Чому виникає синдром хронічної втоми та як його уникнути?

Чому виникає синдром хронічної втоми та як його уникнути?

Синдром хронічної втоми (СХВ) – це відчуття, що виникає без причини і не проходить після повноцінного відпочинку, пацієнти відчувають себе втомленими з самого ранку. Люди з СХВ часто схильні й до інших неврологічних захворювань: неврозів, панічних атак, мігрені (пульсуючого головного болю).

Причини синдрому хронічної втоми

Синдром хронічної втоми може розвинутися після вірусної інфекції (наприклад, грипу чи застуди). Інші причини СХВ:

  • гормональний дисбаланс;
  • хронічні захворювання нирок та печінки;
  • бактеріальні, вірусні чи грибкові інфекції;
  • підвищена тривожність та депресія;
  • захворювання щитоподібної залози;
  • недостатність сну;
  • цукровий діабет першого-другого типу;
  • захворювання ЦНС (наприклад, множинний склероз).

Аутоімунні захворювання можуть призвести до синдрому хронічної втоми через активність імунної системи, що направлена проти власних тканин та органів. Постійні запалення та стрес, пов'язані із зусиллями організму боротися з самим собою, може викликати значний рівень втоми та виснаження.

 

Як відрізнити СХВ від ліні?

Синдром хронічної втоми і лінь можуть проявлятися однаково, але їхні причини і характер відрізняються. Важливо розрізняти ці стани для правильного підходу до управління та лікування.

Відмінності СХВ та ліні

Критерій

Синдром хронічної втоми

Лінь

Тривалість

Характеризується тривалою втомою (протягом принаймні шести місяців) і не полегшується відпочинком чи сном

Виникає тимчасово, проходить після відпочинку чи зміни ситуації

Симптоми

Часто супроводжується фізичними симптомами: болем у м'язах і суглобах, головним болем, порушенням сну, проблемами з концентрацією та пам'яттю

Може бути пов'язана із загальною втратою інтересу або бажанням відкладати завдання, але вона зазвичай не викликає фізичних симптомів

Причини

Пов'язаний із довготривалим стресом, перевтомою, інфекціями чи захворюваннями (наприклад, ендокринної системи)

Може виникнути внаслідок відсутності мотивації, невизначеності щодо мети або як тимчасова реакція на зовнішні фактори

 

Як позбутися синдрому хронічної втоми?

Позбутися СХВ допоможе сімейний лікар після встановлення причини патологічного стану. За необхідності лікар може направити на лабораторні аналізи, ультразвуковому діагностику або на консультації до профільних спеціалістів. Для подолання цього стану важливо приділити увагу кільком аспектам.

По-перше, необхідно ретельно оцінити режим сну та його якість. Забезпечте собі достатню кількість годин сну, спробуйте створити регулярний графік сну та привести його у відповідність із природними циклами. Це допоможе значно покращити рівень енергії та витривалість.

По-друге, зверніть увагу на фізичну активність. Поступово включайте у свою повсякденну діяльність регулярні фізичні вправи. Фізична активність допомагає покращити кровообіг, підняти рівень ендорфінів та зменшити втому.

По-третє, розгляньте можливість змін у харчуванні. Збалансоване харчування з великою кількістю свіжих фруктів, овочів та цільнозернових продуктів може позитивно впливати на рівень енергії та загальний стан організму.

До того ж, важливо визначити причини стресу та навчитися ефективно керувати ними. Практикуйте техніки релаксації, такі як медитація або йога, щоб зменшити рівень стресу та покращити психічне благополуччя.На початок