Воєнний стан та загальна мобілізація тривають в Україні з 24 лютого 2022 року. Всі чоловіки від 18 до 60 років вважаються військовозобов'язаними і можуть отримати повістку про мобілізацію. Повістки вже видають в усіх публічних місцях. Пояснюємо, чи будуть приходити повістки онлайн і на телефон
Загальна мобілізація та воєнний стан в Україні продовжено до 20 травня 2023 року. Усім чоловікам від 18 до 60 років можуть видавати повістки у публічних місцях, на вулиці й вдома. російська пропаганда постійно закидує фейки і слухи про те, що повістки в Україні будуть видавати онлайн через застосунок ДІЯ або іншим способом.
Поки ніхто не збирається видавати повістки через телефон, СМС не вважається в Україні офіційним документом, пояснив NV секретар комітету нацбезпеки ВР Роман Костенко. За його словами СМС замінити повістку в даний момент не може.
Нардеп повідомив, що до комітету з Міноборони чи Генштабу не зверталися з проханням щодо повісток онлайн або через СМС, комітет займається розробкою реєстрів, які спростять можливість призову людей.
«Останній раз, коли до нас приходили чиновники з Міноборони та Генштабу, які, безпосередньо відповідають за призов, — говорили більше про реєстри, які потрібно створювати. Це реєстри саме мобілізаційного ресурсу, які можуть спростити можливість призивати людей», ― пояснив він.
Повістка в СМС ― яка відповідальність
Законодавчо встановлено єдиний вид сповіщення про призов і мобілізацію ― видача належним способом оформленої повістки, яка видається особисто під підпис військовозобов’язаному, призовнику чи резервісту. За відмову від явки за повісткою передбачена відповідальність за законом.
«Просто розсилати смс „прибудьте до такого-то військкомату“ можна хоч зараз, це не заборонено. Але питання, яка за це буде відповідальність? Якщо людина отримала, наприклад, смс прийти у військкомат — то це прохання. Якщо хтось захоче внести зміни, щоб смс офіційно вважалася отриманням повістки — тоді питання, як довести, що то є телефон саме цієї людини? Що вона дійсно отримала, що прочитала цю смску», ― пояснив недоліки Костенко.
Він зазначив, що СМС і зараз може приходити деяким людям, але законом не передбачено відповідальності за невиконання того, що там вказано.
Крім того, секретар комітету нацбезпеки зазначив, що СМС важко вважати офіційним документом, адже СМС можуть відправляти і шахраї, які підпишуться територіальним центром комплектування.
«Можливо, якось через Дію можна було б це зробити, але як довести, що ти отримав або не отримав [таке повідомлення — Авт.].? Смски дуже ефективні були б, до прикладу, якщо починається війна і людині, яка стоїть на мобілізаційному обліку приходить смс, що „ви маєте прибути туди і туди в такий час“. А якщо питання в тому, що хтось ухиляється, то це не допоможе», ― підкреслив він.
Повістки в ДІЇ ― чи можливі в Україні
Застосунок ДІЯ не створювався для видачі повісток онлайн в інтерв’ю каналу Розмова повідомив керівник із розвитку електронних послуг у Мінцифрі Мстислав Банік.
«Політична позиція, що Дія ― це не сервіс роздач повісток. Є певні способи і нормативи, за якими доставляють повістки», ― зазначив він.
За словами керівника з розвитку електронних послуг у Мінцифрі, Повістки в ДІЇ ― це все фейки, страх людей і хибні заяви воєнкомів.
До цього Мстислав Банік підкреслив у коментарі NV, вже підкреслював, що повісток в ДІЇ не буде, і об’єднання ДІЇ з реєстрами ТЦК не передбачається.
«Щодо військового обліку — дані про військовозобов’язаних знаходяться у реєстрі Оберіг, який належить Міноборони. До Дії цей реєстр не має жодного відношення, тому що Дія — це не реєстр», ― заявив він.
Раніше представник президента у парламенті Федір Веніславський заявив, що надсилання повісток через месенджери може стати одним із варіантів заміни повісток на вулицях для військовозобов’язаних.
«Це повідомлення, що військовозобов’язаному потрібно з’явитися до ТЦК, щоб пройти процедуру уточнення даних, можна отримати повістку», — уточнив нардеп.
Веніславський пояснив, що видача повісток через месенджери стала актуальною через велику кількість ВПО у країні, які не стають на військовий облік. ТЦК зіткнулися із проблемою пошуку людей, які мають стати на облік.
Хто може видавати повістки в Україні
Відповідно до пункту 56 Положення оповіщення громадян про призов на строкову військову службу та їх прибуття на призовні дільниці здійснюється за розпорядженнями керівників районних ТЦК.
Вручення повісток здійснюють уповноважені на це особи:
- представники органів місцевого самоврядування;
- керівники підприємств, установ, організацій, незалежно від підпорядкування і форми власності;
- представники закладів освіти;
- посадові особи районного (міського) ТЦК.
На роботі керівники підприємств, установ і організацій мають отримати розпорядження голови ТЦК про видачу повісток.
Співробітники ТЦК, представники органів місцевого самоврядування повинні мати при собі розпорядження голови ТЦК зі своїми іменами про те, що вони мають право видавати повістки, а також службове посвідчення або інший документ, що доводить їх роботу в ТЦК.