Як росія продає українське зерно, яке вивозить через порт Бердянська

Збіжжя, зібране на ТОТ, купують у кількох країнах світу

За різними підрахунками, загальна вартість збитків від цього може сягати 6,4 мільярда доларів. За період повномасштабного вторгнення росія могла зібрати та вивезти від 10 до 15 мільйонів тон пшениці. Обсяги, які рф вивезла з українських земель, перевищують або дорівнюють річному врожаю великої європейської держави. Які російські компанії та кораблі беруть участь у експорті врожаю з ТОТ, а також про іноземні фірми, які допомагають росії «Бердянськ 24» дізнався з розслідування журналістів 24 Каналу.

Перевалочні пункти в портах росії

Згідно з матеріалами так званого кримінального провадження, у 2023 – 2024 роках «Государствєнноє Унітарноє Прєдпріятіє Запорожской Області «Бердянскій морской торговий порт»» активно займалося перевалкою зернових та олійних культур, які надалі транспортувалися до портів Кавказ, Темрюк і Керч. Сукупний прибуток підприємства від цієї діяльності склав понад 168 мільйонів рублів. Серед основних вантажовідправників – так званий «Государственний зерновой оператор» і фірма «ООО «Кристалл-2019»», яка до 2023 року фактично не вела жодної господарської діяльності.

Скриншот документу (Фото: 24 Канал)

Порти Кавказ і Темрюк, на які спрямовується основний потік зерна з Бердянська, використовуються як транзитні хаби. Через них зерно з тимчасово окупованих територій потрапляє на міжнародний ринок уже під виглядом російського. У такий спосіб країни-імпортери, часто несвідомо, стають співучасниками легалізації краденого українського аграрного ресурсу.

Редакції 24 каналу вдалося встановити кораблі, які заходили до порту в тимчасово окупованому Бердянську та вивозили врожай, а також частину їхнього екіпажу. В документах була деталь щодо маршруту корабля «KAPITAN YAKOVLEV». В одному зведенні порт призначення вказувався Кіпр, в наступному вже Темрюк. Журналістка Катерина Яресько писала про цей інцидент, який знайшов ще й документальне підтвердження. Цікаво, що в Темрюку росіяни навіть не дозавантажили судно, кількість пшениці лишилась та сама.

Туреччина та Ізраїль – покупці зерна з українських ТОТ?

Російська компанія ТОВ «Агро-Тема», яка займається торгівлею агропродукцією, переважно зерном. Вона є посередником, що продає зерно з ТОТ. Згідно з щорічною звітністю, компанія збільшила свої прибутки на 100% у 2022 та на 355% у 2023 році. Всі відправлення зерна компанії «Агро-Тема» відбуваються з російського порту Темрюк. За інформацією журналістів, власник компанії Темукуєв Керим Кайсинович має зв’язки з гауляйтером Євгеном Балицьким.

Однією з країн, яка купує наше зерно, є Туреччина. Турецька компанія закуповує зерно у «Агро-Тема», врожай доставляє судно – POLA VARVARA, на яке США наклали санкції.

Інший контракт заключений між «Агро-Тема» та ізраїльською філією американської компанії Archer-Daniels-Midland Company на постачання зерна з порту Темрюк до порту Хайфи. Судно, яке везе зерно, PETROTRANS-5901 не входить у санкційні списки.

Компанія ADM також закуповує зерно в Україні та має тут представництво. На запит журналістів в офісі ADM в США відповіли, що не мають підстав вважати зерно викраденим з Криму, враховуючи внутрішню програму перевірки компанії. Для розуміння, в запиті йшлося саме про ТОТ Запорізької області, а не півострів.

Також під час розслідування з’ясували назви ще трьох російських компаній, які допомагають у транспортуванні зерна з українських полів.  Це  ТОВ «МА «ФЛАГМАН», ТОВ «ВИКТОРИЯ», ТОВ «КАТРАН». Журналісти з’ясували які саме судна перевозять український врожай з ТОТ.