На порядку денному - робота з ініціативами щодо зміни Конституції
Проект порядку денного сьогоднішнього засідання Верховної Ради опублікований на сайті парламенту.
Якщо цей проект буде затверджений на початку засідання, то перш за все парламент розгляне прийняття в другому читанні законопроекту про скасування депутатської недоторканності. Для його прийняття потрібно дві третини голосів від конституційного складу Верховної Ради – тобто, “за” повинні проголосувати не менше 300 депутатів. Законопроект був прийнятий в першому читанні в ніч з 29 на 30 серпня 363-ма голосами, проти не проголосував ніхто, повністю не голосувала фракція ОПЗЖ.
Після недоторканності депутатів парламент розгляне сім конституційних ініціатив президента Володимира Зеленського. Вони були внесені до Верховної Ради 29 серпня, вчора комітет з питань правової політики і правосуддя рекомендував парламенту направити ці законопроекти на розгляд Конституційного суду.
Законопроекти, які будуть розглянуті:
- №1013 про скасування адвокатської монополії;
- №1014 про закріплення повноважень президента призначати на посади та звільняти директорів НАБУ і ДБР, а також створювати регуляторні органи;
- №1015 про законодавчу ініціативу народу;
- №1016 про уповноважених (омбудсменів) Верховної Ради;
- №1017 про зменшення числа депутатів Верховної Ради (до 300) і закріпленні пропорційної виборчої системи;
- №1027 про додаткові підстави дострокового припинення повноважень народних депутатів;
- №1028 про консультативних, дорадчих та інших допоміжних органах Верховної Ради.
Якщо Рада погодиться з рекомендацією комітету, КС повинен буде оцінити, чи відповідають ініціативи президента Конституції. У разі позитивного рішення суду парламент зможе поставити їх на голосування.
Варто зазначити, що законодавче закріплення незалежності таких органів як НАБУ та ДБР було однією з умов надання Україні безвізового режиму зі странами ЄС.