Чи визнає Україна освіту, здобуту в окупаційних закладах? Як, покинувши ТОТ, дитині продовжити навчання в українській школі? Чи можуть абітурієнти з російськими атестатами вступати до наших ВИШів? Про це «Бердянськ 24» розповів наш земляк, експерт та аналітик Центру громадянської просвіти «Альменда» Олег Охредько.
24 березня 2024 року набув чинності закон №3482-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо визнання результатів навчання осіб, які проживали на тимчасово окупованій території України». Передбачається, що молодь з ТОТ зможе пройти оцінювання та підтвердити свої знання та навички або вступити до українських закладів освіти на скорочений термін навчання й за спрощуною системою.
Очільник Міністерства освіти й науки Оксен Лісовий, під час години запитань до уряду у Верховній Раді, зазначив, що наразі відбувається доопрацювання закону. Він розповів, які спеціальності, здобуті на ТОТ, Україна точно не визнає.
«Положенням передбачено визначення переліку спеціальностей, які не будуть визнаватися в Україні. Тобто це спеціальності, які стосуються… там військові спеціальності, правничі, кібербезпека, державна безпека, богослов’я. Все інше визнаватися буде. Не визнаються результати навчання також на магістерському рівні відповідно за тими спеціальностями, які я назвав, – зазначив Лісовий.
Щоб дізнатися як зараз отримати освіту дітям, які певний час навчалися в окупації та виїхали з ТОТ, ми звернулися до експерта Центру громадянської просвіти «Альменда» Олега Охредько.
Чи визнає Україна документи про освіту, здобуту в окупаційних закладах?
Україна не визнає жодного документа, зокрема освітнього, який виданий на окупованій території. Навіть такі документи, як свідоцтво про народження, свідоцтво про смерть, теж не визнаються. Але, на жаль, вже понад 11 років території окуповані, там проживає дуже багато українців, які проходять навчання як у школах, так і вищих навчальних закладах. Україна шукає будь-які шляхи, щоб можна було забезпечити освіту дітей і дорослих, які отримували освіту.
Яким чином відбувається освіта дітей, які виїхали з ТОТ і провчились там певний час?
Україна не визнає жодного документу. Проте, факт є факт, що діти і дорослі навчаються на окупованій території. Є ряд предметів, які не мають пропагандистського впливу. Наприклад, математика, алгебра, геометрія, 2х2 або теорема Піфагора будь-якою мовою залишиться тією ж. Наразі у середній освіті існує два шляхи отримання або підтвердження української освіти. Ну, по-перше, якщо вони приїжджають і вступають до українських закладів загальної середньої освіти, то з ними обов’язково проводиться визначення їхнього рівня. Це може бути в різних форматах: співбесіди, іспити. І ось тут табель може показати, що дитина навчалась у п’ятому чи шостому класі, щоб не нашкодити надмірними вимогами.
А як дитині отримати свідоцтво про загальну середню освіту, якщо вона закінчила школу в окупації, а потім виїхала на підконтрольну територію?
Для отримання українського документа про освіту треба пройти систему складання іспитів. Є два шляхи. Перший – це екстернат. Якщо екстернат за базову школу, це дев’ятий клас, то потрібно здати певну кількість іспитів у вигляді або річного оцінювання або ДПА (державна підсумкова атестація – ред.). А якщо за 11 клас – отримання повної загальної середньої освіти, то потрібно пройти повний шлях. Здати за 9 клас і всі предмети за 11 клас. Тоді дитина отримає документ про загальну освіту.
Це може зайняти багато часу. Що робити, якщо дитині треба вступати до закладу вищої освіти?
Тоді є спрощена система. Наразі дітям потрібно здати два іспити у вигляді річного оцінювання або ДПА, тобто це історія України та українська мова. Відповідно 271 наказу, це умови вступу для дітей, які якраз знаходилися на тимчасово окупованій території. Вони складають два іспити й отримують так званий атестат (в Україні свідоцтво), який дозволяє їм вступити. Бо інакше їх система не пропустить. Середній бал рахується по цих двох іспитах. По інших предметах буде написано «зараховано». Ця система працює з 2015 року, вона вже опробована й на сьогодні у 197 закладах вищої освіти спеціально при приймальних комісіях створені освітні центри, через які ці діти вступають. Для них виділяється спеціальна квота, вона так і називається “квота 2”. Відповідно до цієї квоти 10%, але не менше одного місця державного бюджета, виділяються для таких дітей. А в релокованих закладах вищої освіти 40%.
Щодо вищої освіти, якщо діти будуть вступати до створених окупантами університетів, а потім виїжджають в Україну, ця освіта не рахується дійсною?
Зараз розглядається питання щодо визнання певних кваліфікацій. Існувала система, яка дозволяла подовжувати навчання в українських закладах вищої світи, якщо діти навчалися на окупованій території. Але для цього було потрібно пройти цілий етап, скласти певну академічну різницю, підтвердити свої знання, а потім людина зараховувалася на той курс, на який вона претендувала. Ця система діяла декілька років, а зараз вона потребує певних змін. Остаточно документів ще немає. Але, найголовніше, потрібно запам’ятати, що жодного документа з окупованої території не визнається.
Тобто в перспективі певні спеціальності можуть визнаватися Україною, навіть якщо освіта здобута на ТОТ?
Набуття певних компетентностей. Проте остаточно ще не прийнято, це перше. По-друге, навіть прийняття закону ще не означає, що він запрацює, бо потрібен механізм, який дозволить працювати. Проте ряд спеціальностей стовідсотково не будуть розглядатися. Це дисципліни, які пов’язані зі збройними силами, з каральними, маються на увазі поліція та інші, юриспруденція. А також пропагандистські формати, наприклад, історія або навіть географія. У зв’язку з тим, що територія рф, яка вивчається за російськими стандартами, передбачає наявність українських окупованих територій, які прописані в конституції. Люди отримали такий фах і, швидше за все, їм потрібно буде скласти переіспит. Так само, як на сьогодні, наприклад, за кордоном. Українці виїжджають, але вони підтверджують свій фах, проходячи певні іспити. Це, по-перше, а по-друге, обов’язкове знання української мови та історії України. Елементарні питання, які підтверджують, що людина дійсно громадянин України.
А чи можна це сприймати, як визнання Україною освіти в оцих незаконних закладах, які створили окупанти?
Ні, в жодному разі не визнається жоден заклад вищої світи, який створений на окупованій території. Але, розумієте, все одно, наприклад, діти навчаються в школах. Нам потрібно враховувати, що вони навчалися й отримали певні знання. Так само і з фахом. Ну, наприклад, людина навчалася на якусь медичну спеціальність. Тут виникає питання термінології. Наскільки російська термінологія відповідає українській. Так само, наприклад, у Німеччині – людина виїжджає, але вона обов’язково має підтвердити свою кваліфікацію. Таким чином Україна не визнає сам факт, що людина отримала вищу освіту, але визнає кваліфікацію, яку вона може мати.
Тобто закон 3482, про який ми говоримо поки не може працювати?
На сьогодні Україна перебуває в стані пошуку шляхів для того, щоб врахувати права дітей і дорослих українських громадян, які знаходяться на окупованій території. На жаль, в світі такого прецеденту ще немає. І тому нам доводиться набивати самим гулі, наступати на ті ж самі граблі і вирішувати багато питань, які на сьогодні існують.
Можна буквально пару слів, чому все ж таки не варто сподіватися, що освіта в окупації буде визнаватися в Україні та не йти отримувати цю освіту, а виїжджати і вступати в українські ВИШі?
Можна не виїжджати і частково в деяких закладах вищої освіти навіть дистанційно навчатися. А по-друге, це окупанти. Тобто окупована територія не буде ніколи визнана Україною. Про що ще раз підтвердив президент, який сказав, що ані юридично, ані фактично не буде визнана жодна територія. І зрозуміло, на окупованій території будь-які заклади – це заклади окупантів, які створені на базі й українських закладів, але вони просто вкрадені. Тому жоден документ з окупаної території визнаватися не буде.
А щодо вищої освіти, здобутої на території росії? Якщо умовний випускник Бердянська поїде до Таганрогу чи Ростову і там закінчить ВИШ. Ця освіта, цей диплом буде в Україні визнаватися?
На сьогодні ні. Раніше, до початку повномасштабного вторгнення, існував договір між росією та Україною щодо взаємовизнання документів про освіту. Але після початку війни цей договір був розірваний і на сьогодні ці документи не визнаються.