Информация от Налоговой инспекции Бердянска

11.06.2014 · 14:53 · Просмотров - 1597

Подборка материалов из Бердянской ОГНИ за неделю по 10 июня

Прес-служба Міндоходів повідомляє

Умови придбання ОВДП "Військові"

Міністерство фінансів України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2014 року №100 «Про випуск казначейських зобов'язань «Військові» з 21 травня 2014 року розпочинає розміщення казначейських зобов'язань «Військові» серії В на пред'явника в документарній формі загальним обсягом 100 млн. гривень із строком обігу 24 місяці, номінальною вартістю 1000 гривень, відсотковою ставкою 7% річних та сплатою купонів кожні шість місяців у розмірі 35 гривень.

Продаж казначейських зобов'язань фізичним особам буде здійснюватися в понад 2200 установах Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» на всій території України за продажною вартістю, що встановлена Міністерством фінансів (наказ Міністерства фінансів «Про затвердження Порядку визначення вартості продажу казначейських зобов'язань «Військові» серії В та форми бланка сертифіката казначейського зобов'язання «Військові» серії В» від 17.04.2014 №415, зареєстрований в Міністерстві юстиції від 25.04.2014 за №450/25227).

З метою забезпечення однакового рівня дохідності для покупців, вартість продажу казначейських зобов'язань змінюється залежно від часу їх розміщення. У перший день казначейські зобов'язання продаються за номінальною вартістю, а в наступні дні їх розміщення здійснюється за вартістю продажу, яка зростає з урахуванням накопиченого доходу, виходячи із встановленого розміру доходу за купоном (чим ближчий час купонної виплати, тим вища ціна продажу).

Перевагами такого інструменту інвестування коштів, як казначейські зобов'язання України, для населення є: надійність, гарантована державою, доступна номінальна вартість, випуск в документарній формі на пред'явника, що значно спрощує процедуру купівлі, обігу та погашення, відсутність оподаткування доходів, отриманих за казначейськими зобов'язаннями.

Для успішної реалізації проекту випуску казначейських зобов'язань «Військові» чітко визначається мета залучення коштів та формулюється заклик до спільноти щодо об'єднання зусиль, бажань та намірів долучитися до розбудови нової країни шляхом спрямування власних коштів на придбання державних цінних паперів, а також створення можливостей відчути причетність до вирішення загальнонаціональних проблем, об'єднання зусиль та ресурсів, надати фінансову допомогу вітчизняним Збройним Силам з метою підвищення їх боєготовності та зміцнення обороноздатності держави.

 

Луганська і Донецька області забезпечують податкові надходження до бюджету

Незважаючи на складну ситуацію, Луганська і Донецька області забезпечують податкові надходження до бюджету. Про це заявив Перший заступник Міністра доходів і зборів  України Ігор Білоус під час брифінгу в Кабінеті Міністрів України.

«Єдина податкова інспекція та Центр обслуговування платників, які на сьогодні закриті, - це Слов'янськ. У всіх інших містах податкові органи працюють у звичайному режимі.  Більшість платників надають звіти та здійснюють платежі через Інтернет, тому поки що суттєвих проблем не виникало. Ми тримаємо ситуацію під контролем», - підкреслив Ігор Білоус.

За словами керівника Міндоходів, незважаючи на поодинокі випадки, коли працівників евакуювали у відповідь на ймовірні загрози,  інспекції та Центри обслуговування платників працюють і надають послуги платникам.

Загалом, у травні 2014 року до державного бюджету забезпечено 17 мільярдів 749 мільйонів гривень податкових надходжень. Це на 2 відсотки менше, ніж було зібрано у травні минулого року.  Разом з  активними воєнними діями у східних областях на надходження вплинули політична нестабільність перед виборами та загальний економічний спад.

«Всього по Україні ми не добрали близько 710 мільйонів гривень. Головна причина - падіння ділової активності», - зауважив Ігор Білоус.

Велику частину надходжень державний бюджет втратив через економічні труднощі на сході України, де значна кількість промислових підприємств були змушені сповільнити чи призупинити виробництво та збут. Багато з цих підприємств традиційно орієнтувалися на російський ринок і зараз переживають складні часи. Також багато компаній відчули на собі падіння курсу гривні.

З 422 мільйонів гривень недоотриманих податків на сході України, 220 припало на Донецьку і 202 - на Луганську область.

Натомість за рахунок ліквідації податкових ям у травні до бюджету додатково залучено 2,6 млрд..  З березня поточного року щомісяця забезпечується понад 1 мільярд гривень додаткових надходжень податку на додану вартість.

Постійно зменшуються й обсяги незаконного кредиту з ПДВ, відпрацьовуються методи виявлення і знешкодження податкових ям. Незважаючи на падіння обсягів реалізації продукції на 150 млрд. гривень, або на 9,3%, порівняно з 2013 роком, сума нарахованого ПДВ зросла на 4 млрд. гривень, або на 7,6%.

Завдяки ліквідації виробництва фальсифікованих алкогольних виробів, у травні цього року виконано план з акцизних надходжень на 132%  - бюджет отримав 2,6 млрд. грн. цього податку. Офіційні показники щодо виробленого спирту та алкогольних напоїв зросли більше ніж втричі -  від 150 млн. грн. у березні до 534 млн. грн. у травні.

За словами Ігоря Білоуса,  позитивна динаміка дає підстави очікувати, що цього року Міндоходів (або, вже найближчим часом, Державна фіскальна служба) повністю виконають завдання Міністерства фінансів з наповнення державного бюджету. 

Володимир Хоменко: Служба фінансових розслідувань створюється не для того, аби воювати з бізнесом

Про це зазначив заступник міністра доходів та зборів України Володимир Хоменко під час зустрічі з представниками великого і середнього бізнесу, організований CEO Club Ukraine.

Заступник міністра і члени закритого бізнес клубу обговорювали питання відкритості майбутньої Служби фінансових розслідувань (СФР) до діалогу з бізнесом та пропозицій і новацій з боку підприємців.

Топ-менеджерів і власників компаній цікавили усі аспекти відомства, що має з'явитися незабаром, від питань корупції і тиску на бізнес до надійності майбутніх кадрів служби.

Володимир Хоменко продемонстрував готовність обговорювати будь-які питання, що турбують бізнес, фактично запропонувавши підприємцям співпрацю на рівних умовах.

"З бізнесом не треба воювати, хто ж вбиває курку, що несе золоті яйця? Служба фінансових розслідувань створюється не для того, щоб воювати з бізнесом, в жодному разі! Наїхати і відібрати - ці принципи в минулому. Ми маємо від цього відійти і дати можливість бізнесу розвиватися. Це не порожні декларації", - переконував він.

"У будь-якій цивілізованій країні світу знають, що не уникнути двох речей - смерті і податків. Ми також маємо вибудувати таку систему, аби бізнес спокійно працював і спокійно сплачував податки. Ви захищаєте свій бізнес, я - захищаю інтереси держави. Це - святе".

Заступник міністра запевнив, що діяльність СФР будуватиметься за європейськими принципами, саме для цього проводяться зустрічі з експертами країн Європи, вони мають дати свою оцінку законопроектові про створення Служби. Зокрема до уваги візьмуть вдалий досвід реформ, проведених у Грузії:

"Хто міг повірити, що грузин і хабар - це різні речі? А грузини взяли - і зробили. Тож і ми зможемо".

Заступник міністра запевнив, що змінює кадри не для того, аби дозволити розвиватися корупції серед правоохоронців:

"Коли змінювали кадри в міністерстві, деяких "хороших хлопців" доводилося не з кріслом - з кабінетом виносити". А майбутні кадри, вважає чиновник, не мають навіть знати, що таке хабар. "Запропоную усім кандидатам через детектор брехні пройти. І сам першим покажу приклад".

Також замміністра підтримав ідею щодо контролю витрат чиновників:

"Я категорично за те, щоб контролювати усі чиновницькі витрати. Згадайте, скільки разів це питання виносилося на голосування, так і не прийняли. Адже знають: є чого боятися. А ми, цілком імовірно, візьмемо це правило на озброєння при прийнятті кандидатів на роботу до Служби фінансових розслідувань".

Бізнесменів цікавили питання щодо конвертаційних центрів, складнощів нарахування ПДВ, прийняття Податкового кодексу, податкового компромісу тощо.

"Щодо конвертаційних центрів - ніякого перерозподілу більше не буде. Це ми продемонстрували на прикладі сірого алкогольного ринку. Було шість найбільших конвертаційних центрів, тепер їх немає. Розумію, підприємці звикли до роботи з готівкою. Для таких ми придумали податковий компроміс, щоб не добивати бізнес. Але зрозумійте: повернення до старих схем не буде".

Заступник міністра запевнив, що податківці і бізнесмени можуть усі проблеми вирішити разом:

"Сісти, обговорити і, скажімо, затвердити, що новий Податковий кодекс має бути прийнятий не у 2016 році, як заплановано, а в 2015-му. Сьогодні ми як ніколи відкриті до діалогу".

Володимир Хоменко: відтепер бізнес ніхто не пресує і не замовляє

Про це запевнив заступник Міністра доходів і зборів України Володимир Хоменко під час зустрічі з представниками Європейської Бізнес Асоціації.

Топ-менеджери іноземних компаній позитивно відгукнулися щодо ідеї скорочення контролюючих органів і створення єдиної Служби фінансових розслідувань (СФР), яку презентував Володимир Хоменко.

Заступник міністра повідомив, що діяльність СФР будуватиметься за європейськими принципами, саме для цього проводяться зустрічі з експертами країн Європи, які мають дати свою оцінку законопроектові про створення Служби.

Учасників бізнес-асоціації цікавило питання, хто ж працюватиме у новоствореній фіскальній службі, чи не буде там службовців, котрі звикли виконувати замовлення і брати хабарі.

Володимир Хоменко розповів, що вже замінив усіх керівників підрозділів на місцях, деяких - вже не один раз:

"Я особисто подаю приклад підлеглим. Інакше - як я можу вимагати від своїх співробітників бути законослухняними, коли сам порушую закон? "

Щодо майбутнього кадрового складу Служби фінансових розслідувань, заступник міністра запевнив, що це будуть молоді професіонали з вищою економічною та юридичною освітою, конкурс на посади буде проводитися відкрито, будуть проводитись психологічні тести.

Заступник міністра також запевнив комерсантів, що тепер стосунки податківців і бізнесу будуть іншими:

"Середній бізнес на сьогодні майже знищено. Але ми змінили підхід до нього, і в цьому питанні поставлено крапку. Відтепер бізнес ніхто не пресує і не замовляє. Кажуть, ми наїжджаємо на бізнес. Так, наїжджаємо і будемо це робити - але виключно на "тіньовий". І виключно в правовому полі. Я залишуся фіскалом тільки для тих, хто не хоче платити податки. Для всіх інших - я партнер".

Бізнесмени поскаржилися на те, що податківці при перевірках посилаються на секретні накази та інструкції, а також - знову вимагають сплачувати податки наперед.

"Всі нові інструкції - відкриті. Якщо вам оперативники кажуть про якісь невідомі документи, повідомляйте, їх буде надано для ознайомлення. І ніяких "передплат"! - сказав Володимир Хоменко. - Якщо хтось "партизанить" - назвіть мені прізвища".

Підприємці висловили задоволення, що нарешті з'явився відкритий діалог з податковими органами і сподіваються на його ефективність. Раніше, кажуть вони, фіскали приходили тільки з готовими заведеними справами. "Тепер поступово повертається довіра до влади".

Виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації Анна Дерев'янко поділилася з колегами-підприємцями:

"Кошмарити" бізнес стали менше. Ми відчули готовність Міндоходів до діалогу і до  вирішення важливих проблем. Це позитивні тенденції, головне - аби ви не зупинялися на цьому".

Національний університет ДПС України запрошує абітурієнтів приєднатися до своєї студентської родини

Національний університет державної податкової служби запрошує на навчання абітурієнтів, які цікавляться професіями, пов'язаними з фінансами, оподаткуванням, бухгалтерським обліком та юриспруденцією.

«Двері нашого університету відчинені для тих, хто ставить перед собою амбітні цілі, вміє і готовий працювати для їх досягнення, прагне постійно розвиватися під керівництвом досвідчених викладачів-професіоналів. Ми допоможемо вам здобути глибокі сучасні знання з обраного фаху, розвинути лідерські якості. З дипломом нашого університету ваша професійна  кар'єра обов'язково буде успішною! Ми чекаємо на вас, дорогі випускники шкіл», - звертається до майбутніх студентів в.о. ректора університету Леся Савченко.

Цей спеціалізований навчальний заклад IV рівня акредитації готує висококваліфікованих фахівців вже понад 90 років. За цей час старт професійної кар'єри отримали понад 60 тисяч молодих спеціалістів.

Національний університет ДПС України, що розташований у парковій зоні мальовничого передмістя Києва (за 11 км від столиці), - це  прекрасні умови для успішного й цікавого навчання. Сучасні аудиторії, навчальні лабораторії, комп'ютерні і  спеціалізовані класи, бібліотеки, читальні зали, конференц-комплекси побудовані за європейськими стандартами. Усі викладачі - відомі у своїх галузях вчені й фахівці-практики - кандидати наук, доценти, професори, академіки, які мають потужний науково-педагогічний потенціал.

Сучасні програми фахового навчання, які передбачають оволодіння найновішими знаннями, комп'ютерними технологіями, елементами англомовного навчання тощо, задовольнять найвибагливіших студентів. Більше того, вони можуть паралельно отримувати подвійний диплом у провідних вузах Європи.

Після отримання диплома бакалавра, спеціаліста або магістра студенти працевлаштовуються в територіальні органи Міндоходів, Міністерства фінансів України, Державної казначейської служби України, Державної фінансової інспекції України, Антимонопольного комітету України, Рахункової палати України, регіональні митниці, фінансово-кредитні установи, міжнародні аудиторські компанії тощо.

Активні студенти, що вміють критично мислити, мають аналітичні здібності, можуть їх шліфувати, працюючи над науковими проектами - у складі студентського наукового товариства, беручи участь у наукових конференціях та конкурсах, отримувати досвід громадської діяльності у складі органів студентського самоврядування (студентський ректорат і студентський профком).

В університеті створені чудові умови для проведення дозвілля студентів. Тих, хто прагне розвивати розвивати музичні, танцювальні та поетичні  таланти, радо приймає у свої творчі колективи Культурно-мистецький центр «Сузір'я». Для тих, хто готує себе до рекордів у спорті, - на базі спорткомплексу «Податкова Академія» побудовані стадіон, легкоатлетичний манеж, зал аеробіки, ігрові й спортивні зали, працюють секції з 20 видів спорту.

Здобувати освіту можна також і у філіях Національного університету ДПС України: у містах Вінниця, Житомир, Кам'янець-Подільський Хмельницької області та Сторожинець Чернівецької області.

Двері університету завжди відчинені для сільської молоді - відповідно до умов цільового прийому.

У структурі університету також функціонує Київський фінансово-економічний коледж.

З переліком напрямів і спеціальностей підготовки, Правилами прийому до Національного університету ДПС України та Коледжу НУДПСУ можна ознайомитися на сайті: asta.edu.ua.

Радо запрошуємо у нашу студентську родину!

У Києві прикрили конвертаційний центр з обігом 110 мільйонів гривень

Фірми, що переводили в готівку гроші підприємств, завдали державі збитків на 19 млн. гривень.

Слідчі фінансових розслідувань Міндоходів виявили, що 5 осіб - активних учасників "конверту" зареєстрували на підставних осіб 8 фіктивних фірм.

Безготівкові кошти підприємств реального сектору економіки надходили на рахунки транзитних фірм у вигляді оплати за роботи, товари та послуги. Далі гроші надходили на рахунки фіктивних фірм у трьох великих банках. Згодом кошти поверталися "клієнтам" у вигляді готівки, за виключенням 5-9% комісійних за конвертацію.

Загальний обсяг проконвертованих у 2013-2014 роках коштів склав понад 110 млн гривень, фактичні збитки бюджету - 19 млн гривень.

Під час обшуків у офісах, банках, помешканнях та автомобілях учасників злочинної групи слідчі вилучили 14 печаток різних підприємств, комп'ютери, електронні носії інформації та фінансово-бухгалтерську документацію, як підтверджує незаконну діяльність. Досудове слідство триває.

Міндоходів планує виконати бюджетні показники 2014 року в повному обсязі

Незважаючи на складну економічну та політичну ситуацію, у Міністерстві розраховують виконати плани надходжень до бюджету за 2014 рік на 100%. Робитимуть це за рахунок боротьби з розкраданням ПДВ, детінізації ринку підакцизних товарів та постійного діалогу із бізнесом. Про це Перший заступник Міністра доходів і зборів Ігор Білоус сказав 2 червня у ході заслуховування Кабінетом Міністрів звіту про діяльність Міндоходів.

Починаючи з березня 2014 року, індикативні показники Міністерства фінансів України виконуються у повному обсязі. Це стало можливим завдяки перекриттю частини схем ухилення від сплати ПДВ, результативній протидії тіньовому сектору на ринку алкоголю та тютюну, зниженню адміністративного тиску на підприємців та налагодженому діалогу з великими платниками податків.

Щомісячно, починаючи з березня, Міндоходів забезпечує більше 1 млрд. гривень додаткових надходжень з ПДВ. Поступово зменшується обсяг операцій, прихованих від оподаткування. У той час як обсяги реалізації продукції впали на 150 млрд. гривень або на 9,3%, порівняно з 2013 роком, сума нарахованого ПДВ зросла на 4 млрд. гривень або на 7,6%.

Основним чинником такої позитивної динаміки в Міндоходів вважають ефективність боротьби зі схемами розкрадання ПДВ. «У той час як у 2013 році обсяги "схемного" кредиту становили в середньому 3,9 млрд. гривень в місяць, слідчі дії проводилися лише щодо операцій на 426 млн. гривень. Але у 2014 році обіг через "податкові ями" зменшився удвічі, а нарахування ПДВ виросло на 900 млн. грн. в місяць», - прокоментував Ігор Білоус. Щоб активізувати боротьбу з «податковими ямами», Міндоходів запроваджує оперативний контроль за ризиковими операціями в on-line режимі ще на стадії їх проведення. Відповідні кроки розробляються спільно з Національним банком України.

Є прогрес і в антикорупційних розслідуваннях в системі Міндоходів. З 15 березня по 30 травня відкрито 76 кримінальних проваджень, з них дев'ять - за ознаками одержання неправомірної вигоди. Орієнтовна сума збитків за цими справами - 20 млн. гривень. За фактами протиправних дій з боку колишнього очільника Міндоходів та інших причетних посадових осіб, проводяться службові перевірки за участі 26 фахівців із 16 підрозділів міністерства. 

ГУ Міндоходів у Запорізькій області повідомляє

Майже 2 мільярди гривень до бюджетів - сумлінний внесок запорізьких платників

За січень-травень 2014 року у Запорізькому регіоні платники податків сплатили до бюджетів усіх рівнів 1 мільярд 983,5 мільйона гривень (без показників Спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі). Із цієї суми майже 742 мільйони гривень - надходження до державного бюджету, що більш ніж на 90 мільйонів гривень або на 14 відсотків перевищує сплату за аналогічний період минулого року. Про це повідомив в. о. начальника Головного управління Міндоходів у Запорізькій області Олексій Кавилін.

Найбільше платники забезпечили сплату до держбюджету податку на додану вартість - близько 310 мільйонів гривень, а це практично на 10 мільйонів гривень або на 3,2 відсотка більше, ніж за п'ять місяців 2013 року.

Податок на прибуток поповнив державну скарбницю на суму майже 300 мільйонів гривень, запорізькі підприємства сплатили його на 69 мільйонів гривень або на 31 відсоток більше порівняно з відповідним періодом минулого року.

До місцевих бюджетів платники спрямували 1 мільярд 242 мільйони гривень, що майже на 47 мільйонів гривень або на 4 відсотки більше, ніж торік. Зокрема, податку на доходи фізичних осіб сплачено 820 мільйонів гривень. Надходження у порівнянні з аналогічним періодом 2013 року зросли на 30 мільйонів гривень або на 3,8 відсотка.

Плати за землю надійшло понад 190 мільйонів гривень. Від суб'єктів малого і середнього підприємництва надходження з єдиного податку складають більш ніж 110 мільйонів гривень, а це на 13 мільйонів гривень або на 13,6 відсотка більше, ніж за п'ять місяців минулого року.

- Ми вдячні запорізьким платникам за сумлінну сплату податків, за розуміння та чесний підхід у справі наповнення бюджетів. Сьогодні Міністерство доходів і зборів України ініціювало реформу податкової системи. Усі зміни розраховані, перш за все, на сприяння розвитку підприємництва і наповнення як державного, так й місцевого бюджетів, - наголосив Олексій Кавилін.

Майже 4 млн. грн. до бюджетів-результативність роботи запорізьких оперативників

Понад 3,9 млн. грн. до бюджетів усіх рівнів - результат повсякденної роботи оперативних підрозділів ГУ Міндоходів у Запорізькій області за минулий тиждень.

До Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості по 9 кримінальних правопорушеннях, з яких 4 - за ухилення від сплати податків. Сума збитків за кримінальними правопорушеннями становить понад 3 млн. гривень.

На віртуальному електроустаткуванні бюджет недоотримав майже 3 млн. грн.

Слідчі управління фінансових розслідувань ГУ Міндоходів у Запорізькій області розпочали кримінальне провадження за ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах (ч. 3 ст. 212 Кримінального кодексу України) стосовно службових осіб одного з підприємств м. Запоріжжя.

У ході розслідування провадження було встановлено, що керівництво підприємства, яке спеціалізувалося на оптовій торгівлі різноманітним електроустаткуванням, практикувало у звітності використання "мертвих душ". Тобто фігурували операції, які проводилися з фірмами, що насправді існували лише на папері. Саме така "тісна співпраця" дозволила відобразити у податковій звітності безтоварні операції з "фіктивними" суб'єктами господарювання, ухилитись від сплати податку на додану вартість у сумі понад 2,9 млн. гривень.

Запорізьке підприємство на експортних операціях не доплатило до бюджету півмільйона гривень

Службові особи одного із підприємств області аби збільшити прибутки, пішли не шляхом нарощування виробництва хімічної продукції, яку виготовляли, не пошуку ринків її збуту. Вдалися до найпростішого способу, який перетинає межу законності - шляхом мінімізації сплати податків до бюджету, штучному завишенню витрат на виготовлення продукції, а звідси зростанню податкового кредиту. Тобто, експортуючи продукцію за кордон, службові особи підприємства розраховували на завищену суму повернення з бюджету ПДВ. У результаті таких дій бюджет недоотримав понад 500 тис. грн.

За фактом несплати податків стосовно службових осіб підприємства розпочато кримінальне провадження за ухилення від сплати податків у значних розмірах (ч.1 ст. 212 Кримінального кодексу України).

На Запоріжжі заробляли на бензині... штучним октановим числом

На днях оперативники ГУ Міндоходів у Запорізькій області при перевірці одного із підприємств області встановили, що протягом 2014 року тут займалися виробництвом фальсифікованої підакцизної продукції. На підприємстві налагодили лінію незаконного виробництва паливно-мастильних матеріалів. Сам "високотехнологічний" процес так званого виробництва полягав у тому, що найбільш затребувані марки бензину А-92 та А-95 виробляли шляхом змішування низькопробного бензину з високооктановими домішками. А далі бензин відправляли на реалізацію на автомобільну заправну станцію.

Наразі розпочато кримінальне провадження за ч. 2 ст. 204 Кримінального кодексу України відносно службових осіб підприємства. У ході розслідування цього провадження слідчі мають встановити збитки, які завдані державі від підробки паливно-мастильних матеріалів.

Крім цього, у ході перевірок на території м. Запоріжжя та області оперативні працівники встановили 12 фактів реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності відповідних дозвільних документів (ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення). У результаті проведених заходів із незаконного обігу вилучено товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 107 тис. грн.

Про видачу ліцензії на здійснення митної брокерської діяльності

Відповідно до статті 14 Закону України від 01.06.2000 № 1775-ІІІ "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" /зі змінами/ (далі - Закон) у разі, коли ліцензіат має намір провадити зазначений в ліцензії вид господарської діяльності після закінчення строку її дії, він повинен отримати нову ліцензію в порядку, встановленому Законом.

Нова ліцензія видається органом ліцензування не раніше ніж в останній робочий день дії попередньо виданої ліцензії.

Згідно зі статтею 11 Закону орган ліцензування приймає рішення про видачу ліцензії або про відмову у її видачі у строк не пізніше ніж десять робочих днів з дати надходження заяви про видачу ліцензії та документів, що додаються до заяви.

З огляду на викладене, за 10 днів до закінчення строку дії попередньої ліцензії на провадження митної брокерської діяльності, керівник підприємства особисто або через уповноважену ним особу (на підставі доручення) може подати до Департаменту митної справи Міністерства доходів і зборів України (за адресою: м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 11-г) заяву та необхідні документи для отримання ліцензії на здійснення митної брокерської діяльності.

Відповідно до пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.00 № 1755 "Про термін дії ліцензії на провадження певних видів господарської діяльності, розміри і порядок зарахування плати за її видачу" (далі - Постанова) плата за отримання ліцензії становить одну мінімальну заробітну плату, виходячи з її розміру, що діє на дату прийняття органом ліцензування рішення про видачу ліцензії.

На даний час розмір мінімальної заробітної плати, відповідно до Закону України від 16.01.2014 № 719-VII "Про Державний бюджет України на 2014 рік" (зі змінами), становить 1218 гривень.

Відповідно до пункту 5 Постанови, плата, яка вноситься суб'єктом господарювання за видачу та переоформлення ліцензії, видачу дубліката замість втраченої або пошкодженої ліцензії та копії ліцензії, зараховується до відповідного бюджету і вноситься на рахунки територіального органу Державної казначейської служби за відповідним кодом бюджетної класифікації (22011800) із використанням відомчої ознаки (31).

Згідно зі статтею 14 Закону, ліцензіат повинен надати органу ліцензування документ, що підтверджує внесення плати за видачу ліцензії.

Відповідно до статті 15 Закону, плата за видачу ліцензії вноситься після прийняття рішення про видачу ліцензії.

Додатково. Форми заяв про видачу, переоформлення, видачу копії та дубліката ліцензії на провадження митної брокерської діяльності та перелік документів, що додаються до них, розміщено на офіційному Веб-сайті Міністерства доходів і зборів України в мережі Інтернет: www.minrd.gov.ua у рубриці: "Митне оформлення ® Суб'єктам ЗЕД ® Діяльність митних посередників ® Митні брокери". 

На сервіс „Пульс" звернулося 63 запорізьких платники податків

Саме стільки до антикорупційного проекту «Пульс» Міністерства доходів і зборів України надійшло звернень від платників податків Запорізького регіону. 59 звернень закрито у зв'язку з вирішенням питань, які в них піднімалися, і дозвонювачам про це повідомлено. 4 звернення нині знаходяться на розгляді.

Якщо аналізувати тематику звернень на антикорупційний проект "Пульс", то половина з них стосуються питань щодо подання звітності та реєстрації податкових накладних. У 17 зверненнях мова йшла про роботу органів Міндоходів.

 "Пульс" - це "гаряча телефонна лінія", що працює за принципом зворотного зв'язку. Оператори не тільки приймуть звернення, але і повідомлять про результати перевірки та вжиті заходи.

"Пульс" надає представникам бізнесу, зокрема, суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності можливість повідомити про неправомірні дії або бездіяльність співробітників органів Міндоходів та оперативно розв'язати суперечливі питання, що виникають не тільки у сфері адміністрування податків, а й під час здійснення митного контролю й митного оформлення.

Номер цілодобової телефонної лінії оновленого сервісу "Пульс": (044) 284-00-07.

Понад 60% запитувачів ГУ Міндоходів області - фізичні особи

За п'ять місяців поточного року до органів Міндоходів у Запорізькій області надійшло 92 запити на інформацію.

Як свідчить аналіз статусу запитувачів, із загальної кількості запитів, які надійшли до органів Міндоходів у Запорізькій області, у 56 випадках це були фізичні особи, 33 - юридичні, 2 запити отримано від представників засобів масової інформації, 1 запит - надіслано від інших органів виконавчої влади як розпоряднику інформації, 83 запити отримано поштою, 2 - факсом, 7 - електронною поштою.

За наслідками розгляду по 21 запиту на інформацію було надано роз'яснення, що запитувана інформація належить до категорії з обмеженим доступом; на 53 запити громадяни і суб'єкти господарювання отримали відповідь, 9 запитів надіслано належному розпоряднику інформації і стільки ж запитів знаходяться на виконанні.

Запорізьке підприємство завищило вартість руди, бюджет недоотримав понад 19 млн. грн.

 При перевірці одного з підприємств Запорізької області, яке працює на ринку металевої руди, призначеної в рамках кримінально-процесуального законодавства, слідчі органів ГУ Міндоходів у Запорізькій області встановили, що платник у податковій звітності відобразив фінансово-господарські операції, які не мали мети реального настання правових наслідків. Тобто, службові особи підприємства проводили ці операції виключно за документами, а в ланцюгу їх проведення були задіяні суб'єкти господарювання із ознаками фіктивності. Фактично метою проведення цих операцій було безпідставне завищення вартості руди для кінцевого користувача - виробника металу. Всього за результатами перевірки нараховано податків на загальну суму 19,4 млн. грн.

На Запоріжжі підприємство занизило податкові зобов'язання на 215 тис. грн.

При проведенні перевірки одного з підприємств Запорізької області, яке займалося оптовою торгівлею, встановлено безпідставне заниження податкового зобов'язання з податку на додану вартість. Це призвело до заниження ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету, на суму 214,7 тис. грн.

Службові особи підприємства це зробили за рахунок заниження бази оподаткування з податку на додану вартість при реалізації товару на території України за цінами нижчими, ніж визначено митною вартістю товарів при їх ввезенні (імпорті), з якої були визначені податки і збори, що справляються під час їх митного оформлення.

Готівка повз касовий апарат обійшлася запорізькому господарнику у 40 тис. грн.

 При перевірці каси одного із суб'єктів господарської діяльності м. Запоріжжя працівники Головного управління Міндоходів у Запорізькій області встановили, що не всі виручені кошти від реалізації товарів обліковуються. Як з'ясували ревізори, лише частина коштів проходить через касовий апарат, а інша, так званої "чорної готівки", обліковується лише за неофіційною бухгалтерією. Службові особи підприємства порушили законодавство щодо ведення касових операцій у національній валюті в Україні, а саме неоприбуткування готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень до касової книги.

За результатами перевірки до суб'єкта застосовані штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 40,2 тис. грн.

Бердянська ОДПІ

Виявлено незаконну діяльність з продажу тютюнових виробів

         Співробітниками оперативного управління Бердянської ОДПІ встановлено 2 факти реалізації тютюнових виробів без державної реєстрації фізичної особи-підприємця та наявності будь-яких дозвільних документів в нагорній та  прибережній частині м. Бердянська. За результатами перевірки складені протоколи про адміністративне правопорушення та вилучені тютюнові вироби на суму понад 20 тис. грн.

Подання звітності в електронному вигляді - вибір доступний кожному

В Бердянській ОДПІ працює Пункт реєстрації користувачів Управління центру сертифікації ключів інформаційно-довідкового департаменту. Послуга електронного цифрового підпису надається безкоштовно як фізичним, так і юридичним особам.

З початку роботи Пункту власниками електронних ключів стали майже 11,5 тисяч користувачів. Їм безкоштовно видано більше 21 тисячі посилених сертифікатів відкритих ключів. Зокрема, з початку поточного року 4269 користувачів стали власниками електронних ключів, їм видано 11 647 сертифікатів, - про це повідомила в.о. начальника Бердянської ОДПІ Світлана Савченко.

Ключі електронного цифрового підпису, видані Акредитованим центром Міндоходів, дають змогу звітувати не лише до органів доходів і зборів, а й до інших контролюючих органів, зокрема до органів статистики. Такі ключі використовуються для роботи в «Електронному кабінеті платника податків».

Єдиний соціальний внесок

20 червня - термін подання звітності та сплати єдиного внеску роботодавцями за травень

Термін надання звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів роботодавцями за квітень (форма № Д4 (місячна) - 20 червня 2014 року.

Подання звітності з єдиного внеску та його сплата здійснюється до органів доходів і зборів. Звітність в електронному вигляді потрібно надсилати на єдину адресу Інформаційного порталу Міністерства доходів і зборів України zvit@sta.gov.ua

Розрахункові рахунки не змінювалися. Отримувачем платежу з єдиного соціального внеску є - Бердянська ОДПІ (код - 38699859).

Останній день сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування роботодавцями за квітень - 20 червня 2014 року.

Новини законодавства

Контрольовані операції

З 30.05.2014 р. набрали чинності зміни, внесені до Податкового кодексу України, щодо вдосконалення трансфертного ціноутворення, якими уточнено механізм застосування ст. 39 цього Кодексу у 2014 р.

Встановлено, що звіт про контрольовані операції за період з 1 вересня по 31 грудня 2013 р. подається до 1 жовтня 2014 р.

Змінено розмір штрафних санкцій за неподання звіту та/або обов'язкової документації щодо контрольованих операцій. Зокрема, у разі неподання звіту про контрольовані операції застосовується штраф - 100 розмірів мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (до змін сума штрафу становила 5% загальної суми контрольованих операцій), а також зменшено розмір штрафу за неподання обов'язкової документації щодо контрольованих операцій (10 розмірів мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня податкового (звітного) року).

Закон від 13.05.2014 р. № 1260-VII

Обов'язковий продаж надходжень в іноземній валюті

З 20.05.2014 року набрали чинності та діятимуть до 20.08.2014 року постанови правління Нацбанку України щодо строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, щодо обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті та встановлення розміру такого продажу.

Установлено, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені статтями 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», здійснюють у строк, що не перевищує 90 календарних днів.

Установлено вимоги щодо:

- обов'язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України 50% надходжень в іноземній валюті з-за кордону на користь юридичних осіб, які не є уповноваженими банками, фізичних осіб - підприємців, іноземних представництв (крім офіційних представництв), на рахунки, відкриті в уповноважених банках для ведення спільної діяльності без створення юридичних особи, а також надходжень в іноземній валюті на рахунки резидентів, відкриті за межами України на підставі індивідуальних ліцензій Нацбанку України;

- обов'язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України надходжень із-за меж України в іноземній валюті на користь фізичних осіб (резидентів та нерезидентів) у сумі, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 150 000 грн. за місяць.

Постанова Нацбанку від 12.05.2014 року №270 та 271

Митні питання

Митники передали старовинні монети до національного заповідника «Чернігів стародавній»

Віднині 164 старовинні монети поповнили фонди національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній». Нумізматичну колекцію передали співробітники Чернігівської митниці Міндоходів за рішенням Міжвідомчої ради з питань вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей.

Шлях монет до музею був непростим... Затримали колекцію минулого року співробітники митниці спільно із прикордонниками у пункті пропуску «Нові Яриловичі» на українсько-білоруському кордоні. Подружжя з Санкт-Петербургу намагалось вивезти монети з України незаконним шляхом. За кермом автомобіля знаходилась дружина, яка скерувала авто на «зелений коридор». Проте, її сподівання уникнути митного огляду не виправдались. Співробітники пункту пропуску, проаналізувавши наявні ризики, запропонували громадянці перемістити автомобіль на смугу поглибленого контролю і провели ретельний огляд речей та транспортного засобу. Колекція монет знаходилась в салоні автомобіля у чорній сумці. Найдавніша - польська «3 гроша» - викарбувана майже 4 століття тому. За оцінкою експертів усі монети мають історичну цінність, а 17 з них відносяться до рідкісних і визнані культурними цінностями. За цими монетами можна вивчати історію. Найбільшу історичну та культурну цінність мають: польська срібна монета «3 гроша» 1621 року; три мідні монети «5 копъекъ» 1726-1727 років - випущені за часів правління імператриці Катерини І; «5 копъекъ» 1730 року та п'ять мідних монет «Полушка» 1731-35 років викарбувані за часів правління імператриці Анни Іоанівни; мідна «Копъека» 1800 року часів імператора Павла І та шість мідних монет номіналом «Полкопейки» часів СРСР (1925-1928 рр.).

Отже, ще одна старовинна колекція поповнила зібрання національних фондів і згодом чернігівці та гості міста, відвідавши експозиції заповідника, зможуть з нею ознайомитися.

Роз'яснення податкового законодавства

13 червня - останній день подання заяви для переходу на спрощену систему оподаткування з ІІІ кварталу

Платникам податку, які бажають перейти із загальної системи оподаткування на спрощену з ІІІ кварталу 2014 року необхідно подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування. Останнім днем подання такої заяви буде 13 червня 2014 року.

До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік.

20 червня 2014 року - останній день подання заяви про відмову від спрощеної системи оподаткування з ІІI кварталу 2014 року.

Сплатіть туристичний збір!

Бердянська ОДПІ нагадує, що суб'єктам господарювання та громадянам, які надають місця для тимчасового проживання відпочиваючим під час курортного сезону, необхідно сплатити податок на доходи фізичних осіб (15%) та туристичний збір  в розмірі 1% від вартості проживання.

Довідки за телефонами: 3-54-28, 3-84-23.

 Справляння збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ

Міндоходів України повідомлено про внесені з 01.04.2014 р. зміни до деяких положень Податкового кодексу України щодо справляння збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності (далі - збір).

Зокрема, зазначено, що до платників збору - суб'єктів господарювання та їх відокремлених підрозділів, у тому числі уповноважених осіб договорів простого товариства, які провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів, додалися суб'єкти, які:

  • споживають видобутий ними природнийгаз якпаливо або сировину;
  • споживають імпортований ними природнийгаз якпаливо або сировину.

При цьому останні повинні сплачувати збір до або в день подання митної декларації.

Лист від 14.04.2014 р. № 8756/7/99-99-15-04-01-17

Дізнайся про максимальні роздрібні ціни на тютюнові вироби

Департамент контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів розмістив на веб-сайті Міндоходів за адресою http://minrd.gov.ua/ Головна/ ДОВІДНИКИ, РЕЄСТРИ, ПЕРЕЛІКИ/ ПЕРЕЛІКИ/ Перелік даних чинних з 1 червня 2014 року декларацій про встановлені виробником або імпортером максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби.

 

Правильно заповнюємо платіжне доручення при перерахуванні плати за землю

При сплаті фізичною особою з реєстраційним номером облікової картки платника податків 2143658709 плати за землю готівкою за заявою на переказ готівки поле "Призначення платежу" розрахункового документу заповнюється таким чином:

*

;101

;2143658709

;плата за землю

;

;

;

1

2

3

4

5

6

7

1 - службовий код ("*");

2 - код виду сплати ("101" - сплата суми податків і зборів/єдиного внеску);

3 - реєстраційний номер облікової картки платника податків, відносно платежу якого формується заява на переклад готівки, - з реквізиту "код платника" заяви на переклад готівки;

4 - друкується роз'яснювальна інформація про призначення платежу - з реквізиту "призначення платежу" заяви на переклад готівки;

5 - не заповнюється;

6 - не заповнюється;

7 - не заповнюється.

 

Послуги з інжинірингу від нерезидента не включаються у витрати

Якщо підприємство отримує за зовнішньоекономічним договором від нерезидента послуги з інжинірингу і устаткування відповідно до контракту не імпортується, то відповідно до пп. 139.1.14 Податкового кодексу витрати, понесені (нараховані) у зв'язку з придбанням у нерезидента послуг з інжинірингу, не включаються до складу витрат підприємства.

Вирішення цього питання можливе шляхом внесення змін до Податкового кодексу.

Лист Міндоходів від 14.04.2014 р. № 6597/6/99-99-19-03-02-15.

 

Чи можуть перериватися терміни податкових перевірок

Контролюючі органи мають право проводити перевірки платників податків на підставі пп. 20.1.4 Податкового кодексу.

Тривалість перевірок не повинна перевищувати 30 робочих днів для великих платників податків, відносно суб'єктів малого підприємництва - 10 робочих днів, інших платників податків - 20 робочих днів.

Продовження термінів проведення цих перевірок можливо за рішенням керівника контролюючого органу не більше ніж на 15 робочих днів для великих платників податків, відносно суб'єктів малого підприємництва - не більше ніж на 5 робочих днів, інших платників податків - не більше ніж на 10 робочих днів.

Таким чином, нормами Кодексу не передбачається переривання термінів проведення перевірки.

Лист Міндоходів від 08.10.2013 р. № 12715/6/99-99-22-02-05-15

 

Особливості заповнення розрахунку радіочастотного збору

Міндоходів в листі від 27.05.2014 р. № 12217/7/99-99-15-04-0217 нагадує, що об'єктом обкладення збором є ширина смуги радіочастот, яка визначається як частина смуги радіочастот загального користування у відповідному регіоні і вказана в дозвільному документі, що надає право на користування радіочастотним ресурсом.

При обчисленні податкових зобов'язань, які виникають з квітня 2014 року, платники застосовують ставки, визначені ст. 320 Податкового кодексу з урахуванням антикризового Закону № 1166 - VII.

За наявності сукупності виданих дозвільних документів на користування радіочастотним ресурсом, що належать окремому користувачеві, для яких ширина смуги радіочастот не перевищує 30 Мгц (15 х 2) в кожному регіоні окремо, застосовують знижуючий коефіцієнт 0,75. Це стосується користувачів, що використовують :

- стільниковий зв'язок (усіх типів);

- радіозв'язок у багатоканальних розподільних системах для передачі і ретрансляції телевізійного зображення;

- радіозв'язок в системі передачі даних з використанням шумоподібних сигналів.

Порядок заповнення податкового розрахунку збору за користування радіочастотним ресурсом України у разі використання вказаних вище типів зв'язку приведений в додатках до листа.

 

Платники податків запитували

Нульова ставка по податку на прибуток: хто має право застосовувати?

На період з 1 квітня 2014 року до 1 січня 2016 року нульову ставку з податку на прибуток мають право застосовувати платники податків, у яких дохід впродовж року не перевищує 3 млн. грн. і розмір щомісячної заробітної плати працівників складає не менш подвійної мінімальної зарплати.

Такі платники мають бути створені або після 1 квітня 2011 року (але не шляхом реорганізації), або раніше за умови, що задекларований річний доход не перевищував 3 млн. грн. впродовж трьох останніх років і середньосписочна чисельність працівників за цей період не перевищувала 20 осіб.

Пільгу також можуть застосовувати платники податку на прибуток, які до 1 січня 2011 року були платниками єдиного податку, якщо їх дохід за останній календарний рік не перевищив 1 млн. грн. і середньосписочна чисельність працівників складала до 50 осіб.

В той же час, пільгова ставка не поширюється на суб'єктів господарювання, які здійснюють операції з нерухомістю і валютою, у сфері розваг, на суб'єктів ЗЕД, оптових торговців, торговців дорогоцінними металами, а також суб'єктів, що надають фінансові послуги і послуги для підприємців (бухгалтерські послуги, аудит).

Основна вимога застосування пільгової ставки - виручка має бути витрачена на розвиток господарської діяльності підприємства і відображена у відповідній документації.

Якщо платник у будь-якому звітному періоді перевищує дозволену рису одного з вищезгаданих критеріїв, то такий платник податку зобов'язаний оподаткувати отриманий прибуток по основній ставці в загальному порядку.

 

Якими документами можна підтвердити витрати на перевезення працівників до місця роботи?

Витрати на перевезення працівників до місця роботи автотранспортом можуть включатися до складу витрат з податку на прибуток за умови, що необхідність таких перевезень передбачена колективним і трудовим договорами і є документи, що підтверджують зв'язок таких перевезень працівників з господарською діяльністю.

Отже, якщо перевезення працівників до місця роботи здійснюється службовим автотранспортом платника податків, то підтверджувальними документами мають бути відповідний наказ керівництва підприємства, путьові листи та інше.

Якщо ж перевезення працівників до місця роботи здійснюється сторонньою особою - перевізником на підставі договору про надання таких послуг, то підтверджувальними документами можуть бути договір про надання послуг з перевезення, акт прийому-передачі послуг або будь-який інший документ, що підтверджує фактичне надання послуг.

 

Яким чином проводити через РРО попередню (авансову) плату за товар, реалізацію товару з відстроченням платежу, остаточний розрахунок і повернення готівки?

Розрахункові операції при здійсненні розрахунків по відстрочених платежах повинні проводитися через РРО з використанням режиму попереднього програмування "погашення кредиту".

Остаточний розрахунок готівкою по відстрочених платежах має бути проведений через РРО з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.

Крім того, реєстрація видачі засобів у разі повернення товару (відмови від послуги, прийняття цінностей під заставу, виплати виграшів в державних лотереях і інших випадках) або відміни помилково проведеної через РРО суми розрахунку здійснюється шляхом реєстрації негативної суми.

Якщо алгоритм роботи РРО не забезпечує окремого накопичення у фіскальній пам'яті негативних сум розрахунків, то дозволяється реєструвати видачу засобів (відміну помилкової суми) за допомогою операції "службова видача".

 

Як заповнюються графи 17-19 в розділі "Відомості про контрольовані операції" додатка до Звіту про контрольовані операції у разі отримання кредиту?

При визначенні вартісного критерію контрольованої операції враховується сума отриманого кредиту і нарахованих відсотків по ньому.

При заповненні основної частини Звіту вказується наступна інформація:

- в графі 5 "загальна сума операцій з контрагентом" - загальна сума отриманого кредиту;

- в графі 6 "загальна сума контрольованих операцій з контрагентом" - загальна сума відсотків, нарахованих впродовж звітного періоду.

При заповненні додатка до Звіту вказується наступна інформація:

- в графі 3 "опис предмета операції" - кредит (займ), основна сума кредиту і процентна ставка річних;

- в графі 17 "Ціна (тариф) за одиницю виміру (без ПДВ) (у валюті договору/контракту) " - сума нарахованих відсотків;

- в графі 18 "Кількість" - кількість операцій;

- в графі 19 "Одиниця виміру" - код "2454".

 

Чи можна в податковій накладній вказувати на іноземній мові торгову марку товару і у вигляді абревіатури найменування товару?

Податкова накладна заповнюється на державній мові. При цьому у разі неможливості перекладу з іноземної мови торгової марки або найменування товару на державну мову і з метою збереження ідентифікації такого товару, в податковій накладній в графі 3 "Номенклатура товарів/послуг продавця" допускається вказувати назву торгової марки і у вигляді абревіатури номенклатуру товару без перекладу державною мовою.

 

Туристичний збір

Хто є платниками туристичного збору?

Відповідно до п. 268.2 ст. 268 р. ХІІ Податкового кодексу України від 2 грудня 2011 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) платниками збору є громадяни України, іноземці, а також особи без громадянства, які прибувають на територію адміністративно-територіальної одиниці, на якій діє рішення сільської, селищної та міської ради про встановлення туристичного збору, та отримують (споживають) послуги з тимчасового проживання (ночівлі) із зобов'язанням залишити місце перебування в зазначений строк.

Платниками збору не можуть бути особи, які:

а) постійно проживають, у тому числі на умовах договорів найму, у селі, селищі або місті, радами яких встановлено такий збір;

б) особи, які прибули у відрядження;

в) інваліди, діти-інваліди та особи, що супроводжують інвалідів I групи або дітей-інвалідів (не більше одного супроводжуючого);

г) ветерани війни;

ґ) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

д) особи, які прибули за путівками (курсівками) на лікування, оздоровлення, реабілітацію до лікувально-профілактичних, фізкультурно-оздоровчих та санаторно-курортних закладів, що мають ліцензію на медичну практику та акредитацію Міністерства охорони здоров'я України;

е) діти віком до 18 років;

є) дитячі лікувально-профілактичні, фізкультурно-оздоровчі та санаторно-курортні заклади.

Згідно із пп. 268.6.1 п. 268.6 ст. 268 р. ХІІ податкові агенти справляють збір під час надання послуг, пов'язаних з тимчасовим проживанням (ночівлею), і зазначають суму сплаченого збору окремим рядком у рахунку (квитанції) на проживання.

Перелік податкових агентів визначений п. 268.5 ст. 268 р. ХІІ ПКУ.

Так, згідно з рішенням сільської, селищної та міської ради справляння збору може здійснюватися:

а) адміністраціями готелів, кемпінгів, мотелів, гуртожитків для приїжджих та іншими закладами готельного типу, санаторно-курортними закладами;

б) квартирно-посередницькими організаціями, які направляють неорганізованих осіб на поселення у будинки (квартири), що належать фізичним особам на праві власності або на праві користування за договором найму;

в) юридичними особами або фізичними особами - підприємцями, які уповноважуються сільською, селищною або міською радою справляти збір на умовах договору, укладеного з відповідною радою.

Хто є податковими агентами при справлянні туристичного збору?

Перелік податкових агентів, якими згідно з рішенням сільської, селищної та міської ради здійснюється справляння туристичного збору, визначений п. 268.5 ст. 268 р. ХІІ Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями, а саме:

а) адміністраціями готелів, кемпінгів, мотелів, гуртожитків для приїжджих та іншими закладами готельного типу, санаторно-курортними закладами;

б) квартирно-посередницькими організаціями, які направляють неорганізованих осіб на поселення у будинки (квартири), що належать фізичним особам на праві власності або на праві користування за договором найму;

в) юридичними особами або фізичними особами - підприємцями, які уповноважуються сільською, селищною або міською радою справляти збір на умовах договору, укладеного з відповідною радою.

Чи необхідно дитячим таборам (спортивним, туристичним, творчим тощо), які приймають на відпочинок дітей за путівками, утримувати з них туристичний збір?

Статтею 10 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) визначено, що до місцевих податків і зборів належить, зокрема, туристичний збір (далі - збір).

Відповідно до п. 10.4 ст. 10 ПКУ місцеві ради в межах повноважень, визначених ПКУ, вирішують питання щодо запровадження збору.

Згідно з пп. 12.3.2 п. 12.3 ст. 12 ПКУ при прийнятті рішення про встановлення збору обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платники збору, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначені ст. 7 ПКУ, з дотриманням критеріїв, встановлених ст. 268 р. XII ПКУ. Під час встановлення збору можуть передбачатися податкові пільги та порядок їх застосування (п. 7.2 ст. 7 ПКУ).

Слід зазначити, що не дозволяється сільським, селищним, міським радам встановлювати індивідуальні пільгові ставки місцевих податків та зборів для окремих юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців і фізичних осіб або звільняти їх від сплати таких податків та зборів (пп. 12.3.7 п. 12.3 ст. 12 ПКУ).

Статтею 268 ПКУ визначено, що платниками збору є громадяни України, іноземці, а також особи без громадянства, які прибувають на територію адміністративно-територіальної одиниці, на якій діє рішення сільської, селищної та міської ради про встановлення збору, та отримують (споживають) послуги з тимчасового проживання (ночівлі) із зобов'язанням залишити місце перебування в зазначений строк.

Справляння збору може здійснюватися, згідно з рішенням сільської, селищної або міської ради, податковими агентами:

а) адміністраціями готелів, кемпінгів, мотелів, гуртожитків для приїжджих та іншими закладами готельного типу, санаторно-курортними закладами;

б) квартирно-посередницькими організаціями, які направляють неорганізованих осіб на поселення у будинки (квартири), що належать фізичним особам на праві власності або на праві користування за договором найму;

в) юридичними особами або фізичними особами - підприємцями, які уповноважуються сільською, селищною або міською радою справляти збір на умовах договору, укладеного з відповідною радою.

Особливістю справляння збору є зазначення податковими агентами суми сплаченого збору окремим рядком у рахунку (квитанції) на проживання під час надання послуг, пов'язаних з тимчасовим проживанням (ночівлею).

Платниками збору не можуть бути особи, які, зокрема, прибули за путівками та курсовками в санаторії та пансіонати.

Відповідно до п. 30.1 ст. 30 ПКУ податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених п. 30.2 цієї статті.

Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат (п. 30.2 ст. 30 ПКУ).

Отже, органи місцевого самоврядування вирішують питання щодо запровадження туристичного збору. Під час встановлення туристичного збору податкові пільги та порядок їх застосування можуть передбачатися лише для певної категорії платників збору. При цьому, не дозволяється встановлювати індивідуальні пільгові ставки по справлянню туристичного збору для окремих юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців і фізичних осіб або звільняти їх від сплати такого збору.

Чи мають право сільські, селищні, міські ради звільняти від сплати туристичного збору окремі категорії платників, які не зазначені в ст.268 ПКУ?

Статтею 10 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) визначено, що до місцевих податків і зборів належить, зокрема, туристичний збір.

Відповідно до п.10.4 ст.10 ПКУ місцеві ради в межах повноважень, визначених ПКУ, вирішують питання щодо запровадження туристичного збору.

Згідно з пп.12.3.2 п.12.3 ст.12 ПКУ при прийнятті рішення про встановлення збору обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платники збору, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначені ст.7 ПКУ, з дотриманням критеріїв, встановлених ст.268 р.ХІІ ПКУ. Під час встановлення збору можуть передбачатися податкові пільги та порядок їх застосування (п.7.2 ст.7 ПКУ).

Слід зазначити, що не дозволяється сільським, селищним, міським радам встановлювати індивідуальні пільгові ставки місцевих податків та зборів для окремих юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців і фізичних осіб або звільняти їх від сплати таких податків та зборів (пп.12.3.7 п.12.3 ст.12 ПКУ).

Відповідно до п.30.1 ст.30 ПКУ податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених п.30.2 цієї статті.

Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат (п.30.2 ст.30 ПКУ).

Отже, органи місцевого самоврядування вирішують питання щодо запровадження туристичного збору. Тому під час встановлення місцевими радами туристичного збору податкові пільги та порядок їх застосування можуть передбачатися лише для певної категорії платників збору. При цьому, не дозволяється встановлювати індивідуальні пільгові ставки по справлянню туристичного збору для окремих юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, і фізичних осіб або звільняти їх від сплати такого збору.

Чи може податковий агент не подавати податкову декларацію туристичного збору, у разі якщо такий агент припинив діяльність з надання відповідних послуг?

Згідно з п.49.2 ст.49 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) платник податків зобов'язаний за кожний встановлений ПКУ звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до ПКУ незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Чи є податковими агентами ЮО та ФОП, які надають послуги з тимчасового проживання громадян, якщо на адміністративній території встановлений туристичний збір, але договір з місцевою радою ними не укладений?

Статтею 10 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755 зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) визначено, що до місцевих податків і зборів належить, зокрема, туристичний збір (далі - збір).

Згідно із пп.12.3.2 п.12.3 ст.12 ПКУ при прийнятті рішення про встановлення збору обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платники збору, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначені ст.7 ПКУ, з дотриманням критеріїв, встановлених ст.268 ПКУ.

Статтею 268 ПКУ визначено, що платниками збору є громадяни України, іноземці, а також особи без громадянства, які прибувають на територію адміністративно-територіальної одиниці, на якій діє рішення сільської, селищної та міської ради про встановлення туристичного збору, та отримують (споживають) послуги з тимчасового проживання (ночівлі) із зобов'язанням залишити місце перебування в зазначений строк.

Справляння збору може здійснюватися, згідно з рішенням сільської, селищної або міської ради, податковими агентами:

а) адміністраціями готелів, кемпінгів, мотелів, гуртожитків для приїжджих та іншими закладами готельного типу, санаторно-курортними закладами;

б) квартирно-посередницькими організаціями, які направляють неорганізованих осіб на поселення у будинки (квартири), що належать фізичним особам на праві власності або на праві користування за договором найму;

в) юридичними особами або фізичними особами - підприємцями, які уповноважуються сільською, селищною або міською радою справляти збір на умовах договору, укладеного з відповідною радою.

Особливості справляння збору є зазначення податковими агентами суми сплаченого збору окремим рядком у рахунку (квитанції) на проживання під час надання послуг пов'язаних з тимчасовим проживанням (ночівлею).

Пунктом 4.1 ст.4 ПКУ визначено, що податкове законодавство України ґрунтується на таких принципах, зокрема, як загальність оподаткування, за яким кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені ПКУ податки та збори, платником яких вона, та як рівність усіх платників перед законом, який передбачає забезпечення однакового підходу до всіх платників податків.

Отже, якщо на певній адміністративній території органом місцевого самоврядування прийнято рішення про встановлення туристичного збору, то юридичні особи та фізичні особи - підприємці, які надають послуги з тимчасового проживання (ночівлі), незалежно від наявності договору, яким сільська, селищна або міська рада уповноважує їх справляти збір, є податковими агентами по справлянню туристичного збору.

Чи включається ПДВ до бази справляння туристичного збору?

Відповідно до пп. 268.4.1 п. 268.4 ст. 268 р. ХІІ Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями базою справляння туристичного збору є вартість усього періоду проживання (ночівлі) в місцях, визначених пп. 268.5.1 цієї статті, за вирахуванням податку на додану вартість.

Яка ставка туристичного збору?

Відповідно до п.268.3 ст.268 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) ставка туристичного збору встановлюється у розмірі від 0,5 до 1 відсотка до бази справляння збору, визначеної п.268.4 ст.268 ПКУ.

Базою справляння є вартість усього періоду проживання (ночівлі) в місцях, визначених пп.268.5.1 ст.268 ПКУ, за вирахуванням податку на додану вартість (пп.268.4.1 п.268.4 ст.268 ПКУ).

До вартості проживання не включаються витрати на харчування чи побутові послуги (прання, чистка, лагодження та прасування одягу, взуття чи білизни), телефонні рахунки, оформлення закордонних паспортів, дозволів на в'їзд (віз), обов'язкове страхування, витрати на усний та письмовий переклади, інші документально оформлені витрати, пов'язані з правилами в'їзду (пп.268.4.2 п.268.4 ст.268 ПКУ).

Який термін сплати туристичного збору?

Згідно із пп.268.7.1 п.268.7 ст.268 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями сума туристичного збору, обчислена відповідно до податкової декларації за звітний (податковий) квартал, сплачується щоквартально, у визначений для квартального звітного (податкового) періоду строк, за місцезнаходженням податкових агентів.

 

Податок на прибуток підприємств

Підприємство здійснює уцінку вартості товарів, у зв'язку з втратою їх характеристик. Яким чином відобразити цю операцію в обліку?

Як визначено пунктом 152.10 статті 152 Податкового кодексу України (далі - ПКУ)  якщо платник податку приймає рішення про уцінку/дооцінку активів згідно з правилами бухгалтерського обліку, то така уцінка/дооцінка з метою оподаткування не змінює балансову вартість активів та доходи або витрати такого платника податку, пов'язані з придбанням зазначених активів. Норми цього пункту не застосовуються до операцій, щодо яких іншими нормами ПКУ передбачено визнання доходів та витрат за даними бухгалтерського обліку.

Отже, при проведенні уцінки чи дооцінки запасів згідно з правилами бухгалтерського обліку підприємству в податковому обліку не відображає доходи чи витрати.

У разі продажу раніше переоцінених запасів підприємство має відобразити одночасно як дохід від продажу, так і витрати в сумі тієї балансової вартості реалізованих запасів, яку було відображено в податковому обліку до проведення переоцінки.

У податковому обліку підприємство відображає дохід від продажу товарів за загальним правилом, встановленим п. 135.4 ПКУ, тобто в розмірі договірної (контрактної) вартості, але не менше за суму компенсації, отриману в будь-якій формі (якщо операція не визначається як контрольована).

При проведенні переоцінки запасів, не здійснюється коригування суму податкового кредиту з ПДВ, який був раніше відображений при придбанні цих активів (за умови, що ці запаси й надалі передбачається використовувати в оподатковуваних ПДВ операціях в межах господарської діяльності).

У разі продажу раніше переоцінених товарів платник ПДВ в загальному порядку, згідно пункту 187.1 статті 187 ПКУ  нараховує податкове зобов'язання з ПДВ відповідно до правила першої події.

Як підприємству враховувати виплати «понаднормових» добових відрядженій особі?

Згідно з пунктом 16 розділу I «Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон», затвердженої наказом Мінфіну від 13.03.98 №59 (зі змінами та доповненнями), добові - це витрати на харчування та фінансування інших власних потреб фізичної особи, понесені у зв'язку з відрядженням.

Суми добових витрат затверджені постановою КМУ «Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів» від 02.02.11 № 98, згідно якої сума добових для відряджень по Україні становить 30 грн. на добу та 250 гривень за кордон.       

Отже зазначені норми поширюються виключно на державних службовців і працівників підприємств та організацій, які повністю або частково фінансуються за рахунок бюджетних коштів.

Суми добових для відряджень працівників недержавних підприємств законодавчими та нормативними актами не встановлені.

Відповідно до пп. 140.1.7 статті 140 ПКУ при визначенні об'єкта оподаткування у складі витрат враховуються витрати на відрядження фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах із платником податку або є членами керівних органів платника податку на харчування та фінансування інших власних потреб фізичної особи (добові витрати), понесені у зв'язку з таким відрядженням у межах території України, але не більш як 0,2 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, а для відряджень за кордон - не вище 0,75 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, в розрахунку за кожен календарний день такого відрядження.

Так, граничні норми добових витрат протягом 2014 року становлять: для відряджень по Україні - 243,6 грн.; для закордонних відряджень - 913,5 грн.

Сума перевищення зазначених граничних сум у складі витрат платника податку не враховується.

Отже, до складу витрат платника податку включається сума добових, розмір яких не перевищує граничних норм, встановлених пп. 140.1.7 статті 140 ПКУ.

Відповідно до пп. 164.2.11 статті 164 та пп. «а» пп. 170.9.1статті 170 ПКУ сума перевищення добових, встановлених пп. 140.1.7 Кодексу, включається до доходів такого платника та оподатковується  податком на доходи фізичних осіб..

Отже, в межах норм, передбачених пп. 140.1.7 статті 140 ПКУ, добові витрати не оподатковуються податком на доходи фізичних осіб. Сума перевищення встановлених лімітів підлягає оподаткуванню ПДФО.

Підприємство реалізує цінні папери на фондовій біржі. Який порядок відображення таких операцій, якщо продаж здійснено зі збитком?

Відповідно до пп. 153.8.3 статті 153 Податкового кодексу України (далі - ПКУ).  від'ємне значення фінансового результату від операцій з цінними паперами, що перебувають в обігу на фондовій біржі, переноситься у зменшення загального фінансового результату за такими операціями у наступних звітних періодах до повного погашення.

В той же час, в обліку операцій із ЦП, які не перебувають в обігу на біржі, від'ємне значення фінансового результату звітного періоду переноситься у зменшення фінансового результату за такими операціями до наступних звітних періодах не до повного погашення, а лише протягом 1095 днів

Згідно з пп. 153.8.2 статті 153 ПКУ цінні папери визнаються такими, що перебувають в обігу на фондовій біржі, за одночасного дотримання таких умов:

а) цінні папери допущені до обігу хоча б на одній фондовій біржі. При цьому перелік іноземних фондових бірж визначається Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Документом, який містить інформацію щодо цінних паперів, які в допущені до торгівлі на фондовій біржі, є біржовий список ( п. 2 розд. І Положення про функціонування фондових бірж, затвердженого рішенням НКЦПФР від 22.11.12  № 1688).

б) ціни цінних паперів (біржовий курс) на українських фондових біржах розраховуються (встановлюються) відповідно до вимог, встановлених Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку;

в) інформація про ціни (біржовий курс, останню поточну ціну цінного папера або результати котирування) цінних паперів обов'язково розміщується на веб-сайті фондової біржі та у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, а також може публікуватися в засобах масової інформації (зокрема електронних) та бути надана фондовою біржею будь-якій заінтересованій особі протягом трьох років після дати здійснення операцій з такими цінними паперами.

Тобто одночасне дотримання вищенаведених умов дає право визнати ЦП такими, що перебувають в обігу на фондовій біржі.

Як передбачено п. 153.9 статті 153 ПКУ, первинними документами для підтвердження доходів і витрат за операціями з цінними паперами та деривативами (похідними інструментами), що перебувають в обігу на фондовій біржі, можуть бути оригінали:

для торговців цінними паперами - учасників фондової біржі - біржового звіту за звітний період;

для платників податку - клієнтів торговців цінними паперами - учасників фондової біржі - звіту торговця цінними паперами, який формується на підставі біржового звіту та договору з таким торговцем.

Чи включається до складу витрат добровільне медичне страхування працівників підприємства?

Як визначено пп. 140.1.6 статті 140 ПКУ не включаються до складу витрат витрати на страхування життя, здоров'я та інших ризиків, пов'язаних з діяльністю фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з підприємством, обов'язковість якого не передбачена законодавством.

Отже, при визначенні об'єкта оподаткування враховуються витрати на медичне страхування фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з платником податку, лише за обов'язковими видами страхування.

Оскільки обов'язковість медичного страхування працівників не передбачена законодавством та здійснюється роботодавцем добровільно, витрати на таке страхування не включаються до складу податкових витрат платника податку.

Відповідно до пп. 196.1.3 статті 196 ПКУ не є об'єктом оподаткування ПДВ операції з надання послуг із страхування, співстрахування або перестрахування особами, які мають ліцензію на здійснення страхової діяльності відповідно до закону, а також пов'язаних з такою діяльністю послуг страхових (перестрахових) брокерів та страхових агентів.

Отже, операції з медичного страхування власних працівників за кошти підприємства не призводять до виникнення податкових зобов'язань з ПДВ.

Підприємство планує реорганізацію шляхом поділу на дві юридичні особи.

Який порядок розподілу основних засобів, що знаходяться на балансі цього  підприємства?

Відповідно до абз. 2 пп. 153.15.1 статті 153 ПКУ об'єкти основних засобів та нематеріальних активів юридичної особи, що припиняється у зв'язку з проведенням реорганізації, включаються до складу відповідних груп основних засобів та нематеріальних активів платника податків - правонаступника за балансовою вартістю на дату затвердження передавального акта та підлягають амортизації в порядку, визначеному цим Кодексом.

Тобто в податковому обліку юридичної особи, що припиняється, ні доходи, ні витрати не визнаються. В обліку юридичної особи - правонаступника - на підставі передавального акта буде обліковуватись об'єкт основних засобів, що підлягатиме амортизації в загальному порядку.

Згідно з пп. 145.1.2 статті 145 ПКУ нарахування амортизації здійснюється протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта, який встановлюється наказом по підприємству при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс), але не менше ніж визначено в п. 145.1, і призупиняється на період його виведення з експлуатації (для реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання, консервації та інших причин) на підставі документів, які свідчать про виведення таких основних засобів з експлуатації).

У випадку вибуття об'єктів основних засобів із експлуатації, зокрема, з причини розподілу майна юридичної особи, амортизація у платника податку, який припиняє свою діяльність з зв'язку з розподілом на дві юридичні особи, перестає нараховуватись.

Чи включаються до складу витрат проценти за фінансовим кредитом, який підприємство використало не у господарській діяльності?

Відповідно до пп. 14.1.258 статті 14 Податкового кодексу України (далі ПКУ), фінансовий кредит - це кошти, що надаються банком-резидентом або нерезидентом, що кваліфікується як банківська установа згідно із законодавством країни перебування нерезидента, або резидентами і нерезидентами, які мають згідно з відповідним законодавством статус небанківських фінансових установ, а також іноземною державою або його офіційними агентствами, міжнародними фінансовими організаціями та іншими кредиторами - нерезидентами юридичній чи фізичній особі на визначений строк для цільового використання та під процент;

Як  визначено пп.14.1.206 ст.14 ПКУ  проценти - це дохід, який сплачується (нараховується) позичальником на користь кредитора як плата за використання залучених на визначений або невизначений строк коштів або майна

Господарська діяльність - це діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами (пп.14.1.36 ст.14 ПКУ).

Як визначено п.141.1 статті 141 ПКУ до складу витрат включаються будь-які витрати, пов'язані з нарахуванням процентів за борговими зобов'язаннями (в тому числі за будь-якими кредитами, позиками, депозитами, крім фінансових витрат, включених до собівартості кваліфікаційних активів відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку) протягом звітного періоду, якщо такі нарахування здійснюються у  зв'язку з провадженням господарської діяльності платника податку

 

Отже, якщо залучені за кредитом кошти не призначені для використання у межах господарської діяльності платника податку, то витрати, пов'язані з нарахуванням процентів за таким кредитом, не враховуються при визначенні об'єкта оподаткування.