Бердянець, який запустив в окупації інтернет-провайдера, отримав підозру

СБУ оголосила підозру 45-річному Олексію Шаренкову за створення «UNET Online» у Бердянську та технічну підтримку звʼязку окупаційних сил

СБУ повідомила про підозру бердянському підприємцю Олексію Шаренкову, який перереєстрував Інтернет-провайдера «Юнетко» за законами РФ і допомагав загарбникам будувати телеком-мережу на ТОТ. Як дізнався «Бердянськ 24» з судових ухвал і вироків, наразі вже арештована техніка компанії, а в цьому ж провадженні торік інший фігурант отримав 12 років ув’язнення.

9 липня слідчі Управління СБУ в Запорізькій області оголосили про підозру 45-річному мешканцю Бердянська Олексію Шаренкову за ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 111-1 КК України – «колабораційна діяльність, учинена за попередньою змовою групою осіб». Бізнесмен проводив господарську діяльність у взаємодії з окупаційною «адміністрацією» та незаконними органами влади. Він зареєстрований за адресою проспект Східний, 98 у Бердянську – саме там після захоплення міста було створено російське ООО «Юнетко» (ІНН 2312313242), яке обслуговує користувачів на ТОТ і приймає оплату через карти російських банків.

Повідомлення про підозру (Фото оголошення Урядовий курʼєр)

За матеріалами клопотань слідчих, Шаренков та його партнери розгорнули дві окремі мережі: українську UNETCO (u-net.co) для підконтрольної території та UNET ONLINE (unetonline.ru) – для окупованої частини області. Згідно з матеріалами справи, вони не лише підключали абонентів, а й налагоджували маршрутизацію GSM- і Інтернет-трафіку між позиціями російських військ, допомагали їм захоплювати майно проукраїнських провайдерів і прокладали нові кабельні лінії в Пологівському та Бердянському районах.

Скриншоти головних сторінок сайтів провайдера

18 червня 2025 р. під час санкціонованого обшуку, який слідчі СБУ провели за місцем фактичного проживання підозрюваного на підконтрольній Україні території, було вилучено MacBook Pro, iPhone 15 Pro та системний блок із наліпкою “Zvisno BANG”.

24 червня слідча суддя Олександрівського райсуду Запоріжжя наклала арешт на цю техніку як на речові докази у кримінальному провадженні №22022080000001776. Окрім того, за тим же рішенням арештовано ноутбук Acer Aspire 3, смартфон Samsung A53 5G та понад півсотні аркушів із чорновою бухгалтерією, що підтверджує грошові перекази на окуповану територію.

Це провадження вже має перший вирок: у листопаді 2024 року Комунарський райсуд Запоріжжя заочно засудив іншого учасника схеми – директора будкомпанії, який будував дороги для «військово-цивільної адміністрації» та постачав загарбникам бетонні протитанкові «піраміди» – до 12 років ув’язнення з конфіскацією майна. Частину матеріалів тієї справи виділили саме в провадження Шаренкова.

Слідчі викликають підозрюваного до 62-го кабінету слідчого відділу УСБУ в Запоріжжі 14–16 липня для вручення оригіналу підозри та проведення допиту. Якщо ж підозрюваний проігнорує повістку, слідство має право клопотати про його затримання.