Информация от Бердянской налоговой инспекции на 28 января

28.01.2015 · 12:50 · Просмотров - 3006

Подборка материалов от Бердянской ОГНИ за неделю по 28 января

Бердянська ОДПІ повідомляє

Внимание!  В городе действуют мошенники!

Бердянская налоговая инспекция уведомляет, что частным предпринимателям и другим налогоплательщикам нашего города и района вновь начали поступать звонки от имени  руководства налоговой инспекции с предложением  перечислить определенную сумму денег на банковский счет, с целью получения  содействия в решении вопросов, связанных с налогообложением.

Предупреждаем, что Бердянская налоговая инспекция к таким звонкам не имеет отношения, данные звонки поступают с целью получения мошенниками денежных средств незаконным путем.

Будьте внимательны! Не поддавайтесь на провокации!  

В случае поступления аналогичных звонков, просьба немедленно сообщить по тел. 0(61) 213-54-58 (управление внутренней безопасности ГУ ГФС в Запорожской области), 102 (дежурная часть ГОВД УМВД в Запорожской области,  3-84-07, 3-84-45 (Бердянская ОГНИ).  

Підприємцям на загальній системі оподаткування

Бердянська ОДПІ повідомляє, що у разі якщо підприємцем на загальній системі оподаткування не отримано дохід у звітному місяці або окремому звітному році, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування єдиного соціального внеску у розмірах визначених законодавством.

Тобто можна на власний розсуд або залишити базу нульовою або ж визначити її величину, з якої бажаєте сплатити єдиний соціальний внесок.

Обов'язкової норми щодо сплати єдиного внеску для таких платників у законодавстві не передбачено. 

Увага! Термін подання звіту про пільги за формою 1-ПП!

Останній день подання звіту про суми податкових пільг за формою 1 - ПП  за  2014 рік -  09 лютого 2015 року!    

Терміни подання звітності та сплати податків за 4 квартал 2014 року!

Термін подання податкової звітності за 4 кв. 2014 року - не пізніше 09 лютого 204 року, термін сплати податків та зборів за 4 кв. - не пізніше 19 лютого 2015 року!  

Терміни подання звітності та сплати податків та зборів підприємцями!

Для платників єдиного податку 1 та 2 групи ( які весь рік знаходилися на єдиному податку 1 або 2 групи) термін подання податкової декларації за 2014 рік - не пізніше 02 березня 2015 року.

Платникам єдиного податку 3 та 5 групи  термін подання податкової декларації за 4 кв. 2014 року - не пізніше 09 лютого 2015 року, термін сплати єдиного податку за 4 квартал - не пізніше 19 лютого 2015 року.   

Приватним підприємцям на загальній системі  термін подання податкової декларації за 2014 рік - не пізніше 09 лютого 2015 року, термін сплати податку на доході фізичних осіб за даними декларації - не пізніше 19 лютого 2015 року! 

Єдиний соціальний внесок для ФОП: звітність та сплата

 Термін подання звітності з єдиного внеску за 2014 рік  -  09 лютого 2015 року.

ФОП - на єдиному податку подають Звіт за формою згідно таблиці 2 додатку 5 «Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску». При цьому, звіт не подається платниками єдиного податку, які є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

ФОП, які обрали загальну систему оподаткування, Звіт подають за формою згідно таблиці 1 додатку 5 «Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску».

Звітність подається до Бердянської  ОДПІ.

Термін сплати єдиного внеску з доходу ФОП на загальній системі за себе при остаточному розрахунку за 2014 рік - не пізніше 09 лютого 2015 року.   

Юридичним особам  - платника податку на прибуток підприємств та неприбутковим організаціям!

Термін подання декларації про прибуток підприємств та Звіту про використання коштів неприбуткових організацій за  2014 рік  -  02 березня  2015 року. Термін сплати податку на прибуток підприємств  за 2014 рік -  11 березня 2015 року.

Нагадуємо! Платники податку на прибуток, малі підприємства, віднесені до таких відповідно до Господарського кодексу України, подають разом з річною податковою декларацією річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації. 

Увага! Нові реквізити Бердянської ОДПІ

Нова назва: Бердянська ОДПІ Головного управління ДФС у Запорізькій області

Новий код ЄДРПОУ:  39500075

УВАГА!!! До відкриття нових рахунків для сплати ЄСВ при перерахуванні ЄСВ вказуються код  ЄДРПОУ та назва, які діяли до 01 січня 2015 року. 

Стартує Кампанія декларування доходів громадян

Бердянська ОДПІ запрошує громадян задекларувати свої доходи за 2014 рік, а також скористатися правом на податкову знижку.

Нагадуємо, що в обов'язковому порядку подати декларацію повинні ті громадяни, які отримували минулого року доходи не від податкових агентів, та доходи, з яких не утримувався податок.

Подати декларацію необхідно до 30 квітня включно. А право на отримання податкової знижки діє упродовж всього року.

Пам'ятайте, податок від кожної задекларованої гривні піде до місцевого бюджету, а отже на розвиток міста!

Який порядок сплати ПДВ до бюджету з 01.01.2015

     Сплата ПДВ до бюджету за грудень 2014 року, січень 2015 року та ІV квартал 2014 року здійснюється з поточних рахунків платників податку безпосередньо на бюджетні рахунки.

     За звітні податкові періоди, починаючи з лютого місяця 2015 року та І кварталу 2015 року перерахування сум податку до бюджету здійснюється у порядку, визначеному п. 200.2 ст. 200 ПКУ, з рахунків в системі електронного адміністрування ПДВ.

Рахунки щодо зарахування надходжень за податками (зборами)

З 26.01.2015 року діють додаткові рахунки надходжень за податками (зборами), а саме 

 - акцизний податок з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (вперше застосовується при сплаті платежу за січень 2015 року - термін сплати не пізніше 02 березня 2015 року);

- рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України (вперше застосовується при сплаті платежу за 1 квартал 2015 року);

- податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений  юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (вперше застосовується при сплаті платежу за 1 квартал 2015 року);

- транспортний податок з юридичних осіб (вперше застосовується при сплаті платежу за 1 квартал 2015 року);

- єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників,  у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків (вперше застосовується при сплаті платежу за 1 квартал 2015 року).

Інформація щодо реквізитів рахунків розміщена на стендах податкової інспекції (3 поверх та Центр обслуговування платників податків) та  сайті ГУ ДФС у Запорізькій області: http://zp.sts.gov.ua/byudjetni-rahunki .

Про  сплату акцизного податку з роздрібного продажу

Бердянська ОДПІ повідомляє, що реєстрація контролюючими органами платників акцизного податку буде здійснюватися  автоматично при поданні платниками декларації з акцизного податку до контролюючих органів, які обслуговують адміністративно-територіальні одиниці, на яких розташовано пункти продажу підакцизних товарів.

Перша подача декларації за січень 2015 року здійснюється платниками акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів не пізніше 20 лютого 2015 року. Кількість таких декларацій за звітний період має відповідати кількості адміністративно-територіальних одиниць, на яких розташовано пункти продажу підакцизних товарів.

Акцизний податок за ставкою 5 % сплачується починаючи з 1 січня 2015 року.

Перша сплата задекларованих сум податку з роздрібного продажу підакцизних товарів за січень 2015 року здійснюється платниками акцизного податку не пізніше 2 березня 2015 року.

Роздрібна ціна тютюнових виробів, що реалізуються в роздрібній торгівельній мережі та вище якої не може здійснюватися їх продаж, формується таким чином:

Обчислення граничної роздрібної ціни тютюнових виробів (ГРЦТВ):

ГРЦТВ = МРЦ : 100 х 105

Фактична роздрібна ціна, за якою продають тютюнові вироби (ФРЦТВ) має дорівнювати або бути меншою, ніж ГРЦТВ.

Суб'єкти господарювання, що здійснюють роздрібний продаж тютюнових виробів, зареєстровані платниками ПДВ, можуть знайти формулу для обчислення фактичної роздрібної ціни тютюнових виробів у листі ДФС України 20.01.2015 № 1519/7/99-99-19-03-03-17 "Про забезпечення сплати акцизного податку з роздрібного продажу".

В Бердянській ОДПІ обговорювали Податкову реформу з представниками бізнесу

Податкова реформа та перезавантаження податкової системи стали темою зустрічі фахівців Бердянської ОДПІ з активом Громадської організації «Єдність підприємців», яка представляє малий та середній бізнес Бердянська.

Заступник начальника Бердянської ОДПІ Сергій Черновалюк зазначив основні зміни податкового законодавства. Насамперед, це скорочення кількості податків і зборів вдвічі - до 11, що повинно зменшити навантаження на бухгалтерії, скоротити кількість платежів, звітів і витрати на облік податків.

Зміна правил стосується й підприємців - платників єдиного податку. Підвищено критерії річної дохідності для платників єдиного податку першої групи - зі 150 тисяч гривень до 300 тисяч гривень. Для другої групи - з 1 до 1,5 мільйона гривень. Платники єдиного податку третьої-шостої груп об'єднані в загальну третю групу з річним обсягом доходів до 20 мільйонів гривень та необмеженою кількістю найманих працівників. У них знижені ставки єдиного податку: платники ПДВ сплачуватимуть 2 % від доходу, неплатники - 4 % (раніше були 3 і 5%).

Передбачено законодавством і обов'язкове використання касової техніки для платників єдиного податку 2 групи з наступного року, для 3 групи - з 1 липня 2015 року. Виключенням з правил є платники єдиного податку першої групи, а також другої - третьої груп, якщо вони здійснюють діяльності на ринках або продають товари через засоби пересувної торгівлі.

Як зазначив Сергій Черновалюк, до 2017 року відміняються перевірки підприємств, установ і організацій, фізичних осіб - підприємців, у яких обсяги доходів не перевищують 20 млн. грн. Контролюючі органи можуть їх проводити виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявою самого платника, а також за рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Це обмеження не поширюється на суб'єктів господарювання, які ввозять в Україну або виробляють чи реалізують підакцизні товари, а також на предмет наявності ліцензій, сплати ПДФО, ЄСВ, відшкодування ПДВ.

Обговорили під час зустрічі і ще одну важливу новацію. З 1 січня суб'єкти господарювання, які здійснюють реалізацію в роздрібній мережі підакцизних товарів, зокрема, алкогольних напоїв, пива, тютюнових виробів, сплачують акцизний податок у розмірі 5 відсотків від вартості товару.

Бердянські податківці легалізували працю понад 900 найманих працівників

За 2014 року за результатами проведеної роботи щодо легалізації найманої праці та виявлення фактів виплати заробітної плати в «конвертах» фахівцями Бердянської ОДПІ виявлено 906 неоформлених найманих працівника.

В результаті проведеної роботи легалізовано працю 902 найманих працівників, сума виплаченого їм доходу склала 1,5 млн.грн. До бюджету додатково сплачено 226,8 тис.грн. податку на доходи фізичних осіб та 546,4 тис.грн. єдиного соціального внеску на загальнодержавне обов'язкове страхування, - повідомила в.о.начальника Бердянської ОДПІ Олена Круц.

Крім того, протягом 2014 року до державної реєстрації в якості фізичних осіб - підприємців залучено 657 осіб. Додатково до бюджету сплачено 128,1 тис.грн. податку на доходи та 104,5 тис.грн. єдиного податку.

Олена Круц наголосила, що оформлення трудових відносин в законодавчо встановленому порядку і офіційне отримання заробітної плати - це державний захист від незаконного звільнення, безпечні умови праці та ваша впевненість у завтрашньому дні.

Спрощенці в 2014 році сплатили понад 23 мільйони гривень

- Протягом 2014 року бердянські платники єдиного податку наповнили місцевий бюджет на 23,2 млн.грн., - повідомила в.о.начальника Бердянської ОДПІ Олена Круц. - З них 6,4 млн.грн. сплатили юридичні особи, 16,8 млн.грн. - підприємці.

Нагадаємо, що з 1 січня 2015 року внесено зміни  до спрощеної системи оподаткування,  обліку та звітності. Так, замість шести груп платників єдиного податку запроваджено чотири групи. Зокрема, фізичні особи-підприємці реєструються платниками єдиного податку першої, другої та третьої груп.

Новації законодавства

Обмеження щодо проведення перевірок суб'єктів господарювання

На 1-е півріччя 2015 року продовжено мораторій на перевірки контролюючими органами (крім перевірок органами Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) суб'єктів господарювання усіх форм власності.

Виключення: перевірки з дозволу КМУ, за заявою суб'єкта господарювання.

Одночасно встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Зазначене обмеження не поширюється:

з 1 січня 2015 року на перевірки суб'єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари, на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування податку на додану вартість;

з 1 липня 2015 року на перевірки платників єдиного податку другої і третьої груп (фізичних осіб - підприємців), крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі, за винятком платників єдиного податку, визначених пунктом 27 підрозділу 10 розділу ХХ „Перехідні положення" Кодексу, з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Зміни у справлянні акцизного податку

1. Розширення групи підакцизних товарів за рахунок віднесення до підакцизних - електричної енергії, з одночасним скасуванням збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, крім електроенергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками.

2. Пропорційне збільшення ставок акцизного податку на нафтопродукти (бензин, дизпаливо, скраплений газ) за рахунок скасування малоефективних з точки зору адміністрування податків і зборів (екологічного податку (з палива), збору за першу реєстрацію транспортного засобу).

3. Скасування збору на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства.

4. Запровадження сплати акцизного податку з реалізації через роздрібну мережу підакцизних товарів (алкогольних напоїв, пива, тютюнових виробів, нафтопродуктів).

5. Відновлення справляння акцизного податку з автомобілів, переобладнаних з вантажних на легкові.

Платники - особи, які ввозять непідакцизні (вантажні) транспортні засоби без сплати акцизу, а потім переобладнують їх в легкові автомобілі, з яких повинен сплачуватися акциз.

З урахуванням принципу рівності всіх платників перед законом та нейтральності оподаткування, сплата акцизу з переобладнаних автомобілів ставитиме в рівні умови оподаткування як виробників та імпортерів легкових автомобілів, які сплачують акцизний податок, так і тих, хто  ввозить непідакцизні транспортні засоби і в подальшому, після переобладнання в легкові автомобілі, користується ними без сплати акцизу.

6. Встановлення єдиної ставки акцизного податку на сигарети з фільтром та без фільтру (норма сприятиме виконанню умов Директив ЄС щодо ставок акцизного податку на тютюнові вироби).

7. Запровадження електронної форми подання декларації про максимальні роздрібні ціни на сигарети (сприятиме спрощенню подання звітності для виробників та імпортерів тютюнових виробів). Ця норма набирає чинності через три місяці з дня опублікування Закону № 71.

8. Утворення акцизних складів на підприємствах, що виробляють нафтопродукти, паливо моторне альтернативне та скраплений газ. Ця норма набирає чинності з 1 квітня 2015 року.

9. Віднесення пива до алкогольних напоїв. Ця норма набирає чинності з 1 липня 2015 року.

Про систему електронного адміністрування ПДВ

З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 71-VІІІ "Про внесення змін до  Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (далі - Закон № 71).

Законом № 71 скасовано окремі норми Закону України від 31 липня 2014 року № 1621-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України", з урахуванням змін, внесених до нього Законом України від 07 жовтня 2014 року № 1690-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення оподаткування інвестиційної діяльності", пов'язані із запровадженням системи електронного адміністрування податку на додану вартість, та одночасно запроваджено нові правила такого адміністрування.

З урахуванням змін, внесених до Податкового кодексу України (далі -Кодекс) Законом № 71, система електронного адміністрування податку на додану вартість запроваджується поетапно (п. 35 підр. 2 р. ХХ Кодексу):

- з 1 січня до 1 липня 2015 року (або до дати, визначеної в окремому рішенні Верховної Ради України (далі - рішення ВРУ) про скорочення терміну перехідного періоду відповідно до пункту 7 Прикінцевих положень Закону № 71) - у тестовому режимі;

- з 1 липня 2015 року - на постійній основі.

Система електронного адміністрування ПДВ, що організована на центральному рівні ДФС, забезпечує автоматичний облік у розрізі платників податку:

- сум податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), та розрахунках коригування до них;

- сум податку, сплачених платниками при ввезенні товарів на митну територію України;

- сум поповнення та залишку коштів на рахунках у системі електронного адміністрування ПДВ;

- суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні в ЄРПН.

Система електронного адміністрування ПДВ не вносить кардинальних змін до загальних принципів справляння ПДВ, затверджених Кодексом. Норми Кодексу, які визначають коло платників ПДВ, об'єкт оподаткування, принципи формування податкових зобов'язань та податкового кредиту, залишаються незмінними.

З цим та іншими роз'ясненнями про систему електронного адміністрування ПДВ можна ознайомитися у листі ДФС України від 19.01.2015 № 1403/7/99-99-19-03-01-17, який розміщено на головній сторінці офіційного веб-порталу ДФС України у банері «Податкові зміни 2015».

У 2015 році зменшено кількість груп платників єдиного податку

З 1 січня 2015 року внесено зміни  до спрощеної системи оподаткування,  обліку та звітності. Так, замість шести груп платників єдиного податку запроваджено чотири групи. При цьому збільшується максимальний розміру доходу.

Зокрема, фізичні особи-підприємці реєструються платниками єдиного податку першої, другої та третьої груп.

Платники єдиного податку третьої та п'ятої груп, які перебували на обліку в контролюючих органах до 1 січня 2015 року, відповідно до норм глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України (далі - Кодекс) з 1 січня 2015 року вважаються платниками єдиного податку третьої групи.

Для платників першої групи збільшено обсяг доходу до 300 000 грн. та ставка до 10 відс. розміру мінімальної заробітної плати.

Для платників 2 групи збільшено обсяг доходу до 1500 000 грн. та ставка до 20 відс. розміру мінімальної заробітної плати.

До платників третьої групи належать фізичні особи-підприємці та юридичні особи-суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 20 000 000 гривень. При цьому фізичні особи-підприємці не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах,  не є обмеженою. Ставка складає 2  відс. доходу - у разі сплати ПДВ та 4 відс. доходу  - у разі включення ПДВ до складу єдиного податку;

Нагадуємо, Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо податкової реформи» внесено зміни, які набрали чинності з 1 січня 2015 року.

Зміни передбачені при оподаткуванні легкових автомобілів транспортним податком

З 1 січня 2015 року запроваджується нове оподаткування легкових автомобілів транспортним податком.

Так, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні власні легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.

Тобто податок справлятиметься з автомобілів, які використовувались не більше 5 років та мають великий об'єм двигуна - більше 3 тис.  куб см.

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль.

Для фізичних осіб податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються за місцем його реєстрації до 1 липня року звітного року.

Юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцем реєстрації об'єкта оподаткування декларацію з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

 Справляння будь-яких інших нових податків з транспортних засобів не передбачено.

Зазначені зміни передбачені Законом України від 28.12.14 №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи»  який опубліковано в спецвипуску газети „Голос України" від 31.12.14  №254.

Зміни при застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку

Платники єдиного податку - фізичні особи другої і третьої груп при здійсненні діяльності на ринках, при продажу товарів дрібнороздрібної торговельної мережі через засоби пересувної мережі, а також платники єдиного податку першої групи не застосовують реєстратори розрахункових операцій.

Тобто РРО не застосовують платники єдиного податку першої групи, а також другої - третьої груп, якщо вони здійснюють діяльність на ринках або продають товари дрібнороздрібної торговельної мережі через засоби пересувної мережі.

Всі інші платники єдиного податку при здійсненні готівкових розрахунків зобов'язані застосовувати РРО .

При цьому, застосування РРО платниками другої та третьої груп розпочинається з

:- платниками єдиного податку третьої групи - з 01 липня 2015 року

- платниками єдиного податку другої групи - з 01 січня 2016 року.

Платники єдиного податку другої і третьої груп (крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів дрібнороздрібної торговельної мережі через засоби пересувної мережі) які з 1 січня 2015 року до 30 червня 2015 року почали застосовувати у власній господарській діяльності РРО, з дати такого застосування до 1 січня 2017 року звільняються від проведення перевірок з питань дотримання порядку застосування таких РРО.

Правила використання реєстраторів розрахункових операцій у 2015 році

Суб'єкти господарювання повинні з 1 січня 2015 року використовувати реєстратори розрахункових операцій, які забезпечують надання органам фіскальної служби  електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків.

 Разом з тим дозволяється до 1 січня 2016 року використовувати електронні контрольно-касові апарати, що створюють контрольну стрічку тільки у друкованому вигляді і не забезпечують надання електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків. Але такі апарати повинні бути зареєстровані до 1 січня 2015 року.

При цьому з 1 січня 2015 року дозволяється первинна реєстрація тільки тих РРО, які створюють контрольну стрічку в електронній формі.

Трансфертне ціноутворення

Закон України від 28 грудня 2014 року №72-VIII „Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням" розроблено з метою покращення умов ведення бізнесу та вдосконалення норм в частині запобігання ухиленням від оподаткування при трансфертному ціноутворенні.

Даним законом запроваджується принцип „витягнутої руки"(п.39.1 п.39 ст.39 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), що є основним стандартом для трансфертного ціноутворення, та змінюється основна мета трансфертного ціноутворення з визначення звичайної ціни на „визначення співставності умов у контрольованих операціях, виходячи з принципу „витягнутої руки", надано визначення методів згідно з рекомендаціями ОЕСР та вдосконалено механізм обрання методу трансфертного ціноутворення.

Уточнено критерії пов'язаності осіб та роз'яснено порядок розрахунку частки непрямого володіння корпоративними правами (пп. 14.1.159 п. 14.1 ст.14 Кодексу) та визначення їх в судому порядку.

Змінено умови визнання господарських операцій контрольованими (пп. 39.2.1 ст.39 Кодексу), зокрема контролю трансферного ціноутворення підлягають господарські операції з продажу товарів через комісіонерів - нерезидентів. Також контрольованими будуть визнаватись  операції за участю одного або декількох непов'язаних посередників, якщо така операція підлягала б контролю без участі посередників та/або посередник (и) не виконують істотних функцій / ризиків.

Відповідно до нових правил під контроль за трансфертним ціноутворенням не підпадають підприємства, що відповідають ознакам малих, та операції на незначні суми. Операції будуть визнано, якщо одночасно виконуються дві умови:

- загальний обсяг доходу платника податків та/або його пов'язаних осіб від усіх видів діяльності, що враховується під час визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств, перевищує 20 млн. гривень за відповідний податковий (звітний) календарний рік;

- обсяг таких господарських операцій платника податків та/або його пов'язаних осіб з одним контрагентом перевищує 1 млн. гривень (без ПДВ) або 3% доходу, що враховується під час визначення об'єкта оподаткування.

Змінено та доповнено порядок та критерії використання методів встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» (пп. 39.3.2 ст.39 Кодексу):

- введено критерії вибору найбільш доцільного методу трансфертного ціноутворення;

- залишено пріоритет  методу порівняльної неконтрольованої ціни, разом з цим у разі можливості застосовування платником податку з однаковою надійністю інших методів, слід застосовувати метод ціни перепродажу або метод «витрати плюс»;

- під час застосування усіх методів достатньо тільки однієї співставної неконтрольованої операції. Використання діапазону цін (рентабельності) є обов'язковим тільки у разі наявності кількох співставних неконтрольованих операцій. 

Скасовано преференції для окремого переліку товарів згідно кодів УКТЗЕД (п.21 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» Кодексу) та для визначення найбільш співставної ціни товарів по принципу „витягнутої руки" пропонується використовувати середню ціну таких товарів, що склалася на товарній біржі за декаду, що передує проведенню контрольованої операції. Перелік товарних бірж для кожної групи товарів визначає Кабінет Міністрів України. Зазначені ціни підлягають коригуванню з урахуванням обсягу контрольованої операції, умов оплати та постачання товарів, транспортних та інших витрат, передбачених у контракті.

Скасовано пріоритет офіційно визнаних джерел інформації. Платники податків та податкові органи можуть використовувати будь-які  інформаційні джерела, що є загальнодоступними та дають можливість отримати вищий рівень співставності комерційних та фінансових умов операції (пп. 39.5.3 ст.39 Кодексу).

Уніфіковано та спрощено  звітність про контрольовані операції (пп. 39.4.2 п.39.4 ст.39 Кодексу). Звіт про контрольовані операції подають лише платники податків, обсяг контрольованих операцій яких з одним контрагентом перевищує 5 млн. грн. (без урахування ПДВ). Решта платників податків, які протягом звітного періоду здійснювали контрольовані операції, зобов'язані надавати спрощену інформацію одночасно із поданням декларації з податку на прибуток  як додаток до неї.

Вимоги до змісту документації з трансфертного ціноутворення та строків її подання також уніфіковано для всіх платників. Документація надається всіма платниками податків протягом одного місяця з дня отримання запиту з інформацією, визначеною пп. 39.4.6 п.39.4 ст.39 Кодексу.

Змін зазнали норми стосовно проведення податкового контролю за контрольованими операціями (пп. 39.5 ст.39 Кодексу).

Під час проведення податкового контролю за трансферним ціноутворення контролюючі органи отримали право проводити опитування  уповноважених осіб та/або працівників платника податків.

Збільшено тривалість перевірки контрольованих операцій з 6 до 18 місяців та строк, на який вона може бути подовжена  - з 6 до 12 місяців.

Також для контрольованих операцій збільшено строки  давності для нарахування податкових зобов'язань з 1095 до 2555 днів.

Посилена відповідальність за ненадання контролюючим органам інформації про проведені контрольовані операції.Запроваджено  штрафні санкції за не включення контрольованої операції у звіт у розмірі 5% від суми операцій, що не були задекларовані в звіті, та 3 % від суми операцій, щодо яких не була  подана документація, але не більше 200 розмірів мінімальної зарплати.

Про деякі зміни в оподаткуванні військовим збором

Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII ,,Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", який набрав чинності з 01.01.2015, внесено зміни до Податкового кодексу України (далі - Кодекс), зокрема у частині оподаткування військовим збором.

Відповідно до п. 161 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень Кодексу оподаткування військовим збором подовжено до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України.

Згідно з п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу платниками збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 Кодексу, а саме фізична особа - резидент (нерезидент), яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; податковий агент.

Об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 Кодексу (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10  розділу ХХ Кодексу).

Для резидента - це загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Об'єктом оподаткування нерезидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні;  доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання) (ст. 163 Кодексу).

Відповідно до п.п 1.6. п. 161  підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені ст. 176 Кодексу.

 Більш детально з цим та іншими роз'ясненнями можна ознайомитися у листі ДФС України від 21.01.2015 № 1665/7/99-99-17-02-01-17  «Про внесення змін в адміністрування податку на доходи фізичних осіб та військового збору», який розміщено на головній сторінці офіційного веб-порталу ДФС України у банері «Податкові зміни 2015».

Зміни у порядку обміну повідомленнями з державними реєстраторами

З 01.01.2015 набув чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо податкової реформи)» (далі - Закон № 71).

Законом № 71 внесені зміни до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», якими виключено необхідність направлення поштовим відправленням повідомлень, якими обмінюються державні реєстратори та контролюючі органи, якщо такі повідомлення направлені в електронному вигляді у порядку взаємного обміну інформацією з реєстрів Державної реєстраційної служби України та Державної фіскальної служби України. До таких повідомлень відносяться повідомлення, що формуються контролюючими органами при проведенні заходів, пов'язаних з припиненням юридичних осіб (повідомлення за формами №23-ОПП, №24-ОПП, №25-ОПП, №26-ОПП, №27-ОПП, №28-ОПП), та повідомлення про те, що з відповідної дати розпочинається процес проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом її ліквідації.

Також, Законом № 71 передбачено можливість направлення державному реєстратору в електронному вигляді повідомлень про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф. № 18-ОПП.

Порядок оподаткування доходів, отриманих волонтером у вигляді благодійної допомоги

Згідно з підпунктом «б» п.п. 165.1.54. п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу  сума (вартість) благодійної допомоги отриманої благодійниками - фізичними особами, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції в порядку, визначеному Законом України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", для надання благодійної допомоги на користь осіб, визначених у підпункті "а" цього підпункту (безпосередньо таким особам або через Міністерство оборони України, Головне управління Національної гвардії України, Службу безпеки України, Службу зовнішньої розвідки України, Адміністрацію Державної прикордонної служби України, Міністерство внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Адміністрацію Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, через органи управління інших утворених відповідно до законів України військових формувань, їх з'єднання, військові частини, підрозділи, установи або організації, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету), у розмірі, фактично використаному на такі цілі, та на відшкодування документально підтверджених витрат таких благодійників, пов'язаних із наданням зазначеної благодійної допомоги. Правила цього підпункту застосовуються також до благодійної допомоги, отриманої зазначеними благодійниками - фізичними особами у звітному податковому році, що передує року їх внесення до Реєстру волонтерів антитерористичної операції.

Зазначені доходи не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податку до 31 грудня (включно) року, наступного за роком, у якому завершено антитерористичну операцію.

Сума (вартість) зазначеної у цьому підпункті благодійної допомоги, що не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податку, визначається згідно з підпунктом 170.7.8 пункту 170.7 статті 170 Податкового кодексу України.

Кошти, отримані благодійниками - фізичними особами на їх банківські рахунки на цілі, визначені у цьому підпункті, та не використані такими благодійниками у строк, зазначений в цьому підпункті, повинні бути перераховані ними до Державного бюджету України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Як здійснюється облік волонтерів АТО у разі зміни волонтером місця проживання

Відповідно до пункту 1.5 Порядку формування та ведення Реєстру волонтерів АТО, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.10.2014 №1089, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.11.2014 за № 1471/26248, облік волонтерів АТО як платників податків здійснюється за місцем проживання, яке внесено до Реєстру волонтерів АТО  (основне місце обліку).

У разі зміни волонтером АТО місця проживання змінюється основне місце обліку.

Відповідно до пункту 2.7 Порядку у разі зміни місця проживання волонтер АТО зобов'язаний особисто, поштою або через представника протягом тридцяти календарних днів після виникнення змін подати до органу ДФС заяву з позначкою "Зміни" у такому самому порядку, як і при включенні до Реєстру волонтерів АТО. Орган ДФС, який прийняв заяву, проводить визначені заявою дії, а саме: внесення змін щодо волонтера АТО до Реєстру волонтерів АТО.

Як перейти на IV групу єдиного податку та підтвердити статус платника

Сільськогосподарські товаровиробники для переходу на єдиний податок або підтвердження статусу єдинника подають до 20 лютого поточного року:

  • загальну податкову декларацію на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
  • звітну податкову декларацію на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - до контролюючого органу за місцем розташування такої земельної ділянки;
  • розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва - в контролюючі органи за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за затвердженою формою;
  • відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - в контролюючі органи за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

У відомості (довідці) про наявність земельних ділянок наводиться інформація про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).

Lо затвердження нової декларації з єдиного податку для платників IV групи, рекомендується використовувати форму Податкової декларації з фіксованого сільськогосподарського податку, затверджену наказом Міндоходів від 30.12.2013 р. № 864.

Форма розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва затверджена наказом Мінагрополітики від 26.12.2011 р. № 772.

У січні розрахунки коригування реєструють тільки постачальники

З 1 січня 2015 року платникам податків надана можливість виправлення помилок у податкових накладних шляхом складання розрахунку коригування до них.

В рамках системи електронного адміністрування ПДВ з 01.02.2015 р. розрахунок коригування до податкової накладної, виданої одержувачу - платнику податку, підлягає реєстрації в ЄРПН:

1) постачальником товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника (продавця) або якщо коригування кількісних і вартісних показників в підсумку не змінює суму компенсації;

2) отримувачем товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг постачальнику (продавцю), для чого постачальник (продавець) направляє складений розрахунок коригування одержувачу (покупцю).

Реєстрація розрахунку коригування з 1 січня до 1 лютого 2015 року буде здійснюватися постачальником (продавцем) товарів/послуг.

В січні 2015 року розрахунки коригування реєструються тільки постачальниками.
Лист ГФСУ від 19.01.2015 р.№ 1403/7/99-99-19-03-01-17.

Плата за землю до 2015 року сплачується за ставками 2014 року

З 1 січня збільшено розмір ставок земельного податку за земельні ділянки, нормативна грошова оцінка яких проведена і нормативна грошова оцінка яких не проведена.

У той же час рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період).

В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, наступного за плановим періодом.

Якщо сільська, селищна або міська рада не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм Податкового кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок. Плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю.

Отже, в 2015 році земельний податок справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня 2014 року.

Декларування доходів громадян

Терміни подання громадянами податкової декларації

Платники податку, які згідно з розділом ІV Податкового кодексу України зобов'язані подавати декларацію  подають її до 1 травня 2015 року.

У 2015 році платники податку на доходи фізичних осіб, які бажають реалізувати своє право на податкову знижку за наслідками 2014 року, податкову декларацію можуть подати упродовж всього року.

Податкова декларація подається громадянами до податкової інспекції за місцем реєстрації платника податку.

Платники податків, які знаходяться на тимчасово неконтрольованій території можуть подати декларації до територіальних органів ДФС, які відповідно до  наказу ДФС України від 07.11.2014 №256 «Про переміщення та закінчення простою» переміщені у населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження у повному обсязі.

Перелік територіальних органів, у яких змінено юридичні адреси та на які покладено виконання функціональних обов'язків розміщені веб - порталі ДФС України.

Сервіс "Декларування он-лайн»

Сервіс надає змогу заповнити декларацію про майновий стан і доходи, яку подають до податкових органів фізичні особи - підприємці та громадяни. Заповнена декларація та додатки зберігаються у файл для направлення до податкового органу або друку. 

Основні випадки подання податкової декларації про майновий стан і доходи

Обов'язок подання декларації  виникає у платника податку з доходів фізичних осіб у разі отримання ним протягом звітного року таких видів доходів (прибутків):

- при отриманні доходів від особи, яка не є податковим агентом (від інших фізичних осіб (резидентів або нерезидентів)) (пп. 168.2.1 п.168.2 ст. 168 Кодексу);

- при отриманні окремих видів доходів, що не підлягають оподаткуванню при виплаті (пп. 168.1.3 п.168.1 ст. 168 Кодексу) (суми заборгованості, за якими минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року; нецільова благодійна допомога понад установлену норму; додаткове благо у вигляді суми боргу платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності та інші);

- дохід від операцій з інвестиційними активами (п. 170.2 ст. 170 Кодексу);

- іноземні доходи  (пп. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 Кодексу);

- якщо протягом такого податкового (звітного) року оподатковувані доходи нараховувалися (виплачувалися, надавалися) у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, платнику податку у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами двома або більше податковими агентами і при цьому загальна річна сума таких оподатковуваних доходів перевищує сто двадцять розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року у 2014 - 146160 грн. (пп. "є" п.  176.1 ст. 176 Кодексу),

- інших доходів, декларування яких передбачено чинним законодавством.

До доходів отриманих від осіб, які не є податковими агентами відносяться:

- дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) (підлягає декларуванню з відповідним оподаткуванням, крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов'язані сплатити податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини та спадкоємців, які отримали у спадщину об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями - резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини) (п. 174.3 ст. 174 Кодексу);

- дохід у вигляді подарунку від фізичних осіб (або в результаті укладання договору дарування) (підлягає декларуванню з відповідним оподаткуванням, крім обдарованих - нерезидентів, які зобов'язані сплатити податок до нотаріального оформлення договору дарування та обдарованих - резидентів, які отримали подарунок, що оподатковується за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими обдарованими  (резидентами), які сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів дарування)  (п. 174.6 ст. 174 Кодексу);

- дохід, отриманий орендодавцем при наданні нерухомості в оренду (суборенду), якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб'єктом господарювання (пп.170.1.5 п. 170.1 ст. 170 Кодексу);

- дохід, отриманий орендодавцем при наданні рухомого майна в оренду (суборенду), якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб'єктом господарювання (пп.164.2.2  п. 164.2 ст. 164 Кодексу);

- дохід від операцій з відчуження нерухомого майназа рішенням суду (особою, у власності якої перебував об'єкт нерухомості, відчужений за рішенням суду про зміну власника та перехід права власності на таке майно);

 - дохід від операцій з продажу (обміну) двох і більше об'єктів рухомого майна; дохід від операцій з відчуження рухомого майназа рішенням суду (у разі ухвалення судом, третейським судом рішення про зміну власника та перехід права власності на рухоме майно (п. 173.4 ст. 173 Кодексу). Крім резидентів, які сплатили податок до нотаріального оформлення договору купівлі - продажу (міни), у разі нотаріального посвідчення угоди;

- доходи отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції (доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, наданих для ведення особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості) в розмір більше 2 гектарів (пп. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 Кодексу);

- дохід, отриманий від вирощеної продукції тваринництвабезпосередньо платником податку, що перевищує 100 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року при наявності довідки. Крім, того якщо таким платником податку не підтверджено самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, доходи від продажу якої він отримав, такі доходи підлягають оподаткуванню на загальних підставах (пп. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).

Плата за навчання у навчальному закладі іншої держави не включається до складу податкової знижки

Податковим кодексом України встановлено, що податкова знижка для фізичних осіб - це документально підтверджена сума витрат платника податку - резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) також у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення загального річного оподатковуваного доходу, одержаного у вигляді заробітної плати. 

У разі плати за навчання навчальному закладу іншої держави, громадянин сплачує за навчання навчальному закладу іншої країни, тобто сума сплачується нерезиденту України. Тому громадянин не має права на застосування податкової знижки.

З метою застосування податкової знижки декларацію про майновий стан і доходи громадяни мають право надавати протягом всього календарного року

Строки подання декларації про майновий стан і доходи встановлені Податковим кодексом України. Зокрема, фізичні особи - платники податку на доходи фізичних осіб надають декларацію за звітний податковий рік  до 1 травня року, що настає за звітним. 

Платники податку на доходи, які бажають скористатися правом на нарахування податкової знижки, мають право надати податкову декларацію про майновий стан і доходи включно по 31 грудня наступного за звітним податкового року.

Порядок декларування доходів, отриманих громадянами від надання послуг на розважальних заходах (весіллях, днях народження, тощо)

Як визначено положеннями Податкового кодексу, платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.

Особою, яка не є податковим агентом, вважається нерезидент або фізична особа, яка не має статусу суб'єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка перебуває на обліку в органах державної податкової служби як особа, що провадить незалежну професійну діяльність.

Таким чином громадяни, які отримували протягом звітного року доходи не від податкових агентів, зобов'язані до 1 травня року, що настає за звітним, надати податкову декларацію в якій відобразити суму отриманого доходу, суму сплаченого протягом звітного року податку та податкового зобов'язання. Сума податкового зобов'язання, зазначена в податковій декларації, сплачується громадянами самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним.

Сума коштів, сплачена за навчання на підготовчих курсах, які діють при вищих навчальних закладах,  не включається до податкової знижки

Навчання на підготовчих курсах є додатковою послугою навчального закладу, метою якої  є підготовка до вступу на навчання до учбового закладу. Навчання на таких курсах не є обов'язковим і не зараховується у загальний курс навчання безпосередньо за обраним фахом після вступу до вузу. Навчання на підготовчих курсах оплачується згідно з окремим о договором. Таким чином, включення до податкової знижки оплати за навчання на підготовчих курсах для вступу до вузів, не передбачено чинним законодавством.

Прес-служба ДФС повідомляє

Затверджено новий порядок переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у зоні АТО

Затверджено тимчасовий порядок здійснення контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей.

Наказ СБУ від 22.01.2015 №27 ог "Про затвердження Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей"

У минулому році фахівці ДФС виявили понад 100 тис. найманих осіб, які працювали без офіційного працевлаштування

Протягом минулого року фахівцями ДФС України виявлено майже 100 тис. найманих осіб, праця яких використовувалася роботодавцями без укладання трудових угод. За результатами перевірки порушники сплатили до бюджету майже 21 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб та майже 40 млн. грн. єдиного внеску.

До державної реєстрації залучено 33 тис. громадян, які здійснювали підприємницьку діяльність без реєстрації. Бюджет отримав додаткових 14 млн. грн.

Крім того, за результатами спільних заходів ДФС та органів місцевої влади понад 53 тис. підприємців, які виплачували зарплату своїм робітникам менше мінімальної, підвищили рівень оплати праці. Внаслідок цього бюджет отримав понад 106,3 млн. гривень податку на доходи фізичних осіб.

Загалом, з початку 2014 року під час перевірок порушення податкового законодавства під час виплати заробітної плати та інших доходів фізичним особам зафіксовано в 59 відс. від перевірених. За виявленими фактами порушень до бюджету донараховано майже 464 млн. грн. податку на доходи фізосіб та штрафних санкцій.

Нагадаємо, що Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо податкової реформи)" збільшено з 17 до 20 відсотків розмір ставки податку для доходів у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами понад 10 мінімальних зарплат (у розрахунку на місяць). Для доходів до 10 мінімальних заробітних плат (на сьогодні - це 12180 грн.)  застосовується діючий розмір ставки 15 відс.

Ігор Білоус: Головний резерв наповнення бюджету, на сьогодні чи не єдиний, - це кошти, виведені з тіні

 «Головний резерв наповнення бюджету, на сьогодні чи не єдиний, - це кошти, виведені з тіні, та пожвавлення виробництва завдяки відновленню балансу між потребами бізнесу та інтересами держави, який був повністю зруйнований попередньою владою», - заявив Ігор Білоус 23 січня під час прес-конференції.

 Керівник фіскальної служби, зокрема, відзначив, що в умовах війни та втрати територій, що призвели до падіння економіки та зменшення обсягів реалізації, у минулому 2014 році зібрано податків більше, ніж у 2013 році. Така результативність стала можливою завдяки активній боротьбі з тіньовою економікою.

Крім того, за словами Ігоря Білоуса, в умовах протистояння зовнішній агресії, яка відображається на економічному стані країни, ДФС зобов'язана швидко реалізовувати нововведення у податковій системі України.

 «Українське суспільство потребує простих та зрозумілих кроків від влади. Саме одним із них є початок змін у податковій системі України, яка є основою стабільної та успішної європейської країни. Сьогодні ми впроваджуємо лише відкриту, прозору та конструктивну позицію головних фіскальних органів країни, тому що тільки так ми здатні зупинити розхитування економічної стабільності», - наголосив керівник фіскальної служби.

Одним із кроків, які покликані врегулювати проблемні правовідносини між бізнесом та державою, Голова ДФС назвав механізм податкового компромісу, який набув чинності з 17 січня поточного року.

Завдяки йому бізнес отримав можливість уникнути фінансової, адміністративної та кримінальної відповідальності за несплачені податки. Так, держава пробачає підприємцям раніше недоплачені податки за відносно невелику компенсаційну плату у сумі лише 5% від обсягів занижених податкових зобов'язань, тоді як решта 95% вважатимуться погашеними. Бізнес при цьому отримає можливість працювати легально й чесно, проходити аудит та залучати фінансування для розвитку підприємницької діяльності.

«Цей закон розроблявся спільно з бізнесом. Сьогодні ми працюємо над створенням бази підприємств, які мають бажання скористатися механізмом податкового компромісу. Вже є певна черга таких підприємств, з якими розпочато діалоги щодо розрахунків. Загалом, від застосування цього механізму очікуємо надходження щонайменше 1-3 млрд. грн.», - зазначив Ігор Білоус.

Одним із радикальних кроків з удосконалення податкової системи та поліпшення адміністрування податків Голова ДФС назвав запровадження електронного адміністрування ПДВ, що унеможливить застосування платниками  махінацій з цим податком та знизить корупційні ризики з боку працівників ДФС. Для зручності система спочатку запроваджується у тестовому режимі, що дасть можливість платникам звикнути до нових умов роботи, а ДФС - у разі потреби доопрацювати відповідну процедуру. На постійній основі система електронного адміністрування діятиме з 1 липня 2015 року. Штрафні санкції у період з 1 січня по 30 червня 2015 року застосовуватися не будуть.

Голова ДФС також прокоментував зміни у законодавстві щодо справляння єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

«Ми прагнемо досягнення реальної, а не лише бажаної соціальної справедливості. Ми йдемо на суттєве зменшення розміру Єдиного соціального внеску і очікуємо, що бізнес у разі зменшення ЄСВ і ставки податків, буде платити їх більше, тому що детінізація нашої економіки - це вже невідкладний процес. Це тяжкий шлях, але ми повинні його розпочати і закінчити», - наголосив Ігор Білоус.

На сьогодні в Україні вже є ряд підприємств, які відповідають новим вимогам закону, а отже можуть при обчисленні єдиного внеску застосовувати понижуючий коефіцієнт до бази нарахування єдиного внеску. Крім того, ДФС України вже розроблено ряд змін, які спрощують застосування такого коефіцієнту.

Крім того, додаткових консультацій потребують законодавчі норми щодо запровадження додаткового імпортного збору з товарів, що ввозяться на митну територію України у митному режимі імпорту, незалежно від країни походження цих товарів та укладених Україною угод (договорів) про вільну торгівлю. За прогнозами ДФС, наряду зі збільшенням податків існують ризики зменшення ввезення оподатковуваного імпорту в подальшому. Саме тому у цьому питанні потрібен аналітичний підхід з врахуванням можливих негативних наслідків. Водночас, наголосив Голова ДФС України, фіскальна служба є технічним органом і у разі набрання чинності зазначених норм готова забезпечити адміністрування додаткового імпортного збору.

Під час прес-конференції Ігор Білоус також поінформував про структурні зміни, які очікують фіскальну службу найближчим часом. За його словами, планується докорінна перебудова служби, яка передбачає функціонування офісу великих платників податків з його територіальними відділеннями та обласні інспекції з обслуговування середнього та малого бізнесу, а також фізичних осіб.

Голова ДФС, зокрема, зазначив, що для упередження контрабанди із зони АТО створено міжрегіональне управління, до складу якого увійшли 150 податкових міліціонерів. Вони здійснюють постійний контроль за переміщенням товарів по усій лінії фронту. На сьогодні триває робота з СБУ щодо регламенту пересування товарів і фізичних осіб.

Сьогодні увага максимально сконцентрована на відновленні повного контролю за переміщенням товарів у зоні проведення АТО

З метою забезпечення повного контролю за переміщенням товарів у зоні проведення АТО сьогодні на законодавчому рівні визначені умови для забезпечення чергування працівниками податкової міліції на спеціально обладнаних контрольних пунктах пропуску в'їзду-виїзду спільно з прикордонниками та правоохоронними органами. На сьогодні в зоні АТО визначено 7 транспортних коридорів, на яких будуть розташовані 8 блокпостів. Також з метою координації роботи податківців при штабі АТО створено спеціальну робочу групу за участю фахівців ДФС України.

Про ефективність заходів з відновлення контролю та припинення незаконного збуту таких товарів, як вугілля, тютюн та алкоголь дозволяють говорити наступні результати роботи податкової міліції. Тільки за останні 3 місяці 2014 року оперативними підрозділами спільно з прикордонниками та працівниками СБУ та МВС виявлено та вилучено:

- понад 3,5 мільйона фальсифікованих пачок цигарок донецького виробництва, вартістю близько 44 мільйонів гривень;

- 45 тис. пляшок горілки, що вивозилися із зони АТО, загальною вартістю майже 2 млн. гривень;

- 35 залізничних вагонів вугілля вагою 2,4 тис. тон, загальною вартістю майже 4 млн. гривень.

Окрім того, з початку 2015 року з незаконного обігу вилучено товарів, які незаконно перевозилися через пункти пропуску у зоні АТО, на суму майже 18 млн. гривень (тютюнових виробів - 270 тис. грн., алкоголю - 1,7 млн. грн., вугілля на суму - 15,5 млн. грн.), зареєстровано 7 кримінальних проваджень.

У 2014 році ДФС видано майже 1,9 млн. електронних ключів

Протягом 2014 року Акредитованим центром сертифікації ключів ДФС видано майже 1,9 млн. посилених сертифікатів відкритих ключів. Більшість з них отримали фізичні особи - 1 млн. ключів. У свою чергу, юридичним особам видано 858,1 тис. сертифікатів.

Послугами Центру за минулий рік скористались 633,3 тис. клієнтів. У тому числі майже 445 тис. фізичних та 189 тис. юридичних осіб.

На сьогодні Центр обслуговує понад 3,2 млн. посилених сертифікатів відкритих ключів.

Надання зазначеної послуги сприяє розвитку електронних сервісів фіскальної служби. Адже за допомогою ключів електронного цифрового підпису, виданих Центром, платники мають змогу звітувати он-лайн не тільки до органів ДФС, а й до органів Державної статистики України та Пенсійного фонду.

Нагадаємо,  що отримати безкоштовний електронний підпис можна у відділеннях Акредитованого центру сертифікації ключів.

У 2014 році за скоєння корупційних дій до кримінальної відповідальності притягнуто 37 працівників ДФС

Протягом минулого року за фактами порушення законодавства у сфері службової діяльності до кримінальної відповідальності притягнуто 37 працівників Державної фіскальної служби. З них 17 - за вчинення злочинів, передбачених ст. 368 ККУ (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою), тобто хабарництво.

Зокрема, за вчинення злочинів, передбачених ч. 4 цієї статті (отримання неправомірної вигоди в особливо великих розмірах) до кримінальної відповідальності притягнуто посадовців ДФС у Чернігові, Харкові та Дніпропетровській і Київській областях. А за отримання хабара у значних розмірах (ч.2 ст. 368 ККУ) та шахрайство (ч.2 ст. 190 ККУ) покарання не уникнули співробітники ДФС у Тернопільській області та податкові міліціонери Одещини.

Крім того, за 12 місяців 2014 року правоохоронними органами розпочато 335 кримінальних проваджень за фактами вчинення посадовими особами фіскальної служби злочинів у сфері службової діяльності. З них - 258 за матеріалами підрозділів власної безпеки відомства.

Також з початку минулого року підрозділами власної безпеки ДФС проведено понад 3,8 тис. службових розслідувань та перевірок, за результатами яких притягнуто до відповідальності понад 1,1 тис. осіб. Звільнено із займаних посад 92 особи.

Не менше уваги приділяє Державна фіскальна служба повідомленням про можливі неправомірні дії своїх співробітників, які надходять на телефонну лінію антикорупційного сервісу відомства "Пульс".

Так, у 2014 році було перевірено 364 такі повідомлення. За результатами їх перевірок до дисциплінарної відповідальності притягнуто 19 посадових осіб, винесено 62 офіційні застереження та розпочато 3 кримінальні провадження.

Перевірено також 1,8 тис. скарг і звернень, які надійшли від фізичних та юридичних осіб. З них 509 повністю або частково підтвердились.

У 2014 році сплачено понад 2,5 млрд. грн. військового збору

З початку впровадження військового збору платники податків сплатили до бюджету понад 2,5 млрд. грн. Зокрема, у грудні минулого року для потреб армії до зведеного бюджету надійшло 649,4 млн. грн. збору.

Нагадуємо, що Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо податкової реформи)" продовжено справляння військового збору до набрання чинності рішення Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України

Військовий збір було запроваджено з 3 серпня 2014 року, ставка якого складає 1,5 відс. від об'єкта оподаткування. Його платниками є фізичні особи - резиденти та нерезиденти, які отримують доходи в Україні. Відповідальними за утримання (нарахування) і сплату (перерахування) військового збору в бюджет є роботодавці, що виплачують доходи у вигляді заробітної плати на користь платника податків, та податкові агенти - для оподатковуваних інших доходів із джерела їх походження в Україні.

Військовим збором обкладаються доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які виплачуються платнику у зв'язку з трудовими відносинами. Крім того, військовий збір стягується з виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграшу гравця, отриманого від організатора азартної гри.

Оподаткуванню військовим збором підлягають також доходи, які платник отримав згідно з цивільно-правовими договорами (договори підряду) за виконання робіт (надання послуг), сума яких відображається в акті приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг). У цьому випадку відповідальною особою за нарахування та сплату збору до бюджету є податковий агент, який зобов'язаний забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 Кодексу.

Оголошення для розробників програмного забезпечення

У зв'язку із змінами, внесеними до Податкового кодексу України Законом України від 31 липня 2014 року № 1621-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України" з урахуванням змін, внесених до нього Законом України від 7 жовтня 2014 року № 1690-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення оподаткування інвестиційної діяльності" (далі - Закон № 1621), відповідно до яких з 1 січня 2015 року запроваджується система електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - ПДВ) та  з метою підготовки змін до програмного забезпечення по формування звітності в електронному вигляді, Державною фіскальною службою України розроблено наступні форми:

- Запит щодо отримання відомостей з Єдиного реєстру податкових накладних (J/F1300103),

- Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних (J/F1400103),

- Запит щодо отримання відомостей про стан рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість та суми податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (J/F1301201),

- Витяг з системи електронного адміністрування ПДВ (J/F1401201),

- Квитанція про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (J/F1490901).

Оголошення для платників податків

Державною фіскальною службою України реалізовано додатковий електронний сервіс для платників податків, що включені до Системи електронного адміністрування ПДВ, а саме, надсилання електронного повідомлення про взяття рахунків на облік в органах ДФСУ за даними, отриманими від банків та інших фінансових установ за розробленими електронними форматами.

"Пульс" як допомога у вирішенні суперечливих питань

Сервіс "Пульс" надає можливість будь-якому громадянину або представнику бізнесу зателефонувати та офіційно повідомити Державну фіскальну службу про неправомірні дії або бездіяльність співробітників податкової та митної служби та оперативно розв'язати суперечливі питання, що виникають не тільки у сфері адміністрування податків, а й під час здійснення митного контролю й митного оформлення.

Номер цілодобової телефонної лінії сервісу "Пульс": (044) 284-00-07.

Головне управління ДФС у Запорізькій області повідомляє

Лідери зі сплати військового збору - запорізькі підприємства бюджетної сфери

З початку адміністрування військового збору і до кінця 2014 року запоріжці перерахували майже 77,5 мільйона гривень (без показників підприємств, що зареєстровані в Спеціалізованій ДПІ з обслуговування ВПП у м. Запоріжжі). Понад половину з цієї суми сплатили підприємства та організації бюджетної сфери.

Як зазначив начальник Головного управління ДФС у Запорізькій області Олексій Кавилін, вагомими є й надходження від підприємств атомної енергетики, добувної, металургійної промисловості і залізничної галузі.

- У Запорізькому регіоні ми спостерігаємо стабільні надходження податку на підтримку армії від представників усіх сфер економіки регіону. Починаючи з моменту впровадження цього платежу у серпні і на початок 2015 року щомісячний внесок запоріжців склав майже 16 мільйонів гривень. Цього року ставка податку залишається на рівні 1,5 відсотка з трудових доходів громадян, а також з інших доходів фізичних осіб, зокрема, за договорами купівлі-продажу, з орендної плати та інших, - підкреслив Олексій Кавилін.

Нагадаємо, Податковим кодексом України з урахуванням змін, які набрали чинності з 1 січня 2015 року, передбачено, що військовий збір встановлюється тимчасово до прийняття відповідного рішення Верховної Ради України про завершення реформування Збройних Сил України.

За минулий рік понад 36 тис. запоріжців отримали електронні ключі

Усього за минулий рік в Акредитованому центрі сертифікації ключів цифрового підпису та його відділеннях запорізькі платники отримали 36,6 тисячі отримали понад 107,2 тисячі посилених сертифікатів ключів електронного цифрового підпису.

Послугами Центру найактивніше користуються підприємці - фізичні особи та громадяни області. За грудень минулого року 5,8 тис. безкоштовних електронних ключів отримали понад 2 тис. запорізьких платників податків, з них -1,5 тис. фізичні особи, решта - юридичні. Вже цього року за дві декади січня 965 запоріжців отримали електронні ключі.

- Одна із найпоширеніших послуг серед платників податків - це електронна звітність, яка дає можливість підприємцям та суб'єктам господарювання-юрособам звітувати до органів фіскальної служби, статистики та ін., оформляти митні декларації через мережу Інтернет, використовуючи власний цифровий підпис, - наголошує начальник Головного управління ДФС у Запорізькій області Олексій Кавилін.

 У Запорізькій області бізнес та громадськість користуються можливістю отримувати посилені сертифікати електронного цифрового підпису в 5 відділеннях Акредитованого центру сертифікації ключів ДФС.

 Крім того, на веб-порталі ДФС України у режимі "он-лайн" доступні понад десять видів електронних сервісів, які значно полегшують роботу платників. Окремо заслуговує на увагу функціонування "Електронного кабінету платника". Лише за останні три місяці майже три тисячі представників запорізького бізнесу скористувалися цим автоматизованим робочим місцем, який забезпечує подачу декларацій в режимі реального часу з використанням електронних ключів.

До того ж, в "Електронному кабінеті" можна переглядати сформовану та вже подану податкову звітність, стан розрахунків з бюджетом, у тому числі про заборгованість зі сплати податків і зборів. У разі необхідності завжди на допомогу прийде підказка "Податковий календар" та інформація із довідників.

Понад 820 тис. грн. - від діяльності запорізьких оперативників

           За результатами роботи співробітників підрозділів податкової міліції ГУ ДФС області за останній тиждень до бюджетів усіх рівнів надійшла 821 тис. грн. До Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості по  4 кримінальних правопорушеннях, в т.ч. 2 - за ч. 3 ст. 212 КК України (ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах), 1 - за ч. 3 ст. 204 КК України (незаконне виготовлення та зберігання підакцизних товарів) та 1 - за ч. 1 ст. 209 КК України (легалізація, відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом).

           - На превеликий жаль, у місті Запоріжжі та області ще трапляються випадки   торгівлі неякісною підробленою алкогольною та тютюновою продукцією. Лише за минулий тиждень наші співробітники таких товарів на загальну суму 100 тис. гривень, у тому числі: алкогольних напоїв на суму 27 тис. гривень, та тютюнових виробів на суму 73 тис. гривень, - зазначає начальник оперативного управління ГУ ДФС у Запорізькій області Ігор Волков.

На Запоріжжі викрили підприємство, яке не доплатило державі 2,3 млн. грн.

Одне із підприємств обласного центру, яке займалось торгівлею м'ясною продукцією, протягом двох останніх років  у податковій звітності до інспекції показувало далеко не всю картину фінансово-господарської діяльності. Адже чим менший обсяг виконаних робіт і отриманого прибутку, тим простіше мінімізувати сплату податків.

Посадові особи цього підприємства шляхом необґрунтованого завищення податкового кредиту з податку на додану вартість незаконно отримали бюджетне відшкодування з ПДВ у розмірі понад 2,3 млн. грн. Отримані кошти вони легалізували шляхом використання в господарській діяльності підприємства.

Такі протиправні дії караються позбавлення волі на строк від трьох до шести років із забороною обіймати певні посади або займатися певної діяльністю на строк до двох років з конфіскацією коштів або іншого майна, одержаних злочинним шляхом.

За матеріалами співробітників оперативного управління ГУ ДФС у Запорізькій області розпочато кримінальне провадження за ч. 1 за ст. 209 Кримінального кодексу України (легалізація, відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом).

На 100 тис. грн. вилучено із незаконної реалізації горілки та цигарок

           За минулий тиждень оперативні співробітники ГУ ДФС  у Запорізькій області встановили 5 фактів  реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності відповідних дозвільних документів (ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Так,  в одному із магазинів Запорізького району встановлено факт незаконної реалізації алкогольних напоїв (ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Також оперативними працівниками на території обласного центру, у торговельних кіосках припинили продажу тютюнових виробів, на яких відсутні марки акцизного збору встановленого зразка України.

У м. Мелітополь в торгівельному кіоску встановлено факт реалізації тютюнових виробів громадянином без будь-яких дозвільних документів, а саме: дозволу, ліцензії, свідоцтва державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності та інших документів, передбачених діючим законодавством України. Вилучено понад  9 тис. пачок цигарок на загальну суму  близько 15 тис. гривень.

Аналогічне порушення встановлено в м. Бердянськ. На зупинці громадського транспорту громадянка здійснювала  реалізацію тютюнових виробів, не маючи жодних  дозвільних документів.  У результаті перевірки вилучено майже тисячу пачок  тютюнових виробів на суму 20 тис. гривень.

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

Хто є платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки ?

Відповідно до пп.266.1.1. ст. 266 ПКУ платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Що є базою оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки?

Згідно з пп. 266.3.3. ст. 266 ПКУ база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об'єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об'єкт.

Які передбачені пільги з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для фізичних осіб?

Нормою пп.266.4.1. ст.266 ПКУ визначено, що база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується:

а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;

б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;

в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.

Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).

Сільські, селищні, міські ради можуть збільшувати граничну межу житлової нерухомості, на яку зменшується база оподаткування встановлена цим підпунктом.

Які ставки податку передбачені по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки?

Ставки податку для об'єктів нерухомості, які перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, а також пільги зі сплати встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради в залежності від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості в розмірі, котрий не перевищує 2% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. м бази оподаткування.

В який строк необхідно сплатити податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки?

Податок сплачується фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення за місцем розташування об'єкта/об'єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету.

Фізичні особи можуть сплачувати податок у сільській та селищній місцевості через каси сільських (селищних) рад за квитанцією про прийняття податків.

Які особливості в наданні пільг із сплати податку на нерухомість для фізичних осіб?

Пільги із сплати податку на нерухомість для фізичних осіб не надаються на об'єкти оподаткування:

1. на об'єкти оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, використовуються у підприємницькій діяльності);

2. на об'єкти оподаткування, якщо площа такого об'єкта (об'єктів) буде більше, ніж п'ятикратний розмір неоподаткованої площі, яку затвердять місцеві ради.

Податок на житлову нерухомість для фізичних осіб за 2014 рік

1. Не обкладатимуть податком, зокрема, власників квартир до 120 квадратних метрів, власників будинків до 250 квадратних метрів та власників одночасно квартир і будинків до 370 квадратних метрів, власників однієї дачі або садового будинку.

2. Повідомлення про суму податку надійде до 01 липня 2015 року.

3. Податок розрахують за період з 01.01.2014 по 31.03.2014 (включно) з житлової площі, а з 01.04.2014 по 31.12.2014 (включно) - із загальної площі об'єкта житлової нерухомості.

Платники запитували

Починаючи з якої дати всі податкові накладні та розрахунки коригування до них складаються лише в електронній формі та підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних?

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) податкову накладну, складену в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).

Згідно із п. 11 розд. XX ПКУ з 01.02.2015 реєстрації в ЄРПН підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру ПДВ в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Починаючи з 01.01.2015, всі податкові накладні та розрахунки коригування до них складаються платниками податку виключно в електронній формі.

До 01.02.2015 платникам ПДВ надано можливість реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до них в ЄРПН незалежно від суми ПДВ, що міститься у податковій накладній або розрахунку коригування.

З 01.02.2015 обов'язковій реєстрації в ЄРПН підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до них, складені починаючи з 01.02.2015, в тому числі податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, а також податкові накладні, що не надаються покупцю, незалежно від суми ПДВ, вказаній в такій податковій накладній.

Чи передбачена у січні 2015 року відповідальність за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, в тому числі, складених у 2014 року, але граничний термін реєстрації яких припадає на 2015 рік?

Враховуючи те, що з 01 січня до 01 лютого 2015 року не всі податкові накладні та розрахунки коригування підлягають обов'язковій реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, то штрафи, визначені п. 120 прим.1.1 ст. 120 прим.1 Податкового кодексу України, в цей період не застосовуються.

Чи передбачені зміни при сплаті воєнного збору?

З 1 січня 2015 року, передбачено, що військовий збір встановлюється тимчасово до  завершення реформи Збройних  Сил України.

Ставка  збору залишається,  як і 2014 року - 1,5 відсотка від об'єкту  обкладення.

Але, з 2015 року розширений об'єкт обкладення військовим збором, зокрема підпадають під оподаткування всі доходи, які  підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.

Яким чином сплачується авансовий внесок платниками податку на прибуток у 2015 - 2016 роках?

Платники податку на прибуток підприємства, у яких дохід за 2014 рік дорівнює або перевищує 10 млн. грн. сплачують авансові внески з податку на прибуток у наступних розмірах:

- у січні-лютому 2015 року - у розмірі 1/12 суми податку на прибуток за 2013 рік;

-у березні-грудні 2015 року - у розмірі  1/12 податку на прибуток за 2014 рік;

- у січні-травні 2016 року - у розмірі 1/12 податку на прибуток за 2014 рік.

З червня 2016 року щомісячні авансові внески з податку на прибуток сплачуються якщо річний дохід від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку за 2015 рік дорівнює або перевищує 20 млн. грн. (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, інститутів спільного інвестування, неприбуткових організацій).

Дванадцятимісячний період починатиметься з червня і триватиме по травень наступного року.

Роз'яснення податкового законодавства

Подання декларації платниками податку на прибуток за 2014 рік

У 2015 році платникам податку на прибуток податкові декларації за звітний 2014 рік слід подавати протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року, а саме не пізніше 02 березня 2015 року.

Якщо платник податку на прибуток подавав податкові декларації з податку на прибуток за І квартал, півріччя, 9 місяців 2014 року, то річну податкову декларацію слід подати протягом 40 днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) року, а саме не пізніше 9 лютого 2015 року.

Строк подання декларації з податку на прибуток починаючи з декларації за 2015 рік - до 1 червня року, наступного за звітним (податковим) роком.

Зазначені норми передбачені положеннями пункту 49.18 статті 49 та пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України.

У яких випадках та в які терміни особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник ПДВ

З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 71-VІІІ "Про внесення змін до  Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (далі - Закон № 71), яким зокрема, внесено зміни щодо обов'язкової реєстрації платником ПДВ.

Так, у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Податкового кодексу України (далі - ПКУ), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн.грн. (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених ст. 183 р. V ПКУ, крім особи, яка є платником єдиного податку (п. 181.1 ст. 181 р. V ПКУ).

У разі обов'язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається до контролюючого органу не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у ст. 181 р. V ПКУ (п. 183.2 ст. 183
р. V ПКУ).

Окрім того, згідно із п.п. 6 п. 180.1 ст.180 р. V ПКУ платником ПДВ є особа, що проводить операції з постачання конфіскованого майна, знахідок, скарбів, майна, визнаного безхазяйним, майна, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання, та майна, що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходить у власність держави (у тому числі майна, визначеного у ст. 243 Митного кодексу України), незалежно від того, чи досягає вона загальної суми операцій із постачання товарів/послуг, визначеної п. 181.1 ст. 181 р.V ПКУ, а також незалежно від того, який режим оподаткування використовує така особа згідно із законодавством.

Водночас зазначимо, що правила, встановлені розділом V ПКУ, для добровільної реєстрації особи як платника ПДВ не змінилися.

З цим та іншими роз'ясненнями можна ознайомитися на офіційному веб-порталі ДФС України у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (дане роз'яснення у категорії 101.01.02). Також рекомендуємо ознайомитися з листом ДФС України від 19.01.2015 № 1403/7/99-99-19-03-01-17 «Про систему електронного адміністрування ПДВ», який розміщено на головній сторінці офіційного веб-порталу ДФС України у банері «Податкові зміни 2015».

Щодо особливостей уточнення податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість у разі застосування податкового компромісу

25 грудня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 63-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей уточнення податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість у разі застосування податкового компромісу» (далі - Закон № 63).

Дані інформаційні матеріали складено для інформування та роз'яснення платникам податків основних положень Закону № 63 з метою єдиного розуміння процедури застосування податкового компромісу. 

Щодо розуміння окремих положень

Податковий компроміс - це режим звільнення від юридичної відповідальності платників податків та/або їх посадових (службових) осіб за заниження податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014 року з урахуванням строків давності, встановлених статтею 102 Податкового кодексу України (далі - Кодекс).

Податковий компроміс розповсюджується виключно на факти заниження податкових зобов'язань з податку на додану вартість (у зв'язку із завищенням податкового кредиту) та податку на прибуток (у зв'язку із завищенням витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування).

Під заниженням податкових зобов'язань для цілей застосування податкового компромісу слід розуміти неправомірне формування платником податків даних податкового обліку (формування податкового кредиту з податку на додану вартість або витрат з податку на прибуток) у податкових періодах до 1 квітня 2014 року, що призвело до заниження належних до сплати сум податкових зобов'язань.

Під строками давності згідно із статтею 102 Кодексу розуміється визначення грошових зобов'язань протягом 1095 днів з дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а якщо така декларація була подана пізніше, - за днем її фактичного подання. 

Під юридичною відповідальністю розуміється фінансова, кримінальна  та адміністративна відповідальність. Звільнення від кримінальної відповідальності здійснюється в порядку передбаченому Кримінальним та Кримінальним процесуальним кодексом України.

Діяння, вчинене платником податків або його посадовими (службовими) особами, що призвело до заниження його податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та/або ПДВ, якщо такі податкові зобов'язання уточнені за процедурами застосування податкового компромісу та сплачені до бюджетів, не вважається умисним ухиленням від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів).

Процедура податкового компромісу поширюється на:

1) випадки добровільного декларування платником податків занижених податкових зобов'язань з податку на додану вартість (далі - ПДВ)  та податку на прибуток у відповідних податкових звітних періодах до 1 квітня 2014 року (пункт 1 підрозділу 92розділу XX «Перехідні положення» Кодексу);

2) випадки добровільного декларування платником податків занижених податкових зобов'язань у разі, коли у платника податків незалежно від процедури податкового компромісу за рішенням контролюючого органу розпочата документальна перевірка або складено акт за наслідками такої перевірки (пункт 7 підрозділу 92 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу);

3) випадки, коли платник податків отримав податкове повідомлення-рішення, за яким податкові зобов'язання з податку на прибуток підприємств та/або ПДВ не узгоджені відповідно до норм Кодексу (пункт 7 підрозділу 92 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу);

4) неузгоджені суми податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та/або ПДВ, визначені у податкових повідомленнях-рішеннях, щодо яких триває процедура адміністративного оскарження (пункт 7 підрозділу 92 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу);

5) неузгоджені суми податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та/або ПДВ,  визначених у податкових повідомленнях-рішеннях, щодо яких триває процедура судового оскарження (пункт 7 підрозділу 92 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Податкові зобов'язання згідно із процедурою податкового компромісу сплачуються платником податків до бюджету у розмірі 5 відсотків від суми заниження податкового зобов'язання. Інша частина 95 відсотків вважається погашеною за наслідками досягнення податкового компромісу. При цьому штрафні санкції до платника податків не застосовуються, а пеня відповідно не нараховується.

Під досягненням компромісу розуміється сплата платником податків до бюджету сум податкових зобов'язань з ПДВ та/або податку на прибуток.

Досягнення компромісу виключає необхідність складання протоколу про адміністративне правопорушення, якщо він не був складений, а також дає підстави суду для звільнення від адміністративної відповідальності.

Після досягнення податкового компромісу податкові зобов'язання, щодо яких проводилась вказана процедура, не підлягають оскарженню платником податків та їх розмір не може бути ним змінений в інших податкових періодах.

Сума погашеного податкового зобов'язання з податку на прибуток та/або ПДВ у розмірі 95 відсотків внаслідок застосування податкового компромісу не враховується для визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств.

У разі досягнення податкового компромісу перевірки щодо податку на прибуток підприємств та/або ПДВ за уточненими операціями у наступних періодах за  вказаними податками контролюючими органами не проводяться (пункт 9 підрозділу 92розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Процедура досягнення податкового компромісу

Для початку застосування процедури податкового компромісу платник податків, який вирішив скористатися такою процедурою, може подати протягом 90 днів з дня набрання чинності Законом № 63 до контролюючого органу за основним місцем свого податкового обліку:

у випадках добровільного декларування платником податків занижених податкових зобов'язань - уточнюючі розрахунки з ПДВ та/або податку на прибуток підприємств за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014 року (з урахуванням строків давності, встановлених статтею 102 Кодексу), в яких визначає суму завищення витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств та/або суму завищення податкового кредиту з ПДВ, та заяву, в якій платником податків зазначається інформація щодо мотивів подання уточнюючого розрахунку для застосування до нього процедури досягнення податкового компромісу (далі - Заява про компроміс);

в інших зазначених випадках - заяву про намір досягнення податкового компромісу щодо неузгоджених сум податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та/або ПДВ, визначених у податкових повідомленнях-рішеннях, щодо яких триває процедура судового та/або адміністративного оскарження, а також по отриманих податкових повідомленнях-рішеннях, по яких суми податкових зобов'язань неузгоджені відповідно до норм Кодексу (далі - Заява про компроміс по ППР).

Процедура досягнення податкового компромісу триває не більше 70 календарних днів з дня, наступного за днем подання уточнюючого розрахунку.

При складанні уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань для застосування податкового компромісу не враховуються суми коригувань податкового кредиту з ПДВ та/або витрат, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування податком на прибуток, відображених в уточнюючих розрахунках, які одночасно відповідають таким умовам:

поданий у порядку, встановленому статтею 50 Кодексу після 1 квітня 2014 року;

уточнює показники податкових декларацій за звітні періоди, що передували 1 квітню 2014 року;

за результатами подання таких розрахунків зміна обсягу розрахунків з бюджетом за звітні періоди не відповідає сумам завищених витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств та/або завищеного податкового кредиту з ПДВ (зокрема, але не виключно, сформовано податковий кредит на підставі податкових накладних, у яких проведено заміну суб'єкта господарювання, стосовно якого є відомості (податкова інформація), що він не виконує (не може виконати) свій податковий обов'язок щодо сплати податків і зборів, передбачених Кодексом, та/або має ознаки фіктивності тощо). 

Уточнення платником податків податкових зобов'язань шляхом подання уточнюючого розрахунку згідно із цим підрозділом не впливає на розмір податкових зобов'язань його контрагентів.

Крім того, за результатами застосування податкового компромісу у платника податків не можуть виникати або збільшуватися помилково та/або надміру сплачені грошові зобов'язання.

Форма уточнюючих розрахунків для застосування податкового компромісу затверджується Міністерством фінансів України. При цьому в обов'язковому порядку до уточнюючого розрахунку подається перелік (опис) господарських операцій, щодо яких здійснено уточнення показників за деклараціями.

Загальні правила, встановлені статтею 50 Кодексу, не застосовуються при реалізації процедури податкового компромісу, оскільки податковий компроміс у цьому випадку має свої особливості.

До затвердження форми уточнюючого розрахунку для застосування податкового компромісу платник податків має право подати уточнюючий розрахунок за діючою на час подання формою як окремий документ із Заявою про компроміс.

Заява про компроміс подається платником податків у довільній формі, в якій зазначається про подання уточнюючого розрахунку для застосування до нього процедури досягнення податкового компромісу (у тому числі проведення документальної позапланової перевірки відповідно до пункту 3 підрозділу 92розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Перелік (опис) операцій, щодо яких здійснено уточнення показників податкової декларації, подається у довільній письмовій формі (за відсутності затвердженої у встановленому порядку) та повинен містити дані, які дають можливість чітко ідентифікувати кожну господарську операцію, щодо якої було допущено завищення податкового кредиту та/або витрат, які враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, що стало наслідком заниження податкових зобов'язань з ПДВ та податку на прибуток. Зокрема, по кожній господарській операції, щодо якої здійснюється уточнення, необхідно вказати:

назву (ПІБ), код ЄДРПОУ суб'єкта господарювання (реєстраційний номер облікової картки платника податків або номер та серія паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків)), по операціях (взаємовідносинах) з яким було віднесено суми до складу податкового кредиту та/або витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування;

дату, номер, вид, термін дії договору,  на виконання якого здійснювались господарські операції, предмет договору, обсяг здійснених господарських операцій за договором, зміни до договору, що стосуються вказаних операцій (за наявності);

податковий (звітний) період, у якому було допущено завищення податкового кредиту та/або витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, що стало наслідком заниження ПДВ та податку на прибуток до бюджету та податковий (звітний) період, у якому було допущено заниження податкових зобов'язань;

зміст господарської операції (номенклатура постачання, обсяг, вид, інформація щодо проведених розрахунків);

суму завищення податкового кредиту та/або витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, та суму заниження ПДВ та податку на прибуток до бюджету;

дату, номер податкової накладної, на підставі якої було віднесено відповідні суми до податкового кредиту, відомості та/або інші розрахункові документи, що засвідчують факт сплати ПДВ у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг та їх отримання.

Контролюючий орган протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем подання уточнюючого розрахунку та Заяви про компроміс, приймає рішення про необхідність або відсутність необхідності проведення документальної позапланової перевірки, про що повідомляє платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручає платнику податків (його законному представнику чи уповноваженому представнику) під розписку.

Відповідно до пункту 5 підрозділу 92 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу день отримання платником податків рішення контролюючого органу про відсутність необхідності проведення документальної позапланової перевірки є днем узгодження податкового зобов'язання, визначеного в уточнюючому розрахунку, яке підлягає сплаті протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем узгодження.

У разі, якщо контролюючим органом прийнято рішення про необхідність проведення документальної позапланової перевірки, така перевірка проводиться відповідно до норм  пункту 3 підрозділу 92 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Нормами вказаного підрозділу не обмежено право контролюючого органу щодо порядку проведення документальних перевірок у випадку застосування процедури податкового компромісу. Документальна перевірка  залежно від обставин може бути виїзна або невиїзна та проводиться за процедурою, встановленою Кодексом.

Разом з тим, при визначенні термінів проведення перевірки враховується передбачена пунктом 3 підрозділу 92 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу загальна тривалість процедури досягнення податкового компромісу (не більше ніж 70 календарних днів з дня, наступного за днем подання уточнюючого розрахунку).

Зазначена документальна позапланова перевірка проводиться виключно з питань, які стосуються витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств, та/або суми завищення податкового кредиту з ПДВ, в межах податкових (звітних) періодів та суб'єктів господарювання, по господарських операціях (взаємовідносинах) з якими платником податків подано уточнюючі розрахунки (пункт 3 підрозділу 92 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Якщо за наслідками документальної позапланової перевірки не встановлено порушень, складається довідка. Направлення/вручення довідки платнику податків здійснюється у порядку, встановленому статтями 42 та 58 Кодексу. 

У разі якщо за наслідками перевірки встановлено порушення, складається акт перевірки та у терміни, визначені п. 86.8 ст. 86 Кодексу, з урахуванням результатів розгляду заперечень платника податків (за наявності), приймається податкове повідомлення-рішення на всю суму грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій).

Платник податків сплачує суму у розмірі 5 відсотків від суми податкового зобов'язання, визначеного у відповідному податковому повідомленні-рішенні. Інша частина у розмірі 95 відсотків вважається погашеною, у тому числі штраф та пеня.

Якщо платник податків розпочав процедуру адміністративного та/або судового оскарження податкового повідомлення-рішення, прийнятого на підставі акта документальної позапланової перевірки, складеного відповідно до пункту 3 підрозділу 92розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, то податковий компроміс не застосовується. У такому разі сплаті у встановлений Кодексом строк підлягає вся сума грошового зобов'язання, визначена у податковому повідомленні-рішенні.

При поданні платником податків уточнюючого розрахунку та Заяви про компроміс після завершення документальної перевірки, яка не пов'язана із застосуванням процедури досягнення податкового компромісу, та складення акта за результатами такої перевірки (або під час складання акта) до прийняття податкового повідомлення-рішення, контролюючий орган у визначеному порядку приймає рішення щодо необхідності (або відсутності необхідності) проведення документальної позапланової перевірки.

При цьому у разі досягнення податкового компромісу (сплати платником податків узгоджених податкових зобов'язань у порядку, визначеному підрозділом 92 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу) до настання встановленого ст.86 Кодексу терміну прийняття податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки, не пов'язаної із застосуванням процедури досягнення податкового компромісу, податкові повідомлення-рішення за такою перевіркою приймаються тільки щодо грошових зобов'язань, які не пов'язані з донарахуванням податку на прибуток та ПДВ за уточненими платником податків у межах досягнутого податкового компромісу господарськими операціями. 

У разі якщо до настання встановленого ст.86 Кодексу терміну прийняття податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки, не пов'язаної із застосуванням процедури досягнення податкового компромісу, податковий компроміс не досягнуто (відсутня сплата платником податків узгоджених податкових зобов'язань у порядку, визначеному підрозділом 92 розділу              XX «Перехідні положення» Кодексу) податкові повідомлення-рішення за такою перевіркою приймаються на всю суму грошових зобов'язань з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій.

При поданні платником податків уточнюючого розрахунку та Заяви про компроміс під час проведення документальної перевірки, яка не пов'язана із застосуванням процедури досягнення податкового компромісу, контролюючий орган у визначеному порядку приймає рішення щодо необхідності (або відсутності необхідності) проведення документальної позапланової перевірки.

У разі прийняття контролюючим органом рішення про відсутність необхідності проведення документальної позапланової перевірки в межах досягнення процедури досягнення податкового компромісу сума податкових зобов'язань за результатами перевірки, яка триває, визначається у такому випадку без урахування сум податкових зобов'язань, щодо яких було досягнуто податковий компроміс за поданими уточнюючими розрахунками.

Заява про компроміс по ППР для досягнення компромісу по неузгоджених сумах податкових зобов'язань (пункт 7 підрозділу 92 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу) подається до контролюючого органу у довільній письмовій формі.

У такій заяві доцільно зазначати дату, номер податкового повідомлення-рішення, стан узгодження, відповідний фіскальний або судовий орган, де перебуває на оскарженні податкове повідомлення-рішення, суму податку на прибуток та/або ПДВ, щодо якої платник податків бажає досягнути податкового компромісу  (із зазначенням податкових (звітних) періодів, операцій, по яких були здійснені донарахування в акті перевірки, контрагентів тощо).

У такому випадку днем узгодження платником податків податкових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні, є день подання такої заяви до відповідного контролюючого органу.

При отриманні контролюючим органом за основним місцем податкового обліку платника податків  Заяви про компроміс по ППР цей орган розглядає таку заяву, а також необхідні матеріали на предмет їх відповідності умовам податкового компромісу, передбаченим Кодексом.

Досягнення податкового компромісу здійснюється за Заявою про компроміс по ППР лише у разі відповідності заяви та податкового зобов'язання, щодо якого її подано, умовам податкового компромісу, передбаченим Кодексом, та сплати платником податків такого податкового зобов'язання у сумі, визначеній пунктом 2 підрозділу 92 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, у встановлені Кодексом терміни сплати узгодженого податкового зобов'язання.

У разі встановлення  фактів  щодо невідповідності Заяви про компроміс по ППР та податкового зобов'язання, щодо якого її подано, умовам податкового компромісу, передбаченим Кодексом, контролюючим органом приймається рішення щодо непогодження застосування процедури податкового компромісу, яке надсилається платнику податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручається платнику податків (його законному представнику чи уповноваженому представнику) під розписку.

У випадку прийняття контролюючим органом рішення щодо погодження застосування податкового компромісу та сплати платником податків узгодженої суми податкового зобов'язання протягом 10 календарних днів з дня надання ним Заяви про компроміс по ППР у розмірі 5 відсотків від суми податкового зобов'язання, інша частина у розмірі 95 відсотків від суми податкового зобов'язання, а також штрафні та пеня вважаються погашеними.

У разі несплати платником  податків податкового зобов'язання у розмірі
5 відсотків від суми податкового зобов'язання таке податкове зобов'язання вважається неузгодженим.

У випадку подання Заяви про компроміс по ППР  під час процедури адміністративного оскарження, платник податків одночасно з поданням такої Заяви до органу за основним місцем обліку повідомляє про таку заяву і контролюючий орган, до якого він подав скаргу, у порядку визначеному статтею 56  Кодексу.

Досягнення податкового компромісу на стадії адміністративного оскарження є підставою для залишення скарги без розгляду (в цілому чи в частині) на підставі пункту 56.11 статті 56 Кодексу.

У разі подання Заяви про компроміс по ППР під час процедури судового оскарження до моменту набрання законної сили рішенням суду (винесення рішення судом апеляційної інстанції) після досягнення податкового компромісу відповідний орган ДФС подає до суду першої або апеляційної інстанції, який розглядає справу, вмотивоване письмове клопотання із дотриманням встановлених Кодексом адміністративного судочинства України вимог щодо затвердження примирення сторін у справі у зв'язку із досягненням такими сторонами податкового компромісу.

Відповідно до пункту 112 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення»  Кодексу адміністративного судочинства України  підставою для примирення сторін на будь-якій стадії процесу є досягнення податкового компромісу щодо сплати податкових зобов'язань з ПДВ та податку на прибуток підприємств відповідно до підрозділу 92 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України. 

Про  забезпечення сплати акцизного податку з роздрібного продажу

З 1 січня 2015 року відповідно до Закону України від 28 грудня 2014 року №71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі - Закон №71)   запроваджено акцизний податок з роздрібного продажу підакцизних товарів (пиво, алкогольні напої, тютюнові вироби, нафтопродукти та інше паливо) та одночасно скасовано збір на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства.

Щодо платників податку та їх реєстрації контролюючими органами

Платниками цього податку є суб'єкти роздрібної торгівлі, які реалізують безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування такі підакцизні товари: пиво, алкогольні напої, тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну, товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), зокрема нафтопродукти, насамперед бензин та дизельне пальне, паливо моторне альтернативне, біодизель, скраплений газ, тощо (п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14, п.п. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212 Кодексу.

Відповідно до п.п. 212.3.11  п. 213.1 ст. 213 Кодексу платниками податку є особи - суб'єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів. Такі суб'єкти підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням пункту продажу підакцизних зазначених товарів. Реєстрація здійснюється не пізніше граничного терміну подання декларації акцизного податку за місяць, в якому здійснюється реалізація таких товарів.

Отже, реєстрація контролюючими органами таких платників, як платників акцизного податку здійснюється автоматично при поданні ними декларації з акцизного податку до контролюючих органів, які обслуговують адміністративно-територіальні одиниці, на яких розташовано пункти продажу підакцизних товарів.

 Щодо бази об'єкта оподаткування та ставки акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів

 База оподаткування - це вартість (з податком на додану вартість) реалізованих через роздрібну торговельну мережу підакцизних товарів (п.п. 214.1.4 п. 214.1 ст. 214 Кодексу).

Датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а у разі реалізації товарів фізичними особами-підприємцями, які сплачують єдиний податок, - є дата надходження оплати за проданий товар (п. 216.9 ст.216 Кодексу).

Згідно з Законом України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки -  оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

До повноважень сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, встановлення в межах, визначених Кодексом, ставок акцизного податку з реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (п.п. 12.4.4 п.12.4 ст.12 Кодексу).

Водночас п.п. 215.3.10 п. 215.3 ст. 215 Кодексу встановлено, що для підакцизних товарів, реалізованих відповідно до п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Кодексу, ставки податку встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради у відсотках від вартості підакцизних товарів (з податком на додану вартість), у розмірі 5 відсотків.

Відповідно до п.4 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону №71 органам місцевого самоврядування рекомендовано у місячний термін з дня опублікування цього Закону прийняти та оприлюднити рішення щодо встановлення у 2015 році ставок акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Згідно із п.п. 12.3.5 п. 12.3 ст. 12 Кодексу в разі якщо сільська, селищна або міська рада не прийняли рішення про встановлення акцизного податку в частині реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, що є обов'язковими відповідно до норм Кодексу, такий податок до прийняття рішення справляється з огляду на норми Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок.

Таким чином, акцизний податок за ставкою 5 відс. сплачується починаючи з 1 січня 2015 року, незалежно від наявності прийнятих місцевими радами рішень, оскільки Кодексом передбачена єдина ставка 5 відсотків.

Щодо подання декларації та сплати акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів.

Відповідно до п. 223.1. ст. 223 Кодексу базовий податковий період для сплати податку відповідає календарному місяцю.

Cуб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, подає щомісяця не пізніше 20 числа наступного періоду контролюючому органу за місцем реєстрації (тобто за місцем розташування пункту продажу підакцизних товарів) декларацію акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому статтею 46 Кодексу (п.223.2 ст.223 Кодексу).

Отже, декларації з акцизного податку подаються до контролюючих органів, які обслуговують адміністративно-територіальні одиниці, на яких розташовано пункти продажу підакцизних товарів. Тобто кількість таких декларацій за звітний період має відповідати кількості адміністративно-територіальних одиниць, на яких розташовано пункти продажу підакцизних товарів.

Перша подача декларації за січень 2015 року здійснюється платниками акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів не пізніше 20 лютого 2015 року.

 Суми податку перераховуються до бюджету суб'єктом господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого Кодексом (п.п. 222.3.1 п. 222.3 ст. 222 Кодексу), для подання податкової декларації за місячний податковий період.

Особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, сплачує податок за місцем здійснення реалізації таких товарів (п.п. 222.3.2 п.222.3 ст. 222 Кодексу).

Отже, сплата податку відбувається до місцевих бюджетів адміністративно-територіальних одиниць, на яких розташовані пункти продажу підакцизних товарів.

Перша сплата задекларованих сум податку з роздрібного продажу підакцизних товарів за січень 2015 року здійснюється платниками акцизного податку не пізніше 2 березня 2015 року.

Щодо дотримання умов продажу тютюнових виробів, на які встановлено максимальні роздрібні ціни.

Відповідно до п.п. 14.1.106 п. 14.1 ст. 14 Кодексу максимальні роздрібні ціни - ціни, встановлені на підакцизні товари (продукцію з урахуванням усіх видів податків (зборів). Акцизний податок з реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів не включається до максимальної роздрібної ціни.

Максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) встановлюються виробниками або імпортерами товарів (продукції) шляхом декларування таких цін у порядку, встановленому Кодексом. Продаж суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, на які встановлюються максимальні роздрібні ціни, не може здійснюватися за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

За порушення цієї норми ст. 17 Закону України від 19.12.1995 №481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачена відповідальність у вигляді штрафів, а саме у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 10000 гривень.

Оскільки відповідно до п.п. 14.1.4 п. 14.1 ст. 14 Кодексу акцизний податок - це непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції), то 5 відс. акцизного податку має бути включено до вартості  тютюнових виробів з урахуванням податку на додану вартість, які реалізовуються в роздрібній торгівлі.

Відповідно до п. 188.1 ст. 188 Кодексу для податку на додану вартість визначається база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг, виходячи з їх договірної вартості (у разі здійснення контрольованих операцій - не нижче звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

Разом з цим п.п. 214.1.4 п. 214.1 ст. 214 встановлено, що базою оподаткування акцизного податку є вартість (з податком на додану вартість) підакцизних товарів, що реалізовані суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі.

Таким чином, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг з ПДВ  включає загальнодержавні податки та збори (в т.ч. акцизний податок) (п.188.1 ст.188 Кодексу), а базою оподаткування акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів є вартість (з податком на додану вартість) підакцизних товарів (п.п.214.1.4 п.214.1 ст.214 Кодексу).

З метою забезпечення єдиного підходу до застосування  зазначених норм Кодексу та з урахуванням положень п.п. 4.1.4 п.4.1 ст. 4 Кодексу повідомляємо, що

роздрібна ціна тютюнових виробів, що реалізуються в роздрібній торгівельній мережі та вище якої не може здійснюватися їх продаж, формується таким чином:

Обчислення граничної роздрібної ціни тютюнових виробів (ГРЦТВ):

ГРЦТВ = МРЦ : 100 х 105

Фактична роздрібна ціна, за якою продають тютюнові вироби (ФРЦТВ) має дорівнювати або бути меншою, ніж ГРЦТВ.

Якщо суб'єкти господарювання, що здійснюють роздрібний продаж тютюнових виробів, зареєстровані платниками ПДВ, то ФРЦТВ обчислюється таким чином:

ФРЦТВ = (РЦТВ : 100 х 120) : 100 х 105, де

РЦТВ - роздрібна ціна тютюнових виробів без ПДВ.

Сума податкового зобов'язання з акцизного податку з роздрібних продажів за реалізовані тютюнові вироби (ПЗа) становитиме:

ПЗа = ФРЦТВ : 105 х 5.

Сума податкового зобов'язання з ПДВ (ПЗпдв) складатиме:

ПЗпдв = (ФРЦТВ - Пза) : 120 х 20;

- не зареєстровані платниками ПДВ:

ФРЦТВ = РЦТВ : 100 х 105;

сума податкового зобов'язання з акцизного податку з роздрібних продажів складатиме: ПЗа = ФРЦТВ : 105 х 5.

Зобов'язуємо терміново довести зміст цього листа до платників акцизного податку та голів обласних та Київської міської держадміністрації, сільських, селищних, міських рад.

Лист ДФС України 20.01.2015 № 1519/7/99-99-19-03-03-17 "Про забезпечення сплати акцизного податку з роздрібного продажу"
Новости Бердянска
вчера, 21 марта, четверг

Все новости Бердянска