В стінах мерії відбувся круглий стіл з популяризації української мови. Представники влади та громадськості обговорили виконання Законів України в Бердянську. Побічно зачепили тему виконання міської програми “Розвитку та функціонування української мови на 2017 – 2020 роки”.
9 листопада в Україні відзначають День української писемності та мови. Напередодні цього Дня в мерії відбувся круглий стіл, на якому обговорили реалізацію Закону України “Про освіту”, про мовні квоти на телебаченні в Бердянську.
За інформацією заступника міського голови Юлії Дойнової в Бердянську 13 з 14 дитячих дошкільних учбових закладів — україномовні. В 8-ми школах учбовий процес повністю україномовний, в 7-ми школах викладають на російській мові. За словами начальника відділу освіти Володимира Липського — в Бердянську виконується закон “Про освіту” і через 4 роки в усіх освітніх закладах з 5 — по 12 клас навчання відбуватиметься українською мовою.
В цьому контексті варто відзначити, що Законом “Про освіту” передбачено навчання на іноземній мові виключно для національних меншин. Тобто, через 4 роки, діти, які підуть до першого класу, матимуть змогу навчатись перші чотири роки російською чи іншою іноземною мовою, виключно в тому разі, якщо вони я є представниками тієї чи іншої національної меншини. Українці мають навчатись державною мовою.
В Україні набув чинності і Закон про мовні квоти на телебаченні. В Бердянську функціонують два телеканали — комунальний і приватний. Комунальне телебачення до впровадження Закону більшість ефірного часу заповнювала україномовним контентом. Останнім часом приватне телебачення також почало транслювати сюжети українською мовою. З наступного року на “ТБ-Бердянськ” планують запустити спеціальний проект з популяризації державної мови, розповіла начальник прес-служби мерії Ірина Єгорова.
З вищенаведеного видно, що Закони України в Бердянську виконуються. Що ж до програми “Розвитку та функціонування української мови на 2017 – 2020 роки” ситуація дещо інша. Нагадаємо, програму було затверджено в квітні. Цьому передували круглі столи, збирались пропозиції від громадськості і головною тезою, яка постійно лунала, як від представників влади, так і від громадських активістів, щоб програма не перетворилась на ще один документ, який затверджується заради самого факту прийняття.
В програмі прописано чимало заходів, які торкаються різних сфер суспільного життя. Частина з них дублює нещодавно прийняті Закони України. Під час круглого столу в мерії, голова міського осередку Всеукраїнського товариства “Просвіта” Володимир Пилипенко наголосив, що в Бердянську необхідно створювати україномовне середовище. Затверджена в квітні програма частково може створити необхідні умови, однак окрім цієї програми необхідно розробити й затвердити інші проекти. Але до цього, поки що, далеко, адже й існуюча програма не виконується належним чином.
Програма розрахована на три роки й передбачає чимало заходів (їх перелік налічує 11(!) сторінок). Детальніше ознайомитись з ними можна тут
Як влада створює україномовне середовище можна переконатись звернувши увагу на зовнішні рекламні носії, нові зупинки громадського транспорту,літні культурно-масові заходи, які організовує КП “Аншлаг” і так далі.
В програмі зазначається, що звіт про її виконання має виконуватись щоквартально. Минуло 6 місяців з моменту її затвердження, однак офіційного звіту так і не відбулось. Не виключено, що представники влади спробують видати круглий стіл в мерії від 8 листопада за звіт по програмі…
Позитивним моментом, який варто відзначити, – це розробка україномовних екскурсій в музеях міста. Заслуговує на схвальні відгуки і діяльність міського відділу культури, який за останні три-чотири роки суттєво осучаснив і підвищив рівень культурно-масових заходів. Творчі колективи міста до державних свят готують вражаючі патріотичні номери. В міських бібліотеках відбуваються тематичні виставки, зібрання та інші акції з популяризації творчості українських письменників — як класиків, так і сучасників. Основним науковим і культурно-освітнім осередком міста залишається Бердянський державний педагогічний університет.
Представники громадськості проводять курси української мови для дорослих. Вчителі-волонтери двічі на тиждень проводять заняття в центральній бібліотеці та біблотеці №7.
Бердянськ не залишається осторонь загальнодержавних процесів. Суспільство поступово звільняється від пережитків радянщини. Тому дуже хотілося б, що міська влада не залишалась осторонь цього руху і реальними справами, а не декларативними програмами і красномовними заявами, підтримувала українізацію Бердянська. Від цього залежить яким буде майбутнє нашого міста і нашої держави.