Шлях додому. Як потрапити до окупованого Бердянська?

Дедалі частіше бердянці цікавляться як заїхати назад в окупацію. Які є шляхи, скільки часу це займає та яка вартість, як підготуватися до фільтрацій тощо. Відповіді на ці та інші питання «Бердянськ 24» знайшов в тг-каналі, присвяченому поверненню на ТОТ.

Ми дослідили інформацію та зробили вибірку, актуальну для бердянців.

Потрапити на окуповані території можна кількома шляхами:

  • Через Грузію (цей варіант майже не зустрічається у перевізників);
  • Через Білорусь з перельотом Мінськ – Шереметьєво для тих, у кого немає паспорта рф;
  • Через Польщу та Білорусь до рф без перельотів для тих, хто має паспорт рф.
  • Через Польщу та країни Балтії до рф без перельотів для тих, хто має паспорт рф.

Бажано мати українські внутрішній і закордонний біометричний паспорти. Російський паспорт має бути на руках, копія не підходить.

Підготовка до фільтрації

Перед поїздкою важливо підготувати гаджети. Перед перетином білоруського кордону заздалегідь слід почистити всі месенджери та соцмережі.

Що потрібно перевірити:

  1. Телеграм
  • підписки на канали;
  • список ботів (пошук за словом bot);
  • чорний список;
  • публічні та особисті чати;
  • розділ «Пошук».
  1. Інші месенджери (WhatsApp, Viber, Signal та ін.)
  • повідомлення та підписки;
  • дивляться контакти на іноземних номерах.
  1. Соціальні мережі (Instagram, Facebook, Twitter, TikTok, YouTube та ін.)
  • сторіс (+архів сторіс);
  • пости
  • листування;
  • фото та відео;
  • лайки та коментарі;
  • історію переглядів;
  • передплати.
  1. Галерею фото/відео, хмарне сховище, браузер.
  • збережені фото та відео (при відповідних налаштуваннях можуть зберігатися з месенджерів до Галереї);
  • завантажені та переглянуті документи (у тому числі у хмарному сховищі);
  • історію переглядів у браузері.

Водночас волонтери та перевізники радять не перетинати кордон з «чистим» телефоном, адже це викликає підозри у білоруських і російських спецслужб. На телеграм-каналі існує детальна інструкція, як почистити соцмережі та месенджери.

Досвід тих, хто зміг повернутись

Також в тг-каналі люди анонімно діляться своїми історіями про поїздку на ТОТ.

«Ділюсь своїм досвідом проходження фільтрації: 01.10.24 О 12:30 я прибув до аеропорту Шереметьєво «Термінал С» Белград – Москва. Мені 65 років. Телефон у мене айфон, практично новий «йому всього рік», сім карта стара – понад 15 років.

На паспортному контролі у мене забрали документи, видали анкету. Я пішов заповнювати. Буквально за 35 хвилин почали викликати на фото та відбитки. Віддали телефон, співробітник поставив кілька запитань «звідки їдете, з ким їдете, на якийсь час або назовсім». Всі процедури пройшли, я почав чекати виклик на розмову. О 19:00 приблизно мене запросили. Із самого початку співробітник попросив розповісти про себе. Де навчався, де працював, за дітей, за онуків, батьків. Запитав номери телефонів дочок, їхнє місцеперебування, де працюють, хто їх чоловіки, де працюють, чи служили. Телефон практично новий і в ньому зовсім немає фотографій, дуже мало контактів і практично немає ні з ким діалогів. Я все пояснив як є зараз всі друзі та знайомі перейшли на російські номери, а я виїхав 2,5 роки тому і з багатьма втратив зв’язок. А фотографуватися я не люблю через свій вік. Розмова тривала 45-50 хвилин. Повторювалися практично всі питання з анкети.

Мені віддали телефон і я вийшов до зали чекати на вердикт. Через 30 хвилин мене запросили на вихід. Багато людей відводили на ДНК. Майже кожного другого. Дуже багатьох не пропустили словесно, без жодних печаток. Видовище звичайно малоприємне. Люди навіть ставали навколішки та благали співробітників», – розповідає свою історію чоловік.

Дехто повідомляє, що попри легку перевірку в Білорусі, після фільтрації в аеропорту Шереметьєво їх не пропустили. Люди запевняють, що після цього в їх телефонах з’явилися файли та повідомлення, яких раніше ніколи не було.

«Клієнтка розповіла, що після ретельної підготовки та ретельної перевірки на кордоні з Білорусією нічого не виявили, а ось у Шереметьєво знайшли повідомлення, яке вона нібито відправляла своїй неповнолітній донці з матом та образами у бік країни «визволителя», хоча клієнтка все своє свідоме життя не свариться, тим паче при спілкуванні з дітьми. З’явилися пісні та гурти, яких просто не могло бути, тому що раніше в цих місцях у телефоні нічого не було. До чоловіка взагалі заперечень не було. Він просто за компанію не пройшов, на детектор брехні ніхто не спромігся супроводити», – розповідає підписник каналу.

Інколи людей не пропускають на одному пункті пропуску, але їм вдається проїхати на іншому. Ось як у цій історії.

«Хочу розповісти історію мого проїзду з України на окуповану частину Херсонської області. На руках у мене були всі документи: укр. внутрішній та закордонний,  рос. внутрішній та закордонний. Зранку 29 жовтня я перетнула українсько-польський кордон без жодної проблеми, показуючи на митниці укр. закордонний паспорт.

Везла з собою лише речі. В телефоні не було нічого такого, до чого можна було прикопатись. В галереї фото з рідними, природа, коти, собаки… Два акаунти, вайбер та телеграм, в яких теж рецепти, гороскопи, оголошення та листування в чатах з рідними, історії яких я періодично чистила. В галереї теж були тільки видалені старі фото, поганої якості або якщо їх було декілька однакових, привітальні картинки. Під’їжджаючи до польсько- білоруського кордону Тирасполь, я була абсолютно спокійна за результат перетину мною цієї митниці. Але на жаль не так вийшло, як я очікувала. Розпочалась перевірка з того, що я показала рос. закордонний паспорт. Звісно зразу ж питання чи маєте український? Логічно, тому що Польща ставила штампи в’їзду і виїзду в укр. закордонному паспорті. Подала і цей документ. Так робили всі, хто їхав зі мною в одному мікроавтобусі. Потім бесіда з органами та перевірка телефону. Ряд чергових питань, де були, у кого, адреса, куди прямуєте, як ставитесь до СВО, чи є знайомі в ЗСУ і т.д.

На всі питання, як мені й радили, я відповідала правду та те, що їм хотілось чути. Після підключення телефону було питання навіщо я чистила телефон. Я відповіла, що чищу періодично його, як і всі, щоб не заповнювати пам’ять зайвим і непотрібним. Знову питання, чому деякі історії в телеграмі почищені вчора, сьогодні. Відповідаю, що це приватне листування з рідними, в якій немає жодного слова, що компроментує.

Далі говорю, якщо ви вбачаєте в цьому щось протизаконне, то під’єднайте телефон до ваших пристроїв, які відновлять листування та побачите, що там немає ніякого криміналу. Повне ігнорування зі сторони перевірника, на те що я сказала. Далі мовчазне переглядання фото в галереї та вирок: чекайте в коридорі (але віддав тільки телефон, паспорти залишив у себе).

Ще була надія, що будуть мурижити довго, але пропустять. Але ні, відповідь… вам в’їзд заборонено зі штампами в обох закордонних паспортах. На моє питання, яка причина відмови, жодного пояснення. Лише єхидні слова: знайдете в інтернеті статтю, прочитаєте та виберете пункт, який вам підходить.

Сідаю в автобус, який їде назад у Варшаву. Прибула туди о 6 ранку. Дочекалась восьмої години та стала зв’язуватись з перевізником, у розмові порекомендував їхати через Латвію, КПП Убилінка, гарантуючи 100% проходження, оскільки у мене є рос. документи. Так воно і вийшло. Латвійську митницю  пройшла навіть без перевірки речей, телефона та гаманця. Лише на словах спитали, чи не везу щось заборонене, яка кількість коштів і в якій валюті.

Перед тим, як поставити штамп про проходження в укр. закордонному паспорті спитали чи є російський. Далі рос. митниця, де було все. І перевірка паспортів, і сканування речей, і написання анкети, і згоди на поліграф, і довга бесіда з органами. Якщо хочете проїхати, то будеш відповідати те, що вони хочуть почути, а не те, що ти думаєш. Це було десь до 5 ранку, але зрештою пропустили. На тій стороні чекав мікроавтобус. 1 листопада ми вирушили в до Москви, а далі кожен по своєму напрямку. Додому я прибула о 20.30 2 листопада. Весь мій шлях зайняв 6 діб, з яких одну ніч я змогла відпочити у Варшаві», – поділилася непростим досвідом жінка.

Додаткові послуги

Крім перевізників, охочим повернутися на окуповані території свої послуги пропонують спеціалісти з підготовки до фільтрації. Людям допомагають почистити телефон, розв’язати суперечливі питання зокрема пов’язані з банківськими операціями, а також надають психологічний супровід перед вильотом. Послуга доступна у Варшаві.

Ця стаття не є рекламною та несе виключно інформативний характер. Редакція «Бердянськ 24» не закликає людей повертатися на окуповані території та попереджає про можливі загрози під час фільтрації або після перетину російського кордону.