Дистанційне укладання фінансових договорів

Дистанційне укладання фінансових договорів

Європейський союз оновлює та вдосконалює законодавчу структуру щодо дистанційного укладання фінансових договорів зі споживачами на відстані. Враховуючи технічний прогрес, у листопаді 2023 року була ухвалена нова директива, яка замінює галузеву директиву 2002 року. Новий документ містить норми про дистанційні фінансові послуги до Директиви про права споживачів (ДПС). Це зміцнить правове поле, адже країни-учасниці ЄС втратять можливість відступати від правил, окрім випадків, коли це дозволено директивою.

28 листопада 2023 року директиву оприлюднено в Офіційному віснику ЄС. Країни-члени мають два роки на її провадження у своє законодавство. Через пів року після завершення цього терміну, але не пізніше 19 червня 2026 року, зміни набудуть чинності.

Типи договорів, яких стосуватимуться зміни

Оновлені правові норми застосовуватимуться до споживачів, які дистанційно укладають угоди на фінансові послуги, не регульовані спеціальним законодавством ЄС або прямо виведені з-під його дії. 

До таких послуг належать, зокрема, зворотна іпотека (не підпадає під Іпотечну директиву), деякі види заощаджень та депозитів, а також кредитування через краудфандингові платформи.

Які правила зі скасованої директиви діятимуть надалі? 

Велику кількість положень з оригінальної директиви 2002 року перенесено до ДПС із деякими змінами. Перш за все це стосується вимог до інформації, що надається перед укладанням договору.

Додано нові вимоги, наприклад, обов'язкове нагадування про право розірвати договір, якщо споживач отримав інформацію менш ніж за добу до набуття договором чинності. Також прийнято нову багаторівневу структуру умов договору: основні відомості подаються на першому рівні, а додаткові деталі можна переглянути, перейшовши за посиланням в документі.

Нові зобов'язання для дистанційних фінансових послуг

Дистанційні фінансові послуги регулюватимуться додатковими нормами, окрім вже викладених у ДПС. Клієнти отримають право на роз'яснення умов фінансових послуг до їх оформлення. Після укладення договору клієнти зможуть вимагати спілкування з реальним працівником замість автоматизованих систем, як-от чат-ботів. 

Також передбачений захист від «темних паттернів», що заважають споживачам ухвалювати зважені рішення та правильно оцінювати фінансові наслідки послуги. Важливою зміною є обов'язкова наявність функції відмови від послуги прямо на сайті чи у застосунку, яка спрощуватиме процес розірвання договору.На початок