Рада не включила до порядку денного законопроекти Зеленського про вибори

22.05.2019 · 14:29 · Просмотров - 1272

Верховна Рада не включила до порядку денного законопроекти президента Володимира Зеленського про зміну виборчого законодавства, яка передбачувала відміну «мажоритарки» та введення закритих партийних списків

Що передбачає законопроект Зеленського?

Текст законопроекту Зеленського (№ 10 319) оприлюднено на сайті Ради.

Автори законопроекту наголосили, що наразі впровадити на виборах народних депутатів України пропорційну систему з відкритими партійними списками, проголосувати за яку під час своєї інавгураціїної промови закликав Володимир Зеленський, немає можливості, повідомляє НВ Україна.

На думку авторів, впровадження відкритих списків вимагає кардинальних змін в системі адміністрування виборів, зміни форми і змісту виборчих бюлетенів, роз’яснювальної роботи серед виборців про особливості системи,

 - Саме тому застосувати пропорційну систему з відкритими списками на позачергових виборах народних депутатів України, які мають відбутися протягом 60-денного терміну з дня опублікування Указу Президента України про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України, практично неможливо, — йдеться в записці.

У законопроекті наголошується, що пропорційна виборча система із закритими партійними списками і невисокий виборчий бар'єр дозволить забезпечити оновлення політичних еліт, врахувати регіональні інтереси при формуванні державної політики.

Рада провалила президентські законопроекти

Однак, обидва президентські законопроекти про зміни до виборчої системи на парламентських виборах і щодо державних закупівель на період виборів не були включені навіть до порядку денного сесії.

За те, щоб включити до порядку денного проект змін до деяких законів у зв'язку зі зміною виборчої системи для виборів народних депутатів України 10319, а також альтернативний проект 10319-1 проголосувало 92 депутати при 226 необхідних, повідомляє LIGA.net.

Проектом пропонувалося скасувати мажоритарну і проводити вибори тільки за пропорційною системою, за закритими партійними списками. Прохідний бар'єр планувалося знизити з 5% до 3%.

Також Рада не включила до порядку денного президентський проект змін до закону про держзакупівлі. За проголосували 127 депутатів при 226 необхідних.

Під час тривалих виступів більшість депутатських фракцій та груп, а також депутати-мажоритарники різко розкритикували законодавчу ініціативу Володимира Зеленського. Деякі з нардепів назвали такі дії президента спробою узурпування влади, та закидали йому невиконання його обіцянкі щодо запровадження відкритих списків на парламентських виборах.

Заклики громадянських організацій

Слід також зазначити, що у своїй сьогоднішній заяві активісти руху Чесно і організації Центр UA закликали народних депутатів не підтримувати зміни до виборчого законодавства, якими передбачено скасування мажоритарної системи і закриті списки, повідомляє НВ Україна.

 - Ми переконані, що введення будь-якої іншої системи на позачергових або чергових виборах означатиме зраду очікувань виборців як 302 народних депутатів, які підписалися під коаліційною угодою 2014 року, так і зраду очікувань виборців новообраного президента Володимира Зеленського, який обіцяв відкриті списки, — відзначили представники громадскості.

В Чесно підкреслили, що обраний за правилами закритих списків і зі зниженням прохідного бар'єру парламент буде не тільки мати труднощі з формуванням коаліції і ухваленням реформаторських рішень, але і «стане територією внутрішньопартійної диктатури».

 - Перехід на закриті списки і надання партіям імперативного мандата виглядають як відверта картельна змова політичних еліт для збереження себе у владі, — заявили активісти.

Вони закликали нардепів не ставати учасниками змови, яка «може перекреслити надії громадян на формування підзвітного представницького органу влади».

В Чесно додали, що президент і парламентарії мають знайти спосіб провести наступні парламентські вибори за пропорційною системою з відкритими регіональними списками.

 - Це можливо тільки за умови ухвалення проекту Виборчого кодексу № 3112−1 або проекту закону Про вибори народних депутатів України № 7366−3 і проведення чергових парламентських виборів в останню неділю жовтня 2019 року, — резюмували там.

Запровадження пропорційної системи з відкритими регіональними списками було передвиборною обіцянкою переважної більшості фракцій Верховної Ради восьмого скликання і зобов’язанням коаліційної угоди, під якою підписалися 302 народних депутати.

Публічно закликав прийняти «багатостраждальний Виборчий кодекс» і ввести відкриті списки й Володимир Зеленський під час своєї інавгурації.

Представник Зеленського в Раді прокоментував провальне голосування за закон про зміну виборчої системи

Дострокові вибори до Верховної Ради можуть пройти і за старим законом, якщо нардепи відмовляються вносити зміни в закон про вибори, заявив представник президента Володимира Зеленського в парламенті Руслан Стефанчук.

 - Якщо Верховна Рада не змінить, то у нас немає іншого варіанту, тому що президент наділений тільки правом законодавчої ініціативи, але не ухваленням законів, - сказав він журналістам, пише НВ Україна.

Стефанчук заявив, що подальші кроки Зеленського після провального голосування за його ініціативи будуть обговорюватися.

 - У нас є кілька планів, але вони залежали від того, яка буде реакція Верховної Ради. Ми реакцію отримали, далі ми будемо вибудовувати нашу тактику за планом А, Б або С які у нас є, - резюмував він.

Читайте нас в Telegram


Читайте далее

Новости за сегодня

Статьи
На верх