Информация от Налоговой инспекции Бердянска

26.03.2014 · 07:43 · Просмотров - 1213

Подборка материалов из Бердянской ОГНИ за неделю по 25 марта.

Прес-служба Міндоходів повідомляє

Ігор Білоус: Наше головне завдання - стабілізувати надходження до бюджету

На сьогодні першочерговим завданням для органів Міністерства доходів і зборів України є забезпечення ритмічних та стабільних надходжень до бюджетів усіх рівнів. Про це заявив під час апаратної наради Перший заступник Міністра доходів і зборів України Ігор Білоус.

Для контролю за станом виконання бюджетних призначень територіальними органами у Міністерстві створено робочу групу. Її фахівці аналізуватимуть економічні можливості кожного регіону та вживатимуть оперативних заходів для забезпечення сплати наявних резервів до бюджетів усіх рівнів.

Одним із таких заходів є ліквідація шахрайських схем з мінімізації податкових зобов'язань та незаконного відшкодування ПДВ.

«Ми повинні взяти під особливий контроль відшкодування податку на додану вартість та припинити розкрадання коштів з бюджету. Підприємства, які використовують у своїй роботі злочинні схеми та користуються послугами махінаторів, не повинні отримувати відшкодування ПДВ», - підкреслив Ігор Білоус.

Крім того, потрібно припинити практику використання легальними підприємствами «податкових ям» та посилити боротьбу з нелегальним переміщенням через митний кордон України товарів.

«Повинні бути задіяні усі резерви для забезпечення стабільних надходжень за рахунок руйнування схем ухилення від оподаткування та існування конвертаційних центрів. Усі виведені «з тіні» кошти необхідно залучити в економіку», - наголосив керівник Міндоходів. 

 

Оприлюднено Публічний звіт про діяльність Міндоходів у 2013 році

Міністерством доходів і зборів України оприлюднено Публічний звіт про діяльність відомства у 2013 році.

У документі зазначена стисла інформація про Міністерство та його діяльність, функціонуючі сервіси для платників податків і зборів, а також основні напрями співпраці з бізнесом та громадськістю

Детальніше ознайомитися з основними напрямами, показниками та результатами діяльності Міністерства доходів і зборів України за 2013 рік,  викладеними у звіті, можна на порталі Міндоходів за посиланням http://minrd.gov.ua/data/files/10866.pdf.

 

Звернення Першого заступника Міністра доходів і зборів України Ігоря Білоуса

Міністерство доходів і зборів оголошує тотальну боротьбу з розкраданням податку на додану вартість.

Першочергове завдання нового керівництва Міністерства - стабілізувати надходження платежів до бюджету. Можливості для цього є. Це кошти тіньової економіки.

Віднині Міністерство оголошує курс на ліквідацію податкових ям, кримінальних схем та конвертаційних площадок, які використовувались для виведення коштів з бюджету. Такі схеми в Україні припинять своє існування.

Заходи будуть жорсткими. Перед законом рівні всі. Ніякі посади, належність до певних фінансово - промислових груп та політичних сил не зможуть забезпечити імунітет від відповідальності.

Своєчасна сплата податків обов'язкова для всіх. Закликаю платників правдиво задекларувати цей податок.

Прошу тих, хто свідомо вже подав недостовірну звітність, скориставшись шахрайськими схемами, терміново виправити її добровільно. Звертаю увагу перш за все представників великого бізнесу - джерела формування податкового кредиту, у тому числі фіктивного, нам добре відомі, як і їх організатори.

Щодо ситуації навколо Кримського півострова -  Крим та Севастополь є невід'ємною частиною України.

З метою захисту інтересів мешканців Криму та кримського бізнесу, який залишається в правовому полі України, запроваджується новий механізм, який дозволить продовжувати  працювати і сплачувати податки відповідно до законодавства України.

Демонструючи прозорість та відкритість перед бізнесом, розраховуємо на чесну відповідь - добровільну сплату усіх належних податків.

 

Державні суб`єкти господарювання повинні отримувати всі електронні ключі в одному акредитованому центрі

Норма щодо отримання послуг електронного цифрового підпису лише в одному акредитованому центрі сертифікації ключів Міндоходів стосується виключно державних суб`єктів господарювання.

Це визначено Порядком застосування електронного підпису органами державної влади, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 28.10.2004 року №1452.

Згідно з цим документом отримувати послуги електронного цифрового підпису тільки в одному акредитованому центрі повинні органи державної влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної форми власності.

Тобто, якщо такий платник податків бажає отримати додаткові ключі електронного цифрового підпису, він має звертатися до того акредитованого центру сертифікації, в якому отримав цю послугу вперше.

 

Власниками цифрових підписів від Міндоходів стали майже 246 тис. осіб

За перші два місяці поточного року послугами акредитованого Центру сертифікації ключів, який діє при Міндоходів, скористалися 245,8 тис. клієнтів. Їм видано 698,6 тис. посилених сертифікатів відкритих ключів.

Порівняно з аналогічним періодом минулого року спостерігається суттєве зростання як кількості виданих цифрових підписів, так і кількості клієнтів Центру акредитації - в 4,6 раза та 2,5 раза відповідно.  У минулому році 151,7 тис. сертифікатів були видані понад 100 тис. клієнтам.

Найактивнішими користувачами послуг Центру є фізичні особи, кількість яких за січень-лютий поточного року сягнула 177,2 тис. Вони отримали 391 тис. електронних підписів.

За цей період 68,6 тис. юридичних осіб стали власниками 307,6 тис. електронних ключів.

Нагадаємо, що отримати посилені сертифікати відкритих ключів можна безкоштовно у відділення акредитованого Центру сертифікації ключів, яких на сьогодні функціонує 104 пункти.

Видані центром ключі електронного підпису дають змогу звітувати в режимі он-лайн не лише до органів Міндоходів, а й до органів державної статистики та Пенсійного фонду України. 

 

З початку року в Єдиному реєстрі зареєстровано податкових накладних на 93 млрд. гривень

За січень-лютий 2014 року суб'єкти господарювання зареєстрували в Єдиному реєстрі податкових накладних 8,2 млн. документів. Загальна сума зареєстрованих накладних становить майже 93 млрд. гривень.

Із загальної кількості накладних майже 851 тис. - це документи із сумами ПДВ понад 10 тис. гривень. Нагадаємо, що реєстрація таких накладних була введена з 1 січня 2012 року.

Загалом за перші два місяці цього року реєстрацію податкових накладних здійснили майже 87 тис. платників податків.

За статистикою Міндоходів, з початку року за запитами як продавців, так і покупців було надано понад 462 тис. виписок з ЄРПН. 

 

ГУ Міндоходів у Запорізькій області повідомляє

Від діяльності запорізьких оперативників бюджет отримав 1,1 млн. гривень

Саме така сума коштів надійшла за минулий тиждень до бюджетів усіх рівнів від діяльності співробітників оперативних підрозділів ГУ Міндоходів області. До Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості по 3 кримінальних правопорушеннях за ухилення від сплати податків.

Сума збитків за вказаними кримінальними правопорушеннями становить  14 млн. гривень.

 

Запорізьке підприємство незаконно застосувало спецрежим - ухилилось від податків

майже на 5 млн. гривень

Підприємство займалось вирощуванням з подальшою реалізацією сільськогосподарської продукції. Воно перейшло на спеціальний режим оподаткування - фіксований сільгоспподаток, який передбачає певні умови ведення бізнесу. Втім, як показала перевірка даного підприємства, основні вимоги запроваджені цим законом не були дотримані. Зокрема, частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий рік менше 75 відсотків. Таким чином, службові особи підприємства ухилились від сплати податків на суму 4,9 млн. гривень.

Співробітники оперативного управління ГУ Міндоходів у Запорізькій області розпочали кримінальне провадження за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст.212 КК України (ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах), відносно службових осіб даного  підприємства.

 

Запорізьке підприємство «забуло»  сплатити понад 2 млн. гривень в державну казну

Співробітники оперативного управління ГУ Міндоходів у Запорізькій області у ході перевірки одного з підприємств обласного центру виявили порушення податкового законодавства. Підприємство займалось торгівлею різноманітних товарів. З метою незаконного формування податкового кредиту у фінансовій  звітності службові особи даного підприємства відображали безтоварні операції з іншими контрагентами. Результатом таких дій стало ухилення від сплати податків у сумі 2,3 млн. гривень.   

 

Безліцензійна торгівля обернулась фіаско в 126 тис. гривень

 Оперативні працівники ГУ Міндоходів на території Запорізької області  встановили 8 фактів реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів де були відсутні ліцензії на дані види діяльності. Із незаконного обігу вилучено товарно-матеріальних цінностей на суму 126 тис. грн., у т.ч. алкогольних напоїв на суму 106 тис. грн., тютюнових виробів на суму 20 тис. гривень.

            Зазначимо, що ліцензія на алкоголь та тютюн для суб'єкта господарювання у  м. Запоріжжі на 1 квартал відповідно коштує 2 тисячі гривень та 500 гривень . Для торгівлі алкоголем у сільській місцевості ліцензію можна придбати на 1 квартал за 125 гривень, на тютюн  - 62,5 гривень.

 

Запорізькі міндоходівці  отримали майже 50 запитів на інформацію

Станом на 13 березня, 2014 року до органів Міндоходів Запорізької області надійшло 49 запитів на інформацію. Із загальної кількості запитів, які надійшли до органів Міндоходів Запорізької області в 33 випадках - це були фізичні особи, 13 - юридичні особи, 1 запит отримано від інших органів виконавчої влади як належному розпоряднику інформації та 2 запити отримано від представників засобів масової інформації, 43 запити - отримано поштою, 2 - факсом, 4 - електронною поштою.

За результатами розгляду у відповідь на 29 запити надано інформацію, по 12 - надано роз'яснення, що інформація, яка запитувалась, належить до категорії інформації з обмеженим доступом, 6 запитів надіслано належному розпоряднику інформації, 2 запити знаходиться на виконанні.

 

На Запоріжжі від ліцензування до бюджету надійшло майже 5 млн. гривень

Саме така сума коштів надійшла до бюджетів області за два місяці поточного року від плати за ліцензії на право оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами.

Платникам видано 625 ліцензій, призупинено 117. Через порушення правил торгівлі, несвоєчасну сплату та відмову від торгівлі підакцизною групою товарів анульовано 131 ліцензію.

За цей час було проведено 13 перевірок суб'єктів господарювання, що торгують вроздріб та оптовими партіями алкогольних напоїв та тютюнових виробів. За їх результатами встановлено 17 порушень та застосовано фінансових санкцій на суму майже 75 тис. гривень. Серед них, зокрема, 4 факти зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, які позначені марками акцизного податку з ознаками підробки, та 6 фактів реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності ліцензій.

Крім того, за результатами розгляду матеріалів щодо порушення вимог законодавства в частині продажу алкогольних напоїв та/або тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років, протягом поточного року було анульовано 4 ліцензії на право роздрібної торгівлі цією групою товарів.

Так, працівниками ГУ Міндоходів у Запорізькій області при проведенні перевірки одного з суб'єктів господарювання обласного центра встановлено, що підприємець торгував тютюновими виробами без марок акцизного податку встановленого зразка України. До власника торговельного закладу застосовані штрафні санкції у розмірі 8,5 тис. гривень.

За січень-лютий поточного року до Державного бюджету надійшло 2 млн. гривень акцизного податку, що перевищує надходження за відповідний період минулого року в 2,6 разу.

 

Запорізькі "спрощенці" сплатили на 20 відсотків більше, ніж торік

У Запорізькій області надходження з єдиного податку за січень-лютий 2014 року склали майже 52 мільйони гривень, що на 8,6 мільйона гривень або на 20 відсотків перевищує рівень аналогічного періоду 2013 року.

Як відзначила начальник Головного управління Міндоходів у Запорізькій області Людмила Балацька, найбільше єдиного податку сплатили суб'єкти господарювання - фізичні особи - понад 39 мільйонів гривен, СГД - юридичні особи спрямували 12,4 мільйона гривень, забезпечено приріст надходжень порівняно з минулорічними показниками практично на 3 мільйони гривень або на 30 відсотків.

З початку року в області на спрощеній системі перебувають понад 51,5 тисячі платників. Найбільше підприємців - фізичних осіб обрали ІІ групу, за якою працюють 23,6 тисячі платників. Саме для представників цієї групи минулого року було розширено звітний період з календарного місяця до року. У І групі нараховується майже 8,9 тисячі платників, у ІІІ-й - 9,3 тисячі, у п'ятій - 18 суб'єктів підприємництва. Серед СГД - юридичних осіб найчисленнішою продовжує залишатися четверта група - 7,8 тисячі платників, у шостій - 103 платники єдиного податку.

Законодавством передбачено, що підприємці можуть подавати заяви про перехід на спрощену систему в електронному вигляді, не відвідуючи податкові інспекції. У "єдинників" є можливість за власним рішенням змінювати групу або ставку податку впродовж року.

Крім того, для "спрощенців" скасовано Свідоцтво про реєстрацію - з цього року їм достатньо лише отримати виписку з відповідного реєстру Міндоходів України.

До того ж, підприємці, які застосовують спрощену систему оподаткування, можуть подавати звітність в електронному вигляді на підставі даних електронної книги, яку також віднедавна можна вести в електронному вигляді.

 

Бердянська ОДПІ

Уточнюємо декларацію по платі за землю на 2014 рік

Всім юридичним особам і підприємцям, які є платниками плати за землю, необхідно надати до податкової інспекції нову довідку про грошову оцінку землі та уточнюючу декларацію на 2014 рік. Бердянська ОДПІ, каб. 326 тел. 3-84-23.

 

Звітність з єдиного внеску подається до Бердянської ОДПІ

Подання звітності з єдиного внеску та його сплата як і раніше здійснюється до органів доходів і зборів. Звітність в електронному вигляді потрібно надсилати на єдину адресу Інформаційного порталу Міністерства доходів і зборів України zvit@sta.gov.ua. 

Нагадуємо, що звітувати роботодавці, які використовують працю найманих осіб, повинні щомісяця протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного місяця, за основним місцем своєї реєстрації. Нараховані суми єдиного внеску страхувальники сплачують не пізніше 20 числа наступного місяця.

Розрахункові рахунки не змінювалися. Отримувачем платежу з ЄСВ є - Бердянська ОДПІ (код - 38699859).

 

Економія на торговому патенті призвела до вилучення товару

Співробітниками оперативного управління Бердянської ОДПІ ГУ Міндоходів Запорізької області встановлені факти реалізації алкогольних напоїв без наявності дозвільних документів, а саме торгового патенту на право здійснення торгівельної діяльності в магазинах, розташованих в центральній та нагорній частині м. Бердянська. В результаті перевірки вилучено алкогольних напоїв на суму понад 12 тис. грн.

 

Митні питання

Віталій Науменко: Моє завдання полягає в тому, щоб служба працювала з бізнесом за рівними, наперед відомими умовами

План розвитку Державної митної служби та напрями її співпраці з бізнесом представив 20 березня заступник Міністра доходів і зборів України Віталій Науменко під час зустрічі з представниками Американської торгівельної палати в Україні та Європейської Бізнес Асоціації.

За його словами, основними стратегічними завданнями для працівників служби стануть забезпечення реалізації  економічних реформ,  боротьба з митними правопорушеннями,  розвиток технологічного супроводження діяльності митниць, а також ефективна кадрова політика.

«Я налаштований на те, щоб змінити ситуацію в країні. Сьогодні вкрай важливо встановити партнерські відносини з бізнесом. Для мене принциповим питанням є ефективна робота громадських рад та зворотній зв'язок з бізнесом. Робота Митної служби повинна базуватися на результатах такої співпраці», - наголосив Віталій Науменко.

У ході зустрічі було приділено значну увагу проблемним питанням митної вартості, обміну інформацією та системі аналізу ризиків, пост-аудиту та електронному декларуванню. Також наголошено на прозорості роботи митних органів для того, щоб бізнес, який заходить на український ринок,  мав розуміти, що очікувати від митниці.

«Моє завдання полягає в тому, щоб служба працювала з бізнесом за рівними, наперед відомими умовами. Ми усі знаємо, що рівність та прозорість у правилах ліквідовує будь-які корупційні схеми роботи. Саме в такому випадку довіра до митних органів з боку бізнес спільноти зросте, а держава отримає суттєве покращення  інвестиційного клімату»,- зазначив заступник Міністра.

Віталій Науменко запевнив представників бізнесу, що подібні зустрічі будуть регулярними, всі пропозиції і напрацювання  братимуться до уваги  та обговорюватимуться. Крім того, будуть створюватись спільні робочі групи,  до складу яких входитимуть представники бізнесу та митниці.

«Мені хотілось би дати сигнал бізнесу, що митні органи сьогодні націлені на спілкування. Я оголошую початок діалогу з бізнесом, щоб  зрештою розв'язати усі проблеми в роботі. Ми готові будувати взаємовигідні стосунки, які нададуть можливості модернізувати процес митного оформлення товарів та відповідно, спільно наповнювати державний бюджет» - підсумував свій виступ Віталій Науменко.

 

Офіційна позиція Міндоходів щодо ситуації з пропуском українських товарів на територію Російської Федерації

Сьогодні, починаючи з опівночі у всіх пунктах пропуску для автомобільного сполучення на українсько-російському державному кордоні Федеральною митною службою Російської Федерації були введені обмеження на пропуск товарів українського походження. Це товари, що прямують як у Російську Федерацію, так і транзитом через її територію в інші країни.

У якості підстави для введення таких обмежень російською стороною зазначалося необхідність вжиття антитерористичних заходів, а також недопущення випадків блокування товарів, що переміщуються з АР Крим до Російської Федерації.

Зважаючи на значні обсяги зовнішньоекономічних операцій між Україною і Російською Федерацією, такі обмежувальні заходи призвели до виникнення черг вантажних транспортних засобів з товарами на українсько-російському державному кордоні.

Кількість вантажного транспорту у чергах коливалася від 50 до 150 одиниць.

Для якнайшвидшого врегулювання ситуації Міністерством доходів і зборів України було проведено ряд оперативних заходів. Так, зокрема, надані відповідні розпорядження керівникам митниць Міндоходів, розташованих на кордоні з Російською Федерацією, щодо недопущення загострення ситуації. Також надається методична та організаційна допомога у здійсненні пропуску товарів через українсько-російський державний кордон за існуючих умов та обставин.

За результатами переговорів з представниками Федеральної митної служби РФ  були врегульовані проблемні питання, які призвели до блокування руху товарів українського походження через митний кордон.

Станом на 14 год. 20 березня 2014 рух транспортних засобів з товарами українського походження на територію Російської Федерації було відновлено. Ситуація в пунктах пропуску на українсько-російському державному кордоні знаходиться на постійному моніторингу в Міністерстві доходів і зборів України.

 

Віталій Науменко митним брокерам: Не давайте митникам підстав здійснювати корупційні діяння, ініціатива керівництва очистити Службу має бути підтримана бізнесом

Стратегічні завдання Державної митної служби та напрями її співпраці з бізнесом, зокрема митними брокерами, представив 21 березня заступник Міністра доходів і зборів України Віталій Науменко під час зустрічі з найбільшими гравцями на ринку брокерських послуг.

За його словами, роль митного брокера в процесі митного оформлення важко переоцінити. Саме тому реформувати систему без порозуміння з митними брокерами буде вкрай важко.  

«Я налаштований зняти напругу у відносинах митних органів і бізнесу та встановити справедливе та одноманітне застосування законодавства.  Рівні та наперед відомі умови роботи - те, що слід реалізувати. І щоб митник успішно виконав це завдання, митний брокер має прийняти таку ж позицію», - наголосив Віталій Науменко.

Основними стратегічними завданнями для працівників Митної служби стануть забезпечення реалізації  економічних реформ,  боротьба з митними правопорушеннями,  розвиток технологічного супроводження діяльності митниць, а також ефективна кадрова політика.

У ході зустрічі було приділено значну увагу питанням, які на сьогодні створюють найбільше проблем та непорозумінь, зокрема, митна вартість товарів, обмін інформацією, система аналізу ризиків, пост-аудит та електронне декларування. Проте найбільше говорилося про корупційні ризики.

«Незаконні стимули, які мають місце під час митного оформлення - вчорашній день. Це моя принципова позиція. Працювати таким чином я не дозволю. Для мене важливо, щоб і бізнес, і ви, митні брокери, почули і повірили мені. Я боротимусь з подібними явищами усіма можливими способами», - наголосив заступник Міністра.

Не розкриваючи усіх планів про механізм, який  здолає корупцію в митних органах, Віталій Науменко запропонував активно використовувати гарячу лінію Митної служби для інформування керівництва служби про будь-які порушення митниками на місцях, у тому числі спонукання до корупційних дій.

«Я хотів би наголосити, що наведення порядку в сфері державної митної справи - це наша з вами спільна справа. Адже ініціативи керівництва Служби мають бути підтримані митними брокерами та суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності. Не спонукайте, не давайте митникам підстав здійснювати корупційні діяння. Тільки разом ми подолаємо це ганебне явище», - закликав Віталій Науменко митних брокерів. 

 

Порядок проходження митного контролю через «зелений коридор»

Обираючи формою проходження митного контролю «зелений коридор», громадяни повинні дотримуватись правил переміщення товарів.

Нагадуємо, що «зелений коридор» призначений для громадян, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо їх ввезення або вивезення. Громадяни, які проходять через даний коридор, звільняються від подання письмової митної декларації.

Зокрема, по «зеленому коридору» дозволено переміщувати:

1) особисті речі:

- два мобільних телефони, одна відеокамера, один фотоапарат, два переносних персональних комп'ютера;

-  спортивне спорядження;

-  особисті прикраси, одяг, взуття,  які були у користуванні;

-  500 мл туалетної води та/або 100 мл парфумів;

- інші товари для особистого користування.

2) товари, загальна вартість яких не перевищує 500 євро, а вага 50 кг (наземним транспортом) та 1 000 євро (повітряним).

3) готівкову валюту України або іноземну валюту у сумі, яка не перевищує 10 000 євро (в еквіваленті) на одну особу.

4) алкогольні напої: горілчані вироби (горілка, коньяк, віскі та інші) у кількості 1 л, вино  -  2 л, пиво  -  5 л.

5) тютюнові вироби  -  200 цигарок або 50 сигар чи 250 г тютюну (або 250 г цих виробів).

6) продукти харчування для власного споживання на суму, яка не перевищує 200 євро:

-  в упаковці виробника (призначеній для роздрібної торгівлі)  - 1 упаковка або загальною масою не більше, ніж 2 кг кожного найменування;

-  без упаковки - до 2 кг кожного найменування;

- неподільний продукт, готовий до безпосереднього вживання - 1 шт. кожного найменування.

7) лікарські засоби  у кількості, що не перевищує 5 упаковок кожного найменування на одну особу (крім тих, що містять наркотичні чи психотропні речовини) або що не перевищує зазначену в рецепті (наявному в особи), виданому на ім'я цієї особи та засвідченому печаткою лікаря та/або закладу охорони здоров'я.

Водночас, якщо переміщуються через «зелений коридор» товари, які заборонені або обмежені законодавством України, або товари в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон, порушення даних правил тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі, якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.

Порушення порядку проходження митного контролю в зонах спрощеного митного контролю передбачено ст. 471 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495-VI зі змінами та доповненнями.

 

Новини законодавства

Затверджено форми заявок на придбання акцизних марок

   Наказом Міністерства доходів і зборів України від 04.02.2014 №115 "Про затвердження форм заявок-розрахунків на виготовлення та придбання марок акцизного податку, звіту про використання марок акцизного податку та журналів для обліку марок акцизного податку"  затверджено нові редакції форм заявок-розрахунків на виготовлення і придбання акцизних марок, звіту про використання марок акцизного збору та журналів для обліку марок акцизного збору. Наказом №115 затверджено дві нові форми:

- Зведена заявка-розрахунок на виготовлення необхідної кількості марок акцизного податку;

- Звіт про рух та залишки марок акцизного податку для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

   Наказ набирає чинності з 18.03.2014 року.

 

Затверджено Формат електронного документа звітності суб'єктів господарювання

З метою виконання розпоряджень Кабміну від 07.08.2013 №587-р "Про схвалення Концепції створення та функціонування автоматизованої системи "Єдине вікно подання електронної звітності" та від 17.10.2013 N 809-р "Про затвердження плану заходів щодо реалізації Концепції створення та функціонування автоматизованої системи "Єдине вікно подання електронної звітності"  Міндоходів наказом від 29.11.2013 № 729 затвердило Формат (стандарт) електронного документа звітності суб'єктів господарювання, який призначений для формування та передачі звітності в електронному вигляді суб'єктами господарювання.  

Крім цього, затверджено Опис довідників, що публікуються з Форматом (стандартом) електронного документа звітності суб'єктів господарювання.

Наказ набирає чинності з 21.03.2014 року.

 

Затверджено Податкову декларацію з податку на прибуток банку

Наказом Міністерство доходів і зборів України від 06.02.2014 № 121 затверджено форму Податкової декларації з податку на прибуток банку (зареєстровано у Мінюсті України 14.02.2014 за №296/25073).

Наказ набирає чинності з 18.03.2014 року.

 

Затверджено Податковий звіт про використання коштів неприбуткових установ та організацій

          Наказом Міністерство доходів і зборів України від 27.01.2014 №85 затверджено  форму і Порядок складання Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій (зареєстрований у Мінюсті України 11.02.2014 року за №276/25053).

          У податковому розрахунку визначені нові значення рядка 8, в якому відображаються доходи організацій роботодавців та їх об'єднань і рядка 9, в якому зазначаються доходи садівничих та гаражних кооперативів або товариств, утворених в порядку, визначеному законом.

         Крім того у рядку 1 податкового розрахунку необхідно вказувати також і фінансування Національної академії наук України та створених нею установ та організацій, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів.

         Податковий розрахунок доповнено новим додатком ГД «Розшифровка операцій з гуманітарної допомоги» до рядків 10.1, 13.1 та 16.1 Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій, який заповнюється у разі здійснення операцій з гуманітарної допомоги.

         Наказ набирає чинності з 18.03.2014 року.

 

Затверджені форми торгівельних патентів

Міндоходів наказом від 30.12.2013 р. № 867 затвердило форми і Порядок заповнення торгівельних патентів, форма Заявки на придбання торгівельних патентів.

 В порівнянні з патентними формами, що діють, затвердженими ДПАУ, кардинальних нововведень немає. З Порядку заповнення торгівельних патентів вилучена згадка про те, що бланки торгівельних патентів є документами строгого обліку.

Форми набрали чинності з 21 березня 2014 року.

Єдиний соціальний внесок

Порядок сплати єдиного внеску фізичними особами - «спрощенцями»

Фізичні особи-підприємці, які застосовують спрощену систему оподаткування, сплачують єдиний внесок за періоди, в яких вони були платниками єдиного податку. Це відбувається незалежно від того, отримували вони дохід у цей період чи ні.

Для зазначеної категорії платників єдиний внесок нараховується у розмірі 34,7% на суми, що визначаються ними самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Порядок сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначено Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства доходів і зборів України 09 вересня 2013 року № 455, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2013 року за № 1622/24154.

 

При сплаті єдиного внеску у полі «Призначення платежу» розрахункового документа необхідно заповнювати:

Код 101 - у разі сплати самостійно задекларованих сум;

Код 128 - у разі сплати суми єдиного внеску, визначеної за результатами камеральної перевірки підрозділів доходів і зборів з фізичних осіб;

Код 133 - у разі сплати суми єдиного внеску, визначеної за результатами документальної перевірки підрозділів доходів і зборів з фізичних осіб;

Коди 017, 018, 139, 054, 055, 196, 197, 199 - у разі погашення сум боргу з єдиного внеску.

Наказ Міндоходів від 22.10.2013 року №609 «Про затвердження Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів»

 

Роз'яснення податкового законодавства

Ставка єдиного податку при здійсненні видів діяльності, не зазначених у реєстрі

Дохід, отриманий платниками єдиного податку І та ІІ груп від провадження видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку, оподатковується за ставкою 15%.

При цьому такі платники зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, тобто на загальну систему оподаткування. Такий перехід необхідно здійснити з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися види діяльності, не зазначені у реєстрі платників єдиного податку.

Нагадуємо, платники єдиного податку несуть відповідальність згідно з Податковим кодексом за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій.

 Порядок нарахування та ставки єдиного податку визначено розділом XIV Податкового кодексу України.  

 

При імпорті і операціях з підакцизними товарами в податковій накладній

використовуються коди УКТЗЕД-2012

З 1 січня 2014 року при здійсненні операцій по реалізації товарів, які були ввезені на митну територію України (як до, так і після 1 січня 2014 року), а також підакцизних товарів, в податкових накладних слід вказувати код УКТЗЕД версії 2012 роки.

У загальнодоступному ресурсі «ЗІР» Міндоходів було розміщене роз'яснення з приводу зіставлення код УКТ ЗЕД версії 2007 років з УКТ ЗЕД версії 2012 роки. При необхідності, потрібно використовувати Перехідні таблиці, затверджені наказом Міндоходів від 22.01 2014 р. № 54.

 

Як заповнювати графи 5 і 6 податковій накладній при постачанні послуг

Міндоходів  роз'яснює заповнення граф 5 і 6 податкової накладної при постачанні послуг, в т.ч. частковому постачанні або частковій передоплаті вартості послуг, що мають лише вартісний вимір.

В разі складання податкової накладної на повне постачання послуги або на суму коштів, що поступили на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) в повному об'ємі, в графі 5 податкової накладної вказується одиниця виміру «послуга», а в графі 6 вказується «1».

При складанні податкової накладної на часткове постачання послуги або на суму попередньої оплати частини вартості послуги, в графі 5 податкової накладної вказується слово «послуга», а в графі 6 - відповідна доля наданої (сплаченої) послуги у вигляді десяткового дробу. Наприклад, в разі постачання частини послуги, яка відповідає половині об'єму, вказаного в договорі, або в разі здобуття суми передоплати половини договірної вартості послуги, в графі 6 вказується «0,5».

 

Користуйтеся електронними сервісами!

Для якісного обслуговування платників на веб-порталі Міндоходів функціонують електронні сервіси:

«Електронний кабінет платника податків»

«Електронна митниця»

«Дізнайся більше про свого бізнес-партнера»

«Реєстр платників ПДВ»

«Акредитований центр сертифікації ключів»

«Адреси масової реєстрації»

«Електронна звітність»

«Декларування он-лайн»

«Інформаційно-довідковий ресурс»

 

Акредитований центр сертифікації ключів

Акредитований центр сертифікації ключів

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року №229 «Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів», утворено юридичну особу публічного права - Інформаційно-довідковий департамент Міндоходів, який став правонаступником Інформаційно-довідкового департаменту державної податкової служби.

У складі Інформаційно-довідкового департаменту Міндоходів функціонує Акредитований центр сертифікації ключів (далі - АЦСК ІДД), метою діяльності якого є безкоштовне надання послуг електронного цифрового підпису (далі - ЕЦП) органам державної влади, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам та організаціям всіх форм власності, іншим суб'єктами господарської діяльності та фізичним особам.

Робота АЦСК ІДД забезпечується сучасним програмно-технічним комплексом у складі якого використовуються унікальні програмно-апаратні рішення, які забезпечують високий рівень надійності захисту інформації.

До послуг ЕЦП, які надаються АЦСК ІДД належать:

 • реєстрація заявників;
 • надання у користування надійних засобів ЕЦП;
 • допомога при генерації відкритих та особистих ключів;
 • обслуговування посилених сертифікатів ключів заявників, що включає сертифікацію відкритих ключів заявників, розповсюдження та зберігання посилених сертифікатів ключів, управління статусом посилених сертифікатів ключів та розповсюдження інформації про статус сертифікатів ключів;
 • надання послуги фіксування часу;
 • консультативні послуги за зверненням підписувачів.

 

Процедура блокування посиленого сертифіката

Підписувач (заявник) має право за власним бажанням здійснити блокування сертифіката ключа. Під блокуванням сертифіката ключа розуміється тимчасове призупинення чинності сертифіката строком до 30 календарних днів.

Підписувач (заявник) зобов'язаний невідкладно звернутися до АЦСК ІДД за блокуванням сертифіката ключа, з наступним його скасуванням, у разі:

 • компрометації особистого ключа підписувача (факт або обґрунтована підозра того, що особистий ключ став відомий іншим особам, втрата можливості подальшого використання особистого ключа із будь-яких обставин, зокрема, втрата або пошкодження носія ключової інформації тощо);
 • зміни відомостей, зазначених у сертифікаті ключа: переведення на іншу посаду або звільнення з роботи підписувача (для сертифікатів, в яких зазначена посада його власника); зміна прізвища; виявлення помилок у реквізитах сертифіката ключа тощо.

 

Блокування посиленого сертифіката у телефонному режимі

Заява в усній формі подається заявником (підписувачем) до АЦСК ІДД засобами телефонного зв'язку за номером (044) 284-00-10, при цьому заявник повинен повідомити адміністратору реєстрації наступну інформацію:

 • ідентифікаційні дані власника сертифіката;
 • реєстраційний номер сертифіката ключа;
 • ключову фразу голосової автентифікації.

 

Блокування посиленого сертифіката за заявою у письмовій формі

Письмова заява подається до АЦСК ІДД або до відокремленого пункту реєстрації користувачів за встановленою формою та засвідчується власноручним підписом заявника (підписувача). У разі якщо власником сертифіката є юридична особа, підпис уповноваженого представника юридичної особи засвідчується печаткою.

Подання заяви на блокування сертифіката ключа здійснюється тільки протягом робочого дня АЦСК ІДД.

 

Процедура поновлення строку чинності посиленого сертифіката

Поновлення строку чинності посиленого сертифіката ключа можливе лише для заблокованих сертифікатів ключів, термін блокування яких не скінчився.

Для здійснення поновлення строку чинності сертифіката ключа, заявник подає до АЦСК ІДД або відокремленого пункту реєстрації, письмову заяву встановленого зразку.

Подання заяви на поновлення сертифіката ключа здійснюється тільки протягом робочого дня АЦСК ІДД.

Сертифікат, який заблоковано у зв'язку зі зміною відомостей зазначених у сертифікаті ключа повинен бути скасований та поновленню не підлягає

 

Процедура скасування посиленого сертифіката

Скасування посиленого сертифіката ключа є достроковим припиненням його чинності. Скасовані сертифікати ключів поновленню не підлягають!

Для скасування сертифіката ключа, заявник протягом робочого часу АЦСК ІДД подає до відокремленого пункту реєстрації користувачів, письмову заяву на скасування сертифіката.

Заявник зобов'язаний звернутися до АЦСК ІДД для скасування сертифіката ключа у разі:

 • компрометації особистого ключа підписувача (факт або обґрунтована підозра того, що особистий ключ став відомий іншим особам, втрата можливості подальшого використання особистого ключа із будь-яких обставин, зокрема, втрата або пошкодження носія ключової інформації тощо);
 • зміни відомостей, зазначених у сертифікаті ключа: переведення на іншу посаду або звільнення з роботи підписувача (для сертифікатів, в яких зазначена посада його власника); зміна прізвища; виявлення помилок у реквізитах сертифіката ключа тощо.

 

Декларування доходів громадян 2014

Декларування доходів - 2014

Бердянська ОДПІ нагадує, останній день подачі декларації - 30 квітня 2014 року. Сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в річній податковій декларації, потрібно до 1 серпня 2014 року.

Для отримання податкової знижки річну декларацію про майновий стан і доходи можна подавати протягом усього поточного року.

Шановні мешканці Бердянська та Бердянського району! Не зволікайте з подачею декларацій і вже найближчим часом завітайте до податкової інспекції та задекларуйте свої доходи.

 

Подання річної податкової декларації у разі отримання доходів

від декількох податкових агентів

Згідно з положеннями Податкового кодексу України обов'язкове подання декларації передбачено для громадян, які отримували у минулому році доходи не від податкових агентів та доходи, з яких протягом минулого року податок не утримувався, зокрема, це іноземні доходи, доходи у вигляді спадщини та подарунків, доходи від операцій з продажу (обміну) нерухомого та рухомого майна та інші.

Також обов'язкове подання річної декларації передбачено для громадян, які у звітному минулому році отримували доходи у вигляді заробітної плати та за цивільно-правовими договорами від двох або більше податкових агентів і при цьому загальна річна сума таких оподатковуваних доходів перевищує 120 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року - у 2013 році 137 640 грн.

Тобто, якщо загальна сума оподатковуваних доходів у вигляді заробітної плати та за цивільно - правовими договорами, отриманих від декількох податкових агентів у 2013 році перевищує 137 640 грн., громадянин зобов'язаний подати річну податкову декларацію. Якщо загальна річна сума оподатковуваних доходів, отриманих від податкових агентів у минулому 2013 році у вигляді заробітної плати та доходів за цивільно - правовими не перевищить 137 640 грн., та відсутні інші підстави для надання річної податкової декларації, декларація не подається.

 

Платники податків запитували

Минулого року громадянин надавав послуги іншим громадянам по догляду за дітьми (робота няні).   Який порядок оподаткування зазначених доходів?

Як визначено положеннями Податкового кодексу, платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.

Особою, яка не є податковим агентом, вважається нерезидент або фізична особа, яка не має статусу суб'єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка перебуває на обліку в органах державної податкової служби як особа, що провадить незалежну професійну діяльність.

Таким чином громадяни, які отримували протягом звітного року доходи не від податкових агентів,   зобов'язані  до 1 травня року, що настає за  звітним,  надати  податкову декларацію в якій відобразити  суму  отриманого доходу, суму сплаченого протягом звітного  року податку та податкового зобов'язання.  Сума податкового зобов'язання, зазначена  в   податковій декларації, сплачується громадянами самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним.

 

Минулого року громадянин отримував  нецільову благодійну допомогу від декількох  підприємств. Чи  необхідно у  зазначеному випадку надавати  річну декларацію про отримані доходи?

Відповідно до підпункту 170.7.3 статті 170 Податкового кодексу України (далі ПКУ) не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами - юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу, встановленого на 1 січня такого року - у 2013 році 1610  грн. на рік.

Підпунктом 170.7.1 статті 170 ПКУ визначено, що для цілей оподаткування благодійна допомога поділяється на цільову та нецільову. Зокрема, нецільовою вважається допомога, яка надається без встановлення таких умов або напрямів.

Тобто   від оподаткування податком на доходи звільняється  благодійна, в тому числі матеріальна   допомога  у 2013 році в розмірі 1610 грн. на рік, яка виплачується резидентами - юридичними або фізичними особами, в тому числі благодійними організаціями, які є резидентами України. Сума благодійної, в тому числі матеріальної допомоги, яка перевищує зазначений розмір підлягає оподаткуванню на загальних підставах за ставками, визначеними пунктом 167.1 статті 167 ПКУ.   Зокрема, згідно з п. 167.1 статті 167 ПКУ, ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, одержаних (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.4 цієї статті), у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які виплачуються (надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу у державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри. Якщо база оподаткування  в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, до суми такого перевищення застосовується ставка 17 відсотків.

При   виплаті благодійної, в тому числі матеріальної   допомоги, яка перевищує   розмір, визначений ПКУ, одним податковим агентом, сума її перевищення підлягає оподаткуванню податковим агентом  за місцем виплати доходу. У разі  виплати благодійної, в тому числі матеріальної   допомоги, яка перевищує   розмір, визначений ПКУ,  двома або більше податковими агентами, платник податку зобов'язаний подати річну податкову декларацію із зазначенням її суми та сплатити податок на доходи фізичних осіб.

Таким чином громадяни, які отримували протягом звітного року від декількох податкових агентів  доходи у вигляді благодійної, в тому числі матеріальної   допомоги, яка перевищує   розмір, визначений ПКУ (у 2013 році 1610 грн. на рік), зобов'язані до 1 травня року, що настає за  звітним,  надати  податкову декларацію в якій відобразити суму отриманого доходу, суму сплаченого протягом звітного  року податку та податкового зобов'язання. Сума податкового зобов'язання, зазначена в податковій декларації сплачується громадянами самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним.

 

Чи мають право на застосування  податкової знижки  особи, які відмовились від одержання реєстраційного номера (індивідуального ідентифікаційного номера)?

Згідно з пп.166.4.1 статті 166 Податкового кодексу України (далі ПКУ),  податкова знижка може бути надана виключно резиденту, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку, а також резиденту - фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний орган державної податкової служби і має про це відмітку у паспорті.

Таким чином громадяни,  які є резидентами України та через свої релігійні переконання відмовилися   від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків,  офіційно повідомили  про це  орган державної податкової служби і мають про це відмітку у паспорті, мають право на застосування  податкової знижки  на загальних підставах.

 

Чи  можливо включити  до податкової знижки  сплачену суму коштів на навчання на  підготовчих курсах,  які діють при вищих навчальних закладах?

Навчання на підготовчих курсах є додатковою послугою навчального закладу, метою якої  є підготовка до вступу на навчання до учбового закладу. Навчання на таких курсах не є обов'язковим і не зараховується у загальний курс навчання безпосередньо за обраним фахом після вступу до вузу. Навчання на підготовчих курсах оплачується згідно з окремим о договором. Таким чином, включення до податкової знижки оплати за навчання на підготовчих курсах для вступу до вузів, не передбачено чинним законодавством.

 

Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування

Який день вважається днем сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування?

     Відповідно до частини 7 ст. 9 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зі змінами і доповненнями (далі - Закон № 2464) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄВ) сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. Платники, які не мають банківського рахунку, сплачують внесок шляхом готівкових розрахунків через банки чи відділення зв'язку.

     Згідно частини 10 ст. 9 Закону № 2464 днем сплати ЄВ вважається:

     1) у разі перерахування сум ЄВ з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів;

     2) у разі сплати ЄВ готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі;

     3) у разі сплати ЄВ в іноземній валюті - день надходження коштів на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

 

Чи необхідно під час подання звіту по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування мати при собі документи, що посвідчують особу страхувальника або уповноважену на це особу?

     Порядок, строки подання звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄВ) до органів доходів і зборів, та його форму встановлює Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 09 вересня 2013 року № 454 (далі - Порядок № 454).
          Відповідно до п. 2.1 Порядку № 454 звіт до органів доходів і зборів подається страхувальником або відповідальною особою страхувальника за місцем взяття на облік в органах доходів і зборів в один із таких способів:

     засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідальних осіб у порядку, визначеному законодавством;
     на паперових носіях, завірених підписом керівника страхувальника та скріплених печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації;
     на паперових носіях, якщо у страхувальника кількість застрахованих осіб не більше п'яти.
     Таблиці звіту завіряються підписами керівника та головного бухгалтера (за наявності такої посади у страхувальника). Якщо страхувальник є юридичною особою, таблиці звіту засвідчуються печаткою страхувальника. Якщо страхувальник є фізичною особою, таблиці звіту засвідчуються печаткою страхувальника (за наявності) (п. 2.7 Порядку № 454).

Згідно п. 2.8 Порядку № 454 звіт повинен містити обов'язкові реквізити, зокрема, підписи страхувальника - фізичної особи та/або посадових осіб страхувальника, засвідчені печаткою страхувальника (за наявності).

Електронна форма звіту, що подається на електронних носіях, повинна бути ідентичною звіту на паперових носіях (п. 2.9 Порядку № 454).

Під час прийняття звіту, що подається особисто страхувальником або уповноваженою на це особою, відповідальна особа органу доходів і зборів зобов'язана візуально перевірити наявність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктом 2.8 цього розділу, на паперових носіях (п. 2.16 Порядку № 454).

Відповідно до п. 19.2 ст. 19 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) представниками платника податків визначаються особи, які можуть здійснювати представництво його законних інтересі та ведення справ, пов'язаних із сплатою податків, на підставі закону про довіреності. Довіреність, видана платником податків - фізичною особою на представництво його інтересів та ведення справ, пов'язаних із сплатою податків, має бути засвідчена відповідно до вимог чинного законодавства.

Згідно з п. 19.3 ст. 19 ПКУ представник платника податків користується правами, встановленими цим Кодексом.

Таким чином, під час подання звіту щодо сум нарахованого ЄВ до органів доходів і зборів необхідно пред'являти документи, що посвідчують особу, яка представляє інтереси страхувальника.

 

Чи обов'язкове проведення звірення сум нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування?

     Відповідно до частини 7 ст. 14 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 2464) органи доходів і зборів зобов'язані проводити звірення сум нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄВ) за вимогою платників, зазначених у пунктах 1, 4 і 5 частини 1 ст. 4 Закону № 2464, а саме: роботодавців, фізичних осіб - підприємців та осіб, які забезпечують себе роботою самостійно.

     При цьому, Інструкція про порядок формування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 09 вересня 2013 року № 455, та Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 09 вересня 2013 року № 454, не передбачають обов'язкового проведення платниками звірення сум нарахування та сплати ЄВ.

 

До якого органу доходів і зборів подається звітність та сплачується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у разі зміни суб'єктом господарювання протягом бюджетного року місцезнаходження, пов'язаного зі зміною адміністративного району?

     Відповідно до п. 4 частини 1 ст.6 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 2464) платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄВ) зобов'язаний подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника ЄВ у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

     Згідно з п.3.7 розділу ІІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09 вересня 2013 року № 454, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 вересня 2013 року за № 1628/24160, якщо страхувальник із числа страхувальників, зазначених у пунктах 3.1, 3.2 та 3.4 цього розділу, у звітному періоді змінює місцезнаходження, або місце реєстрації, або місце проживання (поза межами територіального обслуговування органу доходів і зборів, в якому він перебував на обліку), звіт за цей звітний період (з першого до останнього календарного числа звітного періоду) подається до органу доходів і зборів за новим місцем взяття на облік.

     Таким чином, у разі зміни суб'єктом господарювання протягом бюджетного року місцезнаходження, пов'язаного зі зміною адміністративного району, звітність про суми нарахованого ЄВ подається та сплачується ЄВ за новим місцем взяття на облік.

 

Чи переноситься граничний термін сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, якщо останній день строку сплати припадає на вихідний або святковий день?

     Відповідно до частини 8 ст. 9 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями платники єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄВ) - роботодавці зобов'язані сплачувати ЄВ, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати ЄВ, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.     Порядок нарахування і сплати ЄВ затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 09 вересня 2013 року № 455 «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2013 року за № 1622/24154 (далі - Інструкція № 455).

     Пунктом 4.10 розділу ІV Інструкції № 455 встановлено, що у разі якщо останній день строків сплати ЄВ, зазначених у цій Інструкції, припадає на вихідний або святковий день, останнім днем таких строків сплати ЄВ вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.

 

Екологічний податок

Що є об'єктом та базою оподаткування екологічним податком?

     Відповідно до п. 242.1 ст.242 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) об'єктом та базою оподаткування екологічним податком є:

     обсяги та види забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами;

     обсяги та види забруднюючих речовин, які скидаються безпосередньо у водні об'єкти;
     обсяги та види (класи) розміщених відходів, крім обсягів та видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання;
     обсяги та види палива, у тому числі виробленого з давальницької сировини, реалізованого або ввезеного на митну територію України податковими агентами, крім: обсягів палива вивезених з митної території України в митних режимах експорту або реекспорту та/або переробки на митній території України засвідчених належно оформленою митною декларацією; мазуту та пічного палива, що використовуються в процесі виробництва тепло- та електроенергії;

     обсяги та категорія радіоактивних відходів, що утворюються внаслідок діяльності суб'єктів господарювання та/або тимчасово зберігаються їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк;

     обсяги електричної енергії, виробленої експлуатуючими організаціями ядерних установок (атомних електростанцій).

     Крім того, згідно з п. 242.2 ст. 242 ПКУ об'єктом та базою оподаткування екологічним податком за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів є:

     транспортний засіб, що ввозиться на митну територію України в митному режимі імпорту;
     транспортний засіб, вироблений (виготовлений) в Україні для продажу на внутрішньому ринку України;

     транспортний засіб, придбаний в особи, яка не є платником цього податку згідно з пп. 240.6.1 п. 240.6 ст. 240 ПКУ;

     транспортний засіб, придбаний в осіб, зазначених у пп. 242.3.1 п. 242.3 ст. 242 ПКУ;
     кузов для транспортного засобу товарної підпозиції 8707 10 згідно з УКТ ЗЕД, що ввозиться на митну територію України в митному режимі імпорту, за винятком кузовів товарної категорії 8707 10 10, ввезених на митну територію України «для промислового складання» транспортних засобів відповідно до Митного тарифу України.

     Поряд з цим, не є об'єктом та базою оподаткування транспортні засоби, що:
     реалізуються для інвалідів, у тому числі дітей-інвалідів, а також транспортні засоби спеціального призначення (швидка медична допомога, транспортні засоби пожежної і техногенної безпеки та для потреб підрозділів центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах цивільного захисту та рятувальної справи), оплата вартості яких здійснюється за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, коштів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування (пп. 242.3.1 п.242.3 ст.243 ПКУ);

     придбаваються на території України і в установленому порядку були вперше зареєстровані та/або перереєстровані, до 01.09.2013, у власників транспортних засобів або в осіб, які не є платниками цього податку згідно з пп. 240.6.5 п.240.6 ст. 240 ПКУ, а також якщо такі транспортні засоби реалізовані після 01.09.2013 (пп. 242.3.2 п.242.3 ст.243 ПКУ).

 

Які встановлені ставки екологічного податку та чи проводиться їх індексація?

     Статтями 243-248 розділу VIIІ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755 зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) встановлені ставки екологічного податку, а саме:

     ставки податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (ст. 243 ПКУ);

     ставки податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин пересувними джерелами забруднення (ст. 244 ПКУ);

     ставки податку за скиди забруднюючих речовин   у водні об'єкти (ст. 245 ПКУ);

     ставки податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах (ст. 246 ПКУ);

     ставки податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів (ст. 246 прим.1 ПКУ);

     ставки податку за утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) (ст. 247 ПКУ);

     ставки податку за тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк (ст. 248 ПКУ).

     Пунктом 4 розділу XIX «Прикінцеві положення» ПКУ передбачено, що Кабінет Міністрів України щорічно до 1 червня вносить до Верховної Ради України проект закону про внесення змін до ПКУ щодо ставок оподаткування, визначених в абсолютних значеннях, з урахуванням індексів споживчих цін, із екологічного податку.  

     Водночас відповідно до п. 2 підр. 5 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ за податковими зобов'язаннями з екологічного податку, що виникли:

     з 1 січня 2014 року (для виробників електроенергії на теплоелектроцентралях та ТЕС з 1 січня 2016 року) ставки податку становлять 100 відсотків від ставок, передбачених ст.ст.

 243, 244, 245 і 246 ПКУ.

 

Який перший звітний (податковий) період для подання податкової декларації екологічного податку для суб'єктів господарювання, які використовують автономні системи опалення (котли) при наявності або відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення?

      Відповідно до п. 249.3 ст. 249 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) суми екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, обчислюються платниками податку самостійно щокварталу виходячи з фактичних обсягів викидів, ставок податку.

      Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу (п. 250.1 ст. 250 ПКУ).
       Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації до 1 грудня року, що передує звітному, подають до контролюючих органів переліки підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців, яким в установленому порядку видано, зокрема, дозволи на викиди, а також направляють інформацію про внесення змін до переліку до 30 числа місяця, що настає за кварталом, у якому такі зміни відбулися (п. 250.3 ст. 250 ПКУ).

      Платники податку, крім тих, які визначені п. 240.2 та п.п. 240.2 прим.1.1 і 240.2 прим.1.3 п. 240.2 прим. 1 ст. 240 ПКУ, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 ПКУ, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, за винятком податкових агентів, визначених п.п. 241.2.2 п. 241.2 ст. 241 ПКУ, які сплачують податок до або в день подання митної декларації, зокрема, за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення - за місцем розміщення стаціонарних джерел (п.п. 250.2.1 п. 250.2 ст. 250 ПКУ).

     Отже, суб'єкти господарювання у разі використання автономних систем опалення є платниками екологічного податку за фактичний обсяг забруднюючих речовин, які утворюються і викидаються в атмосферне повітря при згоранні палива (незалежно від наявності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення), та подають податкову декларацію екологічного податку починаючи з календарного кварталу, у якому здійснено такі викиди.

 

Платники податків запитували на «гарячій лінії»

Оподаткування поворотної фінансової допомоги, не повернутої в строк

Як оподатковується поворотна фінансова допомога, що отримана фізичною особою - підприємцем під час застосування загальної системи оподаткування та залишається не повернутою ним протягом 12 календарних місяців з дня її отримання під час застосування вже спрощеної системи оподаткування?

Поворотна фінансова допомога - це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.

Згідно з п. 177.1 ст. 177 Податкового кодексу України (далі - Податковий кодекс) оподаткуванню підлягають доходи фізичних осіб - підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності.

Враховуючи те, що поворотна фінансова допомога (позика), отримана фізичною особою - підприємцем, яка застосовує загальну систему оподаткування, відповідно до умов договору підлягає обов'язковому поверненню у визначений строк, протягом дії договору сума такої допомоги не включається до складу доходу суб'єкта господарювання.

Якщо сума поворотної фінансової допомоги не повертається у визначений у договорі строк, то вона включається до складу доходів фізичної особи - підприємця.

Згідно з пп. 292.1.1 п. 292.1 ст. 292 Податкового кодексу доходом фізичної особи - підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій (готівковій та/або безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 цієї статті.

Отже, поворотна фінансова допомога, отримана фізичною особою - підприємцем - платником єдиного податку у період застосування загальної системи оподаткування й не повернута нею протягом 12 календарних місяців з дня її отримання (термін повернення припав на період застосування спрощеної системи оподаткування), включається до складу доходу й оподатковується за ставками, визначеними пунктами 293.2, 293.3 ст. 293 Податкового кодексу, за умови неперевищення обсягу доходу, визначеного п. 291.4 ст. 291 цього Кодексу. При перевищенні у податковому (звітному) періоді обсягу доходу, визначеного цим пунктом, платник єдиного податку зобов'язаний застосувати до суми перевищення ставку єдиного податку в розмірі 15% і за заявою перейти на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку другої, третьої або п'ятої групи, або перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Податковим кодексом.

 

Дохід отримано від виду діяльності, не зазначеного в реєстрі

Як оподатковується дохід фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку першої або другої групи, отриманий від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, та яка відповідальність застосовується до такого платника?

Згідно з пп. 293.4.2 п. 293.4 ст. 293 Податкового кодексу ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої та другої груп у розмірі 15%, зокрема, до доходу, отриманого від провад­ження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, віднесених до першої або другої групи.

Платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Податковим кодексом, у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності (пп. 7 пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 цього Кодексу).

Реєстрація платника єдиного податку анулюється шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у випадках, визначених пп. 298.2.3 вищезазначеного пункту.

Крім того, платники єдиного податку несуть відповідальність згідно з Податковим кодексом за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій.

Таким чином, до доходу, отриманого платниками єдиного податку першої та другої груп від провадження видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку, застосовується ставка у розмірі 15%. При цьому такі платники зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів (загальна система оподаткування) з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися види діяльності, не зазначені у реєстрі платників єдиного податку.

 

Визначення звітного періоду для застосування нової ставки податку

З якого звітного (податкового) періоду фізична особа - підприємець - платник єдиного податку першої або другої групи повинна сплачувати єдиний податок за новою ставкою або у більшому розмірі у разі зміни місця провадження господарської діяльності та/або видів господарської діяльності?

Відповідно до п. 293.2 ст. 293 Податкового кодексу фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, із розрахунку на календарний місяць:

для першої групи платників єдиного податку - у межах від 1 до 10% розміру мінімальної заробітної плати;

для другої групи платників єдиного податку - у межах від 2 до 20% розміру мінімальної заробітної плати.

При цьому п. 293.6 вищезазначеної статті передбачено, що у разі здійснення платниками єдиного податку першої і другої груп кількох видів господарської діяльності застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений для таких видів господарської діяльності.

У разі здійснення платниками єдиного податку першої і другої груп господарської діяльності на територіях більш як однієї сільської, селищної або міської ради застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений цією статтею для відповідної групи таких платників єдиного податку.

Пунктом 298.5 ст. 298 Податкового кодексу визначено, що у разі зміни податкової адреси суб'єкта господарювання, місця провадження господарської діяльності, видів господарської діяльності заява подається платниками єдиного податку першої і другої груп не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулися такі зміни. Нарахування авансових внесків для платників єдиного податку другої групи здійснюється контролю­ючими органами на підставі заяви такого платника щодо розміру обраної ставки єдиного податку (п. 295.2 ст. 295 Кодексу).

Отже, у разі подання фізичною особою - підприємцем - платником єдиного податку першої або другої групи заяви про зміну місця провадження господарської діяльності та/або видів господарської діяльності, внаслідок чого змінюється ставка єдиного податку, нова ставка застосовується починаючи з місяця, в якому подано заяву про відповідні зміни.

 

Включення безоплатно отриманих товарів до доходу платника єдиного податку

Чи вважаються безоплатно отриманими товари (роботи, послуги) та чи включається їх вартість до доходу фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку, якщо за домовленістю сторін кредиторську заборгованість за придбані, але не оплачені товари (роботи, послуги) списано до закінчення терміну позовної давності?

Відповідно до п. 292.3 ст. 292 Податкового кодексу до суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг).

Безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними відповідно до законодавства, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником.

Крім того, пп. «б» пп. 14.1.13 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу визначено, що безоплатно надані товари, роботи, послуги - це роботи (послуги), що виконуються (надаються) без висування вимоги щодо компенсації їх вартості.

Тобто якщо за домовленістю сторін кредиторську заборгованість за придбані, але не оплачені товари (роботи, послуги) списано до закінчення терміну позовної давності, то товари (роботи, послуги) є безоплатно отриманими, оскільки особа, яка їх передала, не вимагає компенсації їх вартості.

Вартість таких товарів (робіт, послуг) включається до доходу платника єдиного податку у звітному періоді, в якому досягнуто домовленість щодо прощення заборгованості.

 

Зазначення видів діяльності у заяві

Чи має право фізична особа - підприємець - платник єдиного податку в заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначити код виду діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010, якщо окремі види діяльності цього коду не дають права на застосування спрощеної системи оподаткування та не здійснюються таким платником?

Згідно з п. 291.3 ст. 291 Податкового кодексу фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим главою І розділу XIV цього Кодексу, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Нормами пп. 291.5.1 п. 291.5 вищезазначеної статті встановлено види діяльності, які не дають права суб'єктам господарювання (фізичним особам - підприємцям) бути платниками єдиного податку.

Відповідно до пп. 5 п. 298.3 ст. 298 Податкового кодексу у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначаються обрані фізичною особою - підприємцем першої та другої груп види господарської діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010.

Згідно з положеннями наказу Держспоживстандарту України від 11.10.2010 р. № 457 Класифікація видів економічної діяльності не завжди відповідає всім потребам користувачів за межами статистичної системи, у зв'язку з чим можуть виникнути суперечності стосовно юридичного використання коду КВЕД. Слід мати на увазі, що код виду діяльності не створює прав чи обов'язків для підприємств і організацій, не спричинює жодних правових наслідків. Код виду діяльності не є обов'язково достатнім критерієм для виконання умов, передбачених нормативними актами. У застосуванні нормативних актів чи контрактів код виду діяльності - це припущення, а не доказ.

Таким чином, якщо код виду діяльності за КВЕД ДК 009:2010 передбачає кілька видів господарської діяльності, в тому числі ті, що не дають права на застосування спрощеної системи оподаткування, то фізична особа - підприємець - платник єдиного податку в заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначає перелік видів діяльності, віднесених до відповідного коду, крім видів господарської діяльності, на які встановлено заборону.

 

Включення пально-мастильних матеріалів до складу витрат

Чи включаються до складу витрат фізичної особи - підприємця, яка застосовує загальну систему оподаткування, витрати на придбання пально-мастильних матеріалів, і якщо так, то на підставі яких документів?

Згідно з п. 177.2 ст. 177 Податкового кодексу об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтверд­женими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

До переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до операційної діяльності згідно з розділом III зазначеного Кодексу.

Відповідно до п. 138.1 ст. 138 Податкового кодексу витрати, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, складаються з витрат операційної діяльності, які визначаються згідно з пунктами 138.4, 138.6 - 138.9, підпунктами 138.10.2 - 138.10.4 п. 138.10, п. 138.11 зазначеної статті.

Відповідно до пп. 5 п. 6 Порядку, затвердженого наказом Міндоходів України від 16.09.2013 р. № 481 (далі - наказ № 481), документами, які безпосередньо пов'язані з отриманим доходом, можуть бути, зокрема, акт виконаних робіт (наданих послуг) та інші документи, що засвідчують факт оплати товарів, робіт, послуг.

Наказом Мінінфраструктури України від 05.12.2013 р. № 983 затверджено зміни до Правил перевезень вантажним автомобільним транспортом в Україні та нову форму товарно-транспортної накладної (№ 1-ТН).

Враховуючи те, що спільний наказ Мінтрансу України та Мінстату України від 29.12.95 р. № 488/346 та наказ Держкомстату України від 17.02.98 р. № 74, якими було затверджено подорожні листи, втратили чинність, суб'єкти господарювання, які використовують автотранспортні засоби у своїй підприємницької діяльності, мають право не виписувати водіям подорожні листи.

Отже, фізична особа - підприємець має право включити до складу валових витрат вартість використаних пально-мастильних матеріалів, безпосередньо пов'язаних з отриманим доходом від здійснення пасажирських або вантажних перевезень, які документально підтверджено первинними документами, зокрема, угодою, актом виконаних робіт (наданих послуг), товарно-транспортною накладною, розрахунковими документами.

Водночас у зв'язку з тим, що фізичні особи - підприємці не ведуть бухгалтерського обліку відповідно до Закону України від 16.07.99 р. № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», рекомендовано для зручності ведення обліку витрат підприємців на підтвердження факту використання пально-мастильних матеріалів здійснювати їх облік на підставі подорожніх листів.

 

Віднесення витрат попереднього року до витрат звітного року

Чи може фізична особа - підприємець, яка застосовує загальну систему оподаткування, віднести до витрат звітного року витрати попереднього року, якщо залишок товарних запасів на початок та кінець попереднього року не відображався у Книзі обліку доходів і витрат?

Відповідно до п. 177.10 ст. 177 Податкового кодексу фізичні особи - підприємці зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат, у якій щоденно на підставі первинних документів здійснюються записи про операції, що відбулися у звітному (податковому) періоді.

Наказом ДПА України від 24.12.2010 р. № 1025, який діяв до 18.10.2013 р., було затверджено форму Книги обліку доходів і витрат, в якій фізичні особи - підприємці вели залишок товарних запасів, а саме: заповнювали графу 2 «Залишок товарних запасів, матеріалів, сировини на початок звітного періоду» та графу 11 «Залишок товарних запасів, матеріалів, сировини на кінець звітного періоду».

Водночас формою Книги обліку доходів і витрат та Порядком її ведення, які затверджено наказом № 481, що набрав чинності з 18.10.2013 р., не передбачено ведення залишку товарних запасів фізичними особами - підприємцями. Відповідно до п. 5 зазначеного Порядку записи у Книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід.

У графі 6 «Сума витрат, пов'язаних з придбанням товарів (робіт, послуг)» Книги відображається сума витрат, які документально підтверджені та безпосередньо пов'язані з отриманням доходу за підсумками дня.

До переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до витрат операційної діяльності згідно з розділом III Податкового кодексу.

Таким чином, фізична особа - підприємець, яка застосовує загальну систему оподаткування, має право віднести до витрат звітного року документально підтверджені та безпосередньо пов'язані з придбанням товарів (робіт, послуг) витрати, понесені в попередньому році, але пов'язані з отриманням доходу звітного року.

 

Визначення сум авансових платежів

Яка сума авансових платежів з податку на доходи фізичних осіб враховується при остаточному розрахунку податку за звітний податковий рік у рядку 6 додатка 5 до Податкової декларації про майновий стан і доходи?

Відповідно до п. 177.5.3 п. 177.5 ст. 177 Податкового кодексу остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними у річній податковій декларації про майновий стан і доходи (далі - Податкова декларація), з урахуванням сплаченого ним протягом року податку та збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності на підставі документального підтвердження факту їх сплати.

Підпунктом 1 п. З Інструкції щодо заповнення Податкової декларації, затвердженої наказом Міндоходів України від 11.12.2013 р. № 793, визначено, що у розділі III цієї декларації «Доходи, отримані фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності» відображається остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб - підприємців, отримані від провадження господарської діяльності (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування), розмір якого визначається згідно зі ст. 177 Податкового кодексу.

У разі отримання таких доходів разом з Податковою декларацією заповнюється та подається додаток 5 «Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності». Порядок заповнення додатків до декларації визначено розділом IV вищезазначеної Інструкції. Так, у рядку 06 додатка 5 вказується сума авансових платежів з податку, сплачених платником податку протягом звітного податкового періоду у строки, визначені пп. 177.5.1 п. 177.5 ст. 177 Податкового кодексу.

Отже, у рядку 06 додатка 5 до Податкової декларації зазначається розмір квартальних авансових платежів з податку на доходи фізичних осіб, фактично сплачених до бюджету протягом звітного податкового року відповідно до документів про сплату.

 

Віднесення до складу витрат єдиного внеску

Чи може фізична особа - підприємець, яка застосовує загальну систему оподаткування, віднести до складу витрат єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахований на дохід найманих працівників за минулі періоди, а сплачений у звітному?

Відповідно до п. 177.4 ст. 177 Податкового кодексу до переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до витрат операційної діяльності згідно з розділом III цього Кодексу.

Підпунктом «в» пп. 138.10.4 п. 138.10 ст. 138 Податкового кодексу до складу інших операційних витрат включаються витрати операційної діяльності, пов'язані з господарською діяльністю платника податків, у тому числі суми сплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Крім того, ст. 143 цього Кодексу передбачено, що до складу витрат платника податку відносяться суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірах і порядку, встановлених Законом України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визначаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II Податкового кодексу (п. 138.2 ст. 138 цього Кодексу).

Таким чином, фізичні особи - підприємці, які застосовують загальну систему оподаткування, мають право віднести до складу витрат єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахований на дохід найманих працівників за фактом його сплати, незалежно від того, за який період його нараховано.

 

Подання заяви на реєстрацію електронної книги

Яким чином фізична особа - підприємець, яка застосовує загальну систему оподаткування, подає заяву на реєстрацію Книги обліку доходів і витрат в електронному вигляді?

Міндоходів України впроваджено електронний сервіс «Електронний кабінет платника податків», у підсистемі якого передбачено режим «Ведення Книги обліку доходів і витрат в електронному вигляді та формування податкової декларації» для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють діяльність на загальній системі оподаткування.

З 01.01.2014 р. фізичні особи - підприємці у разі обрання за власним бажанням ведення Книги обліку доходів і витрат в електронній формі зобов'язані відповідно до п. 4 Порядку, затвердженого наказом № 481, укласти договір з територіальним органом Міндоходів за місцем обліку на отримання посиленого сертифіката відкритих ключів.

За допомогою електронного ключа у сервісі «Електронний кабінет платника податків» у режимі «Ведення Книги обліку доходів і витрат в електронному вигляді та формування податкової декларації» необхідно сформувати заяву на реєстрацію Книги й надіслати її до контролюючого органу за місцем податкового обліку засобами електронного зв'язку.

В електронній формі заяви про реєстрацію Книги зазначається така інформація: найменування органу Міндоходів; реєстраційний номер, прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - підприємця; дані документа, що підтверджують державну реєстрацію; податкова адреса фізичної особи - підприємця; номер та дата реєстрації попередньої Книги; підпис фізичної особи - підприємця та дата заповнення заяви про реєстрацію Книги.

Територіальний орган Міндоходів за місцем податкового обліку фізичної особи - підприємця реєструє заяву на реєстрацію Книги у реєстрі поданих заяв і протягом трьох робочих днів формує та надсилає повідомлення про реєстрацію Книги із зазначенням її реєстраційного номера та дати реєстрації.

Заповнення Книги обліку доходів і витрат

Яким чином заповнюються графи 1, 2 та 5 Книги обліку доходів і витрат підприємця, який застосовує загальну систему оподаткування?

Відповідно до п. 177.10 ст. 177 Податкового кодексу фізичні особи - підприємці зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтвердні документи щодо походження товару.

Порядком, затвердженим наказом № 481, передбачено, що Книгу фізична особа - підприємець заповнює самостійно за підсумком робочого дня, протягом якого отримано дохід, на підставі первинних документів здійснює записи про отримані доходи та витрати, які документально підтверд­жено.

Отже, у разі отримання фізичною особою - підприємцем доходу від господарської діяльності за підсумками дня такий підприємець при заповненні Книги дотримується такого порядку:

у графі 1 зазначає дату отриманого доходу;

у графі 2 відображає суму доходу, отриманого від здійснення господарської діяльності за підсумком робочого дня, зокрема кошти, що надійшли на поточний рахунок, касу платника податків та/або отримано готівкою, суму заборгованості, за якою минув строк позовної давності, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). При цьому за цією графою підприємець самостійно зазначає сумарний підсумок доходів, отриманих за місяць, квартал, рік;

у графі 5 зазначає реквізити документа, що підтверджує понесені витрати, безпосередньо пов'язані з отриманим доходом.

Документами, які підтверджують витрати, можуть бути, зокрема, платіжне доручення, прибутковий касовий ордер, квитанція, фіскальний чек, акт закупки (виконаних робіт, наданих послуг) та інші первинні документи, що засвічують факт оплати товарів, робіт, послуг.

 

Відображення доходів у декларації

Фізична особа здійснює незалежну професійну діяльність арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) й одночасно є фізичною особою - підприємцем, яка застосовує спрощену систему оподаткування. В яких деклараціях відображаються доходи від підприємницької та незалежної професійної діяльностей, а також інші доходи?

У разі якщо фізична особа провадить незалежну діяльність арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) (далі - арбітражний керуючий) й одночасно здійснює підприємницьку діяльність, застосовуючи спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, така особа веде дві книги обліку доходів та витрат.

Одну Книгу обліку доходів і витрат, затверджену наказом № 481, - для відображення доходів, отриманих від незалежної діяльності арбітражного керуючого; другу, затверджену наказом Мінфіну України від 15.12.2011 р. № 1637, - залежно від обраної групи платника єдиного податку.

Подання податкової звітності такою особою має певні особливості.

За результатами звітного року зазначена особа подає дві декларації.

Одну Податкову декларацію - у строки, передбачені для фізичних осіб - підприємців (протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року). Поряд з доходами від незалежної та підприємницької діяльності в цій декларації відображаються інші доходи із джерел їх походження з України та іноземні доходи.

Другу - Податкову декларацію платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця, затверджену наказом Мінфіну України від 07.11.2012 р. № 1159, в якій відображаються доходи, отримані від здійснення підприємницької діяльності на спрощеній системі оподаткування. Відповідно до ст. 296 Податкового кодексу зазначена декларація подається:

для платників єдиного податку першої та другої груп - у строки, встановлені для річного податкового періоду, тобто протягом 60 календарних днів, що настають за останнім днем звітного (податкового) року;

для платників єдиного податку третьої та п'ятої груп - у строки, встановлені для квартального податкового періоду, тобто протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного (податкового) року.
Новости Бердянска
вчера, 10 марта, воскресенье
9 марта, суббота
8 марта, пятница
7 марта, четверг

Все новости Бердянска