В Україні чоловіки від 18 до 60 років вважаються військовозобов'язаними під час воєнного стану і не можуть покидати країну. Виключення з правил передбачені законодавством, і одним із них є реєстрація в системі Шлях
Під час загальної мобілізації та воєнного стану волонтери та деякі компанії отримують право на виїзд за кордон для перевезення відповідних грузів. Проте, система слабко контрольована і має кілька недоліків, які дозволяють чоловікам незаконно виїжджати з країни.
Як повідомив NV заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач, уряд проводив консультації з ОВА та волонтерами, щоб визначити, які покращення варто внести в законодавство, щоб підвищити контроль, проте не заважати волонтерській діяльності або не створювати проблеми із доставкою допомоги з-за кордону.
Які зміни заплановано в роботу системи Шлях
«Наша мета — обмежити можливість використання механізму корупційним шляхом та загалом удосконалити процедуру. Звичайно, важливо також не зарегулювати цей механізм, створивши перешкоди для діяльності волонтерів», ― пояснив він.
Міністерство вже зверталося до деяких волонтерських організацій для обговорення пропозицій та напрацювання спільних позицій та до обласних адміністрацій.
На основі напрацювань планують змінити постанову про правила виїзду за кордон.
1. Розмежування повноважень ОВА та Міністерства залежно від категорій вантажів
Наразі не існує жодного розмежування щодо категорій вантажів, заяви на які приймають ОВА чи Міністерство. Це може бути як вантаж для ЗСУ, так і продукти харчування для населення.
Відтак, військовою гуманітарною допомогою буде займатися Міністерство. Для обласних адміністрацій змін в цьому питанні не пропонується — до них подавати заяви щодо «гуманітарки» для населення, а також військових.
Однак, щодо звернень до ОВА додадуть принцип територіальності ― так не вийде подати заяву відразу в кілька ОВА і Міністерство.
2. Одна процедура і терміни розгляду заяв.
Наразі законодавство не передбачає чітких вимог до заяви. Також не визначена процедура та строки її розгляду. Натомість уряд пропонує затвердити чітку форму заяви в електронному вигляді, куди входять додати, які мають посвідчуватись КЕПом та підтверджуватись документами щодо мети виїзду.
«Зараз волонтери можуть чекати кілька місяців на розгляд заяви. Запропонована нами процедура має обмежити термін до розгляду і внесення водія до Шляху у 14 днів», ― підкреслив чиновник.
3. Скоротити термін перебування чоловіка в системі Шлях і запровадження ефективного контролю.
Наразі чоловіки знаходяться в систему 6 місяців, і якщо вони не повертаються в Україну, розшукувати їх почнуть через півроку після виїзду,
Систематичний контроль допоможе встановлювати, чи чоловік взагалі повернувся з-за кордону, а також дозволить ефективно протистояти зловживанням окремими організаціями.
Як оформити виїзд системою Шлях
Для перетину кордону потрібне обґрунтування від організацій, установ, які збирають або передають гуманітарну допомогу, медикаменти, військових, правоохоронних органів, військових адміністрацій, медичних закладів, підрозділів ЗСУ, НГУ або інших формувань, які потребують допомоги.
Це обґрунтування має міститися у листах від будь-якого з таких органів, підприємств, установ, організацій, закладів:
- військових, правоохоронних органів;
- військових адміністрацій;
- медичних закладів;
- відправників чи отримувачів гуманітарної допомоги.
Для отримання такого дозволу необхідно звернутися з листом до Міністерства або ОВА на електронну адресу.
Після ухвалення рішення Держприкордонна служба отримує від них лист із відповідною інформацією.