30-31 січня відбудеться візит високопосадовців ЄС до Бердянська

27 січня – 2 лютого група посадовців Європейського Союзу високого рівня відвідає райони України, прилеглі до Азовського моря.

Головна мета місії ЄС на високому рівні – оцінка економічної, соціальної та політичної ситуації в регіоні, який відчутно постраждав від режиму перевірок, який Росія ввела на Азовському морі. Особливо регіон постраждав після ескалації у Керченській протоці та Азовському морі, яка сталася 25 листопада 2018 року. Порушення Росією міжнародного права є неприйнятним. Європейський Союз, зокрема лідери ЄС під час зустрічі Європейської Ради, що
відбулася у грудні, послідовно й неодноразово наголошували на тому, що Росія повинна негайно звільнити усіх незаконно затриманих українських моряків, повернути захоплені кораблі та забезпечити вільний прохід усіх суден через Керченську протоку.

Спочатку високопосадовці зустрінуться з органами влади та іншими зацікавленими сторонами у Києві. Пізніше відбудуться всеохопні дискусії з представниками місцевих та регіональних рад і адміністрацій, громадянського
суспільства, наукових закладів та бізнесових кіл. Такі зустрічі буде проведено в Маріуполі, Бердянську, Мелітополі та навколишніх районах.

Візит відбуватиметься на фоні низки додаткових місій високого рівня з країн-членів ЄС. Він ґрунтуватиметься на результатах координаційних зустрічей з державами-членами та іншими міжнародними партнерами, що їх організувала Європейська Комісія в Брюсселі наприкінці 2018 року.

За результатами висновків, які отримає місія, ЄС проведе оцінку того, як посилити підтримку Приазов’я – зокрема, ґрунтуючись на чинних програмах та у співпраці з європейськими фінансовими інституціями.

Делегацію високого рівня очолять Томас Майр-Гартінг, Виконавчий директор з питань Європи та Центральної Азії в Європейській службі зовнішньої дії, та
Петер Ваґнер, керівник Групи підтримки України при Єврокомісії. До її складу також входитимуть представники низки інших департаментів Єврокомісії.

ДОВІДКОВА ІНФОРМАЦІЯ:

Європейський Союз разом зі своїми міжнародними партнерами бере активну участь у поліпшенні ситуації в Керченській протоці та Азовському морі – особливо, після ескалації 25 листопада 2018 року та затримання 24-х українських моряків та їхніх суден. Він очікує на негайне звільнення усіх затриманих українських моряків та повернення захоплених кораблів, а також на вільний прохід для усіх суден через Керченську протоку.

Україна та Євросоюз провели численні переговори з цього питання, зокрема й на найвищих рівнях. У грудні 2018 року Висока представниця ЄС із закордонних справ і безпекової політики/Віце-президентка Єврокомісії Федеріка Моґеріні запросила Міністра закордонних справ України Павла Клімкіна на засідання Ради міністрів ЄС із закордонних справ. Також це питання обговорювали учасники засідання Ради асоціації між Україною та ЄС, що відбулося 17 грудня 2018 року під головуванням Моґеріні та Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана.

ЄС вже надає значну допомогу регіону Приазов’я. Це відбувається, зокрема, в рамках таких програм: «U-LEAD з Європою» (підтримка децентралізації разом з державами-членами – Данією, Естонією, Німеччиною, Швецією та Польщею, – що її реалізують GIZ та SIDA); Антикорупційна ініціатива ЄС (що її фінансують ЄС та Данія і впроваджує DANIDA) та Інвестиційна платформа сусідства. Платформа сприяє залученню інвестицій у, до прикладу, відновлення водопровідної мережі, очищення стічних вод та вуличне освітлення в Маріуполі. Вона також підтримує подібні проекти в Мелітополі та Бердянську. Новостворена програма з підтримки Євросоюзом сходу України (із загальною сумою 50 млн євро) також стосується цього регіону.

Європейський Союз повністю підтримує незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та не визнає незаконну анексію Криму та Севастополя.