У скорботні осінні дні ми знову і знову повертаємося до трагічних подій Голодомору 1932–1933 рр., низько схиляємо голови і запалюємо свічки в пам'ять про мільйони загублених людських душ. Щорічний національний пам’ятний день в 2018 р. припадає на 24 листопада.
Кожного року в жовтні-листопаді в Бердянському краєзнавчому музеї та музеї історії м. Бердянська відбуваються тематичні заходи та екскурсії за експозиціями, присвяченими подіям Голодомору 1932–1933 рр. в Україні та нашому краї. Цього року серед музейних заходів буде і виставка, яка має назву «Чому важливо засудити Голодомор», і є особливо актуальною, тому що 2018 – це рік вшанування 85-х роковин Голодомору в Україні. Відкрилася виставка 16 жовтня.
Виставка підготовлена Національним музеєм «Меморіал жертв Голодомору» – це державний музей, що зберігає пам’ять про жертв Голодомору та висвітлює історію Геноциду української нації у 1932 – 1933 рр. Музей–Меморіал є центром вшанування пам’яті мільйонів українців вбитих під час Голодомору.
Виставка надійшла у Бердянськ поштою на прохання директора Бердянського краєзнавчого музею Людмили Ноздріної. У виставці використано матеріали:
– Галузевих державних архівів Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України, Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара», Музею Української революції 1917-1921 рр. відділу НМІ, Валківського краєзнавчого музею (Харківська область), Державного архіву Харківської та Сумської областей;
– свідчення очевидців Голодомору, що зберігаються в архіві Національного музею «Меморіал жертв Голодомору»;
– наукові праці: Володимира Сергійчука, Василя Марочка, Володимира Василенка.
Метою виставки є висвітлення геноциду українців 1932-1933 років, який проводив більшовицький режим на чолі з Й. Сталіним.
Виставка представлена на 15 стендах, на яких змістовно, лаконічно та наочно подана інформація.
Доповнюють зміст стендів цитати Рафала Лемкіна – польського та американського науковця-правника єврейського походження – автора терміну «геноцид» та одного з фундаторів його дослідження, який визначив злочини сталінського комуністичного режиму проти українців як геноцид та проаналізував геноцид в Україні в контексті міжнародного права.
Лемкін зробив це в 1953 в своєму зверненні «Радянський геноцид в Україні» до тритисячної аудиторії, що зібралася в Мангеттен Центрі в Нью-Йорку вшанувати 20-у річницю Великого Голоду в Україні.
Як доводить світовий досвід, заперечення геноцидів, їх ігнорування є небезпечним явищем. Саме тому важливо знати правду про геноцид українців 1932-1933 рр., і звичайно виставка, що відкрилася в музеї історії м. Бердянська, зробить внесок у поширення правди про Голодомор в Україні серед учнівської, студентської молоді, гостей та мешканців Бердянська.
Відвідати виставку в супроводі екскурсії можна з 9:00 до 17:00, вихідний – понеділок за адресою: Музей історії м. Бердянськ, вул. Італійська, 15. Виставка працюватиме до 16 листопада 2018р.