Цей матеріал – частина проєкту «Психо.Логічно», що підтримує переселенців з Бердянська та тих, хто залишився в окупації. У країні, де чоловік у камуфляжі став новим символом мужності, бути цивільним – означає щоразу виправдовуватись. Навіть коли не в голос, то перед собою. Що ховається за провиною чоловіків під час війни, як вона виникає, чому суспільство її підтримує і що з цим усім робити?
Відчуття провини
На перший погляд може здатись, що провина – це щось конкретне – вчинок, помилка, зрада. Але у випадку цивільних чоловіків під час війни вона має іншу природу.
«З самого дитинства хлопців виховують із переконанням, що чоловік – це мужній воїн. І коли дорослий чоловік опиняється поза війною, це може викликати внутрішній конфлікт. З’являється відчуття, що я не відповідаю очікуванням», – пояснює психолог.
Цей конфлікт часто неусвідомлений. Людина не завжди розуміє, чому їй тривожно, чому вона дратується, чому її тягне до саморуйнування. Відповідь у внутрішньому образі «справжнього чоловіка», який нею не є.

Як працює суспільний тиск
У мирний час суспільство часто абстрактне. Але під час війни воно стає конкретним: у вигляді сусідів, родичів, коментарів у Facebook. Суспільство хоче вижити і воно шукає, хто загрожує цій меті. Ворог зовні, а ще – всередині, серед тих, хто не воює.
«Суспільство має свою мету – вистояти. Тому все, що не вписується в цю мету, воно спрощує, узагальнює, відкидає. Так з’являється упереджене ставлення до чоловіків, які не на війні», – каже психолог.
Стандарти прості: якщо ти чоловік і не на фронті – значить, ховаєшся і це переконання перетворюється на колективну звинувачувальну силу, яка давить навіть тих, хто зробив для перемоги не менше за бійця, бо весь час волонтерив, рятував життя в тилу та донатив.
«Ти не воюєш, значить боягуз»
Це звинувачення не завжди говорять відкрито іншій людині. Його не виголошують, але його хтось вмонтував у чоловіка ще в дитинстві, і тепер воно лунає щоразу, коли той бачить відео з передової, йде на роботу, проводить час з родиною.
«Жодна психічно здорова людина не хоче вмирати і визнавати свій страх – це не слабкість, а внутрішня чесність. Бо тільки визнаючи, ми можемо щось з цим робити», – говорить психолог.
Страх, витіснений, стає джерелом агресії. В одних до себе, в інших до світу. Ті, хто найбільше бояться, – найгучніше кричать. Агресія – це часто маска провини, яка не знайшла слів.

Що робити з цією провиною?
У кожного чоловіка, який не воює, має бути внутрішній діалог. І він починається не з пояснення іншим, а з розмови із собою.
«Перш ніж відповідати комусь варто чесно поговорити з собою. Визнати свій страх. Усвідомити: так, я боюся і не тільки за себе, а й за родину. І визнання цього вже перший крок до звільнення від провини», – каже психолог.
Варто розуміти, що не всі страхи однакові. Хтось боїться смерті, хтось поранення, хтось, що залишить близьких без підтримки і всі ці страхи реальні. Всі мають право на існування.
Визнання цього це доросла позиція, але наступний крок не залишитись у цьому страху, не застрягти в ньому.
Коли страх стає ресурсом
Психолог наводить приклад чоловіка, який боявся мобілізації, але визнав це і почав готуватись:
«Він не чекав, коли покличуть. Почав їздити на полігони, тренуватись. Не для того, щоб геройствувати, а щоб бути готовим. Щоб страх не паралізував, а захищав».
Саме так страх як і у доісторичної людини, стає рушієм. Страх допомагає не замерзнути, не стати жертвою. Він механізм виживання, але тільки тоді, коли ним керуєш, а не навпаки.
Не всі мають тримати зброю
Є інший фронт, який у тилу. Там, де працюють лікарі, інженери, журналісти, айтішники. Ті, хто забезпечують логістику, постачання, документи, зв’язок.
«Військові часто кажуть: не треба, щоб усі пішли на фронт. Це не принесе користі. Люди мають бути там, де можуть бути ефективними», – пояснює психолог.
Суспільство повинно визнати, що війна – це не лише окоп. Це система, де важлива кожна ланка і якщо кожен буде на своєму місці – перемога стане реальнішою.
Як говорити з військовими
Інша частина провини полягає у спілкуванні: що сказати другові, який повернувся з фронту? Як не образити? Як не здатися байдужим?
«Головне, не допитуватись. Не розпитувати, якщо сам військовий не хоче. Більшість хоче простого – бути почутим і не бути чужим», – розповідає фахівець.
Багатьом важко повернутись. Світ, у якому вони були героями, змінюється на світ, де все буденне. І саме тут важлива делікатність: не змушувати «повертатись у старе життя», а запропонувати підтримку, таку, якої потребує саме ця людина.
Провина – це симптом, а не вирок
Багато чоловіків під час війни живуть у стані, що нагадує хронічну тривожність. Їх ніби не чіпають напряму, але й не дають бути собою. Кожне повідомлення, кожен допис у соцмережах стає нагадуванням: «Ти не там, ти и не герой».
Але провина – це не вирок. Це сигнал і з цим сигналом можна працювати. Самостійно або з психологом.
«У нас досі поширена думка, що психотерапія – це для слабких, але саме звернення по допомогу – це акт мужності. Це відповідально. Це те, що рятує життя», – говорить психолог.

Справжня сила в гнучкості
Ми досі живемо в культурі крайнощів. Або ти ідеальний, або нічого не вартий, або герой, або зрадник.
Насправді, життя складніше.
«Ми не можемо бути всім одночасно. Не можемо бути і захисниками, і батьками, і заробітчанами, і сантехніками, і кухарями. Ідеальних людей не існує, навіть у фізиці немає ідеальної моделі. Людина має слабкості, але має і сили», – підкреслює психолог.
І важливо не тільки визнавати, що ти чогось не можеш, а й бачити, де твоя сила. В чому твоя підтримка країни, як ти допомагаєш, навіть коли не тримаєш зброї в руках.
Якщо чоловік вміє визнати свої межі, він уже сильніший за того, хто їх не бачить.
Чоловікові не обов’язково воювати. Якщо він працює, підтримує, допомагає, він уже частина спротиву.
Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів