Через окупантів Бердянськ може залишиться без води, а ЗАЕС зупинитись надовго

У Каховському водосховищі стрімко падає рівень води

Основною причиною обміління є втрата контролю України над головними «пробками», які випускають дніпровську воду – Каховською ГЕС, Північно-Кримським каналом і Каховським магістральним каналом, вважає доктор географічних наук, професор Херсонського державного університету Ігор Пилипенко.

«Той же Північно-Кримський канал забирав щорічно 1,2 кубічних кілометри води і технологічно взимку завжди стояв сухий. Після захоплення росіянами головної споруди каналу вони влітку 2022 року заповнили дніпровською водою кримські водосховища на 120% від норми, що спричинило затоплення частини Кримського півострова. Зараз, узимку, русло каналу теж заповнене, через що в Новій Маячці на Херсонщині виникла загрозлива ситуація з підтопленням», – сказав Ігор Пилипенко.

Найбільше ж води – майже 4 кубокілометри на рік – використовував Каховський магістральний канал. Наприкінці осені 2022 року через сильні російські обстріли була пошкоджена головна насосна споруда каналу, що загрожує припиненням водопостачання для питних потреб і сільського господарства до окупованих територій Запорізької і Херсонської областей.

За словами Ігоря Пилипенка, найбільше падіння рівня води загрожує територіям нижче Запоріжжя.

«Є всі шанси втратити Каховське водосховище. Ми на межі не просто екологічної, а соціально-гуманітарної катастрофи, бо через відсутність зрошення така кількість населення в сільській місцевості як зараз буде не потрібна. Також ризикують залишитися без питної води Мелітополь, Бердянськ та багато інших населених пунктів. А якщо впаде ще на півтора метри рівень води в водоймі-охолоджувачі Запорізької АЕС, то ця станція з часом взагалі не зможе працювати», – додав Ігор Пилипенко.

Підоготовлено за матеріалами Центру журналістських розслідувань