Як в Україні продати житло, яке залишилось в окупації?

Чи можлива угода, які документи потрібні та на що варто звернути увагу, розповів керівник адвокатського бюро «Адвокатський захист. Розум» Олександр Розум

До редакції «Бердянськ 24» звернулися з питанням: чи може власник нерухомості, розташованої в окупації, продати або подарувати її іншій особі за українським законодавством? Обидві людини перебувають на підконтрольній території. За словами Олександра Розума, така угода можлива.

Як це працює?

Адвокат пояснив, що оформити угоду купівлі-продажу чи дарування нерухомості, яка перебуває на ТОТ, може будь-який нотаріус України. Однак трапляються випадки, коли людям відмовляють, деякі спеціалісти запевняють що це неможливо.

«Основна причина, чому не всі нотаріуси хочуть братися за ці угоди, – побоювання щодо перевірок. Тому, що під час щорічних перевірок такі угоди розглядаються ретельніше. Деяким нотаріусам легше відмовити клієнтам. Я вже чув історії, що реєстри закриті тощо. Насправді все відкрито, угоди робляться», – пояснив адвокат.

Для нотаріуса важливим є підтвердження статусу ВПО. Якщо продавець або покупець отримав довідку у Києві, місцевий нотаріус може безперешкодно оформити угоду.

Які документи потрібні?

  • оригінал правового документа;
  • технічний паспорт;
  • експертна оцінка;
  • довідка про склад сім’ї (робить нотаріус через військово-цивільну адміністрацію).

Адвокат зазначив, що технічний паспорт має бути не старший за 2019 рік. Адже з цього періоду всі техпаспорти мали проходити реєстрацію. Якщо документ виданий раніше, його треба переробити. За словами пана Розума, є фахівці, які роблять техпаспорти з ТОТ. Так само можна зробити і оцінку, адже всі реєстри відкриті.

«Ще раз акцентую, що це робиться. Люди у Львівській області зробили таку угоду. Я на якомусь етапі її супроводжував, тобто не було жодних проблем, нотаріус спокійно здійснив угоду та люди поїхали до Бердянська, на власний розсуд ці документи повезли», – зазначив юрист.

Чому люди здійснюють такі угоди?

Адвокат припускає, що таким чином люди намагаються вберегти майно від визнання його безгоспним. Покупець, як новий господар, з новими документами намагається зареєструвати нерухомість за російським законодавством. Втім тут немає жодних гарантій, що окупанти приймуть ці документи.

Друга причина, люди які дійсно придбали майно в окупованому Бердянську, переоформлюють його і за українським законодавством. Це робиться, щоб після деокупації власники не відібрали нерухомість назад. Адже Україна не визнає жодних юридичних угод, здійснених на окупованих територіях за законодавством країни-агресорки.

Особливості оформлення приватних будинків і земельних ділянок

Олександр Розум зауважив, що переоформити квартиру легше, ніж приватний будинок. Якщо земельна ділянка не приватизована до 2022 року і господарі не мають кадастрового номера, угода купівлі-продажу неможлива.

«Зареєструвати новий кадастровий номер зараз на окупованій території неможливо. Якщо старий був зареєстрований раніше, його можна відновити. Однак для продажу будинку витяг з кадастровим номером є обов’язковим. Якщо витяг не надається, угода неможлива за будь-яких обставин», – наголосив адвокат.