Які юридичні питання бердянці можуть вирішити перебуваючи в окупації? Інтерв’ю з адвокатом

ТОП найпопулярніших запитів до юриста «Бердянськ 24» розповів керуючий адвокатським бюро «Адвокатський захист. Розум» Олександр Розум.

Як оформити спадщину, аліменти та документи з окупації: поради адвоката
Відео версія інтервʼю на Ютуб каналі BRD24

Окупація принесла безліч обмежень, зокрема юридичних. Отримання свідоцтв, вихід на пенсію та оформлення нерухомості стали для бердянців викликом. Всі запити до юриста від людей, які залишаються в окпуації або є ВПО умовно можна поділити на кілька груп:

Реєстрація актів цивільного стану

Навіть перебуваючи в окупації можна в онлайн форматі отримати свідоцтво про народження, смерть або розлучення. Для цього треба надіслати електронні копії деяких документів адвокату.

Для оформлення свідоцтва про народження дитини необхідні фото або електронні копії документів:

  • Українські паспорти батьків або одного з батьків, якщо це, наприклад, одинока мати
  • Українське свідоцтво про шлюб, якщо шлюб був укладений
  • Російське свідоцтво про народження дитини

«Загалом ця процедура займає тиждень-два. Далі свідоцтво українського зразка передаю родичам, які знаходяться на підконтрольній території, або перевізником на окуповану територію. Але в будь-якому разі свідоцтво про народження вже підтягується у дію та батьки зможуть оформити виплати на дитину. Оформити виплати можна онлайн через сервіс Мінсоцполітики», – розповів Розум.

Для оформлення свідоцтва про смерть необхідні фото або електронні копії наступних документів:

  • Українських паспорта, прописки, коду спадкоємця
  • Документи, які підтверджують родинні зв’язки. Якщо це дитина померлого – свідоцтво про народження, якщо це чоловік, дружина, який залишився живий, то свідоцтво про шлюб
  • Російське свідоцтво про смерть

«Окрім свідоцтва про смерть ще буде витяг для отримання виплат у зв’язку зі смертю. Це виплати у розмірі двох пенсій, якщо померла особа отримувала пенсію», – розповів адвокат.

Тепер є можливість онлайн відновити свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб або отримати довідку про несудимість.

Нещодавно уряд України зробив можливим одружуватися через портал ДІЯ. Свідоцтво про укладення шлюбу направляється Укрпоштою на ту адресу, яку вкажуть наречені.

Розірвання шлюбу онлайн також можливе. Воно оформлюється в судовому порядку за допомогою адвоката. Розлучитися можна без особистої присутності. Для цього необхідні фото або електронні копії таких документів:

  • Українського паспорта з пропискою та ідентифікаційним номером
  • Українського свідоцтва про шлюб
  • Українського свідоцтва про народження дітей, якщо є спільні діти

Цього буде достатньо, щоб адвокат оформив розірвання шлюбу та подав ці дані до РАЦС. Інформація автоматично підтягується в ДІЮ.

Також онлайн можна оформити стягнення аліментів. Процедура проводиться без участі сторін за допомогою адвоката. Стягнення аліментів проводиться навіть якщо батько перебуває в окупації або за кордоном.

«Якщо у платника аліментів на рахунках є кошти або надійдуть в майбутньому, то виконавець буде їх стягувати для погашення заборгованості з аліментів. В разі несплати аліментів щомісяця борг буде збільшуватись. Якщо особа не має офіційного заробітку, то мінімальна сума стягнення складає близько 3,5 тисяч гривень на місяць. Що ми робимо з клієнтами? Або чекаємо поки з’являться якісь кошти та потім стягуємо виплати. Або друге – через несплату аліментів позбавляємо такого платника батьківських прав. У цьому випадку заборгованість з аліментів підтверджує, що батько не виконує свій батьківський обов’язок», – зазначив Розум.

Оформлення нерухомості та спадщини, яка знаходиться на окупованій території

Оформити спадщину можуть родичі людини, яка померла на ТОТ, що перебувають на підконтрольній території України або в країнах ЄС. Зробити це в окупації неможливо.

«Для відкриття спадщини, людина зі свідоцтвом про смерть звертається до українського нотаріуса. Той відкриває спадщину, після чого можна буде оформити всю нерухомість, яка залишилась в окупації. Реєстри працюють, тому перепон у оформленні спадщини немає. Оскільки українські нотаріуси не працюють на окупованій території, оформити спадщину там неможливо», – повідомив юрист.

Також Розум розповів як можна вчинити, якщо спадкоємців декілька і вони перебувають по різні сторони від лінії фронту.

«Спадкоємець, який знаходиться в окупації, оформлює спадщину за тим законодавством. Це робиться для того, щоб майно померлої особи  не відібрали. А спадкоємець, який пеербуває на підконтрольній території, оформлює спадщину за українським законодавством», – пояснив адвокат.

Оформлення нерухомості яка знаходиться на ТОТ необхідна для підтвердження права власності в майбутньому. Зокрема для отримання компенсації від уряду України та міжнародних організацій за житло, зруйноване під час бойових дій або залишене в окупації.

Адвокат також розповів, що робити, якщо до початку повномасштабного вторгнення вже відкрили спадщину у нотаріуса, але не встигли оформити її остаточно до 2022 року. Наразі вже можливо відновити спадкову справу у іншого нотаріуса на підконтрольній території.

«Спадкоємець звертається до будь-якого українського нотаріуса із заявою про переведення спадкової справи, відкритої до 2022 року, та закінчує оформлення вже у нього. Також таку заяву можна скласти в українському консульстві і направити поштою до українського нотаріуса. Такі справи вже супроводжував і люди оформлювали свою спадщину. У цьому випадку не потрібно приїжджати до України», – запевнив Розум.

При оформленні спадщини на нерухомість, яка знаходиться на окупованій території, є одна складність. Неможливо отримати довідку з БТІ щодо правової приналежності, оскільки архіви залишилися в Бердянську. В такому випадку нотаріус видає постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, що дозволяє визнати право власності в судовому порядку. Люди стають власниками успадкованої нерухомості на підставі рішення суду.

Відкритим залишається питання з довіреностями. Переоформити українську на російську та навпаки для передачі прав на розпорядження майном неможливо.

«В окупації правила змінюються щодня. І якщо у 2022 році таку довіреність можливо приймали для продажу та реєстрації майна, то зараз довіреності видані українським нотаріусом не беруться до уваги та їх використання на окупованій території неможливо. Тож продати квартиру за довіреністю неможливо, якщо вона видана українським нотаріусом. Також за документом, який виданий після 2022 року, неможливо поставити це майно росреєстр. Тож власники змушені повертатись на ТОТ, оформлювати всі необхідні документи, отримувати російський паспорт і лише тоді з’являється змога щось зробити із своїм майном. Навіть якщо довірена (за українською довіреністю – ред.) особа надасть оригінали правових документів (українських документів на нерухомість, оформлену на іншу людину – ред.), то їх у неї ніхто не прийме. Багато людей не ризикують повертатись назад. Можливо з’явиться інший альтернативний порядок», – зауважив юрист.

Також є можливість відновити документи, що підтверджують право власності на нерухомість в окупації. Процедура проходить онлайн.

Оформлення пенсії

Особа, яка досягла пенсійного віку перебуваючи в окупації, може оформити виплати онлайн через сайт Пенсійного фонду України в особистому кабінеті. Для цього необхідно мати електронний підпис і віртуальний номер. Також потрібен відкритий рахунок у будь-якому українському банку.

На сайті Пенсійного фонду, в кабінеті пенсіонера є основний розділ – це оформлення пенсії. Тобто особа, яка вже повинна отримувати пенсію, завантажує файли, які підтверджують її страховий стаж. А саме:

  • Усі сторінки української трудової книжки;
  • Свідоцтво про народження дітей, якщо перебувала у декретній відпустці;
  • Український паспорт та ідентифікаційний номер;
  • Інші документи, які підтверджують стаж.

Заблоковані банківські рахунки

Цю проблему, на жаль, неможливо вирішити віддалено. Банки вимагають особисту присутність власника рахунку для його розблокування та відновлення доступу. Навіть довірена особа, яка має оригінали документів власника рахунку та пластикову картку не зможе це зробити.

«Позиція банку така, що вони своїми діями захищають клієнта від шахраїв, а тому сам власник рахунку (або довірена особа за нотаріальною довіреністю – ред.) повинен особисто звернутись до відділення банку на підконтрольній території України. Інших можливостей відновити заблоковану картку немає. І ті, хто перебуває на окупованій території і не мають можливості приїхати до відділення банку, стають заручниками ситуації. Кошти надалі надходять на заблокований рахунок. Їх зможе забрати лише сам власник  (або довірена особа за нотаріальною довіреністю – ред.)», – пояснив бердянський адвокат.

Юридичний чат адвоката Олександра Розума, де бердянці та інші ВПО можуть отримати консультацію зі своїх питань https://t.me/yurist_brd