Информация от Налоговой инспекции Бердянска

05.08.2014 · 10:12 · Просмотров - 2125

Подборка материалов из Бердянской ОГНИ за неделю по 4 августа

Прес-служба ДФС повідомляє

Приостановлена работа налоговых инспекций в зоне АТО

В связи с угрозой жизни своим работникам Миндоходов установило простой в работе нижеприведенных ГНИ в Донецкой и Луганской областях.

Обслуживание налогоплательщиков, состоящих на учете в ГНИ, работа которых приостановлена, возложено на другие органы доходов и сборов.

Срок действия простоя - период со дня издания соответствующего приказа и до окончания действия обстоятельств, которые создают угрозу жизни и здоровью работников ГНИ.

Орган доходов и сборов, в работе которого установлен простой

Орган доходов и сборов, на который временно возложены функции по обслуживанию налогоплательщиков

Луганская область

ГУ Миндоходов в Луганской области

Старобельская ОГНИ ГУ Миндоходов в Луганской области

ГНИ в Артемовском районе г. Луганска

Ленинская ОГНИ в г. Луганск

ГНИ в г. Свердловск

Краснодонская ОГНИ

ГНИ в Станично-Луганском районе

ГНИ в Лутугинском районе

ГНИ в Славяносербском район

ГНИ в г. Лисичанск

ГНИ в Октябрьском районе г. Луганска

Донецкая область

Торезская ОГНИ

Константиновская ОГНИ

Горловская ОГНИ

Артемовская ОГНИ

Шахтерская ОГНИ

ГНИ в г. Краматорск

Макеевская ОГНИ

ГНИ в г. Харцизк

Мариинская ОГНИ (кроме Угледарского и Великоновоселовского отделений)

Угледарское отделение Мариинской ГНИ

ГНИ в Амвросиевском районе

ГНИ в Старобешевском районе

ГУ Миндоходов в Донецкой области

Мариупольская ОГНИ ГУ Миндоходов в Донецкой области

ГНИ в Буденновском районе г. Донецка

ГНИ в Ворошиловском районе г. Донецка

ГНИ в Кировском районе г. Донецка

ГНИ в Ленинском районе г. Донецка

ГНИ в Пролетарском районе г. Донецка

ГНИ в Калининском районе г. Донецка

Октябрьская ОГНИ г. Мариуполь ГУ Миндоходов в Донецкой области

ГНИ в Киевском районе г. Донецка

ГНИ в Куйбышевском районе г. Донецка

ГНИ в Петровском районе г. Донецка

(Приказы  Миндоходов от 08.07.2014 г. № 381; от 08.07.2014 г. № 389; от 08.07.2014 г. № 390; от 08.07.2014 г. № 399; приказ ГФС от 24.07.2014 г. № 8).

Ігор Білоус: Лише радикальні зміни та рішучі дії дозволять нам жити по-новому

 «На сьогодні головним внутрішнім ворогом в Україні є корупція, яка за останні роки набула загрозливих масштабів. І лише ефективна та скоординована взаємодія усіх органів державної влади, суспільства, підприємців та бізнесу всіх рівнів дозволить остаточно побороти це ганебне явище та  створити такі умови, аби воно назавжди зникло», - заявив Голова ДФС України Ігор Білоус під час засідання ІІІ Антикорупційного форуму.

Основними питаннями форуму, який проходив у режимі відеоконференції  за участі громадськості та бізнесу з усіх регіонів України, стали практичні заходи влади у напрямі боротьби з корупцією.

 «Усі наші сьогоднішні ініціативи, пропозиції та дії спрямовані, в першу чергу, на те, аби очиститися і унеможливити повторення колишніх помилок. Саме для цього ми розробляємо законопроекти, які дозволять уникнути злочинних схем з відшкодуванням ПДВ. В минулому назавжди мають залишитися так звані площадки, «податкові ями», конвертаційні центри», - наголосив Ігор Білоус.

Вже схвалено зміни до Податкового кодексу України, які дозволять вирішити проблему існування фіктивного податкового кредиту. Нова система електронного адміністрування ПДВ дозволить проводити в автоматичному режимі як відшкодування цього податку, так і його збір. А це, у свою чергу знизить тиск на бізнес, зменшить вплив людського фактору та, відповідно, рівень корупції. На черзі - зміни до адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. У цьому напрямі усі зусилля працівників ДФС спрямовані на виведення зарплат «із тіні» та зменшення шаленого попиту на готівку.

Серед заходів по боротьбі з корупцією одним з головних є розвиток електронних сервісів, який має призвести до того, щоб чиновник взагалі не торкався документа.

«Необхідно створити такі умови для бізнесу, аби його робота з податковими та митними органами була простою, зрозумілою та прозорою. І бізнес сам ініціює такі зміни. Оскільки у суспільстві у цей надскладний у новітній історії України час є однозначна позиція. Лише радикальні зміни та кардинальні дії дозволять нам жити по-новому, жити краще», - підкреслив Ігор Білоус.

Таку боротьбу, запевнив очільник служби, ДФС готове розпочати на власному прикладі. За його словами, зі зміною у назві відомства, змінюється і підхід до кадрового питання. Професійність, відданість та порядність - це основні вимоги до тих, хто працюватиме у ДФС. «У цьому ми дуже розраховуємо на підтримку та допомогу з боку громадськості. Створена при нашому відомстві Кадрова Рада буде дуже важливим фільтром у підборі кадрів та запорукою успіху нашого реформування», - наголосив Ігор Білоус.

Новостворена рада контролюватиме прозорість процедур призначення посадових осіб на керівні посади в органах ДФС, розглядатиме кандидатури претендентів на посади та надаватиме керівництву служби рекомендації щодо такого призначення.

«Ще раз хочу наголосити, що кадрової політики, яка заснована на роздачі посад та політичній лояльності співробітників, у нашому відомстві не буде. Тому що це підриває ефективність служби і призводить до корупції. Ми будемо жорстко боротися з корупцією, як усередині відомства, так і навколо. І завдяки спільним зусиллям з СБУ, Генпрокуратурою та МВС, а, головне, за підтримки громадськості, ми це зробимо», - заявив Ігор Білоус.    

Ігор Білоус: Система електронного адміністрування ПДВ призведе до значного зменшення обсягу тіньової економіки

 «Система електронного адміністрування ПДВ призведе до значного зменшення обсягу тіньової економіки. Запровадження такої системи є необхідним для держави, бізнесу та країни в цілому. Наслідком запровадження електронного адміністрування стане зниження тиску на бізнес, зменшення впливу людського фактору та зменшення рівня корупції», - сказав Голова Державної фіскальної служби України Ігор Білоус, коментуючи ухвалений Верховною Радою Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України».

За словами Голови ДФС України, така система значно збільшить надходження податку на додану вартість до державного бюджету. «Це підвищить прогнозованість процесу мобілізації податку на додану вартість до державного бюджету. Надходження ПДВ вже сягає майже 40 відсотків від усіх податкових надходжень і потенціал цього податку для наповнення бюджету ще не вичерпано», - переконаний Ігор Білоус.

«Система електронного адміністрування ПДВ буде складатися з трьох основних елементів: Єдиного електронного реєстру податкових накладних, з банку, в якому автоматично будуть відкриті рахунки усім платникам ПДВ та з бази даних митниці в частині інформації про імпорт та експорт товарів. Буде зменшено число критеріїв для автоматичного бюджетного відшкодування. І бюджетне відшкодування ПДВ експортерам та інвесторам в автоматичному режимі буде здійснюватися на місяць раніше, ніж зараз. Зменшиться кількість обтяжливих для бізнесу звірок та перевірок, зокрема, перевірок бізнесу «по усьому ланцюгу постачань до виробника або імпортера». Втратить актуальність проблематика з «нікчемними угодами»,- наголосив Голова ДФС.

Основною передумовою для запровадження системи електронного адміністрування податку на додану вартість є недоліки існуючої системи адміністрування ПДВ.

«Існуюча система надає можливість недобросовісним платникам уникати сплати податкових зобов'язань та безпідставно отримувати відшкодування ПДВ з бюджету. Основним способом досягнення цього є формування фіктивного кредиту з ПДВ через фірми - „податкові ями". Як наслідок, ПДВ не надходить до бюджету та розкрадається. Окрім цього, такі шахрайські схеми є джерелом необлікованої готівки, яка живить значну частину тіньової економіки та забезпечує ухилення від сплати інших податків, зокрема, податку з доходів фізичних осіб та ЄСВ»,- підкреслив Голова ДФС Ігор Білоус.

Завдяки запровадженню цих змін до Податкового Кодексу України буде забезпечена відповідність сум нарахованого та сплаченого ПДВ. Оскільки, суми ПДВ гарантуються грошовими коштами. При цьому обігові кошти платників ПДВ відволікаються мінімально. 

ГУ Міндоходів у Запорізькій області повідомляє 

Промисловці Запоріжжя перерахували майже 420 млн. гривень митних платежів 

Про це повідомив тимчасово виконуючий обов'язки начальника митного поста "Запоріжсталь" Григорій Малига.

- За перший квартал 2014 року митним постом "Запоріжсталь" перераховано до держбюджету понад 175 млн. грн., за ІІ квартал - 244 млн. грн. З початку 2014 року на митному посту здійснено митне оформлення товарів за понад 12 тисяч митних декларацій, при цьому 99% із них оформлено в електронному вигляді. За аналогічний період минулого року показник оформлення електронних митних декларацій дорівнював 92%. Середній час оформлення складає 45 хвилин, - зазначив т.в.о. начальника митного поста.

На митному посту "Запоріжсталь" здійснюють митне оформлення такі підприємства міста Запоріжжя, як: ВАТ "Запоріжсталь", ПАТ "Електрометалургійний завод "Дніпроспецсталь" ім. А.М. Кузьмина", ПАТ "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат", ПАТ "ЗАПОРІЖКОКС", ПАТ "Запоріжвогнетрив", ПАТ "ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ".

Специфікою діяльності митного поста є митне оформлення сировини для підприємств металургійної галузі - вугілля, кокс, алюміній, нікель, феросплави, залізна руда, вогнетривкі вироби.

Експортується суб'єктами ЗЕД власна продукція: прокат плоский гарячої та холодної прокатки, гнутий профіль, прутки з легованої сталі, сталь сортова, вогнетривка цегла, силікати, бензол тощо. Основними країнами, куди здійснюється експорт, є Росія, Туреччина, Польща, Болгарія, Білорусь, Ірак, Ізраїль, Греція.

В переробних та виробничих галузях, до яких належить і Запорізький регіон, з метою раціонального використання потужностей підприємств та збільшення робочих місць є актуальним використання митного режиму переробки на митній території України. Григорій Малига розповів про його особливості. 

Відповідно до статті 147 Кодексу переробка на митній території - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари піддаються у встановленому законодавством порядку переробці без застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, за умови подальшого реекспорту продуктів переробки.

Поміщення товарів у митний режим переробки на митній території здійснюється з умовним повним звільненням від оподаткування митними платежами. Заходи гарантування додержання митного режиму переробки на митній території застосовуються до товарів, визначених Кабінетом Міністрів України.

Дозвіл на переробку товарів на митній території України видається органом доходів і зборів, у зоні діяльності якого буде розпочато або здійснено повний цикл операцій з переробки товарів на митній території України, підприємству безоплатно протягом п'яти робочих днів від дати реєстрації відповідної заяви.

Якщо зовнішньоекономічний договір, на підставі якого здійснюватиметься переробка, передбачає ввезення товарів з метою переробки окремими партіями протягом певного періоду часу на однакових умовах, дозвіл видається на обсяг товарів і строк, визначені зовнішньоекономічним договором, але не більше ніж на один рік.

Також Григорій Малига зазначив, що використання митного режиму переробки, звільняючи підприємство від митних платежів, сприяє нарощенню потужностей виробництва, а також збільшенню кількості робочих місць. 

Для підприємців у агропромисловому комплексі створюють умови, які унеможливлять ухилення від сплати податків

У ході наради з питань соціально-економічного та соціально-політичної ситуації в регіоні, яку провів голова обласної державної адміністрації Валерій Баранов, розглянуто питання про організацію роботи з детінізації економіки в агропромисловому комплексі.

Із ситуацією у цій сфері присутніх ознайомив заступник начальника Головного управління Міндоходів у Запорізькій області Віктор Башук.

За його словами, серед завдань, які ставить керівництво держави перед службою, - створення умов щодо унеможливлення ухилення від сплати податків окремих суб'єктів господарювання за рахунок використання тіньових схем.

З метою детінізації даної галузі економіки в облдержадміністрації підготовлено протокольне доручення, де пунктом номер один стоїть завдання щодо проведення операції "Урожай", метою якого є виявлення слабких сторін у системі оподаткування, з обов'язковим залученням громадських організацій до цієї роботи.

Віктор Башук повідомив, що площа ріллі в області складає 1,9 млн. га, а згідно з деклараціями сільгосппідприємств платників ФСП - 1,2 млн. га. Отже понад 600 тис. га. - це не задекларована площа, а, відповідно, є ресурсом для наповнення бюджету.

У першому півріччі поточного року сільськогосподарськими підприємствами регіону - суб'єктами спеціального режиму оподаткування ПДВ задекларовано обсяг оподатковуваних операцій (за спеціальною декларацією з ПДВ) на суму 2552,4 млн. грн., що на 21% більше, ніж у І півріччі 2013 року.

Розмір середньомісячної заробітної плати одного працівника в аграрному секторі торік складав 2051 грн. при середньому рівні заробітної плати по сільському господарстві в Україні 2268 грн.

При цьому із 3817 суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері сільського господарства, 787 зовсім не мають найманих працівників, хоча обробляють наділи землі від 2 до 5746 га. Крім того, ще 241 СГД на останню звітну дату, травень 2014 року, виплачували найманим працівникам заробітну плату нижче законодавчо встановленого мінімуму.

- Не подаючи звітність до податкових органів про використання найманої праці, виплачуючи заробітну плату нижче законодавчо встановленого мінімуму або у "конвертах", такі фермерські господарства ухиляються від сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску, - зазначив Віктор Башук.

Щодо здійснення контрольно-перевірочної роботи, заступник начальника Головного управління Міндоходів у Запорізькій області повідомив, що вона спрямована на те, щоб виявити проблемні питання та шляхом переконання та роз'яснення змусити суб'єктів господарювання їх вирішити без вжиття примусових заходів.

Серед заходів, які вживаються для детінізації економіки, - проведення інвентаризації невитребуваних паїв, виявлення осіб, які працюють без відповідного оформлення трудових відносин, виявлення працівників, які отримують заробітну плату нижче встановленого законодавством розміру, контроль за дотриманням законодавства орендарями тощо.

Запоріжці отримали 64,4 тисячі ключів цифрового підпису

Саме таку кількість посилених сертифікатів ключів електронного цифрового підпису надано платникам податків з початку року в Акредитованому центрі сертифікації ключів інформаційно-довідкового департаменту ГУ Міндоходів у Запорізькій області та його відділеннях. Про це повідомив в.о. начальника ГУ Міндоходів у Запорізькій області Олексій Кавилін.

- Сьогодні приділено значну увагу використанню сучасних електронних систем та інформаційних технологій, які дають змогу скоротити час "паперової тяганини". Видача безплатних ключів електронного цифрового підпису для багатьох платників стала поштовхом до того, аби відмовитися від звітності на паперових носіях і спробувати більш сучасний, менш затратний спосіб звітування до податкових інспекцій. Як приклад - на сьогодні у територіальних органах Міндоходів Запорізької області 98,5 відсотка платників податків передають звітність з податку на додану вартість засобами телекомунікаційного зв'язку, - зазначив Олексій Кавилін.

У липні Акредитований центр сертифікації ключів інформаційно-довідкового департаменту ГУ Міндоходів у Запорізькій області та його відділення видали 1585 громадянам і суб'єктам господарювання 5006 посилених сертифікатів ключів електронного цифрового підпису.

Нагадаємо, що електронний підпис є обов'язковим реквізитом електронного документа, який використовується для ідентифікації автора або підписувача електронного документа. Накладенням електронного підпису завершується створення електронного документа.

Кожне підприємство або громадянин може безкоштовно отримати електронний цифровий ключ у територіальних підрозділах Акредитованого центру сертифікації ключів Міндоходів.

Понад 300 млн. грн. виграли на користь держави запорізькі міндоходівці 

За перше півріччя 2014 року на користь органів Міндоходів вирішено 849 судових справ на суму 329,4 млн. грн. Спеціалістам управління правової роботи вдалося виграти 161 справу за позовами до органів Міндоходів та зберегти для бюджету 176,4 млн. грн.

Що стосується справ за позовами органів Міндоходів до платників податків - на користь міндоходівців вирішено 688 справ на суму  153 млн. грн., або понад 98 відсотків від кількості справ.

Нагадуємо, відповідно до Податкового кодексу України, платник має право оскаржити рішення податкової інспекції в адміністративному чи судовому порядку. Детальніше про порядок оскарження рішень контролюючих органів зазначено у статті 56 Податкового кодексу України.

Реформа податкової системи позитивно вплине на розвиток запорізького бізнесу

Стабілізація фінансової ситуації в країні, підвищення фінансової незалежності органів місцевого самоврядування та стимулювання економічних процесів - саме ці принципи закладені в Концепції реформування податкової системи, яку розробило Міністерство економічного розвитку і торгівлі спільно з експертами, профільними міністерствами та громадськими організаціями. На цьому наголосив заступник начальника ГУ Міндоходів у Запорізькій області Віктор Башук на Координаційній раді з питань розвитку підприємництва Запорізької ОДА. Захід проведено під головуванням першого заступника голови Запорізької облдержадміністрації Григорія Самардака.

- На сьогодні потрібні кардинальні зміни. Тому розроблений проект Концепції визначає напрями, механізми і терміни формування ефективної податкової системи. Вона повинна забезпечити економічний розвиток країни, достатній рівень надходжень до бюджетів, простоту податкової системи та децентралізацію податкової системи, - зазначив Віктор Башук.

Головними пунктами на шляху реалізації Концепції стоять побудова партнерських взаємостосунків між податковими органами і платниками, гармонізація бухгалтерського та податкового обліку, спрощення податкової системи.

Пропонується спростити податкову систему за рахунок скорочення кількості податків - до восьми з 22, що існують на сьогоднішній день. Зокрема, будуть ліквідовані такі податки і збори: збір за першу реєстрацію транспортного засобу, на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, екологічний податок, туристичний збір, збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності, збір за місця для паркування транспортних засобів та інші.

При цьому втрати державного бюджету будуть компенсовані за рахунок підвищення акцизних ставок, а також розширення бази акцизного податку.

Також пропонується зменшити кількість платежів на рік, витрат часу і коштів на ведення податкового обліку і сплату податків. Це планується досягти за рахунок спрощення форм податкових декларацій та впровадження електронного документообігу між платниками та контролюючими органами (для всіх платників податків без винятків).

- Є пропозиція змінити систему податку на додану вартість. Зокрема, має бути введена диференційована ставка ПДВ, встановлені чіткі терміни для його відшкодування, відкриті окремі рахунки для розрахунків з ПДВ та вдосконалено автоматичне відшкодування цього податку. Що стосується єдиного соціального внеску, то в Концепції передбачено його скорочення до 18% з існуючих майже 37% для тих платників податків, які збільшать фонд оплати праці в два разу, - зазначив Віктор Башук.

Передбачено об'єднання всіх фондів соціального страхування в єдиний фонд.

Ще один важливий аспект - зменшення тиску на платників податків. Це планується досягти за рахунок скорочення і перегляду переліку перевірок, а також створення окремої служби фінансових розслідувань.

А завдяки тому, що частина загальнодержавних податків і зборів буде направлятися до місцевих бюджетів, це буде стимулювати зацікавленість органів місцевого самоврядування в економічному розвитку своїх територій.

Крім цього питання, яке викликало серед членів Координаційної ради жваве обговорення, учасники розглянули ще низку актуальних. Зокрема, законопроект щодо внесення змін до Податкового кодексу стосовно особливостей уточнення податкових зобов'язань з податку на прибуток та ПДВ у разі застосування податкового компромісу.

Вислухавши доповідачів та розглянувши кожне питання, члени Координаційної ради ухвалили конкретні рішення.

З Голландії ввезено вантажівку за ціною, майже вдвічі нижчою за реальну

Цей факт днями встановили фахівці Запорізької митниці Міндоходів. Нещодавно на митну територію України через Львівську митницю Міндоходів житель Запоріжжя - громадянин України В. ввіз вантажний автомобіль DAF XF95. У поданих до митного оформлення документах - рахунку та міжнародній товарно-транспортній накладній (CMR) вказано, що ціна тягача складає 5500 євро, тобто майже 60 тисяч гривень. У якості продавця було вказано голландське підприємство "P". Вантажівку було оформлено у режимі імпорту.

Аби перевірити законність ввезення автомобіля в Україну, Головне оперативне управління Міністерства доходів і зборів України направило відповідний запит до митних органів Королівства Нідерланди про надання адміністративної допомоги для встановлення реальних обставин.

Отримавши відповідь від закордонних колег, фахівці запорізької митниці опрацювали документи та наявну інформацію. Як з'ясувалося, продавець вантажівки - інша компанія "Н", а громадянин В. купив її за ціною, що у рази відрізнялася від задекларованої - 14 тисяч євро або понад 150 тисяч гривень. Це підтверджується рахунком та експортною митною декларацією Королівства Нідерланди.

Отже, подані до митних органів під час здійснення митного оформлення документи виявилися фальшивими, зокрема, рахунок та міжнародна товарно-транспортна накладна, а вартість транспортного засобу занижена, що дозволяло знизити суму сплати мита до бюджету.

За даним фактом Запорізькою митницею Міндоходів у відношенні громадянина В. заведено справу про порушення митних правил за ознаками, передбаченими ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, що тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків від вартості товарів із їх конфіскацією.

Від діяльності запорізьких оперативників - понад 1,3 млн. гривень 

Саме така сума надійшла до бюджетів усіх рівнів у результаті повсякденної роботи співробітників підрозділів податкової міліції за минулий тиждень. До Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості по 8 кримінальних правопорушеннях, з яких 4 - за ухилення від сплати податків.

Сума збитків за вказаними кримінальними правопорушеннями становить понад 9,1 млн. гривень. За минулий тиждень із незаконного обігу вилучено товарно-матеріальних цінностей на загальну суму понад 98 тис. грн.

На Запоріжжі встановили підприємство, яке на віртуальній будівельній індустрії заробило майже 2 млн. грн.

Службові особи одного із запорізьких підприємств, яке спеціалізувалося на будівництві, окрім здачі в експлуатацію реальних об'єктів, практикувало ще й такі, які "зависали в повітрі".

Запорізьке "ноу-хау" базувалося на... безтоварних операціях, де всі будівельні матеріали закуплялися тільки на папері, а затрати були "понесені" тільки у деклараціях для податкової інспекції. У результаті чого ухилились від сплати податків на загальну суму понад 1,9 млн. гривень. За фактом ухилення від сплати податків у великих розмірах (ч.2 ст. 212 КК України) відносно посадових осіб розпочато кримінальне провадження.

Оперативники ГУ Міндоходів області вилучили підакцизних товарів на 98 тис. гривень 

За минулий тиждень співробітники ГУ Міндоходів області на території м. Запоріжжя та області встановили 10 фактів реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності відповідних дозвільних документів (ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Переважна більшість підакцизних товарів була вилучено у зоні відпочинку поблизу Азовського моря.

У результаті проведених заходів із незаконного обігу вилучено алкогольних напоїв на суму 79,4 тис. грн. та тютюнових виробів на суму 18,7 тис. гривень.

Понад 25 млн. грн. до бюджету - від діяльності запорізьких слідчо-оперативних підрозділів

Саме така сума коштів надійшла до держбюджету від роботи слідчо-оперативних підрозділів ГУ Міндоходів у Запорізькій області за 6 місяців поточного року. Основним завданням слідчих і оперативних підрозділів залишається ліквідація кримінальних схем у сфері оподаткування, бюджетній і митній сферах, виведення грошових коштів з тіньового обігу.

Так, за перше півріччя 2014 року розпочато 177 досудових розслідувань, у тому числі 112 - за ухилення від сплати податків. До суду направлено 25 кримінальних проваджень із обвинувальним актом і 5 - для звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з повним погашенням збитків. Сума збитків за закінченими досудовими розслідуваннями склала майже 17 млн. грн., з яких 9,2 млн. гривень вже повернуто до бюджету.

Запорізькі оперативники викрили "конвертаційний центр", який встиг "прокрутити" понад 110 млн. грн. 

У червні поточного року співробітники оперативного управління ГУ Міндоходів у Запорізькій області припинили діяльність "конвертаційного центру", який надавав послуги підприємствам реального сектора економіки з формування незаконного податкового кредиту і переведення безготівкових грошових коштів у готівку.

З метою прикриття незаконної діяльності учасники "конвертаційного центру" створили ряд транзитно-конвертаційних суб'єктів господарювання.

Механізм незаконної конвертації грошових коштів полягав в тому, що отримані гроші від суб'єктів господарювання реального сектора економіки перераховувалися на підконтрольні підприємства, з рахунків яких у подальшому знімалися.

За такі операції організатори отримували винагороду від 7% до 9% від перерахованої суми.

Користувачами послуг "конвертаційного центру" були підприємства Запорізької, Дніпропетровської і Київської областей. Впродовж 2013-2014 років було проконвертовано більше 110 млн. грн., а ймовірні втрати бюджету склали понад 22 млн. грн.

Під час перевірки вилучені бухгалтерські документи і чорнові записи, які підтверджують злочинну діяльність, 5 чекових книжок, 10 дисків з ключами звітності до органів Міндоходів, 3 електронні флеш-ключі до системи "клієнт-банк", чисті бланки з печатками різних підприємств.

За фактом створення фіктивних суб'єктів господарювання, які використовувалися організаторами "конвертаційних центрів", розпочато кримінальне провадження за ст.205 Кримінального кодексу України.

Всього за перше півріччя поточного року ліквідована діяльність 2 "конвертаційних центрів", загальний обіг проконвертованих грошових коштів склав 135 млн. гривень.

На Запоріжжі майже на 6 млн. грн. вилучено підакцизних товарів

 У січні-червні поточного року із незаконного обігу вилучено 35 тис. літрів спирту на суму 1,9 млн. грн.,118 тис. пачок тютюнових виробів на суму 1,5 млн. грн., 20 тис. літрів алкогольних напоїв на суму 1,8 млн. грн. та 45 тонн паливно-мастильних матеріалів на суму 700 тис. гривень.

У результаті проведених заходів із детінізації ринку підакцизних товарів розпочато 33 досудові розслідування за ст. 204 КК України (незаконне виготовлення, зберігання і реалізація підакцизних товарів). По 7 кримінальних провадженнях досудове розслідування закінчене, а матеріали направлені до суду із обвинувальним актом. Припинена діяльність 3 "підпільних" цехів з виробництва фальсифікованих алкогольних напоїв, перекрито 2 канали постачання і збуту спирту, призначеного для масового виробництва лікеро-горілчаних виробів, а також канал постачання і збуту контрабандних тютюнових виробів, виявлено незаконне виробництво паливно-мастильних матеріалів.

На 400 тис. грн. запорізькі оперативники вилучили з обігу підакцизних товарів, які незаконно реалізовували курортникам на узбережжі Азовського моря.

Нещодавно у приватному секторі м. Бердянська оперативні співробітники при проведенні слідчих дій з кримінального провадження за ст. 204 КК України виявили факт виготовлення фальсифікованих алкогольних напоїв, які реалізовувалися як місцевим жителям, так і відпочиваючим. У результаті проведених обшуків вилучено більше 100 літрів спирту і 40 літрів фальсифікованих алкогольних напоїв, виготовлених для реалізації. 

Запорізькі оперативники викрили 3,5 млн. грн. несплати податків на армійських тендерних закупівлях 

Розпочато досудове розслідування відносно посадових осіб одного з підприємств обласного центру, яке стало переможцем тендерних закупівель на постачання Міністерству оборони України паливно-мастильних матеріалів на суму понад 64 млн. гривень.

Оперативні співробітники встановили, що посадові особи одного з підприємств уклали ряд договорів з іншими постачальниками, тим самим збільшуючи вартість палива, яке купувалося за бюджетні гроші.

 В процесі відпрацювань постачальників вдалося встановити "сумнівні" фірми, які фактично не працюють, а створені виключно для надання податкової вигоди третім особам. У даному випадку вказані "сумнівні" підприємства виступали як формальні продавці для формування податкового кредиту і витрат підприємства - переможця тендерних закупівель.

Підсумком незаконної діяльності стало ухилення від сплати податків у сумі 3,5 млн. гривень. Нині триває відпрацювання інших контрагентів, на рахунки яких було перераховано близько 30 млн. грн. бюджетних коштів.

 З метою ефективного контролю над бюджетними коштами, запорізькі оперативники активізували відпрацювання підприємств - переможців тендерних закупівель. У результаті проведеної роботи розпочато 16 досудових розслідувань, в т.ч. 11 - за ухилення від сплати податків.

Бердянська ОДПІ повідомляє 

Платники Бердянська та Бердянського району сплатили до бюджетів понад 189 мільйонів гривень

За 7 місяців з початку 2014 року платники податків і зборів Бердянська та Бердянського району сплатили до  місцевих бюджетів 118,6 мільйон гривень. Найбільше надійшло податку на доходи фізичних осіб - 77,5 мільйон гривень. До державного бюджету надійшло 70,5 млн. грн. Найбільше було перераховано податку на прибуток підприємств  - 36,6 млн. грн., повідомила начальник Бердянської ОДПІ Алла Горбатюк. З початку року сплачено  176,6 мільйонів гривень єдиного соціального внеску.

Звернення  громадян до Бердянської ОДПІ

Як повідомила перший заступник начальника Бердянської ОДПІ Світлана Савченко, протягом січня-липня 2014 року до Бердянської ОДПІ надійшло 14 письмових звернень громадян.

 Звернення стосуються інформування органів влади про ухилення від сплати податків та здійснення підприємницької діяльності без державної реєстрації, отримання індивідуальних податкових консультацій, тощо

З початку року здійснено 46 особистих прийомів громадян керівним складом податкової інспекції відповідно до затвердженого графіку. Основні питання порушені громадянами на особистих прийомах стосувалися роз'яснення законодавства  з питань податкового законодавства та законодавства з єдиного соціального внеску.

Запрошуємо на інформаційний семінар

13 серпня 2014 року о 14-00 Бердянська ОДПІ проводить інформаційний семінар на тему: «Новини податкового законодавства. Актуальні питання щодо застосування положень Податкового кодексу та законодавства з ЕСВ» з платниками податків юридичними та фізичними особами-підприємцями м. Бердянська та Бердянського району.

Семінар відбудеться у приміщенні Бердянської ОДПІ за адресою м. Бердянськ, пр. Праці, 20, актова зала. 

Увага! Гаряча лінія!

12 серпня 2014 року «гарячу телефонну лінію» проведе начальник управлння  доходів і зборів з фізичних осіб Бердянської ОДПІ Акімова А.М. З 14-00 до 15-00 за телефоном 0(53)3-54-28  Алла Миколаївна відповість на запитання платників податків щодо новацій податкового законодавства.

Маєте запитання? Скористайтеся інформаційно-довідковим ресурсом Міндоходів

З метою забезпечення суспільства своєчасною, достовірною і повною довідковою інформацією Міндоходів запроваджено Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс (далі-ЗІР).

Скористатися сервісом можна за електронною адресою (http://zir.minrd.gov.ua) або через веб-портал Міндоходів (вкладка «Інформаційно-довідковий ресурс»).

Інформація у ЗІР розміщена у розділах «Запитання - відповіді з Бази знань», «Нормативні та інформаційні документи» та «Письмові консультації» і  систематизована по тематиках:

- оподаткування;

- митна справа;

- єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

- електронний цифровий підпис.

ЗІР має низку переваг: зручна навігація та панель керування, оптимізовані алгоритми пошуку необхідної інформації по певному податку, напрямку діяльності, в т.ч. з використанням ключових слів, шляхом перегляду за певні періоди інформації, при цьому не лише по запитаннях-відповідях з Бази знань, але і по відповідях на письмові звернення, назвах нормативних та інформаційних документів.

Більш детально ознайомитися з можливостями ЗІР можна за допомогою Посібника користувача, який розміщено на головній сторінці ресурсу.

Новини законодавства

Увага! Введено військовий  збір!

2 серпня 2014 року в газеті «Голос України» №146 офіційно оприлюднено Закон України №1621-УII від 31.07.14 р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» .

Зокрема, даним законодавчим актом тимчасово, до 1 січня 2015 року, встановлюється військовий збір. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), а саме  фізичні особи - резиденти, яка отримують дохід як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;  фізичні особи - нерезиденти, які отримують доходи з джерела їх походження в Україні;  податкові агенти.

 Об'єктом оподаткування збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри. Ставка збору становить 1,5% від об'єкта оподаткування.

 Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому статтею 168 ПКУ. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 ПКУ.

Платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього ПКУ.

Розрахункові рахунки для зарахування війського збору будуть оприлюднені відразу після їх відкриття Держказначейством.

Верховная Рада Украины приняла Закон "О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины и некоторые другие законодательные акты Украины"

 Согласно предложеного законопроекта предлагается отменить льготное налогообложение налогом на прибыль предприятий прибыли субъектов гостиничной деятельности и предприятий электроэнергетики, производящих электрическую энергию исключительно из возобновляемых источников энергии;

ограничить льготное налогообложение налогом на прибыль предприятий институтов совместного инвестирования;

отменить налогообложение по сниженной ставке (10%) прибыли, полученной от операций с ценными бумагами и деривативами;

отменить освобождение от налогообложения НДС операций по поставке лесоматериалов, топливной древесины, отходов лесоперерабатывающей промышленности;

отменить налогообложение по нулевой ставке НДС услуг по перевозке пассажиров скоростными поездами Интерсити +;

продлить до 31 декабря 2014 года включительно режим освобождения от обложения НДС операций по экспорту зерновых и технических культур;

отнести к алкогольным напиткам напитки, которые сегодня классифицируются как продукты диетического питания и содержат этиловый спирт 8,5% и более и установить для таких напитков ставку акцизного налога на уровне водки - 70,53 грн. за 1 литр 100% спирта, с маркировкой таких напитков марками акцизного налога;

ввести налогообложение альтернативных топлив;

увеличить ставки платы за пользование недрами для природного газа, который реализуется не для нужд населения;

временно, до 1 января 2015 года, ввести новый общегосударственный сбор - военный сбор.

Также в целях обеспечения сбалансированности и финансовой стабильности бюджетов социальных фондов закон предлагает внести изменения в некоторые законодательные акты Украины о предоставлении права правительству устанавливать пропорции распределения единого социального взноса между фондами социального страхования и закрепить законодательно норму об утверждении Кабинетом Министров Украины бюджетов фондов общеобязательного государственного социального страхования.

Со 2 августа действует Закон о налогообложении пассивных доходов

Президент подписал Закон № 1588-VII від 04.07.14 г. "О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно налогообложения доходов от капитала" (законопроект № 4101а).

Законопроектом, в частности, предусмотрено:

- линейную ставку налогообложения пассивных доходов физических лиц в виде процентов - 15 %;

- налогообложение роялти, инвестиционной прибыли и дивидендов - по ставкам 15 (17 %) и 5 % соответственно;
- для налогообложения других пассивных доходов от размещения капитала введена единая ставка - 15 %.

Законом также уточнены нормы НК относительно порядка осуществления перерасчета НДФЛ в случае досрочного расторжения договора вклада (депозита) и осуществления в связи с этим перерасчета дохода в виде процентов. 

Облік поворотної фінансової допомоги

Платник  податку, який отримав 20.07.2012 поворотну фінансову  допомогу від засновника та повернув її 12.12.2013, до складу доходів у податковій декларації за 9 місяців  2013 року включає суму процентів, умовно нарахованих на суму поворотної фінансової допомоги, що залишається неповерненою на кінець такого звітного податкового періоду, розрахованої за кожний день її фактичного використання. Тобто, з 20.07.2013 по 30.09.2013. У декларації за 2013 рік такий платник включає в доходи умовні проценти нараховані за період 20.07.2012 по 30.09.2013.

Якщо для платника податку базовий звітний період є календарний рік, такий платник умовні проценти, нараховані за період з 20.07.2012 по 31.12.2012 включає в доходи у декларації за 2013 рік.

Про ці та інші питання щодо податкового обліку поворотної фінансової допомоги йдеться в Узагальнюючої податковій консультації щодо податкового обліку поворотної фінансової допомоги, затвердженої наказом Міндоходів від 08.07.2014 № 402 «Про внесення Змін до Узагальнюючої податкової консультації щодо обліку поворотної фінансової допомоги, затвердженоїнаказом Міндоходів від 01.07.2014 № 367».

 Електронна цифровая подпись

Приказом Миндоходв от 10.06.2014 года № 50  утверджены формы регистрационых доументов для получения електронной цифровой подписи 

С 1 августа  - второй етап повышения минимальных цен на алкоголь

с 1 августа 2014 года минимальная отпускная цена на водку и ликеро-водочные изделия будет составлять 133 грн. (за 1 литр 100 % спирта), а розничная цена на водку и ликеро-водочные изделия 199,5 грн. (за 1 литр 100 % спирта).

Например, на водку минимальная розничная цена составит 39,90 грн. за 0,5 л (до этого времени - 34,90 грн.).

Кроме того, с 1 августа вырастут на 14,3 % цены и на другие сброженные напитки, смеси из сброженных напитков и смеси сброженных напитков с безалкогольными напитками, в частности, минимальная оптово-отпускная цена увеличится до 144,97 грн., а розничная - до 217,45 грн. (за 1 литр 100 % спирта).

Єдиний соціальний внесок

Отчет о суммах начисленного ЕСВ подается на бумажных и электронных носителях

7 июля 2014 года Закон о ЕСВ был дополнен следующим предложением: «В случае отправки отчетности по почте она считается поданной в день получения отделением почтовой связи от плательщика единого взноса почтового отправления с отчетностью».

Указанные изменения стали возможными после вступления в силу Закона от 13.05.2014 г. № 1258-VII.

Напоминаем, что ранее отчетность по ЕСВ, направленная по почте, в отличие от другой отчетности, не считалась поданной.

Отчет в органы доходов и сборов подается страхователем по месту учета одним из следующих способов:

- в электронной форме с соблюдением условия относительно регистрации ЭЦП;

- на бумажных носителях, подписанных руководителем страхователя и скрепленных печатью (при наличии), вместе с электронной формой;

- на бумажных носителях, если у страхователя количество застрахованных лиц не больше пяти.

Электронная форма отчета должна быть идентична отчету на бумажных носителях.

Отчет по ЕСВ должен подаваться в полном объеме. Отчет, составленный с нарушением требований и поданный без всех необходимых таблиц, не считается поданным.

Платите ЄСВ - заповніть правильно поле «Призначення платежу»

При сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування поле «Призначення платежу» розрахункового документа заповнюється таким чином:

;101 

; код за ЄДРПОУ 

; сплата єдиного внеску

;  

;  

;

1 - службовий код ("*");

2 - код виду сплати ("101" - Сплата суми єдиного внеску);

3 - код за ЄДРПОУ  платника, який здійснює сплату;

4 - друкується роз'яснювальна інформація про призначення платежу;

5 - не заповнюється;

6 - не заповнюється;

7 - не заповнюється.

Порядок заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування ПДВ, повернення помилково або надміру сплачених коштів затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 22.10.2013 р. №609.

ГФС и ПФУ издали письмо относительно отражения в отчете по ЕСВ средней зарплаты мобилизованных работников

Мобилизованный работник одновременно состоит в трудовых отношениях с предприятиям, а также на учете в воинской части.

Следовательно, в отчете о ЕСВ суммы средней зарплаты и календарные дни нахождения в трудовых отношениях лиц, призванных на военную службу по призыву при мобилизации, указываются с учетом следующего.

В таблице 5 приложения 4 дата мобилизации не приводится.

В таблице 6 приложения 4 информацию о лице отражают с обязательным указанием реквизитов:

11 «Місяць та рік, за який проведено нарахування»;

15 «Кількість календарних днів перебування у трудових/ЦП відносинах протягом звітного місяця»;

17 «Загальна сума нарахованої заробітної плати/доходу (усього з початку звітного місяця)».

Реквизиты 18 и 19 не заполняются.

Письмо ГФС и ПФУ от 22.07.2014 г. № 127/7/9-99-17-03-01-17; 19426/05-10.

За непредставление отчетности о добровольной уплате ЕСВ к физлицу ответственность не применяется

Действующим законодательством не предусмотрена административная ответственность или применение штрафных санкций к физическому лицу, которое заключило договор о добровольной уплате ЕСВ, за непредставление, несвоевременное представление, представление не по установленной форме отчетности относительно единого взноса.

При этом следует учесть, что физическое лицо, заключившее договор о добровольной уплате ЕСВ, но не подавшее отчет относительно сумм начисленного ЕСВ, теряет право на получение пособия при наступлении страхового случая, который определен в заключенном договоре.

Митні питання

Офіційна заява Державної фіскальної служби України

Сьогодні, 1 серпня, представники Російської Федерації повністю заблокували в'їзд транспорту з українськими продовольчими товарами до Криму. Формальна причина затримки - невідповідність санітарним нормам РФ.

Російська сторона перешкоджає ввозити на територію АРК кукурудзу, кукурудзяну крупу, сою, соєве борошно, насіння соняшника, консервацію, молочну продукцію, безалкогольні напої.

Рух автотранспорту через пункти контролю «Ставки», «Каїрка» та «Чонгар» з боку Криму повністю заблоковано. З боку материкової частини утворилися кілометрові черги з сотень великогабаритних вантажівок.

Вважаємо, що Росія створює штучний дефіцит продуктів харчування на тимчасово окупованій території України.Також такі дії, спрямовані на примусове отримання російських митних дозволів для українських перевізників - частиною заходів по легітимізації окупаційної влади.

Нагадаємо, що 17 травня цього року Росією вже проводилися схожі заходи по блокуванню ввезення українських продуктів харчування до Криму. Тоді формальною причиною була відсутність дозволів «Россільхознадзору».

Роз'яснення податкового законодавства

Можливість здійснення нерезидентом розрахунків у гривнях за придбані у резидента акції

Нерезидент - інвестор може здійснити розрахунки за придбані у резидента акції через інвестиційні рахунки в гривнях.

Іноземні інвестиції можуть здійснюватися у  іноземній  валюті,  валюті України та у формі придбання не забороненого законами України нерухомого чи рухомого майна, включаючи будинки, квартири, приміщення, обладнання, транспортні засоби та інші об'єкти власності, шляхом прямого одержання майна та майнових комплексів або у вигляді акцій, облігацій та інших цінних паперів.

У разі здійснення інвестицій в Україну у грошовій формі іноземний інвестор має право відкрити інвестиційний рахунок та перерахувати на нього іноземну валюту із-за кордону, здійснювати продаж іноземної валюти з інвестиційного рахунку та зараховувати на інвестиційний рахунок кошти в гривнях, отримані від продажу іноземної валюти, для подальшого здійснення іноземної інвестиції.

Порядок іноземного інвестування в Україну встановлено Положенням про порядок іноземного інвестування в Україну, затвердженим постановою Правління НБУ від 10.08.05 № 280.

Хто являється суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності України

Суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності в Україні є:

- фізичні особи - громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які мають цивільну правоздатність і дієздатність згідно з законами України і постійно проживають на території України;

- юридичні особи, зареєстровані як такі в Україні і які мають постійне місцезнаходження на території України (підприємства, організації та об'єднання всіх видів, включаючи акціонерні та інші види господарських товариств, асоціації, спілки, концерни, консорціуми, торговельні доми, посередницькі та консультаційні фірми, кооперативи, кредитно-фінансові установи, міжнародні об'єднання, організації та інші), в тому числі юридичні особи, майно та/або капітал яких є повністю у власності іноземних  суб'єктів господарської діяльності;

- об'єднання фізичних, юридичних, фізичних і юридичних осіб, які не є юридичними особами згідно з законами України, але які мають постійне місцезнаходження на території України і яким цивільно-правовими законами України не заборонено здійснювати господарську діяльність; - структурні одиниці іноземних суб'єктів господарської діяльності, які не є юридичними особами згідно з законами України (філії, відділення тощо), але які мають постійне місцезнаходження на території України;

- спільні підприємства за участю суб'єктів господарської діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності, зареєстровані як такі в Україні і які мають постійне місцезнаходження на території України;
- інші суб'єкти господарської діяльності, передбачені законами України.

Зазначене визначено Законом України від 16.04.91 №959-ХІІ „Про зовнішньоекономічну діяльність" із змінами та доповненнями.

Вчасно звітуйте за квартал або півріччя 2014 року

Останнім днем подання податкової декларації за II квартал поточного року буде 11 серпня 2014 року. Останнім днем сплати суми податкового зобов'язання зазначеної у податковій декларації - 19 серпня 2014 року.

Нагадуємо, платники, які звітують за квартал чи за півріччя подають податкові декларації протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Водночас, якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається наступний за вихідним або святковим операційний (банківський) день.

Однак, термін сплати податків і зборів, у такому випадку, не переноситься. Тобто, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації. Така сума сплачується протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку подання податкової декларації.

Відповідна норма визначена ст.49, 57 Податкового кодексу України
від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями. Також з граничними термінами подання звітності та сплати податкових зобов'язань за звітні податкові періоди 2014 року, що дорівнюють календарному кварталу (півріччю) можна ознайомитися на офіційному веб-порталі Міндоходів у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (дане роз'яснення у категорії 135.02). 

Информацию о бизнес-партнерах можно найти на веб-портале Миндоходов

На официальном веб-портале Миндоходов функционирует сервис «Узнай больше о своем бизнес-партнере».

В частности, для проверки надежности делового партнера достаточно знать его код ЕГРПОУ или наименование.

Как заполнить раздел 5 уведомления по форме 20-ОПП

Графа «Тип об'єкта оподаткування» заполняется в соответствии с рекомендованным справочником типов объектов налогообложения. При отсутствии типа объекта налогообложения в указанном справочнике налогоплательщик определяет его самостоятельно.

В графе «Стан об'єкта оподаткування: будується/готується до введення в експлуатацію; експлуатується; тимчасово не експлуатується; здається в оренду; орендується; зміна місцезнаходження; непридатний до експлуатації; об'єкт відчужений/повернутий власнику; зміна призначення/перепрофілювання» указывается фактическое состояние объекта на момент заполнения уведомления по ф. № 20-ОПП. Если налогоплательщик арендует или сдает в аренду помещение/земельный участок, это состояние указывается согласно предложенным названиям в графе.

Зарплата мобилизованных работников в форме 1ДФ отражается по коду 101

За мобилизованными гражданами Украины, согласно действующему законодательству, на особый период, но не более одного года, сохраняется место работы (должность), средний заработок на предприятии, в учреждении, организации, независимо от подчинения и форм собственности.

Согласно Справочнику признаков доходов, доходы в виде заработной платы, начисленные (выплаченные) налогоплательщику по условиям трудового договора (контракта), указываются с признаком дохода «101».

Следовательно, средняя зарплата, начисленная работодателем физическому лицу за время нахождения на военной службе во время частичной мобилизации, отражается в налоговом расчете по ф. № 1ДФ по признаку «101».

Отражение в отчетности выплаты госдивидендов: разъясняет Миндоходов

Часть чистой прибыли (дохода), подлежащей уплате в бюджет, определяется государственными унитарными предприятиями и их объединениями в соответствии с формой Расчета части чистой прибыли (дохода), подлежащей уплате в государственный бюджет государственными унитарными предприятиями и их объединениями, и указывается в декларации по налогу на прибыль предприятия.

Сумма части чистой прибыли (дохода), которая отчисляется в госбюджет, отражается в строке 07 Расчета.

В прибыльной Декларации часть чистой прибыли (дохода), которая отчисляется в госбюджет, подлежит отражению в строке 1 приложения АВ к строке 20.

Авансовый взнос при выплате дивидендов, который должен быть уплачен в отчетном периоде, отражается в строке 5 приложения АВ к Декларации. В строке 5.1 приложения АВ выделяется сумма авансового взноса в связи с выплатой дивидендов в отчетном периоде, которая должна быть уплачена по месту нахождения юридического лица, и переносится в строку 20 Декларации.

Сумма авансового взноса при выплате дивидендов определяется нарастающим итогом с учетом показателей предыдущего отчетного (налогового) периода текущего года.

При этом строку 5.1 приложения АВ к Декларации и строку 20 Декларации заполняют все юридические лица (в том числе плательщики консолидированного налога), которые осуществляют начисление авансового взноса в связи с выплатой дивидендов, подлежащих уплате в отчетном периоде.

Вместе с тем, сумма авансового взноса в связи с выплатой дивидендов, которая должна быть уплачена в отчетном (налоговом) периоде, из строки 5 приложения АВ переносится в строку 13.3 приложения ЗП к строке 13 Декларации. (письмо Миндоходов от 14.04.2014 г. № 6600/6/99-99-19-03-02-15).

Какие документы необходимы для пересечения границы на чужом автомобиле

В пункте пропуска через границу Украины гражданин, выезжающий за границу на автомобиле, владельцем которого является другое лицо (юридическое или физическое), подает органу доходов и сборов следующие документы:

- свидетельство о регистрации, выданное на имя владельца ТС, вместе с документом, подтверждающим право пользования и (или) распоряжения этим ТС,

или

- свидетельство о регистрации ТС на имя лица, осуществляющего поездку за границу, выданное подразделением Госавтоинспекции по желанию этого лица на период поездки.

Если автомобиль, принадлежащий нескольким собственникам, временно вывозится за пределы Украины, то документ, подтверждающий право пользования и (или) распоряжения автомобилем, не подается. Право пользования автомобилем одним из совладельцев должно быть подтверждено соответствующей записью в свидетельстве о регистрации ТС.

Автомобили, на которых владельцы выезжают за границу, должны иметь отличительный знак Украины. Также владельцы транспортных средств перед выездом обязаны заключить договор обязательного страхования гражданской ответственности.

Транспортные средства, на которые по закону установлен временный запрет на снятие с учета, к поездкам за границу не допускаются.

Срок завершения импортной операции без ввоза на территорию Украины по внешнеэкономическим договорам

Срок завершения импортной операции без ввоза товара на территорию Украины по внешнеэкономическим договорам (контрактам) не может превышать 180 календарных дней с момента осуществления резидентом авансового платежа или выставления векселя в пользу нерезидента. В случае проведения расчетов в форме документарного аккредитива - с момента осуществления уполномоченным банком платежа в пользу нерезидента.

Импортная операция резидента без ввоза товара на территорию Украины считается завершенной при наличии одного из следующих условий:

  • начисления выручки, полученной от нерезидента, на счет резидента в уполномоченном банке в случае продажи нерезиденту товара за пределами Украины;
  • предоставления документов, подтверждающих использование резидентом товара за пределами Украины, перечень которых определяется Национальным банком.

Как заполнить Реестр налоговых накладных при экспорте товаров

При занесении в раздел I Реестра налоговой накладной, составленной по экспортным операциям:

  • в графе 1 записывается порядковый номер налоговой накладной, который соответствует порядковому номеру записи в Реестре;
  • в графе 2 указывается дата составления налоговой накладной, которая соответствует дате вывоза, фактически подтвержденной оригиналом ТД;
  • в графе 3 проставляется номер ТД;
  • в графе 4 указывается «МДП» - таможенная декларация, составленная на бумажных носителях или «МДЕ» - электронная таможенная декларация;
  • в графе 5 указывается наименование (фамилия, имя, отчество - для физлица-предпринимателя) покупателя;
  • в графе 6 - условный ИНН «400000000000»;
  • в графах 7, 12 отражается таможенная стоимость экспортируемых товаров;
  • графы 8 - 11 и графа 13 не заполняются.

Призвані на військову службу під час мобілізації податок на доходи не сплачують

Відповідно до п. 25 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України cамозайняті особи (фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність), які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов'язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час особливого періоду, визначеного Законом України від 21.10.1993 р. № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», на весь період їх військової служби звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб відповідно до розділу IV цього ж Кодексу.

Підставою для такого звільнення є заява самозайнятої особи та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. Подати ці документи слід до органу доходів і зборів за місцем податкової реєстрації самозайнятої особи протягом 10 днів після її демобілізації. Якщо демобілізована самозайнята особа перебуває на лікуванні (реабілітації) у зв'язку з виконанням обов'язків під час мобілізації, на особливий період, заява і копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, подаються протягом 10 днів після закінчення її лікування (реабілітації).

У випадку коли самозайнята особа, призвана на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, має найманих працівників і на строк своєї військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, уповноважує іншу особу на виплату найманим працівникам заробітної плати та/або інших доходів, то обов'язок з нарахування та утримання податку на доходи фізичних осіб з таких виплат на строк військової служби самозайнятої особи несе ця уповноважена особа.

Податок на доходи фізичних осіб, що був нарахований та утриманий уповноваженою особою з таких виплат фізичним особам, сплачується до бюджету демобілізованою самозайнятою особою протягом 180 календарних днів з першого дня її демобілізації без нарахування штрафних і фінансових санкцій. При цьому така демобілізована особа у заяві зазначає дані про суми нарахованого та утриманого уповноваженою особою податку з найманих працівників протягом строку військової служби самозайнятої особи.

Податкова звітність про суми податку, нарахованого та утриманого протягом строку військової служби самозайнятої особи уповноваженою особою з найманих працівників та інших фізичних осіб, подається демобілізованою самозайнятою особою у порядку та строки, встановлені Податковим кодексом, без нарахування штрафних і фінансових санкцій, передбачених цим Кодексом.

Такі вимоги Податкового кодексу застосовується з першого дня мобілізації, оголошеної Указом Президента України від 17.03.2014 р. № 303 «Про часткову мобілізацію», затвердженим Законом України від 17 березня 2014 року № 1126-VII «Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію». 

Наказ по підприємству для податкових накладних

Правила складання первинного документа встановлені Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (далі - Положення), затвердженим наказом МФУ від 24.05.95 р. № 88. Правила складання податкової накладної визначені Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міндоходів від 14.01.2014 р. № 10.

Відповідно до Положення, керівником підприємства, установи затверджується перелік осіб, які мають право давати дозвіл (підписувати первинні документи) на здійснення господарської операції.

Згідно із Порядком заповнення податкової накладної всі складені примірники податкової накладної підписуються особою, уповноваженою платником податку здійснювати постачання товарів/послуг, та скріплюються печаткою такого платника податку - продавця. Податкова накладна не підписується покупцем товарів/послуг і не скріплюється його печаткою.

Таким чином, наказом по підприємству керівник затверджує перелік осіб, яких уповноважує від імені юридичної особи (підприємства) здійснювати господарські операції (поставку товарів, послуг), а також підписувати первинні документи і податкові накладні. Наказ доводиться до відома працівників під особистий підпис.

Про це йдеться у листі Міндоходів від 01.04.2014 р. № 414/3/99-99-10-04-02-10.

Без ПДВ та мита ліки та засоби захисту для потреб АТО

Підписано закони про внесення змін до Митного та Податкового кодексів України щодо звільнення від оподаткування ввізним митом і ПДВ засобів індивідуального захисту та лікарських засобів для потреб антитерористичної операції (далі - АТО).

Зокрема, без оподаткування ПДВ і ввізним митом тепер в Україну можуть ввозитися каски, бронежилети, виготовлені відповідно до військових стандартів або технічних умов, та матеріали (нитки, тканини), необхідні для їх виготовлення.

Так само від оподаткування й обкладення митом звільняються лікарські та медичні засоби, що призначені для використання закладами охорони здоров'я та учасниками АТО для надання медичної допомоги фізичним особам, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження.

Зазначені норми передбачені Законами України:

- «Про внесення зміни до Податкового кодексу України щодо спеціальних засобів індивідуального захисту та лікарських засобів» від 01.07.2014 р. № 1561-VII;

- «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких законів України щодо ввезення засобів індивідуального захисту та лікарських засобів» від 01.07.2014 р. № 1560-VII.

Закони набрали чинності з 23 липня 2014 року.

ПДВ за ставкою 7 відсотків для медичних виробів

З 2 липня 2014 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 01 липня 2014 року № 216 «Про затвердження переліку медичних виробів, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України яких підлягають обкладенню податком на додану вартість за ставкою 7 відсотків».

До зазначеного переліку медичних виробів включено:

- медичні вироби - у значенні, наведеному у Технічному регламенті щодо медичних виробів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2013 року № 753;

- активний медичний виріб, який імплантують - у значенні, наведеному у підпункті 2 пункту 2 Технічного регламенту щодо активних медичних виробів, які імплантують, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2013 року № 755;

- медичний виріб для діагностики in vitro (клінічної лабораторної діагностики) - у значенні, наведеному у підпункті 9 пункту 2 Технічного регламенту щодо медичних виробів для діагностики in vitro, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2013 року № 754.

Згідно з Положенням про Міністерство охорони здоров'я України, затвердженим Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 467/2011, Міністерство охорони здоров'я України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, інформує та надає роз'яснення щодо здійснення державної політики у сферах охорони здоров'я, санітарно-епідемічного благополуччя населення, протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням, створення, виробництва, контролю якості та реалізації лікарських засобів, медичних імунобіологічних препаратів і медичних виробів.

З урахуванням інформації Міністерства охорони здоров'я України, наданої на запит Міністерства доходів і зборів України щодо медичних виробів, Технічні регламенти до 1 липня 2015 року застосовуються добровільно. Таким чином, обов'язковим документом, який підтверджує належність продукції до медичних виробів, є свідоцтво про державну реєстрацію медичного виробу або підтвердження про державну реєстрацію медичного виробу. Необов'язковими документами є декларація про відповідність та заява про медичні вироби особливого призначення.

(Лист Міністерства охорони здоров'я України від 10.07.2014 №18.02-04/4041/1563-ф-14).

Дії платника при виникненні помилки при підписанні документів

Необхідно перевірити:

- який ключ ЕЦП використовується першим? (вірна послідовність підписів Бухгалтер-директор-електронна печатка);

- якщо ключ обрано вірно, слід звернути увагу на правильність введення паролю, а саме регістр вводу паролю, мову клавіатури тощо (створений пароль може містити особливі символи, які відрізняються за розташуванням на клавіатурі);

- чи змінювалось ім'я файлу особистого ключа? (у разі зміни ім'я файлу особистий ключ буде пошкоджено, тому необхідно звернутися до представництва АЦСК ІДД Міндоходів, в якому отримували послуги ЕЦП, подати заяву на скасування посиленого сертифіката, згенерувати новий особистий ключ та отримати відповідний йому посилений сертифікат відкритого ключа).

Випадки звільнення з податкової застави

Підставою для звільнення майна платника податків з-під податкової застави та її виключення з відповідних державних реєстрів є документ, що засвідчує закінчення будь-якої з наступних подій:

- отримання контролюючим органом підтвердження повного погашення суми податкового боргу в установленому законодавством порядку;

- визнання податкового боргу безнадійним;

- набрання законної сили відповідним рішенням суду про припинення податкової застави у межах процедур, визначених законодавством з питань банкрутства;

- отримання платником податків рішення відповідного органу про скасування раніше прийнятих рішень щодо нарахування суми грошового зобов'язання або його частини (пені та штрафних санкцій) внаслідок проведення процедури адміністративного або судового оскарження.

Відповідна норма передбачена пп. 93.1-93.2 ст. 93 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями.

Экспорт алкоголя не облагается  сбором на развитие виноградарства, садоводства и хмелеводства

Миндоходов разъясняет вопрос относительно обложения сбором на развитие виноградарства, садоводства и хмелеводства операций по экспорту алкогольных напитков и пива.

Объектом обложения сбором, согласно действующему законодательству, является выручка - товарооборот, полученный на всех этапах реализации в оптово-розничной торговой сети и сети общественного питания алкогольных напитков и пива, в том числе по операциям, не предусматривающим оплату в денежной форме.

При этом к объекту обложения сбором не относятся операции вывоза (экспорта) подакцизных товаров.

Таким образом, экспорт алкогольных напитков и пива не является объектом обложения хмельным сбором.

Отказаться от налоговой льготы по НДС нельзя

Налоговая льгота - предусмотренное налоговым и таможенным законодательством освобождение налогоплательщика от обязанности по начислению и уплате налога и сбора, уплата им налога и сбора в меньшем размере (статья 30 Налогового кодекса).

Согласно пункту 30.4 статьи 30 НК, налогоплательщик вправе отказаться от использования налоговой льготы или остановить ее использование на один или несколько налоговых периодов, если иное не предусмотрено. Налоговые льготы, не использованные налогоплательщиком, не могут быть перенесены на другие налоговые периоды, зачтенные в счет предстоящих платежей налогов и сборов или возмещены из бюджета.

Налоговая льгота предоставляется путем:

а) налогового вычета (скидки), который уменьшает базу налогообложения до начисления налога и сбора;

б) уменьшение налогового обязательства после начисления налога и сбора;

в) установление сниженной ставки налога и сбора;

г) освобождение от уплаты налога и сбора.

Отказаться от использования налоговой льготы или остановить ее использование на один или несколько налоговых периодов налогоплательщик вправе лишь тогда, когда освобождение предоставляется непосредственно налогоплательщику, а не отдельным операциям по поставке тех или иных товаров или предоставления тех или иных услуг.

В части, касающейся НДС, это лишь одна из категорий льгот, которая предоставляется налогоплательщикам, - уменьшение налогового обязательства после начисления налога и сбора, то есть, право на формирование налогового кредита.

От таких видов льгот, как установление сниженной ставки налога и сбора и освобождение от уплаты налога и сбора плательщики НДС не вправе ни отказаться, ни приостановить использование на один или несколько отчетных периодов, поскольку эти льготы предоставляются не непосредственно плательщикам налогов, а касаются отдельно перечисленных в соответствующих статьях НК операций.

Приобретение у одного поставщика товаров/услуг по ставке 7 % и 20 % в приложении 5 (Д5) отражаются отдельными строками

Операции по приобретению медпрепаратов, которые отражаются в разделе II декларации, расшифровываются в разделе II приложения 5 (Д5) в разрезе контрагентов в соответствующих разделах в зависимости от направления использования таких товаров (облагаемых или не облагаемых налогом операциях).

При этом в графе 2 таблицы отражается индивидуальный налоговый номер поставщика, а в графе 3 - период составления налоговых накладных.

В графе 4 указывается объем операций по приобретению на таможенной территории Украины товаров, поставка которых осуществляется с начислением НДС по ставке 7 %, в разрезе каждого контрагента.

В графе 5 отражается сумма НДС, уплаченная (начисленная) поставщику по ставке 7 %, в разрезе каждого контрагента.

В случае одновременного приобретения у одного поставщика товаров/услуг по ставке 7 % и 20 %, данные операции в приложении 5 (Д5) отражаются отдельными строками.

Гарантийные расходы включаются в расходы на сбыт с учетом ограничений

  При определении расходов на гарантийный ремонт и гарантийное обслуживание товаров, проданных плательщиком налога на прибыль, действует общее правило согласно пп. «є» пп. 138.10.3 Налогового кодекса, которым предусматривается включение расходов на сбыт в состав прочих расходов. Расходы же на сбыт, среди прочего, включают расходы на гарантийный ремонт и гарантийное обслуживание.

Нормы пп. 140.1.4 Налогового кодекса являются специальными для определения расходов двойного назначения, в частности, расходов на гарантийный ремонт (обслуживание) или гарантийные замены товаров. Они предусматривают ограничения для гарантийных расходов, стоимость которых не компенсируется покупателем в размере, соответствующем уровню гарантийных замен, принятых/обнародованных плательщиком налога.

Следовательно, гарантийные расходы включаются в расходы на сбыт с учетом ограничений, установленных пп. 140.1.4 Налогового Кодекса.(Письмо Миндоходов от 13.11.2013 г. № 15279/6/99-99-19-03-02-15).

Сельхозпредприятия подают две декларации по налогу на прибыль

Учитывая особый налоговый отчетный период у сельхозпроизводителей (с 01.07.2013 по 30.06.2014 гг.), для определения налогового обязательства в 2013/2014 гг. следует применять следующие ставки налога:

с 01.07.2013 г. по 31.12.2013 г. - 19 %;

с 01.01.2014 г. по 30.06.2014 г. - 18 %.

Кроме того, в связи с изменением формы декларации по налогу на прибыль такие плательщики должны подать две декларации:

с 01.07.2013 г. по 31.12.2013 г. - декларацию по форме, утвержденной приказом № 1213;

с 01.01.2014 г. по 30.06.2014 г. - декларацию по форме, утвержденной приказом № 872.

При заполнении деклараций сельхозпроизводитель должен сделать в поле 9 особые отметки «Податкова декларація платника податку на прибуток, основною діяльністю якого є виробництво сільськогосподарської продукції».

В декларации по форме приказа № 1213 за отчетный период с 01.07.2013 г. по 31.12.2013 г. в поле 2 следует отметить «III - IV квартали», а за период с 01.01.2014 г. по 30.06.2014 г. в поле 2 «Звітний (податковий) період 2014 року» декларации по форме приказа № 872 проставляется отметка «півріччя».

Плательщики налога на прибыль, для которых отчетным периодом является календарный год, должны сдать декларацию до 29.08.2014 г.

Определенное в декларациях налоговое обязательство подлежит уплате до 08.09.2014 г.

Специальные санкции, применяемые к субъектам ВЭД

В своем разъяснении от 23.07.2014 Миндоходов напоминает, что за нарушение законодательства Украины в сфере внешнеэкономической деятельности к субъектам ВЭД или иностранным субъектам хозяйственной деятельности могут быть применены такие специальные санкции:

- наложение штрафов в случаях несвоевременного выполнения или невыполнения субъектами ВЭД и иностранными субъектами хозяйственной деятельности своих обязанностей;

- применение к субъектам ВЭД и иностранным субъектам хозяйственной деятельности индивидуального режима лицензирования, которым устанавливаются определенные запреты, ограничения или порядок осуществления внешнеэкономических операций;

- временное приостановление внешнеэкономической деятельности в случаях проведения действий, которые могут навредить интересам национальной экономической безопасности.

Лицензия на торговлю алкоголем и табаком оплачивается поквартально

Производить оплату за весь период действия лицензии нельзя, поскольку Законом № 481/95-ВР предусмотрено, что плата за лицензии на право розничной торговли алкогольными напитками и табачными изделиями взимается ежеквартально равными частями и зачисляется в местные бюджеты согласно действующему законодательству.

После осуществления оплаты субъекту хозяйствования необходимо предоставить контролирующим органам лицензию для внесения информации об уплате очередного ежеквартального платежа. Такая информация вносится на основании заявления произвольной формы и копии платежного документа.

49 копеек штрафа в уточняющем расчете по НДС не отражаются

Если налогоплательщик самостоятельно исправляет в декларации по НДС ошибки, которые привели к занижению налоговых обязательств, то он должен подать уточняющий расчет и в строке 26 графы 6 такого уточняющего расчета указать сумму штрафа, начисленную на сумму заниженных налоговых обязательств.

При этом если сумма штрафа меньше 50 копеек, то по общеустановленным правилам такая сумма округляется до нуля и строка 26 графы 6 уточняющего расчета не заполняется.

Если же сумма штрафа составляет 50 и более копеек, а именно начиная с 50 до 99 копеек, то такая сумма округляется до 1 гривни и подлежит отражению в строке 26 графы 6 уточняющего расчета.

Платники запитують

У якому розмірі застосовуються  податкові соціальні пільги у 2014 році? 

 Згідно з положеннями Податкового  кодексу  України  платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги:

- по пп. 169.1.1.  Податкового кодексу України  - для будь-якого платника податку - 609 грн.00 коп. на місяць - (50% прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць) встановленого законом на 1 січня  звітного податкового року);

- по пп. 169.1.2.  Податкового кодексу України  - для платника податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, - у розрахунку на кожну таку дитину  - 609 грн.00 коп. на місяць - (50% прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць) встановленого законом на 1 січня  звітного податкового року);

- по пп. 169.1.3. Податкового кодексу України -  913 грн.50 коп. на місяць - (150% суми пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 ПКУ). Зазначена пільга передбачена для  громадян які  є одинокою матір'ю (батьком), вдовою (вдівцем),  опікуном, піклувальником - у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років,  утримують дитину-інваліда - у розрахунку на кожну таку дитину віком до 18 років та для інших категорій платників.

- по пп. 169.1.4.  Податкового кодексу України - 1218 грн. 00 коп. на місяць - (200% суми пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 ПКУ). Наприклад, така пільга надається платнику податку, який є   учасником бойових дій під час Другої світової війни або особою, яка у той час працювала в тилу, та інвалідом І і ІІ групи, з числа учасників бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та іншим категоріям громадян.

Який  граничний розмір заробітної плати у 2014 році при якому застосовуються податкові соціальні пільги? 

Відповідно до статті 169  Податкового кодексу України податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.

Враховуючи вищезазначене,  з 1 січня 2014  року розмір доходу у вигляді заробітної плати, що дає право  на одержання податкових соціальних пільг,   становить 1710 грн.  на  місяць.

При цьому граничний розмір доходу, який дає право на отримання податкової соціальної пільги одному з батьків у випадку та у розмірі, передбачених підпунктом 169.1.2 та підпунктами "а" і "б" підпункту 169.1.3 пункту 169.1  статті 169 Податкового кодексу, визначається як добуток суми, визначеної в абзаці першому цього підпункту, та відповідної кількості дітей.

Як розраховується граничний розмір заробітної плати  при якому застосовуються податкові соціальні пільги у разі отримання  заробітної   плати за час відпустки або перебування   на лікарняному? 

Положеннями Податкового кодексу України визначено, якщо  платник податку отримує доходи у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у тому числі за час відпустки або перебування платника податку на лікарняному, то з метою визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги, та в інших випадках їх оподаткування, такі доходи (їх частина) відносяться до відповідних податкових періодів їх нарахування.

До яких доходів податкові соціальні пільги не застосовуються? 

Положеннями Податкового кодексу України визначено, що податкова соціальна пільга не може бути застосована до:

- доходів платника податку, інших ніж заробітна плата;

- заробітної плати, яку платник податку протягом звітного податкового місяця отримує одночасно з доходами у вигляді стипендії, грошового чи майнового (речового) забезпечення учнів, студентів, аспірантів, ординаторів, ад'юнктів, військовослужбовців, що виплачуються з бюджету;

- доходу самозайнятої особи від провадження підприємницької діяльності, а також іншої незалежної професійної діяльності.

Податкова соціальна пільга до заробітної плати державних службовців застосовується під час її нарахування до завершення нарахування таких доходів без подання відповідних заяв,  але з поданням підтвердних документів для встановлення розміру пільги.

Яка  відповідальність застосовується до платника податків у разі надання заяви про застосування податкової соціальної пільги двом роботодавцям? 

Положеннями Податкового кодексу України визначено, якщо платник податку порушує норми цього пункту, внаслідок чого, зокрема, податкова соціальна пільга застосовується також під час отримання інших доходів протягом будь-якого звітного податкового місяця або за кількома місцями отримання доходів, такий платник податку втрачає право на отримання податкової соціальної пільги за всіма місцями отримання доходу починаючи з місяця, в якому мало місце таке порушення, та закінчуючи місяцем, в якому право на застосування податкової соціальної пільги відновлюється.

Платник податку може відновити право на застосування податкової соціальної пільги, якщо він подасть заяву про відмову від такої пільги всім роботодавцям із зазначенням місяця, коли відбулося таке порушення, на підставі чого кожний роботодавець нараховує і утримує відповідну суму недоплати податку та штраф у розмірі 100 відсотків суми цієї недоплати за рахунок найближчої виплати доходу такому платнику податку, а у разі, коли сума виплати недостатня, - за рахунок наступних виплат. Якщо сума недоплати та/або штрафу не були утримані податковим агентом за рахунок доходу платника податку, то такі суми включаються до річної податкової декларації такого платника податку. При цьому право на застосування податкової соціальної пільги відновлюється з податкового місяця, що настає за місяцем, в якому сума такої недоплати та штраф повністю погашаються.

Які документи  для застосування податкової соціальної пільги надаються громадянином,  який утримує дитину-інваліда віком до 18 років?

 

Порядок  подання документів для застосування податкової соціальної пільги затверджений постановою КМУ  від 29.12.2010р.  № 1227, якою  визначено,  що платник податку, який утримує дитину-інваліда віком до 18 років,  для застосування податкової соціальної пільги, крім заяви про застосування пільги подає:

- копію свідоцтва (дубліката свідоцтва) про народження дитини (дітей) або документ, що підтверджує встановлення батьківства, чи документи, які підтверджують вік дитини (дітей), затверджені відповідним органом країни, в якій іноземна фізична особа - платник податку постійно проживав (проживала) до прибуття в Україну;

- копію рішення органу опіки і піклування про встановлення опіки чи піклування (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник);

- пенсійне посвідчення дитини або довідку медико-соціальної експертизи для заявника, який утримує дитину-інваліда віком від 16 до 18 років;

- медичний висновок, виданий закладами МОЗ в установленому порядку (якщо із заявою звертається платник податку, який утримує дитину-інваліда віком до 16 років).

Які документи  для застосування податкової соціальної пільги  надаються   громадянином, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи?

Згідно з порядком  подання документів для застосування податкової соціальної пільги, який  затверджений постановою КМУ  від 29.12.2010р.  № 1227,    особи, віднесені законом до 1 або 2 категорії осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, включаючи осіб, нагороджених грамотами Президії Верховної Ради УРСР за участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи,  крім заяви про застосування пільги подають копію посвідчення (дубліката посвідчення) встановленого зразка, зокрема:

- громадянина (громадянки), який (яка) постраждав (постраждала) внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 серії А з відбитком штампа "Перереєстровано" та записом про дату перереєстрації, а також вкладкою встановленого зразка;

- учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 серії А з відбитком штампа "Перереєстровано" та записом про дату перереєстрації;

- громадянина (громадянки), евакуйованого (евакуйованої) у 1986 році із зони відчуження, категорії 2 серії Б;

- громадянина (громадянки), який (яка) постійно проживав (проживала) у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття рішення Уряду України про відселення (розпорядження Ради Міністрів УРСР від 28 червня 1989 р. N 224), категорії 2 серії Б.

Особи, нагороджені Грамотою Президії Верховної Ради УРСР за участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, подають її копію.

Чи застосовується  податкова соціальна пільга  до  заробітної плати працівника підприємства, який є   зареєстрованим приватним  підприємцем? 

Згідно з положеннями пп.169.2.3 статті 169  Податкового кодексу України податкова соціальна пільга не може бути застосована до:

- доходів платника податку, інших ніж заробітна плата;

- заробітної плати, яку платник податку протягом звітного податкового місяця отримує одночасно з доходами у вигляді стипендії, грошового чи майнового (речового) забезпечення учнів, студентів, аспірантів, ординаторів, ад'юнктів, військовослужбовців, що виплачуються з бюджету;

- доходу самозайнятої особи від провадження підприємницької діяльності, а також іншої незалежної професійної діяльності.

Таким чином податкова соціальна пільга до  заробітної плати фізичної особи - підприємця застосовується на загальних підставах, в порядку визначеному статтею 169 Податкового кодексу України.

Як розраховується база оподаткування  податком на доходи у разі нарахування доходів у не грошовій формі? 

Положеннями п.164.5 статті 164 Податкового  кодексу України  визначено, що  під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з цим Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою: К = 100 : (100 - Сп), де К - коефіцієнт; Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.

У такому самому порядку визначаються об'єкт оподаткування і база оподаткування для коштів, надміру витрачених платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки.

Як розраховується  база оподаткування податком на доходи у разі нарахування доходів за цивільно - правовими договорами? 

Згідно з пунктом  164.6  статті 164  Податкового кодексу України при нарахуванні доходів у вигляді винагороди за цивільно-правовими договорами за виконання робіт (надання послуг) база оподаткування визначається як нарахована сума такої винагороди, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

В якому порядку податковими агентами здійснюються коригування у Податковому розрахунку 1ДФ? 

Коригування у Податковому розрахунку за №1ДФ проводяться податковими агентами згідно з  Порядком  заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженим наказом  Міністерства доходів і зборів України  від 21.01.2014  № 49 "Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма N 1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку.

Зокрема, у разі необхідності проведення коригувань податкового розрахунку до закінчення строку його подання подається звітний новий податковий розрахунок.

Уточнюючий податковий розрахунок подається у разі необхідності проведення коригувань податкового розрахунку після закінчення строку його подання. Уточнюючий податковий розрахунок може подаватися як за звітний період, так і за попередні періоди.

Порядок заповнення звітного нового та уточнюючого податкових розрахунків є однаковим. Звітний новий та уточнюючий податкові розрахунки подаються на підставі інформації з попередньо поданого податкового розрахунку і містять інформацію лише за рядками й реквізитами, які уточнюються. Для заповнення також використовується інформація з повідомлень про виявлені помилки, які відправляються контролюючими органами до податкового агента.

Для вилучення одного помилкового рядка з попередньо введеної інформації потрібно повторити всі графи такого рядка і у графі 9 указати "1" - на виключення рядка.

Для введення нового або пропущеного рядка потрібно повністю заповнити всі його графи і у графі 9 указати "0" - на введення рядка.

Для заміни одного помилкового рядка іншим потрібно виключити помилкову інформацію відповідно до абзацу другого цього пункту та ввести правильну інформацію відповідно до абзацу третього цього пункту, тобто повністю заповнити два рядки, один з яких виключає попередньо внесену інформацію, а другий вносить правильну інформацію. У такому разі в першому рядку в графі 9 указується "1" - рядок на виключення, а в другому - "0" - рядок на введення.

Який порядок оподаткування податком на доходи  орендної плати, яка виплачується громадянину за договором оренди нерухомості,  укладеним громадянином з юридичною особою?

Положеннями пункту 170.1 статті 170 Податкового кодексу України визначено, що податковим агентом платника податку - орендодавця під час нарахування доходу від надання в оренду об'єктів нерухомості  (включаючи земельну ділянку, що знаходиться під такою нерухомістю, чи присадибну ділянку), є орендар.

При цьому об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди. Мінімальна сума орендного платежу визначається за методикою, що затверджується Кабінетом Міністрів України, виходячи з мінімальної вартості місячної оренди одного квадратного метра загальної площі нерухомості з урахуванням місця її розташування, інших функціональних та якісних показників, що встановлюються органом місцевого самоврядування села, селища, міста, на території яких вона розташована, та оприлюднюється у спосіб, найбільш доступний для жителів такої територіальної громади. Якщо мінімальну вартість не встановлено чи не оприлюднено до початку звітного (податкового) року, об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеного в договорі оренди.

Нерухомість, що належить фізичній особі - нерезиденту, надається в оренду виключно через фізичну особу - підприємця або юридичну особу - резидента (уповноважених осіб), що виконують представницькі функції такого нерезидента на підставі письмового договору та виступають його податковим агентом стосовно таких доходів. Нерезидент, який порушує норми цього пункту, вважається таким, що ухиляється від сплати податку.

Доходи у вигляді орендної плати,  виплачені  громадянину податковим агентом за договором оренди нерухомості оподатковуються  під час їх виплати за їх рахунок за ставкою пункту 167.1 статті  167 Податкового кодексу України.

Які суб'єкти господарювання  є платниками збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності?

       Згідно з п.п.267.1.1  ст.267 розділу ХІІ Податкового кодексу України платниками збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності є суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), їх відокремлені підрозділи, які отримують в установленому цією статтею порядку торгові патенти та провадять  такі види підприємницької діяльності:

     а)  торговельна діяльність у пунктах продажу товарів;

     б) діяльність з надання платних побутових послуг за переліком, визначеним Кабінетом Міністрів України;

      в) торгівля валютними цінностями у пунктах обміну іноземної валюти;
     г) діяльність у сфері розваг (крім проведення державних грошових лотерей).

Чи необхідно придбавати торговий патент при наданні побутових послуг, що підлягають патентуванню, у разі проведення розрахунків у безготівковій формі?

    Відповідно до пп. 267.1.1  ст. 267 розділу ХІІ Податкового кодексу України (далі - ПКУ), платниками збору є суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), їх відокремлені підрозділи, які отримують в установленому порядку торгові патенти та провадять діяльність з надання платних побутових послуг, за переліком, визначеним  Кабінетом Міністрів України.

       Згідно із пп. 14.1.151 ст. 14 розділу І ПКУ платні послуги для цілей розділу XII ПКУ - це діяльність, пов'язана з наданням побутових послуг для задоволення особистих потреб замовника за готівку, а також з використанням інших форм розрахунків, включаючи платіжні картки. Перелік платних послуг, для надання яких необхідно придбавати торговий  патент, визначається Кабінетом Міністрів України.

     Враховуючи вищевикладене, незалежно від того яким чином ведуться розрахунки за надані побутові платні послуги в безготівковій чи готівковій формі, необхідно придбавати торговий патент.

Закрити переглядКометарі та Пропозиції

ПитанняЯкі СГ є платниками збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності ? ВідповідьКоротка та повна відповіді ідентичні:
     Згідно з п.п.267.1.1 п.267.1 ст.267 розділу ХІІ Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755 -VI платниками збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності є суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), їх відокремлені підрозділи, які отримують в установленому цією статтею порядку торгові патенти та провадять такі види підприємницької діяльності:
     а) торговельна діяльність у пунктах продажу товарів;
     б) діяльність з надання платних побутових послуг за переліком, визначеним Кабінетом Міністрів України;
     в) торгівля валютними цінностями у пунктах обміну іноземної валюти;
     г) діяльність у сфері розваг (крім проведення державних грошових лотерей). ПитанняЯкі СГ є платниками збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності ? ВідповідьКоротка та повна відповіді ідентичні:
     Згідно з п.п.267.1.1 п.267.1 ст.267 розділу ХІІ Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755 -VI платниками збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності є суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), їх відокремлені підрозділи, які отримують в установленому цією статтею порядку торгові патенти та провадять такі види підприємницької діяльності:
     а) торговельна діяльність у пунктах продажу товарів;
     б) діяльність з надання платних побутових послуг за переліком, визначеним Кабінетом Міністрів України;
     в) торгівля валютними цінностями у пунктах обміну іноземної валюти;
     г) діяльність у сфері розваг (крім проведення державних грошових лотерей). ПитанняЯкі СГ є платниками збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності ? ВідповідьКоротка та повна відповіді ідентичні:
     Згідно з п.п.267.1.1 п.267.1 ст.267 розділу ХІІ Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755 -VI платниками збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності є суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), їх відокремлені підрозділи, які отримують в установленому цією статтею порядку торгові патенти та провадять такі види підприємницької діяльності:
     а) торговельна діяльність у пунктах продажу товарів;
     б) діяльність з надання платних побутових послуг за переліком, визначеним Кабінетом Міністрів України;
     в) торгівля валютними цінностями у пунктах обміну іноземної валюти;
     г) діяльність у сфері розваг (крім проведення державних грошових лотерей). ПитанняЧи необхідно придбавати торговий патент при наданні побутових послуг, що підлягають патентуванню, у разі проведення розрахунків у безготівковій формі? ВідповідьКоротка:
     Незалежно від того яким чином ведуться розрахунки за надані побутові платні послуги в безготівковій чи готівковій формі, необхідно придбавати торговий патент.
Повна:
     Відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 розділу ХІІ Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-IV (далі - ПКУ), платниками збору є суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), їх відокремлені підрозділи, які отримують в установленому порядку торгові патенти та провадять діяльність з надання платних побутових послуг, за переліком, визначеним Кабінетом Міністрів України.
     Згідно із пп. 14.1.151 п. 14.1 ст. 14 розділу І ПКУ платні послуги для цілей розділу XII ПКУ - це діяльність, пов'язана з наданням побутових послуг для задоволення особистих потреб замовника за готівку, а також з використанням інших форм розрахунків, включаючи платіжні картки. Перелік платних послуг, для надання яких необхідно придбавати торговий патент, визначається Кабінетом Міністрів України.
     Враховуючи вищевикладене, незалежно від того яким чином ведуться розрахунки за надані побутові платні послуги в безготівковій чи готівковій формі, необхідно придбавати торговий патент. ПитанняЧи необхідно придбавати торговий патент при наданні побутових послуг, що підлягають патентуванню, у разі проведення розрахунків у безготівковій формі? ВідповідьКоротка:
     Незалежно від того яким чином ведуться розрахунки за надані побутові платні послуги в безготівковій чи готівковій формі, необхідно придбавати торговий патент.
Повна:
     Відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 розділу ХІІ Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-IV (далі - ПКУ), платниками збору є суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), їх відокремлені підрозділи, які отримують в установленому порядку торгові патенти та провадять діяльність з надання платних побутових послуг, за переліком, визначеним Кабінетом Міністрів України.
     Згідно із пп. 14.1.151 п. 14.1 ст. 14 розділу І ПКУ платні послуги для цілей розділу XII ПКУ - це діяльність, пов'язана з наданням побутових послуг для задоволення особистих потреб замовника за готівку, а також з використанням інших форм розрахунків, включаючи платіжні картки. Перелік платних послуг, для надання яких необхідно придбавати торговий патент, визначається Кабінетом Міністрів України.
     Враховуючи вищевикладене, незалежно від того яким чином ведуться розрахунки за надані побутові платні послуги в безготівковій чи готівковій формі, необхідно придбавати торговий патент. ПитанняЧи необхідно придбавати торговий патент при наданні побутових послуг, що підлягають патентуванню, у разі проведення розрахунків у безготівковій формі? ВідповідьКоротка:
     Незалежно від того яким чином ведуться розрахунки за надані побутові платні послуги в безготівковій чи готівковій формі, необхідно придбавати торговий патент.
Повна:
     Відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 розділу ХІІ Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-IV (далі - ПКУ), платниками збору є суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), їх відокремлені підрозділи, які отримують в установленому порядку торгові патенти та провадять діяльність з надання платних побутових послуг, за переліком, визначеним Кабінетом Міністрів України.
     Згідно із пп. 14.1.151 п. 14.1 ст. 14 розділу І ПКУ платні послуги для цілей розділу XII ПКУ - це діяльність, пов'язана з наданням побутових послуг для задоволення особистих потреб замовника за готівку, а також з використанням інших форм розрахунків, включаючи платіжні картки. Перелік платних послуг, для надання яких необхідно придбавати торговий патент, визначається Кабінетом Міністрів України.
     Враховуючи вищевикладене, незалежно від того яким чином ведуться розрахунки за надані побутові платні послуги в безготівковій чи готівковій формі, необхідно придбавати торговий патент. ПитанняЧи необхідно придбавати торговий патент при наданні побутових послуг, що підлягають патентуванню, у разі проведення розрахунків у безготівковій формі? ВідповідьКоротка:
     Незалежно від того яким чином ведуться розрахунки за надані побутові платні послуги в безготівковій чи готівковій формі, необхідно придбавати торговий патент.
Повна:
     Відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 розділу ХІІ Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-IV (далі - ПКУ), платниками збору є суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), їх відокремлені підрозділи, які отримують в установленому порядку торгові патенти та провадять діяльність з надання платних побутових послуг, за переліком, визначеним Кабінетом Міністрів України.
     Згідно із пп. 14.1.151 п. 14.1 ст. 14 розділу І ПКУ платні послуги для цілей розділу XII ПКУ - це діяльність, пов'язана з наданням побутових послуг для задоволення особистих потреб замовника за готівку, а також з використанням інших форм розрахунків, включаючи платіжні картки. Перелік платних послуг, для надання яких необхідно придбавати торговий патент, визначається Кабінетом Міністрів України.
     Враховуючи вищевикладене, незалежно від того яким чином ведуться розрахунки за надані побутові платні послуги в безготівковій чи готівковій формі, необхідно придбавати торговий патент. ПитанняЧи необхідно придбавати торговий патент СГ(ЮО або ФОП на загальній системі оподаткування) у разі продажу ОЗ за готівку? ВідповідьКоротка та повна відповіді ідентичні:
     Відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 розділу ХІІ Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-IV (далі - ПКУ) платниками збору є суб'єкти господарювання (юридичні та фізичні особи підприємці), їх відокремлені підрозділи, які отримують в установленому порядку торгові патенти та провадять торгівельну діяльність у пунктах продажу товарів.
     Згідно із пп. 14.1.246 п. 14.1 ст. 14 розділу І ПКУ торговельна діяльність для цілей розділу ХІІ ПКУ - це роздрібна та оптова торгівля, діяльність у торговельно-виробничій (ресторанне господарство) сфері за готівку, інші готівкові платіжні засоби та з використанням платіжних карток.
     Відповідно до пп. 14.1.211 п. 14.1 ст. 14 ПКУ пункт продажу товарів для цілей розділу XII ПКУ - це:
     магазин, інша торговельна точка, що розташовані в окремому приміщенні, будівлі або їх частині, і мають торговельний зал для покупців або використовують для торгівлі його частину;
     кіоск, палатка, інша мала архітектурна форма, яка розташована в окремому приміщенні, але не має вбудованого торговельного залу для покупців;
автомагазин, розвозка, інший вид пересувної      торговельної мережі;
     лоток, прилавок, інший вид торговельної точки у відведеному для торговельної діяльності місці, крім лотків і прилавків, що надаються в оренду суб'єктам господарювання - фізичним особам та розташовані в межах спеціалізованих підприємств сфери торгівлі - ринків усіх форм власності;
     стаціонарна, малогабаритна і пересувна автозаправна станція, заправний пункт, який здійснює торгівлю нафтопродуктами, скрапленим та стиснутим газом;
     фабрика-кухня, фабрика-заготівельня, їдальня, ресторан, кафе, закусочна, бар, буфет, відкритий літній майданчик, кіоск, інший пункт ресторанного господарства;
     оптова база, склад-магазин, інші приміщення, що використовуються для здійснення оптової торгівлі за готівку, інші готівкові платіжні засоби та з використанням платіжних карток.
     У разі, якщо продаж товарів (основних фондів) суб'єктом господарювання (юридичною особою або фізичною особою - підприємцем) здійснюється з окремого приміщення (офісу) шляхом готівкових розрахунків (у т. ч. з оформленням прибуткового касового ордера), то згідно зі ст. 267 ПКУ такий суб'єкт господарювання придбаває торговий патент на загальних підставах.

Чи необхідно придбавати торговий патент при провадженні торговельної діяльності (громадське харчування) у разі проведення розрахунків у безготівковій формі?

    Збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності встановлено статтею 267 розділу ХІІ Податкового кодексу України (далі - ПКУ).

     Згідно з п.п. 267.1.1 ст.267 ПКУ платниками збору є суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), їх відокремлені підрозділи, які отримують в установленому цією статтею порядку торгові патенти та провадять, зокрема, торговельну  діяльність у пунктах продажу товарів.

     При цьому, п.п.14.1.246  ст.14 ПКУ зазначено, що торговельна діяльність для цілей розділу XII цього Кодексу - це роздрібна та оптова торгівля, діяльність у торговельно-виробничій (ресторанне господарство) сфері за готівку, інші готівкові платіжні засоби та з використанням  платіжних карток.

     Таким чином, при провадженні торгівельної діяльності (громадське харчування) у разі здійснення розрахунків тільки у безготівковій формі через установу банку суб'єкти господарювання торгові патенти не придбавають.

Приватний підприємець змінив вид діяльності:, який порядок внесення змін до торгового патенту?

 

      Відповідно до пункту 2 «Порядку заповнення торгового патенту», затвердженого наказом Міндоходів України від 30.12.13 № 867, заповнення реквізитів торгового патенту на провадження торговельної діяльності, діяльності з надання платних побутових послуг, торгівлі валютними цінностями, діяльності у сфері розваг проводиться на підставі оформленої відповідно до пп. 267.4.1  статті 267 Податкового кодексу України заявки на придбання торгового патенту.

      Пунктом 6 Порядку №867 визначено, що на підставі письмової заяви суб'єкта господарювання  до торгового патенту вносяться відповідні записи, завірені підписом керівника органу доходів і зборів, а у разі його відсутності - заступником керівника органу доходів  і зборів та печаткою органу доходів і зборів.

     Таким чином, внесення змін до торгового патенту у разі зміни відомостей щодо виду діяльності  здійснюється на підставі письмової заяви суб'єкта господарювання.

Яким чином анулюється торговий патент, якщо приватний підприємець не сплатив збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності у встановлені строки?

    Підпунктом 267.7.4 ст. 267 ПКУ визначено, що у разі невнесення суб'єктом господарювання збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності у встановлений цією статтею строк, дія такого патенту анулюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулося таке порушення.

      Анульований торговий патент платник податків зобов'язаний повернути контролюючому  органу.

     У разі виявлення фактів порушення платником податків законодавства, зокрема, щодо наявності патентів та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, проводиться фактична перевірка (п.п. 80.2.1 ст. 80 ПКУ).
     Згідно з п. 86.1 ст. 86 ПКУ результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення  відсутні, складається довідка.

     Тобто, у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок несплати суб'єктом господарювання збору у встановлений строк, анулювання торгового патенту проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акту перевірки, з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулося таке порушення.
     Якщо суб'єкт господарювання, у якого анульовано торговий патент, продовжує здійснювати діяльність, передбачену статтею 267 ПКУ, вважається, що така діяльність здійснюється без отримання відповідних торгових патентів.