«Бердянськ там, де ми», – директор Центру дитячої та юнацької творчості Олег Балабан

Виїхали з окупації та відновили роботу, знову зібрали колектив і вихованців, попри відсутність приміщення проводять заняття та перемагають на конкурсах. Директор Центру дитячої та юнацької творчості Олег Балабан розповів «Бердянськ 24», як зараз працює релокований заклад.

Онлайн не завада перемогам

Зараз ЦДЮТ налічує понад 20 гуртків, що вдвічі менше, ніж до повномасштабного вторгнення. Форма занять – змішана. Переважна більшість діє онлайн, але це не стає на заваді ефективності.

«У нас понад 200 призових місць цього року. Це і всеукраїнський рівень, і регіональний, і міжнародний. Наші педагоги так само плідно займаються самоосвітою. Ми є в TikTok, і в Instagram є, і в Telegram, і в YouTube. І у нас є новий сайт для дітей, підлітків та молоді. Він не про ЦДЮТ, він про все на світі. Там можна почитати, де краще подорожувати Україною, звідки взялася хата-мазанка, почитати журналістські есе й так далі. Він більш розважальний», – розповів Балабан.

Він зазначив, що деякі призові місця діти здобували, перебуваючи в окупації або за кордоном.

«Дівчинка отримала перше місце на конкурсі Малої академії наук. Вона писала свою роботу, перебуваючи в Бердянську. Захистила, перемогла та лише потім виїхала. Знову ж таки, того року у нас дівчинка посіла перше місце в області з фізики. Сама дівчинка в Великобританії. Ну, тобто, якщо є бажання, то людина знаходить можливості працювати. Якщо, звичайно, в неї нема бажання, то і можливості не буде», – зауважив Балабан.

За словами пана Олега, ще з «ковідних» часів заклад частково працював онлайн. Саме цей досвід допоміг швидко відновити роботу після виїзду з окупації влітку 2022 року. Тоді до ЦДЮТ набрали близько 70% від довоєнної кількості вихованців.

Більшість вихованців ЦДЮТ включилися в онлайн-процесс позашкільної освіти. Джерело: ЦДЮТ

«Тоді ми набрали 1700 дітей на онлайн-навчання. У нас була гугл-форма, ми її відправляли, батьки заповнювали. Дуже багато дітей і з окупації займалися. Тоді ще було це більш-менш можливо. У 2023 році ми вже набрали десь до 50%. Тобто у нас було 1300 дітей. Деякі викладачі, наприклад, знаючи, що дитина в Запоріжжі, просто в парку на лавці збиралися та щось пояснювали. Бо дуже важко через екран», – поділився директор центру.

 

Сучасні підходи в роботі

Викладачі хореографії розробили власну методику онлайн-занять.

«За ці два роки ми вперше, мені здається, в Україні створили власний зошит з хореографії. Тобто діти можуть і сприймати педагога, як ми зараз з вами спілкуємося. Плюс відточують, або вивчають, або засвоюють нові рухи. А також вони ще за допомогою зошита закріплюють свої знання. Ми вже до кожної навчальної програми дібрали відео-контент, з яким можна працювати. Зі сторони здається, що так дійсно неможливо проводити заняття з дітьми. Але якщо знати підходи, знати методику, то, в принципі, нічого складного немає», – запевнив очільник закладу.

Олег Балабан запевняє, що адаптація до нових умов пройшла безболісно. Як приклад він навів театральний гурток, який залишається активним попри онлайн-формат. Його вихованці беруть участь в конкурсах, а також почали знімати інформаційні відео про Україну.

«Про Чорнобиль, до Дня писемності та мови, до Дня Збройних сил України. Такі невеличкі, як подкаст. Діти сидять, розмовляють і вони інформаційно дитячою мовою розповідають своїм одноліткам, чому українську мову називають солов’їною, наприклад, скільки там у нас діалектів, чим вона відрізняється. У нас на нашому YouTube каналі є посилання, серія подкастів «Про українське»», – розповів директор центру.

 

В ЦДЮТ відкрилися нові гуртки

Втім, деякі гуртки довелося закрити через неможливість онлайн-викладання Натомість з’явилися нові. Заняття з гітари замінили духовими інструментами, так само на простої навчання крою та шиттю.

Ефективність роботи гуртків на сталому пристойному рівні. Джерело: ЦДЮТ

«Не у всіх вдома є машинки. Цей гурток теж пішов на простій. Але замість такого ми відкрили інші, наприклад, англійська, українська мова, історія, підготовка до школи, до ЗНО для старшокласників. І в нас цього року дуже багато батьків, які пишуть, постійно дякують за те, що допомогли дітям вдало скласти ЗНО. На допомогу нам прийшли вчителі шкіл міста Бердянська», – розповів Балабан.

У вересні минулого року в Запоріжжі кілька гуртків почали офлайн-роботу. Серед таких настільний теніс, технічний дизайн, журналістика, в’язання, хореографія, образотворче мистецтво, підготовка до школи. Серед гуртків, в яких діти займаються з викладачем наживо – «Байда». Це новий напрям, який реалізується під патронатом ювенальної поліції та масштабується на всю країну. Зараз гурток налічує 20 вихованців 12-16 років. Діти займаються волонтерством, журналістикою та творчістю, спортом і туризмом, вивчають мистецтво та відвідують музеї. Всі вихованці мають форму, пошиту індивідуально для кожного.

«Я думаю, що після повернення в Бердянськ ми обов’язково залишимо цей напрям, тому що це потрібно. Ми бачимо, як у росіян в Бердянську купа пропагандистських (організацій – ред.): “Юнармія”, “Рух перших”, “Юг молодой” і решта. А тут ніхто їх не змушує ні маршувати, ні цілувати прапори. А ми проводимо майстер-клас плетіння фенічок. Вони поплели собі, потім вирішили ще зробити жовто-блакитні нашим військовим. Вони й сітки плетуть. На Хортиці були, ходили в притулок тварин, годували. Дивилися на роботу поліціянтівкінологів», – розповів директор ЦДЮТ.

Вихованці “Юнпрес” із нагородами Всеукраїнського конкурсу. Джерело: ЦДЮТ

Втім, зараз гуртки розкидані по всьому Запоріжжю. Заняття проводяться в одній із бібліотек, в будівлях громадських організацій «Вільний степ», «Сяйво надії», благодійного фонду «Бердянці – свій для своїх». Балабан зазначив, що з вересня 2024 року планується повністю переходити в офлайн-формат занять. Для цього шукають окреме підвальне приміщення.

 

ЦДЮТ в окупованому Бердянську – «незрозуміла організація»

Пан Олег каже, що зараз частина викладачів на простої. Вони отримують дві третини зарплатні, скорочень колективу поки не було. Щодо тих, хто залишився в Бердянську і погодився працювати в захопленому ЦДЮТ, а це до десяти осіб, вони були звільнені ще в червні 2022 року.

«Я знаю, що в них там (в будівлі ЦДЮТ в Бердянську – ред.) працює гурток килимової вишивки, танцювальний, ще декілька гуртів. Вони проводили дні відкритих дверей. Все, що в нас було, вони займаються по тих самих лекалах, так само працюють», – розповів освітянин.

Балабан запевняє, що через захоплену будівлю ЦДЮТ серце не болить. Бо центр то не стіни, а люди.

«Мені надсилають такі відео, я кажу, заспокойтесь, тому що це не ЦДЮТ, це незрозуміла якась організація, тому я до цього ставлюся взагалі паралельно. ЦДЮТ – це не місце на мапі, це там, де люди, де ми. Так само як і Бердянськ. От ми з вами зберемося десь каву випити. От то й буде Бердянськ, там, де ми з вами будемо сидіти», – наголосив директор ЦДЮТ.