Росіяни з пафосом відкривають меморіальні дошки, дарують автобуси та звітують про відновлення зруйнованого університету в окупованому Бердянську. Проблема лише в одному – ніхто цей університет не руйнував. А от де справді горіло й вибухало, так це в порту. Але про це в російських медіа стараються зайвий раз не згадувати.
Інфраструктура Азовського державного педагогічного університету в Бердянську була серйозно пошкоджена в ході бойових дій, але менше ніж за рік усе повністю відновили. Цілих 12 тисяч квадратних метрів! І це – аж 7 об’єктів! Такою гучною новиною поділилось російське держагенство ТАСС.
Під час бойових дій інфраструктура інституту серйозно постраждала. Менш ніж за рік, завдяки підтримці уряду, об’єкти вишу були повністю відновлені. Загалом відновлено 7 об’єктів площею близько 12 тис. кв. м. Про це заявили в апараті заступника голови уряду рф Дмитра Чернишенка за підсумками його робочої поїздки до Бердянська, – йдеться у повідомленні.
Звучить масштабно, та є одна деталь – за цілий рік до цього не було жодної згадки, що університет взагалі зазнав якихось ушкоджень. Ані окупаційна адміністрація, ані призначене керівництво закладу не повідомляли про обстріли, руйнацію чи ремонт. Отже, або ці руйнування були дуже таємні, або їх взагалі не було?
І поки у російських звітах у Бердянську відбудовують вигадані руїни, є місце, яке справді опинилось під ударом ЗСУ – це порт.
Ще у березні 2022 року українські військові влучили по великому десантному кораблю «Саратов» – він вибухнув просто на причалі. Разом із ним постраждали ще два російські кораблі. А пізніше – ціла серія атак, про які російські медіа намагаються не помічати:
- у жовтні 2024 року дрони пошкодили інфраструктуру порту. В місті ввели обмеження, скасували заняття, просили людей залишатися вдома;
- у листопаді знову вибухи – сильна пожежа, чорна заграва, нуль коментарів. Навіть супутники зафіксували знищення паливних резервуарів на причалі, але і це неофіційно.
Тобто, справжні прильоти та руйнування є. Але з боку окупантів лише тиша. Зате відновлення університету, який не був пошкоджений – це ціла піар-кампанія з чиновниками, телекамерами та грамотами.

Це типовий прийом російської пропаганди: створити проблему, якої не було, героїчно її вирішити і видати за перемогу. Тим часом справжні втрати приховуються.