Информация от налоговой инспекции Бердянска

10.12.2014 · 14:21 · Просмотров - 3807

Подборка материалов из Бердянской ОГНИ за неделю по 10 декабря

Прес-служба ДФС повідомляє

Ігор Білоус: Бюджет-2015 формуватиметься на новій податковій базі

 «Ми активно працюємо з новим складом Кабінету Міністрів України та Міністерством фінансів над формуванням Державного бюджету на 2015 рік. Він базуватиметься на нових законах та реформах, які пропонуватимемо Уряду. Плануємо, що вже наступного тижня пакет відповідних законопроектів буде подано у Верховну Раду України», - заявив Голова ДФС України Ігор Білоус під час брифінгу у Кабінеті Міністрів України.

Голова служби висловив сподівання, що парламент також ухвалить і  закон про податковий компроміс, на який дуже очікує бізнес. Це дозволить ще до кінця поточного року залучити в бюджет значну суму коштів.

Водночас, підкреслив голова відомства, фіскальна служба на сьогодні не лише активно працює над впровадженням урядових законодавчих змін, які фактично й розпочнуть реформи в економіці нашої держави, але й розробкою реформ, необхідних безпосередньо для фіскальної служби.

«Ми окреслили для себе чотири вектори. Перший - активна співучасть у законотворчій роботі, другий - розвиток інформаційних технологій, тобто збільшення кількості електронних сервісів з покращенням обслуговування платників. Третій вектор - реструктуризація фіскальної служби, яка в  перспективі призведе до значної оптимізації кадрового потенціалу та збільшення ефективності роботи служби в цілому. І четвертий, який ми опрацьовуємо разом із суддями, - юридичний. Він передбачатиме зміну процедури адміністративного оскарження, податкові суди тощо», - зазначив Ігор Білоус.

За 11 місяців поточного року до зведеного бюджету зібрано 381,8 млрд. гривень

За оперативними даними, протягом січня - листопада поточного року до зведеного бюджету зібрано 381,8 млрд. грн., що на 4,5 млрд. грн., або на 1,2 відс. більше відповідного періоду минулого року. До державного бюджету надійшло 301,9 млрд. грн., що на 8,3 млрд. грн. більше відповідного показника 2013 року, до місцевих бюджетів - майже 79,9 млрд. грн., що на 3,8 млрд. грн., або на 4,5 відс. менше відповідного періоду минулого року.

Надходження до загального фонду державного бюджету (збір) склали 282,6 млрд. грн., що на 2,8 млрд. грн. більше відповідного періоду минулого року.

Протягом січня - листопада 2014 року до зведеного бюджету надійшло (сальдо) 339,7 млрд. грн., що на 13,7 млрд. грн., або на 4,2 відс. більше відповідного періоду минулого року, у т.ч. до державного бюджету - 259,8 млрд. грн., що на 17,4 млрд. грн. більше відповідного показника 2013 року.

До загального фонду державного бюджету надходження (сальдо) склали 240,5 млрд. грн., що на 12 млрд. грн., або на 5,2 відс. більше відповідного періоду минулого року.

У розрізі основних платежів у січні-листопаді 2014 року приріст до аналогічного періоду 2013 року забезпечено з податку на доходи фізичних осіб - на 57,7 відс. (+ 3 873,1 млн. грн.), податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів - на 7,1 відс. (+ 6 310,4 млн. грн.), податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (сальдо) - на 20 відс. (+ 5 129,9 млн. грн.), платежів за користування надрами - на 27,1 відс. (+ 3 231,6 млн. грн.), акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) - на 4,3 відс. (+ 954,8 млн. грн.), рентної плати за транзитне транспортування трубопроводами природного газу територією України - на 53,9 відс. (+ 407,4 млн. грн.), акцизного податку з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) - на 19,9 відс. (+ 388,1 млн. грн.), збору за користування радіочастотним ресурсом - на 44,7 відс. (+ 375,5 млн. грн.), вивізного мита - у майже 3 рази (+ 124,6 млн. грн.)тощо.

У повному обсязі виконано завдання Міністерства фінансів України з податку на прибуток підприємств - 101,5 відс. (+ 574,9 млн. грн.), вивізного мита - 266,8 відс. (+ 123 млн. грн.), цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ - 105,2відс. (+76,7 млн. грн.), цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію - 102,1 відс. (+ 48,7 млн. грн.), рентної плати за транзитне транспортування трубопроводами аміакутериторією України - 109,8 відс. (+ 7,9 млн. грн.) тощо.

Платникам податків на рахунки відшкодовано 42,1 млрд. грн. податку на додану вартість. Залишок невідшкодованих сум ПДВ на рахунки платників зменшився на 4,3 млрд. грн. порівняно з першим кварталом 2014 року.

Надходження єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування склали 163,4 млрд. гривень.

За січень-листопад відбулось зменшення надходжень (збір) до зведеного бюджету по Донецькій та Луганській областях порівняно з минулим роком на 11,5 млрд. грн. (72,8 відс.), зокрема, по Донецькій обл. - на 8,7 млрд. грн., по Луганській обл. - на 2,8 млрд. грн.

З початку року за допомогою «Пульсу» свої проблеми вирішили 5,6 тис. платників податків

Протягом січня-листопада поточного року на антикорупційний сервіс ДФС України «Пульс» звернулося 5,6 тис. заявників, що на 7,2 відс. більше відповідного періоду минулого року. З питаннями щодо податкової тематики звернулися майже 4,3 тис. заявників, митною справою цікавилося 1,3 тис. платників.

Розгляд 97,3 відс. звернень вже завершено, про вжиті заходи поінформовано заявників.

Як і раніше, у переважній більшості дзвінки стосувалися організації роботи ДФС та її територіальних органів. З цієї тематики надійшло 30,6 відс. звернень.

Питаннями, які виникають при подачі звітності та реєстрації податкових накладних, цікавилися 28,7 відс. заявників, при митному оформленні товарів - 16 відс.

Про перевірки суб'єктів господарювання запитували 6,8 відс. платників, особливості реєстрації платником ПДВ - 3,8 відс. заявників. Безпосередньо антикорупційної тематики сервісу стосувалося 5,1 відс. від загальної кількості звернень.

Нагадаємо, що поскаржитися на неправомірні дії або бездіяльність працівників Державної фіскальної служби України, оперативно вирішити суперечливі запитання, які виникають у сфері адміністрування податків та під час здійснення митного контролю можна за телефоном (044) 284-00-07. Лінія працює цілодобово.

Також повідомляємо, що з 21.11.2014 у контакт-центрі ДФС впроваджено телефонну лінію (044) 451-16-00, на яку суб'єкти господарювання та громадяни можуть надати інформацію про осіб щодо яких проводиться перевірка відповідно до вимог Закону України «Про очищення влади». Крім того, для надання такої інформації суб'єкти господарювання та громадяни можуть звернутися на електронну адресу dopomoga@minrd.gov.ua.

Рівень сплати ПДВ виробниками лікеро-горілчаної продукції зріс на 9,4 відсотка

З початку поточного року виробниками лікеро-горілчаної продукції в Україні до державного бюджету (станом на 01.12.2014) сплачено понад 7,3 млрд. грн. податків і зборів (обов'язкових платежів), що перевищує минулорічні показники (5,9 млрд. грн.) на 1,4 млрд. грн.

У тому числі за 11 місяців 2014 року:

- сплачено 4,7 млрд. грн. акцизного податку з виробленої в Україні лікеро-горілчаної продукції, що більше показників аналогічного періоду минулого року (3,5 млрд. грн.) на 1,2 млрд. грн.

збір податку на додану вартість склав понад 1 млрд. грн., що на 87,5 млн. гривень більше суми збору ПДВ, яку сплатили такі підприємства за 11 місяців минулого року (926,8 млн. грн.).

Послуги, які надаються ІДД ДФС

Інформаційно-довідковий департамент ДФС надає інформаційно-довідкові послуги з питань оподаткування, державної митної справи, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на ДФС, а також щодо роботи Акредитованого центру сертифікації ключів.

Крім того, Інформаційно-довідковий департамент ДФС надає послуги з оперативного інформування про зміни в нормативно-правових актах України, що відносяться до компетенції ДФС.

Відповіді надаються за вибором платників податків: по телефону, факсом, електронною поштою.

Сертифікат прийому електронної звітності з 1 грудня замінений

З 01.12.2014 р. окремим сертифікатом, призначеним для накладання електронного цифрового підпису, здійснюється:

  • підписання повідомлень ДФС (квитанцій, інформаційних розсилок тощо);
  • шифрування повідомлень на ДФСУ (звітність, договори тощо).

Для забезпечення безперешкодного обміну зазначеними документами з ДФСУ потрібно використовувати саме останні сертифікати.

Головне управління ДФС у Запорізькій області повідомляє

Понад чверть мільярда гривень - внесок запорізького малого та середнього бізнесу

За 11 місяців 2014 року від платників спрощеної системи оподаткування у Запорізькій області надійшло 255 мільйонів гривень. Це на 36 мільйонів гривень або на 16,5 відсотка більше, ніж минулого року.

Як повідомив начальник Головного управління ДФС у Запорізькій області Олексій Кавилін, у поточному році щомісячний внесок від представників малого та середнього бізнесу складає 23 мільйони гривень.

На сьогодні за спрощеною системою оподаткування працюють майже 50 тисяч підприємців юридичних та фізичних осіб.

Серед причин зростання надходжень єдиного податку порівняно з минулорічними показниками Олексій Кавилін назвав підвищення обсягів товарів і послуг, які надають платники - юридичні особи, збільшення кількості платників - фізосіб та підвищення ставок єдиного податку для платників першої та другої груп через зростання рівня мінімальної зарплати.

Як підкреслив керівник фіскальної служби регіону, спрощена система оподаткування, передусім, дозволяє малим і середнім підприємцям вести свій бізнес максимально просто і зручно.

- Сьогодні завдання держави - у діалозі з бізнесом удосконалити цю систему. Дати можливість підприємцям розвиватися, наскільки це можливо, враховуючи нинішні економічні реалії в країні, - наголосив Олексій Кавилін.

Серед змін, запланованих у реформуванні єдиного податку, підвищення критеріїв доходності. Для платників першої групи максимальний річний дохід планується збільшити у два рази - з нинішніх 150 тисяч гривень до 300 тисяч гривень. Для другої групи - з 1 мільйона гривень до 1,5 мільйона гривень. Спрощенців третьої-шостої груп пропонується об'єднати у загальну третю групу з доходом до 20-ти мільйонів гривень. При цьому відмінити обмеження щодо кількості найманих працівників, а також знизити ставки єдиного податку. Платники ПДВ платитимуть 2 відсотки від доходу, неплатники - 4 відсотки.

Для розвитку сільського господарства і підтримки сільгоспвиробників заплановано ввести ще одну групу. Головна особливість четвертої групи - кількість найманих працівників і рівень доходів - необмежена. Ставки податку заплановані від 0,03 відсотка до 1 відсотка, залежно від нормативної оцінки землі, категорії і розташування.

Крім того, на два роки планується ввести мораторій на перевірки бізнесу, у яких доходи становлять до 20-ти мільйонів гривень.

- Я впевнений, що розроблена Урядом реформа податкової системи, з урахуванням пропозицій громадськості і бізнесу, у тому числі з єдиного податку, не лише знайде підтримку, але й стане однією з основ розвитку підприємництва Запорізького регіону, - підсумував Олексій Кавилін.

Олексій Кавилін: "Територіальні органи ГУ ДФС у Запорізькій області розпочали перевірки податкових декларацій держслужбовців"

Про це в інтерв'ю розповів начальник Головного управління ДФС у Запорізькій області Олексій Кавилін.

 Згідно з нормами цього Закону співробітники нашої служби перевірятимуть декларації держслужбовців на предмет достовірності вказаних даних з приводу майна, зокрема, чи відповідні витрати чиновника з його офіційними доходами.

 Завдання Державної фіскальної служби - це аналіз даних на основі інформації, що є у нас і отриманої з інших державних органів. В першу чергу, це наявність автомобілів, нерухомості, цінних паперів, валютних рахунків, яхт, літаків і тому подібне.

Наприклад, така звірка може виявити, що держслужбовець задекларував один автомобіль, а в ДАІ зареєстровано два, і тут вже до нього можуть виникнути питання.

 Якщо співробітники інспекції знайшли якісь невідповідності даних у декларації щодо покупки, вартість якої перевищує офіційний дохід, то цьому держслужбовцеві дається 15 днів, щоб пояснити, звідки у нього кошти, наприклад, на покупку будинку, квартири або яхти.

А по закінченні встановлених 60 днів виноситься ухвала, в якій указується, чи відповідають реальності дані в декларації про майно і наскільки вартість майна, придбаного за час перебування на посаді, адекватна доходам, отриманим із законних джерел.

Це рішення відправляється органу, який направляв нам документи, і паралельно в Міністерство юстиції України.

Зараз співробітники центрального апарату Державної фіскальної служби перевіряють прем'єр-міністра, членів Кабміну, керівників центральних органів виконавчої влади, членів Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

У регіоні проводять перевірки відносно тих осіб, які влаштовуються на держслужбу, і тих, хто переходить з одного державного органу до іншого. Вже розпочато понад 150 перевірок. Пік масових перевірок посадових осіб доводиться на другий квартал 2015 року.

Перевірки охоплять всіх держслужбовців і допоможуть очистити державні органи від корупційного тягаря.

Новації податкового законодавства та права

У зв'язку із проведенням Всеукраїнського тижня права начальник управління правової роботи ГУ ДФС у Запорізькій області Руслан Рачинський розповів про зміни у законодавстві та правові новини.

Наразі у галузі податкового права пропонуються певні зміни, направлені на лібералізацію податкових правовідносин. Можу зазначити, що наразі імплементується до національного законодавства інститут податкової медіації (міжнародний досвід Грузії, Австралії, Нідерландів, Норвегії, США та інших держав з вдосконаленим податковим законодавством). Медіація - це альтернативний спосіб врегулювання спорів. Наприклад, у Великобританії даний інститут є дієвим засобом вирішення близько 80% комерційних спорів. Медіація як засіб вирішення конфлікту буде ефективним важелем порозуміння між державою та бізнесом. Сподіваємося, що у наступному році такий механізм буде запроваджено до національного законодавства, - наголосив Руслан Рачинський.

Також він повідомив, що 14 жовтня 2014 року Парламентом ухвалено закон щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів. Закон передбачає на меті підвищення прозорості інформації про структуру власності суб'єктів господарювання. Так, юридичні особи зобов'язані встановлювати свого кінцевого вигодоодержувача, регулярно оновлювати і зберігати інформацію про нього. Кінцевим вигодоодержувачем юридичної особи є фізична особа, яка незалежно від формального володіння має можливість здійснювати вирішальний вплив на господарську діяльність юридичної особи. Інформація про кінцевого вигодоодержувача буде подаватись державному реєстратору під час реєстрації юридичної особи, а також регулярно оновлюватись в ЄДР.

Для врахування у роботі хочу повідомити, що ДФС України у листі від 31 жовтня 2014 року роз'яснила, як встановлювати "беніфіціарного власника доходу" для цілей застосування конвенції про уникнення подвійного оподаткування. Роз‘яснення ґрунтується на висновках Вищого адміністративного суду України. Зокрема, для визначення беніфіціарного власника особа повинна не лише мати правові підстави для безпосереднього отримання доходу, але і бути безпосереднім вигодоотримувачем, тобто особою, яка отримує вигоду від доходу та визначає його подальшу економічну долю, - зазначив начальник правового управління.

Руслан Рачинський навів приклади з судової практики, зокрема він звернув увагу на позицію Вищого адміністративного суду України (справа № К/9991/524/11), де зазначено про збільшення бази оподаткування у разі надання в оренду транспортних засобів за 1 грн. Суд зазначає, що за загальноприйнятими правилами торговельного обігу ціна в 1.00 грн. прирівнюється до подарунка, ознакою якого є безоплатність.

ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН ПОСАДОВИМИ ОСОБАМИ

ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ МІНДОХОДІВ У ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ

Посада

Прізвище, ім'я,

по батькові

Кабі-нет

День прийому

Час прийому

Начальник

Кавилін

Олексій Анатолійович

102

2 вівторок місяця

09.00 - 13.00

Перший заступник начальника

Фоменко Олена Петрівна

102

3 середа

місяця

14.00 - 18.00

Заступник начальника

Афонов Роман Петрович

102

3 четвер

місяця

14.00 - 18.00

Заступник начальника

Гришко

Руслан Юрійович

102

1 четвер

місяця

14.00 - 18.00

Заступник начальника

Головань

Тамара Станіславівна

102

4 середа

місяця

09.00 - 13.00

Начальник слідчого управління фінансових розслідувань

Радзівіло

Артем Олександрович

102

3 вівторок місяця

09.00 - 13.00

Начальник управління інфраструктури

Іванов

Сергій Анатолійович

102

4 понеділок

місяця

09.00 - 13.00

Начальник управління комунікацій

Кравець

Ольга Миколаївна

102

2 понеділок місяця

14.00 - 18.00

Начальник оперативного управління

Волков Ігор Юрійович

102

2 п'ятниця

місяця

09.00 - 13.00

В.о. начальника управління

власної безпеки

Стадніченко

Олег Юрійович

102

1 понеділок місяця

14.00 - 18.00

Начальник управління правової роботи

Рачинський

Руслан Михайлович

102

4 п'ятниця

місяця

09.00 - 13.00

Начальник відділу реєстрації платників та електронних сервісів

Куценко

Вікторія Едуардівна

102

1 середа місяця

 

14.00 - 18.00

Начальник управління оподаткування юридичних осіб

Ярошевська

Ірина Леонидівна

102

3 середа

місяця

 

09.00 -13.00

 

Начальник управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом

Шаповалов

Юрій Іванович

102

1 вівторок місяця

14.00 - 18.00

Начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб

Абрамченко

Наталія Анатоліївна

102

2 вівторок місяця

09.00 - 13.00

Начальник управління ІТ

Куманецький

Віктор Леонідович

102

4 вівторок місяця

09.00 - 13.00

Начальник управління податкового та митного аудиту

Немшилов

Дмитро Олександрович

102

2 середа місяця

09.00 - 13.00

Начальник управління персоналу

Громак

Ганна Георгіївна

102

1 четвер місяця

14.00 - 18.00

Заступник начальника управління фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку - начальник відділу фінансової звітності

 

Повар Оксана Василівна

 

102

 

2 четвер місяця

09.00 - 13.00

Начальник  відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів

Павлов

Павло Володимирович

 

102

3 понеділок місяця

09.00 - 13.00

Начальник відділу внутрішнього аудиту та контролю

Шапошникова

Ольга Олександрівна

102

1 п'ятниця місяця

09.00 - 13.00

Начальник відділу погашення заборгованостей

Тужилкіна

Інна Юріївна

102

1 понеділок місяця

09.00 - 13.00

Прийом громадян посадовими особами здійснюється в громадській приймальні - кабінет №102 приміщення ГУ ДФС у Запорізькій області, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна, 166. 

Запис на прийом до посадових осіб ГУ ДФС у Запорізькій області здійснюється у секторі організації роботи ЦОП, розгляду звернень та забезпечення доступу до публічної інформації відділу реєстрації платників та електронних сервісів за телефоном: (061)219-05-59.

Запис на прийом закінчується не пізніше ніж за 5 робочих днів до календарної дати прийому.

Веб-сайт ГУ ДФС у Запорізькій області: www. zp.sfs.gov.ua. 

Бердянська ОДПІ повідомляє

Від бердянських платників надійшло понад 270 млн. грн. єдиного соціального внеску

За січень-листопад 2014 року бердянські платники сплатили 279,5 мільйонів гривень єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зокрема, у листопаді надійшло 24,6 мільйонів гривень єдиного соцвнеску, - повідомила начальник Бердянської ОДПІ Олена Круц.

Олена Миколаївна зауважила, що сплата єдиного соціального внеску гарантує громадянам право на соціальний захист. Тому якщо громадянин вирішив взяти участь у системі державного соціального страхування добровільно, то він може подати заяву про добровільну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органу доходів і зборів за місцем проживання.

Від бердянських "єдинників" місцевий бюджет отримав майже 22 мільйони гривень

З початку року надходження з єдиного податку від юридичних та фізичних осіб склали 21,98 мільйонів гривень, що перевищило минулорічні показники на 4,4 мільйона гривень. Лідери зі сплати єдиного податку, традиційно, підприємці - фізичні особи, які за 11 місяців поточного року спрямували до бюджету 15,7 мільйонів гривень. Суб'єкти господарювання - юридичні особи сплатили майже 6,2 мільйонів гривень.

- Спрощені правила ведення бізнесу для малих і середніх підприємців на сьогодні значно полегшують умови їхньої діяльності, а також позитивно впливають на бюджетні надходження. Крім того, електронний формат взаємодії, численні сервіси для платників та якісне обслуговування стимулюють суб'єктів господарювання для стабільної роботи, - відзначила начальник Бердянської ОДПІ Олена Круц. 

«Незвичайні пригоди звичайних податків»

Таку повчальну казку про податки показали на своїй маленькій сцені вихованці старшої групи ДНЗ «Пізнайко». Це казка про те, який безлад розпочнеться, якщо люди перестануть сплачувати податки.

Одного разу таке сталося, але не в нашій країні, а в казковому лісі. Лісові мешканці забули про закон та перестали сплачувати податки, а Жаднюга та Хапуга ще й розікрали лісовий бюджет. Перестали працювати школи, лікарні, міліція. Зайчик допоміг своїм друзям, нагадав що таке податки і для чого їх потрібно сплачувати. Лісовий бюджет став наповнюватися завдяки податкам. Бюджетні кошти пішли на утримання навчальних закладів, дитячих садочків, лікарень, міліції, армії тощо.

«Будемо податки сплачувати вчасно

І добробут прийде і життя настане,

Буде мир і згода, буде все гаразд!» - весело співали лісові мешканці.

Зазвичай заняття в дитячих садочках направлені на формування у дітей вмінь та навичок щодо володіння сценічним мистецтвом, розвиток ораторської майстерності тощо. Заняття у дитячому навчальному закладі «Пізнайко» ще й виховують правову культуру особистості. У цьому допомагає багаторічна співпраця з фахівцями Бердянської ОДПІ. Останнє  заняття з економіки допомогло розумінню дітей про важливість податкової системи та викликало осуд до незаконослухняних громадян. 

Новації законодавства

Основні правила роботи системи електронного адміністрування ПДВ

У зв'язку із змінами, внесеними до Податкового кодексу України (далі - Кодекс) Законом України від 31 липня 2014 року № 1621-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України" з урахуванням змін, внесених до нього Законом України від 7 жовтня 2014 року № 1690-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення оподаткування інвестиційної діяльності" (далі - Закон № 1621), відповідно до яких з 1 січня 2015 року запроваджується система електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - ПДВ),  інформуємо про основні правила роботи цієї системи.

1. Загальні положення

Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ визначено статтею 2001 розділу V Кодексу. Пунктом 2001.1 статті 2001 розділу V Кодексу передбачено затвердження Кабінетом Міністрів України порядку електронного адміністрування ПДВ. Такий порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 "Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість" (далі - Порядок № 569).

Система електронного адміністрування ПДВ, що організована на центральному рівні ДФС, забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:

- сум податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) та розрахунках коригування до них;

- сум податку, сплачених платниками при ввезенні товарів на митну територію України;

- сум поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування ПДВ;

- суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні в ЄРПН.

Система електронного адміністрування ПДВ не вносить кардинальних змін до загальних принципів справляння ПДВ, затверджених Податковим кодексом України (далі - Кодекс). Норми Кодексу, які визначають коло платників ПДВ, об'єкт оподаткування, принципи  формування податкових зобов'язань та податкового кредиту, залишаються незмінними.

Водночас, підставою для формування податкового кредиту за умови дотримання інших, встановлених Кодексом правил, є лише податкові накладні, зареєстровані в ЄРПН. До податкового кредиту можна також включити суму податку, зазначену в документах, перерахованих в пункті 201.11 статті 201 розділу V Кодексу, але разом з тим, з 01.01.2015 скасовується можливість сформувати податковий кредит на підставі скарги на постачальника (пункт 201.10 статті 201 розділу V Кодексу).

Крім того, Законом № 1621 внесено зміни до визначення бази оподаткування ПДВ в окремих випадках: з 01.01.2015 база оподаткування визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг за винятком контрольованих операцій, але не може бути нижчою ціни придбання товарів (для самостійно виготовлених - не нижче їх собівартості) або балансової вартості необоротних активів.

Одночасно із запровадженням системи електронного адміністрування ПДВ з 1 січня 2015 року для платників ПДВ збільшується граничний рівень обсягу операцій з постачання товарів/послуг для обов'язкової реєстрації платників ПДВ до 1 млн. грн (без ПДВ) за рік.

Тобто, з 01.01.2015 суб'єкт господарювання зобов'язаний зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 розділу V Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку, у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн.грн. (без урахування ПДВ).

Правила, встановлені розділом V Кодексу для добровільної реєстрації особи в якості платника ПДВ не змінилися.

Платники ПДВ, у яких станом на 01.01.2015 обсяг оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців не перевищує 1 млн.грн., отримують можливість анулювати свою реєстрацію платника ПДВ.

2. Електронні рахунки платників в системі електронного адміністрування ПДВ

Електронний рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ   (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який платником перераховуються кошти з власного поточного рахунку в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку.

Для кожного платника податку відкривається один електронний рахунок.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 569, електронні рахунки відкриваються Казначейством платникам ПДВ автоматично на підставі реєстру платників податку, який ДФС після присвоєння особі індивідуального податкового номера платника ПДВ надсилає Казначейству.

Казначейство надсилає ДФС повідомлення про відкриття електронного рахунка платника ПДВ не пізніше наступного робочого дня з дня його відкриття, а ДФС після надходження такого повідомлення інформує кожного платника ПДВ про реквізити його електронного рахунка (пункт 6 Порядку  № 569).

Враховуючи викладене відкриття електронних рахунків здійснюється без участі платників податку, тобто їм не потрібно відвідувати Казначейство з метою відкриття такого рахунка.

Відкриття та обслуговування електронних рахунків Казначейством здійснюється на безоплатній основі. Інформація про рух коштів на електронних рахунках платникам податку надаватиметься ДФС за відповідним запитом платника на безоплатній основі без обмеження кількості запитів та у часі.

Датою початку здійснення операцій з використанням електронного рахунку є 01.01.2015 для суб'єктів господарювання, які вже є зареєстрованими платниками ПДВ, а для суб'єктів господарювання, які будуть зареєстровані в якості платників ПДВ в будь-який період після 01.01.2015 - дата їх реєстрації платниками податку.

На такі електронні рахунки в системі електронного адміністрування ПДВ платники податку самостійно зараховують кошти з власного поточного рахунку платника, відкритого в банківських установах, в сумах:

необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 Кодексу та надає право для реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування;

недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку.

Поповнення електронного рахунка платника ПДВ за рахунок інших джерел, наприклад, з поточних рахунків інших осіб, не передбачено.

Кошти з електронного рахунка платника ПДВ перераховуються Казначейством в автоматичному режимі виключно до бюджету та/або на рахунок, відкритий у банку та/або органі Казначейства сільськогосподарськими підприємствами - суб'єктами спеціального режиму оподаткування, визначений статтею 209 Кодексу (далі - спецрежим), для акумулювання сум податку, що нараховуються на вартість поставлених ними сільськогосподарських товарів (послуг), у порядку, передбаченому статтею 209 Кодексу (далі - спеціальні рахунки). Таке перерахування коштів здійснюється на підставі реєстрів платників ПДВ, який автоматично формується ДФС та надсилається Казначейству.

3. Податкова звітність

Починаючи з першого звітного періоду 2015 року (січень, І-й квартал) податкова звітність з ПДВ подається до контролюючого органу всіма платниками податку виключно в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Таким чином, для забезпечення накладання електронного цифрового підпису платникам ПДВ необхідно буде мати посилені сертифікати відкритих ключів (далі - посилені сертифікати), які можна отримати в Акредитованому центрі сертифікації ключів (далі - АЦСК) Інформаційно-довідкового департаменту ДФС (безоплатно) або в будь-якому з його відокремлених пунктах реєстрації користувачів (адреси таких пунктів розміщено на офіційному інформаційному ресурсі АЦСК Інформаційно-довідкового департаменту ДФС: http://www.acskidd.gov.ua),  або в інших АЦСК.

Платники ПДВ, які на даний час подають податкову звітність в електронному вигляді та вже мають посилені сертифікати, можуть продовжувати їх використання після 1 січня 2015 року (з урахуванням їх строку чинності).

Що стосується подання податкових декларацій з ПДВ у паперовій формі, то останнім звітним періодом, за який податкові декларації з ПДВ можуть бути подані на паперових носіях, є грудень 2014 року (граничний термін подання 20.01.2015)/ІV квартал 2014 року (граничний термін подання 09.02.2015).

Відповідні зміни до форми податкової декларації з ПДВ та порядку її заповнення і подання розроблені, розміщені на офіційному веб-сайті ДФС України та на даний час проходять відповідні погодження із зацікавленими міністерствами і відомствами. Після прийняття Міністерством фінансів України відповідного наказу та його реєстрації в Міністерстві юстиції України у загальновстановленому порядку його буде доведено до відома платників та регіональних структурних підрозділів ДФС.

4. Формування та реєстрація в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 та пункту 11 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу (у редакції Закону №1621) з 01.01.2015 податкові накладні та розрахунки коригування складаються виключно в електронній формі та підлягають обов'язковій реєстрації в ЄРПН незалежно від того, яка сума ПДВ вказана в податковій накладній, в тому числі і ті, які не видаються покупцям, а також ті, що складені платниками податку - отримувачами послуг, що постачаються нерезидентами, якщо місце постачання таких послуг розташоване на митній території України (пункт 208.2 статті 208 розділу V Кодексу).

Після реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН постачальник та покупець отримуватимуть в автоматичному режимі від ДФС повідомлення про таку реєстрацію.

Запровадження електронної форми податкової накладної вирішує всі питання, які пов'язані із дотриманням формальних умов щодо її заповнення (вирівнювання полів, формат дати, адреси, розміщення знаків дробу, ком та інших розділових знаків тощо). Крім того, під час реєстрації податкової накладної платник матиме можливість перевірити правильність написання назви покупця та його реєстраційних даних.

Відповідно до пункту 5 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, та пункту 19 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2014 №957 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 14.11.2014 №1129), податкові накладні/розрахунки коригування, складені в електронній формі, скріплюються електронними цифровими підписами посадових осіб платника податку.

Таким чином, для забезпечення безперешкодної реєстрації податкових накладних в ЄРПН, а також забезпечення достовірності податкових накладних/розрахунків коригування, які надсилаються отримувачу товарів/послуг, платникам ПДВ необхідно буде мати посилені сертифікати для накладання електронного цифрового підпису посадовими або уповноваженими особами на складені податкові накладні.

Отримати посилені сертифікати відкритих ключів можна в Акредитованих центрах сертифікації ключів (далі - АЦСК) Інформаційно-довідкового департаменту ДФС (безоплатно), або в будь-якому з його відокремлених пунктах реєстрації користувачів (адреси таких пунктів розміщено на офіційному інформаційному ресурсі АЦСК Інформаційно-довідкового департаменту ДФС:

http://www.acskidd.gov.ua),  або в інших АЦСК.

Платники ПДВ, які на даний час здійснюють реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН та вже мають посилені сертифікати, можуть продовжувати їх використання після 1 січня 2015 року (з урахуванням їх строку чинності).

Терміни реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН з 01.01.2015 не змінюється. Така реєстрація здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання (пункт 201.10. розділу V Кодексу).

Водночас для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН визначається розмір суми ПДВ, на яку платник має право зареєструвати в ЄРПН складені ним такі податкові накладні/розрахунки коригування.

Так, платник податку має право зареєструвати в ЄРПН податкову накладну/розрахунок коригування, в якій загальна сума ПДВ не перевищує суму, обчислену за формулою, встановленою пунктом 2001.3 статті 2001 Кодексу та пунктом 9 Порядку №569 (далі - реєстраційна сума), а саме:

 Σ Накл = Σ НаклОтр + Σ Митн + Σ ПопРах - Σ НаклВид - Σ Відшкод - ΣПеревищ, де:

Σ НаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Цей показник формується на підставі даних, що містяться в отриманих платником податку податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, що були складені за операціями, дата виникнення податкових зобов'язань за якими припадає на податковий період починаючи з  01 січня  2015 року, а також на підставі даних, що містяться в розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;

Σ Митн - загальна сума податку, сплаченого платником безпосередньо або за допомогою фінансового посередника (особи, відповідальної за фінансове врегулювання) при ввезенні товарів на митну територію України, на підставі даних митних декларацій, у тому числі з урахуванням змін, внесених відповідно до аркушів коригування та додаткових декларацій, оформлених згідно із статтею 261 Митного кодексу України.

Цей показник формується на підставі сум податку, сплачених, починаючи з 01 січня 2015 року, при ввезенні товарів на митну територію України;

Σ ПопРах - загальна сума поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку з власного поточного рахунку платника.

Зазначений показник обраховується на підставі даних, отриманих згідно з угодою про інформаційний обмін між Державною фіскальною службою та Казначейством щодо сум коштів, перерахованих платником зі свого поточного рахунку на його рахунок в системі електронного адміністрування податку, відкритому йому в Казначействі починаючи з 01 січня 2015 року.

Σ НаклВид - загальна сума податку за виданими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Цей показник формується на підставі даних, що містяться у  виданих платником податку податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, що були складені на операції, дата виникнення податкових зобов'язань за якими припадає на податковий період починаючи з   01 січня 2015 року, а також на підставі даних, що містяться в розрахунках коригувань до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;

Σ Відшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування;

Цей показник формується на підставі даних податкових декларацій з податку, поданих до контролюючого органу, починаючи з податкової звітності:

за січень 2015 року - для платників податків, що застосовують місячний звітний період;

за 1 квартал 2015 року - для платників податків, що застосовують квартальний звітний період.

Даний показник формується на підставі задекларованих до відшкодування на поточний рахунок платника сум від'ємного значення податку, розрахованих по операціям, здійсненим після 01 січня 2015 року згідно прийнятих контролюючим органом податкових декларацій з податку та уточнюючих розрахунків до таких декларацій.

Σ Перевищ - загальна сума перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з податку, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Цей показник розраховується як різниця між сумами податку:

задекларованими платником в податкових деклараціях з податку з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до таких декларацій по операціях з постачання товарів/послуг та отримання послуг від нерезидента, місце постачання яких визначено на митній території України, після 01 січня 2015 року та їх подальшого коригування згідно зі статтею 192 розділу V Податкового кодексу України,

та зазначеними платником податку в податкових накладних, що були складені за операціями з постачання товарів/послуг після 01 січня 2015 року, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунків коригування до таких накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Цей показник формується на підставі даних:

податкових накладних, складених не раніше 01 січня 2015 року та зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;

податкових декларацій з податку, наданих до контролюючого органу, починаючи з податкової звітності: за січень 2015 року - для платників податків, що застосовують місячний звітний період; за І квартал 2015 року - для платників податків, що застосовують квартальний звітний період, та уточнюючих розрахунків до таких декларацій.

Реєстраційна сума обчислюватиметься автоматично та централізовано на рівні ДФС для кожного платника податку щоразу, як відбуватиметься зміна значення будь-якого з показників формули.

Кожен з показників реєстраційної суми обчислюватиметься наростаючим підсумком, починаючи з 01.01.2015 протягом всього періоду діяльності платника ПДВ до моменту анулювання його реєстрації.

Алгоритм обрахунку показників реєстраційної суми, та джерела їх формування підлягають оприлюдненню на офіційному веб-сайті ДФС (пункт 10 Порядку № 569).

Для обчислення такої реєстраційної суми враховуються лише податкові накладні, складені за операціями, по яких дата виникнення податкових зобов'язань припадає на податкові періоди з 01.01.2015, розрахунки коригування до таких податкових накладних, а також митні декларації, по яких суми податку сплачені до бюджету, починаючи з 01.01.2015, суми поповнення електронних рахунків з 01.01.2015, суми заявленого бюджетного відшкодування та сума податкових зобов'язань (для формування показника ΣПеревищ) задекларовані у складі податкових декларацій з ПДВ за звітні податкові періоди з 01.01.2015.

Якщо сума, визначена відповідно до пункту 2001.3 статті 2001розділу V Кодексу (реєстраційна сума), буде меншою, ніж сума податку в податковій накладній, яку платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник повинен перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій електронний рахунок (пункт 201.10.статті 201 розділу V Кодексу; пункт 12 Порядку № 569).

Збільшення реєстраційної суми може бути забезпечене також за рахунок отриманих податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, та сум ПДВ, сплачених під час ввезення товарів на митну територію України.

При обчисленні реєстраційної суми слід також враховувати, що для операцій з отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких є митна територія України, Законом № 1621 змінюється порядок формування податкового кредиту.

На відміну від діючого до кінця 2014 року порядку, починаючи з 01.01.2015 отримувач послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, отримує право на податковий кредит за такими операціями на дату складання ним податкової накладної за цими операціями, за умови її реєстрації в ЄРПН (пункти 198.2 статті 198 та 208.2 статті 208 розділу V Кодексу).

В зв'язку з цим необхідно враховувати, що в розділі ІІ "Податковий кредит" податкової декларації з ПДВ за січень (І квартал) 2015 року має бути одночасно відображений податковий кредит за операціями з отримання послуг від нерезидента, які були здійснені в грудні  (ІV кварталі 2014 року) та в січні (І кварталі) 2015 року.

В межах системи електронного адміністрування ПДВ передбачено, що складання та реєстрація в ЄРПН податкових накладних здійснюється постачальником товарів/послуг та отримувачем послуг від нерезидентів, місцем постачання яких є митна територія України. При цьому запроваджується окремий порядок реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.

Так, розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка видана їх отримувачу - платнику податку, підлягає реєстрації в ЄРПН:

1) постачальником товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника (продавця) або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

2) отримувачем товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику (продавцю), для чого постачальник (продавець) надсилає складений розрахунок коригування отримувачу (покупцю).

Зменшити суму податкових зобов'язань за таким розрахунком коригування постачальник може тільки після реєстрації цього розрахунку в ЄРПН його отримувачем. Зменшити суму свого податкового кредиту за таким розрахунком коригування отримувач (покупець) товарів (послуг) зобов'язаний незалежно від факту реєстрації такого розрахунку в ЄРПН.

Розрахунки коригування, що складаються постачальником товарів/послуг до податкових накладних, які не видаються отримувачу таких товарів/послуг, підлягають реєстрації в ЄРПН постачальником.

Розрахунок коригування до податкової накладної, яка була складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента, місце постачання яких розташоване на митній території України, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) таких послуг.

5. Податкові накладні, складені за операціями, дата виникнення податкових зобов'язань за якими припадає на податковий період до 01.01.2015, та розрахунків коригування до таких податкових накладних

Податкові накладні, складені за операціями, дата виникнення податкових зобов'язань за якими припадає до 01.01.2015, та відповідно до вимог Кодексу підлягають реєстрації у ЄРПН (у разі, якщо такі накладні складені в електронній формі або якщо такі накладні відповідають вимогам пункту 11 підрозділу 2 розділу XX Кодексу у разі складання податкової накладної у паперовому вигляді), але не були зареєстровані у ЄРПН до 01.01.2015 (термін реєстрації припадає на період з 01.01.2015 до 15.01.2015), підлягають такій реєстрації без дотримання вимог щодо наявності відповідної реєстраційної суми.

Розрахунки коригування, які складені до 01.01.2015 та відповідно до вимог Кодексу підлягають реєстрації у ЄРПН але не були зареєстровані в ЄРПН до 01.01.2015 (термін реєстрації припадає на період з 01.01.2015 до 15.01.2015), а також розрахунки коригування, складені після 01.01.2015 до податкових накладних, складених за операціями, дата виникнення податкових зобов'язань за якими припадає до 01.01.2015,  підлягають такій реєстрації без дотримання вимог щодо наявності відповідної реєстраційної суми.

Такі розрахунки коригування підлягають реєстрації в ЄРПН постачальником товарів/послуг.

Податкові накладні, складені за операціями, дата виникнення податкових зобов'язань за якими припадає до 01.01.2015 (незалежно від факту реєстрації їх в ЄРПН та періоду, в якому вони були включені до податкового кредиту, а також незалежно від того чи були вони включені до складу податкового кредиту) та розрахунки коригування до таких податкових накладних (незалежно від дати їх складання та факту реєстрації їх в ЄРПН) не приймають участі в обчисленні реєстраційної суми.

Податкова накладна, складена отримувачем послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, за операціями з постачання таких послуг, дата виникнення податкових зобов'язань припадає на грудень/ІV квартал 2014 року, сума ПДВ якої були включені до складу податкових зобов'язань за звітний (податковий) період грудень/ІV квартал 2014 року включається до складу податкового кредиту за звітний (податковий) період січень/І квартал 2015 року та не приймає участі в обчисленні реєстраційної суми.

6. Розрахунки з бюджетом

Суму податкових зобов'язань, належних до сплати в бюджет, платники податку, як і встановлено Кодексом, визначають самостійно, виходячи з результатів діяльності за відповідний звітний період. Така сума декларується в податковій декларації платника ПДВ. 

Якщо за результатами звітного податкового періоду платником податку задекларовано в податковій декларації з ПДВ сума податку до сплати в бюджет, то така сума підлягає перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок платника податку.

Таке перерахування здійснюється на підставі реєстру, який автоматично формується ДФС на підставі  поданих платниками податкових декларацій з ПДВ, та не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення граничного строку для самостійної сплати податкових зобов'язань надсилається  Казначейству.

Перерахування суми податку до бюджету та/або на спеціальні рахунки платників податку з їх електронних рахунків здійснюється Казначейством не пізніше останнього дня строку для самостійної сплати податкових зобов'язань, в межах залишку таких коштів на електронних рахунках (пункт 21 Порядку №569).

У випадку недостатності коштів на рахунку платника у системі електронного адміністрування податку для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань та/або для перерахування на спеціальний рахунок платник повинен у строки, встановлені Кодексом для самостійної сплати платником податкових зобов'язань, перерахувати з власного поточного рахунку на свій електронний рахунок кошти в недостатніх сумах.

Якщо платник у строки, встановлені Кодексом для самостійної сплати платником податкових зобов'язань, не забезпечив наявність на його електронному рахунку коштів для сплати узгоджених податкових зобов'язань/перерахування на спеціальний рахунок, Казначейством виконання реєстрів, надісланих ДФС, здійснюється в межах залишку коштів на рахунку в системі електронного адміністрування податку. Невиконаний (не сплачений) по такому реєстру залишок узгоджених податкових зобов'язань платника обліковується Казначейством до повного виконання шляхом перерахування до бюджету/спеціального рахунку коштів, що перераховуються платником з власного поточного рахунку на його електронний рахунок (пункт 22 Порядку № 569).

Пунктом 25 Порядку № 569 встановлено, що розрахунки з бюджетом у зв'язку з поданням уточнюючих розрахунків, сплата податкових зобов'язань, визначених контролюючим органом, та сплата штрафних санкцій і пені здійснюються платником податку до бюджету не з електронного рахунку, а з власного поточного рахунку.

Тобто з електронного рахунку погашаються суми податкових зобов'язань, задекларованих платником податку в податкових деклараціях з ПДВ за звітні (податкові) періоди з 01.01.2015, а суми податкових зобов'язань з ПДВ, які платник визначив в уточнюючих розрахунках до податкових декларацій з ПДВ, суми ПДВ, донараховані платнику контролюючим органом за результатами перевірок, суми штрафів та пені сплачуються не з електронного рахунка платника, а з його поточного рахунка.

Пунктами 26 та 27 Порядку № 569 встановлено правила повернення помилково та/або надміру зарахованих до бюджету коштів з електронного рахунку платника на його поточний рахунок у порядку, визначеному статтею 43 розділу ІІ Кодексу, в тому числі і у разі анулювання реєстрації платника податку.

Таке повернення здійснюється за умови подання платником податків заяви у довільній формі протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми, в якій має бути вказано поточний рахунок платника податків в установі банку, на який необхідно повернути такі суми з бюджету. Повернення таких сум здійснюється без використання електронного рахунка.

7. Спеціальний режим оподаткування у сільському господарстві

Платникам податку, які застосовують спецрежим, в системі електронного адміністрування податку відкривається єдиний електронний рахунок для обліку сум податку як в межах діяльності, визначеної статтею 209 Кодексу, так і у межах іншої діяльності.

Такі платники реєструють в ЄРПН всі податкові накладні: як ті, що складені на операції з постачання товарів (послуг) в межах спецрежиму, так і ті, що складені у зв'язку з здійсненням інших операцій з постачання.

Платники податку - суб'єкти спеціального режиму оподаткування повинні враховувати, що для реєстрації в ЄРПН всіх складених ними податкових накладних та розрахунків коригування як у зв'язку з постачанням товарів (послуг) в межах спецрежиму, так і у зв'язку з іншими операціями з постачання, здійснюється єдиний розрахунок реєстраційної суми (за формулою, визначеною пунктом 2001.3 статті 2001 Кодексу та пунктом 9 Порядку №569).

У випадку якщо платником податку, який застосовує спецрежим, за результатами звітного періоду задекларовано суми податку, які підлягають сплаті як до бюджету так і на його спеціальний рахунок, кошти з його електронного рахунку у першу чергу перераховуються до бюджету, а у разі повного розрахунку з бюджетом - на спеціальний рахунок такого платника (пункт 22 Порядку № 569).

Таке перерахування здійснюється на підставі реєстру, який автоматично формується ДФС на підставі  поданих платниками податкових декларацій з ПДВ, та не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення граничного строку для самостійної сплати податкових зобов'язань надсилається  Казначейству. Перерахування суми податку до бюджету та/або на спеціальні рахунки платників податку з їх електронних рахунків здійснюється Казначейством не пізніше останнього дня строку для самостійної сплати податкових зобов'язань, в межах залишку таких коштів на електронних рахунках (пункт 21 Порядку №569).

Зазначене правило стосується також і платників податку - сільськогосподарських підприємств усіх форм власності, які відповідають критеріям, визначеним статтею 209 розділу V Кодексу, але не зареєструвалися як суб'єкти спеціального режиму оподаткування.

Для забезпечення в умовах дії системи електронного адміністрування ПДВ спрямування сум ПДВ на підтримку власного виробництва суб'єкти спецрежиму - платники ПДВ повинні надати контролюючому органу за місцем своєї реєстрації платником ПДВ інформацію щодо даних реквізитів  поточного рахунку, на який має бути перерахована відповідна сума з електронного рахунка такого платника, та актуалізувати такі дані у разі зміни реквізитів поточного рахунка.

8. Від'ємне значення і залишок бюджетного відшкодування

Від'ємне значення ПДВ, яке виникло у платника податку в звітних періодах до 01.01.2015, участі в обчисленні реєстраційної суми не прийматиме.

Розділом ІІ Закону № 1621 визначено, що від'ємне значення суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 статті 200 Кодексу, та залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування, задекларовані до 1 січня 2015 року, обліковуються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Облік такого від'ємного значення здійснюватиметься в податковій декларації ПДВ. Проектом нової форми декларації з ПДВ для такого обліку передбачено окремий розділ та додаток.

З 01.01.2015 суми бюджетного відшкодування, задекларовані в деклараціях за звітні (податкові) періоди до 1 січня 2015 року, підлягають відшкодуванню у порядку, встановленому відповідно до статті 200 Податкового кодексу України у редакції, що діяла станом на 31 грудня 2014 року, тобто залишок непогашеного від'ємного значення станом на 01.01.2015 не анулюється, обліковується окремо у складі податкової декларації з ПДВ за звітні періоди після 01.01.2015 та відшкодовуються платникам у автоматичному або звичайному режимі за правилами та у терміни, що передбачені Кодексом станом на 31.12.2014.

Суми бюджетного відшкодування, задекларовані в звітних періодах після 1 січня 2015 року, повертатимуться платникам і в звичайному і в автоматичному режимі. При цьому спрямування бюджетного відшкодування ПДВ в рахунок погашення податкових зобов'язань майбутніх періодів скасовується. Після 1 січня 2015 року бюджетне відшкодування ПДВ буде здійснюватись виключно коштами на поточний рахунок платника.

Одночасно інформуємо, що з 01.01.2015 відповідно до вимог статті 200 Кодексу (з урахуванням змін, внесених Законами №1621 та №1690) бюджетне відшкодування платникам податку здійснюватиметься на місяць раніше ніж зараз.

Додаткові питання щодо функціонування системи електронного адміністрування ПДВ просимо надсилати на електронну адресу: sea_pdv@ukr.net для оперативної підготовки додаткових роз'яснень.

Роз'яснення податкового законодавства

16 грудня - останній день подання заяви для переходу на сплату єдиного податку

Платники інших податків і зборів, які планують з І кварталу 2015 року перейти на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, повинні подати відповідну заяву до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Тобто, останнім днем подання заяви таким платником є 16 грудня 2014 року.

До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік.

Суб'єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.

Перехід на спрощену систему оподаткування може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб'єктом господарювання дотримано вимоги, встановлені для відповідних груп платників єдиного податку.

Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування регламентується ст. 298 Податкового кодексу України.

Щодо особливостей справляння фіксованого сільськогосподарського податку у 2015 році

Законом України від 27.03.2014 року №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», зокрема п.303.1 ст.303 гл. 2 ПКУ «Фіксований сільськогосподарський податок» викладено у такій редакції:

«Базою оподаткування податом для сільськогосподарських товаровиробників є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного за станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого розділом XIII цього Кодексу.

Базою оподаткування податком для земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) є нормативна грошова оцінка одного гектара ріллі в Автономній Республіці Крим або в області, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного за станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого розділом XIII цього Кодексу».

При цьому ця законодавча норма набирає чинності з 01.01.2015 року.

Лист ДФС України від 10.11.2014 року №9969/7/99-99-15-03-01

Перерахунок податку на доходи фізичних осіб за 2014 рік!

Бердянська ОДПІ нагадує про необхідність проведення перерахунку суми доходів, нарахованих платнику податків у вигляді заробітної плати, а також суми наданої податкової соціальної пільги за наслідками податкового року під час нарахування заробітної плати за останній місяць звітного року (пп.169.4.2 Податкового кодексу).

Отже, річний перерахунок доходів працівників та утриманих з них сум податку на доходи фізичних осіб за 2014 рік слід провести під час нарахування заробітної плати за грудень 2014 року. Результати перерахунку необхідно відобразити у формі №1-ДФ за 4 квартал 2014 року.

Про порядок формування та ведення Реєстру волонтерів антитерористичної операції

05 грудня 2014 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 30.10.2014 № 1089 «Про затвердження Порядку формування та ведення Реєстру волонтерів антитерористичної операції», який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 19.11.2014 за № 1471/26248 (далі - Порядок). 

Наказ розроблено на виконання Закону України від 02 вересня 2014 року № 1668-VIІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування благодійної допомоги» та пункту 2¹ розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України від 05 липня 2012 року № 5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації».

Порядком встановлюється механізм включення фізичних осіб - благодійників до Реєстру волонтерів антитерористичної операції (далі - Реєстр) та структура цього Реєстру, форма заяви про включення / внесення змін / виключення до/з Реєстру, а також форма довідки з банку про відкриття/закриття рахунка фізичною особою.

Відповідно до Порядку для включення до Реєстру фізична особа - благодійник особисто може звернутися до будь-якого органу ДФС.

У разі подання документів поштою або через представника документи подаються до органу ДФС за місцем проживання фізичної особи - благодійника.

Включення до Реєстру здійснюється за заявницьким принципом протягом одного робочого дня.

У заяві мають бути зазначені категорії фізичних осіб, на користь яких надається благодійна допомога волонтером антитерористичної операції  (далі - АТО), та дата початку здійснення діяльності як волонтера АТО.

Дата початку здійснення діяльності як волонтера АТО не може бути раніше 21.11.2013 та раніше дати відкриття рахунків, призначених для здійснення благодійної діяльності.

Датою включення фізичної особи - благодійника до Реєстру є дата внесення відповідного запису до цього Реєстру.

Державна фіскальна служба України щодекадно оприлюднює Реєстр на офіційному веб-порталі.

Дитячі новорічні подарунки вартістю 609 грн. не оподатковуються ПДФО

До загального оподатковуваного доходу не включається вартість подарунків, якщо їх вартість не перевищує 50% однієї мінімальної заробітної плати (в розрахунку на місяць) за виключенням грошових виплат в будь-якій сумі. В 2014 році вартість таких дарунків не повинна перевищувати 609 грн. Вартість подарунків відображається в податковому розрахунку за ф.№1-ДФ з ознакою доходу «160».

Якщо вартість дитячих новорічних подарунків та білетів, перевищують 609 грн, то сума такого перевищення оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 15% чи 17% та відображається в податковому розрахунку №1-ДФ за ознакою доходу «126» як додаткове благо.

Порядок визначення першого звітного (податкового) періоду для платників ПДВ

Відповідно до пп.„а" п.202.1 ст.202 р.V Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI визначено, що якщо особа реєструється як платник податку з іншого дня, ніж перший день календарного місяця, то першим звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня такої реєстрації та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця.

З цим та іншими роз'ясненнями можна ознайомитися на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (дане роз'яснення у категорії 101.22).

Яка благодійна допомога не обкладається ПДФО

Кабмін визначив перелік потреб, благодійна допомога для задоволення яких не включається в оподатковуваний дохід платників ПДФО. Так, згідно з постановою уряду від 26.11.2014 р. № 653 до них віднесено допомога, надана на:

  • відновлення втраченого майна;
  • забезпечення житлом та житлово-комунальними послугами, а також паливом, необхідним для приготування їжі та обігрівання приміщення, транспортне обслуговування, пов'язане з переміщенням осіб з тимчасово окупованої території України і території проведення антитерористичної операції;
  • забезпечення речами індивідуального користування, засобами особистої гігієни і предметами домашнього вжитку;
  • надання медичної допомоги у встановленому порядку;
  • забезпечення продуктами харчування;
  • забезпечення дитячими товарами та дитячим харчуванням;
  • надання юридичної допомоги особам для відновлення і захисту їх прав у зв'язку з виникненням обставин, що зумовили надання благодійної допомоги та ін.

Нагадаємо, раніше Мінфін затвердив Порядок № 1089, який визначає процедуру включення фізособи до Реєстру волонтерів АТО. Крім того, ДФСУ в листі від 05.11.2014 р.№ 6280/6/99-99-17-03-03-15 роз'яснила порядок надання благодійної допомоги на користь учасника бойових дій або членів його сім'ї.

Акцизний податок, встановлений в інвалюті, сплачується в гривні

Акцизний податок з товарів (продукції), на які встановлені ставки в іноземній валюті, сплачується у національній валюті і розраховується за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України, що діє на перший день кварталу, в якому здійснюється реалізація товару (продукції), і залишається незмінним протягом кварталу.

Ставка ПДВ 7% - податкова пільга

Суми ПДВ, сплачені в бюджет у зв'язку із застосуванням ставки 7% до медпрепаратів, є податковою пільгою і розраховуються за певною формулою.

Не внесені в бюджет суми ПДВ внаслідок застосування ставки у розмірі 7% нижче основної, розраховуються за алгоритмом:

СП = (V пост. - V прид.) х (розмір основної ставки податку - розмір зниженої ставки податку), де:

V пост. - обсяги операцій з постачання медпрепаратів на митній території України, оподатковуваних ПДВ за ставкою 7%, - з розділу I «Податкові зобов'язання» декларації з ПДВ;

V прид. - обсяги операцій з придбання товарів/послуг, використаних в операціях з постачання медпрепаратів (у т. ч. використаних для виготовлення таких засобів і виробів), оподатковуваних ПДВ за ставкою 7%.

Дохід нарахований, але не виплачений: коли перераховувати військовий збір

Якщо дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується платнику податку, то податок з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету не пізніше 30 календарних днів, наступних за місяцем нарахування доходу.

Отже, військовий збір, який підлягає утриманню з нарахованого, але не виплаченого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом не пізніше 30 календарних днів, наступних за місяцем нарахування доходу.

Постачання товарів та послуг на території ВЕЗ "Крим"

Операції платників податку з постачання послуг, місцем постачання яких визначена територія вільної економічної зони "Крим", не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість, оскільки територія вільної митної зони, створеної у межах ВЕЗ "Крим", вважається такою, що знаходиться поза межами митної території України.

Крім цього, під час тимчасової окупації загальнодержавні податки і збори, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування не справляються з доходів, отриманих юридичними особами (їх відокремленими підрозділами) та фізичними особами на тимчасово окупованій території, операцій та/або з інших об'єктів оподаткування (в тому числі об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням) на тимчасово окупованій території.

Таким чином, при здійсненні платниками податку операцій з постачання товарів/майна,  місцем постачання яких визначена територія ВЕЗ "Крим", податок на додану вартість не справляється. Тобто платники податку за такими операціями не визначають ні податкових зобов'язань, ні податкового кредиту.

Нагадуємо, вільна економічна зона "Крим" була запроваджена  відповідно до Закону України від 12 серпня 2014 року № 1636-VII "Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України".

Лист ДФС України від 03.12.14 № 13311/7/99-99-19-03-02-17 "Про податок на додану вартість "

Звітность з податку на прибуток суб'єктів індустрії програмної продукції

Платник податку на прибуток, включений до реєстру суб'єктів індустрії програмної продукції, веде окремий облік доходів і витрат від застосування пільгового режиму оподаткування та від іншої діяльності, яка оподатковується за загальною системою.

Наказом Міністерства доходів і зборів України від 30.12.13 N 872 затверджено форму Податкової декларації з податку на прибуток підприємства.

У розділі 9 Податкової декларації передбачено відмітку про те, що податкова декларація подається суб'єктом індустрії програмної продукції з діяльності, прибуток від якої оподатковується за ставкою 5 %.

Якщо підприємство здійснює діяльність в індустрії програмної продукції та здійснює іншу діяльність такий платник повинен подати дві декларації з податку на прибуток:

Якщо суб'єкт програмної індустрії здійснює лише пільгову діяльність, він подає лише декларацію з діяльності, прибуток від якої оподатковується за ставкою 5 %.

Особливий порядок оподаткування податком на прибуток суб'єктів програмної індустрії визначений підрозділами 4 та 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України.

Податок на додану вартість

Чи передбачено податковим законодавством порядок виправлення помилок, допущених в обов'язкових реквізитах та інших показниках податкової накладної?

Порядок заповнення податкової накладної визначений ст. 201 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) та наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2014 № 957, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.10.2014 за 1235/26012.

Внесення змін або коригування показників податкової накладної здійснюється у випадку коригування податкових зобов'язань платника відповідно до ст. 192 ПКУ при будь-якій зміні суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.

Податкова накладна з помилками, включаючи і арифметичні, не розцінюється як документ і не може бути підставою для формування податкового кредиту.

При цьому слід зазначити, що відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПКУ у разі порушення продавцем товарів/послуг порядку заповнення податкової накладної та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. Таке право зберігається за ним протягом 60 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або порушено порядок її заповнення та/або порядок реєстрації в Єдиному реєстрі. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.

Який порядок заповнення заголовної частини податкової накладної при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві, або по безготівковому розрахунку особі, яка не зареєстрована платником ПДВ?

Згідно із п. 10 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2014 № 957, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.10.2014 за № 1235/26012, усі примірники податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в п. 11 та 19 Порядку, складаються в паперовому вигляді та залишаються в особи, що їх склала, і зберігаються відповідно до п. 6 Порядку.

У разі постачання товарів/послуг покупцю, який не зареєстрований як платник податку, та у разі складання податкової накладної за щоденним підсумком операцій заповнення податкової накладної здійснюється з урахуванням таких особливостей:

у верхній лівій частині оригіналу такої податкової накладної у полі «Усі примірники залишаються у продавця» робиться відповідна помітка «Х та зазначається відповідний тип причини: «02» постачання неплатнику податку; «03» - постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах із платником податку; «11» - складена за щоденними підсумками операцій.

У разі постачання неплатнику ПДВ та складенні податкової накладної за щоденними підумками операцій у рядку «Особа (платник податку) - покупець» зазначається «неплатник податку»;

рядки «Місцезнаходження (податкова адреса) покупця» та «Номер телефону» залишаються незаповненими;

у рядку «Індивідуальний податковий номер покупця» відображається умовний ІПН «400000000000».
У разі здійснення постачання на експорт у рядку "Особа (платник податку) - покупець" зазначається найменування (П. І. Б.) нерезидента, у рядку "Місцезнаходження (податкова адреса) покупця" зазначається країна, в якій зареєстрований покупець (нерезидент), а у рядку "Індивідуальний податковий номер покупця" відображається умовний ІПН "300000000000".

У разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником податку, у рядку "Індивідуальний податковий номер покупця" відображається умовний ІПН "400000000000", а в інших рядках, відведених для заповнення даних покупця, платник зазначає власні дані.

Як заповнюються графи 5 і 6 податкової накладної у разі постачання послуг, у т.ч. у разі часткового постачання послуг або часткової передоплати вартості послуг?

Відповідно до п. 201.2 ст. 201 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Пунктом 201.7 ст. 201 ПКУ визначено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Згідно із п. 14 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2014 № 957, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.10.2014 за № 1235/26012, до розділу I податкової накладної вносяться дані у розрізі номенклатури постачання товарів/послуг, а саме:     до графи 3 - номенклатура товарів/послуг продавця;

до графи 5 - одиниця виміру товарів/послуг - шт., кг, м, см, куб. м, куб. см, л, послуга тощо;

до графи 6 - кількість (об'єм, обсяг) постачання товарів/послуг.

У клітинках податкової накладної, які не підлягають заповненню, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються.

Враховуючи зазначене, у разі складення податкової накладної на повне постачання послуги, або на суму коштів, що надійшла на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) в повному обсязі, у графі 5 податкової накладної зазначається одиниця виміру «послуга», а в графі 6 зазначається «1».

У разі складення податкової накладної на часткове постачання послуги, або на суму попередньої оплати частини вартості послуги, у графі 5 податкової накладної зазначається слово «послуга», а в графі 6 - відповідна частка наданої (оплаченої) послуги у вигляді десяткового дробу. Наприклад, у разі постачання частини послуги, яка відповідає половині обсягу, вказаного у договорі, або у разі отримання суми попередньої оплати половини договірної вартості послуги, у графі 6 вказується число «0,5».

Як у реєстрі виданих та отриманих податкових накладних зазначається порядковий номер податкової накладної та розрахунку коригування до податкової накладної, у разі складення такої накладної чи такого розрахунку філією платника податку, що перебуває на загальному режимі оподаткування ПДВ?

Згідно із наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2014 № 958 «Про затвердження форми реєстру виданих та отриманих податкових накладних та порядку його ведення», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.10.2014 за № 1228/26005, порядковий номер податкової накладної та розрахунку коригування до податкової накладної постачальником зазначається у графі 3 розділу І реєстру виданих та отриманих податкових накладних (далі - реєстр), а покупцем - у графі 4 розділу ІІ реєстру.

Відповідно до п. 3 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2014 № 957, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.10.2014 за № 1235, порядковий номер податкової накладної містить лише числові значення (не повинен містити літер чи інших символів) та складається з трьох частин:

у першій частині (до знаків дробу) проставляється порядковий номер;

у другій частині (між знаками дробу) проставляється код виду діяльності, що передбачає спеціальний режим оподаткування;

у третій частині (після знаків дробу) проставляється числовий номер філії чи структурного підрозділу.

Якщо платник податку перебуває на загальному режимі оподаткування, то у другій частині порядкового номера податкової накладної (між знаками дробу) код діяльності не заповнюється.

Якщо порядковий номер, що зазначається в першій частині, чи числовий номер філії (структурного підрозділу), що зазначається в третій частині порядкового номера податкової накладної, мають меншу кількість знаків, ніж кількість відведених для цього клітинок, такі номери вирівнюються по правій межі поля, а решта клітинок не заповнюється.

У клітинках порядкового номера податкової накладної, що не заповнюються, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються.

Отже, у разі, якщо податкову накладну чи розрахунок коригування до податкової накладної складено філією платника податку, який перебуває на загальному режимі оподаткування ПДВ, у графі 3 розділу І та графі 4 розділу ІІ реєстру зазначається порядковий номер, вказаний у такій податковій накладній або такому розрахунку коригування, без зазначення пробілів, які відповідають незаповненим клітинкам частин такого номеру.

Як виправити помилку у реєстрі виданих та отриманих податкових накладних?

Відповідно до п. 1 розд. І Порядку ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2014 № 958, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.10.2014 за № 1228/26005 (далі - Порядок), виправлення помилки в Реєстрі (далі - Реєстр) здійснюється методом "сторно" за правилами, передбаченими для бухгалтерського обліку, у момент виявлення такої помилки.

Коригування помилкових записів у Реєстрі не призводить до потреби формування нових (уточнюючих) реєстрів.

Пунктом 2 розд. V Порядку визначено, що при виправленні помилки методом "сторно" до Реєстру одночасно вносяться два записи: помилковий запис зі знаком "-" та правильний запис зі знаком "+".

Метод "сторно" здійснюється шляхом зворотного запису на величину помилки в тому звітному періоді, у якому вона виявлена. При здійсненні такого зворотного запису платником податку: у графі 1 розділів I та/або II Реєстру зазначається порядковий номер запису; графах 2 - 6 розділу I та/або графах 2 - 7 розділу II Реєстру дублюються реквізити документа, кількісні показники якого сторнуються; у відповідних графах 7 - 16 розділу I та/або графах 9 - 21 розділу II Реєстру кількісні показники зазначаються з відповідним знаком "+" чи "-". При цьому, якщо виправлення помилки потребує подання платником податку уточнюючого розрахунку, то до виду документа додається літера "У" (наприклад: ПНПУ). Крім того, запис щодо включення показників такого документа до уточнюючого розрахунку робиться окремим рядком у рядку "З них включено до уточнюючих розрахунків за звітний період" Реєстру.

Який порядок врахування від'ємного значення суми, розрахованої згідно із   п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України (у т.ч. задекларованої до 01.01.2015)?

Згідно із п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п. 200.3 ст. 200 ПКУ при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно із п. 200.1 ст. 200 ПКУ:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до ПКУ) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200 прим.1.3 ст. 200 прим.1 ПКУ на момент подання платником податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу

б) зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, або

в) підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200 прим.1.3 ст. 200 прим.1 ПКУ на момент подання платником податкової декларації.

Водночас п. 1 р. ІІ «Перехідні положення» Закону України від 31 липня 2014 р. № 1621-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» (далі - Закон № 1621) визначено, що суми бюджетного відшкодування, заявлені до 01.01.2015, підлягають відшкодуванню у порядку, встановленому відповідно до ст. 200 ПКУ, що діяла до 01.01.2015.

При цьому згідно із п. 2 р. ІІ Закону № 1621 від'ємне значення суми, розрахованої згідно з п. 200.1 ст. 200 ПКУ, та залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування, задекларовані до 01.01.2015, обліковуються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Як заповнюються колонки 14, 15 таблиці 2 розділу ІІ «Коригування податкового кредиту» додатку 1 до податкової декларації з ПДВ?

Відповідно до п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.

При цьому у податковій декларації з ПДВ згідно зі ст. 192 ПКУ у р. 16.1 відображається коригування обсягів придбання та податкового кредиту, який було включено у рядок 10.1.1.

Згідно із п. 13 розд. ІІІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 № 966, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.10.2014 за № 1267/26044, у складі декларації подаються додатки (у разі заповнення даних у відповідних рядках декларації) та копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних, зокрема розрахунок коригування сум податку на додану вартість (Д1) (додаток 1).

Відповідно до розд. ІІ таблиці 2 (коригування податкового кредиту згідно зі ст. 192 ПКУ за обсягами придбання товарів/послуг, необоротних активів, включених у рядки 10 та/або 11 декларації) додатку 1 до податкової декларації з ПДВ у колонці 14 відображається сума податку на додану вартість з колонки 11, яка була включена до податкового кредиту (до рядка 10.1.1 декларації), у колонці 15 відображається сума податку на додану вартість з колонки 12, яка була включена до податкового кредиту (до рядка 10.1.2 декларації) на підставі податкової накладної, до якої складено розрахунок коригування.

Якими нормативними документами визначено порядок подання платниками податку податкової звітності в електронному вигляді?

Згідно п.п. «в» п.49.3 ст.49 Податкового кодексу України від 02.12.10 № 2755-VI (далі - ПК України) податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів, зокрема: засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Механізм та процедура такого подання податкової звітності визначені в специальній Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої наказом ДПА України від 10.04.08 №233 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.04.08 № 320/15011, далі - Інструкція).

За розділом третього Інструкції № 233 при поданні податкових документів в електронному вигляді телекомунікаційними каналами зв'язку платники податків повинні додержуватися такого порядку. Так, відповідно п.2 розд. 3 Інструкції платник податків при відправленні електронних документів самостійно визначає кінцевий термін їх відправлення (враховуючи час на своєчасну доставку документів до органів ДПС у разі можливого пошкодження телекомунікаційного зв'язку або ненадходження першої квитанції).

Податкова звітність в електронному вигляді, отримана органами ДПС пізніше терміну, встановленого законодавством для податкової звітності, вважається поданою з порушенням терміну (п. 3 розд. 3 Інструкції).

Органи ДПС приймають податкову звітність з 9 год. 00 хв. до 18 год. 00 хв. щоденно, крім вихідних, святкових і неробочих днів.

У разі надходження податкового документа в електронному вигляді до органів ДПС до 16 години платнику податків протягом двох годин з моменту прийняття (неприйняття) надсилається друга квитанція, в іншому випадку - протягом перших двох годин наступного робочого дня  (п. 4 розд. 3 Інструкції).

Відповідно до Інструкції перша квитанція, яку отримує платник, є офіційним підтвердженням передачі його податкової звітності в електронній формі до контролюючого органу Міндоходів. Ця квитанція надсилається контролюючим органом на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі Міндоходів. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається неодержаним.

Наступним підтвердженням внесення податкових документів до податкової бази даних є друга квитанція, яка надається в електронному вигляді у текстовому форматі, в ній вказуються реквізити прийнятого в електронній формі податкового документа, а саме: відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про платника податків, дата та час приймання документа, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі Міндоходів.

Якщо у підприємства, яке працює за касовим методом, є отримана податкова накладна від 31.01.2014р. за фактом відпуску товару за першою подією, а оплата буде проводиться частково в січні-квітні 2015р. чи зберігається право на податковий кредит даної податкової накладної та який термін давності діє з дати її виписки?

Згідно з підпунктом 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 5755-VI (далі - Кодекс)  касовий метод для цілей оподаткування згідно з розділом V цього Кодексу - метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання коштів з банківського рахунка (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).

Відповідно до пункту 198.6 статті 198 Кодексу платники податку, що застосували касовий метод до набрання чинності ПКУ або застосовують касовий метод, мають право на включення до податкового кредиту сум податку на підставі податкових накладних, отриманих протягом 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку.

Враховуючи зазначене, платник податку, що здійснює операції з постачання товарів/послуг категоріям споживачів, визначеним у пункті 187.10 статті 187 Кодексу, при погашенні кредиторської заборгованості за придбані товари/послуги шляхом проведення розрахунків з постачальниками має право протягом 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка такого платника ПДВ віднести до складу податкового кредиту суми ПДВ за податковими накладними, що були отримані ним при придбанні товарів/послуг у минулих роках, за умови, що з дати виписки таких накладних не минуло більше 1095 днів (стаття 102 Кодексу).

Чи має право підприємство - виробник лікарських засобів при  реалізації власно виробленої продукції у 2014році включити до складу податкового кредиту суми ПДВ, сплачені при придбанні/спорудженні основних фондів, на яких виробляються такі лікарські засоби, за умови що з дати їх придбання/спорудження минуло більше ніж 365 днів?

Суми податку на додану вартість, сплачені платниками, що здійснюють постачання лікарських засобів та виробів медичного призначення, при придбанні товарів та послуг як із застосуванням ставки податку 7 відсотків, так і ставки податку 20 відсотків, включаються до складу податкового кредиту в загальному порядку.

Абзацом 3 п.п. 198.6 ст.198 Податкового Кодексу України від 02.12.10 № 2755-VI (далі - ПК України) встановлено, у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.

Тобто, згідно абз. 3 п.п. 198.6 ст.198 ПК України право на включення отриманої податкової накладної до складу податкового кредиту у платника податку після сплину 365 календарних днів з дати виписки такої податкової накладної, відсутнє.

Чи виникають податкові зобов'язання по ПДВ у платника при здійсненні операції  з повернення статутного фонду коштами, але  сформованого основними фондами?

Підпунктом  «а» п. 185.1 ст. 185  Податкового кодексу України від 02.12.10 №2755-VI (із змінами та доповненнями, далі - ПК  України) визначено, об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПК України.

Згідно із пп. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14  ПК України, постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі, продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.

Тобто, операція з повернення основних фондів, попередньо внесених до статутного фонду юридичної особи іншими юридичними особами, у разі їх виходу з числа засновників або учасників такої юридичної особи, підпадає під визначення об'єкта оподаткування ПДВ та має оподатковуватись на загальних підставах за основною ставкою.

Якщо учасник залишає товариство та його частку в чистих активах товариство виплачує грошима, нараховувати ПДВ не потрібно, адже відсутній об'єкт оподаткування - постачання товарів/послуг відповідно  пп. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14,  п. 185.1 «а»  ст. 185  ПК України.

Який порядок оподаткування операцій з постачання (продажу, передачі) земельних ділянок?

Відповідно до абзацу першого пп. 197.1.21 п. 197.1 ст. 197 ПК України звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання (продажу, передачі) земельних ділянок, земельних часток (паїв), крім тих, що розміщені під об'єктами нерухомого майна та включаються до їх вартості відповідно до законодавства (з урахуванням положень абзацу першого пп. 197.1.13 п.197.1 ст.197 ПК України).

Зазначеним абзацом першим пп. 197.1.13 п. 197.1 ст. 197  ПК України визначено, що звільняються від оподаткування ПДВ операції з безоплатної приватизації житлового фонду, включаючи місця загального користування у багатоквартирних будинках та прибудинкових територій, присадибних земельних ділянок відповідно до законодавства, а також постачання послуг, отримання яких згідно із законодавством є обов'язковою передумовою приватизації житла, прибудинкових територій багатоквартирних будинків, присадибних земельних ділянок.

Митні питання

В яких випадках здійснюється взяття проб (зразків) товарів посадовими особами органу ДФС

Відповідно до п. 1 ст. 356 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495-VI зі змінами та доповненнями  взяття проб (зразків) товарів здійснюється посадовими особами органу ДФС в рамках процедур митного контролю та митного оформлення з метою встановлення характеристик, визначальних для:

1) класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД;

2) перевірки задекларованої митної вартості товарів;

3) встановлення країни походження товарів;

4) встановлення належності товарів до наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, прекурсорів, сильнодіючих чи отруйних речовин;

5) встановлення належності товарів до предметів, що мають художню, історичну чи археологічну цінність;

6) встановлення належності товарів до таких, що виготовлені з використанням об'єктів права інтелектуальної власності, що охороняються відповідно до закону.

Взяття проб (зразків) товарів проводиться уповноваженими посадовими особами органу ДФС на підставі вмотивованого письмового рішення керівника цього органу ДФС або особи, яка виконує його обов'язки.     З дозволу органу ДФС можуть також братися проби (зразки) товарів, що зберігаються на митному складі, складі тимчасового зберігання.

При вивезенні товарів з митної території України взяття проб (зразків) товарів може здійснюватися тільки в органі ДФС відправлення. При цьому проби (зразки) можуть братися до завантаження товарів у транспортний засіб, за умови забезпечення надійної ідентифікації всіх товарів, призначених для завантаження.  Взяття проб (зразків) товарів, що перебувають під митним контролем, посадовими особами інших державних органів, а також декларантами або уповноваженими ними особами здійснюється спільно з посадовими особами відповідного органу ДФС.

Декларанти або уповноважені ними особи мають право бути присутніми під час взяття проб (зразків) товарів посадовими особами органу ДФС та інших державних органів.

Органи ДФС повинні бути ознайомлені з результатами проведених досліджень (аналізів, експертиз) проб (зразків) товарів, взятих іншими державними органами, декларантами або уповноваженими ними особами, не пізніше наступного робочого дня після їх отримання зазначеними органами та особами, а також отримати примірники результатів таких досліджень (аналізів, експертиз).

Декларанти або уповноважені ними особи сприяють посадовим особам органів ДФС під час взяття проб (зразків) товарів і здійснюють вантажні та інші необхідні операції.

Органи ДФС не відшкодовують витрат, здійснених декларантом або уповноваженою ним особою внаслідок взяття проб (зразків) товарів, що перебувають під митним контролем. Витрати на проведення дослідження (аналізу, експертизи) проб (зразків) товарів, здійснені органами ДФС, не відшкодовуються декларантом або уповноваженою ним особою, крім випадків, коли таке дослідження (аналіз, експертиза) проводиться з ініціативи зазначених осіб.

За бажанням декларанта або уповноваженої ним особи, за умови забезпечення сплати митних платежів відповідно до обраного митного режиму, товари, проби (зразки) яких взяті для проведення дослідження (аналізу, експертизи), випускаються органом ДФС до одержання результатів відповідних досліджень (аналізів, експертиз), якщо вони не підпадають під дію встановлених законодавством України заборон та/або обмежень щодо переміщення через митний кордон України.

З метою встановлення характеристик товару, необхідних для його митного оформлення, органи ДФС можуть письмово, у тому числі з використанням засобів інформаційних технологій, затребувати з підприємств-виробників, суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та громадян наявну у них техніко-технологічну документацію про склад, фізико-хімічні властивості товарів, інформацію про основні технологічні стадії їх виробництва та призначення.

У яких випадках застосовується метод визначення вартості за ціною договору щодо ідентичних товарів

 У разі якщо митна вартість оцінюваних товарів не може бути визначена згідно з положеннями ст.58 Митного кодексу України (метод визначення митної вартості за ціною договору (контракту), за основу для її визначення береться вартість операції з ідентичними товарами, що продаються на експорт в Україну з тієї ж країни і час експорту яких збігається з часом експорту оцінюваних товарів або є максимально наближеним до нього. Це визначено згідно із ч.1 ст.59 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року №4495-VI зі змінами та доповненнями (далі - МКУ).

Відповідно до ч.2 ст.59 МКУ при застосуванні цього методу визначення митної вартості за основу береться прийнята органом ДФС вартість операції з ідентичними товарами з дотриманням умов, зазначених у ст.59 МКУ. При цьому під ідентичними розуміються товари, однакові за всіма ознаками з оцінюваними товарами, у тому числі за такими, як:

1) фізичні характеристики;

2) якість та репутація на ринку;

3) країна виробництва;

4) виробник.

Незначні зовнішні відмінності не можуть бути підставою для відмови у розгляді товарів як ідентичних, якщо в цілому такі товари відповідають вимогам ч.2 ст.59 МКУ (ч.3 ст.59 МКУ).

Разом з тим, ч.1 ст. 61 МКУ визначено, що товари не вважаються ідентичними або подібними (аналогічними) оцінюваним, якщо вони не вироблені в тій же країні, що і товари, які оцінюються.

Товари, виготовлені не виробником оцінюваних товарів, а іншою особою, беруться до уваги лише у разі, якщо немає ні ідентичних, ні подібних (аналогічних) товарів, виготовлених особою - виробником товарів, що оцінюються (ч.2 ст.61 МКУ).

Товари не вважаються ідентичними чи подібними (аналогічними) оцінюваним, якщо їх проектування, дослідно-конструкторські роботи, художнє оформлення, дизайн, ескізи, креслення, а також інші аналогічні роботи виконані в Україні (ч.3 ст.61 МКУ).

З цим та іншими роз'ясненнями можна ознайомитися у загальнодоступному інформаційно - довідковому ресурсі (веб - портал ДФС, вкладинка «Інформаційно - довідковий ресурс», дане роз'яснення у категорії 202.05).

Як здійснюється процедура митного декларування товарів

Декларування здійснюється шляхом заяви точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.

Електронне декларування здійснюється з використанням електронної митної декларації, засвідченої ЕЦП, та інших електронних документів або їх реквізитів.

Митна декларація та інші документи, оформлені на паперовому носії та у вигляді електронних документів, мають однакову юридичну силу.

Перелік відомостей, що підлягають внесенню до митних декларацій, обмежується лише тими відомостями, які є необхідними для цілей справляння митних платежів, формування митної статистики.
Забороняється вимагати внесення до митної декларації інших відомостей, ніж зазначені у ст. 257 Митного кодексу.
Новости Бердянска
сегодня, 18 марта, понедельник
вчера, 17 марта, воскресенье

Все новости Бердянска