Впевнене зростання: як змінилася зарплата українців за рік

Бердянськ 24
04.07.2023 · 18:25 · переглядів - 430

Work.ua проаналізував зарплати, які пропонували роботодавці шукачам протягом року, фактори впливу на зростання зарплат, а також дізнався про фінансову задоволеність співробітників і плани бізнесу щодо перегляду зарплат у 2023 році.


У дослідженні аналітики опрацювали масив із 218 000 вакансій, розміщених на Work.ua у період з ІІ кварталу 2022 року по ІІ квартал 2023 року, та розглянули зміну зарплат:

  • в Україні загалом;
  • у 10 найбільших містах України;
  • у 9 галузях з найбільшою кількістю вакансій на Work.ua, серед них: «Будівництво, архітектура, дизайн інтер'єру» (плюс деревообробна промисловість), «Готельно-ресторанний бізнес, туризм», «Маркетинг, реклама, PR», «Медицина та фармацевтика», «Послуги для населення та бізнесу», «Роздрібна торгівля», «Сільське господарство», «Транспорт, логістика», «Фінанси, банківська справа та бухгалтерія, аудит».

У вказаних у дослідженні зарплатах зазначено три показники: І квартиль, медіана, ІІІ квартиль. Як вважають дослідники зарплат, ці показники можуть відповідати оплаті праці молодшого спеціаліста (І квартиль), спеціаліста середнього рівня (медіана) і спеціаліста високого рівня (ІІІ квартиль).

Економічні показники та тренди

Перш ніж перейти до дослідження, подивімося, що відбувалося в країні і якою була макроекономічна ситуація протягом останнього року.

За даними Держстату, інфляція за 2022 рік склала 26,6%. НБУ очікує, що у 2023 році інфляція сповільниться до 14,8%, а у 2024 році знизиться до 9,6%.

У травні 2023 офіційний курс долара складав 36,7 грн. При цьому Trading Economics прогнозує зростання курсу до 38,3 грн/дол у 1 кварталі 2024 року.

За даними Пенсійного фонду у березні 2023 року середня зарплата в Україні становила 13 423,28 грн. В Інфляційному звіті згідно з прогнозом НБУ у 2023 році номінальна зарплата в середньому зросте на 21,9%, а у 2024 році на 19,2%.

Війна рф спричинила зростання рівня безробіття в Україні, яке НБУ оцінив у 21,1% у 2022 році. Протягом наступних років на тлі зростання економіки рівень безробіття поступово знижуватиметься: у 2023 році — до 18,3%, у 2024 році — до 16,5%, а у 2025 році — до 14,7%.

Середні зарплати за даними Пенсійного Фонду та у вакансіях на Work.ua

Під час війни середня зарплата зросла на 10%

За даними Work.ua за аналізований період, з ІІ кварталу 2022 року по ІІ квартал 2023 року, який співпадає з повномасштабною війною рф, середня зарплата в Україні зросла на 10% — з 15 000 грн до 16 500 грн. Примітно, що перше підвищення зарплат зафіксовано у лютому 2023 року (+1 000 грн до 16 000 грн), друге — у травні (+500 грн до 16 500 грн). Зростання зарплат спостерігається за всіма квартилями, де відбулись наступні зміни: 

  • І квартиль зростання з 11 000 до 13 000 грн.
  • медіана — з 15 000 до 16 500 грн.
  • ІІІ квартиль — з 20 000 до 23 000 грн.

Темпи зміни зарплат в Україні за рік

Дослідники Work.ua зазначають, що перегляд зарплат у 2023 році відбувся під час переходу ринку праці від роботодавця до шукача, коли кількість пропозицій роботи зіштовхнулась зі зниженням попиту. 

Нагадаємо, під час повномасштабного вторгнення рф ринок праці України впав більше ніж в 10 разів і перейшов до роботодавця. Кількість вакансій на Work.ua скоротилася із понад 100 000 у лютому 2022 року до 6 000 вакансій у березні 2022 року. При цьому конкуренція шукачів зросла у понад п'ять разів, коли на одну вакансію приходило понад 100 відгуків від шукачів. Станом на травень 2023 року ринок праці відновився на 90%, кількість вакансій на Work.ua перевищила 90 000 пропозицій, а конкуренція шукачів вийшла на довоєнний рівень (до 15 відгуків).

 

Де більше пропозицій роботи, там більше зростання зарплати

Аналіз медіани зарплат у географічному розрізі показує, що найбільше зростання відбулось у містах в центрі країни (до +17%) і особливо на заході (до +23%). Фактично там зарплати підтягнулись до рівня півдня і сходу, де оплата праці була дещо вища, ніж в цілому по Україні. Часткове зростання на півночі: Суми (+9%), Житомир (+17%); півдні: Одеса (+7%) та центральному сході: Дніпро (+14%).

Більш жвавий перегляд зарплат на заході та в центрі скоріш за все є наслідком релокації бізнесу та переміщення українців із прифронтових областей подалі від бойових дій в напрямку заходу. Власне, це підтверджує динаміка відновлення ринку праці за областями. Кількість вакансій у центрі України в травні 2023 року перетнула 100% порівняно з лютим 2022 року, а на заході — понад 130%.

Найбільше підвищення зарплат відбулось за І квартилем, подекуди на 20-30%. Це може говорити про те, що роботодавці насамперед подбали про фінансову стабільність більш вразливої категорії фахівців — підтягнули дохід початківців та представників низькокваліфікованих посад.

Зміна середньої зарплати за рік

Зарплата залежить від посади та міста

У десятці найпоширеніших посад в Україні найбільший відсоток зростання середньої зарплати відбувся в офіціантів (+50% до 15 000 грн), кухарів (+33% до 16 000 грн), охоронців (+33% до 12 000 грн) та бухгалтерів (+21% до 17 000 грн). Примітно, що навесні 2023 року за цими посадами спостерігався найбільший приріст вакансій. Дослідники припускають, що такий попит могло спричинити активне зростання малого бізнесу, який збільшував оплату праці для залучення працівників у великій кількості.

Хоч серед водіїв зростання медіани не відбулось, проте серед представлених професій вони отримують найбільшу середню зарплату 22 000 грн.

Зміна зарплат за популярними посадами в Україні

Цікаво, що одне з найбільших в Україні зростань медіани зарплат було за посадою психолога (+80% до 18 000 грн), що показує важливість цієї професії зараз. За час повномасштабного вторгнення в Україні зʼявилися тисячі благодійних організацій, компанії стали піклуватися про психологічний стан співробітників, самі українці виявляють лояльніше ставлення, частіше звертаються до психологів. Високий попит на психологів призвів до стрибка зарплат фахівців.

І звичайно ж вплив міста роботи на розмір зарплати лишається актуальним, але тепер тут мається на увазі не тільки розмір міста, але і його близькість до зони бойових дій та значимість посади.

Середні зарплати на найпопулярніших посадах

 

Вища конкуренція за кандидатів — вище зростання зарплат

Найбільше зростання середньої зарплати спостерігається у галузі «Готельно-ресторанний бізнес, туризм» (+36% до 15 000 грн), «Будівельна промисловість» (+19% до 19 000 грн) та «Роздрібна торгівля» (+17% до 14 000 грн).

Зростання зарплат у цих галузях може свідчити про розвиток малого бізнесу у сфері обслуговування, популяризацію внутрішнього туризму та збільшення попиту на спеціалістів з відновлення і розбудови України через війну. До того ж «Готельно-ресторанний бізнес» і «Будівельна промисловість» належать до галузей, які за кількістю вакансій відновились на понад 100%. Тобто тут ринок праці перенасичений пропозиціями й, щоб підігріти попит, роботодавці підвищують зарплати.

Також спостерігається зростання конкуренції за продавців-консультантів і менеджерів з продажу. Зазвичай таких фахівців бізнес потребує у великій кількості, оскільки вони складають значну частину штату компанії.

Зміна зарплат у найпопулярніших галузях

Примітно, що найвища зарплата серед галузей залишається там, де зростання медіани не відбулось. Зокрема, це «Маркетинг, реклама, PR» (20 000 грн), «Транспорт і логістика» (20 000 грн), а також «Фінанси, банківська справа та бухгалтерія, аудит» (18 000 грн). Ці галузі належать до тих, де відновлення ринку праці менше ніж 75%, тобто кількість пропозицій ще не зовсім задовольнила попит. Вірогідно, підвищення зарплати в цих галузях ще попереду.

Детальніше ознайомитись з дослідженням за галузями у розрізі міст та поширених посад.

 

Що думають про зарплати роботодавці та співробітники

Згідно з опитуванням Work.ua, в якому взяли участь 550 роботодавців, 79% компаній планують підвищення зарплат у 2023 році.

Які ваші плани щодо перегляду зарплат працівників у 2023 році?

Цікавою є думка співробітників щодо зарплат. За даними опитування, в якому взяли участь 1 103 респонденти, лише 11% вважають свою зарплату ідеальною. На противагу їм, 28% опитаних вважають оплату праці категорично невідповідною. Крім того, низька зарплата є найвагомішим фактором, який впливає на рішення змінити роботу, більше ніж вигорання та відсутність інтересу до роботи.

Наскільки ви задоволені розміром своєї зарплати?

Що впливає на ваше рішення змінити роботу зараз?

 

Що буде з зарплатами далі

Попри війну ринок праці України продовжує розвиватись. У 2023 році кількість вакансій встановлює рекорди щомісяця і вже перетнула позначку у 90 000 вакансій — це 90% відновлення. Досягла довоєнного рівня і конкуренція за роботу. Все це свідчить про повернення ринку праці до шукача, коли він обирає де і ким працювати, зважаючи на рівень оплати праці.

Доповнює ситуацію нестача кадрів. Експерти оцінюють дефіцит працездатного населення до 30% у зв'язку з міграцією українців за кордон і мобілізацією до лав ЗСУ. Як видно з опитування, розмір зарплати є важливим аргументом у рішенні звільнитися з компанії чи залишитись. Відповідно, це один із важелів утримання працівників у компанії.

Важливим фактором, який впливає на перегляд зарплат, є насиченість галузі вакансіями. Коли кількість вакансій у галузі досягає довоєнного рівня, роботодавці ще більше зіштовхуються з дефіцитом кваліфікованих кадрів і вдаються до перегляду зарплат.

Оскільки кількість вакансій в Україні продовжує зростати, а зарплата є інструментом не тільки утримання, але й конкуренції за шукачів, скоріш за все роботодавці продовжать перегляд зарплат і надалі. Ймовірно, це відбудеться вже влітку, принаймні останні місяці цей тренд не зупиняється. Враховуючи факт зростання зарплати на 10% і зважаючи на прогнози експертів, можна очікувати подальшого зростання.

При цьому роботодавцям варто усвідомлювати, що зарплата — не панацея. Потрібно дбати й про бренд роботодавця. Зокрема, створювати працівникам комфортні та безпечні умови, проявляти турботу, надавати підтримку, займатись навчанням та розвитком, а також впроваджувати програми з працевлаштування й адаптації ветеранів.

І наостанок: існує певне упередження, що на підвищення зарплати впливає виключно роботодавець і це його зона відповідальності. Проте це двосторонній взаємовідповідальний процес. На перегляд оплати праці може впливати й співробітник, підвищуючи свою кваліфікацію, здобуваючи знання і навички, які дозволять робити більше, швидше чи по-новому, відповідно, збільшуючи прибутковість бізнесу. Для будь-якого роботодавця це ключовий аргумент у підвищенні зарплати такому співробітнику.Читайте далее

Новини за сьогодні

Статті
На початок