Позичальники заборгували понад 75 млрд грн збанкрутілим банкам

По материалам YouControl
02.05.2023 · 15:07 · Просмотров - 177

Аналітики R&D центру YouControl проаналізували історичні зв’язки збанкрутілих банківських установ. А також дослідили списки позичальників виведених з ринку банків, які й досі не виконали свої зобов’язання з повернення боргів даним банкам. Деталі – в матеріалі


До аналітичної системи YouControl додано дані 18 виведених з ринку банківських установ (станом на 01.04.2023 р.), зокрема ПАТ "Промінвестбанк", АТ "МР Банк", АТ "Златобанк" та ін. Стосовно цих банків загалом внесено 3 629 записів про позичальників, керівників та колишніх акціонерів банку, які мають повернути свої борги згідно з рішеннями суду (найменування юридичної особи або ПІБ фізичної особи, а також єдиний унікальний номер судової справи та суму боргу перед банком). Загальна сума боргу перед збанкрутілими установами складає 75,6 млрд грн.

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) розміщує список осіб, які не погасили у повному обсязі суму боргу, визначену судовими рішеннями, а права вимоги за таким боргом ще не відчужені у процесі ліквідації банку. За інформацією ФГВФО, цей список складений з дотриманням положень статті 6 Закону України “Про доступ до судових рішень” і містить інформацію, оголошену при проголошенні судом судових рішень. На стягнення коштів з недобросовісних позичальників є відповідні судові рішення, що очікують виконання.

Згідно списку найбільше заборгували позичальники “Промінвестбанку”, а саме 44,4 млрд грн. Вдвічі менше “МР Банку” – 23,4 млрд грн. Третю сходинку посів “Златобанк”. Йому заборгували 6,5 млрд грн. Борг в майже 400 млн грн не погасили перед “ВТБ Банком”. А перед банком “Фінанси та кредит” – 368 млн.

Зв’язки з країною-агресором

Чотири  українські банки, сукупна сума боргу яких складає понад 68 млрд грн, мають (або мали) зв'язки із рф, а саме:

  • ПАТ "ПРОМІНВЕСТБАНК", акціонером якого до грудня 2022 року була державна російська корпорація розвитку “ВЕБ.РФ”

  • АТ "МІЖНАРОДНИЙ РЕЗЕРВНИЙ БАНК", 100% акцій якого належать російському ПАТ "Сбербанк Росії".

  • АТ "ВТБ БАНК" – “дочка” однойменного російського “ВТБ Банку”.

  • АТ "БАНК ФОРВАРД", акціонером якого є російський АТ «Банк Русский Стандарт», а бенефіціаром – підсанкційний Рустам Таріко.

Політики та неплатоспроможні банки

Бенефіціаром АТ "Златобанк", який у лютому 2015 року було віднесено до категорії неплатоспроможних, станом на 06.02.2015 року зазначена Олена Якіменко. Вона певний час була одним із топ-менеджерів банку “Форум”, коли той належав одному з найбільших рантьє України – Леоніду Юрушеву.

АТ "БАНК “ФІНАНСИ ТА КРЕДИТ" визнаний неплатоспроможним у вересні 2015 року. На той час понад 97% акцій банку опосередковано належали Костянтину Жеваго – співвласнику залізорудної компанії Ferrexpo, екс народному депутату України.

АТ "МЕГАБАНК" віднесено до категорії неплатоспроможних в червні 2022-го. Понад 68% акцій банку станом на 1 січня 2022 року належало подружжю Олени та Віктора Субботіних. Останній з 2007-го року очолює АТ "Укренергомашини" (до вересня 2021 року – АТ "ТУРБОАТОМ").

У 2022 році також було визнано неплатоспроможним АТ "БАНК СІЧ". Станом на січень 2022-го найбільшими акціонерами є Олег Баланда та Віктор Роздорожний. Вони є ключовими особами групи компаній “Січ”, компанії якої переважно працюють у сфері фінансів, нерухомості та оптової торгівлі.

Станом на 01.01.2020 року акціонером АТ "МІСТО БАНК", зазначений екс народний депутат України, депутат Одеської обласної ради Іван Фурсін. У середині 2000-х Фурсін разом із Дмитро Фірташем згадувалися як співвласники компанії РосУкрЕнерго, яка свого часу була єдиним постачальником газу в Україну.

АТ "АЙБОКС БАНК", ліцензія якого була відкликана у березні 2023 року, належить колишньому депутату Київської міськради Володимиру Дроботу та CEO платіжної системи LEO Gaming, яка спеціалізується на розрахунках за онлайн-ігри та ігрові продукти, Альоні Шевцовій. За даними ЗМІ, банк був задіяний у схемі ухилення від сплати податків грального бізнесу. "Айбокс банк" фігурував у викривальному дослідженні від YouControl Гральний бізнес по-українськи.

Також до рейтингу виведених з ринку банків за сумою неповернутих боргів позичальників, увійшли:

  • АТ "КБ "ЗЕМЕЛЬНИЙ КАПІТАЛ", акціонером якого був екс міністр вугільної промисловості України Віктор Тополов;

  • ПАТ "АКБ "КАПІТАЛ", співвласниками якого станом на червень 2015 року є сини загиблого народного депутата України 2 скликання Євгена Щербаня – Євген та Руслан;

  • АТ АКБ "АРКАДА", близько 75% акцій якого знаходяться у власності Костянтина Паливоди станом на червень 2020 року. У грудні 2022-го двом екс посадовцям банку "Аркада" повідомили про підозру в розтраті коштів на суму 11,5 млн грн.

Перевірка боржників

Серед боржників банків в списках ФГВФО значаться як юридичні, так і фізичні особи. При перевірці фізосіб в аналітичній системі YouControl у лівій боковій панелі меню підсвічується “боржник ФГВФО” та в самому досьє в розділі “Боржники Фонду гарантування вкладів фізичних осіб”. Тож можна переглянути, якому саме банку заборгувано, коли та на яку суму.

Крім того, в досьє юрособи можна переглянути “Судову практику та виконавчі провадження”. Наприклад, ТОВ "Мрія АгроХолдинг" заборгувала за кредитом ПАТ “Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк” 7 млрд грн по справі №921/227/20. В досьє цієї компанії бачимо застереження, що вона перебуває в стані припинення. YouControl показує номер справи та інформацію, що цю справу призначено до розгляду на 10.05.2023 року про покладення субсидіарної відповідальнольності. В меню “Виконавчі провадження” також можна перевірити дату, статус та номер виконавчого провадження. Так, аналітична система підсвічує наявний статус боржника ТОВ "Мрія АгроХолдинг" до ПАТ "ПРОМІНВЕСТБАНК", АТ "КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК" та АБ "УКРГАЗБАНК".

Підсумовуючи

Під час аналізу історичних зв’язків збанкрутілих банківських установ, з’ясувалося, що 4  із них ("ПРОМІНВЕСТБАНК", "МІЖНАРОДНИЙ РЕЗЕРВНИЙ БАНК", "ВТБ БАНК", "БАНК ФОРВАРД"), сукупна сума боргу яких понад 68 млрд грн., що складає більше 90% від загальної суми боргу, мають зв'язки із російською федерацією

Навіть, якщо банк збанкрутував, позичальникам потрібно виплачувати кредит та повернути всю кредитну суму, включаючи відсотки. Загальна сума неповернутих боргів позичальників перед збанкрутілими установами складає 75,6 млрд грн. Ці кошти могли би піти на виплату вкладникам та знизити фінансовий тиск на платників податків і банки-учасники ФГВФО, яким у кінцевому рахунку доведеться компенсувати ці втрати. 

Фонд гарантування вкладів виплачує відшкодування вкладникам із власних коштів. ФГВФО накопичує на своєму рахунку внески банків-учасників Фонду та у разі визнання якогось банку неплатоспроможним спрямовує необхідну суму для виплати гарантованого відшкодування вкладникам цієї установи.

Роман Корнилюк, доктор економічних наук, фінансовий аналітик YouControl: “Виведення з ринку досліджуваних банків особливо не позначилось на стабільності банківського сектору, адже НБУ і Фонд гарантування основну "домашню роботу" з очищення банківської системи вже виконали впродовж найбільш гострої фази банкопаду 2014-2016 років. Неповернуті борги позичальників, які зараз знаходяться в роботі Фонду, – це або невеликі залишки гігантського токсичного портфелю активів, опрацьованого в попередні роки, або ж проблемні портфелі кількох виведених банків під час війни.

Інформація про проблемних позичальників збанкрутілих банків важлива для бізнесу з трьох причин. По-перше, наявність непогашеного боргу перед банком – вагомий сигнал уваги до такого контрагента, який може досі діяти на ринку і наражати на ризик інших партнерів. По-друге, це чи не єдина публічно доступна інформація про неблагонадійних боржників, на основі якої можна удосконалювати власні скорингові моделі (так завдяки цим даним YouControl регулярно калібрує точність індексу Express Analysis Score). По-третє, це чергове нагадування про важливість налагодження системи превентивної KYC-перевірки клієнтів, бізнес-партнерів, надійності банків для уникнення фінансових втрат, зокрема”.Читайте далее

Новини за сьогодні

Статті
На верх