Які бувають зубні протези: всі види протезування зубів

Зубні імплантати є природною частиною життя багатьох людей. Протез повертає гарну посмішку після втрати зубів, а також можливість легко пережовувати їжу. Коли зубний протез є відповідним рішенням? Які є варіанти і який вибрати?

Вибір зубних протезів – це доволі індивідуальний процес, який залежить від особливостей та побажань пацієнта. Спеціалісти клініки “Родинна Стоматологія”: https://familydent.ua/protezuvannya-zubiv/ нададуть професійну консультацію та підберуть зубний протез, що оптимально підійде саме вам!

Види зубних протезів

Існує кілька видів зубних протезів – усе залежить від стану ваших зубів.

Знімні зубні протези найчастіше використовують у пацієнтів, у яких відсутній повний комплект зубів. З їхньою допомогою відновлюється жування, поліпшується зовнішній вигляд, а також вони позитивно впливають на мову. У роті вони ніяк не фіксуються, лише між протезом і піднебінням створюється негативний тиск, завдяки якому протез утримується на верхній щелепі.

Якщо цього недостатньо, можна скористатися кремами та гелями для фіксації, які утримують протез на одному місці.

Відомі також часткові заміни з металевим каркасом, так звані скелетні заміни, які використовують у разі втрати одного або декількох зубів. У роті вони фіксуються гнучкими затискачами та гачками за допомогою спеціальних замків.

Матеріали знімних зубних протезів

Найчастіше знімні протези виготовляють із таких матеріалів:

  • акрил,
  • метал,
  • нейлон,
  • самі зуби виготовляються з кераміки або акрилу.

Кожен матеріал зубного протеза має свої сильні та слабкі сторони.

Акрил

Акрил доступний за ціною і має широку колірну гаму, що дає змогу добре адаптувати заміну до вихідного зубного ряду. Недоліком акрилу є його крихкість і пористість – на ньому легко розмножуються бактерії.

Метал

Метал утворює основний каркас усього зубного протеза. Затискні скоби й анкерні елементи, що фіксують протез у роті, також можуть бути металевими. Завдяки високій міцності ця заміна надійна і має тривалий термін служби.

Нейлон

Нейлоновий матеріал міцний і гнучкий. Такі замінники не потребують металу для фіксації, що робить їх гіпоалергенними та придатними навіть для чутливих людей, які страждають на алергію. Недолік нейлону в тому, що він не може передавати навантаження на інші зуби під час жування, що невиправдано напружує ясна, на яких розташований сам протез. У результаті може атрофуватися кісткова тканина під протезом, а також зменшитися висота ясен – протез падає і завдає болю під час носіння.

Знімний протез – найбільші переваги та недоліки

Дійсно, сучасна стоматологія постійно розвивається і рухається вперед, тому навіть класичні протези вже не ті, що були раніше. Однак навіть сучасні протези, як і раніше, є лише знімними предметами. Щоб до них звикнути, потрібен час. Перший час буде дивне відчуття в роті через тимчасово чужорідний протез.

Деякі люди навіть вважають, що штучний протез змінить форму обличчя, але це не так. Згодом більшість пацієнтів звикають до зубного протеза, і середовище порожнини рота адаптується до протеза. У перші тижні рекомендується уникати твердої та липкої їжі, яка може пошкодити штучний протез. Не їжте занадто багато, щоб можна було добре пережовувати їжу. Що стосується мовлення та артикуляції, то також потрібен час, щоб повернутися до нормального стану.

Догляд за протезами

За зубним протезом необхідно доглядати, так само як і за власними зубами. Важливо чистити зубною щіткою і зубною пастою щонайменше двічі на день. Також рекомендується регулярне чищення протеза мийними розчинами й таблетками, а також профілактичні огляди у стоматолога кожні шість місяців. Стоматолог перевірить протез і за необхідності відшліфує і відрегулює його, щоб він був зручним і прослужив якомога довше.

види протезування зубів

Переваги імплантів

Особливим попит мають зубні імплантати, які порівняно з іншими видами замінників мають природний вигляд і виконують усі функції природних зубів. На них можна закріпити незнімний міст, який замінює всю зубну дугу. Незнімні мости, прикріплені до зубних імплантатів, зручніші та стабільніші за звичайні знімні протези, тому з ними можна їсти, жувати та говорити абсолютно природно. Між поверхнею імплантату і кісткою немає м’яких тканин – це міцне з’єднання.

Під час використання звичайного протеза існує ризик втрати кісткової маси в тих місцях, де раніше були зуби. Однак зубні імплантати зростаються з щелепною кісткою, що допомагає зберегти кістки здоровими та неушкодженими. Втрата кісткової маси, яка виникає через використання протеза, може призвести до западання та опущення щік і змінити загальний вигляд обличчя. Вірно також і те, що за звичайного протеза, що виймається з рота, важко їсти певні види їжі.

Читайте більше корисних матеріалів зі світу стоматології у блозі “Родинної Стоматології”: https://familydent.ua/blog/ – тільки актуальна інформація від досвідчених авторів.

Чому фіксований протез – хороший вибір?

Протез, який фіксується на імплантатах, є найкращим вибором у тих випадках, коли це дозволяє ситуація в порожнині рота пацієнта. Імплантати, на відміну від знімного протеза, вставляються в ротову порожнину назавжди та прекрасно замінюють вихідний зубний ряд. Зазвичай людина до них швидко звикає, і неприємне відчуття чужорідного предмета в роті зникає, як і у випадку з нефіксованими зубними протезами. Добре ще й те, що імплантатами можна замінити будь-яку кількість відсутніх зубів, але водночас необхідно перевіряти та враховувати стан своїх кісток. І останнє, але не менш важливе: незнімні протези набагато простіше обслуговувати.

Недоліком незнімних імплантатів можна вважати вищу ціну порівняно зі знімними протезами.