Захоплення будинків і квартир мешканців Бердянщини, особливо сільських територій, відбувалось постійно з моменту окупації. В домівках українців зачасту розквартировувались російські солдати. Деталі щодо "легалізації" вилученого нерухомого майна охарактеризували в Бердянській МВА.
Так, за повідомленням БМВА росіяни діють за чітко визначеним алгоритмом. Під керівництвом міністерства майна та земельних правовідносин рф створюється комісія з визначення «безхазяйного майна», яка діє відповідно до начеб то затвердженого ще в листопаді 2022-го року Порядку. Далі комісія звертається до “Приморського арбітражного суду”, який закріплює статус майна “безхазяйним”. Після цього нерухомість переходить в розпорядження “місцевої влади”, яка може оголосити аукціон або самостійно визначити, хто буде користуватись нерухомістю.
При цьому наголошується, що “безхазяйним” можуть визнати житло, в якому навіть мешкають власники, але не мають документів права власності російського зразка.
Переоформити українські документи на нерухомість можна в росреєстрі, який функціонує в Мелітополі. росія на своєму законодавчому рівні закріпила необхідність завершення формування реєстрів нерухомості на окупованих територіях до 1 січня 2028 року. Від власника нерухомості, який прагне переоформити майно за російським законодавством, вимагають надати пакет документів:
- заяву про реєстрацію права на нерухомість;
- документ, що посвідчує особу;
- правовстановлюючі документи на об’єкт нерухомості;
- квитанцію про сплату державного мита;
- землевпорядну документацію;
- технічний паспорт об’єкту;
- нотаріально завірений переклад документів.
При цьому в так званому управлінні росреєстру в Запорізькій області вимагають виключно оригінали документів.
Наголошуємо! Всі оборутки та угоди по нерухомості, всі документи російського зразка не мають жодної юридичної сили в межах чинного законодавства України. Тож права власності набуті в період окупації вважатимуться недійсними.