В опалювальному сезоні 2021−2022 років українцям не загрожує різке підвищення сум у платіжках. Тарифи на газ зафіксовані на рік, на електроенергію знижені, а вартість опалення і гарячої води повинна залишитися на рівні минулого року
Газ
В Україні більше року тому відкрився ринок газу для населення. Споживачі можуть вільно змінювати постачальників, порівнюючи умови різних тарифних планів, які вони пропонують. Головними гравцями ринку газу для населення є газзбути олігарха Дмитра Фірташа, які працюють під брендом Твій Газзбут, і Газопостачальна компанія Нафтогаз України («дочка» Нафтогазу). До кінця квітня наступного року більшість побутових споживачів будуть отримувати газ в рамках річних контрактів, але постачальники пропонують також місячні і сезонні тарифи (на опалювальний сезон).
Річні фіксовані ціни на газ в жовтні коливаються від 7,80 до 16 грн за кубометр. Базові річні тарифні плани не змінилися і залишаються більш вигідними, ніж місячні. Більшість компаній встановили ціни до 9 грн за кубометр. Найнижчі ціни пропонують Агросинтез Трейдинг (7,80 грн за кубометр), Евода Трейд КП Луцькводоканал (7,88 грн за кубометр), Черкасигаз Збут і Уманьгаз Збут (7,89 грн за кубометр), а також Газопостачальна компанія Нафтогаз України (7,96 грн за кубометр). Найвищі цінники на газ — 13,5 грн за кубометр — встановили Чернівецька обласна енергопостачальна компанія, Житомирська обласна енергопостачальна компанія і Херсонська обласна енергопостачальна компанія.
Інфографіка: gazpravda.com.ua
Електроенергія
З 1 жовтня в Україні почали діяти нові ціни на електроенергію для населення. Для домогосподарств, які споживають до 250 кВт-год на місяць, новий тариф становить 1,44 грн за кВт-год, тобто на 24 копійки дешевше, ніж раніше. За даними Міненерго, тариф знижено для 80% населення України. Для всіх інших він залишиться таким же — 1,68 грн за кВт-год.
«Завдяки розробленій Міністерством енергетики фінансовій моделі покладання спеціальних обов’язків (ПСО) державні виробники електроенергії, НАЕК Енергоатом і ПрАТ Укргідроенерго, які забезпечують виконання спецобов’язків, отримали право продавати весь обсяг своєї продукції на ринкових умовах. За рахунок отриманого доходу державна генерація компенсуватиме різницю між тарифами для населення і ринковою ціною електроенергії», — заявили в Міненерго.
У відомстві запевняють, що тарифи на електроенергію не будуть підвищуватися протягом опалювального сезону.
Опалення та гаряча вода
З цього року тарифи на опалення встановлює місцева влада, а не енергорегулятор. Крім того, 20 травня закінчився термін дії режиму спецобов’язків (ПСО). Це означає, що Кабмін більше не визначає ціни і умови отримання газу підприємствами теплокомуненерго для виробництва тепла. Виробники повинні самостійно вибрати постачальника і укласти з ним контракти.
НАК Нафтогаз України підготував трирічний договір на поставку газу для виробників теплової енергії. З червня 2021 року і протягом 13 місяців довгострокова ринкова ціна складе 7,42 грн за один кубометр (з ПДВ, але без врахування тарифу оператора газотранспортної системи). Ціни в наступні періоди (з 1 липня 2022 року і з 1 липня 2023 року) будуть проіндексовані.
Станом на 23 вересня Газопостачальна компанія Нафтогаз Трейдинг отримала заявки для підписання трирічних угод про постачання газу від 68,6% виробників тепла, які отримували від НАК газ у попередньому опалювальному сезоні. Однак у 50 великих підприємств ТКЕ, які надають послуги з централізованого опалення у великих містах, досі немає контрактів на поставку газу, відзначали в НАК.
Представники місцевої влади неодноразово критикували умови, за якими Нафтогаз пропонує газ виробникам тепла, і попереджали, що тарифи в цьому опалювальному сезоні зростуть на 30−40%. 30 вересня уряд, Офіс президента, місцева влада і Нафтогаз підписали меморандум про врегулювання проблемних питань у сфері теплопостачання, щоб уникнути підвищення тарифів на тепло і гарячу воду в цьому опалювальному сезоні.
«Ми розуміємо, що бюджети частини громад не зможуть в повній мірі самостійно покривати частину витрат підприємств теплопостачання для забезпечення їх безперебійної роботи та незмінності тарифів. Тому з боку держави передбачається субвенція громадам з незадовільним індексом податкоспроможності вже з четвертого кварталу цього року. Також в меморандумі чітко визначено, що для незмінності тарифів у 2022 році держава передасть і спрямує до місцевих бюджетів податок з доходів фізичних осіб в розмірі додатково 4%, тобто це не менше 11 млрд грн, як зазначав президент. Крім того, акциз з пального в розмірі 13,44% так само буде залишено для місцевих бюджетів у 2022 році, аби вони могли підтримати комунальних виробників тепла», — заявив глава уряду Денис Шмигаль.
Згідно з меморандумом, ціна газу для виробництва тепла для населення складе 7,4 грн за кубометр, для бюджетних установ — 13,6 грн за кубометр. За словами мера Львова Андрія Садового, місцева влада домоглися також заборони на безакцептне списання коштів з рахунків теплопостачальних підприємств.