Як росіяни витісняють проукраїнське населення, які зміни перетину кордону з Білоруссю, чому люди залишаються в окупації та чи достатньо Україна підтримує громадян на ТОТ? Про це в інтерв’ю «Бердянськ 24» розповів співзасновник організації HUMANITY, яка займається безкоштовним виїздом з прифронтових регіонів і ТОТ Стефан Воронцов.
Нововведення окупантів
Основна зміна цього року – окупанти вимагають жителів ТОТ «легалізуватися». Тобто до 10 вересня люди або отримати російський паспорт, або покинути територію.
«Тим самим вони спонукають населення, яке чекало на Україну, не отримувало паспорт, виїжджати, проходити через блок-пости, через фільтрації. Це ще одна причина примусити людей показати себе (свою позицію – ред.). Вони виїжджають і деякі попадаються на своїй проукраїнській думці, коли приходять КПП, фільтрації. Але в них немає іншого вибору, їм дали час виїхати до 10 вересня», – зазначив Стефан.
Інша зміна цього року грає на користь нашим людям. За словами Стефана, в Білорусі дозволили перетинати кордон без російського паспорта.
«Раніше, щоб потрапити в Україну найшвидше, треба було заїхати в Білорусь. Щоб заїхати в Білорусь потрібен був російський паспорт. Зараз достатньо лише українського чинного паспорта. Якщо його немає, то треба через консульство представників у Білорусі подаватись на білий паспорт. Ми з цим теж допомагаємо. Поки люди ще в окупації, ми беремо їх документи та подаємо на білий паспорт, щоб коли вони приїхали в Білорусь, то він уже був на підході», – розповів волонтер.
Хто зараз прагне виїхати з окупації?
Чоловік повідомив, що зараз зросла кількість звернень від маломобільних груп і людей старше 70 років, які хочуть покинути ТОТ. Волонтер пояснив з чим це пов’язано.
«Переважно проблеми зі здоров’ям, бо хворіють, не можуть лікуватися, десь якось намагались відправляти якісь ліки, але зараз це стало неможливим. Але існує страх, що їм нема де жити, нема куди їхати. І це теж величезна проблема, бо реально інфраструктури для дорослих мало, для переселенців її постійно не вистачає. Бо розуміємо, що з прифронтових виїжджають тисячі людей, а з окупації мінімально, не існує програм з повернення дорослих. Є лише з повернення дітей. Але дорослі відчувають, що вони ніби не потрібні. Люди тримали своє господарство, або просто був будиночок, квартира, а коли з крана перестає іти вода, то люди швиденько передумують і вирішують покинути окупацію», – зауважив Стефан.
Також він повідомив, що окупанти ускладнили виїзд для чоловіків. За словами волонтера, минулого року цієї проблеми ще не було.
«Багато розвертають, особливо молодь. При отриманні російського паспорта чоловіки майже завжди отримують повістку. В них є два тижні, щоб з’явитися (стати на облік у військкоматі – ред.). І оці два тижні це буферний час, щоб виїхати з окупації. Тобто зараз радимо не брати російський паспорт. Раніше без нього не можна було виїхати, а зараз можна», – пояснив Стефан.
Контакту влади та людей немає
Також він зазначив, що для виїзду з окупації не потрібен російський закордонний паспорт. Люди даремно витрачають час і кошти на його отримання. Ба більше, населення, яке залишається на ТОТ мало поінформовано про умови виїзду та підготовку до нього.
Стефан наголосив, що українська влада протягом всього повномасштабного вторгнення недостатньо підтримує людей в окупації та не сприяє їх виїзду. Ба більше, окремі посадовці переконані, що на ТОТ залишилися лише ті, кого влаштовують тутешні умови життя.
«Три роки нас (волонтерів, які вивозять людей з прифронтових і окупованих територій України – ред.) ігнорували, а на зараз кажуть, що ніби ми фігнею займаємось. Я шокований, бо це така недооцінка наших дій. Ми провели опитування, 95% підтримує ініціативу, щоб далі продовжили вивозити людей, а от влада – ні. Влада вважає, що всі, хто хотіли, виїхали. І не треба допомагати волонтерам, людям. Поширити інформацію, консультувати не треба. Оце дуже хвора позиція, вони не бачать сенсу допомагати людям в окупації. Хотілося б запитати людей на ТОТ, чи їм потрібно відчувати підтримку України, як це можна робити, яка їм потрібна підтримка, інформація…», – наголосив Стефан.
Чому люди обирають життя в окупації
Разом з тим волонтер зазначив, що багато українців залишаються в окупації через російські виплати. Загарбники буквально підкупають людей грошима, які в Україні вони не отримають.
«Реально багато матусь через ці кляті 10 тисяч рублів материнського фонду залишаються, народжують дітей. У нас нема таких програм, лише якісь одноразові допомоги. А там циклічно щомісяця. Тож так, росія перекупляє наших людей. Потрошку люди, отримуючи русняву виплату й отримуючи від неї більше допомоги третій рік, вирішують залишатися», – визнав волонтер.
Поки хтось відмовляється виїжджати з окупації, інші намагаються туди повернутися. Причина та сама – недостатня підтримка переселенців з боку держави.
«У нас зараз не один кейс, кого ми вивезли, пишуть, що у них все погано: виплат немає, роботу не можуть знайти, житло дороге. Перебуваючи в Україні питають про повернення. Не тому, що колаборанти, а через те, що в них там хоча б є будинок, якісь виплати. Насправді окупаційна пропаганда теж діє, бо росіяни звертаються до людей, які виїхали в Україну, що, бачите, як вас там погано приймають, повертайтесь назад в рідну гавань», – зауважив волонтер.
Стефан переконаний, що перемогти російську пропаганду та переконати людей виїжджати з окупації та залишатися в Україні можливо лише через співпрацю влади, спеціальних інститутів і волонтерів. Підтримка людей на ТОТ і зв’язок з ними має бути налагоджений на офіційному рівні.
Раніше ми повідомляли про можливість безоплатного виїзду з окупації до України або Європи. Для консультації звертайтеся до волонтерів організації HUMANITY.
КОНТАКТИ
Нік в Телеграм: @HUMANITY_ASK2
Інстаграм: https://www.instagram.com/humanitynk

Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів