ВІЛ-інфекція — це страшне захворювання, яке вражає імунну систему людини та пригнічує її функціональну здатність. Це призводить до безпорадності людини перед будь-якими інфекційними збудниками. Враховуючи велику кількість умовно-патогенних бактерій, які живуть на шкірі, у шлунково-кишковому тракті та сечовивідних шляхах, таке зниження захисного бар’єра призводить до виникнення патологічних процесів, з якими імунна система не в змозі боротися.
На жаль, це захворювання може виникати й у дітей різного віку. Найчастіше вірус передається до малюка від хворої матері, яка не знає про інфекцію та народжує дитину вже з контамінованою кров’ю. Ось для чого всім вагітним проводять тести на ВІЛ — ці аналізи дозволяють отримати актуальну інформацію щодо наявності вірусу в крові та вчасно розпочати терапію, щоб врятувати плід від зараження. Ці дослідження проводять у приватних лабораторіях (наприклад, Ескулабі), де вагітна жінка зможе здати аналізи з максимальним комфортом.
Як передається ВІЛ до дитини
Для кожного віку характерні свої шляхи передавання інфекції, які зустрічаються найчастіше:
- Малюки та новонароджені. Вони отримують вірус від матері, яка вже мала інфекцію на момент настання вагітності, заразилася під час неї або відразу після пологів. Так, вірус може проникати крізь гематоплацентарний бар’єр до крові плода або потрапити до неї під час пологів, коли дитина проходить крізь пологові шляхи. Також малюк може отримати інфекцію разом із грудним молоком.
- Діти молодшого віку. Найчастіший спосіб зараження — побутовий або ятрогенний. Дитина може заразитися через контакт із кров’ю хворої людини, через переливання їй крові або проведення маніпуляцій нестерильними інструментами. На щастя, враховуючи постійний розвиток медицини та застосування вдалих захисних стратегій, такий спосіб практично не зустрічається.
- Підлітки. Найчастіше зараження в підлітковому віці відбувається або через наркотичну залежність, або через незахищені статеві контакти.
Найгіршим із погляду майбутнього прогнозу вважається зараження плоду під час вагітності, адже імунна система малюків слабка, і вплив на неї вірусу проявляється швидше, ніж у дітей старшого віку.
Як проявляється ВІЛ-інфекція у дитини
Симптоми патології в дитячому віці можуть включати:
- затримку зростання та розвитку;
- немотивоване тривале підвищення температури;
- збільшення лімфатичних вузлів;
- збільшення печінки та селезінки;
- рецидивну діарею;
- постійний розвиток бактеріальних інфекцій;
- появу ознак грибкової інфекції на слизових;
- анемію.
Типовим проявом ВІЛ у дітей можна вважати рецидивну пневмонію. Це важке захворювання, яке завжди потребує стаціонарного лікування.
Терапія ВІЛ у будь-якому віці полягає в застосуванні антиретровірусної терапії. Вона продовжується пожиттєво, пригнічуючи реплікацію вірусу та профілактуючи появу симптомів.