Як зберегти зір, постійно працюючи за комп'ютером

Як зберегти зір, постійно працюючи за комп'ютером

Професії у сфері діджитал та IT вважаються найзатребуванішими на ринку праці. Сьогодні чи не кожен, прагнучи перспективного майбутнього у сучасних реаліях, обирає для себе професії саме у цих сферах. Головною особливістю праці фахівців діджиталу та IT є постійна робота за комп’ютером. Це, безумовно, зручно: за комп'ютером (ноутбуком чи планшетом) можна виконувати задачі та працювати над проєктами з будь-якої точки світу. Але є і один суттєвий мінус — постійна робота за комп’ютером шкодить очам і може призводити до погіршення гостроти зору.

В магазинах оптики доступні окуляри, лінзи та зору та інші способи корекції, тому люди навіть із суттєвими вадами зору сьогодні можуть бачити бездоганно. Але переоцінити значущість хорошого природного зору неможливо — його потрібно цінувати та берегти. Далі ділимося порадами щодо того, як зберегти/захистити зір, постійно працюючи за комп’ютером.

Захисні окуляри для комп’ютера

Один із факторів негативного впливу на очі під час роботи за комп’ютером — це шкідливе синє світло від моніторів цифрових пристроїв. У великій кількості це світло шкодить незахищеній поверхні ока, а особливо якщо такий вплив регулярний. Чим сучасніший монітор, тим менше шкідливого світла він випромінює. Більш того, у деяких пристроїв є спеціальна функція в налаштуваннях монітора, що дозволяє фільтрувати проміння шкідливого спектра. Але це далеко не про всі гаджети і це не виключає потреби у додатковому захисті очей.

В магазинах оптики можна придбати комп’ютерні окуляри, що мають оптичні лінзи з захисним покриттям. Таке покриття блокує синє світло і не дає йому сягати поверхні рогівки. Можна замовити виготовлення комп’ютерних окулярів з бажаною оправою та лінзами за власним рецептом (з необхідною діоптрійністю). Якщо ж вам не потрібна корекція зору, то ви можете вибрати окуляри-нулівки без оптичної сили.

Дистанція між очима та монітором

Організуйте своє робоче місце таким чином, щоб між вашими очима та монітором комп’ютера була відстань мінімум 40 сантиметрів. Не рекомендується сидіти надто близько або надто далеко від монітора. Також важливо, щоб комп’ютер був саме рівні очей (погляду). Тобто працюючи, ви повинні дивитися перед собою, а не вверх чи вниз. Це важливо не лише для зору, але й для правильної постави. 

Щогодинні перерви

Навіть якщо ви працюєте над супертерміновою задачею, постарайтеся знаходити час для коротких перерв. Бодай 10-15 хвилин щогодини вистачить, щоб зняти зорову напругу і дати очам розслабитися. Під час цієї перерви ви можете піти зробити собі кави, встати і трішки пройтися, подивитися у вікно, загалом робити що завгодно, аби тільки не за комп’ютером (чи смартфоном). 

А щоб проводити ці перерви з максимальною користю для зору, можна робити гімнастику для очей. Ця гімнастика є дуже простою і швидкою, але при цьому добре знімає напругу очних м’язів. Вона складається з кількох вправ:

  • 1 хвилину швидко переводьте погляд зліва-вправо;
  • 1 хвилину швидко переводьте погляд зверху-вниз;
  • 1 хвилину рухайте очима по колу за годинниковою стрілкою;
  • 1 хвилину рухайте очима по колу проти годинникової стрілки;
  • 1 хвилину швидко кліпайте, закриваючи повіки 2-3 секунди.

Зауважте, що вправи потрібно виконувати тільки очима, голова при цьому повинна бути у фіксованому положенні.

До офтальмолога — мінімум один раз на рік

Якщо ви постійно працюєте за комп'ютером, то ви перебуваєте в групі ризику по зору. Саме тому щорічні візити до офтальмолога у вашому випадку є необхідністю. Ці візити є профілактичною мірою, що дозволить слідкувати за динамікою вашого зору і вчасно діагностувати будь-які проблеми.

 На початок