Житло для переселенців. Влада розробляє нові компенсаційні механізми для забезпечення людей нерухомістю

По матеріалам 0629
14.06.2024 · 12:08 · переглядів - 1561

Новий законопроект, який дозволить отримувати житлові сертифікати всім без виключення мешканцям окупованих та прифронтових територій, запровадження мелітопольського експерименту, створення об’єднань для будівництва житла за рахунок сертифікатів - ці та багато інших питань, пов’язаних із житлом для переселенців, розглядала Секція з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих територій Асоціації міст України.

Житло для переселенців. Влада розробляє нові компенсаційні механізми для забезпечення людей нерухомістю
Автори ідеї вважають: якщо люди не можуть користуватися власною нерухомістю на ТОТ, то неважливо - зруйноване житло чи ціле. Фото: 0629

Є добрі новини для тих, хто втратив житло і не має можливості повернутися до себе додому: держава працює над тим, щоб виправити несправедливість, яка склалася зараз, коли мешканці найбільш постраждалих від війни регіонів фактично залишилися без підтримки держави.

Розповідаємо про важливе з того, що почули від учасників конференції.

Пастка від окупантів

Окупанти заманюють українців повертатися на окуповані території. Вони поширюють інформацію про те, що відберуть житло, віддадуть приватну власність українців у інші руки і таким чином фактично змушують людей повертатися в окупацію.

За інформацією міського голови Маріуполя Вадима Бойченка, сьогодні тисячі людей повертаються в окуповане місто, тому що не хочуть втратити те майно, яке у них вціліло.

«Це справжня пастка від окупантів. Вони заманюють людей, а Україна втрачає потенціал, втрачає найцінніше – людей. Повертати їх можливо лише одним шляхом – надаючи людям житло», - зазначив Бойченко, який модерував обговорення.

Мер Каховки Володимир Коваленко додав, що відсутність соціальної державної допомоги на оренду житла також перешкоджає людям залишати окупацію. Особливо людям старше 50 років, яким важко знайти роботу на новому місці, яка б забезпечила гідний рівень заробітної плати. 

«Нам терміново необхідно змінювати державну житлову політику, - зазначив голова Агенції відновлення та розвитку Олександр Солонтай. – Ми розробляли діючу концепцію, виходячи із планів швидкої деокупації українських земель. Зараз очевидно, що терміни деокупації затягуються, відповідно, необхідно змінювати і нашу стратегію. Це перше.

Другий момент – це люди. Нам треба повертати людей. Ми не зможемо перемогти  і не зможемо відновити країну, якщо не будемо цього робити. А для цього треба забезпечувати людей житлом. 

Ну і третій момент, який змушує нас змінювати політику щодо житла – це характер воєнних дій. В 2022 році ми говорили «руйнування як у Маріуполі…» лише про декілька міст. Сьогодні інтенсивність бойових дій така, що у нас кожне місто стає «як Маріуполь», майже кожне місто, через яке проходить фронт, має 100-процентні руйнування. То ми мусимо виходити із того, що люди не зможуть повертатися в такі міста, принаймні, у найближчій перспективі, а значить, треба думати над новими механізмами забезпечення їх житлом в інших регіонах».

Мелітопольський експеримент  і новий законопроєкт

Одна із основних проблем, з якими стикаються переселенці з окупованих територій або з населених пунктів, де ведуться активні бойові дії, - це неможливість виїхати на місце і зафіксувати факт пошкодженого або зруйнованого житла. Тому сьогодні компенсації отримують мешканці виключно деокупованих територій. За даними заступниці міністра Міністерства розвитку громад Наталії Козловської, найбільш активними отримувачами компенсацій є мешканці Харківської області.

Станом на зараз компенсації за пошкоджене майно вже отримали 56820 родин на загальну суму 6,1 млрд грн..

Компенсацію за знищене житло отримали 2915 родин на суму 5,7 млрд грн.. Загалом подано вже 14 тисяч заяв від родин, опрацьовано – 11 тисяч заяв, люди чекають на гроші.

Середня вартість житлового сертифікату, який отримують люди, - 1 млн 700 тисяч грн.

Серед тих, хто отримав сертифікати, немає мешканців Маріуполя або Волновахи чи Бахмуту. Для того, щоб виправити цю несправедливість, уряд разом з ПРООН розробили механізм, який дозволить фіксувати зруйновані будинки за допомогою супутникових знімків. 

«Ми перевірили дієвість такого механізму на прикладі Мелітополя. Із чотирьох заяв ми змогли підтвердити дві. Крім того, ми провели експеримент в Ірпені. Зробили такі знімки для зруйнованих будинків Ірпеня, а потім подивилися, наскільки знімки відповідають реальності. У 88% були співпадіння. Це дуже високий відсоток, тому ми рекомендували уряду застосувати відпрацьований механізм на всіх регіонах України. Сподіваюсь, уряд підтримає, і в найближчий час ми зможемо запустити цей механізм», - сказала заступниця міністра.

Проте є і інша думка щодо такого механізму. Народний депутат Артур Герасімов вважає, що механізм фіксації за допомогою знімків з Космосу допоможе лише у 20% випадків.

«Подивіться на Святогірську громаду. Ми розглядали там супутникові знімки. І там є можливість зіставити їх з реальною ситуацією. Побачили ось що: дивишся на знімок будинку у Світогірську зверху – цілесенький будиночок стоїть, а заходиш всередину – а він випалений весь. Його тільки демонтувати, ремонтувати там нема чого. Тому супутникові знімки вирішать проблему лише частково. Ми ж намагаємось розв’язати цю проблему для всіх переселенців з окупованих територій», - каже Артур Герасимов.

Він і ще 20 його колег-депутатів із трьох депутатських фракцій ВР після довгих консультацій з переселенцями, громадськими організаціями, фондами розробили і вже зареєстрували у Верховній Раді законопроект, який дозволяє вирішити питання з компенсаціями за зруйноване майно для всіх без виключення мешканців окупованих територій або тих, що опинилися в зоні бойових дій.

Ось що депутати запропонували:

1.Відмовитися взагалі від необхідності фото- та відео фіксації руйнувань

2.Відмовитись взагалі від необхідності створення комісії, яка буде фіксувати руйнування на окупованих або фронтовий територіях

3.Визнати всі без виключення будинки, квартири, гаражі, які знаходяться на окупованій територій або в зоні бойових дій, зруйнованими. Логіка така: яка різниця, чи вціліло житло, чи ні, якщо людина все одно не може ним скористатися. Не може повернутися в окупацію. Не може жити під обстрілами. Тому держава визнає право кожної людини, житло якої недоступне, на компенсацію.

4.Родина, яка погоджується на компенсацію, віддає майнові права на житло, що знаходиться на окупованих територіях або в зоні бойових дій, державі.

Це основні пункти. Представники більше ніж 150 міст, які взяли участь сьогодні у конференції, погодилися зі справедливістю такого підходу.

Артур Герасимов стверджує, що в найближчі два тижні парламент ухвалить цей законопроект в першому читанні. Потім почнеться робота над правками. Вона може затягнутися, оскільки, на думку нардепів, правок може бути чимало.

Коаліція сертифікатчиків

Міський голова Тростянця Юрій Бова запропонував об’єднувати володарів майнових сертифікатів для будівництва житла.

Людина, яка отримує гроші на будівництво, де вона буде будувати і як? Без розуміння ситуації, досвіду, без володіння землею це важко зробити. Юрій Бова пропонує діяти організовано.

Уряд має розіслати в усі громади, віддалені від бойових дій (тобто відносно безпечні), листи з проханням надати перелік земельних ділянок, де є газ, вода, електрика і які громада може віддати під будівництво житла. І будувати в таких громадах житло для переселенців за рахунок державних сертифікатів.

Наприклад, Тростянецька громада дуже зацікавлена в тому, щоб туди їхали люди. Тому готова виділяти ділянки під будівництво. Напевно, є і інші міста, зацікавлені в тому, щоб їхні громади підсилювалися.

Тому ця пропозиція була сприйнята схвально. Чи буде вона реалізована – це вже залежить від дій уряду. 

Де гроші брати

Програму компенсацій зруйнованого та пошкодженого майна фінансує не бюджет України, а Світовий банк. Україна, на жаль, зараз власних коштів на фінансування програми не має.

Проте уряд зараз веде перемовини зі Світовим банком про подовження взаємодії в цьому напрямку. Про це повідомила Наталія Козловська.

Окрім Світового банку, Україна веде перемовини  із окремими країнами. За словами народного депутата Ярослава Железняка, українська сторона обговорює можливість участі у фінансуванні житлової програми  з США, Канадою, Японією, Францією, Великобританією  і іншими країнами. 

«Сподіваюсь, будуть позитивні рішення щодо фінансування  і для маріупольців, і для мешканців інших міст, які зруйновані. Крім того, ми працюємо, щоб заморожені гроші РФ також йшли частково на компенсацію зруйнованого житла», - зазначив Железняк.

Тож ми чекаємо на позитивні зміни і справедливе вирішення проблеми компенсацій для всіх, хто постраждав внаслідок російської агресії.
Останні новини Бердянська
сьогодні, 19 липень, п'ятниця 2024
вчора, 18 липень, четвер 2024
17 липень, середа 2024

Всі новини БЕРДЯНСЬКА

На початок