Інформаційно-ресурсний центр Бердянської РВА відкрився в Києві в травні минулого року. Журналісти «Бердянськ 24» знов завітали на Дорогожицьку 15, щоб дізнатися чи збільшилась кількість звернень за цей час і чи з’явилися нові послуги.
Влітку 2024 року в бердянському хабі на обліку було близько 400 ВПО, зараз їх уже понад 1300. Головний спеціаліст відділу з питань взаємодії з органами місцевого самоврядування Бердянської районної державної адміністрації Ольга Кочкова згадала, що тоді люди приходили не за допомогою, а за спілкуванням зі своїми земляками.
«Перше бажання було приїхати, відчути настрій бердянців, місцевих мешканців, які виїхали. Кожен намагався розказати свою історію, як вони всі виїжджали. У всіх було єдине прохання, як би нам зібратися, поділитися якимсь досвідом. І тут ми завдячуємо моїй колезі Тетяні Олександрівні: вона домовилася з Палацом культури Дарницького району, який безплатно надав нам приміщення, організувала концерт, написала сценарій і зібрала артистів. Прийшли освітяни, наші волонтери. Тобто зібралась дуже велика кількість людей, люди були дуже вдячні. Всі обмінювалися номерами телефонів», – згадала пані Ольга.
Водночас, звісно, людей цікавила можливість отримати гуманітарну допомогу, а також консультації юриста та психолога. Ольга Кочкова розповіла, як змінилися запити бердянців за цей рік.
«Вже немає питань гуманітарних, продуктової якоїсь допомоги. Більше питань, де працевлаштуватись. Першочергово люди намагаються найнятись до бердянців, бо нашим довіри якось більше. Тут різнобічна допомога, але більш вона направлена на психологічну підтримку. Ми співпрацюємо з благодійними фондами. У Києві дуже багато фінансової допомоги тим самим пенсіонерам. Плюс послуги надаються безоплатно», – розповіла Ольга Кочкова.
Навчання цифровій грамотності
Бердянський інформаційно-ресурсний центр співпрацює з благодійним фондом «Омріяна країна». Волонтери допомагають літнім людям опанувати сучасні технології, вчать працювати з комп’ютером і мережею Інтернет.
«Зараз все в Google-формах, онлайн-форми заповнення і люди більш старшого віку не розуміють як це робить. Дуже багато людей вже відвідали тренінги з цифрової грамотності. Завдяки цьому бабусі сидять у всіх телеграм-каналах і вже читають, де летить, куди летить. Вони вже і смайлики шлють, у форматі PDF прикріплюють файли, відправляють. Це на безкоштовній основі й це дійсно дуже добре», – розповіла пані Ольга.
Так само в «Омріяній країні» допомагають скласти резюме для працевлаштування та писати гранти ВПО, які мають бізнес-ідею, але не знають як її реалізувати.
Психологічна підтримка
Пережити складні часи бердянським переселенцям допомагають благодійні фонди «Право на захист» і «Карітас», з якими також співпрацює центр.
«У нас була одна родина, у якій син навчався в Словаччині, і у дитини проблеми пішли з сесією. Дитина сказала все, я покидаю, повертаюсь, ви мене викинули, ви мене виштовхнули. Ну, тобто, дитині там 17-18 років, дитина перший курс, перші складності, батьки тут. І, звісно, підтримки, що мама просто телефонує мало. В мами вже там запас слів закінчився, у тата теж. І от завдяки психологам все вирішили. Є інша родина, теж там діти в Польщі, ну вже дорослі діти, батьки тут самі. І батьки вже в тому віці, коли вони не можуть поїхати до Польщі, діти не можуть приїхати сюди, бо працюють там. І теж зверталися. Є батьки з інклюзивними дітьми. В «Карітас» декілька груп психологів, які займаються з інклюзивними дітьми й батьки дуже задоволені», – поділилася пані Ольга.
Вона наголосила, що людина має можливість сама обрати благодійний фонд, від якого хоче отримати допомогу та психолога, з яким їй буде комфортно працювати.
Грошові виплати
В центрі розповіли, що багато благодійних фондів час від часу надають фінансову допомогу в межах окремих проєктів. Зазвичай вони спрямовані на якусь певну цільову категорію: багатодітні сім’ї, люди з інвалідністю, військові тощо.
Один з таких проєктів був близько чотирьох місяців тому від БФ «Право на захист». Ольга Кочкова зазначила, що виплати отримували лише ті ВПО, які відповідали всім критеріям.
«Не минуло ще пів року з моменту переміщення, не обов’язково з окупаційної території, навіть в межах України. Звісно є вимога, що людина має бути в скрутному становищи. Приносили довідки про отримання пенсій, дивилися середній дохід. Тобто там кожні чотири місяці новий проєкт. І ми в телеграм-каналі повідомляємо», – розповіла працівниця центру.
Дозвілля
Центр разом з партнерами час від часу проводять заходи для дітей та дорослих: майстер-класи, розмовні клуби тощо.
«Ми підписали меморандуми з бібліотеками. У нас тут на районі є бібліотека ім. Котляревського, яка запрошує щотижня безплатно на розмовний клуб з переглядом фільмів. Наприклад, пенсіонери зараз мешкають тут самі фактично, в них немає жодного дозвілля, знайомих. Бібліотеки для них це порятунок. Також є бібліотека ім. Сухомлинського, в якій працює саме онука Василя Олександровича. У них цілий розмовний клуб. Вони зустрічаються, вивчають Сухомлинщину», – розповіла бердянка.
Подарунки та свята
Благодійний фонд «Надія», з яким співпрацює бердянський центр, щомісяця приїжджає на Дорогожицьку з подарунками для наших дітей. Також на всі свята тут проводять заходи для маленьких бердянців з привітаннями та подарунками.
Консультації
В певні дні в центрі приймають вузькі спеціалісти. Щочетверга можна поспілкуватися з Тетяною Пейчевою – представником Бердянської філії Запорізького обласного центру зайнятості. Також тут консультує юрист Олександр Розум. Він допомагає розв’язати питання з пропискою, реєстрацією нерухомості, отриманням різних довідок тощо.
Чому центр потрібен?
Ольга Кочкова зазначила, що бердянський центр став чимось більше ніж гуманітарним хабом. Сюди люди приходять за порадою, підтримкою та просто, щоб поговорити. Вона каже, що з багатьма ВПО дуже зблизились, земляки вітають один одного зі святами, народженням нових бердянців, підтримують тих, хто повернувся з полону. Тож питання доцільності подальшої роботи центру не стоїть.
«Філія як продовження надії. Надія з часом, на жаль, у деяких зникає. Але поки є філія, людям завжди є куди прийти. І вони знають, що саме тут їм будуть раді, що їх тут чекають. Якщо людина сюди приходить з проблемою та не знає як її розв’язати, ми разом шукаємо варіанти. Коли людина приходить з болем, то тут її допомагають як мінімум порадою. Цей хаб 100% потрібен. Тим паче сюди приїжджають голови громад і зустрічаються зі своїми мешканцями. Тобто це не лише наш офіс, а всього Бердянського району», – наголосила співрозмовниця.
Дізнатися про графік прийому спеціалістів, дати видачі гуманітарної допомоги та проведення заходів можна на каналі центру в Телеграмі. Так само там публікують оголошення релоковані з Бердянська підприємці, які шукають працівників.
Хаб знаходиться біля станції метро Дорогожичі (2 хвилини від метро) в житловому будинку за адресою вул. Дорогожицька 15.
Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів