Про роботу бердянської місцевої прокуратури з розгляду інформаційних запитів, звернень громадян у перошому півріччі 2017 року
Конституція України встановлює, що усі громадяни мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов’язані розглядати звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
При розгляді звернень працівники прокуратури керуються Конституцією України, законами України «Про прокуратуру», «Про звернення громадян», правовими актами, виданими Генеральним прокурором України.
30.09.2016 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя» від 02.06.2016, яким внесено зміни до Конституції України, зокрема, доповнено статтею 131-1. У відповідності до норм статті 131-1прокуратура здійснює:
1) підтримання публічного обвинувачення в суді;
2) організацію і процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, вирішення відповідно до закону інших питань під час кримінального провадження, нагляд за негласними та іншими слідчими і розшуковими діями органів правопорядку;
3) представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно частини 3 статті 2 Закону України «Про прокуратуру», на прокуратуру не можуть покладатися функції, не передбачені Конституцією України.
З наведених вище норм законодавства вбачається, що органи прокуратури з 26.10.2014 позбавлені повноважень щодо проведення перевірок у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів.
Заяви і повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення вирішуються в органах прокуратури відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України, Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, Інструкції про порядок приймання, реєстрації та розгляду в органах прокуратури України заяв, повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення.
Так, протягом І півріччя 2017 року до Бердянської місцевої прокуратури з урахуванням Чернігівського, Більмацького, Розівського та Приморського районів надійшло 778 звернень громадян, 313 з яких вирішено по суті , 442 – направлено за належністю до інших відомств, за 11 зверненнями розпочаті кримінальні провадження.
З вирішених по суті скарг основна їх кількість ( 228) стосувались питань досудового розслідування, питань участі у кримінальному провадженні в суді, 8 з них задоволено.
Крім того, вирішено 3 звернення з питань представництва інтересів громадян та держави в суді, 2 з питань додержання законодавства при виконанні рішень судів та інших органів, 2 з питань нагляду за додержанням кримінально – виконавчого законодавства, 80 звернень з інших питань.
Крім того, повідомляю, що упродовж І кварталу 2017 року Бердянською місцевою прокуратурою розглянуто 2 запити на інформацію, до інших відомств скеровано 1 інформаційний запит.
З питань досудового слідства розглянуто 1 запит.
Бердянською місцевою прокуратурою з метою дотримання вимог ст. 40 Конституції України, яка закріплює право на звернення, Закону України «Про звернення громадян», забезпечено здійснення безперешкодного та систематичного особистого прийому громадян керівництвом та працівниками прокуратури.
Так, з метою дотримання конституційних прав громадян на звернення та систематичного прийому громадян, керівником місцевої прокуратури розроблено та затверджено графік здійснення щоденного прийому громадян як оперативними працівниками, так і керівництвом погодинно.
Інформація з годинами, прізвищами оперативних працівників розміщено на стендах у приміщенні Бердянської місцевої прокуратури.
Так, слід зазначити, що впродовж І кварталу 2017 року до Бердянської місцевої прокуратури з урахуванням Чернігівського, Приморського та Більмацького віддділв на особистий прийом звернулось більше ніж півтисячі громадян, з письмовими зверненнями прийнято 336 громадян, іншим надані усні роз’яснення. Особисто керівником прокуратури прийнято більше 100 громадян, з них 70 із письмовими зверненнями.
Робота з розгляду звернень та особистого прийому є одним із важливих напрямів діяльності органів прокуратури та спрямовується на реальний захист прав і свобод людини та громадянина, зміцнення законності та правопорядку.
Прокурор Бердянської
місцевої прокуратури
О. Войкова