмірів їх площ для визначення бази оподаткування нерухомості. Про це повідомила заступник начальника Головного управління Міндоходів у Запорізькій області Ірина Ярошевська.

- Власники нерухомого майна під час візиту до органів Міндоходів мають можливість не лише перевірити відповідність своїх даних, зазначених у документах про право власності, до наявної інформації у базі даних Міндоходів, а й визначити "пільгові" розміри майна. Проведення звірки здійснюється лише за власним бажанням господаря житла і розраховане, у першу чергу, для зручності платників, зокрема, з метою попередження можливих непорозумінь у наступному році, під час сплати нарахованих сум податку на нерухоме майно, - наголосила Ірина Ярошевська.

Згідно із законодавством, пільги зі сплати податку на нерухомість передбачені, якщо площа житла сумарно не перевищує: для квартир - 120 кв. м, будинків - 250 кв. м, квартир і будинків - 370 кв. м.

Провести звірку запоріжці можуть включно до 31 грудня поточного року. Якщо платник не бажає звірити свої "квадратні метри", то податок буде нараховуватися відповідно до тієї інформації, яка наявна в Міндоходів.

Нагадаємо, що з 1 січня 2013 року вступила в дію норма Податкового кодексу, згідно з якою житлова нерухомість, яка перебуває у власності як фізичних, так і юридичних осіб (у тому числі і нерезидентів), обкладається податком.

Фізичні особи повинні сплатити нараховані суми податку упродовж 60 днів з моменту вручення податкового повідомлення-рішення, юридичні особи - щоквартально, авансовими внесками до 30 числа місяця, наступного за кварталом згідно з річною податковою декларацією.

Митні питання

Строк зберігання товарів під митним контролем - 3 місяці

Загальний строк тимчасового зберігання товарів під митним контролем становить 90 календарних днів.  Водночас , товари, які швидко псуються або мають обмежений строк зберігання, можуть перебувати на тимчасовому зберіганні під митним контролем у межах строку збереження їх якостей, які дають можливість використовувати такі товари за призначенням, але не більше 90 календарних днів.

Строк тимчасового зберігання товарів може бути продовжений, однак не більше ніж на 30 днів. Для цього  власник або уповноважена ним особа подає до  органу доходів і зборів, за дозволом якого товари були розміщені на складі, відповідну заяву.

Якщо особа, яка зберігає товари на складі тимчасового зберігання відкритого типу або митному складі відкритого типу, не є утримувачем цього складу, її заява про продовження строку тимчасового зберігання зазначених товарів попередньо погоджується з утримувачем складу.

У разі відмови у продовженні строку тимчасового зберігання орган доходів і зборів повідомляє письмово або в електронній формі власника товару або уповноважену ним особу про причини і підстави такої відмови.

До закінчення строків зберігання товари, що перебувають на тимчасовому зберіганні під митним контролем, повинні бути:

1.) задекларовані власником або уповноваженою ним особою до відповідного митного режиму; або

2.) передані власником або уповноваженою ним особою, утримувачем складу тимчасового зберігання, митного складу, організацією - отримувачем гуманітарної допомоги відповідному органу доходів і зборів для зберігання та/або розпорядження відповідно до Митного кодексу; або

3.) відправлені під митним контролем до інших органів доходів і зборів для їх подальшого митного оформлення; або

4.) вивезені за межі митної території України.

Строки тимчасового зберігання товарів під митним контролем встановлено ст. 204 Митного кодексу України. 

Діяльність Бердянської ОДПІ

До кінця 2013 року власники нерухомості можуть провести звірку майна

 Відповідно до норм чинного законодавства, податок на нерухомість за поточний рік сплачуватиметься у 2014 році, громадяни вже з квітня почнуть отримувати квитанції із нарахованими до сплати сумами. Фахівці Міндоходів пропонують власникам нерухомості завчасно, а саме до 31 грудня 2013 року, звірити свої дані.  

Громадяни не лише можуть перевірити відповідність своїх даних, зазначених у документах про право власності, до наявної інформації у базі даних Міндоходів, а й визначити „пільгові" розміри майна.

Згідно із законодавством, власники мають пільгу зі сплати податку на нерухомість, якщо сумарна площа житла не перевищує: для квартир - 120 м.кв., будинків - 250 м.кв., квартир і будинків - 370 м. кв.

Під час звірки громадяни мають змогу визначити розміри такого майна, а також розрахувати суму податку на нерухомість, яку потрібно буде сплатити за ті метри, на які пільга не поширюється.

Для проведення звірки громадянам потрібно звернутися до податкової інспекції за місцем реєстрації з оригіналами документів про право власності на це майно. Мешканці Бердянська та Бердянського району з питань звірки можуть звертатися до Бердянської податкової інспекції за адресою пр. Праці, 20 каб. 226.    

Платіжні документи з 26 листопада заповнюються по-новому

Змінився порядок заповнення платіжних документів у разі сплати податків, зборів, митних платежів та єдиного соціального внеску. Про це повідомила під час брифінгу начальник Бердянської ОДПІ Алла Горбатюк.

Наказом Міністерства доходів і зборів України від 22.10.2013 за №609 затверджено Порядок заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів.

Новий Порядок набрав чинність з 26.11.2013 року.

Найважливішими новаціями у процедурі заповнення платіжних документів на переказ коштів у разі сплати бюджетних платежів є зміна алгоритму заповнення поля „Призначення платежу", а саме - у полі №3. Раніше у ньому вказувалися реквізити лише в разі сплати зобов'язань за третіх осіб, відтепер, в полі № 3 вказується один з реквізитів:

код ЄДРПОУ платника податку (у разі здійснення юридичною особою сплати за відокремлений підрозділ друкується код за ЄДРПОУ відокремленого підрозділу, за який здійснюється така сплата);

реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізособи або серія та номер паспорта громадянина України (у разі відмови від реєстраційного номера);

реєстраційний (обліковий) номер платника податків, який присвоюється Міндоходів.

При заповненні полів згідно нового Порядку не допускаються пропуски (пробіли) між словами та службовими знаками, - зауважила Алла Володимирівна. Тож будь-який пробіл може трактуватися як заповнення з порушенням. В такому разі документ на переказ приймається до виконання, але при цьому гроші автоматично зараховуються в якості сплати податків, зборів, єдиного внеску (код 101), незалежно від коду, зазначеного в платіжці.

Істотних правок зазнав Список кодів видів сплати. В нього додано нові коди за митними платежами (код 350-359), за податками і зборами (коди 128 та 160), що застосовуються при сплаті грошових зобов'язань, визначених за результатами перевірок. Окрім цього, деякі коди виключені (106, 117, 136, 137, 145, 146), а низку назв видів сплати відкориговано.

Ознайомитися з Порядком заповнення документів та списками кодів видів сплати можна на сайті Бердянської міської Ради -

www.rada.berdyansk.net/«Бізнес»/«Бердянська податкова інспекція»/«Розрахункові рахунки»/ «Порядок заповнення документів» та «Список кодів видів сплати».

Запрошуємо на інформаційний семінар!

11 грудня 2013 року о 14-00 Бердянська ОДПІ сумісно з представниками Асоціації платників податків України проводить інформаційний семінар на тему: «Річна звітність -2013» з платниками податків юридичними та фізичними особами-підприємцями м. Бердянська та Бердянського району. У програмі семінару:

1. Внутрішній аудит податкового обліку. Методика порівнянності даних податкових декларацій з даними податкового та бухгалтерського обліку.

2. Річна декларація з податку на прибуток: рядок за рядком.

3. Фінансова звітність за підсумками 2013 року: склад, строки надання, порівняння з показниками декларації з податку на прибуток

4. ПДВ. Проведення річного перерахунку ПДВ згідно зі ст.. 199 ПКУ, відображення у річній декларації з ПДВ. Порядок заповнення податкових накладних  та Реєстру виданих та отриманих податкових накладних  у 2013 році  (аналіз змін та роз'яснень)

5. ПДФО. Річний перерахунок - необхідність проведення, процедура, звітність

6. Виплачуємо дивіденди - порядок нарахування, оподаткування та відображенні у звітності.

7. Єдиний податок. Строки та форма звітності для кожної з груп єдиного податку (2-6). Коментарій щодо заповнення звітності.

8. Єдиний соціальний внесок. Нарахування, звітність, сплата. Добровільне страхування. Особливості нарахування внеску на допомогу по вагітності та пологам, відображення у звітності.

9. Лікарняні: обчислення страхового стажу. Розрахунок лікарняних у 2013 році.

Семінар відбудеться у приміщенні Бердянської ОДПІ за адресою м. Бердянськ, пр. Праці, 20, актова зала.

Єдиний соціальний внесок

Правильно сплачуйте єдиний соціальний внесок

Бердянська ОДПІ ще раз нагадує, що діють нові рахунки для сплати єдиного соціального внеску  окремо для платників м. Бердянськ  та окремо для платників Бердянського району.  

Перелік нових рахунків знаходиться на сайті Бердянської міської Ради - www.rada.berdyansk.net/«Бізнес»/«Бердянська податкова інспекція»/«Розрахункові рахунки»/Файли:

- Нові рахунки ЄСВ м. Бердянськ;

- Нові рахунки ЄСВ Бердянський район;

- Заповнення «Призначення платежу» розрахункових документів у разі сплати ЄСВ.

Звертайте увагу на правильність заповнення платниками поля «Призначення платежу» розрахункових документів  у разі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Звертаємо увагу! Одержувач платежу - Бердянська ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області, код одержувача - 38699859.

Звітуємо з єдиного соціального внеску через Інтернет

Для зручного та комфортного надання звіту про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування страхувальниками передбачена можливість надання звітності в електронному вигляді.

Звітність в електронному вигляді дозволяє платникам дистанційно, без додаткових витрат звітувати зі сплати єдиного внеску. Для електронного звітування платникам потрібно відповідне програмне забезпечення та електронний цифровий підпис, який безкоштовно можна отримати в Бердянській ОДПІ, каб.219, тел. 3-86-63.  

Звітність в електронному вигляді потрібно надсилати на єдину адресу Інформаційного порталу Міністерства доходів і зборів України zvit@sta.gov.ua

Наймаєте житло для працівників - нараховуйте єдиний соціальний внесок

На витрати, понесені підприємством у зв'язку з оплатою найманого житла працівникам, нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄВ).

Такі виплати (оплата квартири та найманого житла, гуртожитку, товарів, продуктових замовлень, абонементів до групи здоров'я, передплати на газети та журнали, протезування, суми компенсації вартості виданого працівникам палива у випадках, не передбачених чинним законодавством) мають індивідуальний характер та належать до фонду оплати праці у складі інших заохочувальних і компенсаційних виплат.

Базою нарахування ЄВ для роботодавців та найманих працівників є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці» сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Відповідна норма передбачена п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями.

Визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні ЄВ передбачене Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. № 5 (пп. 2.3.4 п. 2.3 Інструкції № 5).

Новини законодавства

УВАГА! Діє новий порядок заповнення платіжних документів

у разі сплати податків, зборів, митних платежів та ЄСВ

Міністерством доходів і зборів України затверджено порядок заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування ПДВ, повернення помилково або надміру зарахованих коштів. Відповідний наказ Міндоходів від 22.10.2013 №609 набув чинності, 26 листопада.

Відтепер усі поля реквізиту „Призначення платежу" розрахункового документу платникам податків потрібно заповнювати у відповідності із затвердженим Порядком. Сплата за кожним видом платежу та за кожним кодом виду сплати має оформлятися окремим документом на переказ.

Детальніше ознайомитися з Порядком заповнення документів та списками кодів видів сплати можна на веб-порталі Міндоходів за посиланням http://minrd.gov.ua/diyalnist-/zakonodavstvo-pro-diyalnis/nakazi-pro-diyalnist/62901.html.

У разі виникнення будь-яких запитань платникам податків слід звертатися за довідками до територіального органу Міндоходів за місцем реєстрації. 

Звертайте увагу на правильне заповнення платіжних документів

Порядком, що затверджений даним наказом Міндоходів №609 регламентовано заповнення платіжних документів при перерахуванні належних до бюджету податків, зборів та інших платежів, а також єдиного внеску.

До кодів, пов'язаних із напрямком погашенням податкової заборгованості перед бюджетами, належать:

140 - надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу;

141 - стягнення податкового боргу за рішенням суду шляхом стягнення коштів з рахунків клієнтів банків;

142 - стягнення податкового боргу за рішенням суду шляхом стягнення готівки, що належить платникові податків;

143 - стягнення податкового боргу за рішенням суду за рахунок реалізації майна платника податків, що перебуває у податковій заставі;

144 - стягнення податкового боргу за рішенням суду шляхом погашення за рахунок додаткових джерел (дебіторської заборгованості, боргу відокремлених підрозділів юридичних осіб тощо);

147 - стягнення в межах виконавчого провадження;

148 - надходження в бюджет коштів від погашення податкового боргу в міжнародних правовідносинах;

017 - надходження до бюджету коштів платника податків, щодо якого порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податку (юридичних осіб)*;

018 - надходження до бюджету коштів платника податків, щодо якого порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податку (фізичних осіб - підприємців)*;

139 - надходження до бюджету коштів платника податків, щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за результатами контрольно-перевірочної роботи)*;

019 - надходження до бюджету коштів платника податків, щодо якого порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податку (з акцизного податку)*;

196 - надходження розстрочених (відстрочених) сум юридичних осіб*;

197 - надходження розстрочених (відстрочених) сум фізичних осіб*;

198 - надходження розстрочених (відстрочених) сум з акцизного податку*;

199 - надходження розстрочених (відстрочених) сум за результатами контрольно-перевірочної роботи*.

Особливості і алгоритм дій при проведенні роботи з безхазяйним майном та майном, що переходить у власність держави та/або територіальної громади, знахідок, майна одержаного у порядку спадкування чи дарування, скарбів, тощо, а також при здійсненні контролю за справлянням відповідних надходжень до Державного і місцевого бюджетів, відбувається за наступними кодами класифікації, які визначені згаданим наказом Мінфіну №11, а саме:

31010000-загальний код 

Кошти від реалізації скарбів, майна, одержаного державою або територіальною громадою в порядку спадкування чи дарування, безхазяйного майна, знахідок, а також валютних цінностей і грошових коштів, власники яких невідомі:

31010100 

Кошти від реалізації скарбів, які є пам'ятками історії та культури, майна, одержаного державою в порядку спадкування чи дарування;

31010200 

Кошти від реалізації безхазяйного майна, знахідок, спадкового майна, майна, одержаного територіальною громадою в порядку спадкування чи дарування, а також валютні цінності і грошові кошти, власники яких невідомі.

А від так при вжитті заходів з безхазяйним майном у платіжному документі в полі - „Код виду сплати" у відповідності до вимог наказу Міндоходів №609 повинен зазначатись такий код:

149 - надходження в бюджет коштів від реалізації безхазяйного майна, знахідок, спадкового майна, валютних цінностей і грошових коштів, власники яких невідомі, а також скарбів. 

Зміни з ПДВ з 01.01.2014 року

(Закон від 24.10.2013 №657 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо обліку та реєстрації платників податків та удосконалення деяких положень")

Для платників ПДВ визначать термін подання заяви-скарги (додаток Д8) на постачальника
01.01.2014 р. у п. 201.10 Податкового кодексу з'явиться спеціальна норма: право поскаржитися на постачальника, який відмовився виписати податкову накладну або порушив порядок її виписки (реєстрації), зберігається за покупцем протягом 60 календарних днів, наступних за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або порушено порядок її заповнення та/або порядок реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Скасують свідоцтва платників ПДВ

01.01.2014 р. із Податкового кодексу зникнуть згадки про спеціальний документ - свідоцтво платника ПДВ.

Інформацію про реєстрацію нового платника ПДВ (або її анулювання) вноситимуть тільки до Реєстру платників податку (п. 183.9 ПКУ).

Документально підтвердити статус ПДВшника можна буде за допомогою витягу з Реєстру платників ПДВ. На запит ПДВшника такий витяг надаватиметься безкоштовно протягом двох робочих днів.
Змінять форму податкової накладної

01.01.2014 р. із переліку обов'язкових реквізитів податкової накладної приберуть позицію «номер та дата митної декларації, за якою було здійснено митне оформлення товару, ввезеного на митну територію України» (пп. «ї» п. 201.1 ПКУ). На формі податкової накладної має відбитися скасування свідоцтв ПДВшників - адже сучасний бланк передбачає вказувати відомості про цей документ і для покупця, і для продавця.

Право банку на податковий кредит у разі отримання заставного майна у власність

У разі отримання заставного майна у власність від суб'єктів підприємницької діяльності (юридичних чи фізичних осіб), які є зареєстрованими платниками податку на додану вартість, банк має можливість сформувати податковий кредит за такою операцією на підставі отриманої від платника податку податкової накладної.

У разі отримання заставного майна у власність від фізичних осіб або суб'єктів підприємницької діяльності (юридичних чи фізичних осіб), які не є зареєстрованими платниками податку на додану вартість, банк не має підстав для формування податкового кредиту по таких операціях.

Детально про ці та інші питання щодо особливостей оподаткування ПДВ з постачання банками заставного майна дізнайтеся в Узагальнюючій податковій консультації щодо особливостей оподаткування податком на додану вартість з постачання банками заставного майна, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 22.11.2013  № 700. 

Особливості сплати авансових внесків платниками податку на прибуток

Якщо підприємство одночасно провадить діяльність, що звільнена від оподаткування податком на прибуток, та діяльність, яка оподатковується у загальному порядку, то отриманий від пільгових операцій дохід враховується при визначенні критерію - 10 мільйонів гривень.

Про це зазначається в Узагальнюючій податковій консультації з окремих питань щодо сплати щомісячних авансових внесків з податку на прибуток, затвердженій наказом Міндоходів України від 22 листопада 2013 року № 698.

Крім того, в цій податковій консультації висвітлюються особливості сплати підприємствами щомісячних авансових внесків з податку на прибуток при зміні системи оподаткування, здійсненні патентованої, страхової діяльності та ліквідації підприємства, а також вплив результатів перевірок на сплату авансових внесків.

Договори з відступлення права вимоги мають відповідати Цивільному кодексу

Для операцій з відступлення права вимоги (у тому числі за договорами факторингу) банківськими установами при здійсненні продажу проблемних активів іншим фінустановам застосовується порядок оподаткування податком на прибуток. Такий порядок визначений п. 153.5 ст. 153 Податкового кодексу, якщо умови договорів з відступлення права вимоги (факторингу) відповідають вимогам Цивільного кодексу.

Більш детально про це та інші питання щодо оподаткування операцій з переуступки права вимоги (факторингу) роз'яснено вУзагальнюючій податковій консультації щодо оподаткування податком на прибуток операцій з відступлення права вимоги (факторингу), затвердженій наказом Міністерства доходів і зборів України від 22.11.2013 №697 

З 1 грудня підвищується розмір заробітної плати

Бердянська ОДПІ нагадує, що з 1 грудня 2013 року розмір мінімальної заробітної плати складає 1218 грн. 

Нова книга для підприємців на загальній системі

З 18.10.2013 року наказом Міндоходів №481 передбачено нові вимоги щодо ведення Книги обліку доходів і витрат, а саме: фізичні особи - підприємці у затвердженій формі Книги не проводять інвентаризацію залишків товарів на початок та кінець року, відсутня також вимога ведення Книги найманими особами, які перебувають у трудових відносинах із фізичними особами - підприємцями.

Крім того, фізичним особам - підприємцям, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність, надано право самостійного вибору ведення Книги в електронному або паперовому вигляді.

Програмне забезпечення щодо ведення самозайнятими особами Книги в електронному вигляді буде реалізоване у електронному сервісі «Електронний кабінет платника податків» в режимі «Ведення книг обліку доходів і витрат та книг обліку доходів в електронному вигляді та формування відповідної податкової декларації», який знаходиться на стадії розробки та тестування. 

Платникам єдиного податку

16 грудня 2013 року - останній день подання заяви щодо переходу на спрощену систему оподаткування з I кварталу 2014 року та розрахунку доходу за попередній календарний рік для платників, які переходять на спрощену систему оподаткування з іншої системи. 

20 грудня 2013 року - останній день подання заяви про відмову від спрощеної системи оподаткування з I кварталу 2014 року. 

Роз'яснення податкового законодавства 

Податок на нерухомість

Я мешкаю в сільській місцевості і маю у власності два житлових будинки, житлова площа яких перевищує 500 кв.м. Чи  можу я сплатити податок на нерухоме майно за місцем проживання чи обов'язково сплачувати через банк у райцентрі?

Податковим кодексом України встановлено, що податкове зобов'язання за звітний рік з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки сплачується  фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення;

Податок сплачується за місцем розташування об'єкта оподаткування. Фізичні особи можуть сплачувати податок у сільській та селищній місцевості через каси сільських рад за квитанцією про прийняття податків і зборів.

Наше підприємство 20 вересня 2013 року придбало у власність квартиру для тимчасового проживання наших працівників у відрядженні. В які строки ми повинні подати декларацію по  податку на нерухоме  майно?

Податковим кодексом України передбачено, що платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта оподаткування декларацію, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

Щодо новоствореного (нововведеного) об'єкта житлової нерухомості декларація подається протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об'єкт.

Таким чином, якщо право власності у вас на квартиру виникло 20 вересня 2013 року, то декларацію ви повинні надати не пізніше 20 жовтня 2013 року. 

У мене  у власності знаходяться два  дачні будинки.  Який з них не буде оподатковуватися податком на нерухоме  майно?

В Податковому кодексі зазначено, що садові або дачні будинки не оподатковуються податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за умови, що у власності платника є не більше одного такого об'єкта нерухомості.

За наявності кількох об'єктів оподаткування податком на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, Ви маєте право до 1 липня року, що настає за звітним роком надати до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) письмову заяву про вибір одного з об'єктів житлової нерухомості, зокрема дачного, який за вашим власним бажанням не буде об'єктом оподаткування.

Я маю у власності дві квартири житловою площею 37 кв.м та 72 кв.м. відповідно. Чи буду я платником податку на нерухоме  майно?

Нормою Податкового кодексу передбачено, що сума податку на нерухоме майно розраховується наступним чином: (сумарна площа всіх об'єктів нерухомості, кв.м. - пільга, кв.м.)х на ставку податку.

Згідно Податкового кодексу встановлено, що база оподаткування для квартир,  що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів.

Тобто, загальна сумарна площа квартир, які знаходяться у вашій власності повинна бути зменшена на податкову пільгу, яка складає 120 м.кв. Але сумарна площа квартир, які знаходяться у вашій власності становить 109 кв.м., таким чином ви не є платником даного податку.

Я маю у власності квартиру житловою площею 150 кв.м. та житловий будинок житловою площею 270 кв.м. Як розрахувати суму податку на нерухоме  майно?

Згідно Податкового кодексу встановлено, що сума податку на нерухоме майно розраховується наступним чином: (сумарна площа всіх об'єктів нерухомості, кв.м. - пільга, кв.м.)х на ставку податку.

Податковим кодексом встановлено, що база оподаткування для різних видів об'єктів житлової нерухомості, (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири та житлового будинку) зменшується на 370 кв. метрів.

Ставка податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для фізичних осіб встановлюються у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, за 1 кв. метр бази оподаткування й становить - 1 відсоток - для різних видів об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності одного платника податку, сумарна житлова площа яких не перевищує 740 кв. метрів;

Відповідно до норм Податкового кодексу житлова площа вашої  квартири 150 кв.м. сумується з житловою площею вашого будинку 270 кв.м. та зменшується на 370 кв.м. (150+270) -370=420-370=50кв.м.

Таким чином, в вашому випадку житлова площа 50кв.м буде оподатковуватися за ставкою 1%.

Плата за землю

Як заповнюється додаток 1 до уточнюючої податкової декларації з плати за землю, яка подається платником податку у разі припинення права власності або користування земельною ділянкою і як наслідок відсутності об'єкта оподаткування?

Відповідно до п. 287.1 ст. 287 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) у разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Внесення змін до податкової звітності у разі самостійного виправлення помилок, що містяться у раніше поданій ним податковій звітності, платником податку здійснюється відповідно до норм ст. 50 ПКУ.

Так, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Форма податкової декларації з плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) (далі - декларація) затверджена наказом ДПА України від 24.12.2010 № 1015. До декларації додаються додаток 1 «Відомості про наявні земельні ділянки» (далі - додаток 1), додаток 2 «Відомості про пільги на земельний податок з наявних площ земельних ділянок та доповнення, які заповнюються і додаються відповідно до п. 46.4 ст. 46 ПКУ.

При цьому додаток 1 є невід'ємною частиною декларації.

Якщо у платника плати за землю протягом року припиняється право власності (користування) земельною ділянкою і наслідком припинення прав є відсутність об'єкта оподаткування, то платник подає до контролюючого органу уточнюючу декларацію з виправленими показниками разом з додатком 1. У зв'язку з відсутністю відомостей про об'єкти оподаткування рядки додатка 1 прокреслюються.

Чи може фізична особа, яка має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, самостійно обрати земельну ділянку для застосування пільги із земельного податку?

Перелік категорій фізичних осіб, які звільняються від сплати земельного податку, визначено у п.281.1 ст.281 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ).

Звільнення від сплати земельного податку, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм, встановлених у п. 281.2 ст. 281 ПК, а саме:

для ведення особистого селянського господарства - у розмірі не більш як 2 гектари;

для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах - не більш як 0,25 гектара, в селищах - не більш як 0,15 гектара, в містах - не більш як 0,10 гектара;

для індивідуального дачного будівництва - не більш як 0,10 гектара;

для будівництва індивідуальних гаражів - не більш як 0,01 гектара;

для ведення садівництва - не більш як 0,12 гектара.

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (п. 286.1 ст. 286 ПКУ).

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III зі змінами та доповненнями (далі - ЗКУ) право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цих прав (ст.125 ЗКУ).

Право власності земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (ст.126 ЗКУ).

Отже, фізична особа, яка належить до категорії осіб, що мають право на пільги щодо сплати земельного податку, отримує таке право лише після оформлення права власності на земельну ділянку у законодавчо встановленому порядку та внесення відповідних даних до державного земельного кадастру.

Разом з цим, фізична особа, яка має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання та право на застосування пільги відповідно до п. 281.1 ст. 281 ПКУ, може самостійно обрати земельну ділянку, на яку буде отримано пільгу.

Чи подається податкова декларація з плати за землю в разі укладання протягом року нового договору оренди на ту ж саму земельну ділянку, якщо умови договору не змінено, термін дії попереднього договору закінчився та звітна податкова декларація подана на поточний рік (або на термін дії попереднього договору)?

Відповідно до п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст.46 ПКУ, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (п.286.3 ст.286 ПКУ).

Згідно з п.286.4 ст.286 ПКУ за нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

Форма податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата державної або комунальної власності) (далі - податкова декларація) затверджена наказом ДПА України від 24.12.10 № 1015.

До податкової декларації додається додаток 1 «Відомості про наявні земельні ділянки» (далі - додаток 1), який є її невід'ємною частиною.

Отже, у разі укладання протягом року нового договору оренди на ту ж саму земельну ділянку без змін умов договору (термін дії попереднього договору закінчився) та звітна податкова декларація подана платником плати за землю на термін дії попереднього договору, то такий платник має право протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним, або подати звітну податкову декларацію на поточний рік починаючи з календарного місяця, в якому фактично виникло право оренди земельної ділянки за новим договором оренди землі, або подавати щомісяця звітну податкову декларацію. До податкової декларації додається додаток 1.

Якщо платник плати за землю подав звітну податкову декларацію на поточний рік, а протягом року отримав новий договір оренди на ту ж саму земельну ділянку без змін умов договору (термін дії попереднього договору закінчився), то такий платник протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним подає нову звітну податкову декларацію з урахуванням показників звітної декларації на поточний рік разом з додатком 1.

За якою ставкою розраховується земельний податок за земельні ділянки під окремими будівлями, спорудами (їх частинами), що розташовані на територіях та об'єктах природоохоронного, оздоровчого та рекреаційного призначення в межах населених пунктів, у разі надання такого нерухомого майна в оренду?

Відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження), встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у ст.ст. 272, 273, 276 ПКУ.

За земельні ділянки, розташовані в межах населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено, згідно зі ст. 275 ПКУ податок обчислюються за ставками земельного податку (в гривнях за 1 кв. метр), що визначені в залежності від чисельності населення, та коефіцієнтів, що застосовується у містах Києві, Сімферополі, Севастополі та містах обласного значення.

Водночас податок за земельні ділянки (в межах населених пунктів) на територіях та об'єктах природоохоронного, оздоровчого та рекреаційного призначення, використання яких не пов'язано з функціональним призначенням цих територій та об'єктів, справляється у п'ятикратному розмірі податку, обчисленого відповідно до ст. 274 і 275 ПКУ (п. 276.2 ст. 276 ПКУ).

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру ( п. 286.1 ст. 286 ПКУ).

Дані державного земельного кадастру - сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповідно до закону (пп. 14.1.42. п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

З приводу дотримання вимог функціонального використання земельних ділянок на територіях та об'єктах природоохоронного, оздоровчого та рекреаційного призначення суб'єкту господарювання необхідно звернутись до відповідного територіального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Хто з подружжя, яке виховує трьох і більше дітей віком до 18 років, має право на пільгу щодо сплати земельного податку?

Відповідно до ст.80 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III зі змінами та доповненнями (далі - ЗКУ) суб'єктами права приватної власності на землю є громадяни та юридичні особи.

Земельна ділянка може знаходитись у спільній власності з визначенням частки кожного з учасників спільної власності (спільна часткова власність) або без визначення часток учасників спільної власності (спільна сумісна власність). Суб'єктами права спільної власності на земельну ділянку можуть бути громадяни та юридичні особи, а також держава, територіальні громади (ст.86 ЗКУ).

При цьому учасник спільної часткової власності відповідно до розміру своєї частки повинен брати участь у сплаті податків, зборів і платежів, а також у витратах по утриманню і зберіганню спільної земельної ділянки (п.5 ст.88 ЗКУ).

Земельна ділянка подружжя може належати чоловіку та дружині на праві спільної сумісної власності без визначення часток учасників спільної власності. Поділ земельної ділянки, яка є у спільній сумісній власності, з виділенням частки співвласника, може бути здійснено за умови попереднього визначення розміру земельних часток, які є рівними, якщо інше не передбачено законом або не встановлено судом (п.5 ст.89 ЗКУ).

Згідно з пп.281.1.2 п.281.1 ст.281 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) від сплати земельного податку звільняються фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років.

Звільнення від сплати земельного податку за земельні ділянки, передбачені для такої категорії фізичних осіб, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм, встановлених пп.281.2 ст.281 ПКУ.

Отже, якщо подружжя виховує трьох і більше дітей віком до 18 років, то кожен із батьків має право на пільгу щодо сплати земельного податку за земельні ділянки, що належать йому на правах приватної власності, при цьому вид земельних ділянок і розмір, щодо яких застосовується пільга, визначені п.281.2 ст.281 ПКУ.

Водночас, якщо подружжя володіє земельною ділянкою на праві спільної часткової власності, то платником земельного податку за земельну ділянку пропорційно своїй частці є кожен з батьків, і відповідно право на пільги щодо сплати земельного податку має кожен з них.

Якщо таке подружжя володіє земельною діяльною на праві спільної сумісної власності і поділ земельної ділянки не проводився, то платником земельного податку за таку ділянку є один з батьків, який і може скористатись пільгою щодо сплати земельного податку.

Слід зазначити, що право на пільгу щодо сплати земельного податку мають фізичні особи, право власності яких на земельні ділянки посвідчено належними документами та даними державного земельного кадастру. При цьому фізична особа для отримання пільги щодо сплати земельного податку має подати до органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки заяву довільної форми про надання пільги та документи, що посвідчують право такої особи на пільгу (паспорт, свідоцтва про народження дітей тощо).

Яку податкову декларацію з плати за землю та у які строки повинна подати юридична особа у разі переходу протягом року з загальної системи оподаткування на спрощену  або зі спрощеної  на загальну систему оподаткування?

Відповідно до ст.269 та ст.270 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, а об'єктами оподаткування - земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Пунктом 286.2 ст.286 ПКУ визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст.46 ПКУ, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

 Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (п.286.3 ст.286 ПКУ).

Форма податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) (далі - податкова декларація) затверджена наказом ДПА України від 24.12.2010 № 1015.

Особливості справляння податку суб'єктами господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються гл.1 р.XIV ПКУ (п.269.2 ст.269 ПКУ).

Платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності із земельного податку, крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються ними для провадження господарської діяльності (пп.4 п.297.1 ст.297 ПКУ).

Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування, або відмови від спрощеної системи оподаткування здійснюється відповідно до ст.298 ПКУ.

Суб'єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм ПКУ, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу (пп.298.1.4 п.298.1 ст.298 ПКУ).

Платники єдиного податку можуть самостійно відмовитися від спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ (за умови відсутності непогашених податкових зобов'язань чи податкового боргу з єдиного податку та/або інших податків і зборів, які платники єдиного податку сплачують відповідно до цієї глави), з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому подано заяву щодо відмови від спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів (пп.298.2.2 п.298.2 ст.298 ПКУ).

 З огляду на зазначене, якщо юридична особа, яка в установлені строки подала річну податкову декларацію з плати за землю, приймає рішення про перехід у поточному році з загальної системи на спрощену систему оподаткування, то така особа повинна подати відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним, уточнюючу податкову декларацію на зменшення податкового зобов'язання із земельного податку починаючи з місяця переходу на спрощену систему оподаткування.

 Якщо юридична особа - платник єдиного податку протягом року відмовляється від спрощеної системи оподаткування, то така особа зобов'язана сплачувати земельний податок з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому подано заяву щодо відмови від спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, та подати протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним, податкову декларацію з плати за землю (на поточний рік або щомісяця) відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки.

Імпорт товарів

Чи має право платник ПДВ формувати податковий кредит на підставі тимчасових митних декларацій (МД)?

Відповідно до пункту 198.1 статті 198 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: - придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;

- придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України.

У разі ввезення товарів на митну територію України датою виникнення податкових зобов'язань є дата подання митної декларації для митного оформлення (пункт 187.8 статті 187 ПКУ).

Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою виникнення права на віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 ПКУ.

Згідно з пунктом 1 статті 248 глави 39 Митного кодексу України (далі - МКУ) митне оформлення розпочинається з моменту подання органу доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання органом доходів і зборів від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.

Якщо декларант або уповноважена ним особа не володіє точними відомостями про характеристики товарів, необхідні для заповнення митної декларації у звичайному порядку, вона може подати органу доходів і зборів тимчасову митну декларацію на такі товари за умови, що вона містить дані, достатні для поміщення їх у заявлений митний режим, та під зобов'язання про подання додаткової декларації у строк не більше 45 днів з дати оформлення тимчасової митної декларації (пункт 1 статті 260 глави 39 МКУ).

Відповідно до пункту 201.12 статті 201 ПКУ у разі ввезення товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку.

Враховуючи зазначене, у разі здійснення операцій із ввезення на митну територію України товарів формування податкового кредиту з податку на додану вартість проводиться на підставі митної декларації (в тому числі тимчасової), оформленої відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку (за умови дотримання інших вимог щодо формування податкового кредиту).

Чи має право СГ включити до складу податкового кредиту суму ПДВ, сплачену при імпорті безоплатно отриманих від нерезидента товарів, та який порядок їх відображення в податковій декларації з ПДВ та реєстрі виданих та отриманих податкових накладних?

Згідно з п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПКУ) податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг (у разі здійснення контрольованих операцій - не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 ПКУ) та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст. 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Таким чином, оскільки при безоплатному отриманні імпортних товарів відсутній факт придбання товарів, як це передбачено у п. 198.3 ст. 198 ПКУ, право на податковий кредит відсутнє.

Як оподатковуються ПДВ операції з тимчасового ввезення (імпорту) на митну територію України та вивезення (експорту) з митної території України товарів?

Відповідно до п.206.7 ст.206 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) до операцій із ввезення товарів на митну територію України у митному режимі тимчасового ввезення застосовується умовне повне звільнення від оподаткування або умовне часткове звільнення від оподаткування за умови дотримання вимог та обмежень, встановлених гл.18 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року №4495-VI (далі - МКУ):

умовне повне звільнення від оподаткування застосовується до товарів та в порядку, визначених ст.105 МКУ (пп.206.7.1 п.206.7 ст.206 ПКУ);

умовне часткове звільнення від оподаткування застосовується до товарів та в порядку, визначених ст.106 МКУ. Сплачені суми податку включаються платником до складу податкового кредиту у звітному (податковому) періоді, в якому було сплачено податок (пп.206.7.2 п.206.7 ст.206 ПКУ).

До операцій із вивезення товарів за межі митної території України в митному режимі тимчасового вивезення застосовується умовне повне звільнення від оподаткування за умови дотримання вимог та обмежень, встановлених гл.19 МКУ (п.206.8 ст.206 ПКУ).

Які платники податку при імпорті товарів на митну територію України можуть здійснювати сплату ПДВ шляхом пред'явлення податкового векселя?

Відповідно до п.1 підр.3 р.ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI (далі - ПКУ) вітчизняні підприємства суднобудівної промисловості (клас 35.11 група 35 КВЕД ДК 009:2005) при ввезенні у митному режимі імпорту на митну територію України устаткування, обладнання та комплектуючих, що не виробляються в Україні, для використання у господарській діяльності, за умови оформлення митної декларації, можуть за власним бажанням видавати контролюючому органу (а контролюючий орган зобов'язаний прийняти) податковий вексель на суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість, визначену у такій митній декларації. Перелік устаткування, обладнання та комплектуючих, що ввозяться вітчизняними підприємствами суднобудівної промисловості та не виробляються в Україні, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Особи, якими не виконуються такі вимоги, сплачують ПДВ у разі ввезення товарів на митну територію України в загальновстановленому порядку без видачі податкового векселя.

Як оподатковуються ПДВ операції з ввезення товарів у митному режимі реімпорту?

Згідно з п.206.3 ст.206 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) операції із ввезення товарів у митному режимі реімпорту звільняються від оподаткування, крім операцій із ввезення відповідно до п.3 ч. другої ст.78 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року №4495-VI (далі - МКУ), що оподатковуються податком за ставкою, визначеною пп.194.1.1 п.194.1 ст.194 ПКУ.

Пунктом 3 ч. другої ст.78 МКУ передбачено, що у митний режим реімпорту можуть бути поміщені, товари, які були поміщені у митний режим експорту (остаточного вивезення) і повертаються особі, яка їх експортувала, у зв'язку з невиконанням (неналежним виконанням) умов зовнішньоекономічного договору, згідно з яким ці товари поміщувалися у режим експорту, або з інших обставин, що перешкоджають виконанню цього договору, якщо ці товари:

а) повертаються на митну територію України у строк, що не перевищує шести місяців з дати вивезення їх за межі цієї території у митному режимі експорту;

б) перебувають у такому самому стані, в якому вони оформлені у митний режим експорту, крім природних змін їх якісних та/або кількісних характеристик за нормальних умов транспортування, зберігання та використання (експлуатації), внаслідок якого були виявлені недоліки, що спричинили реімпорт товарів.

Який порядок оподаткування ПДВ операцій з ввезення (імпорту) ОФ за умовами договору оперативного лізингу з нерезидентом та повернення (експорту) таких ОФ нерезиденту?

Відповідно до пп.«г» п.198.1 ст.198 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту виникає у разі здійснення операції з ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізинг.

Пунктом 198.3 ст.198 ПКУ зазначено, що податковий кредит звітного періоду складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п.193.1 ст.193 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Згідно із п.198.2 ст.198 ПКУ для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою виникнення права на віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати (нарахування) податку за податковими зобов'язаннями згідно з п.187.8 ст.187 ПКУ.

Датою виникнення податкових зобов'язань у разі ввезення товарів на митну територію України відповідно до п.187.8 ст.187 ПКУ є дата подання митної декларації (далі - МД) для митного оформлення.

Таким чином, при ввезенні (імпорті) основних фондів за умовами договору оперативного лізингу з нерезидентом, право на податковий кредит у платника податку виникає на дату сплати (нарахування) податку за податковими зобов'язаннями, визначеними в МД, за умови подальшого використання об'єкта оперативного лізингу в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Згідно із пп.196.1.2 п.196.1 ст.196 ПКУ не є об'єктом оподаткування ПДВ повернення майна із схову (відповідального зберігання) його власнику, а також майна, попередньо переданого в концесію або лізинг (оренду) концесієдавцю або лізингодавцю (орендодавцю), крім переданого у фінансовий лізинг.

Тобто, операція з вивезення (експорту) за межі митної території України основних фондів, попередньо ввезених (імпортованих) на умовах оперативного лізингу не є об'єктом оподаткування ПДВ.

При цьому платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п.189.1 ст.189 ПКУ, за необоротними активами, під час придбання або виготовлення яких суми податку були включені до складу податкового кредиту, у разі якщо такі необоротні активи починають використовуватися в операціях, що не є об'єктом оподаткування.

Зокрема, база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни). 
Новости Бердянска
сегодня, 8 марта, пятница
вчера, 7 марта, четверг

Все новости Бердянска