Нацбанк розширив список системно важливих банків відповідно до оновленої методології
Національний банк України розширив перелік системно важливих банків відповідно до оновленої методології. З 2016 системно важливими банками незмінно визначалися три банки – ПриватБанк, Ощадбанк і Укрексімбанк. Тепер таких банків 14. Про це повідомляє прес-служба НБУ.
– Системно важливий банк – банк, банкрутство або неналежне функціонування якого може привести до появи системних ризиків. Нацбанк приділяє особливу увагу діяльності системно важливих установ, так як потенційні труднощі в їх роботі можуть мати негативний вплив на роботу всієї фінансової системи, – йдеться в повідомленні.
Згідно з оновленою методології, системно важливими є 14 банків:
- ПриватБанк;
- Ощадбанк;
- Укрексімбанк;
- Укргазбанк;
- Альфа Банк;
- Укрсоцбанк;
- Райффайзен Банк Аваль;
- ПУМБ;
- Укрсиббанк;
- ТАСкомбанк;
- Універсал банк;
- Кредобанк;
- ОТП банк;
- Південний.
Як відзначають в НБУ, статус системно важливого накладає на банки додаткове навантаження, вони повинні виконувати підвищені вимоги для забезпечення запасу міцності.
По-перше, з 1 січня 2020 роки для таких банків підвищується норматив миттєвої ліквідності (Н4) – не менше 30%, а максимальний розмір кредитного ризику на одного контрагента (Н7) визначається в розмірі не більше 20%.
По-друге, системні банки повинні сформувати додатково до нормативного значення достатності капіталу буфер системної важливості, який почне діяти з 1 січня 2021 року. Розмір буфера буде залежати від значення показника системної важливості банку:
- буфер системної важливості повинен становити 1% для Райффайзен Банку Аваль, Альфа Банку, Укрсоцбанку, ПУМБ, УкрСиббанку, ТАС, Універсал Банку, ОТП Банку, банку Південний і Кредобанку;
- 1,5% – для Укрексімбанку та Укргазбанку;
- 2% – для ПриватБанку та Ощадбанку.
По-третє, ці банки повинні будуть розробити план відновлення діяльності відповідно до вимог НБУ, який буде сприяти швидкій стабілізації роботи цих установ в умовах кризи.
Крім того, після втрати статусу системної важливості, банк повинен дотримуватися всіх перерахованих вимог протягом ще 12 місяців.
У той же час цей статус жодним чином не гарантує банкам особливих умов підтримки ліквідності в періоди стресу – вона надаватиметься на загальних для всієї системи умовах. Також системно важливі банки (крім державних) не можуть і не повинні розраховувати на отримання коштів від уряду з метою капіталізації.
Перелік банків затверджений рішенням правління НБУ від 27 червня 2019 року №438-рш “Про визначення системно важливих банків”, яка набирає чинності з 1 липня 2019 року.