ФОПам приготуватися. 16 головних інновацій законів про касові апарати (РРО) та «кешбек»

По матеріалам Економічної правди
03.10.2019 · 11:40 · переглядів - 2804

В парламенті чекають на підпис спікера та президента два закони, які у найближчі 2 роки суттєво змінять роботу бізнесу. Що це за нововведення і до чого слід готуватись підприємцям?

ФОПам приготуватися. 16 головних інновацій законів про касові апарати (РРО) та «кешбек»

Кабінет міністрів має твердий намір закрити схему ухилення від сплати податків, для реалізації якої середній і великий бізнес використовує фізичних осіб-підприємців.

Для цього народні депутати від провладної партії "Слуга народу" в кінці літа і на початку осені зареєстрували в парламенті два законопроекти №1053-1 і №1073. Авторство хоч і належить депутатам, розробкою документів насправді переважно займалася Податкова.

20 вересня обидва документи були прийняті в цілому і зараз вони очікують підпису спікера парламенту і президента. Шанси на те, що Володимир Зеленський їх не підпише, рівні "нулю", а значить зміни для бізнесу неминучі.

Ці два закони нададуть сильний вплив майже на весь малий бізнес. Вони зобов'язують підприємців використовувати касові апарати, вводять електронний чек на товар або послугу, вводять грошову винагороду для покупців і великі штрафи для бізнесу, якщо товар буде продаватися без чека, а також багато іншого.

Нововведення влади викликали сильний резонанс в підприємницькому середовищі. Багато з асоціацій малого бізнесу вимагали створити координаційну раду, щоб доопрацювати норми законів, які, на їхню думку, несуть певні ризики для бізнесу. Але цього так і не відбулося.

В Україні сьогодні працює близько 1,9 млн фізичних осіб-підприємців, яких ці нововведення так чи інакше торкнуться. ЕП зібрала головне з того, що треба знати підприємцям, і з чим вони зіткнуться вже в наступному році.

Майже весь малий бізнес буде зобов'язаний використовувати РРО

РРО - реєстратор розрахункових операцій, тобто касовий апарат, повинні будуть використовувати всі платники єдиного податку 2, 3 і 4 групи.

1 група ФОП. Виручка - 300 000 грн в рік, працюють без найманих осіб. Здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та / або господарську діяльність з надання побутових послуг населенню. Ставка єдиного податку - до 10% мінімальної зарплати. (МЗП на 1 січня - 4173 грн).

2 група ФОП. Виручка - 1,5 млн грн на рік, кількість найманих осіб - до 10. Ставка єдиного податку - до 20% мінімальної зарплати. (МЗП на 1 січня - 4173 грн).

3 група - ФОП або юрособа. Виручка - 5 млн грн на рік, кількість найманих осіб - без обмежень. Ставка єдиного податку - 3% від доходу для платників ПДВ, 5% від доходу - для неплатника ПДВ.

4 група - ФОП або юрособа-сільгоспвиробник. Частка с/г виробництва за попередній податковий рік - не менше 75%, кількість найманих осіб - без обмежень. Ставка податку - з 1 га землі.

З 1 жовтня 2020 року нові правила запрацюють для так званих "груп ризику" - це платники єдиного податку, які незалежно від суми річного доходу, все одно будуть зобов'язані використовувати РРО.

До таких відносяться підприємці, які:

1) продають ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів і каменів;

2) продають старі товари в магазинах;

3) продають лікарські засоби, медичні вироби і надають платні послуги в сфері охорони здоров'я;

4) продають технічно складні побутові прилади, які підлягають гарантійному ремонту;

5) працюють як ресторани, кафе, ресторани швидкого обслуговування;

6) туристичні агентства, туристичні оператори;

7) готелі;

8) продають деталі та обладнання для автотранспортних засобів відповідно до переліку, який затверджується урядом.

З 1 січня 2021 року використання РРО буде обов'язковим для платників єдиного податку 2, 3, 4 груп незалежно від видів діяльності.

Застосування РРО не стосуються ФОП першої групи, підприємців, які розраховуються в безготівковій формі, виробників. Без РРО можна буде торгувати товарами за готівкові кошти на ринках, крім товарів, які підлягають гарантійному обслуговуванню.

Раніше також повідомлялося, що фізособи, які торгують уживаними товарами, наприклад, торговці "блошиних" ринків, теж змушені будуть використовувати касові апарати. Але цю норму виключили із законопроекту.

Збільшується "ліміт" обороту ФОПам другої групи

З 1 січня 2021 року річний ліміт доходу платників єдиного податку другої групи підвищується з 1,5 млн грн до 2,5 млн грн.

Вводиться новий тип РРО - програмний

Тепер у бізнесу буде можливість використовувати в якості РРО смартфон, планшет, ноутбук, комп'ютер.

За словами голови податкової служби Сергія Верланова, програмні РРО стануть доступні для в бізнесі з весни 2020 року, тобто через 6 місяців після набрання законами чинності.

Сьогодні в Державному реєстрі РРО зареєстровані 8 типів програмних РРО. Зараз вони доступні для тестового застосування.

Податкова служба безкоштовно надасть бізнесу програмний РРО. Даний програмний РРО називається "E-Receipt" (е-Чек - електронний чек), він зареєстрований в держреєстрі РРО. Для тестування його можна завантажити з веб-сайту податкової служби.

Програмний РРО податкової служби E-Receipt можна застосовувати на пристроях з операційною системою Windows і Android. Для ОС iOS додаток відсутній.

На даний момент посилання на скачування програмного РРО податкової служби E-Receipt для ОС Windows антивірус Avast розпізнає, як заражене вірусом. Завантажити ПО неможливо.

Ред. - Навіть якщо завантажувати ПО в обхід антивіруса, після його встановлення процес блокується на моменті авторизації, як в версії для пристроїв з операційною системою Windows, так і для смартфонів на Android.

Ряд фактів опосередковано вказують на те, що програмне РРО податкової служби E-Receipt розробляє компанія M.E.Doc, через ПО якої в Україні в 2017 році була здійснена найпотужнішою кібератака в своїй історії. Збиток від кібератаки був оцінений в 0,5% ВВП або приблизно 10 млрд грн.

Що ще треба знати про програмне РРО?

По-перше, зареєструвати програмне РРО можна буде через електронний кабінет (в спрощеному порядку в порівнянні з класичними РРО).

По-друге, програмні РРО та класичні РРО можна буде використовувати одночасно.

По-третє, будь-який програміст зможе створити власну версію програмного РРО. Питання щодо порядку внесення до реєстру податкової служби таких РРО авторами законопроекту і представниками податкової служби не розкрите.

По-четверте, програмні РРО зможуть працювати в режимі офлайн до 36 годин.

Підприємець зобов'язаний буде протягом години після відновлення зв'язку між програмним РРО та сервером податкової служби повідомити про це контролюючий орган.

Вводиться електронний чек

Замість та / або разом з паперовим чеком бізнес зможе видавати електронний чек.

Це буде працювати так:

1) підприємець встановлює на свій смартфон програмний РРО;

2) в електронному кабінеті реєструє свою касу;

3) вводить в РРО номенклатуру товарів;

4) коли покупець вибрав товар, підприємець сканує смартфоном QR-код або штрих-код товару;

5) потім в додатку РРО підприємець натискає кнопку "фіскалізований";

6) чек з набором товарів йде на сервер Державної податкової служби, сервер привласнює чеку фіскальний номер і відправляє його назад в смартфон підприємця;

7) РРО відображає чек в кінці якого QR-код. Потім є чотири опції:

  • покупець сканує цей QR-код своїм смартфоном і зберігає себе;
  • відправляє чек з QR-кодом на месенджер покупця по його номеру телефону;
  • якщо у продавця є принтер, попросити його надрукувати чек;
  • найпримітивніший варіант: сфотографувати або переписати номер чека.

8) покупець може зайти в свій електронний кабінет, в тому числі і зі смартфона, відкрити закладку "Перевірити чек", ввести фіскальний номер і дату, натиснути "Знайти" і відображається точно такий же чек, як і у продавця.

9) якщо в чеку вказані всі товарні позиції, то все добре.

10) якщо відсутня одна або кілька товарних позицій вартістю вище 850 грн кожна, покупець може заповнити на кожну таку товарну позицію скаргу, щоб отримати компенсацію ( "кешбек").

Навіть при використанні програмних РРО підприємці зобов'язані формувати щоденні звіти

За кожне невиконання зобов'язання штраф 510 грн (30 неоподатковуваних доходів громадян).

Вводиться поняття "кешбек"

Якщо підприємець видав покупцеві повністю або частково не фіскалізований чек (чек, який не був зареєстрований на сервері Державної податкової служби) на один або кілька товарів, кожен з яких дорожче 850 грн, покупець може написати скаргу в Податкову.

Якщо в результаті перевірки ДПС цей факт підтвердиться, підприємець заплатить штраф в розмірі 150% від вартості товару, проданого не по чеку. Частину штрафу в грошовому вираженні отримає покупець, частина йде в державний бюджет.

Кешбек починає працювати з 1 жовтня 2020 року

Розпочне роботу цей механізм з певними "запобіжниками".

1. Кешбек застосовується для операцій на суму від 850 грн.

2. Покупець авторизується і подає скаргу виключно через свій електронний кабінет за допомогою електронного цифрового підпису.

3. Скарга покупця проходить дворівневу систему перевірки (подробиці специфіки такої перевірки невідомі)

4. Покупець отримує кешбек виключно після повної перевірки скарги.

Кешбек не застосовується, якщо чек не видано

В такому випадку на підприємця накладається штраф за невидачу чека в перший раз в розмірі не менше 850 грн (50 неоподатковуваних податком доходів громадян), в наступні рази - не менше 1700 грн (100 неоподатковуваних податком доходів громадян).

Забороняється використання спрощеної системи оподаткування для окремих груп підприємців

Це правило буде поширюватися на підприємства, які надають послуги:

  • пошти (крім кур'єрської діяльності);
  • фіксованого телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного);
  • фіксованого телефонного зв'язку з використанням бездротового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного);
  • рухомого (мобільного) телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку;
  • з технічного обслуговування і експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- та радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж.Читайте далее

Новини за сьогодні

Статті
 
На початок