Тепер людину можуть засудити до 7 років ув’язнення без її присутності в суді, заборонити викладати, а також конфіскувати майно
Державна дума російської федерації одноголосно ухвалила новий пакет законів щодо «іноземних агентів», який суттєво розширює перелік підстав для внесення громадян до відповідного реєстру, а також вводить нові форми переслідування. Про це «Бердянськ 24» дізнався з телеграм-каналу голови Держдуми Вячеслава Володіна.
Відтепер «іноагентами» визнаватимуть не лише осіб, які отримують фінансування з-за кордону, а й тих, хто:
- сприяє виконанню рішень міжнародних організацій, у яких не бере участі рф;
- співпрацює з іноземними державами у спосіб, що загрожує безпеці Росії;
- залучає людей, зокрема неповнолітніх, до збору інформації, що може бути використана у військових цілях проти рф.
Новий закон забороняє іноагентам викладати, займатися просвітницькою діяльністю, а також отримувати муніципальну підтримку, зокрема у вигляді грантів, пільг чи іншої допомоги.
Особливо небезпечним нововведенням є можливість заочного кримінального судочинства – тобто без участі обвинуваченого, якщо особа перебуває за кордоном і її дії визнаються загрозливими для безпеки рф. Це стосується понад 20 статей Кримінального кодексу рф, зокрема:
- дискредитація армії,
- виправдання тероризму,
- заклики до санкцій,
- співпраця з іноземними організаціями.
Покарання – до 7 років позбавлення волі, з конфіскацією майна, якщо дії іноагента вважаються корисливими або виконаними «по найму».
У пояснювальній записці вказано, що нові закони спрямовані на «захист суверенітету» та «протидію іноземному втручанню».
Як це впливає на окуповані території України:
- тепер будь-хто, хто співпрацює з українськими чи міжнародними організаціями, може бути оголошений іноагентом навіть без іноземного фінансування;
- вчителі, які не підтримують російську програму, можуть бути усунуті від викладання.
- українські журналісти, які працюють під прикриттям або дистанційно, ризикують потрапити під заочне кримінальне переслідування.
- родичі українських військових чи переселенців, які залишилися в окупації, можуть потрапити під підозру за «збір відомостей».