Падіння ВВП України в квітні поглибилося до 12% в річному вираженні з 4,5% у березні
Про це повідомив в Facebook Сергій Ніколайчук, голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU, колишній заступник міністра економіки.
Оцінка ґрунтується на опублікованих минулого тижня даних Держстату.
Ніколайчук відзначив, що пасажирські перевезення фактично зупинилися, поглибилося падіння в промисловому виробництві, торгівлі та вантажному транспорті. Тільки сільське господарство залишалося стійким до кризових явищ.
– У квітні падіння промислового виробництва поглибилося до 16,2% р/р (з 7,7% рік до року (р/р) у березні), а сезонно-скоригований обсяг виробництва знизився на 6,0% м/м. Результати квітня визначалися різким падінням видобутку вугілля та залізної руди (на 35% р/р та 16% р/р відповідно), виробництва металургії (на 30% р/р) та товарів інвестиційного призначення та довготривалого використання. Наприклад, виробництво текстилю, машин та меблів скоротилося на 30−40% р/р. Тим часом фармацевтична та хімічна галузі продовжували демонструвати високі результати, збільшивши обсяги виробництва на 17,1% р/р та 6,5% р/р відповідно. У квітні роздрібна торгівля знизилася на 23% р/р (порівняно з 6,1% р/р у березні). Оптовий товарообіг продовжував знижуватися — на 4., 0% р/р у січні-квітні (2,8% р/р у першому кварталі 2020 року). У січні-квітні падіння пасажирообігу поглибилося до 39,6% р/р (з 18,8% у першому кварталі 2020-го). Перевезення вантажів зменшилося на 18,2% р/р (порівняно з падінням на 14,9% р/р у першому кварталі 2020-го), — написав він.
ICU оцінює падіння пасажирообігу у квітні приблизно на 96% р/р. Роздрібний товарообіг обмежувався забороною на торгівлю некритичними товарами та підтримувався попитом на продукти харчування, засоби гігієни, ліки та медичні прилади. Показники оптової торгівлі та вантажоперевезень не змінилися настільки різко порівняно з показниками першого кварталу 2020 року, залишаючись відносно стійкими до впливу карантину.
Ще кращу стійкість виявило сільське господарство, де скорочення виробництва тваринництва в січні-квітні скоротилося до 1,4% р/р (з 1,8% р/р у першому кварталі 2020 року). Такий результат визначався відновленням виробництва птиці та яєць через скасування експортних обмежень для вітчизняних виробників, додав Ніколайчук.
В ICU вважають, що квітневі показники стануть локальними мінімумом для української економіки.
– Ділова активність відновлюється, про що, власне, свідчать такі високочастотні показники, як виробництво електроенергії, масштаби переміщень українців пішки та автомобілями, кількість вакансій тощо. Але «розморожування економіки» все ще сильно стримується обмеженнями на громадський транспорт та іншими заходами соціального дистанціювання. У подальшому ми очікуємо, що провідна роль у генеруванні економічного спаду перейде від обмежувальних заходів до пригніченого попиту. Втрати доходів споживачів та підприємств у поєднанні з їх обережною поведінкою на тлі обмежених фіскальних стимулів і загрози «другої хвилі» коронавірусу стануть на заваді швидкому відновленню. У результаті, ми очікуємо падіння ВВП у другому кварталі 2020 року приблизно на 10% р/р, – написав Ніколайчук.
За даними Держслужби статистики України, ВВП країни скоротився на 1,5% за підсумками першого кварталу. У Нацбанку України прогнозують, що пік скорочення припаде на другий квартал (на 11%). Згідно з прогнозом МВФ, за підсумками року ВВП України може скоротитися на 7,7%.