Як старовинне кладовище у Бердянську «нагадало про себе» місцевим

По материалам ТВ5
12.07.2019 · 12:38 · Просмотров - 4152

В кінці минулого століття в Бердянську старе єврейське кладовище було буквально стерто з лиця землі. На його місці виросли цеха промислових підприємств. Через тридцять років цвинтар нагадав про себе двома надгробними плитами, які були знайдені на околиці курортного міста.

Кілька днів тому директору Бердянського краєзнавчого музею Людмилі Ноздріній повідомили, що на одному зі стихійних звалищ серед купи будівельного сміття знайшли надгробні плити, написи на яких зроблені на івриті. Їх забрали до музею.

Єврейське кладовище з’явилось в Бердянську ще в дев’ятнадцятому столітті, коли місто тільки починало створюватись. Його й нині пам’ятають бердянці, дитинство яких припало на 70 – 80 роки минулого сторіччя. Місцеві кажуть, що цвинтар був як музей під відкритим небом. Перші роботи на ньому розпочали у 1948 році, під час будівництва заводу «Азовкабель», а у 1987-му, після будівництва газосховища, кладовище повністю зникло.

Щоправда, не все потрапило під ківш бульдозера. Деякі надгробні плити місцеві жителі розібрали для власних потреб. Саме так вдалося зберегти надгробну плиту Арона Хавкіна, батька відомого вченого, бактеріолога, імунолога і епідеміолога Володимира Хавкіна, який створив перші у світі вакцини проти чуми та холери.

Зараз же плити з могил старого кладовища періодично знаходять у Бердянську в різних місцях. І музейники сподіваються, що це не останні знахідки з єврейського кладовища.
Новости Бердянска
сегодня, 27 апреля, понедельник
25 апреля, суббота
24 апреля, пятница

Все новости Бердянска