30 років назад на четвертому енергоблоці Чорнобильській атомної електростанції сталася аварія, яка сколихнула увесь світ. В результаті вибуху в атмосферу було викинуто 190 тонн радіоактивних речовин.
Експерти відзначають, що сумарний викид радіоактивних матеріалів в повітря склав 50 млн. Кюрі, що рівнозначно наслідкам вибухів 500 атомних бомб, скинутих в 45 році на Хіросіму. Радіоактивна хмара накрила Україну, Білорусію, Росію, а також Східну і Північну Європу. Загальна площа радіаційного забруднення території склала 130 тис. квадратних кілометрів. 30-ти кілометрова зона навколо станції оголошена «зоною відчуження». Звідси було евакуйовано близько двохсот тисяч осіб. Постраждало близько 2,2 млн. українців, радіоактивно забрудненими стали більше 2 тис. населених пунктів.
У надекстремальних умовах ціною власного життя та здоров’я у боротьбу з атомною трагедією вступили сотні тисяч людей. Були серед них і бердянці. На сьогодні у нашому місті зареєстрований 61 чоловік, інвалідність яких пов’язана із Чорнобильською катастрофою, 168 ліквідаторів аварії, 125 евакуйованих із зони відчуження, 76 дітей, які постраждали від Чорнобильської катастрофи та 20 вдів.
Кожен рік 26 квітня з гіркотою та біллю українці згадують про аварію, трагічні наслідки якої буде відчувати ще не одне покоління. У Бердянську у зв’язку з 30-ми роковинами Чорнобильської трагедії сьогодні пройшов мітинг-реквієм. Представники міської влади та депутатського корпусу, члени громадської організації «Союз Чорнобиль», представники пожежної частини, молодь та мешканці міста зібралися біля пам’ятника жертвам Чорнобильської трагедії, щоб вшанувати пам’ять постраждалих від аварії на ЧАЕС, віддати данину поваги героям-ліквідаторам. Присутні на мітингу згадували пожежних, енергетиків, авіаторів, працівників міліції, військових, шахтарів, медиків, зв’язківців, кухарів, всіх, хто за покликом серця у перші дні прибув до Чорнобиля на ліквідацію аварії. Кожен з них ризикував життям, виконував свою справу самовіддано і свідомо. Вони врятували світ від більш масштабної катастрофи.
“Міська влада вдячна Бердянській міській громадській організації «Союз Чорнобиль» та її керівнику Тетяні Коваленко за активну роботу та патріотичне виховання молоді, яке сьогодні ви проводите. – Сказала під час виступу на мітингу заступник міського голови Юлія Дойнова. – Від імені міського голови та секретаря міської ради дозвольте подякувати усім ліквідаторам та побажати здоров’я та чистого і мирного неба у нашому Бердянську. Вічна та світла пам’ять загиблим”.
У ході мітингу слова подяки ліквідаторам звучали також від депутата міської ради Володимира Безверхого, виступали голова громадської організації «Союз Чорнобиль» Тетяна Коваленко, ліквідатор аварії на ЧАЕС Олександр Калінкін та інші. По завершені присутні поклали квіти до пам’ятника.
Мітинг-реквієм за традицією проходив біля пам’ятника жертвам Чорнобильської трагедії. Його було відкрито 26 квітня 2006 року до 20-річчя Чорнобильської катастрофи на честь самовідданої праці ліквідаторів наслідків аварії та усіх постраждалих за ініціативи громадської організації “Союз-Чорнобиль” та комітету мікрорайону “Нагірна частина” при фінансовій підтримці міської влади. Скульптор — Микола Мироненко. З часом бетонна конструкція почала руйнуватися і у вересні 2015 року було відкрито реконструйований пам’ятник, який представляє виготовлений з металу символічний листок дерева, пошкоджений техногенною катастрофою Чорнобиля та руки людини, які турботливо закривають ці пошкодження. Біля основи скульптурної композиції — стрічка Мебіуса — символ безкінечності. А до 30-ї річниці біля пам’ятника за кошти ліквідатора Володимира Венцева встановлено меморіальну дошку. Оновлений пам’ятник — це данина поваги тим бердянцям, хто ризикуючи своїм здоров’ям та життям брав участь у ліквідації наслідків аварії, кому довелося покинути рідні домівки назавжди.